• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    OTHER

    Live support:
    We're offline

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

    LIVE SUPPORT

    An online representative will be with you shortly. Thank you for waiting.

Event Results >>

CIS West Indoor Track Champs.

Edmonton, AB
March 1-2nd, 2003

Women 300 Meter Dash Senior

Name Yr Team Prelims H#

Preliminaries

1 Karlyn Serby 81 Saskatchewan 39.53 Q 1

2 Sharon Drake 83 Manitoba 40.39 Q 2

3 Amy Barnett 81 Calgary 40.72 Q 3

4 Danielle McFadyen 84 Regina 41.19 q 1

5 Shannon Leydon 84 Saskatchewan 41.45 q 2

6 Meghan McKillop 81 Saskatchewan 41.69 q 3

7 Megan Czajkowski 82 Calgary 41.89 2

8 Kaelen Onusko 81 Alberta 41.99 1

9 Robyn Howey 82 Saskatchewan 42.28 3

10 Sarah Hoyles 81 Alberta 42.58 3

11 Joanne Mak 80 Manitoba 43.49 1

12 Erica Fischer 83 Regina 43.70 3

13 Erynn Holaday 81 Regina 49.54 2


Women 300 Meter Dash Senior

Name Yr Team Finals Points

Finals

1 Karlyn Serby 81 Saskatchewan 39.42

2 Sharon Drake 83 Manitoba 39.56

3 Amy Barnett 81 Calgary 39.76

4 Danielle McFadyen 84 Regina 41.31

5 Shannon Leydon 84 Saskatchewan 41.34

6 Meghan McKillop 81 Saskatchewan 51.15


Women 1000 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Edyta Sieminska 81 Saskatchewan 2:55.55

2 Shannon Slater 82 Calgary 2:58.49

3 Nancy Fedoruk 82 U of Victoria 3:02.18

4 Barbara Hunter 81 Lethbridge 3:02.68

5 Chelsey Wyrostok 83 Calgary 3:03.80

6 Beth Trites 82 Calgary 3:06.14

7 Sarah Gilgunn 84 U of Victoria 3:08.02

8 Leah Burley 83 U of Victoria 3:08.82

9 Tara Burke 82 Lethbridge 3:09.53

10 Heather Burley 83 U of Victoria 3:09.89

11 Cathy Cullen 80 Manitoba 3:11.22

12 Karen Fedoruk 82 U of Victoria 3:12.61

13 Amber Rollack 80 Saskatchewan 3:15.58

14 Kimberly Marshall 84 Regina 3:18.03

15 Heather Hurdle 82 Lethbridge 3:18.94

16 Tessa West 81 Regina 3:20.24


Women 3000 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Heather Goodfellow 73 U of Victoria 10:18.86


2 Michelle Carle 80 Alberta 10:20.66

3 Jennifer Ervick 80 Manitoba 10:23.27

4 Melissa Armstrong 78 Manitoba 10:44.19

(Women 3000 Meter Run Senior)

Name Yr Team Finals Points

5 Brianne Goertz 84 Trinity Western 10:50.44

6 Christina Heisterman 82 U of Victoria 10:57.61

7 Melissa Kalyn 84 Calgary 11:08.29

8 Carla Bosman 84 Calgary 11:33.74


Women 60 Meter Hurdles 33" Senior

Name Yr Team Prelims H#

Preliminaries

1 Jessica King 80 Calgary 8.81 Q 1

2 Jessica Zelinka 81 Calgary 9.02 Q 2

2 Mandi Tasche 80 Saskatchewan 9.02 Q 2

4 Samantha Anderson 82 Calgary 9.08 Q 1

5 Sarah Junkin 79 Saskatchewan 9.08 Q 2

6 Caitlin Basnett 83 Saskatchewan 9.09 Q 1

7 Carolyn Tom 82 Calgary 9.19 q 1

8 Sue Kupper 83 Alberta 9.24 q 2

9 Nicole McKell 84 Regina 9.48 2

10 Tanya Bunbury 83 Lethbridge 10.31 1


Women 60 Meter Hurdles 33" Senior

Name Yr Team Finals Points

Finals

1 Jessica Zelinka 81 Calgary 8.53

2 Jessica King 80 Calgary 8.79

3 Samantha Anderson 82 Calgary 8.80

4 Sue Kupper 83 Alberta 8.86

5 Sarah Junkin 79 Saskatchewan 8.91

6 Mandi Tasche 80 Saskatchewan 9.01

7 Caitlin Basnett 83 Saskatchewan 9.02

8 Carolyn Tom 82 Calgary 9.14


Women 4x400 Meter Relay Senior

Team Relay Finals Points

1 Saskatchewan 3:52.64

1) Meghan McKillop 81 2) Marie Hildebrand 76 3) Erin Martin 77 4) Erica Poole 81

2 Calgary 3:58.49

1) Megan Czajkowski 82 2) Jackie Jones 83 3) Carolyn Tom 82 4) Amy Barnett 81

3 Alberta 3:59.32

1) Kaelen Onusko 81 2) Sarah Hoyles 81 3) Carle Evans 83 4) Carrah Bouma 84

4 Regina 4:00.96

1) Rulene Schulz 83 2) Danielle McFadyen 84 3) Erica Fischer 83 4) Lorinda Moroschan 83

5 Manitoba 4:05.53

1) Joanne Mak 80 2) Cathy Cullen 80 3) Kelly Watson 80 4) Sharon Drake 83

6 Lethbridge 4:14.62

1) Julia Viola 81 2) Barbara Hunter 81 3) Megan Olesen 84 4) Tara Burke 82


Women High Jump Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Angela Collinge 83 Saskatchewan 1.66m


2 Lindsey McMaster 83 Alberta 1.63m

3 Samantha Anderson 82 Calgary 1.60m

(Women High Jump Senior)

Name Yr Team Finals Points

3 Karen Baerg 83 Calgary 1.60m

5 Jamie Fast 77 Saskatchewan 1.60m

6 Melissa Van Hal 81 Calgary 1.60m

7 Lindsay Pawlyk 81 Manitoba 1.55m

8 Erin Hauser 82 Lethbridge 1.55m

9 Kristen Rowntree 83 Alberta 1.50m

10 Nadine Walker 81 Saskatchewan 1.45m


Women Shot Put 4 kg Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Megan Reid 83 Saskatchewan 12.97m

2 Chantal Bourque 79 Alberta 12.85m

3 Heidi Epp 80 Saskatchewan 12.64m

4 Aleena Zibin 83 Trinity Western 12.62m

5 Jennilee Way 83 Alberta 12.37m

6 Melissa These 80 Alberta 12.15m

7 Elisha Gordey 79 Calgary 11.84m

8 Heather Schidlowsky 82 Saskatchewan 11.46m

9 Nadine Walker 81 Saskatchewan 11.10m

10 Jamie Alliban 83 Lethbridge 10.53m

11 Monnette Calixto Manitoba 10.32m

12 Breanne Patterson 80 Lethbridge 9.96m

13 Kirsti Binns 81 Lethbridge 9.22m

14 Karla Alliban 82 Lethbridge 9.01m

15 Jill Hoehn 84 Regina 8.56m

16 Tara Fischer 84 Regina 8.50m


Women Indoor Pentathlon Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Jessica Zelinka 81 Calgary 3964

2 Samantha Anderson 82 Calgary 3721

3 Sarah Junkin 79 Saskatchewan 3628

4 Mandi Tasche 80 Saskatchewan 3479

5 Melissa Van Hal 81 Calgary 3446

6 Lindsey McMaster 83 Alberta 3295

7 Kendra Harper 83 Lethbridge 3201

8 Candice Laverty 80 Calgary 3090

9 Jodi Schaufele 84 Trinity Western 3039

10 Arielle Mitchell 82 Lethbridge 3014

11 Lindsay Tasche 82 Saskatchewan 2971

12 Patricia Janz 84 Regina 2747


Men 300 Meter Dash Senior

Name Yr Team Prelims H#

Preliminaries

1 Nathan Vadeboncoeur 77 Manitoba 35.37 q 3

2 Ryan Sprunger 77 Trinity Western 35.53 q 1

3 Andrew Tremblay 85 Saskatchewan 35.87 q 1


4 Damion Samuels 80 Saskatchewan 35.88 q 3

5 Emery Tuplin 77 Saskatchewan 35.95 q 2

Preliminaries ... (Men 300 Meter Dash Senior)

Name Yr Team Prelims H#

6 Mark Cocks 84 Alberta 36.10 q 1

7 Geoff Bullen 83 Calgary 36.11 3

8 Rob Fisher 78 Alberta 36.20 2

9 Jeremy Dick 78 Manitoba 36.42 2

10 Matt Weins 82 Calgary 36.48 2

11 Jon Ryan 83 Regina 36.70 1

12 Steffan Fields Manitoba 37.69 3

13 Michael Moyes 80 Manitoba 37.69 1

14 Marc-Antoine Lamothe 81 Regina 37.72 2

15 Nick Stoffberg Trinity Western 38.26 3


Men 300 Meter Dash Senior

Name Yr Team Finals Points

Finals

1 Nathan Vadeboncoeur 77 Manitoba 34.80

2 Emery Tuplin 77 Saskatchewan 35.06

3 Damion Samuels 80 Saskatchewan 35.80

4 Ryan Sprunger 77 Trinity Western 35.90

5 Andrew Tremblay 85 Saskatchewan 36.29

6 Mark Cocks 84 Alberta 49.31


Men 1000 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Brian Stewart 79 Alberta 2:30.91

2 Craig Babiuk 81 U of Victoria 2:30.99

3 Glenn Saqui 80 U of Victoria 2:31.62

4 Matthew Scobie 84 Saskatchewan 2:32.01

5 Brad Hove 82 Calgary 2:32.36

6 Aaron Swanson 81 Calgary 2:32.62

7 Joe Filson 81 Regina 2:32.67

8 Robert Conners 81 U of Victoria 2:32.78

9 Sam Jerema 83 Manitoba 2:32.85

10 Steve MacIntyre 78 Saskatchewan 2:32.98

11 Mitch McInnes 81 Saskatchewan 2:32.98

12 W Sean Kennedy 76 Alberta 2:34.16

13 Paul Koshel 72 Manitoba 2:34.83

14 Jared Fletcher Manitoba 2:36.21

15 Brendan Boyd Manitoba 2:36.93

16 Brian Pfefferle 83 Saskatchewan 2:37.15

17 Christopher Batty 81 Manitoba 2:38.73

18 BJ Wirth Manitoba 2:40.38

19 Darcy Bell 82 Calgary 2:41.75

20 Darryl Knaus 84 Regina 2:41.99

21 Rob Millar 82 Regina 2:41.99

22 Daniel Boudreau 84 Regina 2:44.16

--- Scott Kennedy 81 U of Victoria DNF


Men 3000 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Jamie Epp 80 Saskatchewan 8:27.17


(Men 3000 Meter Run Senior)

Name Yr Team Finals Points

2 Brian Walker 82 Manitoba 8:29.48

3 Rob Nissen 83 Alberta 8:31.07

4 Kelsey Kelemen 80 Alberta 8:36.84

5 Geoff Kerr 84 Calgary 8:38.21

6 Michael Booth 80 Manitoba 8:42.15

7 Ian Manyfingers 80 Calgary 8:42.34

8 Nicholas Walker 83 U of Victoria 8:45.36

9 Dallas Raudebaugh 81 Alberta 8:47.77

10 Kris Swanson 81 U of Victoria 8:48.21

11 Jeremy Walker Manitoba 8:53.91

12 Eric Findlay 82 U of Victoria 8:55.92

13 Mark Lister 83 U of Victoria 9:00.23

14 Alexander Bain 83 Regina 9:09.27

15 Alan Klaus 80 Calgary 9:25.74

16 Benjamin McWilliams 80 Lethbridge 10:13.22

17 Matt Senkow 80 Regina 10:25.08

18 Jordan McIver 83 Lethbridge 10:50.86


Men 60 Meter Hurdles 42" Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Jesse Smith 83 Alberta 8.19

2 Emery Tuplin 77 Saskatchewan 8.37

3 James Kung 79 Calgary 8.62

4 Aaron Gullacher 82 Regina 8.70

5 David Shanks 81 Calgary 8.77

5 Kyle Ricord 80 Calgary 8.77

7 Cole Webster 83 Saskatchewan 8.84

8 Jay O'Lain 79 Calgary 9.04


Men 4x400 Meter Relay Senior

Team Relay Finals Points

1 Calgary 3:21.90

1) Mark Paul 81 2) Geoff Bullen 83 3) David Shanks 81 4) Luke Ratzlaff 82

2 Saskatchewan 3:22.61

1) Emery Tuplin 77 2) Robert Piercy 81 3) Damion Samuels 80 4) Andrew Tremblay 85

3 Manitoba 3:23.06

1) Jeremy Dick 78 2) Joe Lovelace 81 3) Michael Moyes 80 4) Nathan Vadeboncoeur 77

4 Alberta 3:26.24

1) Tye Evans 83 2) Morgan Willson 77 3) Blair Nelsen 81 4) Jamie Johnson 81

5 Regina 3:31.06

1) Jon Ryan 83 2) Gary Polisky 80 3) Aaron Gullacher 82 4) Chris Turbuck 80


Men Pole Vault Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Rob Hanson 82 Saskatchewan 4.76m

2 Emery Tuplin 77 Saskatchewan 4.66m

3 Jamie Johnson 81 Alberta 4.51m

4 Scott McCubbing 81 Saskatchewan 4.36m

5 Doug Pearcy 83 Alberta 4.21m

5 Kyle Ricord 80 Calgary 4.21m


7 Adam Toffan 79 Manitoba 3.90m

(Men Pole Vault Senior)

Name Yr Team Finals Points

8 Scott Richmond 81 Lethbridge 3.70m

9 Joshua Wright 84 Regina 3.50m


Men Long Jump Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Bruce McCannel 81 Regina 7.23m

2 Gerod Wiens 83 Saskatchewan 7.14m

3 Jesse Smith 83 Alberta 6.93m

4 Sean Jestadt 81 Regina 6.81m

5 Chris Ripley 79 Lethbridge 6.75m

6 Barry Smith 82 Lethbridge 6.57m

7 Dallas Mooney 79 Manitoba 6.54m

8 John Fairbairn 83 Calgary 6.44m

9 Mark Swanlund 83 Calgary 6.31m

10 Paul McNutt 83 Regina 6.16m

11 Chris Bauman 84 Regina 6.10m

12 Leo Laramee Manitoba 6.04m


Men Weight Throw 35 lb Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Jim Steacy 84 Lethbridge 20.72m

2 Chris Meisner 83 Lethbridge 17.74m

3 Johnathon Doucette 83 Lethbridge 17.25m

4 Mike Sagert 81 Lethbridge 16.79m

5 Grant Chapman 79 Alberta 16.77m

6 Adam Smith 82 Lethbridge 15.81m

7 Jeff Piercy 83 Saskatchewan 15.70m

8 Ben Wilson 82 Saskatchewan 15.12m

9 Scott Paterson 83 Lethbridge 15.07m

10 Kelly Wells 78 Saskatchewan 14.77m

11 Ian Bruised Head 75 Alberta 14.03m

12 Ryan Thomsen 79 Calgary 13.89m

13 Steven Haggart 84 Calgary 13.67m

14 Tim Griffith 74 Regina 10.35m


Men Indoor Pentathlon Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Trevor Phillips 80 Calgary 3804

2 Jesse Smith 83 Alberta 3758

3 Adam Betzelt 81 Calgary 3484

4 Isaac Beall 80 Calgary 3419

5 Geoff Rosenbaum 81 Manitoba 3257

6 Mark Groeller 81 Regina 3207

7 Jay O'Lain 79 Calgary 3090

8 Cole Webster 83 Saskatchewan 2366

9 Robert Piercy 81 Saskatchewan 1789

10 Kyle Ottenbreit 84 Regina 1488


Women 60 Meter Dash Senior

Name Yr Team Prelims H#

Preliminaries

1 Elaine Hua 82 Alberta 7.70 Q 3

1 Nicole Buchholz 82 Saskatchewan 7.70 Q 2

3 Nicole McKell 84 Regina 7.82 Q 1

4 Jessica Zelinka 81 Calgary 7.80 Q 2

5 Karlyn Serby 81 Saskatchewan 7.82 Q 1

5 Jennifer Ciochetti 84 Alberta 7.82 Q 1

7 Deanne Mengel 80 Saskatchewan 7.90 Q 3

8 Jessica King 80 Calgary 7.93 q 3

9 Tanya Bunbury 83 Lethbridge 7.95 1

10 Shannon Corry 82 Calgary 7.99 2

11 Ruth Ezirim 81 Manitoba 8.03 2

12 Colleen Rieder 81 Regina 8.13 3

13 Kelly Watson 80 Manitoba 8.15 3

14 Carolyn Tom 82 Calgary 8.19 2

15 Diana Mannerow 81 Alberta 8.22 1

16 Danielle McFadyen 84 Regina 8.24 1

17 Alanna Baum 84 Lethbridge 8.41 3

18 Erica Fischer 83 Regina 8.42 3

19 Rulene Schulz 83 Regina 8.42 2

20 Erynn Holaday 81 Regina 9.05 2


Women 60 Meter Dash Senior

Name Yr Team Finals Points

Finals

1 Elaine Hua 82 Alberta 7.63

2 Jessica Zelinka 81 Calgary 7.69

3 Karlyn Serby 81 Saskatchewan 7.77

4 Nicole Buchholz 82 Saskatchewan 7.80

5 Nicole McKell 84 Regina 7.86

6 Jessica King 80 Calgary 7.86

7 Jennifer Ciochetti 84 Alberta 7.91

8 Deanne Mengel 80 Saskatchewan 7.92


Women 600 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals H# Points

1 Amy Barnett 81 Calgary 1:32.42 2

2 Erica Poole 81 Saskatchewan 1:33.84 2

3 Carrah Bouma 84 Alberta 1:35.60 2

4 Erin Martin 77 Saskatchewan 1:36.12 1

5 Lorinda Moroschan 83 Regina 1:37.63 1

6 Carle Evans 83 Alberta 1:37.69 2

7 Jackie Jones 83 Calgary 1:37.85 2

8 Marie Hildebrand 76 Saskatchewan 1:38.22 2


9 Meghan McKillop 81 Saskatchewan 1:38.89 1

10 Julia Viola 81 Lethbridge 1:40.24 1

11 Beth Trites 82 Calgary 1:43.53 1

--- Megan Olesen 84 Lethbridge DNF 1


Women 1500 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Edyta Sieminska 81 Saskatchewan 4:34.24

2 Shannon Slater 82 Calgary 4:37.95

3 Heather Goodfellow 73 U of Victoria 4:50.06

4 Jennifer Ervick 80 Manitoba 4:51.66

5 Chelsey Wyrostok 83 Calgary 4:52.43

6 Christina Heisterman 82 U of Victoria 4:52.64

7 Brianne Goertz 84 Trinity Western 4:54.83

8 Cathy Cullen 80 Manitoba 4:56.27

9 Heidi Nusse 81 Alberta 4:57.97

10 Barbara Hunter 81 Lethbridge 4:59.19

11 Cheryl Trenker 79 Regina 5:11.57

12 Carla Bosman 84 Calgary 5:12.47

13 Melissa Kalyn 84 Calgary 5:17.50

14 Kimberly Marshall 84 Regina 5:23.95

--- Tessa West 81 Regina DNF


Women 4x200 Meter Relay Senior

Team Relay Finals H# Points

1 Calgary 1:40.39 2

1) Jessica King 80 2) Amy Barnett 81 3) Jessica Zelinka 81 4) Shannon Corry 82

2 Saskatchewan 1:40.55 2

1) Nicole Buchholz 82 2) Karlyn Serby 81 3) Shannon Leydon 84 4) Deanne Mengel 80

3 Manitoba 1:44.40 1

1) Ruth Ezirim 81 2) Sharon Drake 83 3) Joanne Mak 80 4) Kelly Watson 80

4 Regina 1:46.40 2

1) Nicole McKell 84 2) Danielle McFadyen 84 3) Patricia Janz 84 4) Colleen Rieder 81

5 Lethbridge 1:48.64 1

1) Tanya Bunbury 83 2) Arielle Mitchell 82 3) Alanna Baum 84 4) Lorraine Harty 83

6 Alberta 1:53.02 2

1) Jennifer Ciochetti 84 2) Elaine Hua 82 3) Diana Mannerow 81 4) Kaelen Onusko 81

7 Trinity Western 1:57.85 1


Women 4x800 Meter Relay Senior

Team Relay Finals Points

1 Saskatchewan 9:21.39

1) Amber Rollack 80 2) Erin Martin 77 3) Edyta Sieminska 81 4) Erica Poole 81

2 Calgary 9:25.66

1) Jackie Jones 83 2) Beth Trites 82 3) Chelsey Wyrostok 83 4) Shannon Slater 82

3 U of Victoria 9:32.52

1) Leah Burley 83 2) Nancy Fedoruk 82 3) Heather Burley 83 4) Sarah Gilgunn 84

4 Lethbridge 9:59.74

1) Barbara Hunter 81 2) Julia Viola 81 3) Heather Hurdle 82 4) Tara Burke 82

5 Regina 10:12.24

1) Cheryl Trenker 79 2) Tessa West 81 3) Kimberly Marshall 84 4) Lorinda Moroschan 83

6 Alberta 10:26.19

1) Carle Evans 83 2) Carrah Bouma 84 3) Heidi Nusse 81 4) Erin Loxam 81



Women Pole Vault Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Kelsie Hendry 82 Saskatchewan 4.00m

2 Arielle Mitchell 82 Lethbridge 3.58m

(Women Pole Vault Senior)

Name Yr Team Finals Points

3 Brynn Anderson 82 Alberta 3.38m

4 Sue Kupper 83 Alberta 3.18m

5 Karen Baerg 83 Calgary 3.18m

6 Chelsea Wedman 83 Alberta 3.18m

7 Ester Kamphuis 81 Trinity Western 3.08m


Women Long Jump Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Mandi Tasche 80 Saskatchewan 5.81m

2 Samantha Anderson 82 Calgary 5.70m

3 Lindsey McMaster 83 Alberta 5.58m

4 Sarah Junkin 79 Saskatchewan 5.53m

5 Jennifer Ciochetti 84 Alberta 5.51m

6 Nicole McKell 84 Regina 5.49m

7 Lorraine Harty 83 Lethbridge 5.44m

8 Angela Collinge 83 Saskatchewan 5.36m

9 Patricia Janz 84 Regina 5.22m

10 Ruth Ezirim 81 Manitoba 5.21m

11 Lindsay Tasche 82 Saskatchewan 5.20m

12 Colleen Rieder 81 Regina 5.18m

13 Danielle McFadyen 84 Regina 5.15m

14 Erin Loxam 81 Alberta 5.06m

15 Melissa Van Hal 81 Calgary 4.98m

16 Rulene Schulz 83 Regina 4.94m

17 Lindsay Pawlyk 81 Manitoba 4.90m

18 Wendi Dewey 81 Trinity Western 4.50m


Women Triple Jump Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Mandi Tasche 80 Saskatchewan 12.08m

2 Ruth Ezirim 81 Manitoba 11.60m

3 Candice Laverty 80 Calgary 11.51m

4 Lindsey McMaster 83 Alberta 11.30m

5 Arielle Mitchell 82 Lethbridge 11.22m

6 Lindsay Pawlyk 81 Manitoba 11.01m

7 Lindsay Tasche 82 Saskatchewan 10.94m

8 Nikki Jeske 82 Alberta 10.90m

9 Erin McLean 81 Alberta 10.84m

10 Rulene Schulz 83 Regina 10.62m

11 Lorraine Harty 83 Lethbridge 10.58m

12 Kristen Rowntree 83 Alberta 10.37m

13 Danielle McFadyen 84 Regina 9.79m

14 Colleen Rieder 81 Regina 9.74m

15 Alanna Baum 84 Lethbridge 9.01m


Women Weight Throw 20 lb Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Megan Reid 83 Saskatchewan 16.83m


2 Heidi Epp 80 Saskatchewan 15.88m

3 Melissa These 80 Alberta 15.32m

(Women Weight Throw 20 lb Senior)

Name Yr Team Finals Points

4 Jamie Alliban 83 Lethbridge 14.33m

5 Heather Schidlowsky 82 Saskatchewan 13.63m

6 Kirsti Binns 81 Lethbridge 13.29m

7 Elisha Gordey 79 Calgary 13.10m

8 Chantal Bourque 79 Alberta 12.91m

9 Jennilee Way 83 Alberta 12.68m

10 Monnette Calixto Manitoba 12.65m

11 Karla Alliban 82 Lethbridge 12.57m

12 Kendra Harper 83 Lethbridge 11.87m

13 Breanne Patterson 80 Lethbridge 11.19m


Men 60 Meter Dash Senior

Name Yr Team Prelims H#

Preliminaries

1 Dave Bissett 83 Alberta 7.03 Q 2

2 Vince Lee 79 Alberta 7.04 Q 1

3 Ejiro Jarikre 81 Regina 7.05 Q 3

4 James Dutton 79 Manitoba 7.06 Q 3

5 Joel Jackson 83 Alberta 7.07 Q 2

6 David Stevens 83 Saskatchewan 7.10 Q 1

7 Ryan Hanrahan 82 Manitoba 7.07 q 2

8 Jonathan Boudreau 77 Manitoba 7.11 q 3

9 Damion Samuels 80 Saskatchewan 7.14 q 3

10 Bruce McCannel 81 Regina 7.16 1

11 Paul Fraser 72 Calgary 7.18 1

12 Rob Fisher 78 Alberta 7.20 2

13 Dave McDougall 82 Calgary 7.23 2

14 James Kung 79 Calgary 7.24 2

15 Steffan Fields Manitoba 7.29 3

16 Chris Turbuck 80 Regina 7.33 1

17 Joe Lovelace 81 Manitoba 7.37 3

18 Jon Ryan 83 Regina 7.37 1

19 Marc-Antoine Lamothe 81 Regina 7.48 3

20 Paul McNutt 83 Regina 7.73 2

21 Kyle Eadie 81 Regina 7.85 1


Men 60 Meter Dash Senior

Name Yr Team Finals Points

Finals

1 Ejiro Jarikre 81 Regina 6.95

2 Dave Bissett 83 Alberta 7.01

3 Ryan Hanrahan 82 Manitoba 7.05

4 Vince Lee 79 Alberta 7.06

5 Paul Fraser 72 Calgary 7.07

6 James Dutton 79 Manitoba 7.08

7 Joel Jackson 83 Alberta 7.09

8 Jonathan Boudreau 77 Manitoba 7.16

9 David Stevens 83 Saskatchewan 7.16



Men 600 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals H# Points

1 David Shanks 81 Calgary 1:20.53 3

2 Justin Beanblossom 80 Trinity Western 1:20.72 3

3 Luke Ratzlaff 82 Calgary 1:21.70 3

4 Josh Henderson 79 U of Victoria 1:22.03 3

5 Morgan Willson 77 Alberta 1:22.29 3

6 Todd McKenzie 78 Alberta 1:22.77 2

7 Robert Conners 81 U of Victoria 1:23.49 2

8 Blaine Woodcock 79 Alberta 1:23.71 3

9 Mark Nelson 83 U of Victoria 1:23.72 2

10 Brendan Boyd Manitoba 1:24.24 2

11 Jared Fletcher Manitoba 1:24.57 1

12 Blair Nelsen 81 Alberta 1:24.62 2

13 Michael Moyes 80 Manitoba 1:25.23 2

14 Brian Pfefferle 83 Saskatchewan 1:25.50 1

15 Paul Koshel 72 Manitoba 1:25.50 1

16 Darcy Bell 82 Calgary 1:26.72 1

17 Christopher Batty 81 Manitoba 1:26.76 1

18 Darryl Knaus 84 Regina 1:27.51 1


Men 1500 Meter Run Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Jamie Epp 80 Saskatchewan 3:53.66

2 Rob Nissen 83 Alberta 3:58.43

3 Steve MacIntyre 78 Saskatchewan 3:58.59

4 Nicholas Walker 83 U of Victoria 4:00.44

5 Kelsey Kelemen 80 Alberta 4:01.54

6 Brian Walker 82 Manitoba 4:01.83

7 Craig Babiuk 81 U of Victoria 4:02.33

8 Ian Manyfingers 80 Calgary 4:04.22

9 Michael Booth 80 Manitoba 4:04.63

10 Aaron Swanson 81 Calgary 4:04.81

11 Kris Swanson 81 U of Victoria 4:05.10

12 Brad Hove 82 Calgary 4:06.86

13 Dallas Raudebaugh 81 Alberta 4:07.01

14 Eric Findlay 82 U of Victoria 4:09.35

15 Jeremy Walker Manitoba 4:10.17

16 Alan Klaus 80 Calgary 4:10.30

17 Joe Filson 81 Regina 4:12.77

18 Mark Lister 83 U of Victoria 4:13.48

19 Alexander Bain 83 Regina 4:14.98

20 BJ Wirth Manitoba 4:15.52

21 Rob Millar 82 Regina 4:28.83

22 Kieran Ward 83 Lethbridge 4:34.74

23 Matt Senkow 80 Regina 4:43.25

24 Grant McIver 83 Lethbridge 4:45.69


Men 4x200 Meter Relay Senior

Team Relay Finals Points

1 Saskatchewan 1:30.20

1) Andrew Tremblay 85 2) Emery Tuplin 77 3) Damion Samuels 80 4) Chad Rempel 81


(Men 4x200 Meter Relay Senior)

Team Relay Finals Points

2 Alberta 1:30.48

1) Tye Evans 83 2) Vince Lee 79 3) Rob Fisher 78 4) Mark Cocks 84

3 Manitoba 1:31.43

1) Jonathan Boudreau 77 2) Joe Lovelace 81 3) Jeremy Dick 78 4) Ryan Hanrahan 82

4 Calgary 1:32.31

1) Dave McDougall 82 2) Mark Paul 81 3) Matt Weins 82 4) David Shanks 81

5 Regina 1:33.10

1) Ejiro Jarikre 81 2) Jon Ryan 83 3) Bruce McCannel 81 4) Gary Polisky 80

6 Lethbridge 1:39.19

1) Scott Richmond 81 2) Chris Ripley 79 3) Barry Smith 82 4) Jaime Thomas 81


Men 4x800 Meter Relay Senior

Team Relay Finals Points

1 U of Victoria 7:44.90

1) Scott Kennedy 81 2) Craig Babiuk 81 3) Glenn Saqui 80 4) Josh Henderson 79

2 Calgary 7:51.40

1) Aaron Swanson 81 2) Brad Hove 82 3) Geoff Kerr 84 4) Luke Ratzlaff 82

3 Alberta 7:51.94

1) Brian Stewart 79 2) W Sean Kennedy 76 3) Todd McKenzie 78 4) Blaine Woodcock 79

4 Manitoba 7:52.72

5 Saskatchewan 8:06.98

1) Matthew Scobie 84 2) Mitch McInnes 81 3) Steve MacIntyre 78 4) Jamie Epp 80

6 Regina 8:32.58

1) Joe Filson 81 2) Alexander Bain 83 3) Darryl Knaus 84 4) Daniel Boudreau 84

7 Lethbridge 9:06.28

1) Kieran Ward 83 2) Benjamin McWilliams 80 3) Jordan McIver 83 4) Grant McIver 83


Men High Jump Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Jeremiah Peter 79 Saskatchewan 2.05m

2 Kris Blacklaws 84 Saskatchewan 1.98m

3 Sean Jestadt 81 Regina 1.95m

4 Jay O'Lain 79 Calgary 1.90m

5 Jaime Thomas 81 Lethbridge 1.85m

5 Trevor Phillips 80 Calgary 1.85m

7 Isaac Ikram 78 Alberta 1.85m

8 Jason Holland 84 Regina 1.80m

9 Adam Betzelt 81 Calgary 1.80m

10 Chris Bauman 84 Regina 1.80m

11 Cole Webster 83 Saskatchewan 1.75m

12 Paul McNutt 83 Regina 1.60m


Men Triple Jump Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Bruce McCannel 81 Regina 14.90m

2 Sean Jestadt 81 Regina 14.74m

3 Dallas Mooney 79 Manitoba 14.13m

4 Gerod Wiens 83 Saskatchewan 13.97m

5 Jason Moss 82 Alberta 13.70m

6 Leo Laramee Manitoba 12.90m


7 Mark Swanlund 83 Calgary 12.85m

8 Chris Bauman 84 Regina 12.83m

(Men Triple Jump Senior)

Name Yr Team Finals Points

--- John Fairbairn 83 Calgary FOUL

--- Barry Smith 82 Lethbridge FOUL

--- Jason Holland 84 Regina FOUL


Men Shot Put 16 lb Senior

Name Yr Team Finals Points

1 Chris Meisner 83 Lethbridge 16.30m

2 Johnathon Doucette 83 Lethbridge 16.11m

3 Grant Chapman 79 Alberta 15.74m

4 Jim Steacy 84 Lethbridge 15.55m

5 Tim Griffith 74 Regina 14.59m

6 Michael McDonald 76 Calgary 14.36m

7 Ben Wilson 82 Saskatchewan 13.96m

8 Adam Smith 82 Lethbridge 13.73m

9 Scott Paterson 83 Lethbridge 12.57m

10 Ryan Thomsen 79 Calgary 12.39m

11 Kelly Wells 78 Saskatchewan 12.17m

12 Steven Haggart 84 Calgary 10.55m

--- Mike Sagert 81 Lethbridge FOUL

--- Ian Bruised Head 75 Alberta FOUL

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous
Image Quote Underline Italics Bold

says…    Login | Sign Up

Submit Preview

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account