• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Elementary School Track & Field Super Meet

Aileen Meagher International

Halfiax, NS
June 14th, 2014

Chebucto Athletics Hy-Tek's MEET MANAGER 10:37 AM 2014-06-16 Page 1
2014 Aileen Meagher International - 2014-06-14
Track Classic
St. Mary's University
Results

Women 100 Meter Dash Gesso Comm. NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Emmanuel, Crystal Canada 11.71 11.55 -0.3
2 Hyacinthe, Kimberely Canada 11.41 11.58 -0.3
3 Davis, Shai Anne Canada 11.45 11.60 -0.3
4 George, Phylicia Canada 11.69 -0.3
5 Daniels, Paris Usa 11.75 -0.3
6 King, Karene British Virgin I 11.52 11.79 -0.3
7 Beals, Shannay Canada 12.44 12.53 -0.3

Women 200 Meter Dash CSCA NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Emmanuel, Crystal Canada 23.62 23.11 1.2
2 Hyacinthe, Kimberely Canada 23.03 23.16 1.2
3 Daniels, Paris Usa 23.03 23.43 1.2
4 Davis, Shai Anne Canada 23.26 23.69 1.2
5 King, Karene British Virgin I 23.73 24.10 1.2
6 Jacques, Farah Canada 23.61 24.12 1.2

Women 400 Meter Dash HRM NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Hall, Patricia Jamaica 52.01 53.08
2 Sealy, Sadie Barbados 53.07 53.51
3 Muir, Carline Canada 52.76 53.58
4 Hayes, Jernail Usa 53.17 54.79
5 Dorr, Fawn Canada 53.20 54.98

Women 800 Meter Run Running Room NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Lipsey, Charlene Usa 2:01.09 2:02.32
2 Aubry, Rachel Canada 2:02.60 2:05.06
3 Annear, Grace Canada 2:05.76 2:05.20
4 Praska, Bethany Usa 2:02.83 2:05.28
5 Akande, Nicky Nigeria 2:04.56 2:05.29
6 Peters, Celia Canada 2:04.73 2:07.75
7 Ayers, Katelyn Canada 2:07.26 2:07.90
8 Zanotelli, Dalanne Usa 2:05.51 2:08.06
-- Dorr, Fawn Canada 2:02.83 DNF

Women 1500 Meter Run Prov.of NS NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Charnigo, Stephanie Usa 4:11.33 4:11.61
2 O'Connell, Jessica Canada 4:11.84
3 Mecke, Dana Usa 4:15.46 4:15.16
4 Thompson, Carise Canada 4:20.65 4:17.77
5 Lalonde, Gen Canada 4:34.92 4:19.72
6 Watts, Sophie Canada 4:29.00 4:20.07
7 Ryer, Ashley Canada 4:25.88
8 Chepkorir, Emily Kenya 4:58.80

Women 100 Meter Hurdles Gov. of Cana NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Idlette, Lavonne Dominicain Republic 12.97 12.96 0.5
2 Morgan, Monique Jamaica 13.13 13.12 0.5
3 George, Phylicia Canada 13.12 13.22 0.5
4 Young, Michelle Canada 13.38 13.41 0.5
5 Lloyd, Cassandra Usa 13.26 13.42 0.5
6 Holder, Nikkita Canada 13.51 0.5
7 Williams, Sirena Usa 13.44 13.61 0.5

Women 100 Meter Dash Avis Budget NationalDevelopment
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 McNeil, Alyssa Canada 12.97 12.53 0.8
2 Smith, Sydney Canada 12.63 12.86 0.8
3 Simmons, Phoebe Canada 12.97 12.89 0.8
4 Gashus, Sonja Canada 12.88 13.01 0.8
5 Doolan, Hannah Canada 13.20 13.02 0.8
6 Parker, Ellen Canada 12.64 13.04 0.8
7 Smith, Bailey Canada 12.55 13.68 0.8

Women 400 Meter Dash St. Mary's U NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Langille, Courtney Canada 59.26 59.33
2 Ross, Olivia Canada 59.39 59.45
3 Wagner, Leah Canada 59.68 59.68
4 Burgess, Karlee Canada 1:00.87 1:01.37

Women 800 Meter Run Chronicle He NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Myatt, Sarah Canada 2:12.88 2:13.14
2 Walker, Michaela Canada 2:20.20 2:16.14
3 Liem, Lauren Canada 2:18.43
4 Walker, Hannah Canada 2:19.11
5 Marmura, Hana Canada 2:23.00 2:19.59
6 Stirling, Heidi Canada 2:20.00 2:21.08
7 Pereira, Sophie Canada 2:27.98 2:25.50
8 Vaughan, Meaghan Canada 2:30.12 2:35.12

Women Shot Put HRM NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Mitton, Sarah Canada 14.00m 13.35m
2 Le Jean, Pamela Canada 4.46m 4.36m
3 Perin, Casey Canada 3.00m 2.17m

Men 100 Meter Dash Emera NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Rodgers, Jason St. Kitts 10.06 10.25 1.0
2 Gittens, Ramon Barbados 10.06 10.29 1.0
3 De Grasse, Andre Canada 10.15 10.32 1.0
4 Smellie, Gavin Canada 10.21 10.35 1.0
5 Warner, Justyn Canada 10.37 10.43 1.0
6 Connaughton, Jared Canada 10.23 10.44 1.0
7 Lawrence, TJ Canada 10.37 10.51 1.0

Men 200 Meter Dash AthleticsCan NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Smellie, Gavin Canada 20.45 20.66 1.3
2 Makinde, Segun Canada 20.51 20.80 1.3
3 Connaughton, Jared Canada 21.03 20.84 1.3
4 De Grasse, Andre Canada 20.38 20.88 1.3
5 Lawrence, Brijesh St. Kitts 20.34 20.96 1.3
6 Richards-Kwok, Dontae Canada 20.85 21.36 1.3

Men 400 Meter Dash Gov. of Cana NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Williams, LaToy Bahamas 45.58 45.57
2 Courtney, Michael Usa 46.11 47.21
3 Osei, Philip Canada 47.96 47.90
4 Harris, Tremaine Canada 48.58 49.90
-- Barnaby, Daundre Canada 45.92 DNF
-- Igelhart Summers, Quenti Usa 46.06 DQ

Men 800 Meter Run HRM NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Murray, Declan Ireland 1:46.83 1:47.95
2 Philips, Duncan Usa 1:47.82 1:48.50
3 Romaniw, Anthony Canada 1:47.88 1:49.05
4 Smith, Kyle Canada 1:52.33 1:49.62
5 Blades, Justin Canada 1:49.27 1:49.98
-- Theriault, Devon Canada DNF

Men 1500 Meter Run Timex NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Palmer, Ford Usa 3:38.58 3:41.68
2 Brannen, Nathan Canada 3:38.36 3:41.80
3 Milne, Taylor Canada 3:41.97 3:42.42
4 Proudfoot, Ross Canada 3:40.33 3:43.23
5 Gorman, Dan Canada 3:40.96 3:43.59
6 Dulhanty, Chris Canada 3:46.30 3:45.49
7 Boylan Petit, Liam Usa 3:40.30 3:46.80
8 Grieve, Kyle Canada 3:44.64 3:48.85
9 Corbit, John Canada 3:55.21 3:48.86
10 Khan, Saheed Canada 3:48.64 3:50.90
11 Wing, Jake Canada 3:57.27 3:55.40
12 Tate, Mike Canada 3:46.98 3:57.94
13 Kuto, John Kenya 3:58.14
14 Marshall, Lamont Bermuda 3:58.24 3:58.56
-- Anderson, Drew Canada DNF

Men Shot Put Gov. of Can NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Werskey, Eric Usa 19.70m 19.30m
2 Nedow, Tim Canada 20.98m 18.59m
3 Braithwaite, Eric Canada 17.81m 16.45m
4 Khan, Umar Canada 17.67m 16.43m
5 Burris, Nathan Canada 13.47m
6 Wright, Edward Canada 14.13m 12.78m
7 Bambrick, David Canada 11.35m

Men 100 Meter Dash Prov. of NS NationalDevelopment
=================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Cadogan, Levi Barbados 10.25 10.57 0.9 2
2 Lunda, Joshua Canada 11.03 10.98 0.9 2
3 Van Der Poel, Mike Canada 11.30 11.03 0.7 1
4 Coolen, Matthew Canada 11.33 11.09 0.7 1
5 Stephen, Gabe Canada 11.32 11.48 0.9 2
6 Norman, Isaac Canada 11.30 11.48 0.9 2
7 Berkshire, Jack Canada 11.82 11.55 0.7 1
8 Kyle, Scott Canada 11.51 11.79 0.7 1
9 Hollinsid, Robin Canada 11.50 12.08 0.7 1

Men 400 Meter Dash Allen Print NationalDevelopment
============================================================================
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Watson, Lucas Canada 49.48 49.40 2
2 Kelloway, Daniel Canada 48.01 49.45 2
3 McLaughlin, Matthew Canada 49.37 49.52 2
4 Burgess, Andrew Canada 50.59 51.33 2
5 Berkshire, Jack Canada 52.31 51.71 1
6 Giffin, Liam Canada 52.88 1
7 Lawson, Peter Canada 52.64 53.00 1
8 Leblanc, Brandon Canada 52.37 54.35 1

Men 800 Meter Run Emera NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Longley, Timothy Canada 1:56.45 1:55.83
2 Leblanc, Andrew Canada 1:58.08 1:57.26
3 Grimshaw-Surette, Hudson Canada 1:58.62 1:58.63
4 Conrad, Ben Canada 1:59.00 2:00.59
5 Tate, Bryden Canada 2:00.00 2:01.02
6 Sandeson, Will Canada 1:55.37 2:03.34
7 Matthew, Butler Canada 2:06.88 2:03.45
8 Dunphy, Bryden Canada 2:07.00 2:03.86
9 Lynds, Trent Canada 2:04.58
10 Fuller, Ryan Canada 2:16.00 2:18.04

Mixed 100 Meter Dash 92.9 Jack FM Wheelchair NationalDevelopment
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Brown, Ben M Canada 16.85 17.31 +0.0
2 Shay, Ryan M Canada 21.00 20.29 +0.0
3 Kenneally, Liam M Canada 19.00 22.17 +0.0

Mixed 200 Meter Dash Gesso Comm. Wheelchair NationalDevelopment
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Brown, Ben M Canada 29.55 30.54 0.4
2 Kenneally, Liam M Canada 38.00 39.30 0.4
3 Shay, Ryan M Canada 40.00 41.71 0.4

Mixed 1 Mile Run Lifemark Hea Masters
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Moorehead, Ray M Canada 5:09.09
2 Melloy, Terry M Canada 5:40.00 5:20.67
3 Nevitt, Dave M Canada 5:31.53
4 Meister, Robin M Canada 5:40.00 5:45.40
5 O'Donnell, Cindy W Canada 7:00.00 6:02.32
6 Morris, Terry M Canada 6:14.37
7 Murphy, John M Canada 6:15.69
8 Reid, Phil M Canada 6:33.48

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Image Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account