• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544
    *For quicker support use email when possible.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1
USports Logo
athletics-canada-logo
Welcome to the home for USports Cross Country and Track & Field.
Your resource for results, rankings, videos, photos and articles.
In partnership with Athletics Canada.

Event Results >>

AUS Track & Field Championships

Saint John, NB
February 21-22nd, 2020

2020 Subway AUS Track & Field Championships - 2020-02-21 to 2020-02-22     
                    Championnats d'athlétisme du SUA Subway                    
                     Irving Oil Field House, Saint John NB                     
                       Team Rankings - Through Event 34                        
 
                              Female Team Scores                               
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Dalhousie Tigers                   DAL             122  
                2 St. Francis Xavier X-Men/X-Wom     STFX             92  
                3 Moncton Aigles Bleu                MNC              70  
                4 Unb Reds                           UNB              60  
                5 St. Mary's Huskies                 SMU              26  
                6 Memorial Sea-Hawks                 MUN              16  
                7 Upei Panthers                      UPEI              7  
                8 Acadia Axemen/Axewomen             ACD               5  
                9 St. Thomas Tommies                 STU               2  
 
                               Male Team Scores                                
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Dalhousie Tigers                   DAL             151  
                2 Unb Reds                           UNB             128  
                3 St. Francis Xavier X-Men/X-Wom     STFX             57  
                4 St. Mary's Huskies                 SMU              27  
                5 Memorial Sea-Hawks                 MUN              21  
                6 Moncton Aigles Bleu                MNC              11  
                7 St. Thomas Tommies                 STU               4  
                7 Upei Panthers                      UPEI              4

Results                                    
Women 60 Meter Dash
============================================================================================
         AUS: @  7.58  2019-02-23  Bailey Smith, UPEI                          
                 7.55  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Maya            98 Dalhousie Ti            7.54       7.61Q                  2 
  2 Smith, Bailey             96 Upei Panther            7.68       7.66Q                  4 
  3 Omalosanga, Véronique     99 Moncton Aigl            7.67       7.81Q                  1 
  4 Salkey, Tavia             99 Unb Reds                7.92       7.91Q                  3 
  5 Mattinson, Taylor         00 Dalhousie Ti            8.02       8.04q                  3 
  6 MacLean, Hillary          01 Moncton Aigl            8.10       8.07q                  4 
  7 Rafuse, Santanna          01 St. Thomas T            8.41       8.27q                  3 
  8 Krawchuk, Meg Mary        99 St. Francis             8.20       8.32q                  2 
  9 Deakin, Alanna            97 St. Francis             8.16       8.34q                  1 
 10 Clarke, Jessica           00 St. Francis             8.25       8.37q                  2 
 11 Batt, Emily               98 St. Mary's H            8.35       8.42q                  1 
 12 Friesen, Kayli            99 Dalhousie Ti            8.38       8.43q                  4 
 13 Ryan, Christine           89 Moncton Aigl            8.53       8.50q                  1 
 14 Hill, Olivia              00 Dalhousie Ti            8.55       8.53q                  2 
 15 Lane, Nathalie            00 Upei Panther            8.61       8.57q                  2 
 16 Osmond, Jordan            95 Memorial Sea                       8.59q                  4  8.585
 16 Macinnis, Kelly           00 St. Mary's H            8.44       8.59q                  3  8.585
 18 Crewe, Olivia             00 St. Francis                        8.64                   1 
 19 Richardson, Chloe         01 Dalhousie Ti            8.49       8.65                   4 
 20 Boulet, Sophie            97 St. Mary's H            8.71       8.74                   3 
 21 Dunn, Abby                99 St. Mary's H            8.62       8.75                   1 
 22 Roberts, Fiona            99 St. Mary's H            8.67       8.78                   3 
 23 Pitre, Gedeline           00 Moncton Aigl                       8.84                   2 
 24 Roy, Alexandra            01 Moncton Aigl            8.96       8.90                   1 
 25 O'Brien, Madlyn           01 Cape Breton                        9.01                   3 
 26 Boudreau, Isabelle        01 Moncton Aigl            8.93       9.16                   4 
 27 Crabbe, Destiny           01 Moncton Aigl            9.20       9.62                   2 
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================================
         AUS: @  7.58  2019-02-23  Bailey Smith, UPEI                          
                 7.55  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya            98 Dalhousie Ti            7.61       7.56@                  2 
  2 Smith, Bailey             96 Upei Panther            7.66       7.60                   2 
  3 Omalosanga, Véronique     99 Moncton Aigl            7.81       7.69                   2 
  4 Salkey, Tavia             99 Unb Reds                7.91       7.97                   2 
  5 Mattinson, Taylor         00 Dalhousie Ti            8.04       8.05                   2 
  6 MacLean, Hillary          01 Moncton Aigl            8.07       8.12                   2 
  7 Krawchuk, Meg Mary        99 St. Francis             8.32      J8.31                   2 
  8 Rafuse, Santanna          01 St. Thomas T            8.27      J8.36                   2 
  9 Deakin, Alanna            97 St. Francis             8.34      J8.28                   1 
 10 Clarke, Jessica           00 St. Francis             8.37      J8.34                   1 
 11 Batt, Emily               98 St. Mary's H            8.42       8.45                   1  8.444
 12 Ryan, Christine           89 Moncton Aigl            8.50       8.45                   1  8.449
 13 Friesen, Kayli            99 Dalhousie Ti            8.43       8.47                   1 
 14 Macinnis, Kelly           00 St. Mary's H            8.59       8.49                   3 
 15 Hill, Olivia              00 Dalhousie Ti            8.53      x8.56                   1 
 16 Osmond, Jordan            95 Memorial Sea            8.59       8.65                   3 
 17 Lane, Nathalie            00 Upei Panther            8.57       8.68                   1 
 
Women 300 Meter Dash
============================================================================================
         AUS: @ 39.31  2005        Adrienne Power, DAL                         
                39.24  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Reynolds, Maya            98 Dalhousie Ti           39.38      39.92                   6 
  2 Omalosanga, Véronique     99 Moncton Aigl           40.87      40.44                   6 
  3 Salkey, Tavia             99 Unb Reds               40.85      41.56                   6 
  4 Kennedy, Catherine        97 St. Francis            41.24      41.63                   6 
  5 Mattinson, Taylor         00 Dalhousie Ti           41.95      42.48                   6 
  6 Graham, Megan             98 St. Francis            42.30      42.59                   5 
  7 Clarke, Jessica           00 St. Francis            43.00      43.25                   5 
  8 Léger, Joelle             00 Moncton Aigl           43.08      43.30                   5 
  9 MacLean, Hillary          01 Moncton Aigl           43.10      43.40                   5 
 10 Vava, Michelle            99 St. Francis            43.59     x44.25                   4 
 11 Alexander, Mira           00 St. Francis            43.08     x44.54                   5 
 12 Krawchuk, Meg Mary        99 St. Francis            43.57     x44.69                   4 
 13 Lane, Nathalie            00 Upei Panther           45.80      45.20                   3 
 14 Macinnis, Kelly           00 St. Mary's H           44.51      45.23                   4 
 15 Osmond, Jordan            95 Memorial Sea                      45.43                   1 
 16 Richard, Lisa             98 Moncton Aigl           45.26     x45.69                   4 
 17 Johnson, Maddy            99 Cape Breton                       46.03                   2 
 18 Bell, Andrea              98 St. Thomas T                      46.17                   1 
 19 Pitre, Gedeline           00 Moncton Aigl           46.05     x46.22                   3 
 20 Dunn, Abby                99 St. Mary's H           45.44      46.28                   4 
 21 Boulet, Sophie            97 St. Mary's H           46.40      46.95                   3 
 22 Baker, Grace              99 St. Thomas T           46.20      47.18                   3 
 23 O'Brien, Madlyn           01 Cape Breton                       48.61                   2 
 24 Roberts, Fiona            99 St. Mary's H           47.75     x49.40                   3 
 25 Ives, Hannah              98 Upei Panther           51.60      49.64                   2 
 26 Boudreau, Isabelle        01 Moncton Aigl                     x49.96                   2 
 27 Crabbe, Destiny           01 Moncton Aigl                     x50.96                   2 
 28 Flint-Downey, Iricia      00 St. Thomas T                      55.29                   1 
 
Women 600 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 1:31.20  2016-02-27  Grace Annear, UNB                         
                1:30.81  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Kennedy, Catherine        97 St. Francis          1:34.27    1:37.92                   5 
  2 Davis, Robyn              00 Unb Reds             1:38.21    1:40.92                   5 
  3 Bishop, Eden              01 Dalhousie Ti         1:39.48    1:41.17                   5 
  4 Rawlyk, Brooklyn          98 Dalhousie Ti         1:39.22    1:41.27                   5 
  5 Younker, Danielle         97 Upei Panther         1:50.57    1:43.10                   3 
  6 McPhail, Gretchen         01 Memorial Sea                    1:45.68                   1 
  7 Mekonne, Magkada          00 Unb Reds             1:41.78    1:45.74                   4 
  8 Vava, Michelle            99 St. Francis          1:46.82    1:46.45                   3 
  9 Clayton, Melanie          00 Dalhousie Ti         1:44.53    1:46.50                   4 
 10 Alexander, Mira           00 St. Francis          1:41.16    1:46.81                   5 
 11 Liem, Lauren              00 St. Francis          1:42.46   x1:47.21                   4 
 12 Hosmer, Maggie            99 Dalhousie Ti         1:45.81   x1:47.49                   3 
 13 LeBlanc, Sophie           00 St. Mary's H         1:45.47    1:48.34                   4 
 14 Ross, Olivia              98 Dalhousie Ti         1:44.03   x1:48.47                   4 
 15 Walker, Chloe             00 St. Francis          1:42.81   x1:50.81                   4 
 16 Johnson, Maddy            99 Cape Breton                     1:51.80                   1 
 17 Macdonald, Aidan          00 St. Francis          1:38.80   x1:54.32                   5 
 18 Polak, Sarah              98 St. Mary's H         1:49.78    1:58.77                   3 
 19 Elliott, Jensen           96 St. Thomas T         2:00.42    1:58.84                   2 
 20 Ives, Hannah              98 Upei Panther         1:58.96    1:59.13                   3 
 21 Cameron, Gael             01 St. Mary's H         2:00.50    2:00.90                   2 
 22 Fleming, Natalie          98 Moncton Aigl         1:59.56    2:02.37                   3 
 23 Beaulieu, Grace           01 St. Thomas T         2:11.57    2:12.43                   2 
 24 Mejia, Alaina             99 St. Thomas T         2:25.69    2:23.82                   1 
 25 Kenny, Jessica            99 St. Thomas T         2:09.85   x2:39.09                   2 
 26 Macdonald, Julia          95 St. Thomas T         2:32.26   x2:41.93                   1 
 -- Flint-Downey, Iricia      00 St. Thomas T         2:23.95         DQ                   2 
 
Women 1000 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 2:52.72  2018-02-23  Michelle Reddy, Dalhousie                 
                2:47.35  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Hergett, Jane             99 St. Francis          2:48.25    2:52.83                   2 
  2 Burke, Bhreagh            01 St. Mary's H         3:00.01    3:02.68                   2 
  3 Macdonald, Aidan          00 St. Francis          2:59.82    3:03.20                   2 
  4 Rawlyk, Brooklyn          98 Dalhousie Ti         3:00.67    3:03.66                   2 
  5 Chisholm, Paige           98 St. Francis          3:01.95    3:06.17                   2 
  6 Lowther, Lauren           01 Dalhousie Ti         3:07.22    3:08.46                   2 
  7 Younker, Danielle         97 Upei Panther         3:15.41    3:09.18                   2 
  8 Walker, Chloe             00 St. Francis          3:05.17   x3:09.57                   2 
  9 Bhutani, Priya            94 St. Thomas T         3:16.62    3:10.52                   2 
 10 Waller, Georgia           00 Dalhousie Ti         3:12.90    3:11.33                   2 
 11 Hosmer, Maggie            99 Dalhousie Ti         3:09.64   x3:14.64                   2 
 12 Boatsmith, Meaghan        00 St. Francis                    x3:18.04                   1 
 13 Burke, Tanna              01 St. Francis                    x3:22.56                   1 
 14 Liem, Lauren              00 St. Francis          3:23.91   x3:25.61                   2 
 15 Elliott, Jensen           96 St. Thomas T         3:44.52    3:41.81                   1 
 16 Kenny, Jessica            99 St. Thomas T         4:01.20    4:05.12                   1 
 17 Mejia, Alaina             99 St. Thomas T         4:26.20   x4:31.46                   1 
 18 Macdonald, Julia          95 St. Thomas T                   x4:44.73                   1 
 
Women 1500 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 4:30.41  2017-02-25  Colleen Wilson, DAL                       
                4:26.02  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Hergett, Jane             99 St. Francis          4:29.99    4:33.42                   2 
  2 Burke, Bhreagh            01 St. Mary's H         4:44.36    4:52.00                   2 
  3 Chisholm, Paige           98 St. Francis          4:44.81    4:52.29                   2 
  4 Thompson, Catherine       98 Dalhousie Ti         4:53.99    4:53.39                   2 
  5 Needham, Jessica          92 Dalhousie Ti         4:56.97    4:56.03                   2 
  6 Hamilton, Emily           83 Dalhousie Ti         4:56.50    4:57.54                   2 
  7 Kingston, Renata          98 Dalhousie Ti         4:54.57   x4:59.38                   2 
  8 Cormier, Hannah           99 Unb Reds             4:44.39    5:00.58                   2 
  9 Lowther, Lauren           01 Dalhousie Ti                   x5:02.15                   1 
 10 Johnston, Zoe             97 St. Francis          4:59.38    5:04.61                   2 
 11 Bhutani, Priya            94 St. Thomas T         5:10.16    5:05.67                   1 
 12 Waller, Georgia           00 Dalhousie Ti         5:02.01   x5:06.15                   2 
 13 Lavallee, Sarah           99 Acadia Axeme                    5:06.90                   1 
 14 Jakub, Taryn              96 Dalhousie Ti         5:01.94   x5:07.31                   2 
 15 Manuel, Lynette           92 Unb Reds             5:04.38    5:07.82                   2 
 16 Higgins, Madalyn          97 Acadia Axeme                    5:10.06                   1 
 17 Picco, Katrina-Lynn       00 Memorial Sea                    5:10.44                   1 
 18 Sandluck, Breanna         99 St. Francis          5:04.13   x5:12.27                   2 
 19 Taggart, Ellen            95 St. Francis          5:10.35   x5:16.17                   1 
 20 Boatsmith, Meaghan        00 St. Francis          5:04.11   x5:16.40                   2 
 21 Burke, Tanna              01 St. Francis          5:06.50   x5:16.72                   1 
 22 Beaton, Kali              01 St. Francis          5:11.41   x5:17.30                   1 
 23 Keedwell, Bridget         01 St. Francis          5:30.23   x5:17.65                   1 
 24 Knowles, Sophie           00 Acadia Axeme                    5:18.33                   1 
 25 Macdonald, Michelle       98 Acadia Axeme                   x5:31.68                   1 
 
Women 3000 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 9:26.7h  1990        Lucy Smith, DAL                           
                9:32.20  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Thompson, Catherine       98 Dalhousie Ti        10:07.92   10:19.76                   2 
  2 Hamilton, Emily           83 Dalhousie Ti        10:09.41   10:20.99                   2 
  3 Cormier, Hannah           99 Unb Reds             9:57.41   10:22.45                   2 
  4 Kingston, Renata          98 Dalhousie Ti        10:28.68   10:29.55                   2 
  5 Jakub, Taryn              96 Dalhousie Ti        10:43.25  x10:44.08                   2 
  6 Needham, Jessica          92 Dalhousie Ti        10:24.89  x10:46.00                   2 
  7 Johnston, Zoe             97 St. Francis         10:41.34   10:46.55                   2 
  8 Higgins, Madalyn          97 Acadia Axeme                   10:47.54                   1 
  9 Lavallee, Sarah           99 Acadia Axeme                   10:56.04                   1 
 10 Sandluck, Breanna         99 St. Francis         10:46.21   10:56.94                   2 
 11 Picco, Katrina-Lynn       00 Memorial Sea                   10:58.68                   1 
 12 Beaton, Kali              01 St. Francis         11:02.34   11:01.77                   2 
 13 Skinner, Nicole           00 Acadia Axeme                   11:01.88                   1 
 14 Manuel, Lynette           92 Unb Reds            10:54.77   11:03.61                   2 
 15 Taggart, Ellen            95 St. Francis         11:08.61  x11:08.99                   1 
 16 Keedwell, Bridget         01 St. Francis         11:22.64  x11:35.45                   1 
 17 Knowles, Sophie           00 Acadia Axeme                  x11:41.25                   1 
 18 Macdonald, Michelle       98 Acadia Axeme                  x11:57.12                   1 
 
Women 60 Meter Hurdles 84cm /33" Ye
=========================================================================================
         AUS: @  8.86  2017-02-24  Abbi Finnan, SFX                            
                 8.48  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Heubach, Lorena           99 Dalhousie Ti            9.11       8.89                  
  2 Gagnon, Caroline          01 Moncton Aigl            9.20       9.12                  
  3 Graham, Megan             98 St. Francis             9.21       9.13                  
  4 Hill, Olivia              00 Dalhousie Ti            9.49       9.48                  
  5 Clarke, Jessica           00 St. Francis             9.62       9.63                  
  6 Richardson, Chloe         01 Dalhousie Ti            9.85       9.84                  
 
Women 4x200 Meter Relay
============================================================================================
         AUS: @ 1:44.23  2015        Dalhousie Tigers, DAL                     
                         Roung, Ikomi, Hamilton-Miller, D'apollonia        
                1:40.43  USPO USports 2020
    Team                                                 Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Dalhousie Tigers                                             1:42.60@                  1 
     1) Reynolds, Maya 98               2) Heubach, Lorena 99             
     3) Mattinson, Taylor 00            4) Bishop, Eden 01                
  2 Moncton Aigles Bleu                               1:44.78    1:44.40                   2 
     1) Omalosanga, Véronique 99        2) Gagnon, Caroline 01            
     3) MacLean, Hillary 01             4) Léger, Joelle 00               
  3 Unb Reds                                          1:50.16    1:46.64                   2 
     1) Salkey, Tavia 99                2) LeBlanc, Julia 01              
     3) Mekonne, Magkada 00             4) Barnes, Chantal 99             
  4 St. Francis Xavier X-Men/X-Wom                    1:48.05    1:47.74                   2 
     1) Clarke, Jessica 00              2) Krawchuk, Meg Mary 99          
     3) Deakin, Alanna 97               4) Graham, Megan 98               
  5 St. Mary's Huskies                                1:54.48    1:55.87                   2 
     1) Boulet, Sophie 97               2) LeBlanc, Sophie 00             
     3) Dunn, Abby 99                   4) Macinnis, Kelly 00             
  6 St. Thomas Tommies                                1:58.51    1:58.09                   1 
     1) Rafuse, Santanna 01             2) Bell, Andrea 98                
     3) Beaulieu, Grace 01              4) Baker, Grace 99                
  7 Memorial Sea-Hawks                                           1:58.62                   1 
     1) Ledevehat, Shae 01              2) McPhail, Gretchen 01           
     3) Pike, Katie ( Katarina) 98      4) Osmond, Jordan 95              
 
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================================
         AUS: @ 3:58.83  2016-02-28  Dalhousie Tigers, DAL                     
                         C Robbertse, M Reddy, J Shannon, H Beaton         
                3:50.17  USPO USports 2020
    Team                                                 Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 St. Francis Xavier X-Men/X-Wom                    4:06.21    4:00.35                   2 
     1) Clarke, Jessica 00              2) Graham, Megan 98               
     3) Kennedy, Catherine 97           4) Hergett, Jane 99               
  2 Moncton Aigles Bleu                               4:37.30    4:08.99                   2 
     1) Léger, Joelle 00                2) MacLean, Hillary 01            
     3) Gagnon, Caroline 01             4) Omalosanga, Véronique 99       
  3 Unb Reds                                          4:08.97    4:11.22                   2 
     1) Mekonne, Magkada 00             2) LeBlanc, Julia 01              
     3) Davis, Robyn 00                 4) Barnes, Chantal 99             
  4 Dalhousie Tigers                                             4:13.21                   2 
     1) Mattinson, Taylor 00            2) Bishop, Eden 01                
     3) Rawlyk, Brooklyn 98             4) Ross, Olivia 98                
  5 St. Mary's Huskies                                           4:28.84                   2 
     1) Macinnis, Kelly 00              2) LeBlanc, Sophie 00             
     3) Dunn, Abby 99                   4) Burke, Bhreagh 01              
  6 Memorial Sea-Hawks                                           4:37.86                   1 
     1) Ledevehat, Shae 01              2) McPhail, Gretchen 01           
     3) Osmond, Jordan 95               4) Picco, Katrina-Lynn 00         
  7 St. Thomas Tommies                                           5:21.70                   1 
     1) Flint-Downey, Iricia 00         2) Elliott, Jensen 96             
     3) Mejia, Alaina 99                4) Bhutani, Priya 94              
 
Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================================
         AUS: @ 9:19.03  2017-02-24  Dalhousie University, DAL                 
                         A McCrea, O Ross, M Walker, S Myatt               
                9:07.66  USPO USports 2020
    Team                                                 Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 St. Francis Xavier X-Men/X-Wom                    9:15.95   10:19.35                  
     1) Chisholm, Paige 98              2) Macdonald, Aidan 00            
     3) Kennedy, Catherine 97           4) Hergett, Jane 99               
  2 Dalhousie Tigers                                  9:52.66   10:19.49                  
     1) Lowther, Lauren 01              2) Needham, Jessica 92            
     3) Thompson, Catherine 98          4) Rawlyk, Brooklyn 98            
  3 Unb Reds                                                    10:19.53                  
     1) Barnes, Chantal 99              2) Mekonne, Magkada 00            
     3) Cormier, Hannah 99              4) Davis, Robyn 00                
  4 Acadia Axemen/Axewomen                                      10:26.20                  
     1) Higgins, Madalyn 97             2) Armstrong, Jessie 97           
     3) Lavallee, Sarah 99              4) Skinner, Nicole 00             
  5 St. Mary's Huskies                               10:30.94   10:51.51                  
     1) LeBlanc, Sophie 00              2) Polak, Sarah 98                
     3) Cameron, Gael 01                4) Burke, Bhreagh 01              
  6 St. Thomas Tommies                               11:59.61   12:21.92                  
     1) Elliott, Jensen 96              2) Kenny, Jessica 99              
     3) Mejia, Alaina 99                4) Bhutani, Priya 94              
  7 Moncton Aigles Bleu                                         12:29.67                  
     1) Fleming, Natalie 98             2) Drouin, Jessie 96              
     3) Boudreau, Isabelle 01           4) Richard, Lisa 98               
 
Women High Jump
=========================================================================================
 Start at 1.31m by 5cm to 1.56m then by 3cm
         AUS: @ 1.78m  2014        Rebecca Haworth, DAL                        
                1.71m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Heubach, Lorena           99 Dalhousie Ti           1.71m      1.68m                  
  2 Van Den Heuvel, Riley     97 St. Francis            1.63m      1.62m                  
  3 Brockbank, Zoé            01 Moncton Aigl                      1.51m                  
  4 Ledevehat, Shae           01 Memorial Sea                     J1.51m                  
  5 Dewar, Maggie             01 Dalhousie Ti           1.50m      1.36m                  
  6 Haché, Martine            01 Moncton Aigl           1.30m      1.31m                  
 -- McCavour, Erin            00 Unb Reds               1.50m         NH                  
 
Women Pole Vault
=========================================================================================
 Start at 2.00m by 10cm
         AUS: @ 3.00m  2019-02-23  Samantha Bailey / Sharon Ngongo, MUN /Moncto
                3.86m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Ngongo, Sharon            99 Moncton Aigl           2.80m      2.70m                  
  2 Molloy, Niamh             97 Memorial Sea                      2.40m                  
 -- McGettigan, Erin          00 Memorial Sea                         NH                  
 
Women Long Jump
=========================================================================================
         AUS: @ 5.70m  2016-02-28  Chantelle Robbertse, DAL                    
                5.82m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Heubach, Lorena           99 Dalhousie Ti           5.69m      5.97m@USPO             
  2 LeBlanc, Victoria         97 Unb Reds               5.66m      5.71m@                 
  3 McCavour, Erin            00 Unb Reds               5.57m      5.44m                  
  4 Deakin, Alanna            97 St. Francis            5.29m      5.36m                  
  5 Gagnon, Caroline          01 Moncton Aigl           5.23m      5.21m                  
  6 Shannon, Lexie            00 Unb Reds               4.92m      5.19m                  
  7 Friesen, Kayli            99 Dalhousie Ti           5.18m      5.05m                  
  8 Murray, Ashley            98 St. Mary's H           4.70m      4.76m                  
  9 Brennan, Erin             98 St. Francis            4.77m      4.67m                  
 10 O'Leary, Taylor           00 Dalhousie Ti           4.79m      4.65m                  
 11 Duynisveld, Maria         01 Dalhousie Ti           4.66m     x4.46m                  
 12 Drouin, Jessie            96 Moncton Aigl           4.36m      4.33m                  
 13 Pike, Katie ( Katarina)   98 Memorial Sea                      4.28m                  
 14 Van Den Heuvel, Riley     97 St. Francis            4.91m      3.95m                  
 15 Ramos, Sara               98 Moncton Aigl           3.54m      3.54m                  
 
Women Triple Jump
=========================================================================================
         AUS: @ 11.96m  2015        Sarah Taplin, DAL                          
                11.89m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 LeBlanc, Victoria         97 Unb Reds              12.04m     12.01m@USPO             
  2 McCavour, Erin            00 Unb Reds              11.38m     11.35m                  
  3 Shannon, Lexie            00 Unb Reds              11.15m     11.24m                  
  4 Deakin, Alanna            97 St. Francis           10.48m     10.56m                  
  5 Murray, Ashley            98 St. Mary's H          10.16m     10.17m                  
  6 Duynisveld, Maria         01 Dalhousie Ti          10.81m     10.10m                  
  7 Ngongo, Sharon            99 Moncton Aigl                      9.94m                  
  8 O'Leary, Taylor           00 Dalhousie Ti           9.94m      9.63m                  
  9 Drouin, Jessie            96 Moncton Aigl                      9.12m                  
 10 Giroux, Robin             98 Cape Breton                       8.75m                  
 
Women Shot Put 4kg
=========================================================================================
         AUS: @ 13.86m  2017-02-24  Jennifer Bell, MTA                         
                13.69m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl          12.37m     12.31m                  
  2 MacIIsaac, Chelsea        01 Dalhousie Ti          11.48m     12.09m                  
  3 Gilman, Constance         97 Moncton Aigl          10.78m     11.33m                  
  4 Toba-Oluboka, Temi        98 Dalhousie Ti          11.45m     11.05m                  
  5 Minicola, Paige           98 Dalhousie Ti          10.73m     10.96m                  
  6 Heubach, Lorena           99 Dalhousie Ti          11.77m    x10.84m                  
  7 Haché, Rachelle           99 Moncton Aigl          11.41m     10.48m                  
  8 Haché, Martine            01 Moncton Aigl           9.75m    x10.19m                  
  9 Simmie, Alicia            01 Unb Reds               9.89m      8.96m                  
 10 Yazbek, Léa               01 Moncton Aigl           8.17m     x8.88m                  
 11 Amoaka, Faustina          01 Cape Breton                       8.53m                  
 12 Lubamba, Queenel          99 St. Mary's H           8.43m      8.45m                  
 13 Massfeller, Olivia        01 Unb Reds               8.77m      7.84m                  
 14 Shea, Gemma               00 Upei Panther           7.84m      7.27m                  
 15 Varty, Anna               01 Unb Reds               6.52m      6.62m                  
 
Women Weight Throw 9.07kg /20#
=========================================================================================
         AUS: @ 17.07m  2013        Elizabeth MacDonald, DAL                   
                16.82m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Toba-Oluboka, Temi        98 Dalhousie Ti          15.11m     15.62m                  
  2 Haché, Rachelle           99 Moncton Aigl          13.40m     14.17m                  
  3 MacIIsaac, Chelsea        01 Dalhousie Ti          13.43m     13.29m                  
  4 Gilman, Constance         97 Moncton Aigl          13.07m     12.68m                  
  5 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl                     11.96m                  
  6 Minicola, Paige           98 Dalhousie Ti           7.68m     10.62m                  
  7 Haché, Martine            01 Moncton Aigl                     x8.97m                  
  8 Massfeller, Olivia        01 Unb Reds               9.35m      8.78m                  
  9 Simmie, Alicia            01 Unb Reds               9.08m      8.57m                  
 10 Lubamba, Queenel          99 St. Mary's H           7.63m      7.54m                  
 11 Varty, Anna               01 Unb Reds               6.36m      5.92m                  
 -- Yazbek, Léa               01 Moncton Aigl                       FOUL                  
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
         AUS: @ 2:21.17  2016-02-27  Bridget Brennan, SFX                      
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ledevehat, Shae           01 Memorial Sea           2:40.38     569
  2 Crewe, Olivia             00 St. Francis            2:42.47     545
  3 Schofield, Mia            99 Moncton Aigl           2:49.09     473
  4 Batt, Emily               98 St. Mary's H           2:52.06     442
  5 Brennan, Erin             98 St. Francis            2:52.74     436
  6 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl           3:05.70     314
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles 84cm /33" Indoor Pentathlon
=======================================================================
         AUS: @  9.01  2017-02-24  Sydney MacDonald, UNB                       
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Crewe, Olivia             00 St. Francis               9.48     812
  2 Batt, Emily               98 St. Mary's H              9.56     796
  3 Brennan, Erin             98 St. Francis              10.04     705
  4 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl             10.28     661
  5 Ledevehat, Shae           01 Memorial Sea             10.97     541
  6 Schofield, Mia            99 Moncton Aigl             11.22     501
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
 Start at 1.15m then by 3cm
         AUS: @ 1.67m  2016-02-27  Chantelle Robbertse, DAL                    
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ledevehat, Shae           01 Memorial Sea             1.51m     632
  2 Batt, Emily               98 St. Mary's H             1.48m     599
  2 Crewe, Olivia             00 St. Francis              1.48m     599
  4 Brennan, Erin             98 St. Francis              1.39m     502
  5 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl             1.30m     409
  6 Schofield, Mia            99 Moncton Aigl             1.27m     379
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
         AUS: @ 5.70m  2016-02-27  Chantelle Robbertse, DAL                    
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Crewe, Olivia             00 St. Francis              4.92m     538
  2 Brennan, Erin             98 St. Francis              4.87m     524
  3 Schofield, Mia            99 Moncton Aigl             4.51m     431
  4 Batt, Emily               98 St. Mary's H             4.50m     428
  5 Ledevehat, Shae           01 Memorial Sea             4.49m     426
  6 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl             4.27m     371
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put 4kg Indoor Pentathlon
=======================================================================
         AUS: @ 11.63m  2017-02-24  Isabelle Morris, UDM                       
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl            12.06m@    665
  2 Batt, Emily               98 St. Mary's H             9.59m     503
  3 Crewe, Olivia             00 St. Francis              9.57m     501
  3 Ledevehat, Shae           01 Memorial Sea             9.57m     501
  5 Schofield, Mia            99 Moncton Aigl             8.95m     461
  6 Brennan, Erin             98 St. Francis              8.57m     436
 
Women Indoor Pentathlon
============================================================================================
         AUS: @  3571  2016-02-27  Chantelle Robbertse, DAL                    
                 3655  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Crewe, Olivia             00 St. Francis                     2995.00                     
  2 Batt, Emily               98 St. Mary's H            2810    2768.00                     
  3 Ledevehat, Shae           01 Memorial Sea                    2669.00                     
  4 Brennan, Erin             98 St. Francis                     2603.00                     
  5 Hughes, Kyla              00 Moncton Aigl            2538    2420.00                     
  6 Schofield, Mia            99 Moncton Aigl            2012    2245.00                     
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================================
         AUS: @  6.82  2016-02-27  Matthew Coolen, DAL                         
                 6.88  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Coolen, Matt              96 Dalhousie Ti            6.87       6.96Q                  5 
  2 Lunda, Josh               95 Dalhousie Ti            6.94       7.02Q                  1  7.014
  3 Beaulieu, Nick            01 Dalhousie Ti            6.98       7.02Q                  3  7.016
  4 Greechan, Lachlan         00 Dalhousie Ti            7.09       7.08Q                  4 
  5 Krilow, Ben               99 Memorial Sea            7.15       7.11Q                  2 
  6 West, Jonny               97 St. Francis             7.23       7.12q                  5 
  7 Godfrey, Alex             00 Dalhousie Ti            7.08       7.14q                  2 
  8 Harrison, Braden          97 Unb Reds                7.12       7.16q                  4 
  9 Williams, Jaiden          01 Dalhousie Ti            7.26       7.26q                  1 
 10 Akachukwu, Promise        01 Cape Breton                        7.27q                  1 
 11 Barclay, Bradley          99 St. Francis             7.19       7.28q                  1  7.271
 12 Macdonald, Damon          95 Dalhousie Ti            7.19       7.28q                  3  7.280
 13 Wilson, Zach              01 Upei Panther            7.22       7.32q                  5 
 14 Earles, Daniel            01 Memorial Sea            7.43       7.40q                  4 
 15 Carlton, Matthew          99 St. Mary's H            7.38       7.45q                  2  7.443
 16 Duckworth, Noah           01 Upei Panther            7.56       7.45q                  1  7.450
 17 Robichaud, Kirklin        00 St. Thomas T            7.48       7.59                   4 
 18 Greene, Skeets            01 St. Francis             7.49       7.63                   2 
 19 Sutherland, Tristan       99 St. Thomas T            7.65       7.67                   5 
 20 Richard, Steve            99 Moncton Aigl            7.61       7.68                   5 
 21 Fagnan, Isaac             00 St. Francis             7.66       7.72                   1 
 22 Robichaud, Samuel         98 Moncton Aigl            7.67       7.76                   3 
 23 Bhebe, Dumisa             97 Memorial Sea                       7.78                   3 
 24 Coulet, Logan             97 St. Francis             7.33       7.86                   3 
 25 Johnson, Erik             99 St. Mary's H            7.88       7.90                   2 
 26 Martel, Laurent           00 Moncton Aigl            8.03       7.95                   2 
 27 Krian, Aditya             99 Cape Breton                        7.98                   1 
 28 Clayton, Necko            98 St. Mary's H            7.96       7.98                   4 
 29 Rajagopal, Ashwath        96 Cape Breton                        8.01                   5 
 30 Alarich, Maxime           00 Moncton Aigl            7.98       8.06                   4 
 31 Connell, Thomas           01 Cape Breton                        8.18                   5 
 32 Langille, Noah            01 Moncton Aigl                       8.21                   3 
 -- Nelson, Yazen             96 Upei Panther            7.50         FS                   3 
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================================
         AUS: @  6.82  2016-02-27  Matthew Coolen, DAL                         
                 6.88  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Coolen, Matt              96 Dalhousie Ti            6.96       6.89                   2 
  2 Lunda, Josh               95 Dalhousie Ti            7.02       6.98                   2 
  3 Beaulieu, Nick            01 Dalhousie Ti            7.02       6.99                   2 
  4 West, Jonny               97 St. Francis             7.12      J7.05                   2 
  5 Krilow, Ben               99 Memorial Sea            7.11      J7.14                   2 
  6 Harrison, Braden          97 Unb Reds                7.16      J7.18                   2 
  7 Akachukwu, Promise        01 Cape Breton             7.27      J7.21                   2 
  8 Barclay, Bradley          99 St. Francis             7.28      J7.24                   2 
  9 Greechan, Lachlan         00 Dalhousie Ti            7.08     xJ7.05                   1 
 10 Godfrey, Alex             00 Dalhousie Ti            7.14     xJ7.10                   1 
 11 Macdonald, Damon          95 Dalhousie Ti            7.28      x7.27                   1  7.262
 12 Williams, Jaiden          01 Dalhousie Ti            7.26      x7.27                   1  7.265
 13 Earles, Daniel            01 Memorial Sea            7.40       7.39                   1 
 14 Carlton, Matthew          99 St. Mary's H            7.45       7.40                   1 
 15 Duckworth, Noah           01 Upei Panther            7.45       7.51                   1 
 
Men 300 Meter Dash
============================================================================================
         AUS: @ 34.96  2017-02-24  Mike Van Der Poel, DAL                      
                34.22  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Lunda, Josh               95 Dalhousie Ti           35.10      35.27                   5 
  2 Barclay, Bradley          99 St. Francis            35.52      35.89                   5 
  3 Ferguson, Bailey          98 Unb Reds               36.92      36.03                   4 
  4 Lord, Dan                 01 Dalhousie Ti           35.36      36.32                   5 
  5 Harrison, Braden          97 Unb Reds               35.16      36.35                   5 
  6 Sutton, Eric              99 St. Francis            35.56      36.44                   5 
  7 Macdonald, Damon          95 Dalhousie Ti           35.79      36.67                   4 
  8 Earles, Daniel            01 Memorial Sea                      36.69                   1 
  9 Krilow, Ben               99 Memorial Sea           37.11      37.01                   4 
 10 Carlton, Matthew          99 St. Mary's H           37.45      37.19                   3 
 11 Major, Justin             00 St. Francis            37.35      37.26                   3 
 12 Hughes, Eric              00 Unb Reds               36.54      37.82                   4 
 13 Farag, Samuel             01 Moncton Aigl           38.22      38.04                   3 
 14 Robichaud, Samuel         98 Moncton Aigl           38.35      38.31                   3 
 15 Fagnan, Isaac             00 St. Francis            38.67     x38.83                   2 
 16 Zangio, Emmanuel          98 Moncton Aigl           38.65      38.88                   3 
 17 Somers, William           00 Cape Breton                       38.91                   1 
 18 Nelson, Yazen             96 Upei Panther           40.01      39.32                   2 
 19 Alarich, Maxime           00 Moncton Aigl           39.32     x39.89                   2 
 20 West, Jonny               97 St. Francis            37.15     x39.89                   4 
 21 Fahad, Ahmed              97 Upei Panther           39.33      41.14                   2 
 22 Blay, Ellis               01 Upei Panther           41.91      41.87                   1 
 23 Singh, Ravtej             00 St. Thomas T           38.76      42.31                   2 
 24 Gallant, Alexander        98 St. Thomas T           42.86      42.41                   1 
 25 Connell, Thomas           01 Cape Breton                       43.45                   1 
 26 Martel, Laurent           00 Moncton Aigl                     x44.23                   1 
 
Men 600 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 1:21.68  2015        MacKenzie Munroe, SFX                     
                1:19.85  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Grimshaw-Surette, Hudson  98 Dalhousie Ti         1:24.07    1:22.61                   2 
  2 Perrett, Benjamin         01 Unb Reds             1:20.98    1:22.76                   3 
  3 Ferguson, Bailey          98 Unb Reds             1:22.42    1:23.13                   3 
  4 Adams, Tyler              98 Unb Reds             1:22.41    1:23.14                   3 
  5 Sutton, Eric              99 St. Francis          1:23.29    1:23.70                   3 
  6 James, Noah               00 Dalhousie Ti         1:23.05    1:23.78                   3 
  7 Alexander, Quinn          99 St. Francis          1:22.23    1:23.99                   3 
  8 McMullin, Bradley         99 Unb Reds             1:25.20   x1:26.05                   2 
  9 Knight, Eric              01 St. Francis          1:25.36    1:26.37                   2 
 10 Kean, Mitchell            01 Unb Reds             1:23.79   x1:26.62                   2 
 11 Wilkie, Ethan             00 Unb Reds             1:26.29   x1:27.43                   2 
 12 Grimshaw-Surette, Harmon  00 Dalhousie Ti         1:24.90    1:27.75                   2 
 13 Major, Justin             00 St. Francis          1:26.99   x1:30.07                   1 
 14 Somers, William           00 Cape Breton                     1:31.53                   1 
 15 Campbell, Owen            00 Memorial Sea                    1:31.72                   1 
 16 McGuire, Daniel           96 Upei Panther                    1:33.14                   1 
 17 Singh, Ravtej             00 St. Thomas T         1:30.55    1:33.63                   1 
 18 Provencher, Nicholas      99 Memorial Sea                    1:34.96                   1 
 
Men 1000 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 2:28.78  2010        John Corbit, SFX                          
                2:26.10  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Grimshaw-Surette, Hudson  98 Dalhousie Ti         2:24.33    2:26.53@                  2 
  2 Peverill, Andrew          99 St. Mary's H         2:24.80    2:26.54@                  2 
  3 Goslett, Aidan            01 Dalhousie Ti         2:26.68    2:27.66@                  2 
  4 Goodridge, Jon            98 Dalhousie Ti         2:28.98    2:29.36                   2 
  5 Adams, Tyler              98 Unb Reds             2:29.84    2:30.56                   2 
  6 Kean, Mitchell            01 Unb Reds             2:33.26    2:34.04                   2 
  7 Caie, Kyle                99 St. Mary's H         2:30.03    2:35.45                   2 
  8 Alexander, Quinn          99 St. Francis          2:34.42    2:37.06                   2 
  9 McMullin, Bradley         99 Unb Reds             2:35.54    2:37.60                   2 
 10 Knight, Eric              01 St. Francis          2:39.55    2:39.37                   2 
 11 Knight, Evan              01 St. Francis          2:35.36    2:40.18                   2 
 12 Kozma, Matt               01 Upei Panther         2:50.88    2:49.59                   1 
 13 Haché, Christian          99 Moncton Aigl         2:54.49    2:55.36                   1 
 14 Itani, Hassan             00 Upei Panther         3:04.31    2:55.53                   1 
 15 Guillodo, Marc            98 Moncton Aigl         3:05.04    3:00.52                   1 
 16 Zaky, Beshoy              98 Cape Breton                     3:13.05                   1 
 
Men 1500 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 3:53.30  2019-02-23  Andrew Peverill, SMU                      
                3:51.07  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Peverill, Andrew          99 St. Mary's H         3:50.80    3:54.73                   3 
  2 Goslett, Aidan            01 Dalhousie Ti         3:55.50    3:56.22                   3 
  3 Colford, Michael          98 Unb Reds             3:54.89    3:57.37                   3 
  4 Goodridge, Jon            98 Dalhousie Ti         3:57.33    4:01.35                   3 
  5 Cull, Isaac               99 Unb Reds             3:56.83    4:02.13                   3 
  6 Robertson, Nick           00 Dalhousie Ti         3:55.29    4:03.86                   3 
  7 Caie, Kyle                99 St. Mary's H         4:00.80    4:04.85                   3 
  8 Rosen, Daniel             01 Dalhousie Ti         3:55.38   x4:05.42                   3 
  9 Benoit, Jacob             01 St. Francis          3:58.13    4:06.88                   3 
 10 Staples, Graydon          98 St. Francis          4:06.40    4:08.72                   3 
 11 Nancekievill, Dawson      99 Unb Reds             4:12.19    4:09.82                   2 
 12 Rogers, Mike              97 Dalhousie Ti         4:10.70   x4:10.85                   2 
 13 Cox, Will                 01 Dalhousie Ti         3:59.14   x4:11.58                   3 
 14 Gallant, Luc              00 St. Francis          4:09.63    4:12.61                   2 
 15 Stewart, Joe              99 St. Mary's H         4:08.95    4:13.80                   2 
 16 Neuffer, Jeremy           01 Unb Reds             4:10.46   x4:14.73                   2 
 17 Verschoor, Ian            98 Unb Reds                       x4:14.79                   1 
 18 MacLellan, Paul           96 St. Francis          4:13.02   x4:15.42                   2 
 19 Moulton, Levi             00 Memorial Sea                    4:16.30                   1 
 20 Knight, Evan              01 St. Francis          4:14.74   x4:16.53                   2 
 21 Fraccaro, Ryan            99 St. Mary's H         4:17.55   x4:17.23                   2 
 22 Terry, Ryan               98 St. Thomas T         4:16.40    4:17.34                   2 
 23 Derhak, Addison           98 St. Francis          4:14.54   x4:20.71                   2 
 24 Drever, Callum            97 Dalhousie Ti         3:57.21   x4:21.79                   3 
 25 Day, Findlay              01 St. Francis          4:19.13   x4:27.10                   2 
 26 Godfrey, Daniel           01 Upei Panther         4:31.68    4:29.00                   1 
 27 Burgers Lamontagne, Nick  01 St. Mary's H                   x4:29.42                   1 
 28 Schwarz, Lars             99 St. Thomas T         4:19.52    4:30.92                   2 
 29 Roy, Jonathan             01 Moncton Aigl         4:22.71    4:32.78                   1 
 30 Kozma, Matt               01 Upei Panther         4:29.72    4:36.53                   1 
 31 Haché, Christian          99 Moncton Aigl         4:38.24    4:43.33                   1 
 32 Itani, Hassan             00 Upei Panther         4:57.77    4:46.58                   1 
 33 Boudreau, Yannick         01 Moncton Aigl         4:48.59    4:47.92                   1 
 34 Fletcher, Patrick         97 Upei Panther         4:50.75   x4:47.93                   1 
 35 Guillodo, Marc            98 Moncton Aigl         4:50.09   x5:00.84                   1 
 36 Zaky, Beshoy              98 Cape Breton                     5:02.14                   1 
 37 Eisnor, Tristan           01 St. Thomas T         5:14.99    5:06.20                   1 
 
Men 3000 Meter Run
============================================================================================
         AUS: @ 8:18.84  2019-02-23  Angus Rawlings, SFX                       
                8:19.05  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Drever, Callum            97 Dalhousie Ti         8:31.43    8:32.52                   2 
  2 Cull, Isaac               99 Unb Reds             8:27.89    8:32.68                   2 
  3 Colford, Michael          98 Unb Reds             8:47.12    8:36.40                   2 
  4 Robertson, Nick           00 Dalhousie Ti         8:41.87    8:39.00                   2 
  5 Benoit, Jacob             01 St. Francis          8:38.79    8:43.94                   2 
  6 Cox, Will                 01 Dalhousie Ti         8:36.83    8:46.39                   2 
  7 Verschoor, Ian            98 Unb Reds             8:48.14    8:54.48                   2 
  8 Staples, Graydon          98 St. Francis          8:48.33    8:59.15                   2 
  9 Moulton, Levi             00 Memorial Sea                    8:59.26                   1 
 10 Rosen, Daniel             01 Dalhousie Ti         9:01.13   x9:03.27                   2 
 11 Neuffer, Jeremy           01 Unb Reds             8:46.42   x9:04.80                   2 
 12 Halloran, Jacob           98 Dalhousie Ti         9:03.50   x9:06.16                   2 
 13 Fraccaro, Ryan            99 St. Mary's H         9:12.27    9:07.38                   1 
 14 Gallant, Luc              00 St. Francis          8:49.37    9:08.16                   2 
 15 Derhak, Addison           98 St. Francis          9:03.70   x9:08.72                   2 
 16 MacLellan, Paul           96 St. Francis                    x9:11.02                   1 
 17 Terry, Ryan               98 St. Thomas T                    9:20.27                   1 
 18 Day, Findlay              01 St. Francis          9:17.17   x9:20.65                   1 
 19 Rogers, Mike              97 Dalhousie Ti         9:16.44   x9:34.76                   1 
 20 Schwarz, Lars             99 St. Thomas T         9:11.29    9:43.00                   1 
 21 McGuire, Daniel           96 Upei Panther                    9:51.35                   1 
 22 Roy, Jonathan             01 Moncton Aigl         9:44.52   10:02.40                   1 
 23 Fletcher, Patrick         97 Upei Panther        10:29.97   10:23.69                   1 
 24 Boudreau, Yannick         01 Moncton Aigl        10:28.62   10:23.84                   1 
 25 Eisnor, Tristan           01 St. Thomas T        10:55.66   11:02.61                   1 
 -- Nancekievill, Dawson      99 Unb Reds             8:56.05        DNF                   2 
 
Men 60 Meter Hurdles 107cm /42" G
=========================================================================================
         AUS: @  8.21  2019-02-23  Matthew Coolen, DAL                         
                 8.22  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Coolen, Matt              96 Dalhousie Ti            8.27       8.24                  
  2 Hughes, Eric              00 Unb Reds                8.78       8.54                  
  3 Hesman, Micah             94 Unb Reds                           8.97                  
  4 James, Noah               00 Dalhousie Ti                       9.57                  
  5 Bhebe, Dumisa             97 Memorial Sea                       9.61                  
  6 Boutilier, Allan          98 Unb Reds                9.75       9.67                  
  7 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti            9.66       9.68                  
 
Men 4x200 Meter Relay
============================================================================================
         AUS: @ 1:31.33  2017-02-25  Dalhousie University, DAL                 
                         M Coolen, J Lunda, S Belyea, M Van Der Poel       
                1:29.07  USPO USports 2020
    Team                                                 Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Dalhousie Tigers                                             1:30.47@                  1 
     1) Coolen, Matt 96                 2) Lunda, Josh 95                 
     3) Lord, Dan 01                    4) Williams, Jaiden 01            
  2 St. Francis Xavier X-Men/X-Wom                    1:31.98    1:31.87                   2 
     1) Coulet, Logan 97                2) Major, Justin 00               
     3) Sutton, Eric 99                 4) Barclay, Bradley 99            
  3 Unb Reds                                          1:29.97    1:31.98                   2 
     1) Hughes, Eric 00                 2) Edwards, Ben 00                
     3) Ferguson, Bailey 98             4) Harrison, Braden 97            
  4 Moncton Aigles Bleu                               1:36.95    1:37.90                   2 
     1) Robichaud, Samuel 98            2) Zangio, Emmanuel 98            
     3) Alarich, Maxime 00              4) Farag, Samuel 01               
  5 St. Thomas Tommies                                           1:41.12                   1 
     1) Sutherland, Tristan 99          2) Singh, Ravtej 00               
     3) Gallant, Alexander 98           4) Robichaud, Kirklin 00          
  6 St. Mary's Huskies                                1:39.93    1:42.13                   2 
     1) Carlton, Matthew 99             2) Clayton, Necko 98              
     3) Johnson, Erik 99                4) Burgers Lamontagne, Nick 01    
  7 Cape Breton University                                       1:42.93                   1 
     1) Connell, Thomas 01              2) Rajagopal, Ashwath 96          
     3) Akachukwu, Promise 01           4) Somers, William 00             
 
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================================
         AUS: @ 3:27.58  2017-02-25  Dalhousie University, DAL                 
                         L Watson, S Johnson, A Cormier, M Van Der Poel    
                3:20.17  USPO USports 2020
    Team                                                 Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Dalhousie Tigers                                             3:27.76                   2 
     1) Lord, Dan 01                    2) James, Noah 00                 
     3) Lunda, Josh 95                  4) Grimshaw-Surette, Hudson 98    
  2 St. Francis Xavier X-Men/X-Wom                    3:32.30    3:28.98                   2 
     1) Major, Justin 00                2) Alexander, Quinn 99            
     3) Barclay, Bradley 99             4) Sutton, Eric 99                
  3 St. Mary's Huskies                                           3:39.88                   2 
     1) Carlton, Matthew 99             2) Caie, Kyle 99                  
     3) Stewart, Joe 99                 4) Peverill, Andrew 99            
  4 Memorial Sea-Hawks                                           3:40.06                   1 
     1) Krilow, Ben 99                  2) Moulton, Levi 00               
     3) Campbell, Owen 00               4) Earles, Daniel 01              
  5 Moncton Aigles Bleu                               3:45.53    3:42.94                   2 
     1) Robichaud, Samuel 98            2) Zangio, Emmanuel 98            
     3) Alarich, Maxime 00              4) Farag, Samuel 01               
  6 St. Thomas Tommies                                           4:01.84                   1 
     1) Singh, Ravtej 00                2) Schwarz, Lars 99               
     3) Gallant, Alexander 98           4) Terry, Ryan 98                 
 -- Unb Reds                                          3:26.45        DNF                   2 
     1) Harrison, Braden 97             2) Hughes, Eric 00                
     3) Perrett, Benjamin 01            4) Ferguson, Bailey 98            
 
Men 4x800 Meter Relay
=========================================================================================
         AUS: @ 7:54.5h  1985        Dalhousie Tigers, DAL                     
                7:42.80  USPO USports 2020
    Team                                                 Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Dalhousie Tigers                                  7:47.38    7:54.79                  
     1) Grimshaw-Surette, Harmon 00     2) Goodridge, Jon 98              
     3) Goslett, Aidan 01               4) Grimshaw-Surette, Hudson 98    
  2 Unb Reds                                          7:51.36    8:01.50                  
     1) McMullin, Bradley 99            2) Kean, Mitchell 01              
     3) Adams, Tyler 98                 4) Perrett, Benjamin 01           
  3 St. Mary's Huskies                                           8:19.00                  
     1) Caie, Kyle 99                   2) Stewart, Joe 99                
     3) Burgers Lamontagne, Nick 01     4) Peverill, Andrew 99            
  4 Memorial Sea-Hawks                                           9:04.98                  
  5 Moncton Aigles Bleu                                          9:25.27                  
     1) Roy, Jonathan 01                2) Guillodo, Marc 98              
     3) Boudreau, Yannick 01            4) Haché, Christian 99            
  6 St. Thomas Tommies                                          10:34.50                  
     1) Terry, Ryan 98                  2) Eisnor, Tristan 01             
     3) Gallant, Alexander 98           4) Schwarz, Lars 99               
 -- St. Francis Xavier X-Men/X-Wom                    8:07.43         DQ                   Rule 214.6d
     1) MacLellan, Paul 96              2) Knight, Eric 01                
     3) Knight, Evan 01                 4) Alexander, Quinn 99            
 
Men High Jump
=========================================================================================
 Start at 1.50m by 5cm to 1.85m then by 3cm
         AUS: @ 2.11m  2010        Simon Watts, DAL                            
                2.07m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Coulet, Logan             97 St. Francis            1.98m      1.95m                  
  2 Olson, Ryan               99 Unb Reds               1.96m      1.88m                  
  3 Dahr, Ethan               01 Dalhousie Ti           1.90m     J1.88m                  
  4 Andersen, Paul            99 Memorial Sea                     J1.80m                  
  5 Corbin, Brett             00 St. Mary's H           1.80m     J1.80m                  
  6 Oshikoya, Tobi            01 Dalhousie Ti                      1.70m                  
  7 Fahad, Ahmed              97 Upei Panther                     J1.70m                  
  7 Kpan, Monty Christian     99 Moncton Aigl           1.70m     J1.70m                  
  9 Richard, Steve            99 Moncton Aigl           1.55m      1.65m                  
 10 Boutilier, Allan          98 Unb Reds               1.66m     J1.65m                  
 11 Provencher, Nicholas      99 Memorial Sea                      1.60m                  
 11 Sutherland, Tristan       99 St. Thomas T           1.55m      1.60m                  
 
Men Pole Vault
=========================================================================================
 Start at 2.00m by 10cm to 3.80m then by 5cm
         AUS: @ 4.20m  2019-02-23  Alain Doucet / Jean Luc Bastarache, Moncton 
                4.82m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds               3.80m     J3.60m                  
  2 Olson, Ryan               99 Unb Reds               3.50m     J3.60m                  
  3 Pike, Nicholas            96 Memorial Sea                      3.40m                  
  4 Richard, Steve            99 Moncton Aigl           2.90m      3.20m                  
  5 Le, Kevin                 98 Unb Reds               2.80m      2.70m                  
  6 Cox, Will                 01 Dalhousie Ti                      2.60m                  
 
Men Long Jump
=========================================================================================
         AUS: @ 7.35m  2017-02-24  Jordan Bruce, DAL                           
                7.15m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Beaulieu, Nick            01 Dalhousie Ti           6.90m      6.70m                  
  2 Barclay, Bradley          99 St. Francis            6.47m      6.39m                  
  3 Greene, Skeets            01 St. Francis            6.30m      6.34m                  
  4 Cooper, Kirishnia         97 St. Francis            6.31m      6.32m                  
  5 Oshikoya, Tobi            01 Dalhousie Ti           6.56m      6.30m                  
  6 Williamson, Robert        01 Unb Reds               6.38m      6.29m                  
  7 Corbin, Brett             00 St. Mary's H           6.14m      6.12m                  
  8 Cormier, Anthony          96 Dalhousie Ti           6.08m      5.98m                  
  9 Dahr, Ethan               01 Dalhousie Ti           5.52m     x5.61m                  
 10 Richard, Steve            99 Moncton Aigl           5.39m      5.60m                  
 11 Bhebe, Dumisa             97 Memorial Sea                      5.54m                  
 12 Kpan, Monty Christian     99 Moncton Aigl           5.65m      5.45m                  
 13 Roussel, Alex             99 Moncton Aigl           5.92m      5.38m                  
 14 Langille, Noah            01 Moncton Aigl                     x5.15m                  
 
Men Triple Jump
=========================================================================================
         AUS: @ 14.90m  2016-02-28  Jordan Bruce, DAL                          
                14.61m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Oshikoya, Tobi            01 Dalhousie Ti          13.64m     13.53m                  
  2 Cooper, Kirishnia         97 St. Francis           13.30m     13.47m                  
  3 Beaulieu, Nick            01 Dalhousie Ti                     12.63m                  
  4 Cormier, Anthony          96 Dalhousie Ti                     12.54m                  
  5 Dahr, Ethan               01 Dalhousie Ti                    x12.35m                  
  6 Bhebe, Dumisa             97 Memorial Sea                     12.04m                  
  7 Boutilier, Allan          98 Unb Reds              11.62m     11.85m                  
  8 Kpan, Monty Christian     99 Moncton Aigl                     10.98m                  
  9 Andersen, Paul            99 Memorial Sea                     10.79m                  
 10 Roussel, Alex             99 Moncton Aigl                     10.43m                  
 -- Corbin, Brett             00 St. Mary's H          12.46m       FOUL                  
 
Men Shot Put 7.26kg /16#
=========================================================================================
         AUS: @ 16.76m  2017-02-24  Jon Gionet, UNB                            
                15.81m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Manuel, Jarod             98 Unb Reds              15.17m     15.04m                  
  2 Hendricks, Andre          98 Dalhousie Ti          14.41m     14.21m                  
  3 Hebb, Thayne              97 Unb Reds              13.54m     13.04m                  
  4 Kuzmyk, Curtis            01 St. Francis           11.61m     11.72m                  
  5 Gilman, Malcolm           00 Upei Panther          11.45m     11.44m                  
  6 King, Milton              92 Unb Reds              11.52m     11.31m                  
  7 McMann, Aidan             00 St. Francis           11.42m     11.28m                  
  8 Blaauwendraat, Trevor     94 Dalhousie Ti                     10.94m                  
  9 Tiodorovic, Kosta         99 Memorial Sea                     10.70m                  
 10 Grant, Christopher        01 Unb Reds              10.32m    x10.64m                  
 
Men Weight Throw 15.87kg /35#
=========================================================================================
         AUS: @ 17.94m  2012        Seth London, DAL                           
                16.97m  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Manuel, Jarod             98 Unb Reds              16.27m     16.11m                  
  2 Grant, Christopher        01 Unb Reds              14.79m     14.89m                  
  3 Hebb, Thayne              97 Unb Reds              14.78m     14.74m                  
  4 Hendricks, Andre          98 Dalhousie Ti                     13.11m                  
  5 Gilman, Malcolm           00 Upei Panther          13.02m     12.25m                  
  6 Kuzmyk, Curtis            01 St. Francis            8.49m     11.91m                  
  7 Blaauwendraat, Trevor     94 Dalhousie Ti                     11.81m                  
  8 King, Milton              92 Unb Reds              11.15m    x10.88m                  
  9 McMann, Aidan             00 St. Francis           10.92m     10.60m                  
 10 Tiodorovic, Kosta         99 Memorial Sea                      9.70m                  
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
         AUS: @  7.10  2016-02-27  Matthew Musoke, SMU                         
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds                  7.31     775
  2 Le, Kevin                 98 Unb Reds                  7.32     772
  3 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti              7.90     589
 
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
         AUS: @ 2:50.15  2016-02-28  Jordan Tyrrell, SFX                       
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds               3:04.88     617
  2 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti           3:32.48     381
  3 Le, Kevin                 98 Unb Reds               4:08.30     155
 
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles 107cm /42" Heptathlon
=======================================================================
         AUS: @  8.59  2016-02-28  Matthew Musoke, SMU                         
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds                  9.01     744
  2 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti              9.88     564
  3 Le, Kevin                 98 Unb Reds                 11.28     325
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=======================================================================
 Start at 1.49m then by 3cm
         AUS: @ 1.88m  2017-02-24  Kyle Lefort, UNB                            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds                 1.70m     544
  2 Le, Kevin                 98 Unb Reds                 1.64m     496
  3 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti             1.52m     404
 
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=======================================================================
 Start at 2.00m then by 10cm
         AUS: @ 4.20m  2018-02-23  Jean-Luc Bastarache, Moncton                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds                 3.50m     482
  2 Le, Kevin                 98 Unb Reds                 2.50m     242
 -- Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti                NH  
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=======================================================================
         AUS: @ 6.74m  2018-02-23  Audley Cummings, Dalhousie                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Le, Kevin                 98 Unb Reds                 6.12m     613
  2 Hesman, Micah             94 Unb Reds                 5.88m     561
  3 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti             5.17m     415
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put 7.26kg /16# Heptathlon
=======================================================================
         AUS: @ 12.16m  2016-02-27  Jordan Tyrrell, SFX                        
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds                11.00m     546
  2 Le, Kevin                 98 Unb Reds                 8.17m     376
  3 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti             5.67m     230
 
Men Heptathlon
============================================================================================
         AUS: @  4569  2019-02-23  Jean-Luc Bastarache, Moncton                
                 4737  USPO USports 2020
    Name                    Year Team                    Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Hesman, Micah             94 Unb Reds                4372    4269.00                     
  2 Le, Kevin                 98 Unb Reds                        2979.00                     
  3 Lowe, Zach                01 Dalhousie Ti                    2583.00    

User Comments

  • Currently, there are no comments.