• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

NACAC Coaching

Jeux de l'Acadie

Miramichi, NB
June 30th - July 1st, 2018

Jeux de l'Acadie - 30/06/2018 to 01/07/2018                  
                           30/06/2018 to 01/07/2018                            
                                   Résultats                                   
 
Filles 12-13 80 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   185 Michaud, Kristy     12 Madawaska                11.06q  3.4  2 
  2   113 Mintsa, Ellahna Pr  13 Kent                     11.07q  3.4  2 
  3   375 Dubé, Sophie        13 Sud Est                  11.35q  2.3  1 
  4   377 Gallant, Izabelle   12 Sud Est                  11.41q  2.3  1 
  5    76 Boutilier, Amélie   13 Kent                     11.55q  3.4  2 
  6   305 Charlong, Courtney  12 Restigouche              11.61q  3.4  2 
  7   219 Epouba Mfoumou, No  13 Nouvelle Écosse          11.63q  2.3  1 
  8    70 Needham, Chloé      12 Ile du P E               11.95q  3.4  2 
  9     6 Boudreau, Mia       12 Chaleur                  11.97   2.3  1 
 10   269 Haché, Annabelle    13 Péninsule Acadie         12.01   2.3  1 
 11   423 Djan-Chékar, Ava    13 Terre Neuve              12.06   3.4  2 
 
Filles 12-13 80 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1   185 Michaud, Kristy     12 Madawaska                11.06   3.1 
  2   113 Mintsa, Ellahna Pr  13 Kent                     11.14   3.1 
  3   375 Dubé, Sophie        13 Sud Est                  11.29   3.1 
  4    76 Boutilier, Amélie   13 Kent                     11.39   3.1 
  5   219 Epouba Mfoumou, No  13 Nouvelle Écosse          11.52   3.1 
  6   377 Gallant, Izabelle   12 Sud Est                  11.56   3.1 
  7   305 Charlong, Courtney  12 Restigouche              11.90   3.1 
  8    70 Needham, Chloé      12 Ile du P E               11.97   3.1 
 
Filles 14-15 100 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   381 Halaoui, Marena-So  15 Sud Est                  13.26q  1.7  1 
  2    42 Roy, Aleksis        14 Chaleur                  13.41q  1.7  1 
  3    75 Blackmore, Erika    15 Kent                     13.44q  1.7  1 
  4    73 Albert, Roxanne     15 Kent                     13.60q  1.7  1 
  5   370 Desprès, Erika      14 Sud Est                  13.70q  2.5  2 
  6   255 Arsenault, Amy      14 Péninsule Acadie         14.24q  1.7  1 
  7   343 Savoie, Franchesca  15 Restigouche              14.32q  2.5  2 
  8   224 Joudrey, Courtney   15 Nouvelle Écosse          14.55q  2.5  2 
  9   163 Lavoie, Allyana     14 Madawaska                14.62   2.5  2 
 
Filles 14-15 100 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1    42 Roy, Aleksis        14 Chaleur                  13.25   3.2 
  2   381 Halaoui, Marena-So  15 Sud Est                  13.35   3.2 
  3    75 Blackmore, Erika    15 Kent                     13.39   3.2 
  4    73 Albert, Roxanne     15 Kent                     13.57   3.2 
  5   343 Savoie, Franchesca  15 Restigouche              14.21   3.2 
  6   224 Joudrey, Courtney   15 Nouvelle Écosse          14.60   3.2 
 
Filles 12-13 150 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   113 Mintsa, Ellahna Pr  13 Kent                     20.82q -1.8  2 
  2   185 Michaud, Kristy     12 Madawaska                21.12q -2.7  1 
  3   375 Dubé, Sophie        13 Sud Est                  21.50q -2.7  1 
  4   219 Epouba Mfoumou, No  13 Nouvelle Écosse          22.05q -1.8  2 
  5   423 Djan-Chékar, Ava    13 Terre Neuve              22.62q -2.7  1 
  6   336 Phillips, Krista    13 Restigouche              22.70q -1.8  2 
  7    44 Roy, Audrey         12 Chaleur                  23.13  -1.8  2 
  8    60 Chapman, Renée      12 Ile du P E               23.15  -1.8  2 
  9   298 Vibert, Charlotte   13 Péninsule Acadie         23.78  -2.7  1 
 
Filles 12-13 150 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1   185 Michaud, Kristy     12 Madawaska                20.43  +0.0 
  2   113 Mintsa, Ellahna Pr  13 Kent                     20.50  +0.0 
  3   375 Dubé, Sophie        13 Sud Est                  21.03  +0.0 
  4   219 Epouba Mfoumou, No  13 Nouvelle Écosse          21.65  +0.0 
  5   423 Djan-Chékar, Ava    13 Terre Neuve              22.43  +0.0 
  6   336 Phillips, Krista    13 Restigouche              22.46  +0.0 
 
Filles 14-15 200 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   352 Allanach, Janelle   15 Sud Est                  27.89q -2.6  1 
  2    42 Roy, Aleksis        14 Chaleur                  28.37q -2.6  1 
  3   370 Desprès, Erika      14 Sud Est                  28.53q -2.8  2 
  4    75 Blackmore, Erika    15 Kent                     28.61q -2.6  1 
  5    73 Albert, Roxanne     15 Kent                     28.65q -2.8  2 
  6   278 Maceachern, Haley   14 Péninsule Acadie         30.57q -2.6  1 
  7   343 Savoie, Franchesca  15 Restigouche              30.70  -2.8  2 
  8   220 Gourley, Olivia     14 Nouvelle Écosse          30.74  -2.6  1 
  9   163 Lavoie, Allyana     14 Madawaska                30.80  -2.8  2 
 
Filles 14-15 200 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1   352 Allanach, Janelle   15 Sud Est                  27.25  -0.5 
  2    42 Roy, Aleksis        14 Chaleur                  27.70  -0.5 
  3   370 Desprès, Erika      14 Sud Est                  27.86  -0.5 
  4    73 Albert, Roxanne     15 Kent                     28.08  -0.5 
  5   278 Maceachern, Haley   14 Péninsule Acadie         29.91  -0.5 
 
Filles 14-15 300 Mètre Course
==========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  H# Points
==========================================================================
  1   352 Allanach, Janelle   15 Sud Est                  43.95   2 
  2    90 Dallaire, Chanelle  15 Kent                     49.43   1 
  3   232 Martin, Delaney     14 Nouvelle Écosse          49.52   2 
  4   140 Bourgoin-Plourde,   14 Madawaska                50.00   1 
  5    85 Cormier, Anika      14 Kent                     50.29   1 
  6   339 Roussel, Laurie     15 Restigouche              50.44   2 
  7     1 Arseneault, Tali M  14 Chaleur                  52.25   2 
  8   267 Friolet, Lorie      14 Péninsule Acadie         56.29   1 
 
Filles 12-13 800 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   108 Mackinnon, Madalyn  13 Kent                   2:33.40   10   
  2   150 Deschênes, Maeva    13 Madawaska              2:44.65    8   
  3   397 McLeod, Michelle    13 Sud Est                2:46.70    6   
  4   233 McGillivray, Olivi  12 Nouvelle Écosse        2:48.32    5   
  5   427 Thériault, Marcien  13 Terre Neuve            2:58.40    4   
  6   285 Rioux, Mollie       13 Péninsule Acadie       3:05.34    3   
  7    72 Spence, Jenay       13 Ile du P E             3:13.98    2   
  8   429 Landry, Clara Eve   13 Restigouche            3:30.66    1   
 
Filles 14-15 800 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    92 Doucet, Emily       15 Kent                   2:29.24    5   
  2   409 Roy Beausoleil, Au  14 Sud Est                2:35.94    4   
  3   320 Laevski, Katarina   15 Restigouche            2:36.54    6   
  4   235 Moore, Jacqueline   14 Nouvelle Écosse        2:41.94  
  5    85 Cormier, Anika      14 Kent                   2:43.33    3   
  6   194 Pelletier, Sarah    15 Madawaska              2:52.57    8   
 --   291 Robichaud, Marie L  14 Péninsule Acadie           DNF  
 
Filles 12-13 1200 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    21 Frenette, Mylène    12 Chaleur                4:20.73  
  2    82 Casey, Tori         12 Kent                   4:30.62  
  3   305 Charlong, Courtney  12 Restigouche            4:33.79  
  4   233 McGillivray, Olivi  12 Nouvelle Écosse        4:34.26  
  5    69 Morency, Annie-Pie  12 Ile du P E             4:39.35  
  6   397 McLeod, Michelle    13 Sud Est                4:39.49  
  7   285 Rioux, Mollie       13 Péninsule Acadie       4:43.05  
  8   188 Morneault, Mélodie  13 Madawaska              4:48.14  
 
Filles 14-15 1200 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    92 Doucet, Emily       15 Kent                   3:53.88  
  2   396 McLeod, Madeleine   15 Sud Est                3:53.98  
  3   325 Leigh, Anika        15 Restigouche            4:09.68  
  4   409 Roy Beausoleil, Au  14 Sud Est                4:12.46  
  5     3 Ballard, Marie-Ève  14 Chaleur                4:26.36  
  6   260 Caissie, Amy Meaga  14 Péninsule Acadie       4:35.66  
  7   194 Pelletier, Sarah    15 Madawaska              4:41.09  
  8   229 Loughran, Meabh     15 Nouvelle Écosse        4:56.52  
 
Filles 14-15 2000 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   396 McLeod, Madeleine   15 Sud Est                7:00.28  
  2   325 Leigh, Anika        15 Restigouche            7:12.22  
  3    89 Côté, Gabrielle     14 Kent                   7:22.86  
  4     3 Ballard, Marie-Ève  14 Chaleur                7:43.90  
  5   237 Ouellet, Daphnée    14 Nouvelle Écosse        7:55.54  
  6   260 Caissie, Amy Meaga  14 Péninsule Acadie       8:06.84  
  7   167 Léger, Catherine    15 Madawaska              8:38.62  
 
Filles 12-13 4x100 Mètre Relay
==========================================================================
    Équipe                                              Finales  H# Points
==========================================================================
  1 Sud Est  'A'                                          56.08   1 
  2 Kent  'A'                                             56.57   1 
  3 Madawaska Victoria  'A'                               57.68   2 
  4 Chaleur  'A'                                          58.43   1 
  5 Nouvelle Écosse  'A'                                  59.28   2 
  6 Péninsule Acadienne  'A'                              59.83   1 
  7 Restigouche  'A'                                    1:00.95   2 
  8 Ile du Prince Edward  'A'                           1:05.07   2 
 
Filles 14-15 4x100 Mètre Relay
==========================================================================
    Équipe                                              Finales  H# Points
==========================================================================
  1 Sud Est  'A'                                          53.21   1 
  2 Chaleur  'A'                                          54.08   1 
  3 Kent  'A'                                             54.61   1 
  4 Nouvelle Écosse  'A'                                  57.48   2 
  5 Madawaska Victoria  'A'                               59.69   2 
  6 Péninsule Acadienne  'A'                            1:00.93   2 
 -- Restigouche  'A'                                         DQ   1 
 
Filles 12-13 S. Hauteur
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1     6 Boudreau, Mia       12 Chaleur                  1.30m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  2   374 Dubé, Abby          13 Sud Est                 J1.30m  
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33 
        P    P    P    O    O   XO   XO  XXX 
  3    46 Roy, Julie          12 Chaleur                  1.25m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 
       XO    O    O  XXX 
  4   305 Charlong, Courtney  12 Restigouche              1.20m  
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O   XO  XXP 
  4   127 Silvea, Tatyana     12 Kent                     1.20m  
     1.20 1.25 
       XO  XXX 
  6   202 Wyatt, Sabine       13 Madawaska               J1.20m  
     1.20 1.25 
      XXO  XXX 
  7   300 Wallace, Bonnie     13 Péninsule Acadie         1.15m  
     1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O  XXX 
  8    60 Chapman, Renée      12 Ile du P E               1.10m  
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O  XXX 
  9   212 Cottreau, Céline    12 Nouvelle Écosse          1.00m  
     1.00 1.05 
        O  XXX 
 
Filles 14-15 S. Hauteur
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   316 Hicks, Kiersten     14 Restigouche              1.46m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.43 1.46 1.49 
        O    O    O    O    O   XO    O  XXX 
  2    28 Hachey, Éloïse      15 Chaleur                 J1.46m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.43 1.46 1.49 
        O    O    O    O   XO   XO  XXO  XXX 
  3   376 Erb, Avery          14 Sud Est                  1.40m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.43 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  4    86 Cormier, Isabelle   15 Kent                     1.35m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O   XO  XXX 
  5   299 Vibert, Emma Grace  14 Péninsule Acadie        J1.35m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O  XXO  XXX 
  6   140 Bourgoin-Plourde,   14 Madawaska                1.25m  
     1.20 1.25 1.30 
        O   XO  XXX 
  7   231 Markert, Rachel     15 Nouvelle Écosse         J1.25m  
     1.20 1.25 1.30 
        O  XXO  XXX 
 
Filles 12-13 S Longueur
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
  1   118 Poirier, Danika     12 Kent                     4.19m   1.4 
     PASS      4.19m(1.4) 4.17m(2.4) 3.88m(1.4) 3.90m(1.4) 3.89m(1.6)
  2   206 Brooks, Taylor      13 Nouvelle Écosse          4.02m   2.1 
     3.17m(3.1) 3.84m(2.6) 3.88m(2.5) 4.01m(2.1) 3.85m(1.8) 4.02m(2.1)
  3   269 Haché, Annabelle    13 Péninsule Acadie         3.90m   2.1 
     3.71m(2.0) 3.72m(2.0) 3.90m(2.1) 3.72m(1.0) FOUL      3.76m(1.5)
  4   142 Collin, Marilou     12 Madawaska                3.85m   4.2 
     FOUL      3.68m(2.6) 3.68m(1.3) 3.59m(1.3) 3.61m(1.2) 3.85m(4.2)
  5    70 Needham, Chloé      12 Ile du P E               3.83m   2.0 
     3.65m(3.3) 3.44m(1.9) 3.70m(2.5) 3.54m(1.7) 3.83m(2.0) 3.51m(3.4)
  6    25 Godin, Jolyanne     13 Chaleur                  3.81m   2.0 
     3.62m(2.1) 3.81m(2.0) 3.49m(2.8) 3.05m(1.6) 3.75m(1.6) 3.35m(2.1)
  7   354 Babineau, Mélanie   13 Sud Est                  3.77m   1.7 
     3.77m(1.7) 3.49m(2.6) 3.37m(2.4) 3.15m(1.1) FOUL      FOUL     
  8   428 Zahariadis, Sofia   13 Terre Neuve              3.42m   1.0 
     3.16m(2.0) 3.32m(2.0) 2.94m(2.2) FOUL      3.42m(1.0) 3.40m(2.2)
  9   350 Thibodeau, Meheret  13 Restigouche              3.23m   1.6 
     3.23m(1.6) 2.98m(1.7) 3.17m(2.2)         
 
Filles 14-15 S Longueur
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
  1    49 Soucy, Sara Maude   15 Chaleur                  4.42m  -1.1 
     FOUL      FOUL      4.42m(-1.1) FOUL      3.81m(-1.5) 4.40m(-0.2)
  2   381 Halaoui, Marena-So  15 Sud Est                  4.32m  -0.3 
     FOUL      PASS      4.11m(-1.4) 4.10m(-1.1) 4.21m(-0.4) 4.32m(-0.3)
  3    75 Blackmore, Erika    15 Kent                    J4.32m  -1.6 
     3.94m(-1.7) PASS      FOUL      3.87m(-1.7) FOUL      4.32m(-1.6)
  4   392 Leger-Jalbert, Vér  15 Sud Est                  4.25m  -0.6 
     3.05m(-0.7) 3.56m(-0.7) 3.12m(-1.4) FOUL      4.25m(-0.6) FOUL     
  5    73 Albert, Roxanne     15 Kent                     4.18m  -1.2 
     4.18m(-1.2) PASS      3.96m(-1.8) 3.96m(-1.3) 4.18m(-0.6) 4.16m(-0.8)
  6   172 Levesque, Daisy     15 Madawaska                4.08m  -0.6 
     3.88m(-1.8) 4.08m(-0.6) 3.82m(-1.5) 3.71m(-0.8) FOUL      FOUL     
  7   255 Arsenault, Amy      14 Péninsule Acadie         3.96m  -1.2 
     FOUL      3.42m(-1.0) 3.90m(-0.5) 3.93m(-1.2) 3.96m(-1.2) 3.93m(-0.2)
  8   302 Blanchard, Amy      15 Restigouche              3.90m  -0.9 
     FOUL      3.41m(-0.5) 3.90m(-0.9) 3.47m(-1.5) FOUL      3.47m(-1.0)
  9   421 Avoine-Dalton, Ros  15 Terre Neuve              3.05m  -1.0 
     3.05m(-1.0) 3.01m(-2.0) 3.04m(-1.5)         
 --   224 Joudrey, Courtney   15 Nouvelle Écosse           FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL              
 
Filles 12-13 Poids 3kg
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   108 Mackinnon, Madalyn  13 Kent                     8.02m  
      8.01m  8.02m  8.01m  7.88m  7.96m  7.02m
  2    76 Boutilier, Amélie   13 Kent                     7.98m  
      7.74m  FOUL  7.73m  7.65m  6.77m  7.98m
  3   353 Allanach, Jocelyne  13 Sud Est                  7.96m  
      7.92m  7.85m  7.52m  7.78m  7.96m  FOUL
  4   174 Levesque, Maegan    13 Madawaska                7.75m  
      6.83m  7.40m  7.75m  7.32m  7.62m  6.94m
  5   334 Pelletier Narvie,   12 Restigouche              7.22m  
      7.13m  7.17m  7.22m  6.78m  FOUL  5.93m
  6    26 Haché, Isabel       13 Chaleur                  6.67m  
      6.62m  6.32m  6.25m  FOUL  6.67m  FOUL
  7    65 Gallant, Gabrielle  12 Ile du P E               6.57m  
      5.38m  6.43m  6.57m  5.67m  5.95m  6.11m
  8   207 Campbell, Abigail   12 Nouvelle Écosse          5.69m  
      5.66m  FOUL  5.43m  FOUL  5.69m  5.00m
  9   296 St-Coeur, Emma      13 Péninsule Acadie         5.60m  
      5.60m  5.60m  5.49m         
 
Filles 14-15 Poids 3kg
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    27 Haché, Sara         15 Chaleur                  9.71m  
      8.14m  9.23m  8.76m  9.42m  8.65m  9.71m
  2   224 Joudrey, Courtney   15 Nouvelle Écosse          9.50m  
      9.23m  9.50m  PASS  8.51m  FOUL  9.32m
  3   199 Roussel, Zoé        14 Madawaska                8.30m  
      7.31m  7.38m  8.02m  7.51m  8.11m  8.30m
  4   344 Savoie, Kyana       15 Restigouche              7.86m  
      FOUL  7.82m  7.71m  7.86m  FOUL  7.18m
  5   425 Flynn, Jenna Rose   14 Terre Neuve              7.82m  
      7.82m  7.58m  7.74m  7.74m  7.67m  7.11m
  6   110 Mallais, Chloé      14 Kent                     7.63m  
      7.56m  7.52m  7.31m  7.41m  7.36m  7.63m
  7   388 Leblanc, Josée      14 Sud Est                  7.43m  
      7.31m  7.19m  7.43m  7.15m  7.29m  7.36m
  8   263 Chiasson, Audrey-M  14 Péninsule Acadie         7.15m  
      7.15m  6.80m  FOUL  7.15m  5.69m  6.75m
 
Filles 12-13 Disque 750g
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   203 Applin-Knowles, Br  13 Nouvelle Écosse         21.01m  
      19.26m  FOUL  20.04m  14.81m  19.50m  21.01m
  2    18 Fitzpatrick, Emma   12 Chaleur                 20.09m  
      13.84m  15.64m  20.06m  FOUL  18.31m  20.09m
  3   265 Comeau Fournier, M  13 Péninsule Acadie        19.65m  
      PASS  FOUL  19.48m  17.73m  16.55m  19.65m
  4   361 Brun, Alexia        13 Sud Est                 19.52m  
      FOUL  14.04m  19.29m  18.52m  17.91m  19.52m
  5   112 Melanson, Amélie    12 Kent                    19.12m  
      17.11m  15.52m  18.06m  19.12m  18.55m  15.53m
  6   350 Thibodeau, Meheret  13 Restigouche             16.59m  
      14.95m  FOUL  16.59m  FOUL  FOUL  13.92m
  7    65 Gallant, Gabrielle  12 Ile du P E              15.98m  
      14.88m  15.98m  15.83m  14.85m  15.84m  14.73m
 --   145 Couturier, Nikitas  12 Madawaska                 FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  PASS
 
Filles 14-15 Disque 1kg
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   253 Allain, Anna-Miche  15 Péninsule Acadie        25.76m  
      25.62m  24.23m  FOUL  FOUL  24.89m  25.76m
  2   129 Sonier, Maude       15 Kent                    23.00m  
      22.61m  20.52m  23.00m  22.84m  21.52m  FOUL
  3    35 Leclair, Chloé      15 Chaleur                 21.78m  
      19.87m  21.78m  21.25m  FOUL  18.52m  20.72m
  4   403 Pellerin, Paryse    14 Sud Est                 21.17m  
      20.76m  21.17m  FOUL  20.61m  20.33m  FOUL
  5   199 Roussel, Zoé        14 Madawaska               20.59m  
      20.59m  18.54m  FOUL  17.85m  18.00m  18.84m
  6   238 Rennie, Jia Li      14 Nouvelle Écosse         18.93m  
      13.13m  18.93m  FOUL  FOUL  16.82m  18.91m
  7   345 St-Amand, Mélodie   14 Restigouche             18.70m  
      17.21m  17.89m  18.70m  17.75m  17.26m  18.15m
  8    51 Allen, Katelynn     14 Ile du P E              11.37m  
      9.44m  10.93m  10.73m  10.06m  11.37m  10.61m
 
Filles 12-13 Javelot 400g
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    94 Duplessis, Tali     13 Kent                    27.17m  
      19.96m  26.70m  18.90m  27.17m  14.55m  25.71m
  2   135 Beaulieu, Marie-Cl  12 Madawaska               26.75m  
      26.75m  21.93m  22.80m  20.81m  23.80m  23.04m
  3    12 Cormier, Jolyève    13 Chaleur                 23.83m  
      20.75m  20.39m  22.19m  22.50m  20.70m  23.83m
  4   207 Campbell, Abigail   12 Nouvelle Écosse         20.60m  
      16.16m  FOUL  15.59m  15.81m  20.24m  20.60m
  5   377 Gallant, Izabelle   12 Sud Est                 18.75m  
      14.64m  17.11m  FOUL  FOUL  14.02m  18.75m
  6   293 Simard, Éléonore A  12 Péninsule Acadie        17.70m  
      15.32m  15.31m  17.70m  16.97m  FOUL  17.58m
  7    71 Richard, Cyriah     13 Ile du P E              16.53m  
      14.93m  16.53m  16.09m  14.16m  13.68m  15.21m
  8   429 Landry, Clara Eve   13 Restigouche             15.94m  
      15.03m  FOUL  14.92m  14.53m  15.17m  15.94m
 
Filles 14-15 Javelot 500g
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   383 Hébert, Janelle     14 Sud Est                 34.78m  
      24.48m  21.75m  27.18m  26.41m  34.78m  24.25m
  2   131 Tweedie, Madelaine  15 Kent                    30.48m  
      25.00m  FOUL  26.88m  24.99m  28.28m  30.48m
  3   258 Benoit, Charlie     15 Péninsule Acadie        29.43m  
      29.43m  29.00m  14.53m  25.73m  21.09m  25.03m
  4   144 Couturier, Kristin  14 Madawaska               26.18m  
      26.02m  26.18m  24.37m  25.70m  FOUL  22.40m
  5   309 Doucet, Kamille     14 Restigouche             25.93m  
      FOUL  25.93m  21.02m  25.34m  20.73m  19.37m
  6    34 Lebouthiller, Amél  14 Chaleur                 22.99m  
      22.14m  17.00m  20.15m  18.69m  22.99m  22.50m
  7   227 Larose, Ashley      14 Nouvelle Écosse         21.21m  
      17.26m  21.21m  20.02m  20.65m  18.66m  18.72m
  8    51 Allen, Katelynn     14 Ile du P E              13.23m  
      13.23m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Garçons 12-13 80 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   290 Roussel, Françis-C  13 Péninsule Acadie         10.97q  1.6  1 
  2   176 Martin, Alexi       13 Madawaska                11.09q  1.6  1 
  3   117 Poirier, Damien     13 Kent                     11.19q  1.6  2 
  4   406 Roussel, Francis    13 Sud Est                  11.33q  1.6  2 
  5   259 Brideau, Zachary    13 Péninsule Acadie         11.40q  1.6  2 
  6   132 Vautour, Samuel Mi  13 Kent                     11.49q  1.6  1 
  7    19 Fongemie, Olivier   13 Chaleur                  11.55q  1.6  1 
  8   347 Thériault, Isac     13 Restigouche              11.56q  1.6  2 
  9   234 McNeely, Samuel     13 Nouvelle Écosse          11.74   1.6  2 
 
Garçons 12-13 80 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1   290 Roussel, Françis-C  13 Péninsule Acadie         10.96   2.7 
  2   117 Poirier, Damien     13 Kent                     11.01   2.7 
  3   176 Martin, Alexi       13 Madawaska                11.05   2.7 
  4   406 Roussel, Francis    13 Sud Est                  11.23   2.7 
  5   259 Brideau, Zachary    13 Péninsule Acadie         11.51   2.7 
  6   132 Vautour, Samuel Mi  13 Kent                     11.55   2.7 
  7    19 Fongemie, Olivier   13 Chaleur                  11.66   2.7 
  8   347 Thériault, Isac     13 Restigouche              11.84   2.7 
 
Garçons 14-15 100 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   272 Haché, Brandon      15 Péninsule Acadie         12.33q  1.2  1 
  2   205 Baurin, Caleb       15 Nouvelle Écosse          12.43q  1.9  2 
  3   399 Melanson, Simon     15 Sud Est                  12.45q  1.9  2 
  4    24 Gionet, Niguel      15 Chaleur                  12.57q  1.2  1 
  5    68 Miligan, Cameron    15 Ile du P E               13.30q  1.2  1 
  6   197 Rossignol, Maxim    14 Madawaska                13.41q  1.9  2 
  7    93 Duplessis, Olivier  15 Kent                     13.48q  1.9  2 
  8   314 Gallant Patenaude,  14 Restigouche              14.32q  1.9  2 
  9   424 Égli, William       14 Terre Neuve              14.92   1.2  1 
 
Garçons 14-15 100 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1   272 Haché, Brandon      15 Péninsule Acadie         12.10   3.3 
  2   205 Baurin, Caleb       15 Nouvelle Écosse          12.25   3.3 
  3    24 Gionet, Niguel      15 Chaleur                  12.31   3.3 
  4   399 Melanson, Simon     15 Sud Est                  12.36   3.3 
  5   197 Rossignol, Maxim    14 Madawaska                13.38   3.3 
  6    93 Duplessis, Olivier  15 Kent                     13.48   3.3 
  7   314 Gallant Patenaude,  14 Restigouche              14.25   3.3 
 
Garçons 12-13 150 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   134 Arsenault, Nicolas  13 Madawaska                20.83q -1.9  1 
  2    19 Fongemie, Olivier   13 Chaleur                  21.10q -1.9  1 
  3   406 Roussel, Francis    13 Sud Est                  21.30q -1.9  1 
  4   286 Rioux, Nathan       12 Péninsule Acadie         21.32q -1.8  2 
  5    84 Collette, Philippe  13 Kent                     21.77q -1.8  2 
  6   347 Thériault, Isac     13 Restigouche              21.82q -1.8  2 
  7   239 Richardson, Alyre   12 Nouvelle Écosse          22.32  -1.9  1 
  8    61 Cotton, Hayden      13 Ile du P E               25.62  -1.9  1 
 
Garçons 12-13 150 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1    19 Fongemie, Olivier   13 Chaleur                  20.60  +0.0 
  2   406 Roussel, Francis    13 Sud Est                  20.84  +0.0 
  3   134 Arsenault, Nicolas  13 Madawaska                20.84  +0.0 
  4   286 Rioux, Nathan       12 Péninsule Acadie         21.10  +0.0 
  5    84 Collette, Philippe  13 Kent                     21.66  +0.0 
  6   347 Thériault, Isac     13 Restigouche              21.91  +0.0 
 
Garçons 14-15 200 Mètre Course
========================================================================
    Nom                      Âge Équipe                  Séries  Wind H#
========================================================================
Séries éliminatoires
  1   184 Michaud, Jeremy     15 Madawaska                24.56q  1.1  1 
  2   272 Haché, Brandon      15 Péninsule Acadie         24.89q  1.1  1 
  3   399 Melanson, Simon     15 Sud Est                  25.66q -1.6  2 
  4   355 Basque, Guillaume   14 Sud Est                  25.91q  1.1  1 
  5   308 Diotte, Simon Luc   15 Restigouche              26.48q -1.6  2 
  6    36 Leclair, Félix      15 Chaleur                  27.20q  1.1  1 
  7   223 Higgins, Benjamin   15 Nouvelle Écosse          27.58  -1.6  2 
  8   105 Macintosh, Ryley    15 Kent                     28.00  -1.6  2 
  9   424 Égli, William       14 Terre Neuve              30.58   1.1  1 
 
Garçons 14-15 200 Mètre Course
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
Finales
  1   184 Michaud, Jeremy     15 Madawaska                24.72  +0.0 
  2   272 Haché, Brandon      15 Péninsule Acadie         24.81  +0.0 
  3   399 Melanson, Simon     15 Sud Est                  25.12  +0.0 
  4   355 Basque, Guillaume   14 Sud Est                  25.14  +0.0 
  5   308 Diotte, Simon Luc   15 Restigouche              26.10  +0.0 
  6    36 Leclair, Félix      15 Chaleur                  27.17  +0.0 
 
Garçons 14-15 300 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   184 Michaud, Jeremy     15 Madawaska                39.05  
  2   355 Basque, Guillaume   14 Sud Est                  41.07  
  3   126 Poirier, Samuel     14 Kent                     44.18  
  4    36 Leclair, Félix      15 Chaleur                  44.20  
  5   222 Hersey, Ethan       15 Nouvelle Écosse          46.33  
  6   346 St-Pierre, Miguël   15 Restigouche              56.05  
 
Garçons 12-13 800 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   384 Hébert-Creeggan, O  13 Sud Est                2:27.38   10   
  2   147 Cyr, Noah           13 Madawaska              2:27.60    8   
  3   209 Collier, Zachary    12 Nouvelle Écosse        2:29.02    6   
  4    37 Leclair, Samuel     13 Chaleur                2:29.97    5   
  5   259 Brideau, Zachary    13 Péninsule Acadie       2:32.95    4   
  6    84 Collette, Philippe  13 Kent                   2:34.11    3   
  7   323 Lavoie, Alexandre   12 Restigouche            2:41.01    2   
  8    55 Arsenault, Jackson  12 Ile du P E             3:11.20    1   
 
Garçons 14-15 800 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    43 Roy, Antoine        14 Chaleur                2:13.29   10   
  2   422 Boudreau, Charles-  14 Terre Neuve            2:25.25    8   
  3   308 Diotte, Simon Luc   15 Restigouche            2:25.29    6   
  4   398 Melanson, Alex      15 Sud Est                2:28.61    5   
  5   222 Hersey, Ethan       15 Nouvelle Écosse        2:31.43    4   
  6   261 Caissie, Jorden     15 Péninsule Acadie       2:32.66    3   
  7   179 Martin, Gabriel     14 Madawaska              2:33.89    2   
  8    99 Leblanc, Jérémy     14 Kent                   2:34.61    1   
 
Garçons 12-13 1200 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   290 Roussel, Françis-C  13 Péninsule Acadie       4:02.14  
  2   117 Poirier, Damien     13 Kent                   4:02.91  
  3   216 Devine, Xander      12 Nouvelle Écosse        4:04.95  
  4    83 Collette, Alexi     12 Kent                   4:06.82  
  5   323 Lavoie, Alexandre   12 Restigouche            4:13.09  
  6   410 Roy Beausoleil, No  13 Sud Est                4:13.87  
  7   146 Cyr, Félix          13 Madawaska              4:13.88  
  8    38 Maltais, Frédéric   12 Chaleur                4:42.40  
  9    55 Arsenault, Jackson  12 Ile du P E             5:09.47  
 
Garçons 14-15 1200 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   404 Richard, François   15 Sud Est                3:28.82  
  2    43 Roy, Antoine        14 Chaleur                3:39.19  
  3   422 Boudreau, Charles-  14 Terre Neuve            3:52.97  
  4   156 Everett, Kieran     15 Madawaska              3:54.50  
  5   123 Richard, Marco      15 Kent                   3:54.81  
  6   313 Fournier, Alexis    14 Restigouche            3:59.96  
  7   276 Lafrance, Serge     14 Péninsule Acadie       4:04.49  
  8   244 Saulnier, Ethan     15 Nouvelle Écosse        4:09.30  
 
Garçons 14-15 2000 Mètre Course
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   404 Richard, François   15 Sud Est                5:59.47  
  2   123 Richard, Marco      15 Kent                   6:57.53  
  3   165 Lebel, Gabriel      15 Madawaska              7:05.99  
  4   313 Fournier, Alexis    14 Restigouche            7:11.89  
  5   240 Richardson, Austin  15 Nouvelle Écosse        7:52.27  
  6    11 Colton, Nicholas    14 Chaleur                8:22.65  
 
Garçons 12-13 4x100 Mètre Relay
==========================================================================
    Équipe                                              Finales  H# Points
==========================================================================
  1 Péninsule Acadienne  'A'                              54.77   1 
  2 Madawaska Victoria  'A'                               54.82   2 
  3 Kent  'A'                                             56.45   2 
  4 Chaleur  'A'                                          56.46   1 
  5 Sud Est  'A'                                          56.53   2 
  6 Nouvelle Écosse  'A'                                  58.17   1 
  7 Restigouche  'A'                                    1:02.46   1 
  8 Ile du Prince Edward  'A'                           1:05.35   2 
 
Garçons 14-15 4x100 Mètre Relay
==========================================================================
    Équipe                                              Finales  H# Points
==========================================================================
  1 Madawaska Victoria  'A'                               49.79   1 
  2 Sud Est  'A'                                          50.24   2 
  3 Chaleur  'A'                                          50.49   2 
  4 Péninsule Acadienne  'A'                              50.56   1 
  5 Nouvelle Écosse  'A'                                  51.08   2 
  6 Kent  'A'                                             52.78   1 
  7 Restigouche  'A'                                      58.66   1 
 
Garçons 12-13 S. Hauteur
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   405 Richard, Samuel     13 Sud Est                  1.52m  
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.54 
        P    P    P    P    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  2    53 Arsenault, Brent    13 Ile du P E               1.47m  
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    P    P   XO    O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  3   132 Vautour, Samuel Mi  13 Kent                     1.42m  
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 
        P    P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  4   234 McNeely, Samuel     13 Nouvelle Écosse          1.37m  
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 
        P    P    P   XO   XO  XXO  XXO  XXX 
  5   256 Arseneault, Olivie  13 Péninsule Acadie         1.27m  
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 
        P    P    P    O   XO  XXX 
  6   195 Picard, Rémy        12 Madawaska               J1.27m  
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 
        X   XO    O   XO   XO  XXX 
  7   303 Bujold, Anthony     12 Restigouche              1.22m  
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 
        P    P    P   XO  XXX 
 --     2 Authier, Olivier    12 Chaleur                     NH  
     1.07 
      XXX 
 
Garçons 14-15 S. Hauteur
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    68 Miligan, Cameron    15 Ile du P E               1.68m  
     1.45 1.50 1.55 1.58 1.61 1.65 1.68 1.72 
        O    O    O    O    O    O    O  XXX 
  2   217 Doucette, Maxime    15 Nouvelle Écosse          1.58m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.58 1.61 
        O   XO    O   XO  XXO  XXX 
  3   211 Conrad, Austin      14 Nouvelle Écosse          1.55m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.58 
       XO    O    O   XO  XXX 
  4    93 Duplessis, Olivier  15 Kent                     1.50m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O    O    O  XXX 
  5   351 Young, Nathaël      14 Restigouche             J1.50m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  6    32 Landry, Patrick     14 Chaleur                  1.45m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O   XO    O  XXO  XXX 
  7   399 Melanson, Simon     15 Sud Est                  1.40m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O    O  XXX 
  8   275 Jetté, Charles      15 Péninsule Acadie         1.35m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 
        O  XXO  XXO  XXX 
  9   157 Gallant-Côté, Zack  14 Madawaska                1.30m  
     1.25 1.30 1.35 
        O   XO  XXX 
 
Garçons 12-13 S Longueur
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
  1    45 Roy, Félix          13 Chaleur                  4.58m  -2.7 
     4.56m(-2.0) 4.58m(-2.7) 4.21m(-1.2) 4.08m(-1.8) FOUL      4.47m(-1.0)
  2   405 Richard, Samuel     13 Sud Est                  4.48m  -1.5 
     4.15m(-3.1) 4.23m(-1.1) 4.23m(-0.8) 4.21m(-0.1) 4.48m(-1.5) 4.44m(-1.2)
  3   289 Robichaud, Miguel   13 Péninsule Acadie         4.45m  -1.2 
     4.13m(-2.0) 4.19m(-0.7) 4.15m(-0.5) 4.18m(-0.8) 4.11m(-1.6) 4.45m(-1.2)
  4    53 Arsenault, Brent    13 Ile du P E               4.26m  -2.1 
     4.26m(-2.1) 4.09m(-1.5) 4.06m(-1.8) FOUL      4.05m(-1.1) FOUL     
  5   132 Vautour, Samuel Mi  13 Kent                     4.25m  -1.4 
     3.98m(-1.5) FOUL      4.25m(-1.4) 4.20m(-0.1) 4.21m(-1.5) 4.18m(-0.5)
  6    77 Breau, Olivier      13 Kent                     4.03m  -2.4 
     4.03m(-2.4) FOUL      3.93m(-2.1) 4.02m(-1.5) FOUL      FOUL     
  7   234 McNeely, Samuel     13 Nouvelle Écosse          3.99m  -2.5 
     3.91m(-1.9) 3.76m(-1.2) 3.48m(-2.1) 3.95m(-0.9) 3.78m(-0.5) 3.99m(-2.5)
  8   347 Thériault, Isac     13 Restigouche              3.91m  -1.0 
     3.88m(-2.6) 3.75m(-0.7) 3.91m(-1.0) 3.74m(-1.5) 3.50m(-1.5) 3.79m(-0.9)
  9   176 Martin, Alexi       13 Madawaska                3.81m  -0.6 
     3.46m(-1.2) 3.72m(-1.7) 3.81m(-0.6)         
 
Garçons 14-15 S Longueur
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
  1   205 Baurin, Caleb       15 Nouvelle Écosse          5.38m  -1.7 
     5.22m(-2.0) 5.28m(-1.0) 4.85m(-1.8) 5.08m(-1.2) 5.38m(-1.7) 4.62m(-1.5)
  2   211 Conrad, Austin      14 Nouvelle Écosse          4.98m  -1.8 
     4.73m(-1.3) 4.65m(-2.5) 4.58m(-1.2) 4.77m(-0.5) 4.75m(-1.7) 4.98m(-1.8)
  3    24 Gionet, Niguel      15 Chaleur                  4.96m  -1.6 
     4.61m(-2.5) 4.85m(-1.2) 4.96m(-1.6) 4.87m(-1.3) 4.69m(-0.2) 4.76m(-1.0)
  4   413 Savoie, Lucas       14 Sud Est                  4.77m  -1.9 
     FOUL      4.01m(-2.1) 4.76m(-1.4) 3.81m(-1.4) 4.50m(-1.4) 4.77m(-1.9)
  5   275 Jetté, Charles      15 Péninsule Acadie         4.74m  -1.5 
     4.57m(-1.3) 4.56m(-1.3) 4.67m(-1.1) 4.64m(-0.9) 4.58m(-1.2) 4.74m(-1.5)
  6   308 Diotte, Simon Luc   15 Restigouche              4.67m  -1.8 
     4.67m(-1.8) 4.23m(-2.1) 4.48m(-2.5) 4.36m(-2.1) 4.38m(-1.5) FOUL     
  7   181 Melanson, Sébastie  15 Madawaska                4.50m  -2.6 
     FOUL      4.30m(-3.4) 4.50m(-2.6) 4.50m(-1.5) 4.36m(-1.9) 3.22m(-2.2)
  8   126 Poirier, Samuel     14 Kent                     4.18m  -1.7 
     4.04m(-1.6) FOUL      3.99m(-1.8) 3.74m(-1.5) 3.91m(-1.7) 4.18m(-1.7)
 
Garçons 12-13 Poids 3kg
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   115 Sanipass, Payton    13 Kent                    10.87m  
      10.66m  10.19m  9.97m  9.50m  9.93m  10.87m
  2   201 Voisine, Bradley    13 Madawaska                8.88m  
      8.88m  FOUL  8.66m  8.56m  8.25m  8.35m
  3    84 Collette, Philippe  13 Kent                     8.74m  
      8.72m  FOUL  8.60m  8.74m  8.49m  8.38m
  4    54 Arsenault, Ethan    13 Ile du P E               8.59m  
      FOUL  8.20m  7.71m  8.06m  8.59m  FOUL
  5   259 Brideau, Zachary    13 Péninsule Acadie         8.22m  
      7.55m  8.22m  7.26m  7.65m  7.13m  7.84m
  6   365 Cormier, Alex       13 Sud Est                  7.86m  
      FOUL  5.89m  7.56m  7.86m  6.48m  7.50m
  7    29 Hachey, Isaac       12 Chaleur                  7.79m  
      7.29m  FOUL  7.79m  7.59m  FOUL  7.39m
  8   331 Marcelo, Anthony    13 Restigouche              7.30m  
      7.29m  6.40m  7.30m  7.30m  7.19m  7.09m
  9   204 Surette, Jacques    12 Nouvelle Écosse          5.91m  
      5.44m  5.91m  5.75m  5.91m  PASS  PASS
 
Garçons 14-15 Poids 4kg
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    30 Hachey, Samuel      15 Chaleur                 13.43m  
      12.26m  12.13m  13.05m  12.48m  12.13m  13.43m
  2   398 Melanson, Alex      15 Sud Est                 11.44m  
      9.85m  11.09m  11.44m  9.94m  9.90m  10.09m
  3   252 Verville, Gabriel   15 Nouvelle Écosse         11.29m  
      10.31m  10.39m  10.97m  11.29m  10.84m  10.79m
  4   326 Lepage, Kimiko      15 Restigouche             10.96m  
      FOUL  FOUL  9.39m  10.53m  10.31m  10.96m
  5   288 Robichaud, Mathieu  15 Péninsule Acadie        10.91m  
      9.86m  9.97m  9.98m  10.91m  10.83m  10.80m
  6   105 Macintosh, Ryley    15 Kent                    10.83m  
      10.83m  FOUL  10.68m  FOUL  10.67m  9.93m
  7   164 Lavoie, Mathieu     14 Madawaska                9.70m  
      9.09m  8.72m  9.24m  9.70m  9.44m  8.17m
 
Garçons 12-13 Disque 750g
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    53 Arsenault, Brent    13 Ile du P E              26.57m  
      FOUL  25.78m  FOUL  23.39m  26.06m  26.57m
  2   365 Cormier, Alex       13 Sud Est                 24.61m  
      24.19m  24.61m  21.33m  24.39m  22.82m  FOUL
  3   161 Hébert, Vincent     13 Madawaska               24.36m  
      22.81m  23.67m  21.83m  24.36m  19.75m  FOUL
  4     2 Authier, Olivier    12 Chaleur                 19.43m  
      16.88m  19.43m  14.30m  15.18m  17.81m  18.79m
  5   274 Haché, René-Pierre  13 Péninsule Acadie        18.98m  
      16.26m  16.99m  FOUL  17.90m  18.34m  18.98m
  6   130 Thériault, Zavier   13 Kent                    18.03m  
      18.03m  15.84m  17.01m  17.52m  16.01m  17.48m
  7   324 Lebourque Brière,   13 Restigouche             16.56m  
      FOUL  FOUL  FOUL  16.56m  14.51m  13.72m
 
Garçons 14-15 Disque 1kg
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   105 Macintosh, Ryley    15 Kent                    40.08m  
      36.37m  40.08m  30.43m  PASS  PASS  PASS
  2   254 Allain, Maxime      15 Péninsule Acadie        37.69m  
      PASS  37.69m  37.17m  PASS  32.57m  PASS
  3   164 Lavoie, Mathieu     14 Madawaska               32.57m  
      PASS  31.73m  32.53m  32.34m  32.57m  26.13m
  4   252 Verville, Gabriel   15 Nouvelle Écosse         32.53m  
      30.28m  28.18m  31.43m  29.43m  PASS  32.53m
  5   217 Doucette, Maxime    15 Nouvelle Écosse         30.59m  
      25.82m  30.59m  27.08m  28.29m  27.11m  PASS
  6    11 Colton, Nicholas    14 Chaleur                 30.30m  
      27.25m  28.77m  30.30m  28.03m  28.53m  PASS
  7   404 Richard, François   15 Sud Est                 28.72m  
      28.72m  26.49m  25.12m  26.28m  21.27m  26.48m
  8   318 Khatib, Daniel      15 Restigouche             25.78m  
      23.01m  25.12m  25.78m  25.28m  20.47m  20.78m
  9    59 Chapman, Daniel     14 Ile du P E              19.00m  
      18.18m  14.42m  19.00m  PASS  PASS  PASS
 
Garçons 12-13 Javelot 400g
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1    79 Breau, Zachary      13 Kent                    35.64m  
      27.10m  FOUL  21.56m  30.72m  30.59m  35.64m
  2   372 Deware, Jake        13 Sud Est                 34.29m  
      29.09m  26.63m  32.64m  31.78m  34.29m  32.52m
  3   290 Roussel, Françis-C  13 Péninsule Acadie        33.15m  
      28.20m  FOUL  FOUL  32.54m  33.15m  25.29m
  4   331 Marcelo, Anthony    13 Restigouche             25.63m  
      21.37m  22.58m  25.63m  21.24m  23.00m  21.00m
  5    47 Roy, Zachary        12 Chaleur                 25.58m  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  23.83m  25.58m
  6   201 Voisine, Bradley    13 Madawaska               20.76m  
      FOUL  FOUL  18.70m  18.09m  20.76m  20.03m
  7    61 Cotton, Hayden      13 Ile du P E              19.02m  
      16.97m  17.98m  19.02m  PASS  PASS  17.12m
  8   236 Muise, Keaton       12 Nouvelle Écosse         15.18m  
      FOUL  PASS  FOUL  FOUL  15.18m  FOUL
 
Garçons 14-15 Javelot 600g
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   398 Melanson, Alex      15 Sud Est                 40.48m  
      36.80m  38.54m  FOUL  37.83m  40.48m  37.73m
  2   189 Nadeau, Olivier     15 Madawaska               40.05m  
      39.76m  36.25m  37.94m  36.23m  40.05m  38.65m
  3   217 Doucette, Maxime    15 Nouvelle Écosse         39.19m  
      38.50m  31.18m  38.24m  35.41m  33.08m  39.19m
  4   111 Martin, Zeph        14 Kent                    35.54m  
      35.54m  34.30m  33.68m  29.52m  29.75m  33.91m
  5    43 Roy, Antoine        14 Chaleur                 33.79m  
      31.04m  33.79m  FOUL  32.22m  33.62m  32.13m
  6    68 Miligan, Cameron    15 Ile du P E              32.57m  
      32.57m  28.78m  PASS  PASS  29.62m  31.30m
  7   288 Robichaud, Mathieu  15 Péninsule Acadie        31.00m  
      29.00m  27.10m  31.00m  30.38m  27.18m  29.97m
  8   326 Lepage, Kimiko      15 Restigouche             24.51m  
      FOUL  24.51m  FOUL  FOUL  21.57m  PASS
 
Mélangé 17 et moins 100 Mètre Course Para WC Wheelchair
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
  1   402 Ouellette, Rémi    M13 Sud Est                  35.93   1.3 
  2   390 Leger, Jordan      M12 Sud Est                  37.60   1.3 
 
Mélangé 17 et moins 100 Mètre Course Para AMB Ambulatory
============================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Wind Points
============================================================================
  1    33 LeBlanc, Patrick   M12 Chaleur                  20.31   2.3 
  2    15 Doiron, Christelle W12 Chaleur                  21.92   2.3 
  3    52 Allen, Sophia      W12 Ile du P E               24.74   2.3 
  4   401 Ouellette, Janie   W11 Sud Est                  25.12   2.3 
 
Mélangé 17 et moins Poids 3kg Para
=======================================================================
    Nom                      Âge Équipe                 Finales  Points
=======================================================================
  1   389 Legacy, Nicholas   M14 Sud Est                  5.85m  
      FOUL  5.85m  FOUL  5.74m  5.70m  5.51m
  2    15 Doiron, Christelle W12 Chaleur                  5.30m  
      4.84m  4.99m  4.60m  5.09m  4.44m  5.30m
  3   402 Ouellette, Rémi    M13 Sud Est                  4.49m  
      4.32m  4.31m  4.25m  4.40m  4.20m  4.49m
  4    33 LeBlanc, Patrick   M12 Chaleur                  4.44m  
      4.34m  3.97m  3.72m  4.05m  3.80m  4.44m
  5    52 Allen, Sophia      W12 Ile du P E               4.21m  
      4.21m  3.85m  4.02m  4.02m  3.68m  4.15m
  6   401 Ouellette, Janie   W11 Sud Est                  2.81m  
      2.68m  2.81m  FOUL  2.48m  2.56m  2.69m
  7   390 Leger, Jordan      M12 Sud Est                  2.15m  
      FOUL  1.81m  1.91m  1.99m  2.11m  2.15m

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account