• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

BC High School Cross Country Championships

Abbotsford, BC
November 2nd, 2002

BC High School Cross Country Championships
Clearbrook Park, Abbotsford - Saturday 11/02/02

Event 1 Women's 4,400 Meter Run
Results by Order of Finish - Saturday 11/02/02

RANK COMP# ATHLETE NAME YR SCHOOL AVG MILE TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
1 463 Ballard, Carmen Kelowna Christian 5:44 15:40.54
2 214 Campbell, Anita Aldergrove Communi 5:54 16:08.82
3 87 Macalister, Mandy Moscrop 5:56 16:14.85 1
4 261 Kolstad, Kristen L.A. Matheson 5:59 16:21.58
5 222 Egami, Lisa Centennial 6:03 16:34.08
6 348 Attorp, Adrienne Lambrick Park 6:04 16:35.85 2
7 212 Ouwerkerk, Melinda Abbotsford Christi 6:04 16:36.51
8 259 Appelt, Melissa Holy Cross 6:04 16:37.18
9 254 Reeve, Sabrina H.D. Stafford 6:05 16:37.96 3
10 255 Hall, Amanda H.D. Stafford 6:05 16:40.00 4
11 491 Prosk, Erin Correlieu 6:10 16:52.13 5
12 231 MacGregor, Meredith Earl Marriot 6:11 16:54.92 6
13 370 Sweetland, Kirsten Stellys 6:13 17:00.24
14 398 Quiring, Rebecca Don Ross 6:13 17:01.33
15 372 Stewart, Kathrine Argyle 6:13 17:02.08 7
16 268 Chipney, Breanna Thomas Haney 6:14 17:04.91
17 349 de Paoli, Tamara Lambrick Park 6:18 17:15.25 8
18 569 Ashburner, Claire Prince of Wales 6:19 17:16.57
19 374 Hudson, Ali Argyle 6:20 17:20.28 9
20 357 Huzzey, Megan Belmont 6:21 17:21.71
21 8 Taylor, Kimmy Lord Byng 6:21 17:23.09 10
22 433 Hamerston, Mandy Salmon Arm 6:23 17:27.99 11
23 484 Wright, Gillian Crofton House 6:24 17:30.77 12
24 434 Bridge, Karen Salmon Arm 6:26 17:36.72 13
25 411 Solsberg, Kira West Vancouver 6:26 17:37.50 14
26 232 Rawlings, Kayla Earl Marriot 6:27 17:38.21 15
27 494 Keen, Robyn Correlieu 6:27 17:39.34 16
28 369 Proctor, Sarah Gulf Islands 6:27 17:39.94
29 340 Strachan, Terra Alberni 6:28 17:41.08 17
30 320 Ambery, Caitlin Oak Bay 6:28 17:41.75 18
31 431 Danforth, Erica Shushwap 6:28 17:42.49
32 303 Imlach, Brittany Little Flower Acad 6:29 17:43.59
33 446 Smith, Janelle Clarence Fulton 6:29 17:44.23
34 74 Elmer, Shannon New Westminster Se 6:30 17:46.62 19
35 321 Wilson, Emily Oak Bay 6:30 17:47.65 20
36 377 Burke, Kaitlyn Argyle 6:30 17:48.60 21
37 322 Harrison, Jen Oak Bay 6:31 17:49.20 22
38 325 Tanz, Katie Oak Bay 6:31 17:49.81 23
39 319 Francis, Danielle Oak Bay 6:31 17:50.45 24
40 375 Barrett, Lindsay Argyle 6:31 17:51.11 25
41 386 Ross, Courtney Seycove 6:31 17:51.67
42 358 Roney, Patricia Belmont 6:32 17:52.25
43 282 Hague, Alysha Yale 6:33 17:56.13
44 270 Shaw, Angela Walnut Grove 6:35 18:00.10 26
45 373 White, Lena Argyle 6:35 18:01.21 27
46 378 Smith, Jessica Argyle 6:36 18:03.04 28
47 276 Teer, Ashley WJ Mouat Secondary 6:37 18:06.87 29
48 478 Hay, Stephanie Pleasant Valley 6:37 18:07.97
49 262 Jones, Ali Meadowridge 6:38 18:08.49
50 507 Burkinshaw, Brianne Prince George 6:38 18:08.96
51 277 Murray, Danielle WJ Mouat Secondary 6:38 18:09.46 30
52 324 Munro, Katie Oak Bay 6:38 18:09.95 31
53 521 Flick, Kati College Heights 6:39 18:10.90
54 128 Gant, Jacqueline Burnaby Central 6:39 18:11.64
55 472 Ainsley, Samantha Kelowna 6:39 18:12.17
56 471 Lund, Katherine Kelowna 6:39 18:12.60
57 413 Jardine, Kate West Vancouver 6:39 18:13.12 32
58 278 Suddaby, Jessica WJ Mouat Secondary 6:40 18:13.62 33
59 351 Logan, Tessa Lambrick Park 6:40 18:14.11 34
60 426 McArthur, Jillian Whistler 6:40 18:14.65
61 269 Richardon, Laurel Walnut Grove 6:40 18:15.20 35
62 216 Weslowski, Jennifer Brookswood Seconda 6:41 18:17.35 36
63 502 Swift, Meghan Kelly Road 6:42 18:19.64
64 447 Raison, Erin Penticton 6:42 18:20.28 37
65 93 Griffin, August McRoberts 6:43 18:21.85 38
66 263 Bartsch, Dania Mennonite Educatio 6:43 18:22.50
67 36 Fell, Corri Point Grey 6:43 18:22.92 39
68 244 Clift, Justine Elgin Park A 6:43 18:23.41 40
69 479 Burylo, Franki Pleasant Valley 6:43 18:23.92
70 396 Loots, Annelize Handsworth 6:46 18:32.34
71 279 Murray, Jennifer WJ Mouat Secondary 6:47 18:32.89 41
72 291 Cliff, Rachel York House 6:47 18:33.40 42
73 415 Forsyth, Carolyn West Vancouver 6:47 18:33.96 43
74 9 Akeroyd, Nicole Lord Byng 6:47 18:34.50 44
75 461 Carlyle, Erin Mt Boucherie 6:47 18:35.35
76 247 Hillier, Heather Elgin Park A 6:48 18:37.73 45
77 492 Bishop, Lindsay Correlieu 6:49 18:39.27 46
78 3 Jardine, Haley Magee 6:50 18:41.25
79 89 McIvor, Laura Moscrop 6:50 18:41.69 47
80 523 Irvine-Pennock, Sara Central Middle Sch 6:50 18:42.12
81 224 Ratllaff, Marissa D.W. Poppy 6:50 18:42.55 48
82 376 Hudson, Sarah Argyle 6:50 18:43.00 49
83 218 Santiago, Amanda Brookswood Seconda 6:50 18:43.43 50
84 352 Andrew, Tessa Lambrick Park 6:51 18:44.55 51
85 548 Glover, Alisha Fernie 6:51 18:45.06 52
86 547 Smith, Sarah Fernie 6:51 18:45.54 53
87 292 Myers, Emma York House 6:51 18:46.01 54
88 350 Logan, Courtenay Lambrick Park 6:52 18:46.48 55
89 29 Hein, Mary Kitsilano 6:52 18:47.74 56
90 215 Lotnick, Samantha Brookswood Seconda 6:52 18:48.45 57
91 125 Stone, Amanda Robert McMath 6:53 18:49.69
92 246 Weidmann, Andrea Elgin Park A 6:53 18:50.16 58
93 75 Tooley, Katie New Westminster Se 6:53 18:51.17 59
94 266 McAlister, Megan Riverside Secondar 6:54 18:52.06
95 533 Baron, Jenn Mount Baker 6:56 18:58.47
96 53 Dow, Nellie Smithers 6:56 18:59.03
97 435 Anchikoski, Tory Salmon Arm 6:56 18:59.50 60
98 560 Levesque, Pascale JL Jackson 6:57 19:01.38 61
99 414 McLaughlin, Brea West Vancouver 6:58 19:04.62 62
100 94 van der Hoop, Heather McRoberts 6:58 19:05.13 63
101 528 Robillard, Anna MacKenzie 6:59 19:05.77 64
102 213 Baye, Natalie Abbotsford Senior 6:59 19:07.55
103 88 Forsman, Karen Moscrop 6:59 19:08.17 65
104 449 Milne, Jenny Penticton 7:00 19:09.77 66
105 245 Payne, Erin Elgin Park A 7:00 19:10.25 67
106 371 Little, Kali Timberline 7:00 19:10.69
107 230 Coates, Jen DW Poppy Ind'l 7:01 19:11.11
108 534 Kotlarz, Pauline Mount Baker 7:01 19:12.26
109 267 Allen, Aliesha Semiahmoo 7:01 19:12.63
110 271 Rawstron, Jennica Walnut Grove 7:01 19:13.07 68
111 234 Hiebert, Marie Earl Marriot 7:01 19:13.45 69
112 416 Wilson, Jill West Vancouver 7:02 19:13.81 70
113 504 Weins, Theresa Nechako Valley 7:02 19:14.61
114 219 Horsting, Kelsey Brookswood Seconda 7:02 19:15.16 71
115 403 Nestman, Jenna Elphinstone 7:02 19:15.53
116 142 Berring, Erin Dr.Charles Best 7:02 19:15.87
117 558 Tegart, Laurel David Thompson (I) 7:02 19:16.24
118 233 Schiffmacher, Stephani Earl Marriot 7:03 19:16.85 72
119 280 DeGagne, Gabrielle WJ Mouat Secondary 7:03 19:17.75 73
120 545 Morrison, Meghan Trafalgar 7:03 19:18.60
121 551 Narshawsky, Amanda Fernie 7:03 19:19.08 74
122 129 Greig, Sara Richmond 7:04 19:19.46
123 91 Edgar, Jodie Moscrop 7:04 19:20.84 75
124 120 Pagliaro, Stephanie Burnaby North 7:05 19:22.58
125 417 Beck, Teija West Vancouver 7:05 19:22.90 76
126 239 Horrocks, Dana Elgin Park B 7:05 19:23.76 77
127 485 Reagh, Jessica Crofton House 7:05 19:24.18 78
128 52 Hartwick, Rachel Killarney 7:06 19:24.93
129 249 Slater, Alana Elgin Park A 7:06 19:25.37 79
130 12 Moore, Alison Lord Byng 7:06 19:26.85 80
131 436 Brown, Rylee Salmon Arm 7:06 19:27.41 81
132 400 Reimer, Julia Collingwood 7:07 19:27.80
133 323 Albright, Audrey Oak Bay 7:07 19:28.29 82
134 536 Hurley, Katelyn LV Rogers 7:07 19:30.09
135 546 Millan, Shayla Trafalgar 7:08 19:30.54
136 526 Huetzlemann, Tyanna MacKenzie 7:08 19:30.94 83
137 275 Bullivant, Kelly Walnut Grove 7:08 19:32.29 84
138 299 Sing, Jaclyn West Point Grey Ac 7:09 19:33.26
139 505 Bileski, Jessica Nechako Valley 7:09 19:33.67
140 240 DeBoar, Alex Elgin Park B 7:09 19:34.88 85
141 300 Marotto, Leisha St.Thomas More 7:09 19:35.31
142 122 Dickson, Jillian Burnaby North 7:10 19:36.07
143 437 Pejdree, Ashley Salmon Arm 7:10 19:36.49 86
144 241 Wallace, Chelan Elgin Park B 7:10 19:37.96 87
145 549 Galbraith, Jaclyn Fernie 7:11 19:39.57 88
146 304 Cruickshank, Lindsey Little Flower Acad 7:11 19:40.01
147 295 Trainer, Shannon York House 7:11 19:40.64 89
148 522 Flick, Kirsty College Heights 7:12 19:41.15
149 55 Edwards, Kyrie-Lynn Prince Rupert 7:12 19:42.22 90
150 238 Allison, Justine Elgin Park B 7:13 19:44.27 91
151 506 Gould, Ashley Nechako Valley 7:13 19:45.81
152 60 Motisca, Sonia Prince Rupert 7:14 19:47.60 92
153 54 Mitchell, Leanna Smithers 7:14 19:48.28
154 264 Ames, Julie Port Moody 7:15 19:50.02
155 331 Kodric, Nicole Ladysmith 7:15 19:50.43
156 332 Jackson, Beckyy Ladysmith 7:15 19:50.81
157 425 Daniels, Claire Whistler 7:15 19:51.30
158 76 Nicholson, Sarah New Westminster Se 7:15 19:51.79 93
159 253 Harksins, Jessica Fraser Heights 7:16 19:52.21
160 343 Vos, Amelia Alberni 7:16 19:52.67 94
161 557 Weller, Alex David Thompson (I) 7:16 19:54.54
162 296 Cheng, Andrea York House 7:17 19:55.52 95
163 95 van Soeren, Melanie McRoberts 7:17 19:56.63 96
164 252 Whitehead, Michelle Fleetwood Park 7:17 19:57.06
165 258 McMartin, Cassie H.D. Stafford 7:18 19:57.83 97
166 236 Pochereva, Alison Earl Marriot 7:18 19:58.47 98
167 405 Josephson, Marlice Elphinstone 7:18 19:58.98
168 559 Marshall, Alysson JL Jackson 7:18 19:59.83 99
169 495 Wood, Jessica Correlieu 7:19 20:02.46 100
170 235 Laurence, Nikki Earl Marriot 7:19 20:02.87 101
171 256 Wallace, Becky H.D. Stafford 7:20 20:03.33 102
172 51 Tam, Karen David Thompson (V) 7:21 20:07.31
173 497 Whitten, Chelsea Correlieu 7:21 20:08.12 103
174 438 Smith, Angela Salmon Arm 7:22 20:09.33 104
175 448 Zamecnik, Lucy Penticton 7:22 20:09.82 105
176 227 Mattson, Erika D.W. Poppy 7:22 20:10.29 106
177 77 MacPherson, Katie New Westminster Se 7:23 20:13.24 107
178 217 Adrian, Kelsey Brookswood Seconda 7:25 20:17.93 108
179 10 Rostein, Aviva Lord Byng 7:25 20:18.93 109
180 342 Strachan, Kaleyy Alberni 7:27 20:22.99 110
181 407 Jones, Katrina Elphinstone 7:27 20:23.83
182 550 Lancaster, Brittany Fernie 7:27 20:24.57 111
183 293 St. Germain, Brooke York House 7:28 20:25.19 112
184 486 Patterson, Charlotte Crofton House 7:28 20:26.74 113
185 7 Bullshields, Fawda Vancouver Technica 7:29 20:28.87
186 274 Burgoyne, Sarah Walnut Grove 7:29 20:29.99 114
187 406 Richey, Kyla Elphinstone 7:30 20:30.69
188 353 Allen, Kendal Lambrick Park 7:30 20:32.77 115
189 524 Schmidt, Danielle Central Middle Sch 7:31 20:34.01
190 33 Weideman, Andrea Kitsilano 7:31 20:35.60 116
191 96 Munro, Aretha McRoberts 7:32 20:36.75 117
192 223 Cooper, Naomi D.W. Poppy 7:32 20:38.16 118
193 294 Tindle, Lisa York House 7:33 20:38.73 119
194 226 Stromsten, Carly D.W. Poppy 7:33 20:39.16 120
195 260 Randle, Pam Holy Cross 7:33 20:39.51
196 527 Olfin, Sarah MacKenzie 7:33 20:40.30 121
197 272 Thomas, Brittany Walnut Grove 7:34 20:41.42 122
198 37 Malm, Erica Point Grey 7:36 20:49.37 123
199 480 Hay, Kristen Pleasant Valley 7:38 20:54.79
200 537 Muenter, Luisa LV Rogers 7:39 20:55.35
201 220 Adrian, Melissa Brookswood Seconda 7:39 20:56.31 124
202 412 Tasa, Lisa West Vancouver 7:40 21:00.03 125
203 298 Cheng, Kathryn York House IND'L 7:41 21:00.72
204 248 Bell, Carolyn Elgin Park A 7:41 21:02.17 126
205 237 Low, Lisa Earl Marriot 7:42 21:03.98 127
206 265 Musfelt, Taralyn Rick Hansen 7:42 21:04.56
207 273 Hayward, Shelley Walnut Grove 7:42 21:05.13 128
208 90 Zenger, Nancy Moscrop 7:42 21:05.63 129
209 535 Hollman, Heather LV Rogers 7:43 21:06.09
210 344 Lawrence, Charlene Alberni 7:43 21:07.84 130
211 529 Faucher, Corinne MacKenzie 7:44 21:09.79 131
212 32 Craig, Lizzie Kitsilano 7:46 21:15.44 132
213 98 Chang, Elisa McRoberts 7:48 21:19.72 133
214 221 Murgg, Zoe Brookswood Seconda 7:48 21:20.33 134
215 57 Cuthbert, Caitlin Prince Rupert 7:49 21:22.76 135
216 30 Martin, Sophie Kitsilano 7:53 21:35.51 136
217 487 Wong, Janet Crofton House 7:54 21:38.43 137
218 225 Newport, Kelly D.W. Poppy 7:55 21:38.89 138
219 354 Quinlan, Alison Lambrick Park 7:55 21:39.22 139
220 564 Robbitt, Lindsay JL Jackson 7:58 21:47.11 140
221 561 Wareng, Michele JL Jackson 8:01 21:55.49 141
222 97 Joyce, Christine McRoberts 8:01 21:56.13 142
223 430 Kraft, Lindsay Kalamalka 8:02 21:58.73
224 346 L'Heureavy, Lyndsay Alberni 8:02 22:00.28 143
225 297 Rollins, Casey York House IND'L 8:03 22:01.59
226 35 Turton, Erin Kitsilano 8:03 22:01.97 144
227 452 Feitcher, Linda Penticton 8:03 22:02.83 145
228 570 Cheung, Melissa Prince of Wales 8:08 22:16.40
229 552 Pelletier, Kathy Fernie 8:09 22:17.48 146
230 56 Dudas, Jessica Prince Rupert 8:09 22:18.83 147
231 562 Robertson, Michelle JL Jackson 8:10 22:21.22 148
232 563 Weare, Tighe JL Jackson 8:11 22:23.20 149
233 34 Digby, Frida Kitsilano 8:12 22:25.63 150
234 39 Evers, Lexie Point Grey 8:12 22:26.10 151
235 250 McKay, Amy Elgin Park A 8:13 22:30.48 152
236 31 Dickson, Sam Kitsilano 8:15 22:33.74 153
237 243 Bray, Allison Elgin Park B 8:21 22:51.16 154
238 345 Brown, April Alberni 8:24 22:59.64 155
239 488 Vaughn, Brittney Crofton House 8:25 23:02.72 156
240 78 Lazzari, Carlie New Westminster Se 8:29 23:12.97 157
241 538 Ftitz, Bretney LV Rogers 8:36 23:32.92
242 257 Budd, Danielle H.D. Stafford 8:44 23:53.90 158
243 525 Robillard, Kate MacKenzie 8:47 24:03.20 159
244 439 Dionne, Risa Salmon Arm 8:50 24:09.91 160
245 59 Brooks, Thora Prince Rupert 8:56 24:25.98 161
246 61 Sheasgreen, Amber Prince Rupert 10:12 27:55.27 162
247 228 Rasmussen, Jenelle D.W. Poppy 10:12 27:55.27 163
248 38 Ramey, Angie Point Grey 10:12 27:55.27 164
249 40 Gorbunova, Kseniya Point Grey 10:12 27:55.27 165
250 451 Killins, Kari Penticton 10:12 27:55.27 166
251 58 Boileau, Nicole Prince Rupert 10:12 27:55.27 167
252 41 Kumi, Rebecca Point Grey 10:12 27:55.27 168
253 453 Royer, Michelle Penticton 10:12 27:55.27 169
254 99 Bellingham, Celina McRoberts 10:12 27:55.27 170
255 281 Greenley, Angie WJ Mouat Secondary 10:12 27:55.27 171
256 496 Harvey, Joelle Correlieu 10:12 27:55.27 172
257 229 Rasmussen, Claire D.W. Poppy 10:12 27:55.27 173
258 14 Hopkins, Emily Lord Byng 10:12 27:55.27 174


Event 1 Women's 4,400 Meter Run
WOMEN'S TEAM SCORES

Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 Argyle 89 7 9 21 25 27 28 49
Total time: 1:28:03.28
Average: 17:36.66
2 Oak Bay 107 18 20 22 23 24 31 82
Total time: 1:28:58.86
Average: 17:47.77
3 Lambrick Park 150 2 8 34 51 55 115 139
Total time: 1:29:36.24
Average: 17:55.25
4 WJ Mouat Secondary 206 29 30 33 41 73 171
Total time: 1:32:20.59
Average: 18:28.12
5 West Vancouver 221 14 32 43 62 70 76 125
Total time: 1:32:43.01
Average: 18:32.60
6 Salmon Arm 251 11 13 60 81 86 104 160
Total time: 1:33:08.11
Average: 18:37.62
7 Earl Marriot 260 6 15 69 72 98 101 127
Total time: 1:33:01.90
Average: 18:36.38
8 Correlieu 270 5 16 46 100 103 172
Total time: 1:33:21.32
Average: 18:40.26
9 Elgin Park A 289 40 45 58 67 79 126 152
Total time: 1:34:26.92
Average: 18:53.38
10 Moscrop 317 1 47 65 75 129
Total time: 1:34:31.18
Average: 18:54.24
11 Brookswood Secondary 322 36 50 57 71 108 124 134
Total time: 1:35:22.32
Average: 19:04.46
12 Walnut Grove 327 26 35 68 84 114 122 128
Total time: 1:35:30.65
Average: 19:06.13
13 H.D. Stafford 364 3 4 97 102 158
Total time: 1:37:13.02
Average: 19:26.60
14 Fernie 378 52 53 74 88 111 146
Total time: 1:36:53.82
Average: 19:22.76
15 York House 392 42 54 89 95 112 119
Total time: 1:37:20.76
Average: 19:28.15
16 Lord Byng 417 10 44 80 109 174
Total time: 1:43:38.64
Average: 20:43.73
17 New Westminster Seconda 435 19 59 93 107 157
Total time: 1:39:55.79
Average: 19:59.16

18 McRoberts 447 38 63 96 117 133 142 170
Total time: 1:39:20.08
Average: 19:52.02
19 Alberni 494 17 94 110 130 143 155
Total time: 1:41:04.86
Average: 20:12.97
20 Elgin Park B 494 77 85 87 91 154
Total time: 1:41:12.03
Average: 20:14.41
21 Crofton House 496 12 78 113 137 156
Total time: 1:42:02.84
Average: 20:24.57
22 Penticton 519 37 66 105 145 166 169
Total time: 1:47:37.97
Average: 21:31.59
23 D.W. Poppy 530 48 106 118 120 138 163 173
Total time: 1:41:49.05
Average: 20:21.81
24 MacKenzie 558 64 83 121 131 159
Total time: 1:44:30.00
Average: 20:54.00
25 Kitsilano 584 56 116 132 136 144 150 153
Total time: 1:44:16.26
Average: 20:51.25
26 JL Jackson 589 61 99 140 141 148 149
Total time: 1:45:05.03
Average: 21:01.01
27 Prince Rupert 625 90 92 135 147 161 162 167
Total time: 1:47:37.39
Average: 21:31.48
28 Point Grey 642 39 123 151 164 165 168
Total time: 1:57:28.93
Average: 23:29.79


BC High School Cross Country Champs Page 1
Clearbrook Park, Abbotsford - Saturday 11/02/02

Event 2 Men's 6,400 Meter Run
Results by Order of Finish - Saturday 11/02/02

RANK COMP# ATHLETE NAME YR SCHOOL AVG MILE TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
1 123 Pawluk, Sam Robert McMath 5:05 20:13.56
2 389 Winter, Chris Handsworth 5:10 20:32.89 1
3 208 McEwan, Cam Sullivan Heights 5:12 20:43.22
4 192 Primus, Joel Rick Hansen 5:13 20:45.66 2
5 508 Martinson, Geoff Prince George 5:17 21:01.81
6 172 Keiger, Ryan Holy Cross 5:17 21:03.59
7 193 Johnston, Jeremiah Rick Hansen 5:26 21:38.20 3
8 364 Friesen, Kevin Nanaimo District 5:32 22:00.31
9 107 Kazuta, Kerry Alpha 5:32 22:03.26
10 503 Wiens, Ross Nechako Valley 5:32 22:03.98
11 127 Gant, Dylan Burnaby Central 5:33 22:04.60
12 22 Orth, Tony Kitsilano 5:35 22:13.80 4
13 132 Hosford, Matthew Archbishop Carney 5:35 22:15.38
14 454 Butchart, Brett Penticton 5:36 22:18.04 5
15 146 Fraser, Chad Earl Marriot 5:37 22:21.28 6
16 157 Sparrow, Tyler Garibaldi Secondar 5:38 22:24.24 7
17 367 Green, Brandon Claremont 5:38 22:26.95
18 464 Childs, Dylan Okanagan-Mission 5:38 22:28.04
19 284 Gooch, Rob Saint Georges 5:39 22:28.88 8
20 380 Phillips, Roberto Argyle 5:39 22:29.30 9
21 440 Heckrodf, Jesse Salmon Arm 5:39 22:30.43 10
22 184 Klassen, Mark Mennonite Educatio 5:39 22:31.31 11
23 171 Rhodes, Scott Hatzic Secondary 5:40 22:34.02
24 206 Hanson, Niels Semiahmoo 5:40 22:35.96
25 532 Ford, Corey Mount Baker 5:41 22:36.92
26 289 Hamilton, Jason Saint Georges 5:41 22:39.21 12
27 455 Symonds, Jeff Penticton 5:42 22:41.71 13
28 456 Harlow, Alex Penticton 5:42 22:42.74 14
29 285 Bunbrack, Geoff Saint Georges 5:43 22:45.77 15
30 312 Magzul, Kieran Oak Bay 5:44 22:48.50 16
31 390 Skinner, Tom Handsworth 5:44 22:49.85 17
32 305 Hol, Kyle Vancouver College 5:45 22:52.63 18
33 359 Howard, Andrew GP Vanier 5:45 22:55.63
34 315 Park, Matt Oak Bay 5:46 22:59.23 19
35 457 LaBelle, Myke Penticton 5:48 23:05.12 20
36 176 Smith, Brian Maple Ridge Second 5:49 23:08.78 21
37 63 Blackburn, Isaac Hazelton 5:49 23:09.99
38 15 Clarke, Martin Lord Byng 5:50 23:13.80
39 62 McMillan, Mike Smithers 5:50 23:14.63
40 515 Hawryluk, Sheldon South Peace 5:50 23:15.14 22
41 458 Struch, Paul Penticton 5:50 23:15.62 23
42 419 Mahon, Trevor West Vancouver 5:51 23:16.26 24
43 306 Bridge, Darren Vancouver College 5:51 23:16.92 25
44 307 Couzelis, Daniel Vancouver College 5:52 23:19.97 26
45 365 Hill, Graeme Dover Bay 5:52 23:22.15
46 418 Perrin, Chris West Vancouver 5:52 23:23.11 27
47 333 Anderson, Jesse Alberni 5:53 23:24.34 28
48 368 McCartney, Andrew Claremont 5:54 23:29.53
49 209 Wakefield, Brett Thomas Haney 5:54 23:30.10
50 153 Scott, Brent Enver Creek 5:54 23:30.68
51 173 Bartha, Jake Holy Cross 5:55 23:32.99
52 334 Schimell, Jordan Alberni 5:55 23:34.90 29
53 23 Lander, Tim Kitsilano 5:56 23:36.38 30
54 441 McMinus, Colin Salmon Arm 5:56 23:37.00 31
55 147 Beveridge, Michael Earl Marriot 5:56 23:37.98 32
56 573 Minster, Dan University Hill 5:56 23:38.83
57 360 Cochrane, Adrian SMU 5:56 23:39.45
58 158 Yano, Taiji Garibaldi Secondar 5:57 23:40.31 33
59 467 Michie, Tom Kelowna 5:57 23:42.10 34
60 387 Hutson, Sam Seycove 5:57 23:42.61
61 164 Gabriel, Ariel Gleneagle Secondar 5:57 23:43.11 35
62 42 Ratner-Decle, Jesse Point Grey 5:58 23:44.09 36
63 178 Schwaiger, Tyler Maple Ridge Second 5:58 23:46.14 37
64 313 Stewart, Will Oak Bay 5:58 23:46.75 38
65 427 Adair, Michael Carson Graham 5:58 23:47.42
66 283 Marpole-Bird, Justin Saint Georges 5:59 23:47.98 39
67 361 Locke, Chris Esquimalt 5:59 23:48.56
68 347 Peluso, Brent Lambrick Park 5:59 23:49.74
69 43 Perret, Todd Point Grey 5:59 23:50.33 40
70 356 Nelson, Shawn Belmont 5:59 23:50.75
71 210 Lewis, Daniel Walnut Grove 5:59 23:51.12
72 465 Childs, Cliff Okanagan-Mission 6:00 23:55.49
73 4 Harrower, Jamie Magee 6:01 23:55.99
74 382 Andrews, Bryan Argyle 6:01 23:56.62 41
75 199 Hipwell, Chad Sardis 6:01 23:57.12 42
76 517 Apps, Michael South Peace 6:01 23:57.85 43
77 432 Smith, Trevor Shushwap 6:02 24:00.47
78 314 Filipchuk, Nick Oak Bay 6:03 24:04.21 44
79 388 Maxwell, Ben Seycove 6:03 24:04.72
80 428 Egan, Cam Kalamalka 6:03 24:05.50
81 316 Magzul, Manny Oak Bay 6:03 24:06.29 45
82 134 Crocker, Paul Brookswood Seconda 6:03 24:06.74 46
83 335 Lloyd, Dallas Alberni 6:03 24:07.28 47
84 302 Smith, Ronnie St.Thomas More 6:04 24:08.61
85 420 Lane, Jeff West Vancouver 6:04 24:11.00 48
86 442 Lovestone, Josh Salmon Arm 6:05 24:12.58 49
87 500 Swift, Cameron Kelly Road 6:05 24:13.17
88 477 Daechsel, Aaron Princess Margaret 6:05 24:13.73
89 509 Bartell, Nicholas Prince George 6:05 24:15.40
90 402 Partidge, Tom Rockridge 6:06 24:15.95
91 25 Edgecomb, Phil Kitsilano 6:06 24:17.12 50
92 159 Wallbank, Mark Garibaldi Secondar 6:07 24:20.84 51
93 148 Fraser, Seth Earl Marriot 6:07 24:23.32 52
94 81 Mece, Jerin New Westminster Se 6:08 24:24.34 53
95 318 Gudgeon, Mitch Oak Bay 6:08 24:24.86 54
96 469 Widmer, Jeff Kelowna 6:08 24:25.28 55
97 207 Locquiao, Marc South Delta 6:08 24:25.75
98 16 Arsenault, Ben Lord Byng 6:08 24:26.25
99 24 Bowman, Sam Kitsilano 6:09 24:28.05 56
100 288 Ridgeway, Mark Saint Georges 6:09 24:29.01 57
101 498 Ricard, Daniel DP Todd 6:09 24:29.55
102 499 Campbell, Alden Dutchess Park 6:09 24:30.08
103 355 Sutherland, Scott Mount Douglas 6:09 24:30.58
104 181 Franklin, Sean Maple Ridge Second 6:09 24:31.04 58
105 421 Charles, Ash West Vancouver 6:10 24:31.45 59
106 336 Roberts, Eric Alberni 6:10 24:31.91 60
107 514 Scott, Owen South Peace 6:10 24:33.37 61
108 143 Berring, John Dr.Charles Best 6:10 24:33.93
109 286 Wilkenson, Michael Saint Georges 6:10 24:34.40 62
110 200 VandenEykle, Josh Sardis 6:10 24:34.80 63
111 183 McCallum, Steve Mission 6:10 24:35.32
112 481 Gibbs, Alex St. Georges IND'L 6:11 24:36.92
113 519 Black, Justin South Peace 6:11 24:37.48 64
114 379 Clegg, Kyle Argyle 6:11 24:39.20 65
115 165 Murphy, Keith Gleneagle Secondar 6:12 24:41.02 66
116 166 Rosales, David Gleneagle Secondar 6:12 24:41.55 67
117 6 Hoey, Edward Vancouver Technica 6:12 24:42.09
118 399 Kindree, Neal Don Ross 6:12 24:42.71
119 154 Poulin, Joel Fleetwood Park 6:13 24:43.60
120 301 Reynolds, Kevin St.Thomas More 6:13 24:44.16
121 187 Thiessen, Brad Mennonite Educatio 6:13 24:44.69 68
122 211 Gregson, Bo Yale 6:13 24:45.14
123 135 White, Steve Brookswood Seconda 6:13 24:45.62 69
124 26 Miller, Cameron Kitsilano 6:13 24:46.11 70
125 160 Shah, Hershal Garibaldi Secondar 6:13 24:46.60 71
126 308 Baldwinson, Kevin Vancouver College 6:13 24:47.14 72
127 317 Usher, Chris Oak Bay 6:14 24:48.34 73
128 513 Paulis, Dan South Peace 6:14 24:49.15 74
129 482 Ritchie, Cayde St. Georges IND'L 6:14 24:49.56
130 543 Buckan, John Trafalgar 6:14 24:49.94
131 326 Cleary, Brandon Ladysmith 6:15 24:51.31 75
132 470 Haley, Manny Kelowna 6:15 24:52.36 76
133 141 Celenza, Andrew Centennial 6:15 24:53.04
134 130 Anderson, Darren Cariboo Hill 6:15 24:53.44
135 188 Zacharias, Colin Mennonite Educatio 6:15 24:53.80 77
136 185 Martin, Trevor Mennonite Educatio 6:15 24:54.24 78
137 459 Queen, Sean Penticton 6:15 24:54.74 79
138 119 Anastassov, Filip Burnaby North 6:17 25:00.86
139 501 Williams, Spencer Kelly Road 6:17 25:01.34
140 161 Thauvette, Nolan Garibaldi Secondar 6:17 25:01.85 80
141 429 Hensen, Justin Kalamalka 6:17 25:02.30
142 516 Clark, Sheldon South Peace 6:17 25:02.69 81
143 327 Cowley, Phil Ladysmith 6:18 25:06.00 82
144 329 Clark, Mitchell Ladysmith 6:19 25:07.77 83
145 117 Philips, Brenden JN Burnett 6:19 25:08.19
146 476 Cross, Stephen Mt Boucherie 6:19 25:09.71
147 310 Kwok, Bosco Vancouver College 6:19 25:10.68 84
148 190 Schmidt, John Mennonite Educatio 6:20 25:11.18 85
149 186 Thiessen, Warren Mennonite Educatio 6:20 25:11.90 86
150 196 Ingram, Thomas Rick Hansen 6:20 25:12.38 87
151 337 Cairney, Brandon Alberni 6:20 25:12.88 88
152 554 Glover, Aaron Fernie 6:20 25:13.34
153 540 Chanasyk, Matt LV Rogers 6:20 25:14.33
154 194 Linnitt, John Rick Hansen 6:20 25:14.85 89
155 542 Mock, Ben LV Rogers 6:21 25:15.58
156 381 Burke, Sean Argyle 6:21 25:16.12 90
157 151 Cleave, Spencer Earl Marriot 6:21 25:18.31 91
158 424 Bean, Bjorn West Vancouver 6:22 25:19.76 92
159 483 Huang, Darien St. Georges IND'L 6:22 25:21.43
160 177 Rodgman, Mark Maple Ridge Second 6:22 25:22.60 93
161 383 Dennis, Steven Argyle 6:23 25:25.39 94
162 328 Bagshaw, Bryan Ladysmith 6:24 25:27.32 95
163 115 Dunfee, Adam McNair 6:24 25:28.01
164 80 Fox, Caleb New Westminster Se 6:24 25:28.49 96
165 150 Courville, Alex Earl Marriot 6:24 25:29.37 97
166 156 Champagne, Luke Fleetwood Park 6:24 25:30.06
167 490 Paige, Matt Correlieu 6:24 25:30.72
168 397 Roy, Max Howe Sound 6:25 25:31.22
169 180 Abbott, Matt Maple Ridge Second 6:25 25:31.83 98
170 391 Winter, Andrew Handsworth 6:25 25:32.48 99
171 195 Beebe, Daniel Rick Hansen 6:26 25:35.99 100
172 152 Howlett, Mitch Earl Marriot 6:26 25:37.64 101
173 422 Blunderfield, Matt West Vancouver 6:26 25:38.08 102
174 410 Stephens-Whale, Shaun Elphinstone 6:26 25:38.49
175 179 Midgley, Colin Maple Ridge Second 6:27 25:41.74 103
176 474 Croken, Nick AL Fortune 6:28 25:44.33
177 102 Morris, Josiah HJ Cambie 6:28 25:44.75 104
178 48 Fagnan, David Point Grey 6:28 25:45.26 105
179 118 Rabinski, Mark Burnaby South 6:28 25:45.68
180 168 Kmet, Peter Gleneagle Secondar 6:29 25:47.71 106
181 27 Noble, Conner Kitsilano 6:29 25:48.44 107
182 109 Jouck, Danny Alpha 6:29 25:49.20
183 462 Newmarch, William John Peterson 6:29 25:50.48
184 138 Rossnagel, Ethan Brookswood Seconda 6:30 25:50.93 108
185 137 Roberts, Max Brookswood Seconda 6:30 25:51.33 109
186 541 MacDonald, Mat LV Rogers 6:30 25:52.30
187 198 Temple, Rick Rick Hansen 6:30 25:52.69 110
188 116 Lovelock, Alex McNair 6:30 25:53.12
189 167 Slaght, Greg Gleneagle Secondar 6:30 25:53.55 111
190 155 Higgins, Darryl Fleetwood Park 6:30 25:54.14
191 64 Cameron, Eric Smithers 6:31 25:55.65
192 572 Meyer, Jason Prince of Wales 6:31 25:56.86
193 511 Wilderman, Eric Prince George 6:31 25:57.98
194 394 Mueller, Matt Handsworth 6:31 25:58.79 112
195 100 Ekins, Josh HJ Cambie 6:32 26:01.07 113
196 565 Yeow, Zac Mt Sentinel 6:32 26:01.75
197 101 Amjad, Jarfan HJ Cambie 6:32 26:02.21 114
198 103 Lee, Andrew HJ Cambie 6:32 26:02.60 115
199 49 Abdi, Roba David Thompson (V) 6:33 26:06.04
200 443 O'Neil, Mike Salmon Arm 6:34 26:09.50 116
201 131 Moe, Spencer Cariboo Hill 6:35 26:11.08
202 197 Gray, Andrew Rick Hansen 6:36 26:16.57 117
203 423 McFarlane, John West Vancouver 6:36 26:18.18 118
204 466 Stephens, Andrew Kelowna 6:37 26:19.58 119
205 510 Fu, Jun-Wei Prince George 6:38 26:23.65
206 201 Jorsak, Tyler Sardis 6:38 26:24.73 120
207 47 Morgan, Sebastian Point Grey 6:38 26:25.75 121
208 309 Hobart, Gilbert Vancouver College 6:39 26:26.96 122
209 169 Degraaf, Matt Gleneagle Secondar 6:39 26:28.53 123
210 444 Abramzik, Marcus Salmon Arm 6:40 26:33.24 124
211 189 Brandt, Christoph Mennonite Educatio 6:40 26:33.83 125
212 518 Rounds, Luke South Peace 6:40 26:34.34 126
213 311 Cotter, Richard Vancouver College 6:41 26:36.32 127
214 489 Kotek, Kunal Correlieu 6:42 26:39.99
215 44 Kearns, Mark Point Grey 6:43 26:45.07 128
216 287 Smith, Kevin Saint Georges 6:44 26:48.09 129
217 21 Klein, Albert Lord Byng 6:44 26:48.49
218 385 Gildersleeve, Jordan Argyle 6:44 26:48.93 130
219 136 Filer, Jon Brookswood Seconda 6:45 26:52.69 131
220 460 Watts, Andrew Penticton 6:47 26:59.16 132
221 202 Greenly, Kyle Sardis 6:47 27:00.26 133
222 139 Fraser, Brad Brookswood Seconda 6:48 27:04.41 134
223 555 Brush, Nick David Thompson (I) 6:49 27:09.27
224 140 Haman-Das, Mischa Brookswood Seconda 6:49 27:10.40 135
225 86 Dominic, Pubinski New Westminster Se 6:50 27:12.13 136
226 71 Ewart, Clark Prince Rupert 6:51 27:16.74 137
227 66 Stromdahl, Jeff Prince Rupert 6:53 27:26.22 138
228 83 Bain, Trevor New Westminster Se 6:56 27:34.78 139
229 468 Jhonston, Trevor Kelowna 6:57 27:41.24 140
230 384 Crema, Sebastian Argyle 6:59 27:48.49 141
231 203 Montoith, Thom Sardis 7:00 27:53.30 142
232 82 MacQuarrie, Nathan New Westminster Se 7:03 28:04.99 143
233 112 Tomingas, Cory Alpha 7:04 28:07.47
234 170 Poirier, Tyler Gleneagle Secondar 7:04 28:08.54 144
235 45 Bennett, Curtis Point Grey 7:04 28:09.78 145
236 46 Collier, Paul Point Grey 7:05 28:13.65 146
237 163 Hasgreaves, Jason Garibaldi Secondar 7:06 28:15.86 147
238 5 Barzelai, Avi Magee 7:06 28:16.36
239 85 Oprushnev, Max New Westminster Se 7:08 28:24.13 148
240 67 Stewart, Justin Prince Rupert 7:08 28:25.68 149
241 330 Stringer, Stephen Ladysmith 7:09 28:28.63 150
242 553 Lancaster, Cody Fernie 7:11 28:35.25
243 567 Yeow, Aram Mt Sentinel 7:13 28:42.64
244 68 MacKenzie, Ryan Prince Rupert 7:13 28:44.23 151
245 18 Han, Yi Lord Byng 7:25 29:33.54
246 72 Bateman, Terrance Prince Rupert 7:29 29:47.43 152
247 338 Bell, Richard Alberni 7:31 29:55.43 153
248 556 Weller, Kris David Thompson (I) 7:31 29:55.93
249 28 Leach, Andrew Kitsilano 7:38 30:22.66 154
250 395 Poliquin, John Handsworth 8:32 33:56.15 155
251 162 Labelle, Kurt Garibaldi Secondar 8:32 33:56.15 156
252 105 Bridal, Jeff HJ Cambie 8:32 33:56.15 157
253 574 Najarian, Soroush University Hill 8:32 33:56.15
254 182 Wall, James Maple Ridge Second 8:32 33:56.15 158
255 106 Ruthven, Travis HJ Cambie 8:32 33:56.15 159
256 20 Sudmant, Andrew Lord Byng 8:32 33:56.15



BC High School Cross Country Champs Page 1
Clearbrook Park, Abbotsford - Saturday 11/02/02

Event 2 Men's 6,400 Meter Run
MEN'S TEAM SCORES

Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 Penticton 76 5 13 14 20 24 81 135
Total time: 1:54:03.23
Average: 22:48.65
2 Saint Georges 134 8 12 15 40 59 64 131
Total time: 1:56:10.85
Average: 23:14.17
3 Oak Bay 165 16 19 39 45 46 55 75
Total time: 1:57:44.98
Average: 23:33.00
4 Kitsilano 216 4 31 51 58 72 109 158
Total time: 1:59:21.46
Average: 23:52.29
5 Vancouver College 231 18 26 27 74 86 124 129
Total time: 1:59:27.34
Average: 23:53.47
6 Garibaldi Secondary 248 7 34 52 73 82 150 160
Total time: 2:00:13.84
Average: 24:02.77
7 West Vancouver 257 25 28 49 61 94 104 120
Total time: 2:00:41.58
Average: 24:08.32
8 Alberni 259 29 30 48 62 90 157
Total time: 2:00:51.31
Average: 24:10.26
9 South Peace 272 23 44 63 66 76 83 128
Total time: 2:01:12.99
Average: 24:14.60
10 Earl Marriot 284 6 33 53 93 99 103
Total time: 2:01:10.26
Average: 24:14.05
11 Rick Hansen 287 2 3 89 91 102 112 119
Total time: 1:58:27.08
Average: 23:41.42
12 Argyle 306 9 42 67 92 96 133 144
Total time: 2:01:46.63
Average: 24:21.33
13 Maple Ridge Secondary 314 21 38 60 95 100 105 162
Total time: 2:02:20.39
Average: 24:28.08
14 Mennonite Education Ins 327 11 70 79 80 87 88 127
Total time: 2:02:15.22
Average: 24:27.04
15 Salmon Arm 336 10 32 50 118 126
Total time: 2:03:02.75
Average: 24:36.55
16 Handsworth 392 1 17 101 114 159
Total time: 2:08:50.16
Average: 25:46.03
17 Gleneagle Secondary 394 36 68 69 108 113 125 147
Total time: 2:04:46.94
Average: 24:57.39
18 Kelowna 433 35 56 78 121 143
Total time: 2:07:00.56
Average: 25:24.11
19 Point Grey 438 37 41 107 123 130 148 149
Total time: 2:06:30.50
Average: 25:18.10
20 Brookswood Secondary 473 47 71 110 111 134 137 138
Total time: 2:07:27.31
Average: 25:29.46
21 Ladysmith 496 77 84 85 97 153
Total time: 2:09:01.03
Average: 25:48.21
22 Sardis 511 43 65 122 136 145
Total time: 2:09:50.21
Average: 25:58.04
23 Lord Byng 530 22 57 132 155 164
Total time: 2:17:58.23
Average: 27:35.65
24 New Westminster Seconda 579 54 98 139 142 146 151
Total time: 2:12:44.73
Average: 26:32.95
25 HJ Cambie 615 106 115 116 117 161 163
Total time: 2:17:46.78
Average: 27:33.36
26 Prince Rupert 743 140 141 152 154 156
Total time: 2:21:40.30
Average: 28:20.06

User Comments

  • Currently, there are no comments.