• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Nova Scotia Track and Field Champs/ NS Legion Trials

Lower Sackville, NS
July 20-21st, 2002

Nova Scotia Track and Field Championships - 20/07/2002 to 21/07/2002
NS Legion Team Trials
Met Field, Lower Sackville NS
Results

Girls 100 Meter Sprint Bantam
Name Team Finals Wind Points
1 Prinsenberg, Simone Unattached 14.02 1.3
2 Morse, Katrina Annapolis Valley RC 14.35 1.3
3 Wadden, Stephanie Unattached 15.15 1.3
4 MacNeil, Erin Sackville Chebucto Ath 15.67 1.3

Girls 200 Meter Sprint Bantam
Name Team Finals Wind Points

1 Prinsenberg, Simone Unattached 29.67 -0.7
2 Morse, Katrina Annapolis Valley RC 29.83 -0.7
3 Wadden, Stephanie Unattached 31.04 -0.7
4 MacNeil, Erin Sackville Chebucto Ath 32.67 -0.7

Girls 400 Meter Sprint Bantam
Name Team Finals Points

1 Wadden, Stephanie Unattached 68.46

Girls 800 Meter Run Bantam
Name Team Finals Points

1 Regan, Flynn Dartmouth Athletics 2:41.83
2 Hoyt, Kristin Dartmouth Athletics 2:42.68
3 Bates, Bree Dartmouth Athletics 2:46.07
4 Regan, Taylor Dartmouth Athletics 3:04.09

Girls 1500 Meter Run Bantam
Name Team Finals Points

1 Regan, Flynn Dartmouth Athletics 5:34.74
2 Hoyt, Kristin Dartmouth Athletics 5:35.18
3 Bates, Bree Dartmouth Athletics 5:53.09
4 Regan, Taylor Dartmouth Athletics 6:07.94

Girls Long Jump Bantam
Name Team Finals Wind Points

1 Morse, Katrina Annapolis Valley RC 4.54m 1.6
2 Prinsenberg, Simone Unattached 4.03m -1.0
3 MacNeil, Erin Sackville Chebucto Ath 3.41m 2.2

Girls 100 Meter Sprint Midget
Name Team Finals Wind Points

Finals
1 Martin, Jenna Unattached 12.85 1.6
2 Marcotte, Kayla Halifax Wanderers 13.28 1.6
3 Sterling, Jan Unattached 13.31 1.6
4 MacLeod, Janet Unattached 13.55 1.6
5 McPhee, Aly Sackville Chebucto Ath 14.01 1.6
5 McNeil, Amanda Unattached 14.01 1.6
7 McGillivary, Taya Unattached 14.22 1.6
8 Wadden, Katherine Unattached 14.23 1.6

Girls 100 Meter Sprint Midget
Name Team Prelims Wind H#

Preliminaries
1 Martin, Jenna Unattached 12.91 Q +0.0 2
2 Sterling, Jan Unattached 13.55 Q -2.1 1
3 MacLeod, Janet Unattached 13.54 Q +0.0 2
4 Marcotte, Kayla Halifax Wanderers 13.75 Q -2.1 1
5 McNeil, Amanda Unattached 13.93 Q +0.0 2
6 McPhee, Aly Sackville Chebucto Ath 14.25 Q -2.1 1
7 Wadden, Katherine Unattached 14.37 q -2.1 1
8 McGillivary, Taya Unattached 14.57 q +0.0 2
--- Kostovic, Libby Sackville Chebucto Ath DQ +0.0 2

Girls 200 Meter Sprint Midget
Name Team Finals Wind Points

1 Martin, Jenna Unattached 26.15 -0.7
2 Marcotte, Kayla Halifax Wanderers 27.30 -0.7
3 Sterling, Jan Unattached 27.61 -0.7
4 MacLeod, Janet Unattached 28.37 -0.7
5 McNeil, Amanda Unattached 28.98 -0.7
6 MacNeil, Rae Sackville Chebucto Ath 29.60 -0.7
7 Wadden, Katherine Unattached 29.90 -0.7

Girls 400 Meter Sprint Midget
Name Team Finals Points

1 Martin, Jenna Unattached 58.29
2 Peters, Celia Unattached 59.56
3 Sterling, Jan Unattached 61.89
4 MacLeod, Janet Unattached 64.71
5 MacNeil, Rae Sackville Chebucto Ath 66.09
6 McGillivary, Taya Unattached 67.02

Girls 800 Meter Run Midget
Name Team Finals Points

1 Peters, Celia Unattached 2:21.47
2 Letourneau, Allison Middleton Track Club 2:24.79
3 Coady, Rebecca Unattached 2:26.21
4 Fancy, Rachel Unattached 2:37.12

Girls 1500 Meter Run Midget
Name Team Finals Points

1 Skoreyko, Stephanie Unattached 4:58.99
2 Englehutt, Laura Dartmouth Athletics 5:01.70
3 Coady, Rebecca Unattached 5:02.38

Girls 3000 Meter Run Midget
Name Team Finals Points

1 Skoreyko, Stephanie Unattached 10:53.61
2 Englehutt, Laura Dartmouth Athletics 11:19.11

Girls 80 Meter Hurdles 30" Midget
Name Team Finals Wind Points

1 McPhee, Aly Sackville Chebucto Ath 14.45 1.1
2 MacNeil, Rae Sackville Chebucto Ath 17.42 1.1

Girls 300 Meter Hurdles 30" Midget
Name Team Finals Points

1 MacNeil, Rae Sackville Chebucto Ath 53.3h

Girls High Jump Midget
Name Team Finals Points

1 McPhee, Aly Sackville Chebucto Ath 1.52m
2 Kostovic, Libby Sackville Chebucto Ath 1.44m
3 Wadden, Katherine Unattached 1.30m

Girls Long Jump Midget
Name Team Finals Wind Points

1 McNeil, Amanda Unattached 4.14m 1.4
2 McGillivary, Taya Unattached 3.83m 2.2
3 McPhee, Aly Sackville Chebucto Ath 3.71m 1.4
4 Kostovic, Libby Sackville Chebucto Ath 3.29m 0.3

Girls 100 Meter Sprint Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 Borden, Sondra Ctrl Nova Legion Legends 12.67 NWI
2 Rafuse, Gillian Unattached 12.72 NWI
3 Penney, Monique Sackville Chebucto Ath 13.16 NWI
4 McNeil, Georgia Unattached 13.44 NWI
5 Fairfax, Andrea Sackville Chebucto Ath 13.72 NWI
6 MacEachern, Brenda Ceilidh Racers Track Club 13.76 NWI

Girls 200 Meter Sprint Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 Rafuse, Gillian Unattached 26.71 1.3
2 Borden, Sondra Ctrl Nova Legion Legends 26.97 1.3
3 Penney, Monique Sackville Chebucto Ath 27.71 1.3
4 McNeil, Georgia Unattached 27.83 1.3
5 Corkum, Mallory Sackville Chebucto Ath 28.55 1.3
6 Fairfax, Andrea Sackville Chebucto Ath 28.66 1.3

Girls 400 Meter Sprint Juvenile
Name Team Finals Points

1 Corkum, Mallory Sackville Chebucto Ath 60.77
2 Penney, Monique Sackville Chebucto Ath 61.18
3 Fairfax, Andrea Sackville Chebucto Ath 63.40

Girls 800 Meter Run Juvenile
Name Team Finals Points

1 Corkum, Mallory Sackville Chebucto Ath 2:24.39
2 Foster, Vanessa Team-PEI 2:24.55
3 Lightfoot, Charmaine Unattached 2:29.18
4 Bulman, Amanda Team-PEI 2:34.26
(Girls 800 Meter Run Juvenile)
Name Team Finals Points

5 Perrault, Audrey Dartmouth Athletics 2:36.31

Girls 1500 Meter Run Juvenile
Name Team Finals Points

1 Marsh, Shauna Dartmouth Athletics 4:54.15
2 Ross, Lesley Unattached 4:55.12
3 Lightfoot, Charmaine Unattached 4:59.70
4 Erickson, Robyn Sackville Chebucto Ath 4:59.90
5 Verge, Donna Sackville Chebucto Ath 5:03.62
6 Ross, Mallory Unattached 5:04.33
7 Carey, Christine Unattached 5:07.55
8 Bulman, Amanda Team-PEI 5:22.56
9 Perrault, Audrey Dartmouth Athletics 5:27.18

Girls 3000 Meter Run Juvenile
Name Team Finals Points

1 Marsh, Shauna Dartmouth Athletics 10:43.33
2 Ross, Lesley Unattached 10:52.97
3 Verge, Donna Sackville Chebucto Ath 10:56.11
4 Erickson, Robyn Sackville Chebucto Ath 11:15.73

Girls 100 Meter Hurdles 30" Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 Shortall, Danielle Sackville Chebucto Ath 18.03 -1.7
2 McCloud, Ashley Ctrl Nova Legion Legends 18.65 -1.7

Girls High Jump Juvenile
Name Team Finals Points

1 Shortall, Danielle Sackville Chebucto Ath 1.44m

Girls Pole Vault Juvenile
Name Team Finals Points

1 Lamont, Janet Sackville Chebucto Ath 2.50m

Girls Long Jump Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 Towndrow, Heather Sackville Chebucto Ath 4.72m -0.3
2 Borden, Sondra Ctrl Nova Legion Legends 4.51m -1.4
3 McCloud, Ashley Ctrl Nova Legion Legends 4.30m 1.6

Girls Triple Jump Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 MacEachern, Brenda Ceilidh Racers Track Club 10.13m 1.0

Girls Shot Put 4kg Juvenile
Name Team Finals Points

1 MacNeil, Courtney Launchers Athletics 9.96m
2 Himmelman, Andrea Unattached 9.84m

Girls Discus Throw 1kg Juvenile
Name Team Finals Points

1 Himmelman, Andrea Unattached 27.50m
2 MacNeil, Courtney Launchers Athletics 25.58m
3 Brien, Chantal Sackville Chebucto Ath 23.08m

Girls Hammer Throw 4kg Juvenile
Name Team Finals Points

1 Brien, Chantal Sackville Chebucto Ath 26.32m

Girls Javelin Throw 600g Juvenile
Name Team Finals Points

1 Hyslop, Kate Sackville Chebucto Ath 35.52m
2 Best, Kelsey Launchers Athletics 29.16m

Women 100 Meter Sprint Jr/Sr
Name Team Finals Wind Points

1 Huck, Leanne Sackville Chebucto Ath 12.60 2.1
2 Maher, Lauren Sackville Chebucto Ath 13.11 2.1
3 Weir, Jessica Ctrl Nova Legion Legends 13.34 2.1

Women 200 Meter Sprint Jr/Sr
Name Team Finals Wind Points

1 Huck, Leanne Sackville Chebucto Ath 26.25 1.4
2 Maher, Lauren Sackville Chebucto Ath 28.48 1.4
3 Wheeler, Sara Unattached 28.74 1.4

Women 400 Meter Sprint Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Wheeler, Sara Unattached 62.63
2 Dalrymple, Lauren Sackville Chebucto Ath 66.02
3 MacPherson, Ena Unattached 71.25

Women 800 Meter Run Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 MacPherson, Ena Unattached 2:30.43

Women 1500 Meter Run Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Ostic, Heather Ont Cataraqui Optimists 5:01.55
2 MacPherson, Ena Unattached 5:07.41
3 Woodruff, Tessa Unattached 5:15.91

Women High Jump Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Maher, Lauren Sackville Chebucto Ath 1.46m

Women Long Jump Jr/Sr
Name Team Finals Wind Points

1 Weir, Jessica Ctrl Nova Legion Legends 5.02m 2.0
2 Harnish, Amanda Sackville Chebucto Ath 4.92m 2.8
3 Maher, Lauren Sackville Chebucto Ath 4.51m +0.0

Women Shot Put 4kg Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Maher, Lauren Sackville Chebucto Ath 8.78m

Women Javelin Throw 600g Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Acker, Tracy Sackville Chebucto Ath 35.36m

Women 4x100 Meter Relay Open
Team Relay Finals Points

1 Annapolis All-Stars A 53.82

Women 4x400 Meter Relay Open
Team Relay Finals Points

1 Annapolis All-Stars A 4:28.2h

Boys 100 Meter Sprint Bantam
Name Team Finals Wind Points

1 Ward, Colin Unattached 15.03 1.7
2 Campbell, Jesse Halifax Wanderers 15.17 1.7

Boys 200 Meter Sprint Bantam
Name Team Finals Wind Points

1 Campbell, Jesse Halifax Wanderers 31.24 0.5
2 Ward, Colin Unattached 31.93 0.5

Boys 400 Meter Sprint Bantam
Name Team Finals Points

1 Campbell, Jesse Halifax Wanderers 75.25

Boys 800 Meter Run Bantam
Name Team Finals Points

1 McCarron, Lee Unattached 2:16.14
2 Bates, Jamie Dartmouth Athletics 2:39.02
3 Tramble, Dean Dartmouth Athletics 2:40.58
4 Campbell, Jesse Halifax Wanderers 2:41.36
5 Tramble, Kyle Dartmouth Athletics 2:41.40

Boys 1500 Meter Run Bantam
Name Team Finals Points

1 Bates, Jamie Dartmouth Athletics 5:07.29
2 Tramble, Dean Dartmouth Athletics 5:32.53
3 Tramble, Kyle Dartmouth Athletics 5:33.83
4 Campbell, Jesse Halifax Wanderers 5:39.05

Boys 100 Meter Sprint Midget
Name Team Finals Wind Points

1 Henshaw, Kyle Unattached 12.39 1.0
2 McBean, Paul Unattached 12.75 1.0
3 Theriau, Chris Unattached 12.80 1.0
4 Waddell, Raymond Unattached 13.15 1.0

Boys 200 Meter Sprint Midget
Name Team Finals Wind Points

1 Henshaw, Kyle Unattached 25.60 0.9
2 McBean, Paul Unattached 26.56 0.9
3 Hebb, Codey Sackville Chebucto Ath 26.87 0.9
4 Reid, Alex Ctrl Nova Legion Legends 27.49 0.9
5 Waddell, Raymond Unattached 27.62 0.9

Boys 400 Meter Sprint Midget
Name Team Finals Points

1 McBean, Paul Unattached 56.13
2 Henshaw, Kyle Unattached 56.43
3 Bernard, Anthony Team-PEI 56.62
4 Reid, Alex Ctrl Nova Legion Legends 58.03
5 Wheeler, Daniel Unattached 61.02
6 Waddell, Raymond Unattached 61.16

Boys 800 Meter Run Midget
Name Team Finals Points

1 McCarron, Lee Unattached 2:16.14

Boys 1500 Meter Run Midget
Name Team Finals Points

1 Winslow, Robert Dartmouth Athletics 4:29.53
2 Flynn, Sebastien Dartmouth Athletics 4:30.67
3 McCarron, Lee Unattached 4:30.78
4 Harris, Andrew Annapolis Valley RC 4:42.07
5 Hersey, Ben Dartmouth Athletics 4:50.66
6 MacDonald, Jordan Dartmouth Athletics 4:55.97
7 MacGillivray, Jack Dartmouth Athletics 4:56.13
8 Arnold, Jonathan Dartmouth Athletics 4:56.30
9 Bryant, Taylor Dartmouth Athletics 4:56.90
10 Zygmunt, Austin Dartmouth Athletics 5:38.33

Boys 3000 Meter Run Midget
Name Team Finals Points

1 Flynn, Sebastien Dartmouth Athletics 9:45.36
2 Winslow, Robert Dartmouth Athletics 9:49.68
3 Harris, Andrew Annapolis Valley RC 9:58.40
4 McCarron, Lee Unattached 10:12.53
5 Hersey, Ben Dartmouth Athletics 10:26.17
6 MacDonald, Jordan Dartmouth Athletics 10:32.15
7 Arnold, Jonathan Dartmouth Athletics 10:35.81
8 Bryant, Taylor Dartmouth Athletics 11:04.56
9 MacGillivray, Jack Dartmouth Athletics 11:16.79
10 Zygmunt, Austin Dartmouth Athletics 12:14.43

Boys 100 Meter Hurdles 36" Midget
Name Team Finals Wind Points

1 Theriau, Chris Unattached 15.89 +0.0
2 Mitchell, Ryan Sackville Chebucto Ath 16.31 +0.0
(Boys 100 Meter Hurdles 36" Midget)
Name Team Finals Wind Points

3 Hebb, Codey Sackville Chebucto Ath 16.54 +0.0
4 Wheeler, Daniel Unattached 19.51 +0.0

Boys 300 Meter Hurdles 33" Midget
Name Team Finals Points

1 Theriau, Chris Unattached 45.7h
2 Wheeler, Daniel Unattached 47.8h
--- Hebb, Codey Sackville Chebucto Ath DNF

Boys High Jump Midget
Name Team Finals Points

1 MacKenzie, Myles Sackville Chebucto Ath 1.60m

Boys Long Jump Midget
Name Team Finals Wind Points

1 MacKenzie, Myles Sackville Chebucto Ath 5.07m 0.9

Boys Shot Put 4kg Midget
Name Team Finals Points

1 Patterson, Zach Unattached 11.00m
2 Mitchell, Ryan Sackville Chebucto Ath 10.42m

Boys Javelin Throw 700g Midget
Name Team Finals Points

1 Patterson, Zach Unattached 36.54m

Boys 100 Meter Sprint Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 Morash, Daniel Unattached 11.63 1.7
2 Thomas, Matthew Unattached 11.76 1.7
3 Joy, Eric Sackville Chebucto Ath 11.82 1.7
4 DeSantis, Tyler Unattached 12.12 1.7
5 Rogers, Grant Unattached 12.18 1.7
6 Bridges, Mike Ctrl Nova Legion Legends 12.30 1.7
7 Thomas, Patrick Unattached 13.18 1.7

Boys 200 Meter Sprint Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 MacAdam, Gerry Team-PEI 23.79 2.4
2 Morash, Daniel Unattached J23.79 2.4
3 MacQuarrie, Calum Ceilidh Racers Track Club J23.79 2.4
4 Lantz, Chris Sackville Chebucto Ath 24.23 2.4
5 Joy, Eric Sackville Chebucto Ath 24.59 2.4
6 DeSantis, Tyler Unattached 25.01 2.4
7 Rogers, Grant Unattached 25.71 2.4

Boys 400 Meter Sprint Juvenile
Name Team Finals H# Points

1 Morash, Daniel Unattached 51.87 1
2 MacQuarrie, Calum Ceilidh Racers Track Club 52.51 1
3 Tramble, John Dartmouth Athletics 52.93 1
(Boys 400 Meter Sprint Juvenile)
Name Team Finals H# Points

4 Lehman, Rich Dartmouth Athletics 53.58 1
5 Lantz, Chris Sackville Chebucto Ath 54.76 1
6 Gee, Kyle Ceilidh Racers Track Club 55.33 2
7 Hall, Jason Halifax Wanderers 55.36 1
8 DeSantis, Tyler Unattached 56.08 2
9 Budden, Colin Sackville Chebucto Ath 56.19 2
10 Rogers, Grant Unattached 59.72 2

Boys 800 Meter Run Juvenile
Name Team Finals Points

1 Tramble, John Dartmouth Athletics 2:00.05
2 Douglas, Steven Unattached 2:03.34
3 Tucker, Mike Dartmouth Athletics 2:07.17
4 Gee, Kyle Ceilidh Racers Track Club 2:07.58
5 Hall, Jason Halifax Wanderers 2:26.07

Boys 1500 Meter Run Juvenile
Name Team Finals Points

1 Corbit, John Unattached 4:12.57
2 Tramble, John Dartmouth Athletics 4:14.75
3 Lehman, Rich Dartmouth Athletics 4:15.89
4 Gallagher, Jake Dartmouth Athletics 4:17.55
5 Douglas, Steven Unattached 4:23.17
6 Englehutt, David Dartmouth Athletics 4:26.25
7 Cawthron, Jonathan Dartmouth Athletics 4:27.15
8 Tucker, Mike Dartmouth Athletics 4:35.62
9 Marsh, Robert Dartmouth Athletics 4:40.78

Boys 3000 Meter Run Juvenile
Name Team Finals Points

1 Corbit, John Unattached 9:05.04
2 Lehman, Rich Dartmouth Athletics 9:05.50
3 Gallagher, Jake Dartmouth Athletics 9:23.70
4 Englehutt, David Dartmouth Athletics 9:42.40
5 Cawthron, Jonathan Dartmouth Athletics 9:43.11
6 Marsh, Robert Dartmouth Athletics 10:04.26

Boys 110 Meter Hurdles 36" Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 McCrae, Steve Sackville Chebucto Ath 16.83 +0.0
2 Joy, Eric Sackville Chebucto Ath 16.94 +0.0
3 Gronvigh, Andy Sackville Chebucto Ath 17.78 +0.0

Boys 400 Meter Hurdles 33" Juvenile
Name Team Finals Points

1 Budden, Colin Sackville Chebucto Ath 62.4h

Boys High Jump Juvenile
Name Team Finals Points

1 Cornell, Dave Sackville Chebucto Ath 1.85m
(Boys High Jump Juvenile)
Name Team Finals Points

2 McCrae, Steve Sackville Chebucto Ath 1.80m

Boys Pole Vault Juvenile
Name Team Finals Points

1 Cornell, Dave Sackville Chebucto Ath 2.80m
2 McCrae, Steve Sackville Chebucto Ath 2.60m
3 Mitchell, Ryan Sackville Chebucto Ath 2.45m

Boys Long Jump Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 DeSantis, Tyler Unattached 5.91m 1.9
2 Williams, Marlo Unattached 5.18m 0.6
3 Rogers, Grant Unattached 5.02m -0.2

Boys Triple Jump Juvenile
Name Team Finals Wind Points

1 Bernard, Anthony Team-PEI 10.73m +0.0
2 Rogers, Grant Unattached 10.50m -0.2

Boys Shot Put 5kg Juvenile
Name Team Finals Points

1 Archer, David Launchers Athletics 14.26m
2 Biard, Mike Ctrl Nova Legion Legends 13.32m
3 Bridges, Mike Ctrl Nova Legion Legends 13.30m
4 Dugas, Ian Launchers Athletics 11.84m
5 Colley, Mark Unattached 10.26m
6 Thomas, Matthew Unattached 9.42m

Boys Discus Throw 1.5kg Juvenile
Name Team Finals Points

1 Bridges, Mike Ctrl Nova Legion Legends 37.44m
2 Biard, Mike Ctrl Nova Legion Legends 32.20m
3 Colley, Mark Unattached 21.91m

Boys Javelin Throw 700g Juvenile
Name Team Finals Points

1 Bridges, Mike Ctrl Nova Legion Legends 55.72m
2 Dugas, Ian Launchers Athletics 52.62m
3 Archer, David Launchers Athletics 51.58m
4 Thurber, Michael Unattached 50.48m
5 Wolkins, Adam Unattached 46.90m
6 Biard, Mike Ctrl Nova Legion Legends 42.76m

Men 100 Meter Sprint Jr/Sr
Name Team Finals Wind Points

1 Lord, Peter Swift Athletics 12.03 3.0
2 Williams, Tyrone Unattached 13.92 3.0

Men 200 Meter Sprint Jr/Sr
Name Team Finals Wind Points

1 Connaughton, Jared Team-PEI 22.41 0.9
(Men 200 Meter Sprint Jr/Sr)
Name Team Finals Wind Points

2 Lawson, Peter Swift Athletics 23.23 0.9
3 Chase, Johnny Sackville Chebucto Ath 23.58 0.9

Men 800 Meter Run Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Hennigar, Toby Annapolis Valley RC 2:03.17
2 Marcotte, Owen Unattached 2:03.23

Men 1500 Meter Run Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Blanchard, James Halifax Wanderers 4:01.10
2 Dunbrack, Andrew Halifax Wanderers 4:01.74
3 Schaus, Adam Dartmouth Athletics 4:12.03
4 Marcotte, Owen Unattached 4:18.15
5 Hennigar, Toby Annapolis Valley RC 4:21.27
6 Workman, Brent Ont Cataraqui Optimists 4:21.88

Men 400 Meter Hurdles 36" Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 James, Edward Unattached 61.1h

Men Pole Vault Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Fraser, Mike Sackville Chebucto Ath 3.70m
2 Jones, Tyler Unattached 3.20m
3 Newcombe, Tony Unattached 3.00m

Men Long Jump Jr/Sr
Name Team Finals Wind Points

1 Bunyan, Paul Ceilidh Racers Track Club 6.56m 1.5
2 Miller, Isaac Swift Athletics 5.88m 1.5

Men Triple Jump Jr/Sr
Name Team Finals Wind Points

1 Lord, Peter Swift Athletics 13.46m 0.4
2 Bunyan, Paul Ceilidh Racers Track Club 13.09m -0.8

Men Discus Throw Jr1.75/Sr2kg Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Denyes, Jason Sackville Chebucto Ath 36.36m

Men Hammer Throw Jr6kg/Sr16lb Jr/Sr
Name Team Finals Points

1 Denyes, Jason Sackville Chebucto Ath 41.90m

Men 4x100 Meter Relay Open
Team Relay Finals Points

1 Annapolis All-Stars A 50.08

Men 4x400 Meter Relay Open
Team Relay Finals Points

1 Annapolis All-Stars A 4:07.9h

User Comments

  • Currently, there are no comments.