• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

NS Provincial Indoor Championships

Halifax, NS
February 14th, 2004

All hand timed except for the 60m, 60mH and most of the 300m races.

60m Women's Midget Final
1. Katrina Morse 8.88
2. France Mazerolle 8.94
3. Paryse Johnson 9.20
4. Marie-Claude Richard 9.60
5. Murielle Landry 9.61

60m Men's Midget Heat 1
1. Mason Foote 7.72Q
2. Andy Tree 9.53Q
3. Alex Stuart 9.81Q

60m Men's Midget Heat 2
1. Andrew Archibald 7.69Q
2. Ben Fraughton 8.25Q

60m Midget Men Final
1. Mason Foote 7.60
2. Andrew Archibald 7.62
3. Ben Froughton 8.33
4. Andy Tree 9.41 Bantam
5. Alex Stuart 9.83 Bantam

60m Women's Juvenile Final
1. Kayla Marcotte 8.15
2. Amanda McNeil 8.40
3. Libby Kostovic 9.31

60m Men's Juvenile Final
1. Geoff Harris 7.60
2. Chris Theriau 7.67
3. Ben McAllister 7.70
4. Matt Samms 7.93
5. Adam McPhee 8.03

60m Women's Open Heat 1
1. Lauren Grant 7.95
2. Alicia Bell 8.43
3. Louise Plant 9.68

60m Women's Open Heat 2
1. Leanne Huck 8.03
2. Erica Doucette 8.30
3. katie Campbell 8.63
4. Andrea Faryniuk 8.87

60m Women's Open Heat 3
1. Adrienne Power 7.77
2. Celia Peters 8.22
3. Natasha Carter 8.49
4. Courtney Anderson 8.81

60m Open Women Final
1. Adrienne Power 7.61
2. Lauren Grant 7.86
3. Leanne Huck 7.87
4. Celia Peters 8.20
5. Erika Doucette 8.39

60m Men's Open Heat 1
1. Etienne Bowleg 7.48Q
2. Mike LeBlanc 7.48Q
3. Peter Davidson 7.58
4. Ben Clair 7.78

60m Men's Open Heat 2
1. Jeremy Koenig 7.14Q
2. Aaron Samuel 7.20Q
3. Gerry MacAdam 7.55Q

60m Open Men Final
1. Jeremy Koenig 7.08
2. Aaron Samuel 7.15
3. Mike LeBlanc 7.31
4. Etienne Bowleg 7.41
5. Jerry MacAdam 7.51

300m Peewee Men
1. Dustin Chambers 55.7
2. Gregory D'Eon 58.9

300m Bantam Women
1. Rebecca Barton 52.01
2. Murielle Landry 53.37

300m Bantam Men
1. Andy Tree 52.6
2. Alex Stuart 57.9

300m Midget Women
1. Chelsea Germain 44.6
2. Teri Allaby 45.0
3. Katrina Morse 48.4
4. France Mazerolle 50.38
5. Christine Richard 50.47
6. Laura Maessen 51.42
7. Paryse Johnson 51.51
8. Nicole Henshaw 53.08

300m Midget Men
1. Andrew Archibald 44.4
2. Mson Foote 44.7
3. Ben Fraughton 45.2
4. Tyler Blakely 48.9

300m Juvenile Women
1. Kayla Marcotte 43.31
2. Amanda McNeil 45.22
3. Amber Corkum 46.4
4. Naomi Corey 46.8
5. Mariel Duinker 50.2
6. Aly McPhee 50.7
7. Emma MacDaniel 51.8

300m Juvenile Men
1. Geoff Harris 38.33
2. Kyle Henshaw 39.72
3. Wes Johnston 40.50
4. Daniel Wheeler 41.05
5. Nick Edwards 42.06
6. Matt Samms 43.40
7. Adam MacPhee 43.96

300m Open Women
1. Adrienne Power 38.5
2. Jenna Martin 40.6 (Nova Scotia Juvenile/Junior Record)
3. Leanne Huck 41.6
4. Celia Peters 41.9
5. Lauren Grant 42.5
6. Katie Campbell 42.93
7. Natasha Carter 44.15
8. Alicia Bell 44.42
9. Courtney Anderson 46.31
10. Naomi Tress 46.49

300m Open Men
1. Josh Davidson 36.86
2. John Chase 37.33
3. Sandy White 37.38
4. Chris Goulet 37.62
5. Craig Slaunwhite 37.96
6. Etienne Bowleg 38.05
7. Isaac Miller 38.69
8. Matt Brikis 39.11
9. Ben Clair 39.72
10. Gerry MacAdam 39.81
11. Dan Lavalle 40.87
12. Richard Dunbar 41.32

600m Men's Midget
1. Dustin Chambers 2:00.7
2. Alex Smart 2:10.0

600m Women's Juvenile
1. Amber Corkum 1:52.6
2. Teri Allaby 1:53.9
3. Chelsea Germain 1:54.5
4. Kaylea Germain 1:57.5
5. Christine Richard 2:00.4
6. Rebecca Barton 2:01.2
7. Nicole Henshaw 2:01.4

600m Women's Open
1. Jenna Martin 1:36.7 (Nova Scotia Juvenile/Junior Record)
2. Joelle Marshall 1:38.1
3. Sarah Wheeler 1:40.3
4. Annie Bourgeois 1:40.6
5. Angela Alambets 1:42.4
6. Monica Black 1:45.4

600m Men's Open
1. Josh Davidson 1:23.6
2. Chris Goulet 1:23.8
3. Jeff Manley 1:23.9
4. John Tramble 1:24.1
5. John Chase 1:25.0
6. Brian Carman 1:25.9
7. Julien Chaput 1:26.2
8. Matt Brikis 1:27.8
9. Mathieu Morrison 1:28.3
10. Blake Poirier 1:31.6
11. Kyle Henshaw 1:36.0
12. Richard Dunbar 1:38.8
13. Nick Edwards 1:39.9

1000m Open Women
1. Chelsea Horochuk 3:28.7
2. Becky Reeves 3:28.7
3. Stephanie Landry 3:40.4
4. Rebecca Barton 3:42.4

1000m Open Men
1. Pierre Landry 3:01.0
2. Tyler Blakely 3:18.9
3. Nicholas Arsenault 3:21.1
4. Ryan Arsenault 3:21.8
5. Zachery Shaffelburg 3:27.3
6. Dustin Chambers 3:27.9

1500m Juvenile Women
1. Quinn Horochuk 5:03.8
2. Kaylea Germain 5:05.3
3. Katie Millar 5:19.2
4. Stephanie Landry 6:08.0

1500m Juvenile Men
1. Pierre Landry 5:02.2
2. James Stuart 5:11.7
3. Daniel Lewis 5:21.8
4. Zachery Shaffelburg 5:22.8
5. William Ferguson 5:27.0
6. Nicholas Arsenault 5:57.2
7. Gregory D'Eon 6:12.9

1500m Open Women
1. Leanna MacLean 4:32.7
2. Janice Ashworth 4:41.4
3. Erin MacLean 4:46.1
4. Charmaine Lightfoot 4:52.8
5. Terese Chisholm 4:55.9
6. Isabelle Cormier 4:57.8
7. Lisa Rockwell 5:16.5
8. Tiffany Larder 5:42.7

1500m Open Men
1. Curtis Archibald 4:05.1
2. Stanley Chiasson 4:06.3
3. Steve Douglas 4:06.9
4. Mihira Lakshman 4:07.8
5. Nick McBride 4:12.6
6. PJ Rassmussen 4:15.7
7. Dave Eaton 4:16.5
8. Chris Landry 4:16.9
9. Ryan Salsbury 4:17.6
10. Kenny Fraser 4:18.6
11. Ryan Rafuse 4:18.8
12. Cole Sinclair 4:30.0
13. Keith Vickery 4:43.1

Mile Mixed Masters
1. David Tree 5:07.3
2. Kevin Cox 6:19.0
3. Janet Hoyt-D'Eon 6:27.7

3000m Juvenile Men
1. Sebastien Flynn 9:20.8
2. Lee MacCarron 9:30.5
3. Jordan MacDonald 9:58.1
4. Dean Tramble 10:17.8
5. Jonathon Cleghorn 10:39.7
6. Austin Zygmunt 11:16.8

3000m Open Women
1. Ellen Gabriel 11:10.4
2. Laura Englehutt 11:10.9
3. Robyn Erickson 11:15.2
4. Bree Bates 11:44.9
5. Emily Hurst 11:47.8
6. Lynsey Hachey 12:15.8
7. Brenna Walsh 13:18.0

3000m Open Men
1. Jake Gallagher 8:59.0
2. Dave Englehutt 9:14.0
3. Ross Jacobs 9:16.9
4. James Ritchie 9:32.5
5. Yves Desroches 9:59.0
6. Pat Atwell 10:01.0
7. Justine Lalanne 10:07.3
8. Evan Bezanson 10:32.2

60mH Midget (30")
1. Laura Maessen 11.73

60mH Juvenile
1. Aly McPhee 11.43
2. Emma MacDaniel 11.83
3. Amber Corkum 11.97

60mH Open Women Heat 1
1. Jennifer Payne 10.15
2. Andrea Faryniuk 10:43
3. Louise Plant 12.62

60mH Open Women Heat 2
1. Ashley Wicks 9.92
2. Alicia Dobranowski 10.03
3. Ericka Doucette 10.72

60mH Open Women Final
1. Alicia Dobranowski 9.81
2. Ashley Wicks 9.84
3. Jennifer Payne 10.15
- Andrea Faryniuk DNF

60mH Midget Men 36"
1. Justin Cormier 12.03

60mH Juvenile Men 36"
1. Chris Theriau 8.84
2. Daniel Wheeler 9.98
3. Ryan Mitchell 11.34

60mH Open Men 42"
1. Craig Slaunwhite 9.12

High Jump Open Women
1. Jennifer Payne 1.65m
2. Ashley Wicks 1.62m
3. Alicia Dobranowski 1.59m
4. Allison MacKenzie 1.56m
5. Jenna Martin 1.45m

High Jump Midget Women
1. Laura Maessen 1.56m
2. Marie Claude Richard 1.20m

High Jump Juvenile Women
1. Naomi Carey 1.56m
2. Aly McPhee 1.53m
3. Libby Kostovic 1.45m
4. Emma MacDaniel 1.35m

High Jump Midget Men
1. Mason Foote 1.70m

High Jump Juvenile Men
1. Ben McAllister 1.70m

High Jump Open Men
1. Craig Slaunwhite 1.90m

Shot Put Midget Women
1. Laura Maessen 6.82m

Shot Put Juvenile Women
1. Jolaine Gallant 9.48m
2. Amber Corkum 7.72m
3. Emma MacDaniel 7.30m
4. Aly McPhee 6.90m

Shot Put Men's Midget 4kg
1. Marc Andre Comeau 11.91m

Shot Put Men's Juvenile
1. Ryan Mitchell 11.65m

Shot Put Open Women
1. Lindsay Jones 11.34m
2. Jennifer Payne 10.01m
3. Naomi Tress 9.95m
4. Allison MacKenzie 9.21m
5. Alcia Dobranowski 8.84m
6. Natasha Carter 7.16m

Shot Put Men's Open
1. Craig Slaunwhite 15.67m
2. Paul Bennett 11.34m
3. Josh Davidson 9.55m
4. Spencer LeBlanc 9.36m
5. Dana DeMings 9.12m

Weight Throw Open Women
1. Lindsay Jones 9.92m
2. Naomi Tress 7.95m

Weight Throw Open Men
1. Paul Bennett 10.08m
2. Josh Davidson 9.46m
3. Dana DeMings 9.33m

User Comments

  • Currently, there are no comments.