• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Ontario RCL Champs

St. Catharines, ON
July 15-16th, 2005

Event 1 GIRLS 15&UN 80 Hurdles  
8 hurdles 0.762m
5:45 PM Friday
MEET RECORD:Jessica Zelinka E 11.56 1996
FINALS 
      1   AMELIA DICHARA           15               DIST E                        12.09
2 JESSICA CATERINI 15 DIST D 12.39
3 KRISTY LEE 15 DIST E 12.46
4 SARAH FERGUSON 15 DIST C 12.75
5 JOSEPHINE SINDANI 15 DIST G 12.85
6 MEGAN HARRIS 15 DIST A 12.87
7 EMILIE HALLE 15 DIST G 13.21
RITA RUDELL 15 DIST C DNF
PRELIMS 
      1   KRISTY LEE               15               DIST E                        12.23 Q
2 AMELIA DICHARA 15 DIST E 12.24 Q
3 JESSICA CATERINI 15 DIST D 12.47 Q
4 SARAH FERGUSON 15 DIST C 12.49 Q
5 MEGAN HARRIS 15 DIST A 12.82 Q
6 JOSEPHINE SINDANI 15 DIST G 12.99 q
7 EMILIE HALLE 15 DIST G 13.05 Q
8 RITA RUDELL 15 DIST C 13.13 q
9 STEPHANIE BROOKS 15 DIST F 13.17
10 CHRISTA ACQUAH 15 DIST B 13.25
11 KELLY MORRISON 15 DIST B 13.64
12 SHANNON WARD 15 DIST F 13.74
13 ERIN BROS 15 DIST H 13.77
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 2 BOYS 15&UN 100 Hurdles
10 hurdles 0.914m
5:45 PM Friday
MEET RECORD:Brian Devenyi F 13.74 1982

FINALS
      1   ASA AMBROSE              15               DIST C                        14.36
2 LEONEA NICHOL 15 DIST B 14.57
3 ANDREW GRAHAM 15 DIST A 14.66
4 ANDY RAWLINKO 15 DIST D 14.73
5 BRYNLYNN PITT 15 DIST D 14.97
6 JOSH CHASE 15 DIST E 15.28
7 ERIC NEWMAN 15 DIST A 15.28
8 SIMON SAVARD 15 DIST F 15.99
PRELIMS 
      1   JOSH CHASE               15               DIST E                        14.53 Q
2 ASA AMBROSE 15 DIST C 14.64 Q
3 BRYNLYNN PITT 15 DIST D 14.91 Q
4 LEONEA NICHOL 15 DIST B 14.95 q
5 ANDREW GRAHAM 15 DIST A 14.97 Q
6 ANDY RAWLINKO 15 DIST D 15.09 Q
7 ERIC NEWMAN 15 DIST A 15.17 q
8 SIMON SAVARD 15 DIST F 15.75 Q
9 JORDAN WOOD 15 DIST H 15.96
JULIAN MALETTE 15 DIST K DNS
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 3 GIRLS 15&UN 300 Hurdles
7 hudles 0.762m
1:45 PM Saturday
MEET RECORD:Mari Fourie C 44.59 2004
      1   ESTER VERMEER            15               DIST B                        46.07
2 SARAH FERGUSON 15 DIST C 46.61
3 JESSICA CATERINI 15 DIST D 47.08
4 JOANNE BOOTS 15 DIST E 47.38
5 RITA RUDELL 15 DIST C 48.63
6 AMANDA SPRIEL 15 DIST A 48.64
7 CARLEY FOX 15 DIST G 49.65
8 MEGAN HARRIS 15 DIST A 49.79
9 JOSEPHINE SINDANI 15 DIST G 51.31
10 SHANNON WARD 15 DIST F 52.97
11 KATRINA BOURGET 15 DIST K 53.21
12 ERIN BROS 15 DIST H 55.51
13 STEPHANIE BROOKS 15 DIST F 59.03
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 4 BOYS 15&UN 300 Hurdles
7 hurdles 0.840m
1:45 PM Saturday
MEET RECORD:Carl Haynes A 40.30 1998
      1   JEREMY GIBBONS           15               DIST A                        40.87
2 LEONEA NICHOL 15 DIST B 41.95
3 MARTIN CHAYEN 15 DIST G 43.13
4 ANDREW GRAHAM 15 DIST A 43.17
5 ANDY RAWLINKO 15 DIST D 43.48
6 BEN HANCOCK 15 DIST C 43.94
7 BRYNLYNN PITT 15 DIST D 44.54
8 JONATHAN MACKEY 15 DIST E 44.90
9 SIMON SAVARD 15 DIST F 45.21
10 JORDAN WOOD 15 DIST H 45.27
11 COLIN AUBREY 15 DIST G 45.68
12 TYLER MURRAY 15 DIST E 46.41
13 MICHAEL MARTENS 15 DIST H 48.30
  
--------------------------------------------------------------------------------
Event 5 GIRLS 15&UN 100 Dash
Heats 9:15 AM Saturday
Final 11:15 AM Saturday
MEET RECORD:France Gareau H 11.60 1982

FINALS
      1   CHANEL KELLYMAN          15               DIST D                        12.71
2 JENELLE MCCALLA 15 DIST F 12.79
3 IMAN BLACKMAN 15 DIST D 13.08
4 JULIA CORRENTE 15 DIST A 13.32
5 EMILY HEUGAN 15 DIST E 13.40
6 CHRISTA ACQUAH 15 DIST B 13.42
7 OLIVIA CHARNUSKI 15 DIST C 13.52
8 JESSICA NANNE 15 DIST H 13.62
PRELIMS 
      1   CHANEL KELLYMAN          15               DIST D                        12.64 Q
2 JENELLE MCCALLA 15 DIST F 12.76 Q
3 IMAN BLACKMAN 15 DIST D 12.89 Q
4 EMILY HEUGAN 15 DIST E 13.20 Q
5 CHRISTA ACQUAH 15 DIST B 13.22 q
6 OLIVIA CHARNUSKI 15 DIST C 13.30 q
7 JULIA CORRENTE 15 DIST A 13.31 Q
8 JESSICA NANNE 15 DIST H 13.46 Q
9 EMILI GOAD 15 DIST A 13.64
10 TIANNA DECK 15 DIST H 13.70
11 ALLISON STEWART 15 DIST K 13.71
11 KRISTY LEE 15 DIST E 13.71
13 RACHELLE CORDEAU 15 DIST G 13.77
14 ERICA MAILLE 15 DIST K 14.12
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 6 BOYS 15&UN 100 Dash
Heats - 9:15 AM Saturday
Final - 11:15 AM Saturday
MEET RECORD:Chris Robinson C 11.00 1991

FINALS
 
     1   DUSHANE FARRIER          15               DIST D                        11.29
2 CARLISLE STANFORD 15 DIST B 11.34
3 JORDAN BARONET 15 DIST B 12.08
4 TREVOR STACEY 15 DIST C 12.10
5 DAVID FOURNIER 15 DIST H 12.12
6 JIM DUFFY 15 DIST E 12.24
7 THOMAS M-COLEMAN 15 DIST G 12.32
8 JEFFREY TREMBLEY 15 DIST H 12.43
PRELIMS 
 
     1   CARLISLE STANFORD        15               DIST B                        11.59 Q
2 DUSHANE FARRIER 15 DIST D 11.62 Q
3 TREVOR STACEY 15 DIST C 12.04 Q
4 DAVID FOURNIER 15 DIST H 12.12 Q
5 JORDAN BARONET 15 DIST B 12.13 Q
6 JIM DUFFY 15 DIST E 12.24 Q
7 THOMAS M-COLEMAN 15 DIST G 12.27 q
8 JEFFREY TREMBLEY 15 DIST H 12.31 q
9 MITCH NUTBROWN 15 DIST G 12.35
10 JESSE CASSELMAN 15 DIST G 12.51
10 MAT SEMENOWICZ 15 DIST A 12.51
12 SIMON SAVARD 15 DIST F 12.58
13 DREW TAYLOR 15 DIST C 12.60
14 DYLAN HOLDEN 15 DIST K 12.93
TREVOR KRAMER 15 DIST F DQ
IAN WARNER 15 DIST E DQ
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 7 GIRLS 15&UN 200 Dash
Heats 1:00 PM Saturday
Final 3:20 PM Saturday
MEET RECORD:Colleen Taffee D 24.40 1981

FINALS
 
     1   CHANEL KELLYMAN          15               DIST D                        25.79
2 JENELLE MCCALLA 15 DIST F 26.38
3 SAMANTHA STEVENS 15 DIST C 26.60
4 ALEXA WINIK 15 DIST A 26.63
5 OLIVIA CHARNUSKI 15 DIST C 27.24
6 EMILIE HALLE 15 DIST G 27.71
7 JESSICA NANNE 15 DIST H 27.72
PRELIMS 
 
     1   CHANEL KELLYMAN          15               DIST D                        26.37 Q
2 JENELLE MCCALLA 15 DIST F 26.55 Q
3 ALEXA WINIK 15 DIST A 26.89 Q
4 SAMANTHA STEVENS 15 DIST C 27.13 Q
5 EMILIE HALLE 15 DIST G 27.58 Q
6 OLIVIA CHARNUSKI 15 DIST C 27.75 Q
7 JESSICA NANNE 15 DIST H 27.85 q
8 JULIA CORRENTE 15 DIST A 28.88 q
9 ALLISON STEWART 15 DIST K 28.94
10 WESLEY JANZEN 15 DIST K 28.97
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 8 BOYS 15&UN 200 Dash
Heats - 1:00 PM Saturday
Final - 3:20 PM Saturday
MEET RECORD:Michael Charles E 22.30 1983

FINALS
 
     1   CARLISLE STANFORD        15               DIST B                        22.46
2 IAN WARNER 15 DIST E 23.18
3 LOUIS MENSAH 15 DIST D 23.41
4 DUSHANE FARRIER 15 DIST D 23.61
5 JEREMY GIBBONS 15 DIST A 23.67
6 TREVOR STACEY 15 DIST C 24.39
7 JORDAN BARONET 15 DIST B 24.42
8 TREVOR KRAMER 15 DIST F 24.87
PRELIMS 
 
     1   LOUIS MENSAH             15               DIST D                        23.50 Q
2 IAN WARNER 15 DIST E 23.59 Q
3 CARLISLE STANFORD 15 DIST B 23.73 Q
4 DUSHANE FARRIER 15 DIST D 23.80 Q
5 JEREMY GIBBONS 15 DIST A 23.96 Q
6 TREVOR KRAMER 15 DIST F 24.18 Q
7 TREVOR STACEY 15 DIST C 24.47 q
8 JORDAN BARONET 15 DIST B 24.49 q
9 JORDAN MILLER-SMITH 15 DIST C 24.63
10 MATT REEDY 15 DIST A 24.80
11 DAVID FOURNIER 15 DIST H 24.89
12 MITCH NUTBROWN 15 DIST G 24.90
13 JEFFREY TREMBLEY 15 DIST H 24.93
14 RYAN CHARLTON 15 DIST F 24.99
15 JIM DUFFY 15 DIST E 25.01
16 JESSE CASSELMAN 15 DIST G 25.72
17 KURTIS MATTON 15 DIST K 27.61
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 9 GIRLS 15&UN 400 Dash
Timed Final - 6:45 PM Friday
MEET RECORD:Maureen Cinq-Mars A 56.40 1986
 
     1   DIANNA BOULTBEE          15               DIST F                        58.07
2 RECIA DUNCAN 15 DIST D 58.79
3 ESTER VERMEER 15 DIST B 58.89
4 KEESHA DANSO-DAPAAH 15 DIST D 59.39
5 SAMANTHA STEVENS 15 DIST C 59.54
6 ALEXA WINIK 15 DIST A 59.86
7 KIRSTIE LUSIGNAN 15 DIST C 1:00.00
8 MARLEE FREEMAN 15 DIST E 1:01.83
9 JESSICA NANNE 15 DIST H 1:01.86
10 JENELLE MCCALLA 15 DIST F 1:02.65
11 AMANDA SPRIEL 15 DIST A 1:04.99
12 KATRINA BOURGET 15 DIST K 1:05.54
13 LOUISE GRESHAM 15 DIST G 1:07.50
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 10 BOYS 15&UN 400 Dash
Timed Final 6:45 PM Friday
MEET RECORD:Dan Brando G 51.17 1998
 
     1   MOHAMMED DHAQANE         15               DIST D                        52.17
2 JEREMY GIBBONS 15 DIST A 52.45
3 RYAN CHARLTON 15 DIST F 52.49
4 LOUIS MENSAH 15 DIST D 53.32
5 MATT REEDY 15 DIST A 53.95
6 JORDAN MILLER-SMITH 15 DIST C 53.98
7 MARTIN CHAYEN 15 DIST G 54.13
8 A.J. BEASLEY 15 DIST C 54.17
9 MICHAL WARCHOL 15 DIST G 54.34
10 ANDREW CACKETTE 15 DIST F 54.98
11 JIM DUFFY 15 DIST E 55.41
12 KYLE ATTARD 15 DIST B 56.30
13 MICHAEL MARTENS 15 DIST H 57.17
14 JONATHAN MACKEY 15 DIST E 57.22
15 JEFFREY TREMBLEY 15 DIST H 57.26
16 MARC DESGAGNES 15 DIST K 58.15
17 OWEN BOULEY 15 DIST K 59.96
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 11 GIRLS 15&UN 800 Run
Timed Final - 2:20 PM Saturday
MEET RECORD:Michelle Bathurst A 2:13.00 1982
 
     1   ESTER VERMEER            15               DIST B                      2:14.31
2 DIANNA BOULTBEE 15 DIST F 2:14.96
3 KEESHA DANSO-DAPAAH 15 DIST D 2:15.69
4 MARIKO TAKAHASHI 15 DIST A 2:16.93
5 EMMA TALLMAN 15 DIST H 2:23.92
6 SHAUNA DONALDSON 15 DIST C 2:24.96
7 HAYLEY GREEN 15 DIST C 2:25.09
8 JEN CORRICK 15 DIST E 2:26.10
9 MADDIE MARTIN 15 DIST G 2:27.41
10 MARLEE FREEMAN 15 DIST E 2:30.46
11 MERCEDES PREVOST 15 DIST G 2:31.81
12 KARLI HAWKEN 15 DIST K 2:42.25
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 12 BOYS 15&UN 800 Run
Timed Final - 2:20 PM Saturday
MEET RECORD:Kevin Sullivan B 1:56.71 1989
 
     1   MOHAMMED DHAQANE         15               DIST D                      2:01.49
2 WILL MCFALL 15 DIST G 2:03.79
3 THOMAS MORRISON 15 DIST F 2:04.31
4 A.J. BEASLEY 15 DIST C 2:05.49
5 BEN FRANCIS 15 DIST E 2:07.54
6 DOMINICK GRAF 15 DIST H 2:09.40
7 IAN DONALD 15 DIST G 2:09.80
8 BRIAN KILLEN 15 DIST H 2:12.02
9 DOUGLAS EASTERBROOK 15 DIST B 2:12.83
10 JORDAN LANGRIDGE 15 DIST F 2:12.97
11 ALEX VANDERLINDEN 15 DIST A 2:17.25
12 OWEN BOULEY 15 DIST K 2:17.40
13 ANDRE BROCK 15 DIST K 2:18.95
ANTUN PAVELIC 15 DIST D DNF
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 13 GIRLS 15&UN 1500 Run
Final - 7:30 PM Friday
MEET RECORD:Erin McClure A 4:32.83 1982
 
     1   AMANDA TRUELOVE          15               DIST E                      4:41.57
2 MARIKO TAKAHASHI 15 DIST A 4:45.47
3 SAMANTHA ROBBINS 15 DIST A 4:49.30
4 ERIN READY 15 DIST F 4:51.20
5 JEN CORRICK 15 DIST E 4:51.50
6 KEESHA DANSO-DAPAAH 15 DIST D 4:56.61
7 HAYLEY GREEN 15 DIST C 4:56.98
8 MADDIE MARTIN 15 DIST G 4:57.43
9 ANDREA SECCAFIEN 15 DIST C 4:58.85
10 ALANAH DRAKE 15 DIST B 5:03.62
11 ANDREA PAQUETTE 15 DIST K 5:04.56
12 MERCEDES PREVOST 15 DIST G 5:13.65
13 EMMA TALLMAN 15 DIST H 5:17.11
14 MARINA GALINOWSKI 15 DIST K 5:21.61
LYDIA SLYFIELD 15 DIST D DNF
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 14 BOYS 15&UN 1500 Run
Final - 7:30 PM Friday
MEET RECORD:Kevin Sullivan B 3:59.49 1989
 
     1   KYLE MILKS               15               DIST G                      4:11.63
2 THOMAS MORRISON 15 DIST F 4:13.33
3 WILL MCFALL 15 DIST G 4:19.31
4 ANTUN PAVELIC 15 DIST D 4:20.07
5 SIMON HODGE 15 DIST D 4:20.30
6 DOMINICK GRAF 15 DIST H 4:21.51
7 COLIN LAVIGNE 15 DIST B 4:21.84
8 BEN FRANCIS 15 DIST E 4:23.71
9 BRIAN KILLEN 15 DIST H 4:32.94
10 DEVON BRIGGS 15 DIST F 4:34.09
11 DOUGLAS EASTERBROOK 15 DIST B 4:35.30
12 ALEX VANDERLINDEN 15 DIST A 4:43.65
13 ANDRE BROCK 15 DIST K 4:45.55
14 THOMAS VANDERHOFF 15 DIST A 4:47.81
15 JEREMIE BOURGET 15 DIST K 4:53.94
FRASER KEGAL 15 DIST E DNF
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 15 GIRLS 15&UN 3K Run
Final - 10:20 AM Saturday
MEET RECORD:Jennifer Armstrong A 9:45.20 1986
 
     1   ERIN READY               15               DIST F                     10:27.24
2 AMANDA TRUELOVE 15 DIST E 10:41.90
3 SAMANTHA ROBBINS 15 DIST A 10:57.92
4 ANDREA SECCAFIEN 15 DIST C 11:18.05
5 ANDREA PAQUETTE 15 DIST K 11:32.66
6 SHANNON JESSOP 15 DIST G 11:40.64
7 KAREN LENANDUZZI 15 DIST G 11:42.94
8 LIZZ HODGSON 15 DIST C 12:33.18
9 KARLI HAWKEN 15 DIST K 12:50.50
LYDIA SLYFIELD 15 DIST D DNF
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 16 BOYS 15&UN 3K Run
Final - 10:20 AM Saturday
MEET RECORD:Mike Faulds F 8:49.97 1988
 
     1   KYLE MILKS               15               DIST G                      9:20.48
2 IAN DONALD 15 DIST G 9:29.76
3 DOMINICK GRAF 15 DIST H 9:32.59
4 SIMON HODGE 15 DIST D 9:39.14
5 COLIN LAVIGNE 15 DIST B 9:47.60
6 BRIAN KILLEN 15 DIST H 9:56.06
7 MIKE NEALON 15 DIST E 9:57.64
8 DEVON BRIGGS 15 DIST F 10:08.61
9 ALEX VANDERLINDEN 15 DIST A 10:10.44
10 ANDRE BROCK 15 DIST K 10:25.60
11 JEREMIE BOURGET 15 DIST K 10:27.35
12 BEN PROCTOR 15 DIST C 11:51.20
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 17 GIRLS 15&UN High Jump
1:00 PM Saturday
MEET RECORD:Shannon O'Hagen A 1.76 1998
 
     1   BRITTNEY HOPLEY          15               DIST D                         1.61
2 BROOKE WILSON 15 DIST K 1.58
3 TAYLOR NEELEY 15 DIST B 1.50
3 KELLY MORRISON 15 DIST B 1.50
5 KATIE KAISER 15 DIST A 1.50
6 RITA RUDELL 15 DIST C 1.50
7 MILA SIMULIK 15 DIST G 1.45
8 SARAH JOY 15 DIST G 1.45
9 JENNIFER PIPER 15 DIST H 1.40
10 LIZZ HODGSON 15 DIST C 1.40
LAURA FERGUSON 15 DIST E FOUL
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 18 BOYS 15&UN High Jump
2:45 PM Saturday
MEET RECORD: Quason & Vincent D/E 1.95 84/87
 
     1   ADRIAN SMITH             15               DIST G                         1.83
2 ERIC NEWMAN 15 DIST A 1.80
3 ERIC SCHWOOB 15 DIST B 1.70
4 EHIS ADADA 15 DIST D 1.65
4 ZACH CHESTER 15 DIST C 1.65
6 DYLAN HOLDEN 15 DIST K 1.65
6 TIM NEDOW 15 DIST G 1.65
8 PAUL LUTTJEBOER 15 DIST F 1.60
9 DREW TAYLOR 15 DIST C 1.60
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 19 GIRLS 15&UN Long Jump
5:45 PM Friday
MEET RECORD:Adrienne Bethone B 5.54 2003
 
     1   MARIA TYUMKIN            15               DIST D                         5.24
2 LAURA FERGUSON 15 DIST E 4.96
3 SAMANTHA STEVENS 15 DIST C 4.94
4 LINDSAY OXBY 15 DIST C 4.81
5 KELLY MORRISON 15 DIST B 4.81
6 TIANNA DECK 15 DIST H 4.76
7 EMILI GOAD 15 DIST A 4.73
8 CARLEY FOX 15 DIST G 4.72
9 KATIE KAISER 15 DIST A 4.65
10 JENNIFER PIPER 15 DIST H 4.57
11 RACHELLE CORDEAU 15 DIST G 4.47
12 CHRISTA ACQUAH 15 DIST B 4.46
13 JACKIE BRAY 15 DIST E 4.19
14 RECIA DUNCAN 15 DIST D 3.66
15 WESLEY JANZEN 15 DIST K 3.61
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 20 BOYS 15&UN Long Jump
7:15 PM Friday
MEET RECORD:Elvin Frempong D 6.62 1996
 
     1   NATHAN DENNIS            15               DIST A                         6.50
2 ANTHONY ENEREMADU 15 DIST D 6.20
3 JESSE CASSELMAN 15 DIST G 6.00
4 EHIS ADADA 15 DIST D 5.98
5 JOSH CHASE 15 DIST E 5.88
6 PETER NGUI HONSONG 15 DIST C 5.80
7 ERIC SCHWOOB 15 DIST B 5.79
8 ASA AMBROSE 15 DIST C 5.73
9 TIM HENDRY 15 DIST H 5.41
DEVIN LOCKEYER 15 DIST H FOUL
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 21 GIRLS 15&UN Triple Jump
9:15 AM Saturday
MEET RECORD:Colleen Ramharak D 11.39 1997
 
     1   TAYLOR NEELEY            15               DIST B                        10.86
2 CARLEY FOX 15 DIST G 10.80
3 LAURA FERGUSON 15 DIST E 10.71
4 EMILI GOAD 15 DIST A 10.38
5 KATIE KAISER 15 DIST A 10.38
6 TIANNA DECK 15 DIST H 10.37
7 JENNIFER PIPER 15 DIST H 10.04
8 STEPHANIE BROOKS 15 DIST F 10.03
9 RACHELLE CORDEAU 15 DIST G 9.96
10 BROOKE WILSON 15 DIST K 9.96
11 LINDSAY OXBY 15 DIST C 9.95
12 MARINA SIGNER 15 DIST C 9.53
13 JACKIE BRAY 15 DIST E 9.48
14 WESLEY JANZEN 15 DIST K 7.56
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 22 BOYS 15&UN Triple Jump
11:00 AM Saturday
MEET RECORD:Dwayne Harriott C 14.23 2001
 
     1   NATHAN DENNIS            15               DIST A                        12.85
2 TIM NEDOW 15 DIST G 12.36
3 JEFF CANTARUTTI 15 DIST E 11.88
4 PETER NGUI HONSONG 15 DIST C 11.85
5 ERIC SCHWOOB 15 DIST B 11.82
6 NATHAN LIVINGSTONE 15 DIST G 11.70
7 DEVIN LOCKEYER 15 DIST H 11.44
8 PAUL LUTTJEBOER 15 DIST F 10.74
9 JORDAN LANGRIDGE 15 DIST F 10.30
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 23 GIRLS 15&UN Shot Put
3kg shot
2:45 PM Saturday
MEET RECORD:Binky Sparboom F 11.61 1989
 
     1   SUSAN DU                 15               DIST E                        12.99*
2 MICHELLE BELANGER 15 DIST K 11.30
3 STEFFI STEPHENSON 15 DIST D 11.08
4 KATIE KLODNICKI 15 DIST B 10.49
5 AMI SCHIMANSKI 15 DIST C 10.47
6 DARBY ALCORN 15 DIST C 10.28
7 JESSIE PILLING 15 DIST A 10.22
8 ALANA KOVACS 15 DIST E 9.55
9 MEREDITH ALLAN 15 DIST A 9.07
10 BRITTANY SHANK 15 DIST H 8.89
11 KATIE STARKE 15 DIST F 8.66
12 STEPHANIE FILLION 15 DIST K 7.94
13 KORI BETTS 15 DIST H 7.90
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 24 BOYS 15&UN Shot Put
4 kg shot
1:00 PM Saturday
MEET RECORD:Kyle Helf E 18.63 2001
 
     1   WILEY COLLINS            15               DIST A                        15.22
2 ZACK FORD 15 DIST B 15.06
3 BRENT ROUBOS 15 DIST E 15.06
4 TIM NEDOW 15 DIST G 14.43
5 MARK BROWN 15 DIST C 13.49
6 BRENDAN WILSON 15 DIST A 13.44
7 AUSTIN ROY 15 DIST H 13.18
8 GRAHAM HARTLEY 15 DIST K 12.72
9 ALEX DUQUETTE 15 DIST F 9.22
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 25 GIRLS 15&UN Discus Throw
1 kg discus
10:15 AM Saturday
MEET RECORD:Joanne Berthelot A 35.54 1983
 
     1   ALANA KOVACS             15               DIST E                        32.17
2 STEFFI STEPHENSON 15 DIST D 30.56
3 KATIE KLODNICKI 15 DIST B 30.10
4 JESSIE PILLING 15 DIST A 29.85
5 STEPHANIE FILLION 15 DIST K 25.99
6 CHANTELLE ECKENSWILLER 15 DIST C 25.71
7 AMI SCHIMANSKI 15 DIST C 24.48
8 MEREDITH ALLAN 15 DIST A 24.35
9 MICHELLE BELANGER 15 DIST K 21.69
10 TRISHA MCKAY 15 DIST B 19.65
11 KELSEY PURCELL 91 DIST G 15.22
12 KATIE STARKE 15 DIST F 11.84
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 26 BOYS 15&UN Discus Throw
1 kg discus
8:45 AM Saturday
MEET RECORD:Kyle Helf E 58.79 2001
 
     1   WILEY COLLINS            15               DIST A                        51.71
2 ZACK FORD 15 DIST B 51.33
3 BRENDAN WILSON 15 DIST A 49.36
4 NATHAN CLARK 15 DIST G 40.43
5 BRENT ROUBOS 15 DIST E 40.03
6 SHAWN MCDONALD 15 DIST C 39.57
7 MITCHELL PERCELL 15 DIST G 38.82
8 GRAHAM HARTLEY 15 DIST K 36.73
9 CHRIS RICHARDS 15 DIST C 35.59
10 ALEX DUQUETTE 15 DIST F 26.94
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 27 GIRLS 15&UN Javelin Throw
600 gm javelin
5:45 PM Friday
MEET RECORD:Louise Perrault G 40.90 1983
 
     1   ALANA KOVACS             15               DIST E                        32.48
2 STEFFI STEPHENSON 15 DIST D 32.44
3 BRITTANY HEDDERSON 15 DIST A 32.41
4 ALIX MULLIN 15 DIST G 32.30
5 DARBY ALCORN 15 DIST C 29.79
6 CHANTELLE ECKENSWILLER 15 DIST C 28.08
7 TRISHA MCKAY 15 DIST B 27.99
8 KORI BETTS 15 DIST H 27.39
9 KATIE STARKE 15 DIST F 21.67
10 JOSEPHINE SINDANI 15 DIST G 21.43
11 MICHELLE BELANGER 15 DIST K 19.84
12 STEPHANIE FILLION 15 DIST K 17.96
13 KATIE KLODNICKI 15 DIST B 17.87
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 28 BOYS 15&UN Javelin Throw
600 gm javelin
11:00 AM Saturday
MEET RECORD:Adam Little C 52.55 2004
 
     1   WILEY COLLINS            15               DIST A                        51.18
2 DANIEL LALONDE 15 DIST H 41.92
3 AUSTIN ROY 15 DIST H 41.75
4 KYLE HARVEY 15 DIST E 41.14
5 RILEY MONAGHAN 15 DIST G 40.61
6 JESSIE KUWABARA 15 DIST B 37.28
7 MARK BROWN 15 DIST C 37.20
8 SHAWN MCDONALD 15 DIST C 31.04
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 29 GIRLS 17&UN 100 Hurdles
10 hurdles 0.762m
Final 5:45 PM Friday
MEET RECORD:Donalda Duprey C 11.40 1984
 
     1   DANIELLE FONSECA         17               DIST E                        14.35
2 MARI FOURIE 17 DIST C 14.80
3 KRISTY MACKEIL 17 DIST D 15.36
4 SHANNON MUELLER 17 DIST G 15.48
5 CHARELLE ANOBILE 17 DIST A 15.50
6 JOCELYN POIRIER 17 DIST G 15.73
7 JENNIFER TOMAYER 17 DIST F 17.05
8 VALERIE KOZINA 17 DIST B 21.65
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 30 BOYS 17&UN 110 Hurdles
10 hurdles 0.914m
Heats 5:45 PM Friday
Final 8:10 PM Friday
MEET RECORD:Jason Bacchiochi F 13.40 1991
 
     1   TYLER FAWCETT            17               DIST G                        14.41
2 KEVIN NIGRO 17 DIST E 14.49
3 ANTHONY LUE 17 DIST D 14.60
4 KARAM HINDS 17 DIST B 15.17
5 ZACK GOODWIN 17 DIST E 15.27
6 JORDAN HARRIS 17 DIST F 15.56
7 MATTHEW BRISSON 17 DIST A 16.07
8 JAMIE STAMLER 17 DIST H 16.27
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 31 GIRLS 17&UN 400 Hurdles
10 hurdles 0.762m
Timed Final 1:45 PM Saturday
MEET RECORD:Chantale Desjardin G 1:01.31 1992
 
     1   KAILEY JASPER            17               DIST F                      1:04.36
2 DANIELLE FONSECA 17 DIST E 1:04.64
3 JENNA CROTHERS 17 DIST F 1:08.10
4 LEAH LAROCQUE 17 DIST G 1:08.94
5 CHARELLE ANOBILE 17 DIST A 1:09.81
6 MEISHA COLE 17 DIST G 1:12.69
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 32 BOYS 17&UN 400 Hurdles
10 hurdles 0.840m
Timed Final - 1:45 PM Saturday
MEET RECORD:Carl Haynes A 40.30 1998
 
     1   TYLER FAWCETT            17               DIST G                        56.47
2 ANTHONY LUE 17 DIST D 57.33
3 KEVIN FRASER 17 DIST A 57.53
4 KEVIN NIGRO 17 DIST E 58.00
5 KEVIN SHAVER 17 DIST B 58.14
6 KYLE KNUFF 17 DIST E 58.45
7 PATRICK WARD 17 DIST F 59.53
8 CJ BOURASSA 17 DIST G 1:01.12
9 DEREK SANDERSON 17 DIST C 1:01.30
10 JORDAN HARRIS 17 DIST F 1:04.15
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 33 GIRLS 17&UN 100 Dash
Heats 9:15 AM Saturday
Final 11:15 AM Saturday
MEET RECORD:Colleen Taffe D 11.70 1983

FINALS
 
     1   ATHENA MCBEAN            17               DIST B                        12.47
2 NATALIA ISSAJENKO 17 DIST D 12.61
3 KIM VANKEMPAN 17 DIST A 12.76
4 KEISHA BROOME 17 DIST E 12.77
5 MARI FOURIE 17 DIST C 13.11
6 CATHERINE LALONDE 17 DIST G 13.12
7 JAIME GITTENS 17 DIST A 13.24
8 ANGIE SANDE 17 DIST C 13.31
PRELIMS 
 
     1   NATALIA ISSAJENKO        17               DIST D                        12.39 Q
2 ATHENA MCBEAN 17 DIST B 12.59 Q
3 KEISHA BROOME 17 DIST E 12.79 Q
4 KIM VANKEMPAN 17 DIST A 12.88 Q
5 CATHERINE LALONDE 17 DIST G 12.94 Q
6 JAIME GITTENS 17 DIST A 13.06 Q
7 MARI FOURIE 17 DIST C 13.10 q
8 ANGIE SANDE 17 DIST C 13.18 q
9 ALICIA KUYPERS 17 DIST F 13.60
10 JESSICA BURKE-TREBELL 17 DIST F 14.13
11 MELODIE BEAUVAIS 17 DIST K 14.58
12 SARAH DEBLAIS 17 DIST K 14.92
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 34 BOYS 17&UN 100 Dash
Heats 9:15 AM Saturday
Final 11:15 AM Saturday
MEET RECORD:O'Neil Whitaker B 10.92 2002

FINALS
 
     1   TYRONE HALSTEAD          17               DIST B                        11.07
2 BRENDON DILLS 17 DIST C 11.34
3 ADAM JOHNSON 17 DIST D 11.44
4 BRUCE ANTHONY 17 DIST D 11.45
5 BRANDON BESANT 17 DIST A 11.48
6 JORDAN ALEXIS 17 DIST G 11.51
7 JUSTIN KEATING 17 DIST A 11.57
8 YITZHAK LEWIN 17 DIST E 11.87
PRELIMS 
 
     1   TYRONE HALSTEAD          17               DIST B                        11.18 Q
2 BRENDON DILLS 17 DIST C 11.28 Q
3 ADAM JOHNSON 17 DIST D 11.47 Q
4 BRUCE ANTHONY 17 DIST D 11.50 Q
5 JUSTIN KEATING 17 DIST A 11.53 Q
6 JORDAN ALEXIS 17 DIST G 11.56 q
7 YITZHAK LEWIN 17 DIST E 11.67 Q
8 BRANDON BESANT 17 DIST A 11.67 q
9 JEREMY BATT 17 DIST G 11.78
10 NICK PETERS 17 DIST H 11.91
11 CORY NORRIS 17 DIST C 12.04
12 ZACK GOODWIN 17 DIST E 12.06
13 SPENCER DUCLOS 17 DIST K 12.06
14 ANDRE PELLAND 17 DIST H 12.31
15 J.P. BOISSONNEAULT 17 DIST K 12.61
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 35 GIRLS 17&UN 200 Dash
Heats 1:00 PM Saturday
Final 3:20 PM Saturday
MEET RECORD:Nicole Ali D 24.30 1979

FINALS
 
     1   NATALIA ISSAJENKO        17               DIST D                        24.80
2 ATHENA MCBEAN 17 DIST B 25.27
3 KEISHA BROOME 17 DIST E 25.69
4 JENNIFER PERRAULT 17 DIST B 25.69
5 JOCELYN POIRIER 17 DIST G 26.15
6 KIM VANKEMPAN 17 DIST A 26.34
7 CATHERINE LALONDE 17 DIST G 26.89
8 ALICIA KUYPERS 17 DIST F 26.92
PRELIMS 
 
     1   NATALIA ISSAJENKO        17               DIST D                        25.41 Q
2 ATHENA MCBEAN 17 DIST B 25.83 Q
3 KEISHA BROOME 17 DIST E 26.07 Q
4 JENNIFER PERRAULT 17 DIST B 26.19 Q
5 KIM VANKEMPAN 17 DIST A 26.73 Q
6 JOCELYN POIRIER 17 DIST G 26.89 Q
7 ALICIA KUYPERS 17 DIST F 27.20 q
8 CATHERINE LALONDE 17 DIST G 27.35 q
9 STEPHANIE WRIGHT 17 DIST F 27.54
10 ADELE LAY 17 DIST C 27.66
11 GRACE SHERWIN 17 DIST A 27.74
12 TANYA SIMARD 17 DIST H 28.95
13 SARAH DEBLAIS 17 DIST K 30.65
14 MEAGHAN BEAULNE 17 DIST K 31.86
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 36 BOYS 17&UN 200 Dash
Heats 1:00 PM Saturday
Final 3:20 PM Saturday
MEET RECORD:Marlon Dechausay D 21.51 1992

FINALS
 
     1   TYRONE HALSTEAD          17               DIST B                        22.32
2 BRENDON DILLS 17 DIST C 22.62
3 MIKE ROBERTSON 17 DIST G 22.69
4 ADAM JOHNSON 17 DIST D 22.72
5 KAMAU YOUNG 17 DIST E 22.94
6 JORDAN ALEXIS 17 DIST G 22.97
7 JUSTIN KEATING 17 DIST A 23.23
8 YITZHAK LEWIN 17 DIST E 23.66
PRELIMS 
 
     1   BRENDON DILLS            17               DIST C                        22.84 Q
2 KAMAU YOUNG 17 DIST E 22.97 Q
3 ADAM JOHNSON 17 DIST D 23.02 Q
4 MIKE ROBERTSON 17 DIST G 23.13 Q
5 TYRONE HALSTEAD 17 DIST B 23.25 Q
6 JORDAN ALEXIS 17 DIST G 23.26 Q
7 JUSTIN KEATING 17 DIST A 23.33 q
8 YITZHAK LEWIN 17 DIST E 23.55 q
9 BRUCE ANTHONY 17 DIST D 23.68
10 NICK PETERS 17 DIST H 23.78
11 CORY NORRIS 17 DIST C 24.12
12 ANDRE PELLAND 17 DIST H 24.41
13 JORDAN HARRIS 17 DIST F 24.43
14 DAVID WEBB 17 DIST B 24.66
15 SPENCER DUCLOS 17 DIST K 24.67
16 JACK BOUTHILLIER 17 DIST K 26.04
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 37 GIRLS 17&UN 400 Dash
Timed Final 6:45 PM Friday
MEET RECORD:Krissy Liphardt F 56.21 1996
 
     1   JENNIFER PERRAULT        17               DIST B                        56.82
2 KAILEY JASPER 17 DIST F 57.83
3 JOANNA SHENSTONE 17 DIST E 59.81
4 AIMEE GORE 17 DIST C 1:00.70
5 SARAH ROSS 17 DIST A 1:01.02
6 ADELE LAY 17 DIST C 1:01.14
7 JENNA CROTHERS 17 DIST F 1:01.25
8 GRACE SHERWIN 17 DIST A 1:01.72
9 LEAH LAROCQUE 17 DIST G 1:02.66
10 AISHA WHARTON 17 DIST F 1:05.37
11 EMILY GARLOCK 17 DIST K 1:07.58
12 RONNIE SPENCER 17 DIST H 1:08.53
13 MEAGHAN BEAULNE 17 DIST K 1:10.64
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 38 BOYS 17&UN 400 Dash
Timed Final 6:45 PM Friday
MEET RECORD:Liam Card C 48.00 1997
 
     1   ADAM JOHNSON             17               DIST D                        50.05
2 MATT DEEKS 17 DIST G 50.07
3 DAN MORELAN 17 DIST G 50.55
4 KAMAU YOUNG 17 DIST E 50.81
5 BRENDON DILLS 17 DIST C 50.83
6 CHRISTOPHER TAIT 17 DIST D 51.05
7 STEVE LAMARCHE 17 DIST A 51.51
8 ERIC OUELLETTE 17 DIST H 52.01
9 KEVIN SWEIGER 17 DIST C 52.97
10 KYLE KNUFF 17 DIST E 52.99
11 PATRICK WARD 17 DIST F 53.15
12 ANDRE PELLAND 17 DIST H 53.62
13 DAVID WEBB 17 DIST B 54.71
14 EVAN TSIOPOLOS 17 DIST F 54.88
15 JACK BOUTHILLIER 17 DIST K 56.08
16 PATRICK MCGIRL 17 DIST K 57.21
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 39 GIRLS 17&UN 800 Run
Timed Final 2:20 PM Saturday
MEET RECORD: Engal/Van Buskirk G/B 2:09.87 2004
 
     1   JOANNA SHENSTONE         17               DIST E                      2:14.81
2 KELSIE SLATER 17 DIST B 2:15.41
3 JILLIAN WYMAN 17 DIST B 2:19.89
4 MADI WALLACE 17 DIST A 2:21.13
5 TESS ACTON 17 DIST G 2:22.31
6 MADELENE LEZNIEP 17 DIST E 2:29.71
7 JENNIFER RAE 17 DIST C 2:35.61
8 RONNIE SPENCER 17 DIST H 2:38.92
9 EMILY GARLOCK 17 DIST K 2:39.95
10 CHRISTINE PLAMONDON 17 DIST K 2:58.81
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 40 BOYS 17&UN 800 Run
Timed Final 2:20 PM Saturday
MEET RECORD:Colin Sullivan B 1:54.89 1998
 
     1   JUSTIN DUNCAN            17               DIST B                      1:58.12
2 ANDREW HEANEY 17 DIST D 1:58.63
3 ANDREW WHITE 17 DIST E 1:59.46
4 TYLER PETTES 17 DIST E 1:59.94
5 DAVID MOORE 17 DIST A 2:00.86
6 EVAN TSIOPOLOS 17 DIST F 2:02.65
7 REG PEER 17 DIST H 2:03.97
8 STEFAN RISTIC 17 DIST D 2:05.16
9 ERIC OUELLETTE 17 DIST H 2:05.80
10 KEVIN SWEIGER 17 DIST C 2:06.39
11 JAMES BENNETT 17 DIST C 2:09.39
12 PATRICK MCGIRL 17 DIST K 2:14.92
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 41 GIRLS 17&UN 1500 Run
Final 7:30 PM Friday
MEET RECORD:Kate Van Buskirk B 4:31.38 2004
 
     1   KELSIE SLATER            17               DIST B                      4:41.52
2 TESS ACTON 17 DIST G 4:44.75
3 JILLIAN WYMAN 17 DIST B 4:48.89
4 SHIYI ZAN 17 DIST G 4:54.88
5 AMBER CUSHNIE 17 DIST F 4:57.46
6 MADI WALLACE 17 DIST A 4:57.53
7 CYNTHIA CHAPUT 17 DIST K 5:11.09
8 MADELENE LEZNIEP 17 DIST E 5:14.84
9 JENNIFER RAE 17 DIST C 5:14.88
10 AMY MORIN 17 DIST H 5:21.62
11 HEATHER COBBLEDICK 17 DIST H 5:26.79
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 42 BOYS 17&UN 1500 Run
Final 7:30 PM Friday
MEET RECORD:Scott Faulds F 3:57.50 1985
 
     1   DAVID MOORE              17               DIST A                      4:04.18
2 ROBERT KOZIARSKI 17 DIST B 4:06.29
3 PATRICK MCCONNELL 17 DIST A 4:12.49
4 TYLER PETTES 17 DIST E 4:16.11
5 MATT WALTERS 17 DIST H 4:16.71
6 REG PEER 17 DIST H 4:25.20
7 STEFAN RISTIC 17 DIST D 4:25.23
8 JAMES BENNETT 17 DIST C 4:26.82
9 PAUL DISIMONE 17 DIST D 4:31.20
10 KYLE SPAANS 17 DIST K 4:32.26
11 ZACHARY OLIVIERE 17 DIST K 4:38.94
12 REDA BENAZZOUZ 17 DIST G 4:46.40
MIKE ANDERSON 17 DIST F DNF
MATT LEEDER 17 DIST G DNF
DUSTIN ELDRIDGE 17 DIST F DNF
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 43 GIRLS 17&UN 3K Run
Final 10:20 AM Saturday
MEET RECORD:Jennifer Guzman B 9:50.41 1989
 
     1   SHIYI ZAN                17               DIST G                     10:36.35
2 ELLEN ROSS 17 DIST E 10:40.71
3 MARY THOMPSON 17 DIST B 10:55.05
4 AMBER CUSHNIE 17 DIST F 11:04.77
5 MICHELLE NICHOLSON 17 DIST A 11:08.89
6 CYNTHIA CHAPUT 17 DIST K 11:24.05
7 AMY MORIN 17 DIST H 12:01.00
8 HEATHER COBBLEDICK 17 DIST H 12:03.83
9 JENNIFER WYNANDS 17 DIST G 12:20.37
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 44 BOYS 17&UN 3K Run
Final 10:20 AM Saturday
MEET RECORD:Liam Revell F 8:42.50 1997
 
     1   MARK DAVIDSON            17               DIST D                      8:51.15
2 PATRICK MCCONNELL 17 DIST A 9:04.84
3 ROBERT KOZIARSKI 17 DIST B 9:27.87
4 MATT WALTERS 17 DIST H 9:33.51
5 SCOTT JOHNSON 17 DIST E 9:43.59
6 BRETT SNIDER 17 DIST F 9:48.76
7 PAUL DISIMONE 17 DIST D 9:57.33
8 KYLE SPAANS 17 DIST K 10:01.64
9 ZACHARY OLIVIERE 17 DIST K 10:24.72
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 45 GIRLS 17&UN 1500 Walk
Final 3:00 PM Saturday
MEET RECORD:Chelsea Rodriguez B 6:56.90 2003
 
     1   KATHRYN JACKMAN          17               DIST F                      7:20.98
2 LAUREN VANLEEUWEN 17 DIST F 7:27.78
3 JESSYCA PRIGIONE 17 DIST C 9:11.09
4 CHRISTINE PLAMONDON 17 DIST K 10:12.11
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 47 GIRLS 17&UN 2000 SC
18 hurdles 5 water jumps
Final 3:45 PM Saturday
 
     1   KELSIE SLATER            17               DIST B                      7:23.94
2 AMBER CUSHNIE 17 DIST F 7:25.43
3 ELLEN ROSS 17 DIST E 7:46.16
4 MARY THOMPSON 17 DIST B 7:59.81
5 KATHRYN JACKMAN 17 DIST F 7:59.90
6 MICHELLE NICHOLSON 17 DIST A 8:11.65
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 48 BOYS 17&UN 2000 SC
18 hurdles and 5 water jumps
Final 3:45 PM Saturday
 
     1   MARK HENSHAW             17               DIST A                      6:17.53
2 ANDREW HEANEY 17 DIST D 6:40.45
3 DEREK SANDERSON 17 DIST C 6:41.87
4 BRETT SNIDER 17 DIST F 6:48.32
5 JOSIAH LUTTJEBOER 17 DIST F 6:48.90
6 SCOTT JOHNSON 17 DIST E 6:59.36
7 JOHN HARVEY 17 DIST H 7:02.29
8 KYLE SPAANS 17 DIST K 7:03.33
9 JAQUES LORANGER 17 DIST K 7:14.81
10 CONNOR PRICE 17 DIST G 7:29.09
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 49 GIRLS 17&UN Pole Vault
12:00 Noon Saturday
MEET RECORD:Marcie Vietch A 3.10 2004
 
     1   JEN HOUSE                17               DIST A                         3.00
2 LAURA COWPER 17 DIST D 2.90
3 SARAH DIERCKS 17 DIST C 2.80
4 MARIA TYUMKIN 15 DIST D 2.65
5 KATHRYN JACKMAN 17 DIST F 2.50
6 BOUNMY INTHAVONG 17 DIST C 2.20
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 50 BOYS 17&UN Pole Vault
5:45 PM Friday
MEET RECORD:Michael Klaywest G 4.47 1997
 
     1   PHILIP GARRATT           17               DIST D                         4.15
2 LOGAN STEWART 17 DIST F 3.30
3 CHRIS WEATHERHEAD 17 DIST G 3.20
4 MIKE WEATHERHEAD 17 DIST G 3.20
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 51 GIRLS 17&UN High Jump
9:15 AM Saturday
MEET RECORD:Paula Gilmore D 1.79 1983
 
     1   HEATHER HAMILTON         17               DIST D                         1.68
2 ANNABELLA PELLERIN 17 DIST F 1.65
3 SARAH KLASSEN 17 DIST F 1.60
4 CARLEY KUSSEN 17 DIST E 1.50
5 KATIE CLEARY 17 DIST G 1.50
6 SARA HENNESSEY 17 DIST H 1.45
7 ELIZABETH PETRO 17 DIST D 1.45
8 BRITTANY HERD 17 DIST K 1.45
CHRISTINE WALLACE 17 DIST G FOUL
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 52 BOYS 17&UN High Jump
11:00 AM Saturday
MEET RECORD:Brian Marshall G 2.10 1986
 
     1   BRAD HUEY                17               DIST A                         2.05
2 BRIAN RICHARDS 17 DIST D 1.95
3 BRIAN MAJOR 17 DIST C 1.90
4 ROB MCCULLOCH 17 DIST C 1.90
5 DAN GARDINER 17 DIST H 1.85
6 BRENT GEORGEVSKI 17 DIST E 1.80
7 SHELDON HOLNESS 17 DIST D 1.75
8 AARON DILLELA 17 DIST B 1.70
9 JAMIE STAMLER 17 DIST H 1.70
10 JON BEST GREEN 17 DIST G 1.65
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 53 GIRLS 17&UN Long Jump
1:00 PM Saturday
MEET RECORD:Chris Ignace D 5.97 1983
 
     1   JAIME GITTENS            17               DIST A                         5.26
2 HEATHER HAMILTON 17 DIST D 5.06
3 TANYA SIMARD 17 DIST H 5.01
4 STEPHANIE WRIGHT 17 DIST F 4.88
5 ELIZABETH PETRO 17 DIST D 4.82
6 REBECCA BOSSE 17 DIST G 4.72
7 LAUREN REVELLE 17 DIST E 4.67
8 SARAH ROSS 17 DIST A 4.64
9 ANGIE SANDE 17 DIST C 4.47
10 SARAH KLASSEN 17 DIST F 4.39
11 BONNIE COOK 17 DIST B 4.27
12 CARLEY KUSSEN 17 DIST E 4.22
13 MELODIE BEAUVAIS 17 DIST K 4.08
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 54 BOYS 17&UN Long Jump
9:15 AM Saturday
MEET RECORD:Anthony Miglietta D 7.09 1982
 
     1   EVAN SMART               17               DIST E                         6.44
2 JASON MEI 17 DIST A 6.18
3 ANTHONY DANDY 17 DIST B 6.10
4 SHELDON HOLNESS 17 DIST D 6.08
5 DAN GARDINER 17 DIST H 5.88
6 CHRISTOPHER TAIT 17 DIST D 5.82
7 DAVE BINDER 17 DIST A 5.70
8 GREG WILKEY 17 DIST E 5.49
9 J.P. BOISSONNEAULT 17 DIST K 5.30
10 CHRISTIAN DUCHESNE 17 DIST K 5.16
11 CHRIS WEATHERHEAD 17 DIST G 5.10
KENNA OBONNA 17 DIST B FOUL
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 55 GIRLS 17&UN Triple Jump
5:45 PM Friday
MEET RECORD:Tabia Charles D 12.26 2002
 
     1   JAIME GITTENS            17               DIST A                        11.69
2 TANYA SIMARD 17 DIST H 11.51
3 LAUREN REVELLE 17 DIST E 10.36
4 LINSEY AUSTIN 17 DIST C 10.33
5 ANGIE SANDE 17 DIST C 9.94
6 CHRISTINE WALLACE 17 DIST G 9.52
7 BONNIE COOK 17 DIST B 9.30
8 SARA HENNESSEY 17 DIST H 8.60
9 SARAH DEBLAIS 17 DIST K 8.03
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 56 BOYS 17&UN Triple Jump
2:45 PM Saturday
MEET RECORD:Sam Davis F 14.50 1990
 
     1   DAVE BINDER              17               DIST A                        14.30
2 KENNA OBONNA 17 DIST B 13.92
3 DAN GARDINER 17 DIST H 13.68
4 BRIAN RICHARDS 17 DIST D 13.49
5 ANTHONY LUE 17 DIST D 13.38
6 ANTHONY DANDY 17 DIST B 13.15
7 JASON MEI 17 DIST A 12.78
8 EVAN SMART 17 DIST E 12.15
9 ANDREW NADEAU 17 DIST G 11.35
10 SPENCER DUCLOS 17 DIST K 10.71
11 J.P. BOISSONNEAULT 17 DIST K 10.61
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 57 GIRLS 17&UN Shot Put
4 kg shot
7:15 PM Friday
MEET RECORD:Liz Polyak B 13.86 1988
 
     1   KAITLYN ANDREWS          17               DIST B                        13.00
2 DOMINIQUE THIBAULT 17 DIST G 12.28
3 DIANA LANE 17 DIST A 11.09
4 SAMANTHA BOIVIN 17 DIST H 9.83
5 SARAH MCINTOSH 17 DIST C 9.78
6 PRIYA KHULLAR 17 DIST D 9.11
7 KYLA KOCIECKA 17 DIST G 8.64
8 TIFFANY HEON 17 DIST K 8.38
9 SASHANNY SPENCER 17 DIST D 8.21
10 KATIE WESTON 17 DIST H 8.08
11 NATALIE QUESNELLE 17 DIST E 7.73
12 LACEY PHILLIPS 17 DIST K 7.72
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 58 BOYS 17&UN Shot Put
5 kg shot
5:45 PM Friday
MEET RECORD:Kyle Helf E 18.55 2002
 
     1   DUSTIN KEIFER            17               DIST A                        16.45
2 JUSTIN MCNEELY 17 DIST G 16.11
3 TYRONE CRAWFORD 17 DIST A 15.47
4 TJ STOFFEISEN 17 DIST B 14.24
5 SCOTT HENDRY 17 DIST H 13.83
6 PATRICK ARBOUR 17 DIST G 13.80
7 DANIEL NOVIA 17 DIST D 13.55
8 DAN HASSON 17 DIST C 12.54
9 GREG WILKEY 17 DIST E 12.17
10 ADAM LITTLE 17 DIST C 11.79
11 TROY SIDER 17 DIST B 11.78
12 JUSTIN TAYLOR 17 DIST H 10.86
13 TREVOR TOBICOE 17 DIST K 10.18
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 59 GIRLS 17&UN Discus Throw
1 kg discus
1:15 PM Saturday
MEET RECORD:Sultana Frizell G 42.99 2001
 
     1   KAITLYN ANDREWS          17               DIST B                        41.39
2 DIANA LANE 17 DIST A 34.17
3 DOMINIQUE THIBAULT 17 DIST G 33.70
4 PRIYA KHULLAR 17 DIST D 31.65
5 SAMANTHA BOIVIN 17 DIST H 27.85
6 BRITTANY HERD 17 DIST K 27.44
7 SARAH RODGERS 17 DIST K 27.06
8 AUBRIE SMITH 17 DIST B 27.01
9 ALISHA PERRON 17 DIST H 25.94
10 SARAH MCINTOSH 17 DIST C 25.78
11 HAYLEY PAUZE 17 DIST E 19.02
12 SASHANNY SPENCER 17 DIST D 18.54
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 60 BOYS 17&UN Discus Throw
1.5 kg discus
12:00 Noon Saturday
MEET RECORD:Scott Russell A 54.10 1996
 
     1   DUSTIN KEIFER            17               DIST A                        47.35
2 PATRICK ARBOUR 17 DIST G 44.75
3 TROY SIDER 17 DIST B 43.26
4 TJ STOFFEISEN 17 DIST B 40.79
5 ADAM LITTLE 17 DIST C 40.76
6 DAN HASSON 17 DIST C 39.81
7 TYRONE CRAWFORD 17 DIST A 38.86
8 JUSTIN TAYLOR 17 DIST H 38.73
9 DANIEL NOVIA 17 DIST D 37.95
10 SCOTT HENDRY 17 DIST H 36.09
11 TREVOR TOBICOE 17 DIST K 34.54
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 61 GIRLS 17&UN Javelin Throw
600 gm javelin
9:15 AM Saturday
MEET RECORD:Valerie Tulloch A 48.72 1989
 
     1   MAGGIE MULLEN            17               DIST A                        40.45
2 NATALIE QUESNELLE 17 DIST E 36.60
3 KATIE WESTON 17 DIST H 34.44
4 HAYLEY PAUZE 17 DIST E 34.39
5 SASHANNY SPENCER 17 DIST D 29.67
6 COURTNEY SINCLAIR 17 DIST G 29.08
7 ALISHA PERRON 17 DIST H 27.82
8 TIFFANY HEON 17 DIST K 24.55
9 ERICA BERNECHE 17 DIST F 23.03
10 SARAH RODGERS 17 DIST K 19.45
11 ELIZABETH PETRO 17 DIST D 17.47
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 62 BOYS 17&UN Javelin Throw
700 gm javelin
2:45 PM Saturday
MEET RECORD:Ryan Matejeck A 63.41 2004
 
     1   JAMES DAABOUS            17               DIST A                        57.43
2 GREG WILKEY 17 DIST E 56.50
3 KEVIN NIGRO 17 DIST E 49.49
4 ADAM LITTLE 17 DIST C 47.18
5 GERALD MORRIS 17 DIST D 45.63
6 SCOTT HENDRY 17 DIST H 45.26
7 DAN HASSON 17 DIST C 44.67
8 DANIEL NOVIA 17 DIST D 35.44
9 JACK BOUTHILLIER 17 DIST K 33.60
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 63 GIRLS 17&UN Hammer Throw
4 kg hammer
3:45 PM Saturday
MEET RECORD:Sultana Frizell G 43.11 2001
 
     1   DIANA LANE               17               DIST A                        36.06
2 PRIYA KHULLAR 17 DIST D 32.88
3 ADRIANA MILLAR 17 DIST C 27.53
4 AUBRIE SMITH 17 DIST B 27.51
5 DOMINIQUE THIBAULT 17 DIST G 25.07
6 SARAH MCINTOSH 17 DIST C 22.65
7 TIFFANY HEON 17 DIST K 16.75
8 BRITTANY HERD 17 DIST K 16.31
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 64 BOYS 17&UN Hammer Throw
5 kg hammer
3:45 PM Saturday
MEET RECORD:Scott Russell A 54.66 1996
 
     1   DUSTIN KEIFER            17               DIST A                        59.15*
2 JOSH ARCHER 17 DIST C 55.76*
3 PATRICK ARBOUR 17 DIST G 43.70
4 TROY SIDER 17 DIST B 39.62
5 JUSTIN MCNEELY 17 DIST G 27.74
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 67 GIRLS 17&UN 100 Hurdles HEP
10 hurdles 0.762m
5:45 PM Friday
 
     1   ADRIENNE BETHUNE         17               DIST B                        14.86
2 ABBIE LYMBURNER 17 DIST B 15.08
3 MADDIE WILSON 17 DIST F 17.31
4 KATE MACLEOD 17 DIST F 17.89
5 VICTORIA CLEMMER 17 DIST D 18.06
6 SARAH BABIN 17 DIST K 21.20
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 68 BOYS 17&UN 110 Hurdles HEP
10 hurdles 0.914m
5:45 PM Friday
 
     1   GRAHAM YOUNG             17               DIST G                        16.86
2 TIM BOONSTRA 17 DIST F 17.11
3 JUSTIN CARRUTHERS 17 DIST F 17.33
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 69 GIRLS 17&UN HJ HEP
6:00 PM Friday
 
     1   ABBIE LYMBURNER          17               DIST B                         1.62
2 ADRIENNE BETHUNE 17 DIST B 1.56
3 KATE MACLEOD 17 DIST F 1.38
4 SARAH BABIN 17 DIST K 1.35
5 VICTORIA CLEMMER 17 DIST D 1.32
6 MADDIE WILSON 17 DIST F 1.23
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 70 BOYS 17&UN HJ HEP
6:00 PM Friday
 
     1   GRAHAM YOUNG             17               DIST G                         1.78
2 TIM BOONSTRA 17 DIST F 1.69
3 JUSTIN CARRUTHERS 17 DIST F 1.63
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 71 GIRLS 17&UN SP HEP
4 kg shot
8:00 PM Friday
 
     1   ADRIENNE BETHUNE         17               DIST B                         9.58
2 ABBIE LYMBURNER 17 DIST B 9.29
3 MADDIE WILSON 17 DIST F 7.23
4 KATE MACLEOD 17 DIST F 7.20
5 SARAH BABIN 17 DIST K 6.93
6 VICTORIA CLEMMER 17 DIST D 6.78
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 72 BOYS 17&UN SP HEP
5 kg shot
8:00 PM Friday
 
     1   JUSTIN CARRUTHERS        17               DIST F                        11.38
2 GRAHAM YOUNG 17 DIST G 9.50
3 TIM BOONSTRA 17 DIST F 7.63
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 73 GIRLS 17&UN 200 Dash HEP
10:10 AM Saturday
 
     1   ADRIENNE BETHUNE         17               DIST B                        25.94
2 ABBIE LYMBURNER 17 DIST B 27.80
3 MADDIE WILSON 17 DIST F 29.51
4 VICTORIA CLEMMER 17 DIST D 29.74
5 SARAH BABIN 17 DIST K 30.18
6 KATE MACLEOD 17 DIST F 30.76
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 74 BOYS 17&UN 200 Dash HEP
10:10 AM Saturday
 
     1   GRAHAM YOUNG             17               DIST G                        24.11
2 JUSTIN CARRUTHERS 17 DIST F 25.21
3 TIM BOONSTRA 17 DIST F 26.05
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 75 GIRLS 17&UN LJ HEP
11:00 AM Saturday
 
     1   ADRIENNE BETHUNE         17               DIST B                         5.34
2 ABBIE LYMBURNER 17 DIST B 4.70
3 SARAH BABIN 17 DIST K 4.38
4 MADDIE WILSON 17 DIST F 4.19
5 VICTORIA CLEMMER 17 DIST D 3.96
6 KATE MACLEOD 17 DIST F 3.92
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 76 BOYS 17&UN LJ HEP
11:00 AM Saturday
 
     1   GRAHAM YOUNG             17               DIST G                         5.75
2 TIM BOONSTRA 17 DIST F 5.58
3 JUSTIN CARRUTHERS 17 DIST F 5.27
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 77 GIRLS 17&UN Javelin HEP
600 gm javelin
1:00 PM Saturday
 
     1   ABBIE LYMBURNER          17               DIST B                        26.60
2 ADRIENNE BETHUNE 17 DIST B 25.10
3 KATE MACLEOD 17 DIST F 21.05
4 SARAH BABIN 17 DIST K 19.52
5 MADDIE WILSON 17 DIST F 15.99
6 VICTORIA CLEMMER 17 DIST D 15.21
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 78 BOYS 17&UN Javelin HEP
700 gm javelin
1:00 PM Saturday
 
     1   JUSTIN CARRUTHERS        17               DIST F                        38.71
2 TIM BOONSTRA 17 DIST F 31.96
3 GRAHAM YOUNG 17 DIST G 26.05
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 79 GIRLS 17&UN 800 Run HEP
3:35 PM Saturday
 
     1   ABBIE LYMBURNER          17               DIST B                      2:37.41
2 ADRIENNE BETHUNE 17 DIST B 2:40.28
3 KATE MACLEOD 17 DIST F 2:47.05
4 MADDIE WILSON 17 DIST F 2:50.35
5 VICTORIA CLEMMER 17 DIST D 3:00.84
6 SARAH BABIN 17 DIST K 3:02.85
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
Event 80 BOYS 17&UN 800 Run HEP
3:35 PM Saturday
   1   JUSTIN CARRUTHERS        17               DIST F                      2:07.48
2 TIM BOONSTRA 17 DIST F 2:12.75
3 GRAHAM YOUNG 17 DIST G

User Comments

  • Currently, there are no comments.