• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Quebec Indoor Champs 2005

Sherbrooke, QC
March 4-6th, 2005



Universite De Sherbrooke Hy-Tek's MEET MANAGER 3:58 PM 2005-03-06 Page 1

Championnats Provinciaux hiver 2005 - 2005-03-04 to 2005-03-06


Sherbrooke


Results



Women 60 Meter Plat Minime

8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times

Provincial: 8.67 R 1995-12-02 Jheanell Mamby, WITC

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Laccone, Christina 94 Kilomaitres de Lasalle 9.25 Q

2 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 9.48 Q

3 Walker, Kheanna 95 West Island 9.55 Q

4 Skipper, Florence 94 West Island 10.17 q

5 Desaulniers, Myriam 94 Energie 10.20 q

6 Tremblay, Emie 95 Sherbrooke 10.49

7 Daigneault, Justine 96 Saint Laurent Select 10.60

Heat 2 Preliminaries

1 Husbands, Jaleesa 95 West Island 9.46 Q

2 Lussier-Roy, Eve 94 Sherbrooke 9.49 Q

3 Stavrakos, Vivian S. 94 Saint Laurent Select 9.56 Q

4 Guay, Melyssa 94 St-Johns High School 10.39

5 Sigouin, Cynthia 95 Corsaire Chaparal 10.67

6 Lussier-Roy, Rebecca 97 Sherbrooke 11.06


Women 60 Meter Plat Minime

Provincial: 8.67 R 1995-12-02 Jheanell Mamby, WITC

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Laccone, Christina 94 Kilomaitres de Lasalle 9.35

2 Lussier-Roy, Eve 94 Sherbrooke 9.42

3 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 9.45

3 Husbands, Jaleesa 95 West Island J9.45

5 Stavrakos, Vivian S. 94 Saint Laurent Select 9.46

6 Walker, Kheanna 95 West Island 9.70

7 Skipper, Florence 94 West Island 10.13

8 Desaulniers, Myriam 94 Energie 10.15


Women 60 Meter Plat Benjamin

8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times

Provincial: 8.05 R 2004-11-27 Myriam Fontaine, CADL

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Leblanc, Annie 92 Club Lanaudiere-Olympique 8.96 Q

2 Zilversmit, Shauna 93 West Island 9.23

3 Bolduc, Aurelie 92 Montreal International 9.24

4 Campbell, Camille 93 West Island 9.33

5 Rochon, Laurence 93 Corsaire Chaparal 9.69

6 Richardson, Tristin 93 St-Johns High School 9.72

7 Bernard, Laurence 92 Dynamique Laval 9.83

Heat 2 Preliminaries

1 G-Lafreniere, Amelie 92 Energie 8.68 Q


2 Turgeon, Annabelle 92 Sherbrooke 8.93 q

3 Shearmur, Yasmin 92 Saint Laurent Select 9.02 q

4 Hottin, Laurence 92 College de L'Assopmtion 9.21

5 Tsalafos, Georgia 93 West Island 9.37

Heat 2 Preliminaries ... (Women 60 Meter Plat Benjamin)

Name Yr Team Prelims

6 Barker, Madeleine 92 Sherbrooke 9.42

7 Halle, Samatha 93 Sherbrooke 9.66

Heat 3 Preliminaries

1 Savard, Claudine 92 Corsaire Chaparal 8.82 Q

2 John, Shanika 92 West Island 8.85 q

3 Watchan, Natasha 92 Cirrus 8.86 q

4 Marek, Andrea 93 West Island 9.45

5 Bissonnette, Caroline 93 Sherbrooke 9.56

6 Goulet, Camille 92 College de L'Assopmtion 9.78

7 Blais, Gabrielle 92 Sherbrooke 9.89

Heat 4 Preliminaries

1 Canuel, Alexandra 92 Sherbrooke 8.95 Q

2 Leduc, Michelle 92 West Island 9.25

3 Lamarre, Maniska 92 Energie 9.30

4 Gareau-Lindsay, Jasmine 92 Athletica 9.51

5 Campbell, Jasmine 93 West Island 9.53

6 Nadeau, Veronique 92 Sherbrooke 9.86

7 Lussier-Roy, Sarah Sherbrooke 9.97

8 Rowland-Côte, Sabrina 94 Sherbrooke 10.42


Women 60 Meter Plat Benjamin

Provincial: 8.05 R 2004-11-27 Myriam Fontaine, CADL

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 G-Lafreniere, Amelie 92 Energie 8.57

2 Canuel, Alexandra 92 Sherbrooke 8.73

3 John, Shanika 92 West Island 8.75

4 Watchan, Natasha 92 Cirrus 8.76

5 Savard, Claudine 92 Corsaire Chaparal 8.77

6 Shearmur, Yasmin 92 Saint Laurent Select 8.87

7 Turgeon, Annabelle 92 Sherbrooke 8.94

8 Leblanc, Annie 92 Club Lanaudiere-Olympique 8.95


Women 60 Meter Plat Cadet

8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times

Provincial: 7.77 R 1994-02-19 Nathalie Beaubrun, ATLA

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Saint-Lo, Natacha 90 Lachine 8.37 Q

2 Tasse, Elisa 91 Perfmax-Racing 8.67

3 Letendre, Elise 90 Saint Laurent Select 8.83

4 Beaulieu-Boire, Laurence 90 Sherbrooke 8.97

5 Blanchard, Annie-Pierre 90 Adrenaline 9.07

6 Gigere, Sabrina 91 Coubertin 9.35

7 Doyon, Lysanne 91 Lavironde 9.40

Heat 2 Preliminaries

1 Fontaine, Myriam 91 Dynamique Laval 8.29 Q


2 Lemay, Maggie 91 Energie 8.61 q

3 Martin-Rouillard, Fannie 90 Dynamique Laval 9.25

4 Belafi, Veronica 90 West Island 9.48

Heat 2 Preliminaries ... (Women 60 Meter Plat Cadet)

Name Yr Team Prelims

5 Cardinal-Paquet, Marie-Pier 91 Sherbrooke 9.91

6 Kazenel, Jodi 91 West Island 10.08

7 Poirier, Gabrielle 90 Dynamique Laval 10.21

Heat 3 Preliminaries

1 O'Connor Louis-Seize, Isabelle 91 Petite Nation 8.17 Q

2 Rheault, Eloise 90 Adrenaline 8.37 q

3 Gosselin-Quevillon, Maryline 91 Express 8.98

4 Savard, Marie-Pier 90 Lavironde 9.09

5 Cote, Genevieve 90 Express 9.22

6 Blouin, Melissa 90 Sherbrooke 9.47

7 Gagnon, Chantal 90 Vaillants 9.54

8 Bordage, Marylise 90 Dynamique Laval 9.57

Heat 4 Preliminaries

1 Bruno, Virginia 90 Saint Laurent Select 8.32 Q

2 Beaudry, Vanessa 90 St-Jean Olympique 8.56 q

3 maratier, Anne-Sophie 91 Sherbrooke 8.57 q

4 Vidal, Anne-Christelle 90 Corsaire Chaparal 8.82

5 Normandin, Sophie 90 St-Jean Olympique 9.01

6 Roy, Camille 91 College de L'Assopmtion 9.11

7 Labonte, Melissa 91 Vaillants 9.36

8 Vaillancourt, Tanya 91 Coubertin 9.65


Women 60 Meter Plat Cadet

Provincial: 7.77 R 1994-02-19 Nathalie Beaubrun, ATLA

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Fontaine, Myriam 91 Dynamique Laval 8.13

2 O'Connor Louis-Seize, Isabelle 91 Petite Nation 8.14

3 Bruno, Virginia 90 Saint Laurent Select 8.21

4 Saint-Lo, Natacha 90 Lachine 8.36

5 Rheault, Eloise 90 Adrenaline 8.37

6 maratier, Anne-Sophie 91 Sherbrooke 8.42

7 Beaudry, Vanessa 90 St-Jean Olympique 8.48

8 Lemay, Maggie 91 Energie 8.53


Women 60 Meter Plat Juvenile

8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times

Provincial: 7.48 R 1999-02-20 Tammy Zacard, VQER

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Desormiers, Katherine 89 Perfmax-Racing 8.32 Q

2 Gosselin, Karine 88 Coubertin 8.34 q

3 Therrien, Andree-Anne 88 Sport-Etudes Disraeli 8.68 q

4 Guerrier, Alaika 89 Perfmax-Racing 9.00

5 Begin, Marie-Louise 89 St-Jean Olympique 9.14

6 Dietz, Steffi 88 Saint Laurent Select 9.31

Heat 2 Preliminaries

1 Bernier, Justine 89 Lavironde 8.35 Q


2 Chartier, Emilie 89 Corsaire Chaparal 8.69 q

3 Emond, Catherine 89 Vaillants 8.91

Heat 2 Preliminaries ... (Women 60 Meter Plat Juvenile)

Name Yr Team Prelims

4 Brochu, Sophie 88 Externat Sacre Coeur 9.10

5 Emond, Mathilde 89 Energie 9.18

--- Riley, Nathalie 89 Fredericton Legion TrackClub X8.70

Heat 3 Preliminaries

1 Mastroianni, Lisa 88 West Island 8.39 Q

2 Drouin-Audet, Catherine 88 Club Lanaudiere-Olympique 8.47 q

3 Damphousse-Joly, Chloe 89 Energie 8.49 q

4 Lamalice, Annie 89 Dynamique Laval 8.74

5 Lachance, Malissa 89 Saint Laurent Select 8.78

6 Mondor, Veronique 88 Express 9.57


Women 60 Meter Plat Juvenile

Provincial: 7.48 R 1999-02-20 Tammy Zacard, VQER

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Bernier, Justine 89 Lavironde 8.28

2 Mastroianni, Lisa 88 West Island 8.30

3 Desormiers, Katherine 89 Perfmax-Racing 8.32

3 Gosselin, Karine 88 Coubertin 8.32

5 Damphousse-Joly, Chloe 89 Energie 8.43

6 Drouin-Audet, Catherine 88 Club Lanaudiere-Olympique 8.54

7 Chartier, Emilie 89 Corsaire Chaparal 8.60

8 Therrien, Andree-Anne 88 Sport-Etudes Disraeli 8.70


Women 60 Meter Plat Junior

Top 16 Advance by Time

Provincial: 7.53 R 1996-03-02 Jamillah Callender, MUND

Name Yr Team Prelims

Preliminaries

--- G-Lafreniere, Amelie 92 Energie SCR

Heat 1 Preliminaries

1 Hyacinthe, Kimberly 89 Saint Laurent Select 7.95 q

2 Watters, Alexandra 87 Perfmax-Racing 8.20 q

3 Fontaine, Magalie 87 Dynamique Laval 8.47 q

4 Lesur, Anne-Sophie 87 Sherbrooke 8.49 q

5 Robillard, Diane 86 Petite Nation 9.07 q

Heat 2 Preliminaries

1 Renaud, Catherine 87 Perfmax-Racing 7.97 q

2 Chenard, Virginie 87 Coubertin 8.53 q

3 Durocher, Claudia 87 Cirrus 8.56 q

4 David, Kim 87 Saint Laurent Select 8.80 q

5 Prevost, Tania 87 Petite Nation 8.97 q

6 Couture, Audrey 87 Coubertin 9.03 q


Women 60 Meter Plat Junior

Provincial: 7.53 R 1996-03-02 Jamillah Callender, MUND

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Hyacinthe, Kimberly 89 Saint Laurent Select 7.82


2 Renaud, Catherine 87 Perfmax-Racing 7.85

Section 1 Finals ... (Women 60 Meter Plat Junior)

Name Yr Team Finals

3 Watters, Alexandra 87 Perfmax-Racing 8.20

4 Lesur, Anne-Sophie 87 Sherbrooke 8.46

5 Chenard, Virginie 87 Coubertin 8.53

6 Durocher, Claudia 87 Cirrus 8.55

Section 2 Finals

1 Prevost, Tania 87 Petite Nation 8.84

2 Couture, Audrey 87 Coubertin 8.98

3 Robillard, Diane 86 Petite Nation 9.07


Women 60 Meter Plat Senior

16 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 10 Best Times

Provincial: 7.31 R 1997-02-21 Philomena Mensas, IND

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 7.61 Q

2 Leblanc, Marie-Andree 82 Sherbrooke 7.66 Q

3 Cherubin, Nathalie 84 Perfmax-Racing 7.82 q

4 Lucia-Khani, Adrienne 79 Sherbrooke 8.03 q

5 Gaetan, Sylvia 74 Perfmax-Racing 8.05 q

6 Romano-Hurteau, Marlene 82 Montreal Olympique 8.45 q

7 Lortie, Veronique 83 Corsaire Chaparal 8.89

Heat 2 Preliminaries

1 Harvey, Laurelie 84 Rouge et Or 7.88 Q

2 Fortune, Murielle 85 Perfmax-Racing 8.24 Q

3 Bergeron, Mireille 85 Sherbrooke 8.46 q

4 Abellard, Melissa-Kim 85 Perfmax-Racing 8.52 q

--- Doody, Maureen 71 Ottawa Lions X8.21

Heat 3 Preliminaries

1 Jobin, Marjolaine 85 Corsaire Chaparal 7.89 Q

2 Momoh, Nana-Aishefu 85 Saint Laurent Select 8.09 Q

3 Baillargeon, Julie 85 Sherbrooke 8.15 q

4 Guerrier, Nathalie 80 Perfmax-Racing 8.42 q

5 Blais, Karell 82 Lavironde 8.51 q

6 Charles, Lorna 82 Perfmax-Racing 8.54 q

7 Jobin, Marie-France 80 Independant 8.82


Women 60 Meter Plat Senior

Provincial: 7.31 R 1997-02-21 Philomena Mensas, IND

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Gaetan, Sylvia 74 Perfmax-Racing 8.07

2 Baillargeon, Julie 85 Sherbrooke 8.14

3 Romano-Hurteau, Marlene 82 Montreal Olympique 8.37

4 Abellard, Melissa-Kim 85 Perfmax-Racing 8.38

5 Guerrier, Nathalie 80 Perfmax-Racing J8.44

5 Bergeron, Mireille 85 Sherbrooke 8.44

--- Doody, Maureen 71 Ottawa Lions X8.22

Section 2 Finals

1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 7.60


2 Leblanc, Marie-Andree 82 Sherbrooke 7.64

Section 2 Finals ... (Women 60 Meter Plat Senior)

Name Yr Team Finals

3 Cherubin, Nathalie 84 Perfmax-Racing 7.77

4 Jobin, Marjolaine 85 Corsaire Chaparal 7.87

5 Harvey, Laurelie 84 Rouge et Or 7.88

6 Lucia-Khani, Adrienne 79 Sherbrooke 7.96

7 Momoh, Nana-Aishefu 85 Saint Laurent Select 8.15

8 Fortune, Murielle 85 Perfmax-Racing 8.24


Women 150 Meter Plat Minime

Provincial: 22.45 R 2000-03-05 Trinelle A-Aittens, WITC

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Lussier-Roy, Eve 94 Sherbrooke 23.87

2 Turgeon, Andreanne 94 Adrenaline 24.62

3 Tremblay, Emie 95 Sherbrooke 26.18

4 Daigneault, Justine 96 Saint Laurent Select 26.23

Section 2

1 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 23.88

2 Lemay-L'heureux, Sophie 95 Adrenaline 25.63

3 Lussier-Roy, Rebecca 97 Sherbrooke 28.51

Section 3

1 Stavrakos, Vivian S. 94 Saint Laurent Select 23.35

2 Walker, Kheanna 95 West Island 23.38

3 Husbands, Jaleesa 95 West Island 24.18

4 Skipper, Florence 94 West Island 25.58


Women 150 Meter Plat Benjamin

Provincial: 20.04 R 1996-02-17 Veronique Lavoie, COCH

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Savard, Claudine 92 Corsaire Chaparal 21.97

2 Goulet, Camille 92 College de L'Assopmtion 23.03

3 Lussier-Roy, Sarah Sherbrooke 24.88

Section 2

1 Turgeon, Annabelle 92 Sherbrooke 21.72

2 Bissonnette, Caroline 93 Sherbrooke 23.42

3 Bernard, Laurence 92 Dynamique Laval 24.09

4 Maximovsky, Maria 93 West Island 25.33

Section 3

1 Barker, Madeleine 92 Sherbrooke 22.71

2 Richardson, Tristin 93 St-Johns High School 23.74

3 Marek, Andrea 93 West Island 23.94

4 Leduc, Michelle 92 West Island 24.24

Section 4

1 Canuel, Alexandra 92 Sherbrooke 21.58

2 Lamarre, Maniska 92 Energie 22.80

3 Zilversmit, Shauna 93 West Island 22.93

4 Tsalafos, Georgia 93 West Island 23.21

Section 5

1 Shearmur, Yasmin 92 Saint Laurent Select 21.51


2 Hottin, Laurence 92 College de L'Assopmtion 21.68

Section 5 ... (Women 150 Meter Plat Benjamin)

Name Yr Team Finals

3 Watchan, Natasha 92 Cirrus 21.87

4 Bolduc, Aurelie 92 Montreal International 22.48

Section 6

1 G-Lafreniere, Amelie 92 Energie 20.79

2 John, Shanika 92 West Island 21.39

3 Leblanc, Annie 92 Club Lanaudiere-Olympique 21.54

4 Balthazar, Marie-Andree 92 Club Lanaudiere-Olympique 21.94


Women 200 Meter Plat Cadet

Provincial: 25.77 R 2004-03-06 Kimberly Hyacinthe, SLS

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Vidal, Anne-Christelle 90 Corsaire Chaparal 29.35

2 St-Cyr, Marie-Frederick 91 Sherbrooke 33.83

3 Reddick, Kathleen 91 Sherbrooke 34.28

Section 2

1 maratier, Anne-Sophie 91 Sherbrooke 28.89

2 Gosselin-Quevillon, Maryline 91 Express 30.68

3 Emond, Maeli 91 Sherbrooke 33.03

4 Poirier, Gabrielle 90 Dynamique Laval 34.91

Section 3

1 Gagnon, Chantal 90 Vaillants 32.19

2 Labonte, Melissa 91 Vaillants 32.31

3 Bordage, Marylise 90 Dynamique Laval 33.91

4 Kazenel, Jodi 91 West Island 34.33

Section 4

1 Letendre, Elise 90 Saint Laurent Select 29.80

2 Roy, Camille 91 College de L'Assopmtion 30.24

3 Perigny, Catherine 91 Energie 30.45

4 Giroux, Stephanie 90 Externat Sacre Coeur 32.22

Section 5

1 Longpre, Laurence 91 Dynamique Laval 29.60

2 Savard, Marie-Pier 90 Lavironde 29.77

3 Brault, Samantha 91 Heritage 29.78

4 Martin-Rouillard, Fannie 90 Dynamique Laval 30.88

Section 6

1 Letourneau, Joelle 90 Externat Sacre Coeur 28.93

2 Soucy, Laurence 90 Express 29.62

3 Bergeron-Dussault, Kim 90 Montreal Olympique 30.87

4 Sidhu, Gursharan 91 West Island 31.63

Section 7

1 Bruno, Virginia 90 Saint Laurent Select 27.87

2 Tasse, Elisa 91 Perfmax-Racing 28.44

3 Rheault, Eloise 90 Adrenaline 28.52

4 Lemay, Maggie 91 Energie 28.61

Section 8

1 Fontaine, Myriam 91 Dynamique Laval 27.68

2 Beaudry, Vanessa 90 St-Jean Olympique 27.82


3 O'Connor Louis-Seize, Isabelle 91 Petite Nation 27.91

4 Vissers, Jennifer 91 McGill Olympic Club 28.03


Women 200 Meter Plat Juvenile

Provincial: 24.41 R 1983-03-13 Rosey Edeh, VIKI

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Saindon, Valery 89 Coubertin 31.15

2 Dietz, Steffi 88 Saint Laurent Select 32.10

3 Morand Di Narodo, Sophie 89 Vaudreuil-Dorion 34.24

Section 2

1 Lafontaine, Marie-Michelle 88 Energie 29.38

2 Therrien, Andree-Anne 88 Sport-Etudes Disraeli 29.65

3 Emond, Mathilde 89 Energie 30.30

4 Emond, Catherine 89 Vaillants 31.11

Section 3

1 Savard, Marianne 88 Corsaire Chaparal 28.75

2 Lamalice, Annie 89 Dynamique Laval 28.94

3 Savard, Agathe 88 Corsaire Chaparal 29.03

4 Gilbert, Andreanne 89 Externat Sacre Coeur 29.73

Section 4

1 Bernier, Justine 89 Lavironde 27.48

2 Desormiers, Katherine 89 Perfmax-Racing 27.65

3 Chartier, Emilie 89 Corsaire Chaparal 29.12

--- Riley, Nathalie 89 Fredericton Legion TrackClub X28.43

Section 5

1 Cere, Susanna 89 McGill Olympic Club 27.07

2 Gosselin, Karine 88 Coubertin 27.56

3 Damphousse-Joly, Chloe 89 Energie 27.61

4 Mastroianni, Lisa 88 West Island 28.24


Women 300 Meter Plat Junior

Provincial: 38.70 R 1985-03-09 Rosey Edeh, MAWTC

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Tremblay-Blackburn, Stephanie 86 Saguenay Lac St-Jean 45.60

2 David, Kim 87 Saint Laurent Select 45.88

3 Lesur, Anne-Sophie 87 Sherbrooke 46.58

4 Durocher, Claudia 87 Cirrus 49.19

5 Sdicu, Katerine 87 Sherbrooke 49.36


Women 300 Meter Plat Senior

Provincial: 37.72 R 1996-01-21 Babacar Niengue, US

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Momoh, Nana-Aishefu 85 Saint Laurent Select 42.06

2 Abellard, Melissa-Kim 85 Perfmax-Racing 44.99

3 Bergeron, Mireille 85 Sherbrooke 46.91

4 Laforce-Tremblay, Anne 84 Montreal Olympique 48.31


Women 400 Meter Plat Juvenile

Provincial: 55.55 R 1983-03-19 Rosey Edeh, VIKI

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Savard, Isabelle 89 Cirrus 1:05.90


Section 1 ... (Women 400 Meter Plat Juvenile)

Name Yr Team Finals

2 Royer, Fannie 88 Lavironde 1:09.17

3 Morand Di Narodo, Sophie 89 Vaudreuil-Dorion 1:20.92

Section 2

1 Whalen, Colleen 89 Kilomaitres de Lasalle 1:09.87

2 Hailstone, Sarah 90 West Island 1:11.29

3 Belafi, Veronica 90 West Island 1:11.99

Section 3

1 Provencal, Vanessa 89 Dynamique Laval 1:09.36

2 Robinson, Caitlin 89 West Island 1:10.82

3 Emond, Mathilde 89 Energie 1:12.32

--- Hudon, Anne-Marie 88 Cirrus DQ

Section 4

1 Morency, Rebecca 88 Vaudreuil-Dorion 1:04.44

2 Savard, Marianne 88 Corsaire Chaparal 1:05.15

3 Lamalice, Annie 89 Dynamique Laval 1:08.38

4 Therrien, Andree-Anne 88 Sport-Etudes Disraeli 1:11.69

Section 5

1 Ottoni, Amanda 89 Saint Laurent Select 1:01.60

2 Laberge, Annie-Claude 89 Montreal Olympique 1:02.02

3 Vissers, Jennifer 91 McGill Olympic Club 1:03.06

4 Rousseau, Evelyne 89 Dynamique Laval 1:06.06

Section 6

1 Cere, Susanna 89 McGill Olympic Club 1:02.48

2 Desmarais-Gagnon, Alexandre 90 Cirrus 1:02.74

3 Drouin-Audet, Catherine 88 Club Lanaudiere-Olympique 1:03.62

--- Rondeau, Catherine 88 Sherbrooke DQ


Women 600 Meter Course Senior

Provincial: 1:28.13 R 1984-03-10 Christine Slythe, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Ogrodnick, Avril 87 McGill Olympic Club 1:37.10

2 Jarry, Rose-Marie 83 Montreal Olympique 1:40.38

3 Picard-Arsenault, Josee 88 Rouge et Or 1:43.20

4 Bourgeois, Annie 86 Universite Laval 1:43.51

5 Laforce-Tremblay, Anne 84 Montreal Olympique 1:48.00

6 Mainguy, Justine 85 Montreal Olympique 1:56.76

7 Sdicu, Katerine 87 Sherbrooke 1:58.40

8 Tremblay-Blackburn, Stephanie 86 Saguenay Lac St-Jean 2:00.78


Women 800 Meter Course Benjamin

Provincial: 2:24.58 R 2002-12-06 Amanda Ottoni, MOC

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Bouchard, Jessica 92 Heritage 2:32.91

2 G-Lafreniere, Amelie 92 Energie 2:34.15

3 Bouffard-Nesbitt, Olivia 92 Corsaire Chaparal 2:37.91

4 Grondin, Jessica 94 St-Johns High School 2:39.53

5 Balthazar, Marie-Andree 92 Club Lanaudiere-Olympique 2:46.23

6 Zilversmit, Shauna 93 West Island 2:52.04


Section 1 ... (Women 800 Meter Course Benjamin)

Name Yr Team Finals

7 Nadeau, Veronique 92 Sherbrooke 2:52.66

8 Sirois, Elizabeth 94 St-Johns High School 3:06.49

9 Tremblay, Amelie 93 Sherbrooke 3:12.68

10 Maximovsky, Maria 93 West Island 3:15.58

11 Rowland-Côte, Sabrina 94 Sherbrooke 3:17.81

--- Barton, Rebecca 92 Fredericton Legion TrackClub X2:35.09


Women 800 Meter Course Cadet

Provincial: 2:17.60 R 1980-02-23 Tracy Holmgren, USAM

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Brisson, Sophie 91 Jean De La Mennais 2:36.79

2 Pontoreau-Bazinet, Margaux 90 Montreal Olympique 2:39.40

3 Brault, Samantha 91 Heritage 2:41.80

4 Tremblay, Christina 91 Lavironde 2:45.37

5 Giroux, Stephanie 90 Externat Sacre Coeur 2:45.50

6 Lahaie, Sophie 91 McGill Olympic Club 2:50.29

7 Galbraith, Iona 90 McGill Olympic Club 2:50.39

8 Reddick, Kathleen 91 Sherbrooke 3:00.10

9 Michaud, Marie-Philippe 91 Express 3:06.93

10 Kazenel, Jodi 91 West Island 3:08.32

11 Gaudreau, Marie-Pier 90 Lavironde 3:23.34

Section 2

1 Desmarais-Gagnon, Alexandre 90 Cirrus 2:23.31

2 Hugues, Melanie 90 Heritage 2:27.20

3 Jacques, Marie-Eve 91 Sherbrooke 2:27.73

4 Streche, Viktoria-Erika 91 Athletica 2:31.36

5 Pearsall, Lyndsey 90 McGill Olympic Club 2:32.36

6 Therrien, Sarah 90 Externat Sacre Coeur 2:33.36

7 Vissers, Jennifer 91 McGill Olympic Club 2:36.05

8 Bergeron-Dussault, Kim 90 Montreal Olympique 2:36.38

9 Boucher, Leonie 91 Coubertin 2:39.62

10 Ricard, Karen 91 McGill Olympic Club 2:42.00

11 Sidhu, Gursharan 91 West Island 2:47.78

--- Lalonde, Geneviève 91 Bleu et Or X2:26.24


Women 800 Meter Course Juvenile

Provincial: 2:11.80 R 1977-02-27 Carole Rouillard, CAMN

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Savard, Isabelle 89 Cirrus 2:38.05

2 Provencal, Vanessa 89 Dynamique Laval 2:41.42

3 Rioux, Marina 89 Coubertin 2:41.64

4 Hudon, Anne-Marie 88 Cirrus 2:45.86

5 Perras, Edith 89 Saint Laurent Select 2:47.05

6 Balthazar, Valerie 89 Club Lanaudiere-Olympique 2:47.39

7 Royer, Fannie 88 Lavironde 2:47.72

8 Robinson, Caitlin 89 West Island 2:52.49

Section 2

1 Gendron, Caroline 89 Cirrus 2:29.26


Section 2 ... (Women 800 Meter Course Juvenile)

Name Yr Team Finals

1 Hebert, Audrey 88 Energie 2:29.26

3 Raby, Arianne 88 Club Lanaudiere-Olympique 2:32.22

4 Fauteux-Lachance, Vicky 88 Montreal Olympique 2:36.23

5 Rousseau, Evelyne 89 Dynamique Laval 2:36.55

6 Cote, Marjorie 89 Corsaire Chaparal 2:36.79

7 Godin, Emmanuelle 89 Cirrus 2:39.12

Section 3

1 Ottoni, Amanda 89 Saint Laurent Select 2:23.93

2 Laberge, Annie-Claude 89 Montreal Olympique 2:25.70

3 Lafontaine, Marie-Michelle 88 Energie 2:27.65

4 Morency, Rebecca 88 Vaudreuil-Dorion 2:29.60

5 Rondeau, Catherine 88 Sherbrooke 2:34.63

6 Ghinda, Diana-Christina 88 Montreal Olympique 2:39.04

7 Beaulieu, Monika 89 Coubertin 2:39.21

--- Girard, Maryse 89 Bleu et Or X2:33.39


Women 1000 Meter Course Minime

Provincial: 3:31.10 R 2001-12-01 Alexandre Desmarais-Gagnon, CAA

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Grondin, Jessica 94 St-Johns High School 3:31.61

2 Walker, Kheanna 95 West Island 3:34.63

3 Guay, Melyssa 94 St-Johns High School 3:53.79

4 Sirois, Elizabeth 94 St-Johns High School 4:04.82

5 Lemay-L'heureux, Sophie 95 Adrenaline 4:06.32

6 Ettaleb, Fatima-Azzahra 95 McGill Olympic Club 4:07.21

7 Skipper, Florence 94 West Island 4:25.16

8 Sibthorpe, Megan 95 McGill Olympic Club 4:32.14

9 Sibthorpe, August 97 McGill Olympic Club 4:38.91


Women 1000 Meter Course Benjamin

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Bouchard, Jessica 92 Heritage 3:20.64

2 Brousseau, Christelle 92 Petite Nation 3:23.81

3 Bouffard-Nesbitt, Olivia 92 Corsaire Chaparal 3:23.90

4 Lafrance-Veillette, Chanie 92 Energie 3:28.43

5 Chartrand, Sonia 92 Petite Nation 3:38.22

6 Langlois, Daphnee 92 Coubertin 3:40.15

7 Monette, Carole-Anne 92 Vaudreuil-Dorion 3:51.91

8 Fabbiani-Brule, Alexie 93 College de L'Assopmtion 3:56.97

9 Zilversmit, Shauna 93 West Island 4:01.65

--- Barton, Rebecca 92 Fredericton Legion TrackClub X3:20.10


Women 1000 Meter Course Senior

Provincial: 2:41.22 R 1985-01-13 Christine Slythe, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Ogrodnick, Avril 87 McGill Olympic Club 2:56.24

2 Jarry, Rose-Marie 83 Montreal Olympique 3:08.12


Section 1 ... (Women 1000 Meter Course Senior)

Name Yr Team Finals

3 Picard-Arsenault, Josee 88 Rouge et Or 3:16.03

4 Grondines, Melissa 83 Rouge et Or 3:16.21

5 Bourgeois, Annie 86 Universite Laval 3:18.01

6 Mainguy, Justine 85 Montreal Olympique 3:35.88

--- Cormier, Isabelle 87 Bleu et Or X3:05.18

--- Laforce-Tremblay, Anne 84 Montreal Olympique DNF


Women 1200 Meter Course Benjamin

Provincial: 3:54.78 R 2002-03-01 Justine L'Heureux, PATR

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Bouchard, Jessica 92 Heritage 4:09.75

2 Lafrance-Veillette, Chanie 92 Energie 4:10.83

3 Bouffard-Nesbitt, Olivia 92 Corsaire Chaparal 4:10.88

4 Brousseau, Christelle 92 Petite Nation 4:14.89

5 Balthazar, Marie-Andree 92 Club Lanaudiere-Olympique 4:23.09

6 Langlois, Daphnee 92 Coubertin 4:27.59

7 Monette, Carole-Anne 92 Vaudreuil-Dorion 4:42.92

8 Guay, Melyssa 94 St-Johns High School 4:54.53

9 Fabbiani-Brule, Alexie 93 College de L'Assopmtion 5:00.79

10 Perras, Andreanne 92 Saint Laurent Select 5:37.24


Women 1200 Meter Course Cadet

Provincial: 4:43.23 R 2002-03-01 Avril Ogrodnick, MOC

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Pontoreau-Bazinet, Margaux 90 Montreal Olympique 4:14.92 R

2 Galbraith, Iona 90 McGill Olympic Club 4:21.50 R

3 Giroux, Stephanie 90 Externat Sacre Coeur 4:24.23 R

4 Tremblay, Christina 91 Lavironde 4:24.78 R

5 Lahaie, Sophie 91 McGill Olympic Club 4:25.52 R

6 Michaud, Koryne 91 Saint Laurent Select 4:28.02 R

7 Hailstone, Sarah 90 West Island 4:45.28

8 Menard, Jade 90 Vaudreuil-Dorion 5:02.57

9 Michaud, Marie-Philippe 91 Express 5:15.06

Section 2

1 Hugues, Melanie 90 Heritage 3:53.56 R

2 Desmarais-Gagnon, Alexandre 90 Cirrus 3:54.09 R

3 Jacques, Marie-Eve 91 Sherbrooke 3:56.79 R

4 Therrien, Sarah 90 Externat Sacre Coeur 3:57.17 R

5 Streche, Viktoria-Erika 91 Athletica 3:57.36 R

6 Pearsall, Lyndsey 90 McGill Olympic Club 4:02.09 R

7 Ricard, Karen 91 McGill Olympic Club 4:12.97 R

8 Bergeron-Dussault, Kim 90 Montreal Olympique 4:13.90 R

9 Boucher, Leonie 91 Coubertin 4:16.09 R

--- Lalonde, Geneviève 91 Bleu et Or X3:54.55 R


Women 1500 Meter Course Juvenile

Provincial: 4:32.20 R 1998-03-05 Emilie Mondor, EXPR

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Godin, Emmanuelle 89 Cirrus 5:20.64


2 Raby, Arianne 88 Club Lanaudiere-Olympique 5:28.11

3 Turnbull, Meghan 88 McGill Olympic Club 5:35.88

4 Rioux, Marina 89 Coubertin 5:37.54

5 Perras, Edith 89 Saint Laurent Select 5:40.29

6 Royer, Fannie 88 Lavironde 5:44.70

7 Balthazar, Valerie 89 Club Lanaudiere-Olympique 5:55.24

8 Leclerc, Valery 89 Express 6:09.10

Section 2

1 Ottoni, Amanda 89 Saint Laurent Select 5:03.24

2 Gendron, Caroline 89 Cirrus 5:04.18

3 Lafontaine, Marie-Michelle 88 Energie 5:15.18

4 Fauteux-Lachance, Vicky 88 Montreal Olympique 5:19.91

5 Jalbert, Tania 89 Coubertin 5:20.82

6 Laberge, Annie-Claude 89 Montreal Olympique 5:20.83

7 Cote, Marjorie 89 Corsaire Chaparal 5:22.19

8 Beaulieu, Monika 89 Coubertin 5:39.12

9 Hebert, Audrey 88 Energie 5:39.42

--- Girard, Maryse 89 Bleu et Or X5:22.64


Women 1500 Meter Course Senior

Provincial: 4:21.28 R 1986-01-18 Christine Slythe, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Ogrodnick, Lise 87 McGill Olympic Club 4:42.51

2 Ogrodnick, Avril 87 McGill Olympic Club 4:50.55

3 Cote, Marjorie 89 Corsaire Chaparal 5:20.83

4 Lavoie, Audrey-Sophie 85 Rouge et Or 5:28.46

5 Voghel, Louise 54 Veteran 5:29.12

6 Lapointe, Elvy 74 Sherbrooke 5:29.73

7 Montpetit, Valerie 87 College de L'Assopmtion 5:51.85

--- Cormier, Isabelle 87 Bleu et Or X4:56.86


Women 2000 Meter Course Cadet

Provincial: 6:39.10 R 1978-03-18 Tracy Holmgren, PLS

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Hugues, Melanie 90 Heritage 6:55.98

2 Pearsall, Lyndsey 90 McGill Olympic Club 7:00.31

3 Streche, Viktoria-Erika 91 Athletica 7:09.30

4 Jacques, Marie-Eve 91 Sherbrooke 7:11.85

5 Brisson, Sophie 91 Jean De La Mennais 7:18.74

6 Pontoreau-Bazinet, Margaux 90 Montreal Olympique 7:31.01

7 Ricard, Karen 91 McGill Olympic Club 7:36.55

8 Tremblay, Christina 91 Lavironde 7:42.78

9 Galbraith, Iona 90 McGill Olympic Club 7:43.49

10 Lahaie, Sophie 91 McGill Olympic Club 7:49.73

Section 1 ... (Women 2000 Meter Course Cadet)

Name Yr Team Finals

11 Menard, Jade 90 Vaudreuil-Dorion 8:21.73


Women 3000 Meter Course Juvenile

Provincial: 9:29.36 R 1998-03-14 Emilie Mondor, EXPR

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Gendron, Caroline 89 Cirrus 11:00.65


2 Ghinda, Diana-Christina 88 Montreal Olympique 11:20.71

3 Jalbert, Tania 89 Coubertin 11:28.52

4 Rioux, Marina 89 Coubertin 12:24.17

5 Turnbull, Meghan 88 McGill Olympic Club 12:30.73

6 Leclerc, Valery 89 Express 13:56.35

--- Robinson, Caitlin 89 West Island DNF

--- Cote, Marjorie 89 Corsaire Chaparal DNF


Women 3000 Meter Course Senior

Provincial: 9:18.23 R 2002-01-12 Emilie Mondor, EXPR

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Girard, Lyne 74 Saguenay Lac St-Jean 11:11.94

2 Cote, Marie-Christine 82 Rouge et Or 11:25.24

3 Voghel, Louise 54 Veteran 11:43.05

4 Montpetit, Valerie 87 College de L'Assopmtion 13:31.53


Women 60 Meter Haies 24 po Minime

8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times

Provincial: 9.71 R 2001-03-04 Ariane Beaumont-Courteau, MINT

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 11.14 Q

2 Walker, Kheanna 95 West Island 11.76 Q

3 Stavrakos, Vivian S. 94 Saint Laurent Select 12.11 Q

4 Grondin, Jessica 94 St-Johns High School 12.56 q

4 De Bellefeuille, Eloise 94 Sherbrooke 12.56 q

6 Turgeon, Andreanne 94 Adrenaline 13.15

7 Lussier-Roy, Rebecca 97 Sherbrooke 13.96

Heat 2 Preliminaries

1 Husbands, Jaleesa 95 West Island 12.01 Q

2 Sirois, Elizabeth 94 St-Johns High School 12.80 Q

3 Skipper, Florence 94 West Island 13.23 Q

4 Daigneault, Justine 96 Saint Laurent Select 13.62


Women 60 Meter Haies 24 po Minime

Provincial: 9.71 R 2001-03-04 Ariane Beaumont-Courteau, MINT

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 10.90

2 Walker, Kheanna 95 West Island 11.00

3 Grondin, Jessica 94 St-Johns High School 11.60

4 Husbands, Jaleesa 95 West Island 11.63

5 Stavrakos, Vivian S. 94 Saint Laurent Select 11.69

Section 1 Finals ... (Women 60 Meter Haies 24 po Minime)

Name Yr Team Finals

6 Sirois, Elizabeth 94 St-Johns High School 12.76

7 Skipper, Florence 94 West Island 13.71


Women 60 Meter Haies 30 po Benjamin

8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times

Provincial: 9.66 R 1998-01-18 Shannon Sherrett, MOC

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Bolduc, Aurelie 92 Montreal International 10.42 Q


2 John, Shanika 92 West Island 10.61 Q

3 Bernard, Laurence 92 Dynamique Laval 11.30 Q

4 Rodrigue, Marie-Isabelle 92 Jeunesse Athletics Waterloo 11.53 q

5 Marek, Andrea 93 West Island 12.04

6 Lussier-Roy, Sarah Sherbrooke 12.37

7 Sigouin, Melissa 93 Corsaire Chaparal 12.94

Heat 2 Preliminaries

1 Lamarre, Maniska 92 Energie 10.57 Q

2 Canuel, Alexandra 92 Sherbrooke 10.58 Q

3 Chartrand, Sonia 92 Petite Nation 10.85 Q

4 Richardson, Tristin 93 St-Johns High School 11.92 q

5 Blais, Gabrielle 92 Sherbrooke 12.36


Women 60 Meter Haies 30 po Benjamin

Provincial: 9.66 R 1998-01-18 Shannon Sherrett, MOC

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Bolduc, Aurelie 92 Montreal International 10.26

2 Lamarre, Maniska 92 Energie 10.49

3 John, Shanika 92 West Island 10.84

4 Chartrand, Sonia 92 Petite Nation 10.87

5 Bernard, Laurence 92 Dynamique Laval 11.20

6 Rodrigue, Marie-Isabelle 92 Jeunesse Athletics Waterloo 11.64

7 Canuel, Alexandra 92 Sherbrooke 11.71


Women 60 Meter Haies 30 po Cadet

Top 8 Advance by Time

Provincial: 9.23 R 2000-01-14 Genevieve Thibault, RO

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Fontaine, Myriam 91 Dynamique Laval 9.92 q

2 Lemay, Maggie 91 Energie 10.31 q

3 Parent-Banachowski, Sophie 91 Adrenaline 10.60 q

4 Jones, Brooke 91 Saint Laurent Select 10.67 q

5 Blouin, Melissa 90 Sherbrooke 12.19

6 Emond, Maeli 91 Sherbrooke 12.55

Heat 2 Preliminaries

1 Aubin, Virginie 90 Jeunesse Athletics Waterloo 9.50 q

2 Beaumont-Courteau, Ariane 90 Montreal International 9.63 q

3 Martin-Rouillard, Fannie 90 Dynamique Laval 10.41 q

4 Longpre, Laurence 91 Dynamique Laval 10.97

Heat 2 Preliminaries ... (Women 60 Meter Haies 30 po Cadet)

Name Yr Team Prelims

5 Soucy, Laurence 90 Express 11.00

6 Forgue, Fanny 90 Dynamique Laval 11.61

Heat 3 Preliminaries

1 Rheault, Eloise 90 Adrenaline 10.11 q

2 Cote, Genevieve 90 Express 10.77

3 Gagnon, Chantal 90 Vaillants 11.13

4 Letarte, Anne-Jolie 91 Sherbrooke 11.99

5 Gigere, Sabrina 91 Coubertin 12.10

6 St-Cyr, Marie-Frederick 91 Sherbrooke 14.32



Women 60 Meter Haies 30 po Cadet

Provincial: 9.23 R 2000-01-14 Genevieve Thibault, RO

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Beaumont-Courteau, Ariane 90 Montreal International 9.44

2 Aubin, Virginie 90 Jeunesse Athletics Waterloo 9.55

3 Fontaine, Myriam 91 Dynamique Laval 10.05

4 Lemay, Maggie 91 Energie 10.13

5 Rheault, Eloise 90 Adrenaline 10.30

6 Martin-Rouillard, Fannie 90 Dynamique Laval 10.40

7 Parent-Banachowski, Sophie 91 Adrenaline 10.61

8 Jones, Brooke 91 Saint Laurent Select 10.77


Women 60 Meter Haies 30 po Juvenile

8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times

Provincial: 8.72 R 2002-03-01 Genevieve Thibault, RO

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Cere, Susanna 89 McGill Olympic Club 9.27 Q

2 Gonthier, Stephanie 88 Lavironde 10.26 Q

3 Hebert, Audrey 88 Energie 10.31 Q

4 Fournier, Melissa 88 Energie 10.36 q

Heat 2 Preliminaries

1 Bernier, Justine 89 Lavironde 9.77 Q

2 Dugas, Katerine 88 Dynamique Laval 9.86 Q

3 Lachance, Malissa 89 Saint Laurent Select 9.87 Q

4 Renaud, Esther 88 Jeunesse Athletics Waterloo 9.93 q


Women 60 Meter Haies 30 po Juvenile

Provincial: 8.72 R 2002-03-01 Genevieve Thibault, RO

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Cere, Susanna 89 McGill Olympic Club 9.23

2 Bernier, Justine 89 Lavironde 9.65

3 Dugas, Katerine 88 Dynamique Laval 9.77

4 Renaud, Esther 88 Jeunesse Athletics Waterloo 9.82

5 Lachance, Malissa 89 Saint Laurent Select 9.89

6 Gonthier, Stephanie 88 Lavironde 10.22

7 Fournier, Melissa 88 Energie 10.23

8 Hebert, Audrey 88 Energie 10.72


Women 60 Meter Haies 33 po Junior

Provincial: 8.59 R 1991-03-01 Sonia Paquette, COCH

Name Yr Team Finals

Section 1

1 delisle, Pascale 87 Rouge et Or 9.19

2 Massicotte, Jessica 86 Sherbrooke 9.96

3 Baragengana, Annick 86 Sherbrooke 10.15

4 Brosseau, Mylene 86 Jeunesse Athletics Waterloo 10.41

5 Laplante, Amelie 87 Saint Laurent Select 10.43

6 Gendron-Daigneault, Pascale 86 Sherbrooke 10.93


Women 1500 Meter Marche Cadet

Provincial: 7:03.78 R 1998-01-31 Mylene Tetreault, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Gingras-Perron, Justine 90 Petite Nation 8:49.89


2 Gaudreau, Marie-Pier 90 Lavironde 8:54.55


Women 3000 Meter Marche Senior

Provincial: 12:54.70 R 1992 Tina Poitras, EH

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Perras, Suzie 59 Veteran 20:34.0h


Women 4x60 Meter Relay Minime

Team Relay Finals

Section 1

1 West Island A 38.79

1) Husbands, Jaleesa 95 2) Walker, Kheanna 95 3) Skipper, Florence 94 4) Genesse, Pamela 94


Women 4x200 Meter Relay Benjamin

Provincial: 2:04.10 R 2001-03-04 IMP, IMP

Team Relay Finals

Section 1

1 West Island A 2:12.21

1) Tsalafos, Georgia 93 2) Campbell, Camille 93 3) Campbell, Jasmine 93 4) Marek, Andrea 93


Women 4x200 Meter Relay Cadet

Provincial: 1:48.59 R 1982-03-06 QUAV, QUAV

Team Relay Finals

Section 1

1 West Island A 2:08.73

1) John, Shanika 92 2) Hailstone, Megan 93 3) Leduc, Michelle 92 4) Zilversmit, Shauna 93


Women 4x200 Meter Relay Juvenile

Team Relay Finals

Section 1

1 Coubertin A 1:58.75

1) Gosselin, Karine 88 2) Jalbert, Tania 89 3) Beaulieu, Monika 89 4) Saindon, Valery 89

2 Sherbrooke A 2:02.34

1) Rondeau, Catherine 88 2) Blouin, Melissa 90 3) Letarte, Anne-Jolie 91 4) Emond, Maeli 91

3 West Island A 2:02.93

1) Mastroianni, Lisa 88 2) Belafi, Veronica 90 3) Whalen, Colleen 89 4) Robinson, Caitlin 89

Section 1 ... (Women 4x200 Meter Relay Juvenile)

Team Relay Finals

--- Lavironde A DQ

1) Gonthier, Stephanie 88 2) Savard, Marie-Pier 90 3) Royer, Fannie 88 4) Bernier, Justine 89


Women 4x200 Meter Relay Junior

Provincial: 1:43.74 R 1982-03-06 MAW, MAW

Team Relay Finals

Section 1

1 Sherbrooke A 1:52.16

1) Massicotte, Jessica 86 2) Baragengana, Annick 86 3) Gendron-Daigneault, Pascale 86 4) Lesur, Anne-Sophie 87

2 Coubertin A 1:57.86

1) Gosselin, Karine 88 2) Chenard, Virginie 87 3) Couture, Audrey 87 4) Jalbert, Tania 89


Women 4x800 Meter Relay Junior

Team Relay Finals

Section 1

1 Coubertin A 11:26.95

1) Beaulieu, Monika 89 2) Boucher, Leonie 91 3) Rioux, Marina 89 4) Langlois, Daphnee 92



Women Hauteur Minime

Provincial: 1.40m R 2003-01-19 Ariane Beaumont-Courteau, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 1.21m

2 Laccone, Christina 94 Kilomaitres de Lasalle 1.15m

3 De Bellefeuille, Eloise 94 Sherbrooke J1.10m

3 Grondin, Jessica 94 St-Johns High School 1.10m

3 Sirois, Elizabeth 94 St-Johns High School J1.10m

3 Stavrakos, Vivian S. 94 Saint Laurent Select J1.10m

7 Daigneault, Justine 96 Saint Laurent Select 1.00m


Women Hauteur Benjamin

Provincial: 1.65m R 2004-12-15 Nicole Riley, KMS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Lee, Caitlin 92 Kilomaitres de Lasalle 1.43m

2 Chartrand, Sonia 92 Petite Nation 1.40m

3 Desilets, Laurie 92 Athletica 1.25m

3 Turgeon, Annabelle 92 Sherbrooke J1.25m

5 Rochon, Laurence 93 Corsaire Chaparal 1.15m

6 Nadeau, Veronique 92 Sherbrooke 1.10m

6 Sigouin, Melissa 93 Corsaire Chaparal J1.10m

8 Richardson, Tristin 93 St-Johns High School 1.05m

--- Rowland-Côte, Sabrina 94 Sherbrooke NH


Women Hauteur Cadet

Provincial: 1.72m R 1986-03-01 Patricia Duthilleul, SLS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Aubin, Virginie 90 Jeunesse Athletics Waterloo 1.55m

2 Beaumont-Courteau, Ariane 90 Montreal International 1.50m

3 Parent-Banachowski, Sophie 91 Adrenaline 1.45m

Flight 1 ... (Women Hauteur Cadet)

Name Yr Team Finals

4 Forgue, Fanny 90 Dynamique Laval 1.40m

5 Cote, Genevieve 90 Express 1.35m

5 Longpre, Laurence 91 Dynamique Laval J1.35m

7 Martel, Vanessa 90 St-Jean Olympique 1.30m

8 maratier, Anne-Sophie 91 Sherbrooke 1.25m

8 Perigny, Catherine 91 Energie J1.25m

10 Letarte, Anne-Jolie 91 Sherbrooke 1.20m

10 Blouin, Melissa 90 Sherbrooke J1.20m

12 Emond, Maeli 91 Sherbrooke 1.15m

12 St-Cyr, Marie-Frederick 91 Sherbrooke J1.15m


Women Hauteur Juvenile

Provincial: 1.80m R 1982-12-04 Carol-Ann Leslie, VIKI

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Pontbriand-Malo, Laurence 88 Dynamique Laval J1.50m

1 Dugas, Katerine 88 Dynamique Laval 1.50m


3 Comeau, Valerie 89 Jean De La Mennais 1.45m

4 Gonthier, Stephanie 88 Lavironde 1.40m

4 Lachance, Malissa 89 Saint Laurent Select J1.40m

6 Savard, Marianne 88 Corsaire Chaparal J1.35m

6 Savard, Agathe 88 Corsaire Chaparal 1.35m

6 Longpre, Veronique 88 Dynamique Laval J1.35m

9 Hebert, Audrey 88 Energie 1.30m

10 Saindon, Valery 89 Coubertin J1.25m

10 Begin, Marie-Louise 89 St-Jean Olympique 1.25m

--- Dietz, Steffi 88 Saint Laurent Select NH


Women Hauteur Junior

Provincial: 1.80m R 1982-03-20 Annie Potvin, JEAN

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Baragengana, Annick 86 Sherbrooke 1.60m

2 Massicotte, Jessica 86 Sherbrooke 1.55m

3 Brosseau, Mylene 86 Jeunesse Athletics Waterloo J1.45m

3 Chenard, Virginie 87 Coubertin 1.45m

3 Gendron-Daigneault, Pascale 86 Sherbrooke J1.45m

6 Prevost, Tania 87 Petite Nation 1.40m

7 Couture, Audrey 87 Coubertin 1.35m


Women Hauteur Senior

Provincial: 1.81m R 1997-01-25 Nathalie Belfort, SJO

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Romano-Hurteau, Marlene 82 Montreal Olympique 1.60m


Women Perche Cadet

Provincial: 3.35m R 2005-01-23 Ariane Beaumont-Courteau, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Normandin, Sophie 90 St-Jean Olympique 2.30m


Women Perche Junior

Provincial: 3.55m R 2005-01-22 Gabriella Lasnier-Duclos, RO

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Duclos Lasnier, Gabriella 88 Rouge et Or 3.62m R

2 Beaumont-Courteau, Ariane 90 Montreal International 3.30m

3 Brosseau, Mylene 86 Jeunesse Athletics Waterloo 3.00m

4 delisle, Pascale 87 Rouge et Or 2.55m


Women Perche Senior

Provincial: 3.85m R 2002-01-26 Elyse Menard, SHER

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Jean, Caroline 80 Sherbrooke 3.62m

2 Lefebvre-Bertrand, Emilie 83 Corsaire Chaparal 3.20m

2 Frigon, Melanie 82 Sherbrooke 3.20m

4 Barta, Mihaela 80 Montreal International 3.10m

5 Dufour-Chouinard, Emilie 85 Sherbrooke 3.00m


6 Coquel, Celine 79 Universite Sherbrooke 2.85m

6 Charest, Renee 82 Universite Sherbrooke 2.85m

8 Berube, Jolyane 79 Sherbrooke 2.55m

9 Gombault, Colline 84 Universite Sherbrooke 2.40m


Women Longueur zone Minime

Provincial: 4.36m R 2003-02-08 Aurelie Bolduc, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Laccone, Christina 94 Kilomaitres de Lasalle 4.03m

2 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 3.97m

3 Lussier-Roy, Eve 94 Sherbrooke J3.69m

3 Grondin, Jessica 94 St-Johns High School 3.69m

5 Walker, Kheanna 95 West Island 3.66m

6 De Bellefeuille, Eloise 94 Sherbrooke 3.58m

7 Stavrakos, Vivian S. 94 Saint Laurent Select 3.44m

8 Husbands, Jaleesa 95 West Island 3.35m

9 Daigneault, Justine 96 Saint Laurent Select 3.11m

10 Sigouin, Cynthia 95 Corsaire Chaparal 2.92m

11 Desaulniers, Myriam 94 Energie 2.78m

12 Lussier-Roy, Rebecca 97 Sherbrooke 2.75m


Women Longueur zone Benjamin

Provincial: 5.04m R 2000-01-15 Genevieve Tremblay, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Turgeon, Annabelle 92 Sherbrooke 4.56m

2 John, Shanika 92 West Island 4.47m

3 Desilets, Laurie 92 Athletica 4.38m

4 Hottin, Laurence 92 College de L'Assopmtion 4.18m

4 Canuel, Alexandra 92 Sherbrooke 4.18m

6 Watchan, Natasha 92 Cirrus 4.08m

7 Halle, Samatha 93 Sherbrooke 3.97m

8 Lee, Caitlin 92 Kilomaitres de Lasalle 3.91m

Flight 1 ... (Women Longueur zone Benjamin)

Name Yr Team Finals

9 Chartrand, Sonia 92 Petite Nation 3.84m

10 Marek, Andrea 93 West Island 3.82m

11 Savard, Claudine 92 Corsaire Chaparal 3.71m

12 Gareau-Lindsay, Jasmine 92 Athletica 3.66m

13 Tremblay, Amelie 93 Sherbrooke 3.62m

14 Tsalafos, Georgia 93 West Island 3.60m

15 Bernard, Laurence 92 Dynamique Laval 3.52m

16 Rochon, Laurence 93 Corsaire Chaparal 3.43m

17 Langlois, Daphnee 92 Coubertin 3.33m

18 Goulet, Camille 92 College de L'Assopmtion 3.32m

19 Sigouin, Melissa 93 Corsaire Chaparal 3.28m

20 Bissonnette, Caroline 93 Sherbrooke 3.18m

21 Fabbiani-Brule, Alexie 93 College de L'Assopmtion 2.66m


Women Longueur Cadet

Provincial: 5.49m R 1983-12-10 Simone Lemieux, ATHE

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Beaumont-Courteau, Ariane 90 Montreal International 5.02m


2 Rheault, Eloise 90 Adrenaline 4.90m

3 Aubin, Virginie 90 Jeunesse Athletics Waterloo 4.85m

4 Saint-Lo, Natacha 90 Lachine 4.71m

5 Beaulieu-Boire, Laurence 90 Sherbrooke 4.61m

6 Soucy, Laurence 90 Express 4.44m

7 Longpre, Laurence 91 Dynamique Laval 4.30m

8 Labonte, Melissa 91 Vaillants 4.16m

8 Forgue, Fanny 90 Dynamique Laval 4.16m

10 Jones, Brooke 91 Saint Laurent Select 4.14m

11 Savard, Marie-Pier 90 Lavironde 4.12m

12 Martin-Rouillard, Fannie 90 Dynamique Laval 4.04m

13 Gagnon, Chantal 90 Vaillants 4.03m

14 Blanchard, Annie-Pierre 90 Adrenaline 3.97m

15 Gosselin-Quevillon, Maryline 91 Express 3.83m

16 Perigny, Catherine 91 Energie 3.82m

16 Fontaine, Myriam 91 Dynamique Laval 3.82m

18 Blouin, Melissa 90 Sherbrooke 3.67m

19 Roy, Camille 91 College de L'Assopmtion 3.64m

20 Cardinal-Paquet, Marie-Pier 91 Sherbrooke 3.51m

21 Letarte, Anne-Jolie 91 Sherbrooke 3.28m


Women Longueur Juvenile

Provincial: 5.79m R 1999-03-20 Marlene Romano Hurteau, EXPR

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Damphousse-Joly, Chloe 89 Energie 5.11m

2 Renaud, Esther 88 Jeunesse Athletics Waterloo 4.97m

3 Bernier, Justine 89 Lavironde 4.89m

4 Dugas, Katerine 88 Dynamique Laval 4.78m

5 Gonthier, Stephanie 88 Lavironde 4.65m

6 Longpre, Veronique 88 Dynamique Laval 4.59m

Flight 1 ... (Women Longueur Juvenile)

Name Yr Team Finals

7 Savard, Agathe 88 Corsaire Chaparal 4.57m

8 Savard, Marianne 88 Corsaire Chaparal 4.55m

9 Therrien, Andree-Anne 88 Sport-Etudes Disraeli 4.50m

10 Gosselin, Karine 88 Coubertin 4.49m

11 Comeau, Valerie 89 Jean De La Mennais 4.39m

12 Brochu, Sophie 88 Externat Sacre Coeur 4.29m

13 Emond, Catherine 89 Vaillants 4.27m

14 Lamalice, Annie 89 Dynamique Laval 4.17m

15 Mondor, Veronique 88 Express 3.88m

16 Chartier, Emilie 89 Corsaire Chaparal 3.78m

17 Guerrier, Alaika 89 Perfmax-Racing 3.68m


Women Longueur Junior

Provincial: 6.00m R 12-1983 Carole Galloway, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 delisle, Pascale 87 Rouge et Or 5.52m

2 Baragengana, Annick 86 Sherbrooke 5.41m

3 Massicotte, Jessica 86 Sherbrooke 5.14m


4 Laplante, Amelie 87 Saint Laurent Select 5.13m

5 Sanche, Caroline 86 Externat Sacre Coeur 5.10m

6 Hyacinthe, Kimberly 89 Saint Laurent Select 5.02m

7 Brosseau, Mylene 86 Jeunesse Athletics Waterloo 4.82m

8 Gendron-Daigneault, Pascale 86 Sherbrooke 4.68m

9 Chenard, Virginie 87 Coubertin 4.64m


Women Longueur Senior

Provincial: 6.24m R 1985-02-09 Carole Galloway, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Romano-Hurteau, Marlene 82 Montreal Olympique 5.63m

2 Caban, Julie-Christine 85 Saint Laurent Select 5.29m

3 Doody, Maureen 71 Ottawa Lions 5.23m

4 Fortin, Veronique 78 Sherbrooke 5.21m

5 Fortune, Murielle 85 Perfmax-Racing 5.18m

6 Gaetan, Sylvia 74 Perfmax-Racing 5.03m


Women Triple Saut Juvenile

Provincial: 11.05m R 1995-12-03 KAren-Anne Pierrecin, HP

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Brochu, Sophie 88 Externat Sacre Coeur 9.02m

2 Lamalice, Annie 89 Dynamique Laval 8.95m

3 Fournier, Melissa 88 Energie 8.92m


Women Triple Saut Junior

Provincial: 11.81m R 2001-03-03 Ludwige Abellard, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Sanche, Caroline 86 Externat Sacre Coeur 9.67m

2 Laplante, Amelie 87 Saint Laurent Select 9.57m


Women Poids 2 Kg Minime

Provincial: 10.09m R 2001-12-01 Laetitia Van Becelaere, SLS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Desaulniers, Myriam 94 Energie 8.11m

2 Genesse, Pamela 94 Adrenaline 7.34m

3 Turgeon, Andreanne 94 Adrenaline 5.25m

4 Sigouin, Cynthia 95 Corsaire Chaparal 4.84m

5 Courteau, Clemence 97 Sherbrooke 3.02m


Women Poids 3 Kg Benjamin

Provincial: 13.44m R 2004-02-07 Catherine Belanger, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Chartrand, Sonia 92 Petite Nation 9.79m

2 Canuel, Alexandra 92 Sherbrooke 9.42m

3 Rodrigue, Marie-Isabelle 92 Jeunesse Athletics Waterloo 7.62m

4 Sigouin, Melissa 93 Corsaire Chaparal 7.21m

5 Perras, Andreanne 92 Saint Laurent Select 7.18m

6 Bernard, Laurence 92 Dynamique Laval 6.72m


7 Blais, Gabrielle 92 Sherbrooke 6.36m


Women Poids 3 Kg Cadet

Provincial: 14.46m R 1996-01-20 Nathalie Thenor, PAUL

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Corbeil, Joanie 90 Petite Nation 10.46m

2 Forgue, Fanny 90 Dynamique Laval 9.64m

3 Longpre, Laurence 91 Dynamique Laval 9.39m

4 Gaudreau, Marie-Pier 90 Lavironde 9.31m

5 Duchesneau, Janie 90 St-Jean Olympique 9.21m

6 Dagenais, Marily 90 Vaillants 9.11m

7 Krabchi, Kheir El Imane 90 Sherbrooke 8.57m

8 Theriault, Sophie 90 St-Jean Olympique 8.24m

9 Jones, Brooke 91 Saint Laurent Select 8.22m

10 Cardinal-Paquet, Marie-Pier 91 Sherbrooke 7.82m

11 Letendre, Elise 90 Saint Laurent Select 7.50m

12 Vaillancourt, Tanya 91 Coubertin 7.46m

13 Doyon, Lysanne 91 Lavironde 7.41m

14 Blouin, Melissa 90 Sherbrooke 7.11m

15 Michaud, Koryne 91 Saint Laurent Select 5.26m


Women Poids 4 Kg Juvenile

Provincial: 12.81m R 1996-03-02 Dominique Bilodeau, SHER

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Dumont-Breton, Myriam 88 Vaillants 13.28m R

2 Larose, Annie 89 St-Jean Olympique 12.16m

3 Boudreau, Isabelle 89 St-Jean Olympique 11.90m

4 Pelletier, Mylene 88 Vaillants 10.98m

5 Pontbriand-Malo, Laurence 88 Dynamique Laval 10.08m

6 Dugas, Katerine 88 Dynamique Laval 9.68m

Flight 1 ... (Women Poids 4 Kg Juvenile)

Name Yr Team Finals

7 Begin, Marie-Louise 89 St-Jean Olympique 9.64m

8 Renaud, Esther 88 Jeunesse Athletics Waterloo 8.91m


Women Poids 4 Kg Junior

Provincial: 15.60m R 1975-03-08 Lucette Moreau, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Bastielle-Rousseau, Catherine 86 Vaillants 10.78m

2 Beaulieu, Veronique 87 Vaillants 9.60m

3 Leclerc, Isabelle 87 Externat Sacre Coeur 7.45m


Women Weight Throw 3 Kg Cadet

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Corbeil, Joanie 90 Petite Nation 8.53m

2 Dagenais, Marily 90 Vaillants 6.72m


Women Weight Throw 3 Kg Juvenile

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Dumont-Breton, Myriam 88 Vaillants 11.95m


2 Pelletier, Mylene 88 Vaillants 8.72m

3 Larose, Annie 89 St-Jean Olympique 7.46m


Women Weight Throw 3 Kg Junior

Provincial: 19.57m R 2002-03-08 Marie-Josee Lejour, SLS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Bastielle-Rousseau, Catherine 86 Vaillants 11.51m

2 Beaulieu, Veronique 87 Vaillants 10.35m


Women Weight Throw 3 Kg Senior

Provincial: 19.65m R 1999-01-30 Michelle Fournier, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Thenor, Nathalie 81 St-Jean Olympique 15.11m

2 Bourgon, Julie 80 St-Jean Olympique 14.61m

3 Dirico, Tiffany 80 McGill University 13.10m

4 Larose, Caroline 78 Petite Nation 13.00m


Men 60 Meter Plat Minime

Top 8 Advance by Time

Provincial: 8.53 R 1995-12-02 Jawad Khouri, SLS

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Gauthier, Gabriel 95 Adrenaline 9.69 q

2 Connolly, David 95 West Island J9.75 q

2 Plante, Maxime 94 Energie 9.75 q

4 Khalsa, Jora 96 West Island 10.17 q

5 Helferty, Patrick 94 West Island 11.08

Heat 2 Preliminaries ... (Men 60 Meter Plat Minime)

Name Yr Team Prelims

Heat 2 Preliminaries

1 Daigneault, Jean-Felix 94 Saint Laurent Select 9.07 q

2 Bucci, Michael 94 West Island 9.33 q

3 Lussier-Roy, Cedric 95 Sherbrooke 9.66 q

4 Khalsa, Shubeg 94 West Island 10.14 q

5 Hanna, Patrick 96 West Island 10.31

6 Lussier-Roy, Felix 98 Sherbrooke 12.53


Men 60 Meter Plat Minime

Provincial: 8.53 R 1995-12-02 Jawad Khouri, SLS

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Daigneault, Jean-Felix 94 Saint Laurent Select 9.03

2 Bucci, Michael 94 West Island 9.29

3 Plante, Maxime 94 Energie 9.50

4 Gauthier, Gabriel 95 Adrenaline 9.62

5 Lussier-Roy, Cedric 95 Sherbrooke 9.65

6 Connolly, David 95 West Island 9.95

7 Khalsa, Shubeg 94 West Island 10.20

8 Khalsa, Jora 96 West Island 10.36


Men 60 Meter Plat Benjamin

8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times

Provincial: 7.72 R 1991-11-30 Francis Venne, CADL

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Charbonneau, Jason 92 Saint Laurent Select 8.07 Q


2 Slythe-Leveille, Gabriel 93 Corsaire Chaparal 8.80 q

3 Rossi, Alexander 93 West Island 8.93 q

3 Lefevre, Serene 92 Saint Laurent Select 8.93 q

5 Blouin, Charle-Andre 92 Sherbrooke 9.48

6 Boucher, Gabriel 92 College de L'Assopmtion 9.53

7 Ricard, Luka 92 West Island 9.91

Heat 2 Preliminaries

1 Desaulniers, Samuel 92 Energie 8.23 Q

2 Brunetta, Joseph 92 Kilomaitres de Lasalle 8.73 q

3 Lamarche, Maxime 92 Jeunesse Athletics Waterloo 9.02

4 Cabana-Boucher, Gabriel 93 Sherbrooke 9.54

5 Assimakopoulos, Philip 92 West Island 9.62

6 Prince, Olivier 93 Corsaire Chaparal 10.60

Heat 3 Preliminaries

1 Husbands, Jamal 93 West Island 8.66 Q

2 Sirois, Pierre 92 Coubertin 8.86 q

3 Labelle, Marc-Antoine 92 Sherbrooke 9.06

4 Ritcher, Calvin 93 West Island 9.28

5 Tremblay-Lucier, Sebastien 93 Corsaire Chaparal 9.33

6 Balthazar, Sebastien 93 Sherbrooke 9.45


Men 60 Meter Plat Benjamin

Provincial: 7.72 R 1991-11-30 Francis Venne, CADL

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Charbonneau, Jason 92 Saint Laurent Select 7.98

2 Desaulniers, Samuel 92 Energie 8.14

3 Husbands, Jamal 93 West Island 8.65

4 Slythe-Leveille, Gabriel 93 Corsaire Chaparal 8.67

5 Brunetta, Joseph 92 Kilomaitres de Lasalle 8.71

6 Lefevre, Serene 92 Saint Laurent Select 8.84

7 Rossi, Alexander 93 West Island 8.86

8 Sirois, Pierre 92 Coubertin 8.93


Men 60 Meter Plat Cadet

8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times

Provincial: 6.82 R 1996-12-07 Sebastien Caron, HP

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Chevrette-Belisle, Hubert 90 Club Lanaudiere-Olympique 7.89 Q

2 Blondin, Marc-Andre 91 West Island 7.97

3 Grondin, Etienne 90 West Island 8.28

4 Plante, Marc-Andre 91 Energie 8.84

5 Robitaille-Beaumier, Guillaume 91 Energie 9.25

6 Larocque, Olivier 91 College de L'Assopmtion 10.56

7 Alexis, Themi 91 West Island 11.07

Heat 2 Preliminaries

1 Momoh, Aloaye 90 Saint Laurent Select 7.49 Q

2 Gagnon, Samuel 90 Energie 8.03

3 Blais, Jeremy 90 Cirrus 8.06

4 Tremblay, Etienne 91 Coubertin 8.11

5 Viger, Francis 91 Dynamique Laval 8.18


6 Gervais, Sebastien 91 College de L'Assopmtion 9.14

7 Luce, Alex 91 Sherbrooke 9.55

--- Bouchard, Jason 90 Fredericton Legion TrackClub X8.24

Heat 3 Preliminaries

1 Fugere, David 90 Energie 7.66 Q

2 Provencher, Vincent 90 Dynamique Laval 7.90 q

3 Renaud, Jean-Christophe 90 Jeunesse Athletics Waterloo 7.95 q

3 Desgagnes, Jean-Michel 90 Express 7.95 q

5 Phaneuf, Benjamin 91 Adrenaline 8.13

6 Asselin1, Jeremie 90 Externat Sacre Coeur 8.80

7 Mainville, Charles 91 St-Jean Olympique 8.95

8 Desalliers, Charles 91 Corsaire Chaparal 8.99

Heat 4 Preliminaries

1 Leveille, Simon 90 Corsaire Chaparal 7.65 Q

2 Dionne, Pierre-Marc 90 Coubertin 7.85 q

3 Jacob, Anthony 91 Energie 8.31

3 Richter, Conrad 91 West Island 8.31

5 Davidson, Mikhail 91 Dynamique Laval 8.73

6 Gobeil, Nicolas 91 Corsaire Chaparal 8.80

7 Genesse, Marc Antoine 91 Adrenaline 8.99

Heat 4 Preliminaries ... (Men 60 Meter Plat Cadet)

Name Yr Team Prelims

8 Halle-Berube, Guillaume 91 Vaudreuil-Dorion 9.11


Men 60 Meter Plat Cadet

Provincial: 6.82 R 1996-12-07 Sebastien Caron, HP

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Momoh, Aloaye 90 Saint Laurent Select 7.38

2 Leveille, Simon 90 Corsaire Chaparal 7.56

3 Fugere, David 90 Energie 7.66

4 Chevrette-Belisle, Hubert 90 Club Lanaudiere-Olympique 7.87

5 Provencher, Vincent 90 Dynamique Laval 7.89

6 Dionne, Pierre-Marc 90 Coubertin 7.91

7 Desgagnes, Jean-Michel 90 Express 7.97

8 Renaud, Jean-Christophe 90 Jeunesse Athletics Waterloo 8.00


Men 60 Meter Plat Juvenile

8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times

Provincial: 6.74 R 2002-01-19 Hank Palmer, SLS

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Charest, Jonathan 88 Energie 7.08 Q

2 Sigouin, Joel 88 St-Jean Olympique 7.46 q

3 Guindon, Marc-Olivier 88 Corsaire Chaparal 7.47 q

4 Rioux-Ouimet, Hubert 88 Corsaire Chaparal 7.68

5 Hunter, Remi 88 College de L'Assopmtion 7.78

6 Lamothe, Dany 88 Sherbrooke 8.21

7 Lavoie, Simon 89 Dynamique Laval 8.34

Heat 2 Preliminaries

1 Okorie, Royal 89 Saint Laurent Select 7.22 Q

2 Duford-Racine, Felix 89 Sherbrooke 7.38 q


3 Couture, Alexandre 89 Dynamique Laval 7.70

4 Boudreau, Antoine 88 Adrenaline 7.73

5 Gouin, David 88 Sport-Etudes Disraeli 7.77

6 Olney, Maxime Sherbrooke 8.42

--- Deveau, Justin 89 Fredericton Legion TrackClub X8.05

Heat 3 Preliminaries

1 Ouellet-Leveille, Clement 88 Montreal Olympique 7.29 Q

2 Michaud, Yan 89 Saint Laurent Select 7.43 q

3 Gagnon, Remi 89 Express 7.69

4 Ward, Julien 89 Club Lanaudiere-Olympique 7.72

5 Latendresse-Larocque, Dominic 89 West Island 8.09

6 Gohier, Felix 89 Externat Sacre Coeur 9.04

Heat 4 Preliminaries

1 Gravel, Francis 88 Perfmax-Racing 7.28 Q

2 Gornicki, Phillip Independant 7.50

3 Guichard, Jerome 88 Vaillants 7.64

4 Chun, Sterling-Kendrick 88 Perfmax-Racing 8.07

5 Normandin, David 88 St-Jean Olympique 8.14

6 Bordage, Jeremy 89 Dynamique Laval 8.43


Men 60 Meter Plat Juvenile

Provincial: 6.74 R 2002-01-19 Hank Palmer, SLS

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Charest, Jonathan 88 Energie 7.07

2 Okorie, Royal 89 Saint Laurent Select 7.19

3 Ouellet-Leveille, Clement 88 Montreal Olympique 7.24

4 Gravel, Francis 88 Perfmax-Racing 7.28

5 Duford-Racine, Felix 89 Sherbrooke 7.32

6 Michaud, Yan 89 Saint Laurent Select 7.39

7 Guindon, Marc-Olivier 88 Corsaire Chaparal 7.47

8 Sigouin, Joel 88 St-Jean Olympique 7.55


Men 60 Meter Plat Junior

Top 16 Advance by Time

Provincial: 6.63 R 1999-02-26 Sebastien Caron, HP

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Piche, Jean-Philippe 87 Dynamique Laval 7.51 q

1 Brioche, Jude 87 Dynamique Laval J7.51 q

1 Deslauriers, Simon 86 Externat Sacre Coeur J7.51 q

4 Durocher-Dumais, Laurent 87 Perfmax-Racing 7.59 q

5 Dionne, Charles-Edouard 87 Coubertin 8.11 q

Heat 2 Preliminaries

1 Létourneau, Olivier 86 Rouge et Or 7.23 q

2 Sarfati, David 86 Saint Laurent Select 7.37 q

3 Fournier, Martin 87 Dynamique Laval 7.45 q

4 Mboule, Graig-William 86 Perfmax-Racing 7.48 q

5 Bouchard, Raymond 87 Lavironde 7.53 q

6 Leger, Joel 87 Saint Laurent Select 7.74 q

Heat 3 Preliminaries

1 Pedneault, David 86 Perfmax-Racing 7.07 q


2 Bamba, Isamael 87 Perfmax-Racing 7.26 q

3 Timotis, Peterson 87 Perfmax-Racing 7.32 q

4 Paquet, Louis-Philippe 87 Corsaire Chaparal 7.33 q

5 Toussaint, Peterson 87 Perfmax-Racing 7.60 q

6 Lefort, Francis 87 Express 8.25


Men 60 Meter Plat Junior

Provincial: 6.63 R 1999-02-26 Sebastien Caron, HP

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Piche, Jean-Philippe 87 Dynamique Laval 7.45

2 Deslauriers, Simon 86 Externat Sacre Coeur 7.46

3 Bouchard, Raymond 87 Lavironde 7.47

4 Brioche, Jude 87 Dynamique Laval 7.48

4 Toussaint, Peterson 87 Perfmax-Racing 7.48

6 Durocher-Dumais, Laurent 87 Perfmax-Racing 7.56

7 Leger, Joel 87 Saint Laurent Select 7.81

Section 2 Finals

1 Pedneault, David 86 Perfmax-Racing 6.95

Section 2 Finals ... (Men 60 Meter Plat Junior)

Name Yr Team Finals

2 Bamba, Isamael 87 Perfmax-Racing 7.16

3 Létourneau, Olivier 86 Rouge et Or 7.20

4 Timotis, Peterson 87 Perfmax-Racing 7.24

5 Paquet, Louis-Philippe 87 Corsaire Chaparal 7.28

6 Sarfati, David 86 Saint Laurent Select 7.41

7 Mboule, Graig-William 86 Perfmax-Racing 7.44

8 Fournier, Martin 87 Dynamique Laval 7.46


Men 60 Meter Plat Senior

16 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 10 Best Times

Provincial: 6.45 R 1993-02-14 Bruny Surin, VA

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Theodat, Carlot Junior 72 Perfmax-Racing 7.02 Q

2 Darbouze, Yvan 77 Perfmax-Racing 7.07 q

3 Beaulieu, Benoit 82 St-Jean Olympique 7.17 q

4 Rehel, Wesley 82 Saint Laurent Select 7.22 q

5 Dore, Alexandre 77 Perfmax-Racing 7.32

6 Finet, Bertrand Independant 7.64

7 Brodeur, Yan 81 Universite Sherbrooke 7.70

8 Randez, Francois 77 Saint Laurent Select 7.77

Heat 2 Preliminaries

1 lafleur, Jean-Philippe 78 Perfmax-Racing 7.15 Q

2 Lecerte, Pierre-Alexandre 82 Universite Sherbrooke 7.42

3 Chamberland, Eric 73 Sherbrooke 7.43

4 Stoute, Barry 83 McGill Olympic Club 7.45

5 Vanier, Marc-Andre 82 Universite Sherbrooke 7.51

6 Monirith, Diden 80 Saint Laurent Select 7.64

7 Forget, Benoit 63 Perfmax-Racing 7.79

Heat 3 Preliminaries

1 Khani, Remy-Ezra 77 Sherbrooke 6.99 Q


2 Rodas-Figueroa, Jose-Alberto 81 Saint Laurent Select 7.24 q

3 Noah, Patrick 76 Rouge et Or 7.30

4 Poulin, Tobie 85 Sherbrooke 7.33

5 Kangni, Jerry 68 Perfmax-Racing 7.38

6 Fortier, Danny 76 Universite Sherbrooke 7.55

7 Bouchard, Frederick 84 Sherbrooke 7.58

8 Alexandre, Eynack 83 Saint Laurent Select 7.61

Heat 4 Preliminaries

1 Brooks, Russell 76 Independant 7.12 Q

2 Bordeleau, Simon 84 Universite Laval 7.19 q

3 Sanou, Maxime 83 Rouge et Or 7.21 q

4 Lemieux, Simon 79 Rouge et Or 7.26 q

5 Pontbriand, Philip 80 Perfmax-Racing 7.44

6 Labelle, Shane 85 Perfmax-Racing 7.45

7 Samson, Laurent 85 Saint Laurent Select 7.62

--- Kotylak, Dan 76 Ottawa Lions X7.36

Heat 5 Preliminaries

1 Monteruil Jean Pois, David 83 Universite Sherbrooke 7.09 Q

2 Dugal, Julien 84 Sherbrooke 7.25 q

Heat 5 Preliminaries ... (Men 60 Meter Plat Senior)

Name Yr Team Prelims

3 Lague, Eric 80 Universite Sherbrooke 7.33

4 O'Brien, Steve 64 Corsaire Chaparal 7.43

5 Poulin-Lamarre, Mathieu 85 Sherbrooke 7.52

6 Siguineau, Lloyd-Edouard 80 Independant 7.74

7 Lazard, Pierre 68 Independant 7.97

8 Alie, Jarod 79 Perfmax-Racing 7.98

Heat 6 Preliminaries

1 Afriani, Wladimir 76 Perfmax-Racing 6.91 Q

2 Acolatse, Agbeli Yohanes 80 Rouge et Or 7.09 q

3 Areneda, Lisandro 79 Perfmax-Racing 7.23 q

4 Saint-Jean, Rosemond 73 Perfmax-Racing 7.31

5 Belanger, Martin 78 Corsaire Chaparal 7.62

6 Fredette, Maxime 85 Sherbrooke 7.69

7 L'Ecuyer, Jonathan 75 Dynamique Laval 8.03

--- Fils-Aime, Junior 83 Saint Laurent Select DQ


Men 60 Meter Plat Senior

Provincial: 6.45 R 1993-02-14 Bruny Surin, VA

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Bordeleau, Simon 84 Universite Laval 7.11

2 Beaulieu, Benoit 82 St-Jean Olympique 7.16

3 Sanou, Maxime 83 Rouge et Or 7.18

4 Areneda, Lisandro 79 Perfmax-Racing 7.19

5 Lemieux, Simon 79 Rouge et Or 7.20

6 Rehel, Wesley 82 Saint Laurent Select 7.21

7 Dugal, Julien 84 Sherbrooke 7.33

Section 2 Finals

1 Afriani, Wladimir 76 Perfmax-Racing 6.79

2 Brooks, Russell 76 Independant 6.92


3 Khani, Remy-Ezra 77 Sherbrooke 6.94

4 Darbouze, Yvan 77 Perfmax-Racing 6.96

5 Theodat, Carlot Junior 72 Perfmax-Racing 6.99

6 Acolatse, Agbeli Yohanes 80 Rouge et Or 7.02

7 lafleur, Jean-Philippe 78 Perfmax-Racing 7.10

7 Monteruil Jean Pois, David 83 Universite Sherbrooke J7.10


Men 150 Meter Plat Minime

Provincial: 22.00 R 2000-02-05 Charles Bazerd, COCH

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Maratier, Raphael 94 Sherbrooke 26.20

2 Helferty, Patrick 94 West Island 27.11

3 Delorme, Joshua 96 Sherbrooke 29.66

Section 2

1 Lussier-Roy, Cedric 95 Sherbrooke 24.71

2 Tutic, Nicola 94 Sherbrooke 30.07

3 Lussier-Roy, Felix 98 Sherbrooke 32.61

Section 3

1 Proulx, Samuel 94 Corsaire Chaparal 24.35

Section 3 ... (Men 150 Meter Plat Minime)

Name Yr Team Finals

2 Plante, Maxime 94 Energie 24.51

3 Naisby, William 95 Sherbrooke 26.99

4 Prince, Maxime 95 Corsaire Chaparal 27.31

Section 4

1 Boudreau, Sebastien 94 West Island 24.91

2 Khalsa, Jora 96 West Island 25.68

3 Khalsa, Shubeg 94 West Island 25.90

4 Benoit, Olivier 94 Adrenaline 26.19

Section 5

1 Daigneault, Jean-Felix 94 Saint Laurent Select 22.74

2 Mueller, Andreas 94 Adrenaline 23.26

3 Bucci, Michael 94 West Island 23.28

4 Connolly, David 95 West Island 24.85


Men 150 Meter Plat Benjamin

Provincial: 19.35 R 1998-03-14 Hankl Palmer, SLS

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Labelle, Marc-Antoine 92 Sherbrooke 22.00

2 Boucher, Gabriel 92 College de L'Assopmtion 23.81

Section 2

1 Slythe-Leveille, Gabriel 93 Corsaire Chaparal 21.82

2 Balthazar, Sebastien 93 Sherbrooke 23.30

3 Roy, benjamin 92 Sherbrooke 23.32

Section 3

1 Assimakopoulos, Philip 92 West Island 23.65

2 Ritcher, Calvin 93 West Island 23.87

3 Ricard, Luka 92 West Island 24.41

4 Fouillet, Laurent 93 Petite Nation 24.80

Section 4

1 Simoneau, Dominic 92 Sherbrooke 21.58


2 Kitching, Luke 92 West Island 23.21

3 Belanger, Alexis 93 Adrenaline 24.27

4 Boudreau, Nicholas 92 West Island 24.44

Section 5

1 Sirois, Pierre 92 Coubertin 21.12

2 Brunetta, Joseph 92 Kilomaitres de Lasalle 21.46

3 Matthews, Jonathan 92 Kilomaitres de Lasalle 22.07

4 Deshaies, Nicolas 92 Energie 22.38

Section 6

1 Charbonneau, Jason 92 Saint Laurent Select 19.40

2 Desaulniers, Samuel 92 Energie 19.55

3 Husbands, Jamal 93 West Island 21.20

4 Rossi, Alexander 93 West Island 21.48


Men 200 Meter Plat Cadet

Provincial: 22.59 R 1996-12-08 Hank Palmer, HP

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Provencher, Vincent 90 Dynamique Laval 26.39

Section 1 ... (Men 200 Meter Plat Cadet)

Name Yr Team Finals

2 Mehenni, Samuel 91 Perfmax-Racing 28.71

3 Genesse, Marc Antoine 91 Adrenaline 29.75

Section 2

1 Gobeil, Nicolas 91 Corsaire Chaparal 28.49

2 Halle-Berube, Guillaume 91 Vaudreuil-Dorion 29.12

3 Desalliers, Charles 91 Corsaire Chaparal 30.07

Section 3

1 Davidson, Mikhail 91 Dynamique Laval 29.28

2 Gervais, Sebastien 91 College de L'Assopmtion 31.42

3 Alexis, Themi 91 West Island 38.71

Section 4

1 Asselin1, Jeremie 90 Externat Sacre Coeur 28.66

2 Plante, Marc-Andre 91 Energie 29.21

3 Laroche, Karl 91 Sherbrooke 29.97

4 Robitaille-Beaumier, Guillaume 91 Energie 30.42

Section 5

1 Phaneuf, Benjamin 91 Adrenaline 27.11

2 Blais, Jeremy 90 Cirrus 27.38

3 Jacob, Anthony 91 Energie 27.74

--- Bouchard, Jason 90 Fredericton Legion TrackClub X26.95

Section 6

1 Tremblay, Etienne 91 Coubertin 26.98

2 R-Fournier, Gaby 90 Vaillants 27.18

3 Richter, Conrad 91 West Island 27.21

4 Crevier-Tousignant, Maxime 91 Express 27.68

Section 7

1 Desgagnes, Jean-Michel 90 Express 25.91

2 Blondin, Marc-Andre 91 West Island 26.42

3 Grondin, Etienne 90 West Island 26.66

4 Viger, Francis 91 Dynamique Laval 27.39


Section 8

1 Fugere, David 90 Energie 24.82

2 Leveille, Simon 90 Corsaire Chaparal 25.42

3 Dionne, Pierre-Marc 90 Coubertin 25.82

4 Toulouse-Stosiak, Yan-Francis 90 Montreal Olympique 26.38


Men 200 Meter Plat Juvenile

Provincial: 21.76 R 2002-12-01 Hank Palmer, SLS

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Scott, Etienne 89 Corsaire Chaparal 27.70

2 Gohier, Felix 89 Externat Sacre Coeur 28.91

3 Laroche, Mathieu 88 Sherbrooke 29.05

4 Bordage, Jeremy 89 Dynamique Laval 29.62

Section 2

1 Hunter, Remi 88 College de L'Assopmtion 26.33

2 Lamothe, Dany 88 Sherbrooke 26.66

3 Michaud, Pier-Luc 88 Cirrus 27.98

--- Deveau, Justin 89 Fredericton Legion TrackClub X27.37

Section 3 ... (Men 200 Meter Plat Juvenile)

Name Yr Team Finals

Section 3

1 Poulin-Lamarrre, Gabriel 88 Sherbrooke 26.28

2 Fortier-Chicoine, Julien 89 Sherbrooke 26.58

3 Latendresse-Larocque, Dominic 89 West Island 26.91

4 Fortin, Mathieu 89 Corsaire Chaparal 27.10

Section 4

1 Guichard, Jerome 88 Vaillants 25.26

2 Montigny, Laurent 88 Externat Sacre Coeur 25.40

3 Bessette, Charles 88 Sherbrooke 25.57

4 Ellemo, Eric 89 West Island 26.30

Section 5

1 Bergeron, Charles-Andre 88 Sherbrooke 24.73

2 Audet, Kevin 89 Heritage 25.23

3 Couture, Alexandre 89 Dynamique Laval 25.35

4 Forget, Sebastien 88 St-Jean Olympique 25.67

Section 6

1 Welt, Dominique 88 Perfmax-Racing 24.49

2 Plourde, Alexandre 88 Energie 24.50

3 Gagnon, Gabriel 89 Energie 25.22

4 Fortier, Jean-Philippe 88 Sport-Etudes Disraeli 27.46

Section 7

1 Sigouin, Joel 88 St-Jean Olympique 24.71

2 Gagnon, Remi 89 Express 25.18

3 Gouin, David 88 Sport-Etudes Disraeli 26.17

4 Iacino, Peter 89 McGill Olympic Club 26.31

Section 8

1 Gravel, Francis 88 Perfmax-Racing 23.31

2 Paquet, Olivier 89 Energie 23.80

3 Michaud, Yan 89 Saint Laurent Select 24.19

Section 9

1 Charest, Jonathan 88 Energie 22.49


2 Ouellet-Leveille, Clement 88 Montreal Olympique 23.49

3 Gornicki, Phillip Independant 23.70

4 Ward, Julien 89 Club Lanaudiere-Olympique 25.06


Men 300 Meter Plat Junior

Provincial: 34.06 R 1993-02-01 Martin Proulx, VQER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Brisson, Yannick 87 Coubertin 38.84

2 Bouchard, Raymond 87 Lavironde 38.94

3 Pilon, Maxime-Olivier 87 Vaudreuil-Dorion 43.21

--- Bone, Mike 86 Fredericton Legion TrackClub X38.42

Section 2

1 Piche, Jean-Philippe 87 Dynamique Laval 37.13

2 Fournier, Martin 87 Dynamique Laval 39.30

3 Lapointe, Felix-Antoine 87 Rouge et Or 39.95

4 Brioche, Jude 87 Dynamique Laval 40.68

5 Dionne, Charles-Edouard 87 Coubertin 41.10

--- Scott, Josh 87 Bleu et Or X37.36


Men 300 Meter Plat Senior

Provincial: 33.40 R 1999-03-12 Alexandre Marchand, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Brodeur, Yan 81 Universite Sherbrooke 39.86

2 Collin, Louis-Michel 85 Lavironde 40.20

3 Lazard, Pierre 68 Independant 43.93

Section 2

1 Vanier, Marc-Andre 82 Universite Sherbrooke 37.98

2 Poulin-Lamarre, Mathieu 85 Sherbrooke 38.50

3 Samson, Laurent 85 Saint Laurent Select 38.63

4 Fortier, Danny 76 Universite Sherbrooke 39.54

Section 3

1 Stoute, Barry 83 McGill Olympic Club 37.14

2 Lecerte, Pierre-Alexandre 82 Universite Sherbrooke 37.18

3 Pontbriand, Philip 80 Perfmax-Racing 37.43

4 Lemay-Lelievre, Guillaume 85 Montreal Olympique 38.14

5 Laliberte, Francis 85 Sherbrooke 38.39

6 Valente, Sylvain 73 Corsaire Chaparal 38.71

Section 4

1 Chamberland, Eric 73 Sherbrooke 35.93

2 Dugal, Julien 84 Sherbrooke 36.33

3 Croteau, Simon 78 Sherbrooke 36.49

4 Alexis, Jonathan 85 Perfmax-Racing 37.74

--- Kotylak, Dan 76 Ottawa Lions X36.72

--- Labelle, Shane 85 Perfmax-Racing DNF


Men 400 Meter Plat Juvenile

Provincial: 49.71 R 1983-03-19 Sylvain Lake, MINT

Name Yr Team Finals

Section 1

1 St-Denis, Xavier 89 Montreal Olympique 1:01.04


2 Michaud, Pier-Luc 88 Cirrus 1:03.50

Section 2

1 Boudreau, Antoine 88 Adrenaline 59.41

2 Latendresse-Larocque, Dominic 89 West Island 1:00.32

3 Grondin, Etienne 90 West Island 1:00.77

Section 3

1 Guichard, Jerome 88 Vaillants 57.13

2 Daigneault-Gilker, Benjamin 89 Montreal Olympique 58.78

3 Fortier, Jean-Philippe 88 Sport-Etudes Disraeli 1:01.52

Section 4

1 Ellemo, Eric 89 West Island 56.98

2 Poulin-Lamarrre, Gabriel 88 Sherbrooke 58.98

3 Fortin, Mathieu 89 Corsaire Chaparal 1:00.03

--- Toulouse-Stosiak, Yan-Francis 90 Montreal Olympique DQ

Section 5

1 Plourde, Alexandre 88 Energie 53.88

2 Bergeron, Charles-Andre 88 Sherbrooke 56.07

3 Bessette, Charles 88 Sherbrooke 57.26

--- Rioux-Ouimet, Hubert 88 Corsaire Chaparal DQ

Section 6 ... (Men 400 Meter Plat Juvenile)

Name Yr Team Finals

Section 6

1 Jones, Blake 89 Saint Laurent Select 52.37

2 Paquet, Olivier 89 Energie 52.86

3 Ouellet-Leveille, Clement 88 Montreal Olympique 54.51

4 Montigny, Laurent 88 Externat Sacre Coeur 55.16


Men 600 Meter Course Senior

Provincial: 1:17.26 R 2000-03-11 Alexandre Marchand, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Collin, Louis-Michel 85 Lavironde 1:34.41

2 Forgues, Frederic 79 Lavironde 1:35.89

3 Jones, Peter 53 Saint Laurent Select 1:41.81

4 Bernatchez, Francois 56 Vainqueurs 1:49.51

--- Bone, Mike 86 Fredericton Legion TrackClub X1:31.99

--- Pilon, Maxime-Olivier 87 Vaudreuil-Dorion DQ

Section 2

1 Godbout, Mathieu 86 Lavironde 1:29.22

2 Brisson, Yannick 87 Coubertin 1:29.85

3 Begin, Jean-Francois 85 Sherbrooke 1:30.14

4 Menard-Kildrane, Rene 85 Cirrus 1:31.61

5 Fortin, Matthieu 86 Montreal Olympique 1:32.93

Section 3

1 Gravel, Benjamin 87 Cirrus 1:26.61

2 Savard, Luc 82 Saguenay Lac St-Jean 1:29.15

3 Lapointe, Felix-Antoine 87 Rouge et Or 1:30.59

4 Lemay-Lelievre, Guillaume 85 Montreal Olympique 1:31.65

5 White, Jeffrey 87 Saint Laurent Select 1:31.98

--- Scheffer, Laurent-Pierre 87 Perfmax-Racing DQ

Section 4

1 Croteau, Simon 78 Sherbrooke 1:23.47


2 Chamberland, Eric 73 Sherbrooke 1:23.50

3 Michaud, Dominic 85 Cirrus 1:24.05

4 Roberts, Andrew 86 Dynamique Laval 1:24.56

5 Cloutier, Sylvain 85 Rouge et Or 1:25.50

6 Ethier, Marc-Olivier 86 Montreal Olympique 1:28.87


Men 800 Meter Course Benjamin

Provincial: 2:10.68 R 2000-12-02 Jean-Philip Boudreau, ANT

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Desaulniers, Samuel 92 Energie 2:24.25

2 Raymond, Benjamin 92 Dynamique Laval 2:26.16

3 Deshaies, Nicolas 92 Energie 2:32.75

4 Kitching, Luke 92 West Island 2:34.62

5 Simoneau, Dominic 92 Sherbrooke 2:36.09

6 Roy, Jean-Simon 93 Sherbrooke 2:37.10

7 Emond, Yuri-Christophe 92 Sherbrooke 2:37.11

8 Boudreau, Nicholas 92 West Island 2:44.87

9 Lefevre, Serene 92 Saint Laurent Select 2:49.13

Section 1 ... (Men 800 Meter Course Benjamin)

Name Yr Team Finals

10 Desmarais-Gagnon, Vincent 93 Cirrus 2:53.59

11 Fouillet, Laurent 93 Petite Nation 2:58.15

12 Roy, benjamin 92 Sherbrooke 3:12.80

13 Vissers, Joel 93 McGill Olympic Club 3:13.07


Men 800 Meter Course Cadet

Provincial: 1:57.30 R 1978-12-16 Stephane Beauregard, MINT

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Parent-Pichette, Vincent 91 Dynamique Laval 2:21.71

2 Davidson, Mikhail 91 Dynamique Laval 2:39.71

3 Houle, Antoine 91 Sherbrooke 2:39.80

4 Brassard, Laurent 90 Externat Sacre Coeur 2:41.18

5 Mozenck, Hugo 90 Athletica 2:46.53

6 Ghinda, Vlad-Victor 91 Montreal Olympique 2:47.41

7 Lamothe, Nicolas 91 Energie 3:01.00

Section 2

1 Akalach, Nabil 90 Saint Laurent Select 2:19.98

2 Asselin, Jeremie 91 Externat Sacre Coeur 2:23.48

3 Babiuk, Vadislav 90 West Island 2:27.56

4 Pearsall, Benjamin 91 McGill Olympic Club 2:35.93

5 Pare, Alexandre 91 Sherbrooke 2:41.60

6 Vivier, Simon-Pierre 90 Energie 2:43.18

7 Dion, Francis 90 Sherbrooke 2:47.22

8 Windsor, Michel 90 Sherbrooke 2:58.80

9 Massicotte, Kevin 90 Sherbrooke 3:19.89

Section 3

1 Rivard-Bernard, Simon 90 Montreal Olympique 2:12.86

2 Turbide, Julien 90 College de L'Assopmtion 2:15.09

3 Toulouse-Stosiak, Yan-Francis 90 Montreal Olympique 2:15.52

4 Beaudette, Kenny 90 Sherbrooke 2:15.62


5 St-Louis, Mathieu 91 Jean De La Mennais 2:20.07

6 Fradette, Daniel 91 Saint Laurent Select 2:20.68

7 Plante-Dube, Sacha 91 Lavironde 2:22.68

8 Tison, Clement 90 Montreal Olympique 2:30.55


Men 800 Meter Course Juvenile

Provincial: 1:53.71 R 1980-03-23 Stephane Beauregard, MINT

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Gaudreault, Karl 89 Club Lanaudiere-Olympique 2:21.1h

2 Thomas, Samuel 89 Cirrus 2:22.1h

3 Cloutier, Philippe 89 Cirrus 2:22.4h

4 Fortier, Jean-Philippe 88 Sport-Etudes Disraeli 2:23.6h

5 St-Denis, Xavier 89 Montreal Olympique 2:23.98

6 Latendresse-Larocque, Dominic 89 West Island 2:24.73

7 Scott, Etienne 89 Corsaire Chaparal 2:25.23

Section 2

1 Roy, Nicolas 88 Sherbrooke 2:12.08

2 Ellemo, Eric 89 West Island 2:12.49

Section 2 ... (Men 800 Meter Course Juvenile)

Name Yr Team Finals

3 St-Georges, Guillaume 88 Cirrus 2:12.58

4 Daigneault-Gilker, Benjamin 89 Montreal Olympique 2:12.72

5 Iacino, Peter 89 McGill Olympic Club 2:12.95

6 Bessette, Charles 88 Sherbrooke 2:13.81

7 Simard-Tremblay, Gabriel 89 Sherbrooke 2:14.90

8 Bisonnette, Simon 89 Sherbrooke 2:16.54

9 Vissers, Grant 88 McGill Olympic Club 2:24.94

--- Carrier, Mike 88 Fredericton Legion TrackClub X2:14.28

Section 3

1 Jones, Blake 89 Saint Laurent Select 2:05.16

2 Langevin, Francis 88 Heritage 2:05.55

3 Bernard, Olivier 89 Dynamique Laval 2:08.40

4 Plourde, Alexandre 88 Energie 2:08.41

5 Soucy, Philippe 88 Corsaire Chaparal 2:10.55

6 Landry, Kevin 88 Montreal Olympique 2:11.44

7 Sweet, Christopher 88 McGill Olympic Club 2:12.28

8 Kennedey-Zimmerer, James 88 McGill Olympic Club 2:12.36

--- Brown, David 89 Fredericton Legion TrackClub X2:11.50


Men 1000 Meter Course Minime

Provincial: 3:18.00 R 2003-11-14 Benjamin Raymond, CADL

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Thibault, Antoine 94 Energie 3:26.46

2 Belgherbi, Lotfi 94 Vainqueurs 3:30.20

3 Jauniaux, Zachary 94 St-Johns High School 3:42.29

4 Morin, Nicolas 94 Vaudreuil-Dorion 3:45.54

5 Naisby, William 95 Sherbrooke 3:47.57

6 Hanna, Patrick 96 West Island 3:55.78

7 Danovith, Ryan 94 Adrenaline 4:12.56

8 Khalsa, Shubeg 94 West Island 4:15.12


--- Ettaleb, Hamza 94 McGill Olympic Club DQ


Men 1000 Meter Course Benjamin

Provincial: 2:54.91 R 2002-12-14 Blake Jones, MOC

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Raymond, Benjamin 92 Dynamique Laval 3:14.89

2 Kitching, Luke 92 West Island 3:29.12

3 Roy, Jean-Simon 93 Sherbrooke 3:31.69

4 Desmarais-Gagnon, Vincent 93 Cirrus 3:36.55

5 Cabana-Boucher, Gabriel 93 Sherbrooke 3:36.67

6 Boudreau, Nicholas 92 West Island 3:37.48


Men 1000 Meter Course Senior

Provincial: 2:23.79 R 1988-01-24 Andrew McGuigan, USAM

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Ethier, Marc-Olivier 86 Montreal Olympique 2:44.28

2 Godbout, Mathieu 86 Lavironde 2:45.68

Section 1 ... (Men 1000 Meter Course Senior)

Name Yr Team Finals

3 Scheffer, Laurent-Pierre 87 Perfmax-Racing 2:46.76

4 Gosselin, Richard 85 Rouge et Or 2:49.97

5 White, Jeffrey 87 Saint Laurent Select 2:50.98

6 Forgues, Frederic 79 Lavironde 2:55.82

7 Brisson, Yannick 87 Coubertin 3:02.61

8 Bernatchez, Francois 56 Vainqueurs 3:25.47

--- Comeau, Jules 73 Bleu et Or X2:51.46

Section 2

1 Theroux-Samuel, Simon 86 Montreal Olympique 2:32.19

2 Roberts, Andrew 86 Dynamique Laval 2:34.17

3 Raymond, Mathieu 87 Dynamique Laval 2:34.94

4 Lavoie, Olivier 88 Corsaire Chaparal 2:35.12

5 Michaud, Dominic 85 Cirrus 2:36.76

6 Gingras, Mathieu 82 Coubertin 2:38.95

7 Gravel, Benjamin 87 Cirrus 2:39.22

8 Cloutier, Sylvain 85 Rouge et Or 2:40.17

9 Savard, Luc 82 Saguenay Lac St-Jean 2:46.64


Men 1200 Meter Course Benjamin

Provincial: 3:44.73 R 1995-02-26 Fahd El Mouhib, SLS

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Raymond, Benjamin 92 Dynamique Laval 3:49.15

2 Deshaies, Nicolas 92 Energie 4:01.25

3 Emond, Yuri-Christophe 92 Sherbrooke 4:05.87

4 Roy, Jean-Simon 93 Sherbrooke 4:10.21

5 Lefevre, Serene 92 Saint Laurent Select 4:20.33

6 Boudreau, Nicholas 92 West Island 4:21.58

7 Cabana-Boucher, Gabriel 93 Sherbrooke 4:24.71

8 Desmarais-Gagnon, Vincent 93 Cirrus 4:25.14

9 Fouillet, Laurent 93 Petite Nation 4:35.09


10 Vissers, Joel 93 McGill Olympic Club 4:44.19


Men 1200 Meter Course Cadet

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Parent-Pichette, Vincent 91 Dynamique Laval 3:58.48

2 Landry, Benoit 91 Express 4:04.81

3 Mazerolle, Frederic 91 Coubertin 4:08.10

4 Pare, Alexandre 91 Sherbrooke 4:09.93

5 Brassard, Laurent 90 Externat Sacre Coeur 4:10.37

6 Houle, Antoine 91 Sherbrooke 4:10.79

7 Ghinda, Vlad-Victor 91 Montreal Olympique 4:11.35

8 Vivier, Simon-Pierre 90 Energie 4:23.17

9 Windsor, Michel 90 Sherbrooke 4:27.80

10 Beltrami, David 91 McGill Olympic Club 4:32.71

11 Lamothe, Nicolas 91 Energie 4:33.07

12 Paquette, Antonin 91 College de L'Assopmtion 4:47.52

13 Larocque, Olivier 91 College de L'Assopmtion 4:47.60

Section 2 ... (Men 1200 Meter Course Cadet)

Name Yr Team Finals

Section 2

1 Rivard-Bernard, Simon 90 Montreal Olympique 3:40.24

2 Fradette, Daniel 91 Saint Laurent Select 3:43.03

3 Beaudette, Kenny 90 Sherbrooke 3:43.12

4 Turbide, Julien 90 College de L'Assopmtion 3:46.78

5 Akalach, Nabil 90 Saint Laurent Select 3:49.18

6 Asselin, Jeremie 91 Externat Sacre Coeur 3:49.71

7 Plante-Dube, Sacha 91 Lavironde 3:49.75

8 Tison, Clement 90 Montreal Olympique 3:57.23

9 Pearsall, Benjamin 91 McGill Olympic Club 3:58.79

10 Boulahfa, Nacime 91 Perfmax-Racing 4:00.81

11 Fouillet, Alexandre 90 Petite Nation 4:05.80

12 Dion, Francis 90 Sherbrooke 4:24.21


Men 1500 Meter Course Juvenile

Provincial: 3:59.00 R 1985-02-16 Peter Eller, WITC

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Duguay-Boucher, Hugo 89 Vaudreuil-Dorion 4:47.23

2 Monette, Sebastien 88 Vaudreuil-Dorion 4:47.86

3 Novotny, Peter 89 Independant 4:49.62

4 Daigneault-Gilker, Benjamin 89 Montreal Olympique 4:50.45

5 Thomas, Samuel 89 Cirrus 4:51.48

6 Collin, Olivier 89 Vaudreuil-Dorion 4:55.90

7 Cloutier, Philippe 89 Cirrus 5:11.36

8 St-Denis, Xavier 89 Montreal Olympique 5:13.73

--- Roy, Jean-Philippe 88 Bleu et Or X4:48.41

Section 2

1 Kennedey-Zimmerer, James 88 McGill Olympic Club 4:32.22

2 Morand, Gabriel 88 Vaudreuil-Dorion 4:32.27

3 Bisonnette, Simon 89 Sherbrooke 4:36.18

4 Simard-Tremblay, Gabriel 89 Sherbrooke 4:37.65


5 Sweet, Christopher 88 McGill Olympic Club 4:43.84

6 St-Georges, Guillaume 88 Cirrus 4:46.46

7 Vissers, Grant 88 McGill Olympic Club 4:53.75

8 Richard, Julien 89 Club Lanaudiere-Olympique 4:59.53

9 Habbaci, Lamine 89 Montreal Olympique 5:00.40

10 Paradis, Guillaume 89 Club Lanaudiere-Olympique 5:01.68

Section 3

1 Bernard, Olivier 89 Dynamique Laval 4:23.75

2 Landry, Kevin 88 Montreal Olympique 4:28.01

3 Ricard, Alexandre 88 McGill Olympic Club 4:29.45

4 Fyfe, Iain 88 McGill Olympic Club 4:29.54

5 Roy, Nicolas 88 Sherbrooke 4:30.93

6 Duguay-Boucher, Olivier 88 Vaudreuil-Dorion 4:32.01

7 Langevin, Francis 88 Heritage 4:41.10

8 Lemire-Osborne, Olivier 89 Club Lanaudiere-Olympique 5:04.37

--- Brown, David 89 Fredericton Legion TrackClub X4:29.51

--- Carrier, Mike 88 Fredericton Legion TrackClub X4:44.62


Men 1500 Meter Course Senior

Provincial: 3:46.68 R 1987-02-01 Daniel Girard, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Plaisance, Mathieu 84 Montreal Olympique 4:25.41

2 Gosselin, Richard 85 Rouge et Or 4:30.05

3 Lamontagne-Lacasse, Martin 73 Sherbrooke 4:33.47

4 pelletier, Matthieu 85 Vaudreuil-Dorion 4:34.62

5 Soucy, Philippe 88 Corsaire Chaparal 4:37.75

6 Langlois, Patrick 75 Saint Laurent Select 5:07.60

7 David, Claude 55 Vaudreuil-Dorion 5:32.72

8 Bernatchez, Francois 56 Vainqueurs 5:35.40

--- Comeau, Jules 73 Bleu et Or XDQ

Section 2

1 Poulin-Cadovius, James 85 Montreal Olympique 3:57.04

2 Genest, Alex 86 Energie 3:58.54

3 Gingras, Mathieu 82 Coubertin 4:03.06

4 Lavoie, Olivier 88 Corsaire Chaparal 4:08.51

5 Ibnouzahir, Adbel 78 Saint Laurent Select 4:10.62

6 Raymond, Mathieu 87 Dynamique Laval 4:12.01

7 Landry, Simon-Pierre 86 Montreal Olympique 4:13.45

8 Gonneville, Maxime 85 Rouge et Or 4:13.71

9 Theroux-Samuel, Simon 86 Montreal Olympique 4:14.19

10 ElHlimi, Karim 85 Montreal Olympique 4:15.68

--- Landry, Chris 87 Bleu et Or X4:11.03


Men 2000 Meter Course Cadet

Provincial: 9:16.90 R 1996-11-30 Ivan Rubio, MTLO

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Parent-Pichette, Vincent 91 Dynamique Laval 7:01.39 R

2 Maldonado, CarlMiguel 91 Corsaire Chaparal 7:11.98 R

3 Houle, Antoine 91 Sherbrooke 7:19.48 R

4 Landry, Benoit 91 Express 7:20.14 R


5 Ghinda, Vlad-Victor 91 Montreal Olympique 7:34.50 R

6 Brassard, Laurent 90 Externat Sacre Coeur 7:48.25 R

7 Mozenck, Hugo 90 Athletica 7:51.47 R

8 Dion, Francis 90 Sherbrooke 7:53.83 R

9 Windsor, Michel 90 Sherbrooke 7:57.45 R

10 Paquette, Antonin 91 College de L'Assopmtion 8:36.76 R

--- Bouchard, Jason 90 Fredericton Legion TrackClub X7:03.41 R

Section 2

1 Rivard-Bernard, Simon 90 Montreal Olympique 6:32.88 R

2 Turbide, Julien 90 College de L'Assopmtion 6:34.34 R

3 Beaudette, Kenny 90 Sherbrooke 6:34.61 R

4 Akalach, Nabil 90 Saint Laurent Select 6:35.16 R

5 Asselin, Jeremie 91 Externat Sacre Coeur 6:48.04 R

6 Plante-Dube, Sacha 91 Lavironde 6:52.47 R

7 Pearsall, Benjamin 91 McGill Olympic Club 6:54.44 R

8 Tison, Clement 90 Montreal Olympique 6:59.69 R

9 Fouillet, Alexandre 90 Petite Nation 7:17.24 R

Section 2 ... (Men 2000 Meter Course Cadet)

Name Yr Team Finals

10 Pare, Alexandre 91 Sherbrooke 7:18.12 R

11 Mazerolle, Frederic 91 Coubertin 7:28.72 R

12 Beltrami, David 91 McGill Olympic Club 7:31.59 R


Men 3000 Meter Course Juvenile

Provincial: 8:41.22 R 1993-12-05 Olivier Danis, ATHL

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Morand, Gabriel 88 Vaudreuil-Dorion 9:50.31

2 Simard-Tremblay, Gabriel 89 Sherbrooke 9:55.24

3 Duguay-Boucher, Hugo 89 Vaudreuil-Dorion 10:16.44

4 Novotny, Peter 89 Independant 10:22.99

5 Monette, Sebastien 88 Vaudreuil-Dorion 10:23.94

6 Collin, Olivier 89 Vaudreuil-Dorion 10:34.39

7 Habbaci, Lamine 89 Montreal Olympique 10:48.35

8 Vissers, Grant 88 McGill Olympic Club 10:49.40

9 Carriere, Yan 89 Vaudreuil-Dorion 11:22.95

Section 2

1 Landry, Kevin 88 Montreal Olympique 9:22.67

2 Fyfe, Iain 88 McGill Olympic Club 9:27.36

3 Ricard, Alexandre 88 McGill Olympic Club 9:36.45

4 Duguay-Boucher, Olivier 88 Vaudreuil-Dorion 9:42.02

5 Renaud, Philippe 88 Energie 9:46.28

6 Soucy, Philippe 88 Corsaire Chaparal 9:56.27

7 Kennedey-Zimmerer, James 88 McGill Olympic Club 10:13.69

8 Sweet, Christopher 88 McGill Olympic Club 10:53.62

--- Roy, Jean-Philippe 88 Bleu et Or X10:26.66


Men 3000 Meter Course Senior

Provincial: 8:03.70 R 2000-01-29 Paul Morrison, SHER

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Laliberte, Francis 85 Sherbrooke 10:36.19


2 Fortin, Matthieu 86 Montreal Olympique 10:45.63

3 Martineau, Pierre-Alexandre 87 Rouge et Or 10:47.88

4 Martel, Stephane 80 Universite Sherbrooke 11:16.15

5 Bernatchez, Francois 56 Vainqueurs 12:27.67

--- Dion, Raymond 46 Sherbrooke DNF

Section 2

1 Poulin-Cadovius, James 85 Montreal Olympique 8:52.34

2 Ibnouzahir, Adbel 78 Saint Laurent Select 8:58.22

3 Landry, Simon-Pierre 86 Montreal Olympique 9:02.89

4 Lofranco, John 77 Montreal Olympique 9:06.92

5 ElHlimi, Karim 85 Montreal Olympique 9:23.08

6 Gonneville, Maxime 85 Rouge et Or 9:25.52

7 Normandin, Jean-Marc 63 Saguenay Lac St-Jean 9:41.19

8 Lamontagne-Lacasse, Martin 73 Sherbrooke 9:41.32

9 Plaisance, Mathieu 84 Montreal Olympique 9:50.81

10 pelletier, Matthieu 85 Vaudreuil-Dorion 10:04.63


Men 60 Meter Haies 24 po Minime

8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times

Provincial: 9.69 R 2000-03-03 Charles Bazerd, COCH

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Mueller, Andreas 94 Adrenaline 10.79 Q

2 Jauniaux, Zachary 94 St-Johns High School 11.08 Q

3 Boudreau, Sebastien 94 West Island 11.54 Q

4 Bucci, Michael 94 West Island 11.76 q

5 Savoie, Shawny 95 Adrenaline 13.10

Heat 2 Preliminaries

1 Daigneault, Jean-Felix 94 Saint Laurent Select 11.38 Q

2 Connolly, David 95 West Island 12.01 Q

3 Danovith, Ryan 94 Adrenaline 12.10 Q

4 Hanna, Patrick 96 West Island 12.23 q

5 Helferty, Patrick 94 West Island 13.64


Men 60 Meter Haies 24 po Minime

Provincial: 9.69 R 2000-03-03 Charles Bazerd, COCH

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Daigneault, Jean-Felix 94 Saint Laurent Select 10.69

2 Mueller, Andreas 94 Adrenaline 10.74

3 Jauniaux, Zachary 94 St-Johns High School 11.06

4 Bucci, Michael 94 West Island 11.16

5 Boudreau, Sebastien 94 West Island 11.76

6 Connolly, David 95 West Island 11.87

7 Danovith, Ryan 94 Adrenaline 12.17


Men 60 Meter Haies 30 po Benjamin

Provincial: 9.22 R 1997-02-23 Arthur Burczak, CORI

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Charbonneau, Jason 92 Saint Laurent Select 10.33

2 Matthews, Jonathan 92 Kilomaitres de Lasalle 10.67


3 Belanger, Alexis 93 Adrenaline 11.84

4 Emond, Yuri-Christophe 92 Sherbrooke 12.26

5 Pageau, Felix-Antoine 92 Sherbrooke 12.29

6 Barette, Nicolas 92 Sherbrooke 13.18

7 Prince, Olivier 93 Corsaire Chaparal 13.48


Men 60 Meter Haies 33 po Cadet

8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times

Provincial: 8.43 R 2000-03-03 Hank Palmer, SLS

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Leveille, Simon 90 Corsaire Chaparal 8.59 Q

2 R-Fournier, Gaby 90 Vaillants 10.02 Q

3 Martin-Kapper, Brendan 90 Lachine 11.03 Q

4 Asselin1, Jeremie 90 Externat Sacre Coeur 11.17 q

5 Gobeil, Nicolas 91 Corsaire Chaparal 11.23

Heat 2 Preliminaries ... (Men 60 Meter Haies 33 po Cadet)

Name Yr Team Prelims

Heat 2 Preliminaries

1 Chevrette-Belisle, Hubert 90 Club Lanaudiere-Olympique 9.04 Q

2 Phaneuf, Benjamin 91 Adrenaline 9.45 Q

3 Viger, Francis 91 Dynamique Laval 9.94 Q

4 Beaudette, Kenny 90 Sherbrooke 10.55 q

5 Robitaille-Beaumier, Guillaume 91 Energie 12.57

6 Delisle, Simon 91 Sherbrooke 13.04


Men 60 Meter Haies 33 po Cadet

Provincial: 8.43 R 2000-03-03 Hank Palmer, SLS

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Leveille, Simon 90 Corsaire Chaparal 8.48

2 Chevrette-Belisle, Hubert 90 Club Lanaudiere-Olympique 8.80

3 Phaneuf, Benjamin 91 Adrenaline 9.60

4 Viger, Francis 91 Dynamique Laval 9.63

5 R-Fournier, Gaby 90 Vaillants 10.18

6 Beaudette, Kenny 90 Sherbrooke 10.57

7 Martin-Kapper, Brendan 90 Lachine 10.77

8 Asselin1, Jeremie 90 Externat Sacre Coeur 11.18


Men 60 Meter Haies 36 po Juvenile

8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times

Provincial: 8.11 R 1993-02-27 Andrew Lissade, MINT

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Cote, Guillaume 88 Express 9.17 Q

2 Forget, Sebastien 88 St-Jean Olympique 9.39 Q

3 Couture, Alexandre 89 Dynamique Laval 9.61 Q

4 Rioux-Ouimet, Hubert 88 Corsaire Chaparal 9.64 q

5 Bisonnette, Simon 89 Sherbrooke 10.03 q

6 Lavoie, Simon 89 Dynamique Laval 10.64

7 Fortier-Chicoine, Julien 89 Sherbrooke 10.91

Heat 2 Preliminaries

1 Gagnon, Gabriel 89 Energie 8.91 Q


2 Fortin, Mathieu 89 Corsaire Chaparal 9.76 Q

3 Lamothe, Dany 88 Sherbrooke 11.10 Q

4 Simard-Tremblay, Gabriel 89 Sherbrooke 11.55

5 Laroche, Mathieu 88 Sherbrooke 12.26

6 Gohier, Felix 89 Externat Sacre Coeur 12.51


Men 60 Meter Haies 36 po Juvenile

Provincial: 8.11 R 1993-02-27 Andrew Lissade, MINT

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Gagnon, Gabriel 89 Energie 8.81

2 Couture, Alexandre 89 Dynamique Laval 9.04

3 Cote, Guillaume 88 Express 9.23

4 Forget, Sebastien 88 St-Jean Olympique 9.40

5 Fortin, Mathieu 89 Corsaire Chaparal 9.61

Section 1 Finals ... (Men 60 Meter Haies 36 po Juvenile)

Name Yr Team Finals

6 Rioux-Ouimet, Hubert 88 Corsaire Chaparal 9.73

7 Bisonnette, Simon 89 Sherbrooke 10.21

8 Lamothe, Dany 88 Sherbrooke 11.18


Men 60 Meter Haies 39 po Junior

Top 8 Advance by Time

Provincial: 7.94 R 1995-02-24 Andrew Lissade, MINT

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Komenan, Valery 86 Perfmax-Racing 8.54 q

2 Marquis, Jean-Francois 87 Saint Laurent Select 9.23 q

3 Fournier, Martin 87 Dynamique Laval 9.66 q


Men 60 Meter Haies 39 po Junior

Provincial: 7.94 R 1995-02-24 Andrew Lissade, MINT

Name Yr Team Finals

Section 1 Finals

1 Komenan, Valery 86 Perfmax-Racing 8.38

2 Marquis, Jean-Francois 87 Saint Laurent Select 8.86

3 Fournier, Martin 87 Dynamique Laval 9.72


Men 60 Meter Haies 42 po Senior

Top 8 Advance by Time

Provincial: 7.85 R 1998-02-14 Andrew Lissade, SHER

Name Yr Team Prelims

Heat 1 Preliminaries

1 Morose, Ghislain Pascal 76 Corsaire Chaparal 8.73 q

2 Rehel, Wesley 82 Saint Laurent Select 8.82 q


Men 60 Meter Haies 42 po Senior

Provincial: 7.85 R 1998-02-14 Andrew Lissade, SHER

Name Yr Team Finals

Finals

--- Rehel, Wesley 82 Saint Laurent Select 8.82

Section 1 Finals

1 Morose, Ghislain Pascal 76 Corsaire Chaparal 8.65


2 Rehel, Brendan 84 Saint Laurent Select 8.70


Men 4x60 Meter Relay Minime

Team Relay Finals

Section 1

1 West Island A 38.93

1) Connolly, David 95 2) Boudreau, Sebastien 94 3) Hanna, Patrick 96 4) Bucci, Michael 94


Men 4x200 Meter Relay Benjamin

Provincial: 1:45.48 R 1996-02-17 CADL, CADL

Team Relay Finals

Section 1

1 West Island A 2:10.29

1) Rossi, Alexander 93 3) Assimakopoulos, Philip 92 4) Ritcher, Calvin 93


Men 4x200 Meter Relay Cadet

Provincial: 1:31.60 R 2004-12-11 SLS, SLS

Team Relay Finals

Section 1

1 West Island A 1:48.74

1) Blondin, Marc-Andre 91 2) Grondin, Etienne 90 3) Ritcher, Calvin 93 4) Babiuk, Vadislav 90

2 Sherbrooke A 2:03.80

1) Pare, Alexandre 91 2) Dion, Francis 90 3) Houle, Antoine 91 4) Beaudette, Kenny 90


Men 4x200 Meter Relay Juvenile

Provincial: 1:32.58 R 1997-01-17 4D, 4D

Team Relay Finals

Section 1

1 Sherbrooke B 1:40.36

1) Duford-Racine, Felix 89 2) Bessette, Charles 88 3) Bisonnette, Simon 89 4) Bergeron, Charles-Andre 88

2 Sherbrooke A 1:46.91

1) Poulin-Lamarrre, Gabriel 88 2) Fortier-Chicoine, Julien 89 3) Lamothe, Dany 88 4) Roy, Nicolas 88


Men 4x200 Meter Relay Junior

Team Relay Finals

Section 1

1 Sherbrooke A 1:36.55

1) Lague, Eric 80 2) Vanier, Marc-Andre 82 3) Brodeur, Yan 81 4) Fortier, Danny 76

2 Saint Laurent Select A 1:39.62

1) White, Jeffrey 87 2) Marquis, Jean-Francois 87 3) Sarfati, David 86 4) Jobe, Abdoulaye 86


Men 4x400 Meter Relay Senior

Team Relay Finals

Section 1

1 Lavironde A 3:57.52

1) Collin, Louis-Michel 85 2) Godbout, Mathieu 86 3) Bouchard, Raymond 87 4) Forgues, Frederic 79


Men 4x800 Meter Relay Senior

Team Relay Finals

Section 1

1 Sherbrooke A 9:08.53

1) Laliberte, Francis 85 2) Lamontagne-Lacasse, Martin 73 3) Poulin-Lamarre, Mathieu 85 4) Begin, Jean-Francois 85

2 Vaudreuil-Dorion A 9:44.49

1) Monette, Sebastien 88 2) Morand, Gabriel 88 3) Gouin, David 88 4) pelletier, Matthieu 85



Men Hauteur Minime

Provincial: 1.40m R Joseph Brunetta, KMS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Daigneault, Jean-Felix 94 Saint Laurent Select 1.20m

2 Jauniaux, Zachary 94 St-Johns High School 1.15m

3 Naisby, William 95 Sherbrooke 1.05m

4 Prince, Maxime 95 Corsaire Chaparal 1.00m

5 Maratier, Raphael 94 Sherbrooke 0.95m

6 Tutic, Nicola 94 Sherbrooke 0.90m

6 Delorme, Joshua 96 Sherbrooke J0.90m


Men Hauteur Benjamin

Provincial: 1.73m R 1989-02-25 Frantz Fulcher, SLS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Charbonneau, Jason 92 Saint Laurent Select J1.45m

1 Matthews, Jonathan 92 Kilomaitres de Lasalle J1.45m

1 Renaud, Olivier 92 Jeunesse Athletics Waterloo J1.45m

1 Brunetta, Joseph 92 Kilomaitres de Lasalle 1.45m

5 Belanger, Alexis 93 Adrenaline J1.25m

5 Lefevre, Serene 92 Saint Laurent Select 1.25m

7 Barette, Nicolas 92 Sherbrooke 1.20m

8 Prince, Olivier 93 Corsaire Chaparal 1.15m

8 Desmarais-Gagnon, Vincent 93 Cirrus J1.15m

10 Balthazar, Sebastien 93 Sherbrooke 1.10m


Men Hauteur Cadet

Provincial: 1.97m R 1995-12-02 Alberto Salanueva, DYNA

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Leveille, Simon 90 Corsaire Chaparal 1.75m

2 Santana, Kyle 91 Kilomaitres de Lasalle J1.65m

2 Philippe, Emmanuel 90 Kilomaitres de Lasalle 1.65m

4 Martin-Kapper, Brendan 90 Lachine 1.55m

5 Asselin1, Jeremie 90 Externat Sacre Coeur 1.45m

6 Mainville, Charles 91 St-Jean Olympique 1.40m

6 Davidson, Mikhail 91 Dynamique Laval J1.40m

8 Genesse, Marc Antoine 91 Adrenaline 1.35m

9 Paquette, Antonin 91 College de L'Assopmtion 1.15m

--- Dupont-Blais, Philippe 91 Sherbrooke NH


Men Hauteur Juvenile

Provincial: 2.20m R 1982-03-07 Alain Metellus, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Thornton, Andrew 89 Heritage 1.70m

1 Michaud, Yan 89 Saint Laurent Select J1.70m

3 Fortier-Chicoine, Julien 89 Sherbrooke J1.65m

3 Cote, Guillaume 88 Express 1.65m

5 Gagnon, Remi 89 Express 1.60m

6 Gouin, David 88 Sport-Etudes Disraeli 1.55m


7 Normandin, David 88 St-Jean Olympique 1.50m

8 Lamothe, Dany 88 Sherbrooke 1.35m

8 Olney, Maxime Sherbrooke J1.35m


Men Hauteur Junior

Provincial: 2.28m R 1984-02-26 Alain Metellus, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Jobe, Abdoulaye 86 Saint Laurent Select 1.95m

2 Diop, Ndiaga 87 Saint Laurent Select 1.85m


Men Hauteur Senior

Provincial: 2.29m R 1998-02-08 Charles Lefrancois, VIDEO

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 El Fouladi, Yassine 84 Saint Laurent Select 1.75m


Men Perche Cadet

Provincial: 3.99m R 1999-03-20 David Foley, SHER

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Massicotte, Kevin 90 Sherbrooke 1.80m


Men Perche Juvenile

Provincial: 5.00m R 2001-01-06 David Foley, SHER

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Normandin, David 88 St-Jean Olympique 3.20m

2 Grecescu, Tudor 88 Montreal International 2.60m


Men Perche Junior

Provincial: 5.00m R 2001-01-06 David Foley, SHER

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Normandin, Gaetan 86 St-Jean Olympique 3.70m

2 Beaumont-Courteau, Maxime 87 Montreal International 3.50m


Men Perche Senior

Provincial: 5.45m R 2001-02-10 Francois Thenault, SHER

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Thenault, Francois 72 Sherbrooke J4.90m

1 Gauthier, Rene 81 Sherbrooke J4.90m

1 Genest-Lahaye, Michel 72 Corsaire Chaparal 4.90m

4 Houle, Mathieu 82 Corsaire Chaparal 4.80m

5 Lynden, Allen 83 Montreal International 4.40m

5 Bouchard, Frederick 84 Sherbrooke J4.40m

7 Hawey, maxime 84 Rouge et Or 4.20m

7 Foley, Eric 84 Sherbrooke 4.20m

9 Authier, Simon 82 Sherbrooke 3.90m


Men Perche Veteran

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Courteau, Ambroise 58 Montreal International 3.50m



Men Longueur zone Minime

Provincial: 4.61m R 1998-03-14 Jason Jacques, VAIL

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Daigneault, Jean-Felix 94 Saint Laurent Select 4.05m

2 Mueller, Andreas 94 Adrenaline 4.01m

3 Jauniaux, Zachary 94 St-Johns High School 3.93m

4 Bucci, Michael 94 West Island 3.78m

Flight 1 ... (Men Longueur zone Minime)

Name Yr Team Finals

5 Connolly, David 95 West Island 3.74m

6 Benoit, Olivier 94 Adrenaline 3.32m

7 Danovith, Ryan 94 Adrenaline 3.22m

8 Hanna, Patrick 96 West Island 3.13m

9 Khalsa, Jora 96 West Island 3.09m

10 Boudreau, Sebastien 94 West Island 2.96m

11 Proulx, Samuel 94 Corsaire Chaparal 2.86m

12 Savoie, Shawny 95 Adrenaline 2.67m

13 Prince, Maxime 95 Corsaire Chaparal 2.60m

14 Helferty, Patrick 94 West Island 2.51m

15 Lussier-Roy, Felix 98 Sherbrooke 2.31m


Men Longueur zone Benjamin

Provincial: 5.45m R 1978-12-16 Marc Desbiens, CASS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Desaulniers, Samuel 92 Energie 5.12m

2 Sirois, Pierre 92 Coubertin 4.58m

2 Lefevre, Serene 92 Saint Laurent Select 4.58m

4 Slythe-Leveille, Gabriel 93 Corsaire Chaparal 4.36m

5 Charbonneau, Jason 92 Saint Laurent Select 4.29m

6 Renaud, Olivier 92 Jeunesse Athletics Waterloo 4.05m

7 Lamarche, Maxime 92 Jeunesse Athletics Waterloo 3.99m

8 Belanger, Alexis 93 Adrenaline 3.63m

9 Ricard, Luka 92 West Island 3.57m

10 Prince, Olivier 93 Corsaire Chaparal 3.49m

11 Boucher, Gabriel 92 College de L'Assopmtion 2.74m


Men Longueur Cadet

Provincial: 6.83m R 2004-03-06 Royal Okorie, SLS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Leveille, Simon 90 Corsaire Chaparal 6.03m

2 Fugere, David 90 Energie 5.54m

3 Dionne, Pierre-Marc 90 Coubertin 5.42m

4 Renaud, Jean-Christophe 90 Jeunesse Athletics Waterloo 5.26m

5 Crevier-Tousignant, Maxime 91 Express 5.15m

6 Chevrette-Belisle, Hubert 90 Club Lanaudiere-Olympique 5.13m

7 Santana, Kyle 91 Kilomaitres de Lasalle 5.08m

8 Philippe, Emmanuel 90 Kilomaitres de Lasalle 5.05m

9 Grondin, Etienne 90 West Island 4.66m


10 Phaneuf, Benjamin 91 Adrenaline 4.65m

11 Tremblay, Etienne 91 Coubertin 4.64m

12 Provencher, Vincent 90 Dynamique Laval 4.53m

13 Mehenni, Samuel 91 Perfmax-Racing 4.47m

14 Davidson, Mikhail 91 Dynamique Laval 4.46m

15 R-Fournier, Gaby 90 Vaillants 4.37m

16 Plante, Marc-Andre 91 Energie 3.87m

17 Babiuk, Vadislav 90 West Island 3.66m

18 Mainville, Charles 91 St-Jean Olympique 3.65m

Flight 1 ... (Men Longueur Cadet)

Name Yr Team Finals

19 Larocque, Olivier 91 College de L'Assopmtion 2.95m

--- Gervais, Sebastien 91 College de L'Assopmtion FOUL

--- Jacob, Anthony 91 Energie FOUL

--- Cantin, Alexandre 91 Jeunesse Athletics Waterloo FOUL

--- Viger, Francis 91 Dynamique Laval FOUL


Men Longueur Juvenile

Provincial: 6.98m R 1979-02-17 Michel Boutet, TITAN

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Paquet, Olivier 89 Energie 6.14m

2 Gouin, David 88 Sport-Etudes Disraeli 5.98m

3 Duford-Racine, Felix 89 Sherbrooke 5.82m

4 Thornton, Andrew 89 Heritage 5.71m

5 Couture, Alexandre 89 Dynamique Laval 5.16m

6 Audet, Kevin 89 Heritage 5.08m

7 Lavoie, Simon 89 Dynamique Laval 5.06m

8 Fortier, Jean-Philippe 88 Sport-Etudes Disraeli 4.86m

9 Fortier-Chicoine, Julien 89 Sherbrooke 4.57m

10 Lamothe, Dany 88 Sherbrooke 3.95m

11 Hunter, Remi 88 College de L'Assopmtion 3.10m


Men Longueur Junior

Provincial: 7.30m R 1999-03-14 Jose-Alberto Rodas, SLS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Diop, Ndiaga 87 Saint Laurent Select 6.63m

2 Greenaway, Christopher 87 Saint Laurent Select 6.42m

3 Bouchard, Raymond 87 Lavironde 6.25m

4 Gouin, David 88 Sport-Etudes Disraeli 6.03m

5 Fournier, Martin 87 Dynamique Laval 5.45m

6 Leger, Joel 87 Saint Laurent Select 5.37m

7 Lefort, Francis 87 Express 4.45m

--- Scott, Josh 87 Bleu et Or X5.69m


Men Longueur Senior

Provincial: 7.98m R 1989-03-10 Edrick Floreal, RMUN

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Noah, Patrick 76 Rouge et Or 7.12m

2 Ouedraogo, Wilfred 83 Rouge et Or 6.79m


3 Rodas-Figueroa, Jose-Alberto 81 Saint Laurent Select 6.77m

4 Poulin, Tobie 85 Sherbrooke 6.36m

5 Fredette, Maxime 85 Sherbrooke 6.34m

6 Bouchard, Frederick 84 Sherbrooke 6.24m


Men Triple Saut Cadet

Provincial: 12.90m R 1991-11-30 Van Khoa Phung, SLS

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Fugere, David 90 Energie 11.08m

Flight 1 ... (Men Triple Saut Cadet)

Name Yr Team Finals

2 Renaud, Jean-Christophe 90 Jeunesse Athletics Waterloo 10.90m

3 Parent-Pichette, Vincent 91 Dynamique Laval 10.51m

4 Phaneuf, Benjamin 91 Adrenaline 10.32m

5 Desgagnes, Jean-Michel 90 Express 10.30m

6 Gagnon, Samuel 90 Energie 10.10m


Men Triple Saut Juvenile

Provincial: 14.95m R 1974-03-02 Richard Lacombe, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Thornton, Andrew 89 Heritage 11.66m

2 Lavoie, Simon 89 Dynamique Laval 11.12m

3 Cote, Guillaume 88 Express 10.88m

4 Michaud, Yan 89 Saint Laurent Select 10.76m

5 Gagnon, Gabriel 89 Energie 10.59m


Men Triple Saut Junior

Provincial: 15.65m R 1985-01-15 Edrick Floreal, MINT

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Bouchard, Raymond 87 Lavironde 12.21m

--- Scott, Josh 87 Bleu et Or X12.61m


Men Triple Saut Senior

Provincial: 17.14m R 1989-03-10 Edrick Floreal, RMUN

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Ouedraogo, Wilfred 83 Rouge et Or 13.14m

2 Edouard, Cargill 77 Perfmax-Racing 12.76m

3 Poulin, Tobie 85 Sherbrooke 12.45m


Men Poids 2 Kg Minime

Provincial: 10.85m R 2001-12-01 Dan St-Jean, SJO

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Mueller, Andreas 94 Adrenaline 8.47m

2 Plante, Maxime 94 Energie 8.44m

3 Maratier, Raphael 94 Sherbrooke 7.65m

4 Boudreau, Sebastien 94 West Island 7.53m

5 Khalsa, Jora 96 West Island 6.15m

6 Tutic, Nicola 94 Sherbrooke 5.59m


7 Proulx, Samuel 94 Corsaire Chaparal 5.31m

8 Khalsa, Shubeg 94 West Island 5.25m

9 Delorme, Joshua 96 Sherbrooke 4.96m

10 Prince, Maxime 95 Corsaire Chaparal 4.40m


Men Poids 3 Kg Benjamin

Provincial: 12.29m R 2002-03-23 Christopher Houde, VAIL

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Desaulniers, Samuel 92 Energie 12.40m R

Flight 1 ... (Men Poids 3 Kg Benjamin)

Name Yr Team Finals

2 Brunetta, Joseph 92 Kilomaitres de Lasalle 11.81m

3 Charbonneau, Charles-Emmanuel 92 Saint Laurent Select 10.63m

4 Tremblay-Lucier, Sebastien 93 Corsaire Chaparal 10.29m

5 Ricard, Luka 92 West Island 8.93m

6 Chenier, Benoit 93 Petite Nation 8.68m

7 Assimakopoulos, Philip 92 West Island 8.15m

8 Renaud, Olivier 92 Jeunesse Athletics Waterloo 7.85m

9 Prince, Olivier 93 Corsaire Chaparal 7.71m

10 Watters, Francis 93 St-Johns High School 7.21m

11 Balthazar, Sebastien 93 Sherbrooke 6.55m


Men Poids 4 Kg Cadet

Provincial: 16.12m R 2004-03-07 Christopher Houde, VAIL

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Crevier-Tousignant, Maxime 91 Express 10.91m

2 Dupont-Blais, Philippe 91 Sherbrooke 10.50m

3 Provencher, Vincent 90 Dynamique Laval 9.94m

4 Gagne, Alexandre 91 Sherbrooke 9.68m

5 Mainville, Charles 91 St-Jean Olympique 9.28m

6 Genesse, Marc Antoine 91 Adrenaline 8.99m

7 Cantin, Alexandre 91 Jeunesse Athletics Waterloo 8.47m

8 Alexis, Themi 91 West Island 6.29m


Men Poids 5 Kg Juvenile

Provincial: 16.17m R 1998-03-14 Maxime Pichette, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Houde, Christopher 89 Vaillants 15.80m

2 Haran, Maxime 89 Express 12.83m

3 Roy, Alexandre 88 Jean De La Mennais 12.35m

4 Cloutier-Langlois, Ludovic 88 St-Jean Olympique 12.14m

5 Caron, Richard 89 Externat Sacre Coeur 11.39m

6 Laroche, Mathieu 88 Sherbrooke 9.95m

7 Lalonde, Sebastien 88 Petite Nation 9.84m

8 Olney, Maxime Sherbrooke 9.42m

9 Gagne, Alexandre 91 Sherbrooke 8.36m

10 Smiljic, Miso 89 Sherbrooke 7.26m


Men Poids 6 Kg Junior

Provincial: 15.29m R 2002-12-14 Daniel Larose, CAO2

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 O.Dumont, Mathieu 87 Vaillants 11.18m


2 Lefort, Francis 87 Express 7.58m


Men Poids 7.217 Kg Senior

Provincial: 16.35m R 1999-01-23 Apostoulos Drogaris, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Tessier, Yves 67 Corsaire Chaparal 12.92m


Men Weight Throw Cadet

Provincial: 14.75m R 2004-03-06 Christopher Houde, VAIL

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Cantin, Alexandre 91 Jeunesse Athletics Waterloo 6.15m


Men Weight Throw Juvenile

Provincial: 17.97m R 1998-03-14 Maxime Pichette, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Houde, Christopher 89 Vaillants 13.92m

2 Lalonde, Sebastien 88 Petite Nation 11.51m

3 Cloutier-Langlois, Ludovic 88 St-Jean Olympique 11.34m

4 Roy, Alexandre 88 Jean De La Mennais 9.57m


Men Weight Throw Junior

Provincial: 18.76m R 2004-03-06 Al'Arbi Dendane, COCH

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Dendane, Al'Arbi 86 Corsaire Chaparal 18.82m R

2 Bouchebl, Paul 87 Corsaire Chaparal 12.24m

3 O.Dumont, Mathieu 87 Vaillants 11.62m


Men Weight Throw Senior

Provincial: 20.24m R 1977-02-19 Bishop Dolegiewicz, TITAN

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Lapierre, Jarom 77 Rouge et Or 16.10m

2 Robichaud, Yves 83 Rouge et Or 15.33m

3 Dominic, D'Almeida 78 Rouge et Or 10.72m


Men Weight Throw Veteran

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Muller, Emil 35 Corsaire Chaparal 17.01m


Women Poids Senior

Provincial: 17.14m R 1998-03-02 Carmen Ionesco, ESSA

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Larose, Caroline 78 Petite Nation 12.87m

2 Duliepre, Gaelle 83 Corsaire Chaparal 10.52m

3 Blais, Karell 82 Lavironde 10.25m


Women Poids Veteran

Name Yr Team Finals

Flight 1

1 Potvin, Annie 63 Dynamique Laval 10.12m


2 Perras, Suzie 59 Veteran 5.00m


Men 5000 Meter Marche Junior

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Menard, Pierre-Luc 86 Saguenay Lac St-Jean 22:22.89

2 Gagne, Alexandre 88 Saguenay Lac St-Jean 24:23.67


Men 5000 Meter Marche Senior

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Ruest, Jocelyn 81 Independant 22:39.65

2 Cote, Donald 82 Montreal Olympique 24:54.13


Women 3000 Meter Marche Senior

Name Yr Team Finals

Section 1

1 Crivello, Marina 79 Montreal Olympique 13:48.84



User Comments

  • Currently, there are no comments.