• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Sackville Chebucto Warm-up Meet

Lower Sackville, NS
May 14-15th, 2005

DAY ONE       


Event 1 Men 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Leblanc, Mike South East Athle 10.99q 1
2 Koenig, Jeremy Chebucto 11.58q 1
3 MacAdam, Gerry Pei 11.78q 2
4 Foote, Mason Annapolis Valley 11.89q 1
5 Theriau, Chris Annapolis Valley 11.96q 2
6 Robinson, Brad South East Athle 12.05q 1
7 Slaunwhite, Craig Chebucto 12.06q 2
8 Archibald, Andrew Chebucto 12.13q 2
9 Campbell, Jonathan Unattached 12.18q 2
10 Clare, Ben Unattached 12.24q 1
11 Samms, Matt South East Athle 12.29q 1
12 Cormier, Stephane South East Athle 12.55q 2
13 MacBean, Paul Athletics East 12.91q 2

Event 1 Men 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Leblanc, Mike South East Athle 11.10 1
2 Koenig, Jeremy Chebucto 11.51 1
3 MacAdam, Gerry Pei 11.77 1
4 Robinson, Brad South East Athle 12.15 2
5 Campbell, Jonathan Unattached 12.19 2


Event 2 Women 100 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Doucet, Erica Blue et Or 13.78q
2 Bell, Alicia Chebucto 13.83q
3 Sobey, Stephaney Pei 14.05q
4 Patterson, Robin Chebucto 14.15q
5 Miller, Sarah South East Athle 14.26q
6 Tress, Naomi Dal Tigers 14.82q

Event 2 Women 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bell, Alicia Chebucto 13.74
2 Sobey, Stephaney Pei 13.92

Event 3 Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Sullivan, Peter Dal Tigers 1:58.06
2 Douglas, Steve Chebucto 2:01.03
3 Addison, Brent Chebucto 2:02.72
4 Leroux, Adam Chebucto 2:05.77
5 Lakshman, Mihira Dal Tigers 2:09.43
6 Menzies, Neil Unattached 2:09.62
7 Beazley, Peter Unattached 2:10.46
8 Bergman, Joel Chebucto 2:18.53
9 Cunningham, Corey South East Athle 2:24.96
10 Stuart, James South East Athle 2:25.02
11 Lewis, Daniel Chebucto 2:30.36

Event 5 Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Chafe, Paul Dal Tigers 9:15.05
2 McBride, Nick Dal Tigers 9:52.77

Event 6 Women 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Ashworth, Janice Dal Tigers 7:14.79
2 Mullins, Rosie Dal Tigers 7:22.52
3 Coady, Rebecca Athletics East 7:35.31
4 Deveau, Sarah Chebucto 8:04.94
5 Reeves, Becky Annapolis Valley 8:21.40

Event 7 Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Goulet, Chris Dal Tigers 51.26 1
2 Killam, Kyle Unattached 52.19 2
3 Campbell, Jonathan Unattached 52.54 1
4 Clare, Ben Unattached 52.65 1
5 Cormier, Stephane South East Athle 54.07 2
6 MacBean, Paul Athletics East 56.46 2
7 Cunningham, Corey South East Athle 1:01.90 1
8 Stuart, James South East Athle 1:02.02 1


Event 25 Men 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Slaunwhite, Craig Chebucto 53.64
2 Archibald, Andrew Chebucto 54.31
3 Addison, Brent Chebucto 55.95

Event 8 Women 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Doucet, Erica Blue et Or 1:00.45
2 MacDonald, Kelly Pei 1:04.30
3 Bourgeois, Annie Blue et Or 1:04.67
4 Hines, Trish South East Athle 1:05.41
5 MacDonald, Paula Pei 1:05.84

Event 9 Mixed 10000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 MacLean, Erin Chebucto 37:26.28

Event 10 Mixed Long Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Bernard, Anthony Pei 6.27m
1 Slaunwhite, Craig Chebucto 6.27m
3 Miller, Issac Athletics East 5.99m
4 Archibald, Andrew Chebucto 5.93m
4 Foote, Mason Annapolis Valley 5.93m
6 Martin, Jenna Athletics East 4.99m
7 Miller, Sarah South East Athle 4.87m
8 Gallant, Tanya Pei 4.64m
9 James, Ed Friends of Chebu 4.16m

Event 11 Mixed Shot Put
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Slaunwhite, Craig Chebucto 15.00m
2 Bennet, Paul Dal Tigers 12.82m
3 Tress, Naomi Dal Tigers 10.17m
4 Landry, Julie South East Athle 10.13m
5 Cochrane, Shea Unattached 8.98m
6 Zwicker, Samantha Unattached 7.84m
7 James, Ed Friends of Chebu 7.06m

Event 13 Mixed Triple Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 McCormack, Kurt Pei 12.83m
2 Foote, Mason Annapolis Valley 12.48m
3 Bernard, Anthony Pei 12.13m
4 Miller, Sarah South East Athle 10.46m
5 Gallant, Tanya Pei 9.95m
6 Hines, Trish South East Athle 9.69m
7 Tress, Naomi Dal Tigers 8.75m

Event 25 Women's Hammer
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Landry, Julie South East Athle 29.68m


DAY TWO

Women 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Dobranowsk, Alicia Dal Tigers 15.60 16.57
2 Tress, Naomi Dal Tigers 17.00 22.06

Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Penny, Monique Dal Tigers 1:07.50 1:11.22

Women Discus Throw
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Larade, Nicole Athletics East 32.44m 33.46m
2 Zwicker, Samantha Unattached 16.96m

Men 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Theriau, Chris Annapolis Valley 14.76 15.99
2 Slaunwhite, Craig Chebucto 15.84 16.09

Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Goulet, Chris Dal Tigers 56.50 59.53
-- Martindale, Neil Dal Tigers 56.30 DNF

Men Pole Vault
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Slaunwhite, Craig Chebucto 4.30m
2 O'Neill, Kevin Chebucto 3.30m

Men Discus Throw
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Slaunwhite, Craig Chebucto 47.53m 43.02m
2 Cochrane, Shea Unattached 23.49m

Mixed 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Sullivan, Peter Dal Tigers 4:02.00 3:59.65
2 Chafe, Paul Dal Tigers 4:00.00 4:00.33
3 Algar, Chris Dal Tigers 4:02.00 4:04.85
4 Douglas, Steve Chebucto 3:58.54 4:07.74
5 McBride, Nick Dal Tigers 4:07.00 4:10.07
6 Hennigar, Heather Dal Tigers 4:18.00 4:21.84
7 Quinn, Peter Unattached 4:18.00 4:23.00
8 Skoreyko, Stephanie Dal Tigers 4:42.00 4:53.81
9 Carey, Christine Halifax Wanderer 5:01.07
10 Maccormack, Maggie Unattached 5:01.42
11 Slaunwhite, Craig Chebucto 5:05.00 5:05.22

User Comments

  • Currently, there are no comments.