• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

TrackieReg - Free Online Registration for pretty much anything!

Nova Scotia Provincial Champs

Lower Sackville, NS
July 1-2nd, 2006

Women 13 & Under 100 Meter Dash

============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Wright, Rachael 92 CNLL 14.87 3.6
2 Pothier, Jessi 94 CHE 16.31 3.6
3 Mitchell, Abbie 94 CHE 16.61 3.6
4 MacDonald, Maggie 94 CHE 16.78 3.6
5 Mitchell, Gabrielle 94 CHE 23.48 3.6

Women 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Blois, Juliana 92 Unattached 12.72q 2.6
2 Jones, Nikkia 92 Unattached 12.76q 2.6
3 MacInnis, Francis 91 CTC 13.12q 2.6
4 Maguire, Chelsea 91 HW 14.34q 2.6
5 Maguire, Kelly 91 HW 14.86q 2.6
6 Fauvelle, Jessica 92 CHE 15.77q 2.6

Women 14-15 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Jones, Nikkia 92 Unattached 13.06 -0.7
2 Blois, Juliana 92 Unattached 13.10 -0.7
3 MacInnis, Francis 91 CTC 13.35 -0.7
4 Maguire, Chelsea 91 HW 14.73 -0.7
5 Maguire, Kelly 91 HW 15.21 -0.7
6 Fauvelle, Jessica 92 CHE 16.01 -0.7

Women 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Pink, Emma 89 HW 12.83Q -1.6
2 Walter, Marissa 90 Unattached 12.84Q -1.6
3 Kim, Eunnie 90 TTC 13.16q -1.6
4 McGillivary, Taya 89 Annapolis Valley 13.37q -1.6
5 Morse, Katrina 89 Annapolis Valley 13.44q -1.6
6 Matheson, Brett 89 CNLL 13.72q -1.6

Women 16-17 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Pink, Emma 89 HW 12.82 -0.6
2 Walter, Marissa 90 Unattached 12.91 -0.6
3 Kim, Eunnie 90 TTC 13.09 -0.6
4 McGillivary, Taya 89 Annapolis Valley 13.32 -0.6
5 Matheson, Brett 89 CNLL 13.67 -0.6

Women 18-99 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Sobey, Susan 87 Prince Edward Is 12.65Q 2.3
2 Sobey, Stephaney 87 Prince Edward Is 13.12Q 2.3
3 Sobey, Kaitlyn 88 Prince Edward Is 14.33q 2.3

Women 18-99 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Sobey, Susan 87 Prince Edward Is 12.78 -0.2
2 Sobey, Stephaney 87 Prince Edward Is 13.30 -0.2
3 Sobey, Kaitlyn 88 Prince Edward Is 14.66 -0.2

Women 13 & Under 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Beiswanger, Kari 94 CHE 31.66 0.6
2 Pothier, Jessi 94 CHE 33.60 0.6
3 Mitchell, Abbie 94 CHE 34.16 0.6

Women 14-15 200 Meter Run
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Blois, Juliana 92 Unattached 26.41Q 1.6 2
2 Fairfax, Alana 92 Unattached 27.50Q 1.0 1
3 Jones, Nikkia 92 Unattached 27.52Q 1.6 2
4 Boyle, Rachel 92 Unattached 28.36Q 1.0 1
5 Melanson, Kristyn 92 CHE 27.69q 1.6 2
6 Coady, Hilary 92 AE 28.78q 1.0 1
7 Maguire, Chelsea 91 HW 30.07q 1.6 2
8 Maguire, Kelly 91 HW 30.97q 1.6 2
9 Fauvelle, Jessica 92 CHE 33.14 1.0 1

Women 14-15 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Blois, Juliana 92 Unattached 26.57 0.7
2 Jones, Nikkia 92 Unattached 26.91 0.7
3 Fairfax, Alana 92 Unattached 27.45 0.7
4 Melanson, Kristyn 92 CHE 28.24 0.7
5 Boyle, Rachel 92 Unattached 29.12 0.7
6 Coady, Hilary 92 AE 29.20 0.7
7 Maguire, Chelsea 91 HW 30.60 0.7
8 Maguire, Kelly 91 HW 31.65 0.7

Women 16-17 200 Meter Run
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Walter, Marissa 90 Unattached 26.27Q 1.4 2
2 Morse, Katrina 89 Annapolis Valley 27.59Q 2.1 1
3 Pink, Emma 89 HW 26.55Q 1.4 2
4 Avery, Mandy 90 CHE 27.79Q 2.1 1
5 Marcotte, Kayla 89 HW 27.01q 1.4 2
6 McGillivary, Taya 89 Annapolis Valley 27.49q 1.4 2
7 Hart, Catherine 89 Unattached 27.80q 2.1 1
8 Matheson, Brett 89 CNLL 28.25q 2.1 1

Women 16-17 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Walter, Marissa 90 Unattached 26.16 0.7
2 Pink, Emma 89 HW 26.20 0.7
3 Avery, Mandy 90 CHE 27.69 0.7
4 Matheson, Brett 89 CNLL 28.23 0.7
5 Hart, Catherine 89 Unattached 28.28 0.7
-- Marcotte, Kayla 89 HW DNF 0.7

Women 18-99 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Sobey, Susan 87 Prince Edward Is 25.76 1.4
2 McPhee, Aly 88 CHE 25.98 1.4
3 McNeil, Amanda 88 TTC 26.05 1.4
4 Sobey, Stephaney 87 Prince Edward Is 27.74 1.4
5 Sobey, Kaitlyn 88 Prince Edward Is 30.14 1.4

Women 13 & Under 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Pitman, Olivia 93 Unattached 1:10.24
2 Gibson, Kristen 94 CHE 1:10.60
3 Avery, Brittany 93 CHE 1:12.19
4 Beiswanger, Kari 94 CHE 1:14.48

Women 14-15 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Pitman, Jennifer 91 Unattached 1:01.69
2 Fairfax, Alana 92 Unattached 1:02.49
3 Jamael, Micheline 92 Unattached 1:04.53
4 Melanson, Kristyn 92 CHE 1:08.52

Women 16-17 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Letourneau, Allison 89 AE 59.97
2 Marcotte, Kayla 89 HW 1:00.81
3 King, Katherine 90 Dartmouth Athlet 1:01.65
4 McGillivary, Taya 89 Annapolis Valley 1:01.83
5 Hart, Catherine 89 Unattached 1:02.98
6 Sharpe, Chatherine 89 AE 1:04.90
7 Coady, Rebecca 89 AE 1:05.03
8 Avery, Mandy 90 CHE 1:05.57

Women 18-99 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Penny, Monique 85 TTC 59.63
2 Roy, Dominique 88 Dartmouth Athlet 1:04.16

Women 13 & Under 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Gibson, Kristen 94 CHE 2:39.36
2 Deveau, Nicole 93 CHE 2:40.81
3 Beiswanger, Kari 94 CHE 2:58.40
4 MacDonald, Maggie 94 CHE 3:02.68
5 Deveau, Bridget 96 CHE 3:06.36
6 Bethune, Brianna 96 CHE 3:10.38

Women 14-15 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Deveau, Sarah 91 CHE 2:22.31
2 Regan, Taylor 91 Dartmouth Athlet 2:24.02
3 MacArthur, Britany 92 Unattached 2:26.95
4 Jamael, Micheline 92 Unattached 2:32.59
5 Morton, Annie 91 CHE 2:44.59

Women 16-17 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Letourneau, Allison 89 AE 2:20.17
2 Anderson, Tory 89 Antigonish Track 2:23.13
3 Englehutt, Laura 89 Dartmouth Athlet 2:25.91
4 King, Katherine 90 Dartmouth Athlet 2:28.05
5 Trenholm, Allison 90 Antigonish Track 2:34.89

Women 18-99 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Mosher, Heather 88 Unattached 2:16.09
2 Marshall, Joelle 84 HW 2:17.41
3 Reeves, Becki 88 Annapolis Valley 2:20.50
4 Marsh, Shauna 86 Dartmouth Athlet 2:27.21
5 Brisbois, MC 81 TTC 2:29.44
6 Walsh, Brenna 87 Dartmouth Athlet 2:32.20

Women 13 & Under 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Walsh, Natalie 93 Dartmouth Athlet 5:31.99
2 Deveau, Nicole 93 CHE 5:37.55
3 Avery, Brittany 93 CHE 5:47.25
4 Deveau, Bridget 96 CHE 6:22.18
5 MacDonald, Maggie 94 CHE 6:23.88
6 Bethune, Brianna 96 CHE 6:24.62

Women 15 & Under 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Deveau, Sarah 91 CHE 5:02.19
2 Langly, Tristan 93 CNLL 5:04.40
3 Haworth, Rebecca 92 CHE 5:19.86
4 Regan, Taylor 91 Dartmouth Athlet 5:35.38
5 Gallagher, Paige 92 Dartmouth Athlet 6:02.21
-- MacArthur, Britany 92 Unattached DQ

Women 16-17 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Englehutt, Laura 89 Dartmouth Athlet 4:54.76
2 Letourneau, Allison 89 AE 4:57.96
3 Anderson, Tory 89 Antigonish Track 5:03.97
4 Regan, Flynn 89 Dartmouth Athlet 5:04.82
5 Trenholm, Allison 90 Antigonish Track 5:14.87
6 Chisholm, Ashley 90 Antigonish Track 5:15.14
7 Bates, Bree 89 Dartmouth Athlet 5:18.67
8 Hoyt, Kristin 89 Dartmouth Athlet 5:28.27

Women 18-99 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 McInnes, Caroline 81 TTC 4:51.93
2 Erickson, Robyn 86 Dartmouth Athlet 4:57.48
3 Marsh, Shauna 86 Dartmouth Athlet 5:05.27
4 Brisbois, MC 81 TTC 5:07.84
5 MacPherson, Ena 59 Unattached 5:24.51
6 Walsh, Brenna 87 Dartmouth Athlet 5:26.28
7 Burgess, Caroline 88 Dartmouth Athlet 5:49.07

Women 15 & Under 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 MacArthur, Britany 92 Unattached 10:39.13
2 Langly, Tristan 93 CNLL 10:41.52
3 Haworth, Rebecca 92 CHE 11:40.55
4 Morton, Annie 91 CHE 12:14.72
5 Walsh, Natalie 93 Dartmouth Athlet 12:18.17
6 Gallagher, Paige 92 Dartmouth Athlet 13:11.70

Women 16-17 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Englehutt, Laura 89 Dartmouth Athlet 10:35.31
2 Regan, Flynn 89 Dartmouth Athlet 10:42.69
3 Chisholm, Ashley 90 Antigonish Track 11:03.23
4 Trenholm, Allison 90 Antigonish Track 11:15.64
5 Bates, Bree 89 Dartmouth Athlet 11:24.87

Women 14-15 80 Meter Hurdles 30 inches
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Fanning, Samantha 92 CNLL 14.11 -1.7
2 Coady, Hilary 92 AE 14.15 -1.7

Women 16-99 100 Meter Hurdles 33 inches
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 McPhee, Aly 88 CHE 17.01 0.5
2 Maessen, Laura 89 CHE 17.38 0.5

Women 14-15 300 Meter Hurdles 30 inches
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Fanning, Samantha 92 CNLL 51.10
-- Coady, Hilary 92 AE DQ

Women 16-99 400 Meter Hurdles 30 inches
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Stirling, Jan 87 CHE 1:06.40
2 Coady, Rebecca 89 AE 1:12.85
-- Sharpe, Chatherine 89 AE DNF

Women 16-19 2000 Meter Steeplechase 30 inches
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Reeves, Becki 88 Annapolis Valley 7:13.73
2 Coady, Rebecca 89 AE 7:26.08

Women 99 & Under High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Maessen, Laura 89 CHE 1.73m
2 McPhee, Aly 88 CHE 1.55m
2 MacEachern, Maggie 91 Unattached 1.55m
2 Pitman, Jennifer 91 Unattached 1.55m
5 Ehler, Cassie 92 Unattached 1.50m
5 Boyle, Rachel 92 Unattached 1.50m
7 Bunyan, Jackie 89 CTC 1.45m
7 Haworth, Rebecca 92 CHE 1.45m
9 McIntosh, Rachael 91 Unattached 1.40m
9 Myers, Annalyse 92 Unattached 1.40m
11 Pothier, Jessi 94 CHE 1.10m
-- Melanson, Kristyn 92 CHE NH

Women 99 & Under Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Blois, Juliana 92 Unattached 5.09m NWI
2 Gallant, Tanya 87 Prince Edward Is X4.82m NWI
3 Morse, Katrina 89 Annapolis Valley 4.76m NWI
4 Avery, Mandy 90 CHE 4.73m NWI
5 Myers, Annalyse 92 Unattached 4.59m NWI
6 Landry, Stephanie 90 Unattached 4.43m NWI
7 Avery, Brittany 93 CHE 3.78m NWI
8 Gibson, Kristen 94 CHE 3.70m NWI
9 Beiswanger, Kari 94 CHE 3.69m NWI
10 Wright, Rachael 92 CNLL 3.48m NWI
11 Mitchell, Abbie 94 CHE 3.17m NWI
12 Pothier, Jessi 94 CHE 3.16m NWI
13 Mitchell, Gabrielle 94 CHE 1.33m NWI

Women 99 & Under Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Dobranowski, Alicia 84 TTC 10.44m NWI
2 Morse, Katrina 89 Annapolis Valley 10.27m NWI
3 Blois, Juliana 92 Unattached 10.22m NWI
4 Gallant, Tanya 87 Prince Edward Is 10.06m NWI
4 Boyle, Rachel 92 Unattached 10.06m NWI
6 McIntosh, Rachael 91 Unattached 10.03m NWI
7 Pitman, Jennifer 91 Unattached 9.91m NWI
8 Hudson, Pam 87 Prince Edward Is 9.81m NWI
9 Myers, Annalyse 92 Unattached 9.68m NWI
10 Landry, Stephanie 90 Unattached 8.62m NWI

Women 99 & Under Shot Put
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Whalen, Chelsea 92 Unattached 10.22m
2 McGillivary, Taya 89 Annapolis Valley 10.13m
3 Paris, Chantal 90 CNLL 9.72m
4 Somers, Julia 87 Prince Edward Is X7.86m
5 Millman, Sarah 95 CNLL 5.91m

Women 99 & Under Discus Throw 1kg
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Caldwell, Alisha 91 LAU 30.50m
2 Duinker, Emma 89 CHE 28.10m
3 Duinker, Abbey 92 CHE 26.06m
4 Niemi, Jessica 92 CNLL 12.74m
5 Millman, Sarah 95 CNLL 12.12m

Women 99 & Under Javelin Throw 600 g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Bussey, Jessica 89 CTC 36.70m
2 McCurdy, Carolyn 90 Unattached 35.84m
3 Duinker, Emma 89 CHE 32.28m
4 Duinker, Abbey 92 CHE 28.56m
5 Whalen, Chelsea 92 Unattached 27.16m
6 Fanning, Samantha 92 CNLL 22.66m
7 Niemi, Jessica 92 CNLL 11.28m

Men 13 & Under 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Millman, Peter 94 CNLL 16.91 1.0

Men 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Veinot, Cameron 90 AE 11.71Q -1.6
2 Markotich, Scott 91 Unattached 12.27Q -1.6
3 Clarke, Zack 92 CHE 12.84q -1.6
4 Kroezen, Mike 92 Annapolis Valley 12.86q -1.6
5 Clark-Kenny, Logan 92 CHE 13.09q -1.6
6 O'Brien, Brady 92 Unattached 13.13q -1.6
7 Pace, Matt 92 CHE 13.28q -1.6
8 Davidson, Nick 92 South East Athle 14.64q -1.6

Men 14-15 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Veinot, Cameron 90 AE 11.82 -1.8
2 Markotich, Scott 91 Unattached 12.28 -1.8
3 Clarke, Zack 92 CHE 12.95 -1.8
4 Kroezen, Mike 92 Annapolis Valley 13.04 -1.8
5 Clark-Kenny, Logan 92 CHE 13.23 -1.8
6 O'Brien, Brady 92 Unattached 13.25 -1.8
7 Pace, Matt 92 CHE 13.35 -1.8
8 Davidson, Nick 92 South East Athle 14.57 -1.8

Men 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 11.08Q 2.0
2 Archibald, Andrew 89 CHE 11.36Q 2.0
3 O'Brien, Branden 90 CNLL 11.72q 2.0
4 Gognon, Mathieu 90 South East Athle 12.51q 2.0
5 Berube, Sylvain 90 South East Athle 12.72q 2.0
6 Baird, Jared 89 CNLL 13.80q 2.0

Men 16-17 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 11.08 0.1
2 Archibald, Andrew 89 CHE 11.45 0.1
3 O'Brien, Branden 90 CNLL 11.73 0.1
4 Gognon, Mathieu 90 South East Athle 12.39 0.1
5 Berube, Sylvain 90 South East Athle 12.83 0.1
6 Baird, Jared 89 CNLL 14.69 0.1

Men 18-99 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 MacAdam, Gerry 87 Prince Edward Is 11.63Q -0.5
2 Conrad, Doug 85 CNLL 12.34Q -0.5

Men 18-99 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Conrad, Doug 85 CNLL 12.56 -0.3

Men 14-15 200 Meter Run
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Veinot, Cameron 90 AE 23.50Q 1.1 2
2 Markotich, Scott 91 Unattached 24.94Q 1.5 1
3 Gomes, Michael 91 CHE 25.04Q 1.1 2
4 Kroezen, Mike 92 Annapolis Valley 25.55Q 1.5 1
5 Clarke, Zack 92 CHE 25.57q 1.1 2
6 Wellington, J.P. 92 Unattached 25.71q 1.1 2
7 Clark-Kenny, Logan 92 CHE 26.16q 1.5 1
8 Pace, Matt 92 CHE 26.57q 1.1 2
-- Stuart, Alex 92 South East Athle DQ 1.5 1

Men 14-15 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Veinot, Cameron 90 AE 23.55 2.1
2 Markotich, Scott 91 Unattached 25.06 2.1
3 Gomes, Michael 91 CHE 25.10 2.1
4 Clarke, Zack 92 CHE 25.83 2.1
5 Wellington, J.P. 92 Unattached 26.02 2.1
6 Clark-Kenny, Logan 92 CHE 26.30 2.1
7 Stuart, Alex 92 South East Athle 26.73 2.1

Men 16-17 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 22.24 1.2
2 Archibald, Andrew 89 CHE 23.28 1.2
3 Williams, John 89 Unattached 23.59 1.2
4 Colquhoun, Colton 89 Unattached 24.23 1.2
5 Maillet, Marc 89 Unattached 25.48 1.2
6 Gognon, Mathieu 90 South East Athle 25.77 1.2
-- Berube, Sylvain 90 South East Athle XDQ 1.2

Men 18-99 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 MacAdam, Gerry 87 Prince Edward Is 23.37 1.1
2 Cogswell, Seth 88 Unattached 23.81 1.1
3 Conrad, Doug 85 CNLL 24.65 1.1
4 MacAdam, Ben 87 Prince Edward Is 25.60 1.1

Men 14-15 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Gomes, Michael 91 CHE 56.83
2 Bethune, Alex 91 CHE 58.37
3 Wellington, J.P. 92 Unattached 59.02
4 Stuart, Alex 92 South East Athle 1:00.62
5 Guimond, Mathieu 92 Unattached 1:05.44

Men 16-17 400 Meter Run
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Campbell, Jonathan 89 Unattached 50.27 2
2 Williams, John 89 Unattached 52.06 2
3 Baird, Jared 89 CNLL 54.15 2
4 Colquhoun, Colton 89 Unattached 54.20 2
5 Hirtle, Justin 90 Unattached 54.61 2
6 Arsenault, Nicholas 90 Unattached 56.07 2
7 Maillet, Marc 89 Unattached 58.32 2
8 Little, Nathan 90 CNLL 1:00.34 2

Men 18-99 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Poole, Mike 88 Unattached 52.45
2 Van Drecht, Reid 88 FLTC 53.33
3 MacAdam, Ben 87 Prince Edward Is 55.88
4 Smith, Spencer 87 Prince Edward Is 56.52
5 Cogswell, Seth 88 Unattached 57.51

Men 14-15 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Guimond, Mathieu 92 Unattached 2:11.09
1 Corkum, Lucas 91 Unattached 2:11.09
3 Doucette, Jonah 92 Dartmouth Athlet 2:14.33
4 Lewis, Daniel 91 CHE 2:17.35
5 Bethune, Alex 91 CHE 2:21.50
6 Wood, Nick 92 CNLL 2:28.16
7 Gibson, Jordan 92 CHE 2:31.93

Men 16-17 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Campbell, Jonathan 89 Unattached 2:00.55
2 Tramble, Dean 89 Dartmouth Athlet 2:01.64
3 Leroux, Adam 90 CHE 2:03.90
4 Vaughan, Parker 89 Dartmouth Athlet 2:06.52
5 Hirtle, Justin 90 Unattached 2:07.49
6 Brown, Dave 89 FLTC 2:08.02
7 Tramble, Kyle 90 Dartmouth Athlet 2:08.94
8 Arsenault, Nicholas 90 Unattached 2:10.61
9 Stuart, James 90 South East Athle 2:19.10
10 Little, Nathan 90 CNLL 2:21.46

Men 18-99 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Van Drecht, Reid 88 FLTC 2:00.68
2 Lewis, Brian 87 FLTC X2:00.93
3 MacDonald, Jordan 88 Dartmouth Athlet 2:03.95
4 Doucette, Ryan 87 Prince Edward Is X2:04.71
5 Flynn, Sebastien 88 Dartmouth Athlet 2:04.73
6 Lavers, Rob 86 CNLL 2:07.77
7 Zygmunt, Austin 88 Dartmouth Athlet 2:08.50
8 Leroux, Mike 61 Unattached 2:10.54
9 Bezanson, Evan 86 Dartmouth Athlet 2:13.48
10 Smith, Spencer 87 Prince Edward Is 2:17.37

Men 15 & Under 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Greenlaw, Marcus 91 HW 4:15.28
2 Doucette, Jonah 92 Dartmouth Athlet 4:19.01
3 Bergman, Joel 91 CHE 4:19.24
4 Corkum, Lucas 91 Unattached 4:40.15
5 Lewis, Daniel 91 CHE 4:40.81
6 Chambers, Dustin 93 Dartmouth Athlet 4:43.09
7 Wood, Nick 92 CNLL 5:01.31
8 D'Eon, Gregory 94 Dartmouth Athlet 5:12.19
9 Gibson, Jordan 92 CHE 5:21.64

Men 16-17 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Tramble, Dean 89 Dartmouth Athlet 4:17.74
2 Leroux, Adam 90 CHE 4:18.57
3 Vaughan, Parker 89 Dartmouth Athlet 4:30.81
4 Enman, Luke 90 Unattached 4:31.59
5 Tramble, Kyle 90 Dartmouth Athlet 4:35.84
6 Doucette, Taylor 89 Unattached 4:38.14
7 Stuart, James 90 South East Athle 5:05.77

Men 18-99 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Tramble, John 85 Dartmouth Athlet 4:04.18
2 Lewis, Brian 87 FLTC 4:05.49
3 MacInnis, Dylan 85 Unattached 4:06.05
4 Flynn, Sebastien 88 Dartmouth Athlet 4:08.13
5 MacDonald, Jordan 88 Dartmouth Athlet 4:10.08
6 McNeil, Dan 85 Antigonish Track 4:14.69
7 Brannon, Chris 87 Unattached 4:19.20
8 Fisher, Leslie 82 Unattached 4:20.38
9 Doucette, Ryan 87 Prince Edward Is 4:22.17
10 Lavers, Rob 86 CNLL 4:29.05
11 Horton, Justin 87 Unattached 4:30.98
12 Zygmunt, Austin 88 Dartmouth Athlet 4:40.17
-- Corbit, John 85 TTC DNF

Men 15 & Under 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Greenlaw, Marcus 91 HW 9:07.67
2 Bergman, Joel 91 CHE 9:24.09
3 Doucette, Jonah 92 Dartmouth Athlet 9:38.21
4 Wolter, Mattias 91 Unattached 9:41.49
5 Doucette, Aaron 91 Unattached 10:03.41
6 Chambers, Dustin 93 Dartmouth Athlet 10:12.07
7 Wood, Nick 92 CNLL 10:23.69
8 D'Eon, Gregory 94 Dartmouth Athlet 10:49.63

Men 16-17 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Leroux, Adam 90 CHE 9:21.85
2 Vaughan, Parker 89 Dartmouth Athlet 9:26.98
3 Doucette, Taylor 89 Unattached 9:50.36
4 Enman, Luke 90 Unattached 9:51.70

Men 15 & Under 100 Meter Hurdles 33 inches
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Wolter, Mattias 91 Unattached 16.60 -0.8
2 Stuart, Alex 92 South East Athle 19.18 -0.8
3 O'Brien, Brady 92 Unattached 19.67 -0.8
4 Millman, Peter 94 CNLL 22.89 -0.8

Men 16-99 110 Meter Hurdles 39 inches
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 O'Neill, Kevin 87 CHE 18.37 -0.4
2 Watts, Simon 90 CHE 18.72 -0.4

Men 14-15 300 Meter Hurdles 33 inches
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Stuart, Alex 92 South East Athle 48.28

Men 14-17 2000 Meter Steeplechase 36 inches
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Brown, Dave 89 FLTC 6:49.54
2 Doucette, Taylor 89 Unattached 7:10.90
3 Doucette, Aaron 91 Unattached 7:33.85

Men 99 & Under High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Watts, Simon 90 CHE 1.80m
2 Rosenburg, Brandon 90 CNLL 1.75m
3 Maillet, Marc 89 Unattached 1.70m
4 Gillis, James 92 CTC 1.65m

Men 99 & Under Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Landry, Pierre 88 Unattached 6.61m NWI
2 Bernard, Anthony 87 Prince Edward Is X6.28m NWI
3 Rosenburg, Brandon 90 CNLL 6.21m NWI
4 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 6.20m NWI
5 Watts, Simon 90 CHE 5.85m NWI
6 Baird, Jared 89 CNLL 5.72m NWI
7 Colquhoun, Colton 89 Unattached 5.62m NWI
8 Wellington, J.P. 92 Unattached 5.10m NWI
9 Millman, Peter 94 CNLL 3.54m NWI

Men 14-99 Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 MacCormack, Kurt 88 Prince Edward Is X14.44m NWI
2 Landry, Pierre 88 Unattached 13.24m NWI
3 Watts, Simon 90 CHE 12.89m NWI
4 Rosenburg, Brandon 90 CNLL 12.64m NWI
5 Bernard, Anthony 87 Prince Edward Is X12.55m NWI
6 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 12.35m NWI

Men 99 & Under Shot Put
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Ramey, Garrett 89 Unattached 14.61m
2 Baird, Jared 89 CNLL 13.15m
3 Wentzell, James 90 Unattached 13.07m
4 Sterrett, Shannon 89 Annapolis Valley 12.11m
5 Pace, Matt 92 CHE 10.23m
6 Rogerson, Alex 92 Unattached 9.83m
7 Wright, Edward 92 CNLL 9.33m
8 Davidson, Nick 92 South East Athle 8.68m

Men 99 & Under Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Myatt, Geoffrey 91 Unattached 41.72m
2 Ramey, Garrett 89 Unattached 37.80m
2 Baird, Jared 89 CNLL 37.80m
4 Wentzell, James 90 Unattached 33.98m
4 Cooper, Louis 71 Unattached 33.98m
6 Davidson, Nick 92 South East Athle 31.14m
6 Stewart, Devan 88 CNLL 31.14m
8 Rogerson, Alex 92 Unattached 28.98m

Men 99 & Under Javelin Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Baird, Jared 89 CNLL 51.54m
2 Rogerson, Alex 92 Unattached 34.62m
3 Gallagher, Chad 91 Unattached 34.22m
4 Millman, Peter 94 CNLL 23.94m

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account