• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544
    *For quicker support use email when possible.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

2020 U Sports Champs

Aileen Meagher International Track Classic

Halfiax, NS
July 6th, 2007

Women 14-40 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Power, Adrienne Halifax Tige 11.56 11.74 -0.3 2
2 Wells, Sherine Project Athl 11.68 12.05 -0.3 2
3 Harrison, Danielle Windsor Legi 11.88 12.28 -0.3 2
4 Dobranowski, Alicia Halifax Tige 12.53 12.39 -0.3 1
5 LeBlanc, Marie Andree Universite d 11.95 12.43 -0.3 2
6 Walter, Marissa Athletics Ea 12.33 12.53 -0.3 1
7 Sobey, Susan Eastern Stri 12.26 12.64 -0.3 2
8 Marcotte, Kayla Halifax Wand 12.71 13.14 -0.3 1
9 Sobey, Stephanie Eastern Stri 12.92 13.27 -0.3 1
10 Miller, Sara South-East A 13.05 13.54 -0.3 1
11 Britt, Chelsea Saint John T 13.40 13.84 -0.3 1

Women 14-40 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Power, Adrienne Halifax Tige 23.06 23.81 -0.9 2
2 Wells, Sherine Project Athl 23.78 24.98 -0.9 2
3 Harrison, Danielle Windsor Legi 24.34 25.22 -0.9 2
4 Dobranowski, Alicia Halifax Tige 25.01 25.33 -0.4 1
5 LeBlanc, Marie Andree Universite d 24.50 25.59 -0.9 2
6 Walter, Marissa Athletics Ea 25.01 25.87 -0.4 1
7 Marcotte, Kayla Halifax Wand 26.22 26.70 -0.4 1
8 Sobey, Stephanie Eastern Stri 26.50 28.17 -0.4 1
9 Britt, Chelsea Saint John T 27.67 28.73 -0.4 1

Women 14-40 400 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 McNeil, Amanda Halifax Tige 59.02 59.23
2 Barton, Rebecca Motley Crew 1:03.59 1:02.48
3 Coady, Hilary Athletics Ea 1:03.07 1:03.22
4 Morgan, Bobbie-Sue Independent 1:04.02 1:05.29

Women 14-40 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 MacLean, Leanna Halifax Tige 2:06.09 2:06.57
2 Hennigar, Heather Halifax Tige 2:07.08 2:07.20
3 McLaughlin, Paula University o 2:06.95 2:09.09
4 Waterson, Caryn Team Usa 2:06.47 2:09.87
5 Gingerich, Natalie Team Usa 2:08.60 2:11.13
6 Peters, Celia Halifax Tige 2:13.47 2:11.53
7 Isaacson, Kja Bison Track 2:11.08 2:11.59
8 Mazandi, Vanessa Team Usa 2:09.77 2:11.82
9 Belliveau, Jessica Saint John T 2:12.77 2:14.04
10 Morse, Elizabeth Team Usa 2:10.51 2:14.17
11 Marshall, Joelle Independent 2:16.84 2:14.80
12 Chow, Sophia Halifax Tige 2:16.00 2:15.51
13 Lockhart, Jocelyn South-East A 2:17.02 2:17.38
14 daley, robbi Independent 2:17.64 2:18.86

Women 14-40 1500 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Grace, Allison Team Usa 4:21.29 4:23.48
2 Trembath, Darolyn Bison Track 4:16.56 4:26.05
3 Irvin, Kate Team Usa 4:26.79 4:30.53
4 Conlon, Aileen Team Usa 4:28.00 4:34.33
5 Coady, Rebecca Athletics Ea 4:36.29 4:38.09
6 Englehutt, Laura Dartmouth At 4:41.45 4:51.39
7 MacAthur, Britany Athletics Ea 4:51.28 4:55.89
8 Regan, Flynn Dartmouth At 4:51.00 4:57.39
9 Barton, Rebecca Motley Crew 5:02.18 5:01.71
10 Chisholm, Ashley Antigonish T 5:00.00 5:06.05
11 Regan, Taylor Dartmouth At 5:00.35 5:10.21
12 Bates, Bree Dartmouth At 5:06.40 5:11.65
13 Clarke, Lauren Dartmouth At 5:12.83
14 Leroux, Emilia Dartmouth At 5:08.00 5:23.73
15 Walsh, Natalie Dartmouth At 5:31.27 5:36.21
16 Gallagher, Paige Dartmouth At 5:44.00 5:54.69

Women 14-40 Long Jump
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Dobranowski, Alicia Halifax Tige 5.46m 5.02m -0.7
2 Miller, Sara South-East A 5.35m J5.02m +0.0

Men 14-40 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Collins, Dennison Independent 10.28 10.68 -0.6 2
2 Justin, McLellan Independent 10.39 10.68 -0.6 2
3 pedneault, david Saint Lauren 10.59 10.95 -0.6 2
4 Foote, Mason Annapolis Va 10.99 11.11 -0.6 2
5 Robinson, Brad South-East A 11.02 11.23 -0.6 2
6 MacAdam, Gerry Eastern Stri 11.04 11.34 -0.6 1
7 Bawol, Michael Independent 11.38 J11.34 -0.6 1
8 Veinot, Cameron Athletics Ea 11.32 11.59 -0.6 1
9 Price, CJ South-East A 11.20 11.74 -0.6 1
10 Floyd, Todd Saint John T 11.53 12.15 -0.6 1

Men 14-40 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Connaughton, Jared Team Prince 20.72 21.25 -1.4 2
2 Justin, McLellan Independent 21.32 21.73 -1.4 2
3 pedneault, david Saint Lauren 21.66 21.75 -1.4 2
4 Foote, Mason Annapolis Va 22.14 22.72 -1.4 2
5 Robinson, Brad South-East A 22.34 22.79 -1.4 2
6 MacAdam, Gerry Eastern Stri 22.80 23.08 -1.2 1
7 Demetre, Luke Unattached 22.98 23.49 -1.2 1
8 Price, CJ South-East A 23.10 23.51 -1.2 1
9 Cogswell, Seth Unattached 23.80 25.42 -1.2 1

Men 14-40 400 Meter Run
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Campbell, Jonathan Chebucton At 49.38 50.19 2
2 McCormack, Kurt Eastern Stri 50.92 50.83 2
3 williams, john Independent 50.10 50.90 2
4 Lawson, Peter Independent 50.50 51.27 2
5 Hirtle, Justin Unattached 51.40 51.55 2
6 Leblanc, Gabriel South-East A 50.84 52.02 2
7 Trask, John Dartmouth At 52.21 52.58 1
8 tramble, kyle Dartmouth At 53.87 53.63 1
9 Gomes, Mike Chebucton At 54.45 54.29 1
10 Casely, Matthew Eastern Stri 53.05 54.39 1
11 Stuart, Alex South-East A 57.86 55.85 1
12 Jamison, Jordan Saint John T 58.01 57.02 1

Men 14-40 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Munguia, Martell Team Mexico 1:47.45 1:48.34
2 Harris, Geoff Halifax Tige 1:49.88 1:48.44
3 Savard, Kevin Ottawa Lions 1:51.47 1:52.25
4 Donawa, Michael Team Bermuda 1:49.34 1:53.76
5 Morin, Steve Sherbrooke ( 1:53.33 1:53.77
6 Anderson, Travis Brantford Tr 1:53.79 1:55.08
7 Doucette, Ryan Eastern Stri 2:04.00 2:02.78
8 Sullivan, James Eastern Stri 2:10.00 2:07.09
9 Taylor, Brett Eastern Stri 2:09.00 2:08.44

Men 14-40 1500 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Milne, Taylor Speed River 3:42.46 3:44.03
2 Wharton, Brad Unattached 3:43.30 3:45.48
3 Morrison, Paul Sherbrooke ( 3:44.00 3:45.53
4 Arnald, Scott Speed River 3:46.88 3:45.87
5 Emberley, Scott Toronto Olym 3:50.39 3:48.85
6 Poulin-Cadovius, James Montreal Oly 3:48.13 3:49.47
7 Mackenzie, Sam Team Usa 3:49.00 3:50.82
8 Corbit, John Halifax Tige 3:50.56 3:52.81
9 Doiron, Jean-Marc South-East A 4:04.25 4:04.02
10 Enman, Luke Halifax Tige 4:08.00 4:09.26

Men 14-40 3000 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Gillis, Eric Speed River 7:58.00 8:01.50
2 Woods, Michael Ottawa Lions 7:52.27 8:02.58
3 Benninger, Kurt Saugeen Trac 7:52.28 8:15.74
4 Kerr, Matthew Tri City Tra 7:55.00 8:19.46
5 Caron, Jeffrey Independent 8:16.90 8:20.69
6 Kitz, Robert Independent 8:23.73 8:27.36
7 Flynn, Sébastien Dartmouth At 8:36.00 8:30.39
8 Britt, Barry Saint John T 8:33.40 8:36.05
9 rae, david Independent 8:07.00 8:42.00
10 McCarron, Lee Antigonish T 8:35.00 8:44.88
11 Roberts, John Team Usa 8:38.80 8:47.29
12 Leroux, Adam Dartmouth At 8:40.00 9:09.11
13 doucette, jonah Dartmouth At 9:21.00 9:23.25

Men 14-40 Long Jump
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Smith, Tyrone Team Bermuda 7.90m 7.11m +0.0
2 Nriagu, Ositadinma Windsor Legi 7.42m 6.68m -1.1
3 Adjetey-Nelson, Jamie Windsor Legi 7.52m 6.64m -0.3
4 Landry, Pierre Club d Athle 6.88m 6.27m -1.1
5 Slaunwhite, Craig Independent 6.96m 6.07m +0.0
6 Rosenburg, Brandon Chebucton At 6.30m 5.88m -1.3
7 Watts, Simon Chebucton At 6.42m 5.80m -0.9

Men 14-40 Shot Put
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Slaunwhite, Craig Independent 16.79m 15.00m
2 Adjetey-Nelson, Jamie Windsor Legi 14.24m 14.10m
3 Nriagu, Ositadinma Windsor Legi 9.56m

Mixed 50-99 1609 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Morris, R. Terry Independent 5:45.00 5:28.63
2 Williams, Ray Independent 5:50.00 5:38.52
3 Reid, Philip Unattached 5:58.00 5:45.46
4 Lewis, Avril Unattached 6:30.00 6:14.31
5 Darrell, Bryan Unattached 6:25.53
6 Banks, Wayne Unattached 6:37.00 6:26.03
7 Wallace, Geri Independent 6:27.71
8 LeDuc, Louise Unattached 6:30.00 6:34.39
9 Tinkham, Marsha Independent 7:32.00 6:41.41
10 Slaunwhite, Nick Independent 7:14.37
11 Kaszor, Ron Independent 7:23.80
12 Harrigan, Michael Independent 7:46.49
13 Hollebone, Christopher Independent 9:10.60

User Comments

  • Currently, there are no comments.