• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

CIS Indoor Track & Field Champs

Montreal, QC
March 8-10th, 2007

60m 
1. Thibault, Genevieve, Laval, 7.44. 2. Cloutier-Leblanc, Martine, Montreal,7.60. 3. Harrison, Danielle, Windsor, 7.63.

300m 
1. Cloutier-Leblanc, Martine, Montreal, 38.99. 2. Nelson, Amonn, Calgary, 39.86. 3. Jeremy, Melissa, Alberta, 39.98.

600m 
1. Ratzlaff, Holly, Calgary, 1:29.51. 2. Cloutier-Leblanc, Martine, Montreal, 1:30.89. 3. Katz, Sarah, Lions, 1:32.16.

1000m 
1. Malette, Jacqueline, Windsor, 2:49.38. 2. Eberhard, Hannah, Windsor, 2:50.74. 3. Sim, Heather, Calgary, J2:50.74.

1500m 
1. Brown, Megan, U of T, 4:18.75. 2. Malette, Jacqueline, Windsor, 4:26.12. 3. Sim, Heather, Calgary, 4:33.43.

3000m 
1. Brown, Megan, U of T, 9:21.46. 2. Angrand, Leila, Laurentian, 9:49.83. 3. MacLean, Erin, St Francis Xavie, 9:50.28.

60m Hurdles 
1. Zelinka, Jessica, Calgary, 8.28. 2. Thibault, Genevieve, Laval, 8.42. 3. Hucul, Jenni, Saskatchewan, 8.63.

4x200m 
1. Windsor (Montcalm, Noelle , Davis, Shannon , Davis, Shavonne , Harrison, Danielle ), 1:38.80. 2. Calgary (Nelson, Amonn; Gray, Tessa; Ratzlaff, Holly; Zelinka, Jessica), 1:38.90. 3. Alberta (Carter, Breanne; McMillan, Aimee; Carter, Zannifer; Jeremy, Melissa), 1:40.19.

4x400m 
1. Calgary (Nelson, Amonn; Romero, Rachel; Ratzlaff, Holly; Zelinka, Jessica), 3:47.96. 2. Toronto (Ruediger, Kate; Heale, Liane; Hein, Mary; Merrill, Tory), 3:51.51. 3. York (Benjamin, Nicole; Coopman, Kaitlin; Clarke, Wendy; Katz, Sarah), 3:51.57.

4x800m 
1. Toronto (Brown, Megan; Elmhirst, Laura; Heale, Liane; Hein, Mary), 8:56.63. 2. Windsor (Eberhard, Hannah; Malette, Jacqueline; Oumesrour, Amina; Reid, Jessica), 8:59.44. 3. Calgary (Ball, Kim; McQueen, Riley; Ratzlaff, Holly; Romero, Rachel), 9:02.95.

High Jump 
1. Matthews, Kristen, Lions, 1.80m. 2. Moody, Michelle, Gryphons, 1.74m. 3. Boyle, Sarah, U of T, J1.74m.

Long Jump 
1. Zelinka, Jessica, Calgary, 5.89m. 2. Polischuk, Janine, Cougars, J5.89m. 3. Moody, Michelle, Gryphons, 5.74m.

Triple Jump 
1. Polischuk, Janine, Cougars, 12.72m. 2. Boudreau, Alanna, Uwo, 12.14m. 3. Kipping, Sarah, Windsor, 12.12m.

Pole Vault 
1. Vangool, Adrianne, Saskatchewan, 3.95m. 2. Fish, Suzanne, U of T, 3.80m. 3. Vause, Leah, Saskatchewan, 3.70m.

Shot Put 
1. Zelinka, Jessica, Calgary, 14.74m. 2. Patterson, Heather, Uwo, 14.10m. 3. Jackson, Steph, Gryphons, 13.17m.

Weight Throw 
1. Steacy, Heather, Lethbridge, 15.97m. 2. Patterson, Heather, Uwo, 15.74m. 3. Sow, Caroline, Laval, 15.40m.

Indoor Pentathlon 
1. Zelinka, Jessica, Calgary, 4380. 2. Dobranowski, Alicia, Dalhousie, 3693. 3. Cotten, Jen, Uwo, 3681.

MEN

60m 
1. Meite, Ben Youssef, Sherbrooke, 6.66. 2. Parris, Emmanuel, Sherbrooke, 6.67. 3. McLennan, Justin, Lions, 6.68.

300m 
1. Meite, Ben Youssef, Sherbrooke, 33.68. 2. Wason, Miguel, Uwo, 34.05. 3. Parris, Emmanuel, Sherbrooke, 34.38.

600m 
1. Harris, Geoff, Dalhousie, 1:17.76. 2. Carle, John, Sherbrooke, 1:18.64. 3. Ratzlaff, Trent, Calgary, 1:18.88.

1000m 
1. Carle, John, Sherbrooke, 2:24.19. 2. Albert, Ueli, Dalhousie, 2:25.59. 3. Emberley, Scott, Uwo, 2:25.65.

1500m 
1. Kerr, Geoff, Calgary, 3:50.72. 2. Genest, Alex, Sherbrooke, 3:51.45. 3. Poulin-Cadovius, James, Sherbrooke, 3:51.89.

3000m 
1. Kerr, Geoff, Calgary, 8:15.53. 2. Genest, Alex, Sherbrooke, 8:17.00. 3. Poulin-Cadovius, James, Sherbrooke, 8:22.32.

60m Hurdles 
1. Stewart, Mark, U of T, 8.09. 2. Sorenson, Cody, Gryphons, 8.19. 3. Judge, Andrew, UWO, 8.25.

4x200m 
1. Sherbrooke (Meite, Ben Youssef; Jean-Marie irie; Desire , Montreuil; Jean-Pois, Emmanuel; Parris, Emmanuel), 1:26.01. 2. Western (McAuley, Randy; Wason, Miguel; Zubair, Abdull; Rothwell, Nathan), 1:27.25. 3. York (McLennan, Justin; Collins, Dennison; Lewis, Jared; Fajardo, Randolph), 1:27.38.

4x400m 
1. Western (McAuley, Randy; El Morsey, Tarek; Zubair, Abdull; Wason, Miguel), 3:16.41. 2. Calgary (Joseph, Nigel; Effah, Sam; Saizew, Mike; Ratzlaff, Trent), 3:17.37. 3. Manitoba (Szczepaniak, David; Kilcullen, Sheldon; Schellenberg, Andrew; Ferguson, Quin), 3:17.52.

4x800m 
1. Victoria (Green, Brandon; Lehman, Richard; Mallie, Johannes; Martinson, Geoff), 7:33.91. 2. Dalhousie (Albert, Ueli; Corbit, John; Harris, Geoff; Jacobs, Ross), 7:34.76. 3. Sherbrooke (Carle, John; El Fouladi, Yassine; Morin, Steve; N'Ken, Moise), 7:37.76.

High Jump 
1. Watkins, Derek, Windsor, 2.19m. 2. Dillon, Mark, U of T, 2.13m. 3. Odumeru,Jon, Gryphons, 2.04m.

Long Jump 
1. Nriagu, Ositadinma, Windsor, 7.41m. 2. Adjetey-Nelson, Jamie, Windsor, 7.34m. 3. Judge, Andrew, Uwo, 7.32m.

Triple Jump 
1. Watkins, Derek, Windsor, 15.24m. 2. Moss, Jason, Alberta, 15.13m. 3. Nangle, Marlon, Lions, 14.84m.

Pole Vault 
1. Foley, David, Sherbrooke, 5.05m. 2. Gauthier, Rene, Sherbrooke, 4.80m. 3. Petrucha, Taylor, Saskatchewan, 4.60m. 3. Creighton, Doug, U of T, 4.60m.

Shot Put 
1. Steacy, Jim, Lethbridge, 17.52m. 2. Doherty, Matt, Alberta, 17.23m. 3. Grief, Justin, Saskatchewan, 16.56m.

Weight Throw 
1. Steacy, Jim, Lethbridge, 23.61m. 2. Doherty, Matt, Alberta, 20.27m. 3. Willems, Owen, Gryphons, 18.69m.

Men Indoor Pentathlon 
1. Adjetey-Nelson, Jamie, Windsor, 3877. 2. Chenery, Mark, Victoria, 3597. 3. Houle, Mathieu, Sherbrooke, 3583.

User Comments

  • Currently, there are no comments.