• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544
    *For quicker support use email when possible.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

International-conference-of-athletics-excellence

Hershey Atlantic Final

Lr. Sackville, NS
July 6th, 2008

Girls 9-10 50 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Doak, Rikki Fredericton 8.29 8.30
2 McLaughlin, Brooke Moncton 8.56 8.31
3 Graham, Samantha Saint John 8.59 8.44
4 Holland, Rachel Independent 8.30 8.45
5 MacNeil, Kristin Gertrude Par 8.76 8.95
6 Mulrooney, Carlee chester area 8.82 8.99
7 Cormier, Julie Shediac 8.92 9.09
8 Pothier, Jaylin Boudreau 10.03

Girls 9-10 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 MacLellan, Kaitlyn Moncton 16.13 16.04 1
2 Breneol, Taylor Grand Bay Westfi 16.26 16.25 1
3 Shiels, Emily Saint John 16.60 16.29 2
4 Graham, Samantha Saint John 16.60 16.30 1
5 Holland, Rachel Independent 17.05 16.83 2
6 MacNeil, Kristin Gertrude Par 17.63 17.82 2

Girls 11-12 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Paulsen, Kylie Keswick Ridge 14.82 14.14 1
2 Fells, Olivia Yarmouth Cen 14.86 14.32 1
3 Morgan, Taylor Grand Bay Westfi 15.04 14.38 1
4 Mulrooney, Jaimee chester area 14.10 14.44 1
5 Gunaseelan, Shoba Fredericton 14.96 14.91 1
6 MacNeil, Erin Chebucto Ath 15.00 15.19 1
7 French, Danielle Saint John 15.44 15.60 2
8 Holland, Emily Independent 16.00 15.61 2
9 Haworth, Victoria Chebucto Ath 15.82 15.82 2

Girls 13-14 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wright, Rachel Central Nova 13.40 13.57 1
2 Nolan, Jillian Truro Track 13.63 13.84 1
3 Gallagher, Ashley Oromocto 14.09 13.91 1
4 Smith, Kalie Fredericton 14.42 13.95 2
5 Kelly, Erin Saint John 14.47 13.96 2
6 Kenny, Melissa Moncton 14.28 13.97 1
7 Gandy, Sara Chignecto-ce 14.30 14.22 1
8 Cutcliffe, Mackenzie St. Stephen 14.27 2
9 Pothier, Jessi Independent 14.13 14.53 1
10 Beiswanger, Kari Chebucto Ath 14.08 14.74 1

Girls 9-10 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Stewart, Kelly Independent 35.19 33.22
2 MacLellan, Kaitlyn Moncton 34.61 34.07
3 Breneol, Taylor Grand Bay Westfi 35.57 34.68
4 Shiels, Emily Saint John 35.85 36.42
5 Dumouchel, Danielle Saint John 37.34

Girls 11-12 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Paulsen, Kylie Keswick Ridge 29.40 29.40 1
2 Fells, Olivia Yarmouth Cen 32.50 29.50 1
3 Morgan, Taylor Grand Bay Westfi 31.32 30.53 1
4 Tremblay, Monica St-Margarets 31.60 31.65 1
5 Gunaseelan, Shoba Fredericton 31.76 31.68 1
6 Richards, Cassidy Fredericton 31.38 31.84 1
7 Deveau, Bridget Chebucto Ath 32.77 32.33 2
8 MacNeil, Erin Chebucto Ath 33.87 33.50 2
9 Holland, Emily Independent 35.40 33.70 2
10 Haworth, Victoria Chebucto Ath 33.57 34.13 2

Girls 13-14 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wright, Rachel Central Nova 28.05 28.29 1
2 Robinson, Katie Saint John 29.57 28.38 1
3 Smith, Kalie Fredericton 29.35 28.90 1
4 Nolan, Jillian Truro Track 28.90 29.38 1
5 Gallagher, Ashley Oromocto 29.55 29.74 1
6 Annand, Emily Cnll 30.19 30.62 1
7 Cutcliffe, Mackenzie St. Stephen 30.66 2
8 Beiswanger, Kari Chebucto Ath 29.81 31.04 1
9 Dayton, Maddison Fredericton 31.27 2
10 Gandy, Sara Chignecto-ce 30.98 32.45 2

Girls 9-10 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Stewart, Kelly Independent 1:19.87 1:15.43
2 Thorne, Madison Fredericton 1:18.23 1:19.01
3 Cormier, Jessica St-Antoine 1:19.36 1:20.91
4 Dumouchel, Danielle Saint John 1:22.83 1:23.84
5 Doak, Rikki Fredericton 1:19.09 1:26.80
6 Pothier, Jaylin Boudreau 1:43.51

Girls 11-12 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Colpitts, Alyson Fredericton 1:11.60 1:10.78 1
2 Richards, Cassidy Fredericton 1:12.24 1:10.81 1
3 Bethune, Brianna Chebucto Ath 1:14.52 1:11.83 1
4 Humphrey, Jena Saint John 1:14.69 1:14.80 1
5 Deveau, Bridget Chebucto Ath 1:13.95 1:15.57 1
6 Donaldson, Sidney Moncton 1:16.34 1:17.48 2
7 Washburn, Erin Independent 1:23.83 1:21.84 2
8 Green, Emily Hanwell 1:15.22 1:27.30 2

Girls 13-14 800 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Mason, Kirsti Yhz 2:34.00 2:32.88
2 Robinson, Katie Saint John 2:33.42
3 Lausch, Sara Yhz 2:34.17
4 Kelly, Erin Saint John 2:35.13
5 Gibson, Kristen relay team 2:37.11
6 Vanderbeck, Randi Millerton 2:51.54 2:43.02
7 Marcoux, Grace Moncton 2:43.92

Girls 11-12 800 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Daly, Katie Fredericton 2:39.13 2:41.06
2 Bethune, Brianna Chebucto Ath 2:54.90 2:48.02
3 Amos, Mackenzie Fredericton 2:56.70 3:06.38

Girls 13-14 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Mason, Kirsti Yhz 5:30.90 5:30.64
2 Lausch, Sara Yhz 5:34.82 5:38.79
3 Desjardins, Judith McLeod Hill 5:41.10 5:57.18
4 Marcoux, Grace Moncton 6:08.30 6:23.78
5 LeBlanc, Monika Moncton 6:34.60 6:25.34

Girls 9-10 4x100 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Unattached 'A' 1:09.05

Girls 11-12 4x100 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Unattached 'A' 1:00.21
2 Unattached 'B' 1:00.65
3 Chebucto Athletics 'A' 1:04.38 1:01.33
4 Saint John 'A' 1:02.43

Girls 13-14 4x100 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Unattached 'E' 54.32
2 Unattached 'D' 56.41
3 Chebucto Athletics 'A' 56.48
4 Unattached 'C' 58.30

Girls 9-10 Long Jump Standing
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Holland, Rachel Independent 1.89m 1.90m
2 Doak, Rikki Fredericton 1.79m 1.85m
3 Cormier, Jessica St-Antoine 1.65m 1.73m
4 Stewart, Kelly Independent 1.75m 1.70m
4 McLaughlin, Brooke Moncton 1.71m 1.70m

Girls 11-12 Long Jump Standing
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Tremblay, Monica St-Margarets 2.27m 2.30m
2 Holland, Emily Independent 2.09m 2.11m
3 Bethune, Brianna Chebucto Ath 2.08m 2.03m
4 Morgan, Taylor Grand Bay Westfi 1.92m 2.02m
5 MacNeil, Erin Chebucto Ath 1.92m 1.98m
6 Donaldson, Sidney Moncton 1.92m 1.92m
7 Verstichelen, Nicole Independent 2.01m 1.91m
8 DeWolfe, Peyton Bluenose Ath 1.88m 1.83m

Girls 13-14 Long Jump Standing
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Cutcliffe, Mackenzie St. Stephen 2.20m
2 LaRush, Paulina Sussex 2.08m 2.18m
3 Pothier, Jessi Independent 2.15m 2.14m
4 Gibson, Kristen relay team 2.20m 2.10m
5 Wright, Rachel Central Nova 2.11m 2.08m
5 Kenny, Melissa Moncton 2.12m 2.08m
7 Annand, Emily Cnll 2.04m 2.01m
8 Murphy, Nancy Fredericton 1.96m 1.91m
8 Gandy, Sara Chignecto-ce 2.02m 1.91m

Girls 9-10 Other Softball
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Schriver, Sarah Harvey 19.56m 21.42m
2 MacNeil, Kristin Gertrude Par 15.78m 17.72m
3 Mulrooney, Carlee chester area 15.34m 17.53m
4 Pothier, Jaylin Boudreau 7.71m

Girls 11-12 Other Softball
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Deveau, Bridget Chebucto Ath 29.77m 30.87m
2 Baker, Courtney Independent 28.83m 29.98m
3 Mulrooney, Jaimee chester area 27.15m 29.78m
4 Raby, Alexandra Fredericton 27.90m 29.74m
5 DeWolfe, Peyton Bluenose Ath 22.64m 22.60m
6 Landry, Veronique Boudreau 25.35m 21.92m

Girls 13-14 Other Softball
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Carson, Meghan Fredericton 41.25m 40.90m
2 LaRush, Paulina Sussex 32.22m 40.88m
3 Kenny, Melissa Moncton 39.70m 37.65m
4 Mason, Kirsti Yhz 34.15m 34.17m
5 Vanderbeck, Randi Millerton 28.93m 32.70m

Boys 9-10 50 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Charters, Owen Fredericton 8.52 8.19 1
2 Doiron, Devon Chebucto Ath 8.76 8.21 2
3 Yetman, Cameron Independent 8.30 8.51 1
4 Drysdale, Ian Independent 8.83 8.97 2

Boys 9-10 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Berkshire, Jack Fredericton 15.41 15.53 1
2 Appleby, Luke Rusagonis 16.25 16.15 1
3 Bacso, Nicholas Moncton 16.34 16.20 1
4 McIntyre, Hunter Port Elgin 16.54 2
5 Kennedy, Brendan Independent 16.27 16.84 1
6 Redden, Neil Independent 17.10 17.18 2

Boys 11-12 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Alston, Alec Welsford 14.44 14.38 1
2 Cormier, Anthony Saint John 15.14 14.39 1
3 Redden, Sam Chebucto Ath 14.94 14.43 1
4 Mayambo, Stanley Fredericton 15.22 14.85 1
5 McGraw, Kevin Shediac 14.97 14.86 1
6 Wilkins, Brent Chebucto Ath 16.29 16.57 2

Boys 13-14 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Floyd, Trevor Moncton 12.88 12.01 1
2 Robinson, Andreas Chebucto Ath 12.74 12.03 1
3 Hossain, Intekhab Saint John 13.80 12.99 1
4 Boudreau, Mathieu Shediac 13.92 13.26 1
5 Yetman, Mitchell Chebucto Ath 13.53 13.69 1
6 MacLean, Luke Independent 13.27 13.70 1
7 Musoke, Matthew Chebucto Ath 14.11 14.34 2

Boys 9-10 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Berkshire, Jack Fredericton 32.06 31.48 1
2 Sesay, Mohamed Moncton 33.66 31.55 1
3 LeBlanc, Andrew Fredericton 32.97 32.19 1
4 Annear, Jesse Port Elgin 33.39 2
5 McIntyre, Hunter Port Elgin 34.88 2
6 Bacso, Nicholas Moncton 34.81 35.60 1
7 Peverill, Andrew independent 41.19 38.90 2
8 Stewart, Joe Independent 42.52 41.24 2

Boys 11-12 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Alston, Alec Welsford 30.35 29.47 1
2 Cormier, Anthony Saint John 29.26 29.80 1
3 McGraw, Kevin Shediac 31.86 30.66 1
4 Redden, Sam Chebucto Ath 31.00 30.71 1
5 Thorne, Brendan Fredericton 31.06 31.67 1
6 Landry, Denis Grand Barachois 32.11 31.70 1
7 Wilkins, Brent Chebucto Ath 34.06 34.00 2

Boys 13-14 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 McGinn, Tommy Fredericton 26.69 25.35 1
2 Floyd, Trevor Moncton 26.04 25.45 1
3 Hossain, Intekhab Saint John 27.17 26.84 1
4 MacLean, Luke Independent 28.15 28.06 1
5 Boudreau, Mathieu Shediac 29.38 29.03 2
6 MacDonell, Cole Independent 29.12 29.58 2
7 Musoke, Matthew Chebucto Ath 29.34 29.63 2

Boys 9-10 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 LeBlanc, Andrew Fredericton 1:12.79 1:11.39 1
2 Appleby, Luke Rusagonis 1:13.23 1:11.78 1
3 Annear, Jesse Port Elgin 1:17.72 2
4 Kennedy, Brendan Independent 1:20.21 1:18.35 1
5 McIntyre, Connor Port Elgin 1:20.88 2
6 LeBlanc, Taylor Fredericton 1:20.65 1:23.24 1
7 Peverill, Andrew independent 1:28.12 1:29.86 2

Boys 11-12 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Burke, Mikey Independent 1:09.62 1:03.17 1
2 Fowler, Ben Grand Bay Westfi 1:08.31 1:05.69 1
3 McLaughlin, Matthew New Maryland 1:07.05 1:06.82 1
4 Shanks, Joshua Chance Harbour 1:11.58 1:09.46 2
5 Stewart, Patrick Independent 1:11.21 1:10.16 1
6 Dumouchel, Pierre Saint John 1:07.78 1:10.69 1
7 D'Eon, Jason Independent 1:13.79 1:13.79 2
8 Peverill, Jonathan Chebucto Ath 1:13.46 1:15.78 2

Boys 13-14 800 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 McGinn, Tommy Fredericton 2:11.08
2 Tate, Mike Antigonish T 2:19.72
3 Wesselius, Lee Richibucto 2:24.33
4 Washburn, Ryan Independent 2:40.90

Boys 11-12 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year Team Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 McLaughlin, Matthew New Maryland 2:34.81 2:35.45 1
2 Dumouchel, Pierre Saint John 2:36.68 2:35.60 1
3 Burke, Mikey Independent 2:43.56 2:36.00 1
4 Shanks, Joshua Chance Harbour 2:41.00 2:36.94 1
5 Stewart, Patrick Independent 2:43.40 2:40.19 1
6 D'Eon, Jason Independent 2:45.00 2:49.01 1
7 Peverill, Jonathan Chebucto Ath 2:45.49 2:52.09 2

Boys 13-14 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Tate, Mike Antigonish T 5:04.06 4:56.17
2 Wesselius, Lee Richibucto 5:11.39 5:10.38
3 MacDonell, Cole Independent 5:49.97 6:06.53

Boys 9-10 4x100 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Unattached 'A' 1:04.89
2 Port Elgin 'A' 1:05.34
3 Unattached 'C' 1:07.22
4 Unattached 'B' 1:09.86

Boys 11-12 4x100 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Saint John 'A' 58.69
2 Unattached 'A' 1:00.28

Boys 13-14 4x100 Meter Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Unattached 'A' 52.12
2 Chebucto Athletics 'A' 59.18 52.21

Boys 9-10 Long Jump Standing
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Sesay, Mohamed Moncton 1.79m 1.92m
2 Bacso, Nicholas Moncton 1.80m 1.82m
3 McIntyre, Hunter Port Elgin 1.77m
4 Yetman, Cameron Independent 1.70m 1.75m
5 Annear, Jesse Port Elgin 1.69m
6 Doiron, Devon Chebucto Ath 1.65m 1.65m
6 McIntyre, Connor Port Elgin 1.65m
6 Wesselius, Jeffrey Richibucto 1.77m 1.65m
9 Amos, Alexander Fredericton 1.69m 1.51m
10 Redden, Neil Independent 1.52m 1.44m
11 Stewart, Joe Independent 1.55m 1.41m

Boys 11-12 Long Jump Standing
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Fowler, Ben Grand Bay Westfi 2.05m 2.22m
2 Wilkins, Brent Chebucto Ath 1.91m 2.10m
3 Burke, Mikey Independent 1.88m 1.86m
4 Redden, Sam Chebucto Ath 1.85m

Boys 13-14 Long Jump Standing
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Hossain, Intekhab Saint John 2.57m 2.56m
2 Yetman, Mitchell Chebucto Ath 2.20m 2.31m
3 Musoke, Matthew Chebucto Ath 2.29m 2.25m
4 MacLean, Luke Independent 2.27m 2.23m
5 Washburn, Ryan Independent 2.06m 2.01m

Boys 9-10 Other Softball
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Charters, Owen Fredericton 32.20m 33.10m
2 Lingley, Austin Bellisle 32.45m 31.64m
3 Tyrel, Charles Fredericton 30.50m 31.55m
4 Doiron, Devon Chebucto Ath 23.10m 26.80m
5 McIntyre, Connor Port Elgin 24.51m
6 Arsenault, Spencer Unattached 22.72m
7 Kennedy, Brendan Independent 21.85m 19.17m

Boys 11-12 Other Softball
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Boudreau, Alexandre Shediac 39.85m 46.33m
2 McGraw, Kevin Shediac 39.89m 41.20m
3 Stewart, Patrick Independent 41.60m 37.15m

Boys 13-14 Other Softball
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Broad, Brandon Peel 62.03m 57.87m
2 Stadnyk, Kevin Independent 35.84m 38.06m

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account