• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Nova Scotia Junior-Senior Selection Meet

Dartmouth , NS
June 19th, 2010

Licensed to Chebucto Athletics	Hy-Tek's Meet Manager 6/20/2010 07:50 PM
NS Junior/Senior Selection Meet - 6/19/2010 to 6/20/2010 Beazley Field, Dartmouth
Results
Men 14-100 100 Meter Dash ================================================================
Name	Year Team	Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries
1 Lucas, Joshua 2 Richardson, Cody 3 Burgess, Andrew
Heat 2 Preliminaries 1 Cho, Kyu-Won 2 Bawol, Michael 3 Foote, Mason
4 Demetre, Luke 5 Stuart, Alex 6 Moore, Nick 7 Kirton, Devin
95	Unattached 95	no team 95	no team
(
12.17q 12.86 13.08
10.66q 10.93q 11.11q 11.27q 11.49q 11.52q 12.20q
1 Collins, Cassandre 2 Macdougall, Meryl 3 Meech, Jennifer 4 Nolan, Jillian
5 Riley, Natalie 6 Ikomi, Dere 7 Jorgensen, Maia 8 Cullen, Macayla
94	Chebucto Ath 93	Unattached ( 94	Cnll 94	Truro Track 89	Fltc
12.79q 13.06q 13.19q 13.49q 13.58q 13.71q 14.04q 14.48q
91	Chebu 86	Unattached 89	University 90	Unattached 92	Asea 91	Chebucto Ath 91	Celtic Athle
Women 14-100 100 Meter Dash ================================================================
Name	Year Team	Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries
91	Halifast 95	Bluenose 95	Chebucto
Ath Ath
Women 14-100 200 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Phelan, Emily 2 Macquarrie, Eilish 3 Collins, Cassandre 4 D'Apollonia, Lesley 5 Macdougall, Meryl 6 Riley, Natalie 7 Nolan, Jillian
Section 2 1 Beaton, Heather 2 Bethune, Brianna 3 Garland, Courtney 4 Cullen, Macayla
93	Chebucto Ath 93	Antigonish T 94	Chebucto Ath 90	Unattached 93	Unattached ( 89	Fltc
94	Truro Track
95	Unattached 96	Chebucto Ath 96	Unattached 95	Chebucto Ath
26.27	10 26.63	8 26.93	6 26.98	5 27.18	3 27.34	2 27.48	1
27.01	4 28.69 28.84 29.11
Men 14-100 200 Meter Dash =======================================================================
o
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Moore, Nick	91 2 Falkenham, Andrew	91 3 Musoke, Matthew	94 4 Kirton, Devin	91 5 Lucas, Joshua	95 6 Bellefontaine, Matthew 92 7 Doiron, Nicholas	95
Section 2 1 Bawol, Michael	86 2 Demetre, Luke	90 3 Foote, Mason	89
Chebucto Ath Unattached Chebucto Ath Celtic Athle Unattached ( Chebucto Ath Chebucto Ath
Unattached Unattached University o
23.38	5 24.22	4 24.52	3 24.62	2 24.93	1 26.24 26.96
22.66	10 22.80	8 22.84	6
Women 14-15 300 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Beaton, Heather 2 Garland, Courtney 3 Bethune, Brianna
95	Unattached 96	Unattached 96	Chebucto Ath
44.02	10 46.41	8 46.72	6
Men 14-15 300 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Richardson, Cody 2 Burgess, Andrew 3 Doiron, Nicholas
95 noteam 95 noteam 95	Chebucto Ath
41.52 10 42.48 8 42.94	6
Women 16-100 400 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Macquarrie, Eilish 2 Meech, Jennifer 3 Wolter, Maria 4 Maclean, Kennedy 5 Fox, Laura
Section 2 1 Phelan, Emily 2 Macarthur, Britany 3 McCavour, Brett 4 Wadden, Nicole 5 Priske, Morgan
93	Antigonish T 94	Cnll 94	Bluenose Ath 92	Yhz Track an
1:00.23	10 1:01.18	6 1:03.03	3 1:03.28	2 1:05.86
1:00.45	8 1:02.47	5 1:02.84	4 1:03.32	1 1:04.69
93	Chebucto
Ath
93	Chebucto 92	Halifast 94	Unattached 93	Chebucto Ath 93	Pcras
Men 16-100 400 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Maclennan, Cameron 2 Falkenham, Andrew 3 Kirton, Devin 4 Wile, Lucas
92	Bluenose Ath 91	Unattached 91	Celtic Athle 94	Bluenose Ath
52.05	10 53.02	8 54.02	6 54.33	5
Ath
5 Pyke, Ryan	94	Bluenose Ath	55.94	4
Women 12-100 800 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Ryer, Ashley 2 Wolter, Maria 3 Rawding, Hilary 4 Wolff, Rebecca 5 Wadden, Nicole 6 Brown, Hannah
88	Halifax Wand 94	Bluenose Ath 93	Unattached 93	Yhz Track an 93	Chebucto Ath 94	Yhz Track an
2:13.82	10 2:25.61	8 2:28.31	6 2:28.67	5 2:32.85	4 2:34.71	3
Men 12-100 800 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Lehman, Rich 2 Coyle, Josh 3 Vere, Justin 4 Martin, Jp 5 Corkum, Lucas 6 Andrews, Brad 7 Tate, Bryden
85	Dartmouth At 91	Halifast 90	Halifast 90	Yhz Track an 91	Yhz Track an 92	Yhz Track an 93	Antigonish T
1:56.35	10 1:59.77	8 2:03.23	6 2:06.67	5 2:09.58	4 2:10.14	3 2:10.82	2
Women 16-100 1500 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Wolff, Rebecca	93	Yhz Track an	5:10.50	10 2 Rawding, Hilary	93	Unattached	5:16.91	8
Men 16-100 1500 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Coyle, Josh 2 Doucette, Jonah 3 Bruce, Russell 4 Lewis, Daniel 5 Langley, Jonah 6 Tate, Bryden 7 Dewolfe, Cal 8 D'Eon, Greg 9 Macdonald, Brandon
93	Halifast 92	Dartmouth At 90	Halifast 91	Unattached ( 94	Bluenose Ath 93	Antigonish T 94	Bluenose Ath 94 Dartmouth At 94	Antigonish T
4:08.65	10 4:12.58	8 4:14.22	6 4:15.90	5 4:19.12	4 4:19.17	3 4:27.30	2
4:28.10	1 4:28.63
Men 14-15 2000 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= 1 Tate, Mike	95	Antigonish T	5:48.87	10
Women 16-19 3000 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Petrie, Sadie	94	Yhz Track an	10:42.29	10
2 Wolff, Rebecca	93 Yhz Track an	11:31.20	8 3 Soehl, Meggie	91 Yhz Track an	12:29.14	6
Men 16-17 3000 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= 1 Macdonald, Brandon	94 Antigonish T	10:02.68	10
Women 20-100 5000 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= 1 Walsh, Brenna	87 Dartmouth At	19:19.80	10
Men 16-100 5000 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Bergman, Joel 2 Winslow, Robert 3 Wing, Jake 4 Kiros, Ryan 5 Wood, Nick 6 Macadam, John Kenneth
91 Yhz Track an 88 Halifast 93 Yhz Track an 88 Halifast
92 Yhz Track an 92 Celtic Athle
15:32.60	10 15:52.30	8 15:52.90	6 16:13.90	5 16:56.80	4 19:05.70	3
Women 12-15 80 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Mulrooney, Jaimee 2 Mitchell, Abbie 3 Sperry, Jessica
96	Bluenose Ath 95	Chebucto Ath 96	Chebucto Ath
13.61	10 13.99	8 17.20	6
Women 16-100 100 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Phelan, Emily	93 2 Lajoie, Susie	92 3 Wadden, Nicole	93 4 Beiswanger, Kari	94 5 Gates, Hayley	94
Chebucto Ath Unattached Chebucto Ath Chebucto Ath Bluenose Ath
15.44	10 16.16	8 16.20	6 18.12	5 18.98	4
Men 14-100 110 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= 1 Bellefontaine, Matthew 92 Chebucto	10
2 Hiscock, Vance	92	Chebucto Ath	8 3 Musoke, Matthew	94	Chebucto Ath	6
Women 14-15 200 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Mitchell, Abbie	95 Chebucto Ath	32.50	10 2 Deveau, Bridget	96 Chebucto Ath	33.45	8
Women 16-17 300 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Beiswanger, Kari	94 Chebucto Ath	50.36	10 2 Priske, Morgan	93 Pcras	51.21	8
Men 18-100 400 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Maclennan, Cameron	92 2 Bellefontaine, Matthew	92 3 Hiscock, Vance	92
Bluenose Ath Chebucto Ath Chebucto Ath
56.55	10 58.85	8 59.53	6
Women 18-100 400 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= 1 Maclean, Kennedy	92	Yhz Track an	1:21.97	10
Women 16-100 2000 Meter Steeplechase =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Langley, Tristan 2 Lausch, Sara 3 Watts, Sophie
93	Cnll 94	Yhz Track an 94	Yhz Track an
7:33.47	10 8:06.94	8 8:42.02	6
Men 18-100 3000 Meter Steeplechase =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= 1 Macadam, John Kenneth	92	Celtic Athle	12:56.80	10
Men 12-100 Long Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Flight 1
1 Macadam, Nick 2 Watts, Simon 3 Yetman, Daniel 4 Bruce, Jordan 5 Musoke, Matthew 6 Belyea, Stephen
92	Halifast 90	Unattached 92	Chebucto Ath 94	Chebucto Ath 94	Chebucto Ath 96	Unattached
6.35m	10 6.26m	8 5.93m	6 5.51m	5 5.26m	4 4.94m	3
Women 12-100 Long Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= 1 Gibson, Kristen	94	Chebucto Ath	4.65m	10
2 Cullen, Macayla 3 Holland, Emily 4 Bethune, Brianna
95	Chebucto Ath 96	Unattached 96	Chebucto Ath
4.56m	8 4.43m	6 4.38m	5
Men 14-100 Triple Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Macadam, Nick 2 Quilty, Patrick 3 Martell, Devon 4 Yetman, Daniel 5 Bruce, Jordan 6 Comeau, Jonah 7 Yetman, Mitchell 8 Belyea, Stephen
92	Halifast 86	Halifast 93	independant 92	Chebucto Ath 94	Chebucto Ath 95	Unattached 94	Chebucto Ath 96	Unattached
13.24m	10 13.08m	8 12.70m	6 12.57m	5 12.19m	4 11.47m	3 11.06m	2 10.69m	1
Women 14-100 Triple Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Gibson, Kristen 2 Pitman, Olivia 3 Holland, Emily 4 Cullen, Macayla 5 Fox, Laura
6 Bethune, Brianna 7 Gates, Hayley 8 Sperry, Jessica
94	Chebucto Ath 93	Bluenose Ath 96	Unattached 95	Chebucto Ath 93	Chebucto Ath 96	Chebucto Ath 94	Bluenose Ath 96	Chebucto Ath
10.74m	10 9.74m	8 9.71m	6 9.55m	5 9.44m	4 9.39m	3 9.20m	2 8.13m	1
Men 12-100 High Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Watts, Simon 2 Wheeler, Jordan 3 Belyea, Stephen
90	Unattached 96	Unattached 96	Unattached
1.95m	10 1.58m	8 1.50m	6
Women 12-100 High Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Haworth, Rebecca 2 Fox, Laura 3 Holland, Emily 3 Mitchell, Abbie
92	Chebucto Ath 93	Chebucto Ath 96	Unattached 95	Unattached
1.66m	10 1.53m	8
1.44m	6 1.35m	5
Men 12-100 Shot Put =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Myatt, Geoff 2 Kennedy, Robert 3 Millman, Peter 4 Burris, Nathan 5 Hingley, Gregory 6 Erskine, Drew
91	Celtic Athle 93	Truro Lions 94	Truro Lions 93	Truro Lions 93	Truro Lions 97	Truro Lions
15.51m	10 15.11m	8 14.88m	6 13.72m	5 12.86m	4 11.50m	3
7 Gibson, Andrew	97	Truro Lions	8.50m	2 8 McCarthy, Gregory	Truro Lions	7.59m	1
Women 12-100 Shot Put =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Gallagher, Kayla 2 Stutely, Taylor 3 Deveau, Bridget 4 Millman, Sarah 5 Jorgensen, Maia 6 Forsyth, Montana 7 Bartlett, Jessica 8 Colborne, Sarah
94	Truro Lions 96	Chebucto Ath 96	Chebucto Ath 96	Truro Lions 91	Bluenose Ath 94	Truro Lions 95	Truro Lions 96	Truro Lions
11.09m	10 10.91m	8 9.04m	6 8.99m	5 8.56m	4 8.22m	3 7.24m	2 6.69m	1
Men 12-100 Discus Throw =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Myatt, Geoff 2 Millman, Peter 3 Burris, Nathan 4 Hingley, Gregory 5 Erskine, Drew 6 Kennedy, Robert 7 Hingley, Matthew 8 Gibson, Andrew
91	Celtic Athle 94	Truro Lions 93	Truro Lions 93	Truro Lions 97	Truro Lions 93	Truro Lions 95	Truro Lions 97	Truro Lions
48.00m	10 42.74m	8 38.81m	6 36.20m	5 35.60m	4 34.64m	3 31.68m	2 24.65m	1
Women 12-100 Discus Throw =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Gallagher, Kayla 2 Stutely, Taylor 3 Millman, Sarah 4 Colburn, Sarah 5 Forsyth, Montana
94	Truro Lions 96	Chebucto Ath 96	Truro Lions 96	Truro Lions 94	Truro Lions
33.26m	10 29.84m	8 26.92m	6 23.61m	5 21.07m	4
Men 12-100 Javelin Throw =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Wolkins, Adam 2 Bourgeois, Kevin 3 Kelly, Aaron 4 Bellefontaine, Matthew 92
Shelburne Tr Halifast
Unattached Chebucto Ath
68.77m	10 41.38m	8 41.06m	6
31.11m	5
86 93
Women 12-100 Javelin Throw =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Bartlett, Jessica 2 Poole, Allie 3 Munro, Madison 4 Deveau, Bridget
95	Truro Lions 93	Truro Lions 96	Truro Lions 96	Chebucto Ath
36.40m	10 33.33m	8 31.01m	6 27.34m	5
5 Colburn, Sarah	96	Truro Lions	24.65m	4
Men 12-100 Hammer Throw =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Doherty, Matthew	85 2 Burris, Nathan	93 3 Millman, Peter	94 4 Erskine, Drew	97 5 Hingley, Greg	93 6 Kennedy, Robert	93
Red Deer Truro Lions Truro Lions Truro Lions Truro Lions Truro Lions
66.27m	10 49.75m	8 49.66m	6 41.71m	5 38.82m	4 29.62m	3
Women 12-100 Hammer Throw =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Macdonald, Elizabeth	87 2 Millman, Sarah	96 3 Colborne, Sarah	96 4 Forsyth, Montana	94
Halifast Truro Lions Truro Lions Truro Lions
46.19m	10 29.65m	8 23.79m	6 21.59m	5
Men 14-15 1200 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Tate, Mike	95	Antigonish T	3:18.91	10
Women 14-15 1200 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Thompson, Mary Catherine 95 2 Wadden, Brittany	95 3 Sperry, Jessica	96
Antigonish T Chebucto Ath Chebucto Ath
4:04.94	10 4:15.58	8 4:32.49	6
Men 14-100 100 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Cho, Kyu-Won 2 Bawol, Michael 3 Demetre, Luke 4 Stuart, Alex 4 Moore, Nick 6 Kirton, Devin
91	Chebu 86	Unattached 90	Unattached 92	Asea 91	Chebucto Ath 91	Celtic Athle
10.76	10 11.04	8 11.44	6 11.56	4.5 11.56	4.5 12.33	3
Boys 14-100 100 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Lucas, Joshua 2 Richardson, Cody 3 Burgess, Andrew
Women 14-100 100 Meter Dash
95	Unattached ( 95	no team 95	no team
12.25	10 12.96	8 13.38	6
======================================================================= Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Collins, Cassandre 2 Riley, Natalie 3 Nolan, Jillian 4 Jorgensen, Maia
5 Cullen, Macayla
94	Chebucto Ath 89	Fltc 94	Truro Track 91	Bluenose Ath 95	Chebucto Ath
13.00	10 13.38	8 13.47	6 13.56	5 14.40	4
Octathlon: #1 Men 16-17 =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Martell, Devon 2 Drennan, Jesse 3 Stabenow, Gregor
93	independant 93	Bluenose Ath 94	Bluenose Ath
12.07	4621 11.84	4592 12.99	3318
Octathlon: #1 Men 16-17 100 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Drennan, Jesse 2 Martell, Devon 3 Stabenow, Gregor
93	Bluenose Ath 93	independant 94	Bluenose Ath
11.84	683 12.07	637 12.99	470
Octathlon: #2 Men 16-17 Long Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Flight 1
1 Martell, Devon 2 Drennan, Jesse 3 Stabenow, Gregor
93	independant 93	Bluenose Ath 94	Bluenose Ath
6.01m	589 5.60m	502 5.20m	421
Octathlon: #3 Men 16-17 Shot Put =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Drennan, Jesse 2 Martell, Devon 3 Stabenow, Gregor
93	Bluenose Ath 93	independant 94	Bluenose Ath
13.42m	693 10.26m	501 8.95m	423
Octathlon: #4 Men 16-17 400 Meter Dash =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Drennan, Jesse 2 Martell, Devon 3 Stabenow, Gregor
93	Bluenose Ath 93	independant 94	Bluenose Ath
52.00	725 54.60	615 58.42	469
Octathlon: #5 Men 16-17 110 Meter Hurdles =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Drennan, Jesse 2 Martell, Devon 3 Stabenow, Gregor
93	Bluenose Ath 93	independant 94	Bluenose Ath
16.69	657 17.63	560 19.82	364
Octathlon: #6 Men 16-17 High Jump =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Flight 1
1 Martell, Devon 2 Stabenow, Gregor 2 Drennan, Jesse
93	independant 94	Bluenose Ath 93	Bluenose Ath
1.80m	627 1.55m	426 1.55m	426
Octathlon: #7 Men 16-17 Javelin Throw =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points =======================================================================
1 Martell, Devon 2 Drennan, Jesse 3 Stabenow, Gregor
93	independant 35.90m	383 93	Bluenose Ath	26.80m	254 94	Bluenose Ath	24.50m	223
Octathlon: #8 Men 16-17 1000 Meter Run =======================================================================
Name	Year Team	Finals Points ======================================================================= Section 1
1 Martell, Devon 2 Drennan, Jesse 3 Stabenow, Gregor
93	independant 2:55.55	709 93	Bluenose Ath	3:01.25	652 94	Bluenose Ath	3:15.38	522

User Comments

  • Currently, there are no comments.