• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Pearlgate Twilight Series - Meet #6

Mount Pearl, NL
July 28th, 2010

Event 1  Girls 11&U 300 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1       Barnes, Chantal     11 Pearlgate T&             54.32  
  2       Connors, Maggie     10 Unattached               57.82  
  3       Barnes, Skye-Lynn    8 Pearlgate T&           1:13.59  
 
Event 1  Girls 14-15 300 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       O'Brien, Erin       14 Pearlgate T&             49.32  
  2       Paddock, Jenny      14 Pearlgate T&             57.10  
  3       Engram, Megan       14 Pearlgate T&           1:12.39  
 
Event 2  Boys 11&U 300 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Connors, Chris      11 Unattached               54.46  
  2       Deshpande, Deepal    9 Unattached               57.78  
  3       Fitzpatrick, Liam   10 Unattached             1:02.45  
 --       Walsh, George        9 Unattached                 DNS  
 --       Rogers, Ben         11 Unattached                 DNS  
 
Event 2  Boys 12-13 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Deshande, Harshal   12 Unattached               45.26   2 
 
Event 2  Boys 14-15 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1     1 Faour, Thomas       15 Pearlgate T&             39.08   2 
 --       Richards, Scott     15 Pearlgate T&               DNS   2 
 --       Jessome, Alex       15 Unattached                 DNS   2 
 
Event 4  Boys 11&U 2000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --       Hickman, Thomas     11 Unattached                 DNS  
 
Event 4  Boys 12-13 2000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       McIlroy, Patrick    12 Pearlgate T&           7:27.18  
 
Event 5  Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Buckingham, Darcy   16 Pearlgate T&           1:05.98  
 
Event 6  Men 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Kelloway, Daniel    16 Pearlgate T&             55.27  
 
Event 6  Men 35+ 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 --       Mason, Jim          45 Pearlgate T&               SCR     
 
Event 7  Women 20-34 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Ralph, Victoria     20 Nautilus Run          12:12.44  
 
Event 8  Men 20-34 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --       Slaney, Jonathon    20 Nautilus Run               DNS  
 
Event 8  Men 35+ 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Mason, Jim          45 Pearlgate T&          12:12.44  
 
Event 9  Girls 11&U Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Barnes, Chantal     11 Pearlgate T&             3.22m  -0.2 
     FOUL      3.22m(-0.2) 3.08m(-2.4)            
  2       Connors, Maggie     10 Unattached               2.95m  -0.5 
     2.95m(-0.5) 2.71m(+0.0) 2.80m(-1.1)            
  3       Barnes, Skye-Lynn    8 Pearlgate T&             2.25m  -0.7 
     FOUL      2.07m(1.1) 2.25m(-0.7)           
 
Event 9  Women 14-15 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Chan, Nicole        15 Pearlgate T&             4.51m  +0.0 
     4.51m(+0.0) 4.37m(0.2) FOUL                 
  2       Paddock, Jenny      14 Pearlgate T&             3.25m  -0.4 
     3.25m(-0.4) 3.06m(-0.8) 3.07m(-0.7)            
  3       McIlroy, Emily      14 Pearlgate T&             2.64m  +0.0 
     2.22m(-0.6) 2.64m(+0.0) FOUL                
  4       Engram, Megan       14 Pearlgate T&             1.87m  -0.8 
     FOUL      FOUL      1.87m(-0.8)            
 --       Blackwood, Emma     15 Unattached                 DNS   NWI 
 
Event 9  Women 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Bautista, Kathryn   18 Pearlgate T&             4.42m  -0.4 
     3.92m(-0.6) 4.42m(-0.4) 4.17m(-0.8)            
  2       Murphy, Meghan      19 Pearlgate T&             4.32m   1.7 
     4.29m(+0.0) 4.21m(1.1) 4.32m(1.7)            
  3       Chan, Yvonne        18 Pearlgate T&             4.27m  -0.3 
     4.27m(-0.3) 4.26m(NWI) 4.18m(-1.4)            
 
Event 9  Women 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Bautista, Jenny     20 Pearlgate T&             4.04m  -0.1 
     3.80m(-2.1) 4.04m(-0.1) 3.88m(-0.6)            
 
Event 9  Women 35+ Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       McIlroy, Caroline   39 Nautilus Run             3.57m  +0.0 
     FOUL      3.57m(+0.0) 3.56m(-1.4)           
 
Event 10  Men 11&U High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Fitzpatrick, Liam   10 Unattached               0.85m  
     0.80 0.85 0.90 
       XO   XO  XXX 
 --       Walsh, George        9 Unattached                 DNS  
 
Event 10  Men 16-17 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Kelloway, Daniel    16 Pearlgate T&             1.50m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
 
Event 10  Men 18-19 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Walsh, Jesse        18 Pearlgate T&             1.35m  
     1.30 1.35 1.40 
        O    O  XXX 
 
Event 11  Women 14-15 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       O'Driscoll, Shaugh  15 Unattached              23.33m  
      16.86m  23.33m  23.06m           
  2       Chan, Nicole        15 Pearlgate T&            16.97m  
      PASS  16.97m  15.92m            
  3       O'Brien, Erin       14 Pearlgate T&            12.84m  
      10.64m  12.84m  12.50m            
  4       McIlroy, Emily      14 Pearlgate T&            11.76m  
      9.48m  11.70m  11.76m            
 --       Blackwood, Emma     15 Unattached                 DNS  
 
Event 11  Women 18-19 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Chan, Yvonne        18 Pearlgate T&            17.72m  
      17.72m  PASS  14.96m            
  2       Murphy, Meghan      19 Pearlgate T&            14.73m  
      12.60m  14.73m  14.17m           
 
Event 11  Women 35+ Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       McIlroy, Caroline   39 Nautilus Run            11.34m  
      11.34m  10.34m  9.33m            
 
Event 12  Boys 11&U Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Connors, Chris      11 Unattached              11.31m  
      PASS  11.31m  PASS           
 --       Rogers, Ben         11 Unattached                 DNS  
 --       Hickman, Thomas     11 Unattached                 DNS  
 
Event 12  Boys 12-13 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       McIlroy, Patrick    12 Pearlgate T&            16.96m  
      16.96m  PASS  16.01m            
  2       Deshande, Harshal   12 Unattached              16.37m  
      16.37m  15.00m  13.56m            
 
Event 12  Boys 14-15 Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Richards, Scott     15 Pearlgate T&            31.64m  
      24.46m  31.64m  31.30m            
 --       Jessome, Alex       15 Unattached                 DNS  
 
Event 14  Men 18-19 Javelin Throw 800gr
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Walsh, Jesse        18 Pearlgate T&            35.18m  
      30.06m  35.15m  35.18m           
 
Event 15  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'C'                               57.94  
     1) Buckingham, Darcy 16            2) Murphy, Meghan 19              
     3) O'Driscoll, Shaughnessy 15      4) O'Brien, Erin 14               
  2 Pearlgate T&F Club  'A'                               58.61  
     1) Chan, Nicole 15                 2) Bautista, Jenny 20             
     3) Bautista, Kathryn 18            4) Chan, Yvonne 18                
  3 Pearlgate T&F Club  'B'                             1:11.42  
     1) McIlroy, Caroline 39            2) Engram, Megan 14               
     3) McIlroy, Emily 14               4) Paddock, Jenny 14              
 
Event 16  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Pearlgate T&F Club  'A'                               48.83  
     1) Walsh, Jesse 18                 2) Kelloway, Daniel 16            
     3) 1 Faour, Thomas 15              4) 2 Halliday, Doug 30            
  2 Pearlgate T&F Club  'B'                               54.76  
     1)                                 2) Richards, Scott 15             
     3) McIlroy, Patrick 12             4) Deshande, Harshal 12  

User Comments

  • Currently, there are no comments.