• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

TrackieReg - Free Online Registration for pretty much anything!

American Milers Series 3

Indiana, IN, US
June 13th, 2012

Licensed to Alpha Timing - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager 6/13/2012
                   American Milers Series Meet 3 - 6/13/2012                   
                            IUPUI, Indianapolis, IN                            
                                    Results                                    
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
        1:59.90  OL A Olympic A
        2:01.30  OL B Olympic B
        2:01.30  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Moore, Devotia               Greater Boston T       2:05.16 US B             
  2 DeLeon, Melissa              Trinadad Tobago        2:05.20 US B             
  3 Simko, Rebecca               Penn State             2:05.39 US B             
  4 Hardy, Melanie               Unattached             2:06.11                  
  5 Cathey, Mason                Unattached             2:06.53                  
  6 Tinney, Steph                Unattached             2:07.90                  
 -- Kojic Elmejdoubi, Dijana     Bosnia                     DNF                  
Section  2  
  1 Smith, Jillian               Unattached             2:06.11                  
  2 Addison, Rebecca             Unattached             2:07.03                  
  3 Ross, Cyndey                 Unattached             2:07.09                  
  4 Citireag, Ioana              Unattached             2:09.59                  
  5 Caldwell, Chantelle          Unattached             2:10.44                  
  6 Tauro, Danielle              Unattached             2:10.50                  
  7 Schudrowitz, Emily           Unattached             2:12.31                  
  8 Gentile, Christine           Unattached             2:17.03                  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
        4:06.00  OL A Olympic A
        4:08.90  OL B Olympic B
        4:12.93  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Perkins, Dacia               Unattached             4:18.26                  
  2 Harper, Lyndsay              Unattached             4:18.80                  
  3 Thomas, Callie               Unattached             4:21.65                  
  4 Beck, Cat                    Cptc/New Balance       4:25.53                  
  5 Picchetti, Natalie           Unattached             4:46.69                  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
        9:43.00  OL A Olympic A
        9:48.00  OL B Olympic B
        9:55.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 LaCaze, Genevieve            Australia              9:41.15 OL A             
  2 Garcia, Stephanie            Unattached             9:47.76 OL B             
  3 Reilly, Stephanie            Ireland                9:52.50 US A             
  4 Hyman, Mardea                Jamaica                9:58.29 US B             
  5 Pease, Sarah                 Unattached            10:00.88 US B             
  6 Groenewoud, Chantelle        Canada                10:03.18 US B             
  7 Furlan, Jessica              Canada                10:03.70 US B             
  8 Chesser, Rena                Unattached            10:12.47 US B             
  9 Portratz-Lee, Allix          Vandal TC             10:12.57 US B             
 10 Bell, Rolanda                Unattached            10:14.73 US B             
 11 Anderson, Kristin            Unattached            10:19.87                  
 12 Hague, Katheryn              Unattached            10:27.00                  
 13 Cary, Lisa                   Unattached            10:35.48                  
 14 Ehrman, Breanne              Unattached            10:39.38                  
 -- Higgins, Lesley              Unattached                 DNF                  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
        1:45.60  OL A Olympic A
        1:46.30  OL B Olympic B
        1:46.50  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Langat, Jackson              Army Wcap              1:48.09 US B             
  2 Mudd, Austin                 Unattached             1:48.30 US B             
  3 Hutton, Mike                 Unattached             1:48.42                  
  4 McFann, Harry                Unattached             1:48.42                  
  5 Romaniw, Anthony             Speed River Tfc        1:48.78                  
  6 Hernandez, Jacob             Unattached             1:48.78                  
  7 Smith, Christian             Unattached             1:48.96                  
  8 Sterling, Drake              Indiana Invaders       1:49.59                  
  9 Hill, Brian                  BAA                    1:49.93                  
 10 Bailey, Torian               Unattached             1:52.11                  
 11 Humes, Stephen               Unattached             1:52.15                  
Section  2  
  1 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval Canada           1:49.17                  
  2 Stockstell, Aaron            Unattached             1:49.69                  
  3 Stenuf, Nick                 Unattached             1:50.21                  
  4 Dutton, Mitch                Unattached             1:50.72                  
  5 Petrocci, Matt               Unattached             1:51.14                  
  6 Raymond, Mathieu             Laval Canada           1:51.20                  
  7 Boulay, Benoit               Speed River Tfc        1:51.38                  
  8 Brown, Alastair              Lakehead Running       1:51.39                  
  9 Williams, Adam               Unattached             1:52.33                  
 10 Bell, Richardo               Indiana Invaders       1:55.19                  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
        3:35.50  OL A Olympic A
        3:38.00  OL B Olympic B
        3:39.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Clark, Dan                   Unattached             3:39.11 US B             
  2 Bayer, Andy                  Unattached             3:39.13 US B             
  3 Pifer, Stephen               Unattached             3:39.47 US B             
  4 Rae, Jeremy                  Canada                 3:39.55 US B             
  5 Phillips, Duncan             Unattached             3:39.90 US B             
  6 Finnerty, Rob                Unattached             3:40.14 US B             
  7 Jefferson, John              Team Elite India       3:40.24 US B             
  8 Van Ackereen, Trevor         Princeton Univer       3:41.65 US B             
  9 Gonzales, Christian          Njnytc                 3:41.67 US B             
 10 Banks, Michael               Unattached             3:41.72 US B             
 11 Harasyn, Richard Eric        University of Ok       3:42.02 US B             
 12 Myers, Rob                   Unattached             3:44.35                  
 -- Foster, Ryan                 Australia                  DNF                  
 -- Vazquez, Sam                 Unattached                 DNF                  
 -- Elliott, Matt                Team Elite India           DNF                  
Section  2  
  1 Mickowski, John              Unattached             3:41.75 US B             
  2 Stockberger, Dan             Unattached             3:42.89 US B             
  3 Jordanek, Tony               Unattached             3:43.19                  
  4 Springer, Andrew             Unattached             3:43.57                  
  5 Simmons, Brock               Unattached             3:43.78                  
  6 Ripley, Ryan                 Unattached             3:43.79                  
  7 Fallon, Chris                Unattached             3:44.03                  
  8 Casey, Patrick               University of Ok       3:44.15                  
  9 Alex, George                 University of Ok       3:44.35                  
 10 Dawson, Owen                 Unattached             3:45.83                  
Section  3  
  1 Schiffbauer, Matt            Unattached             3:45.83                  
  2 Rombough, Chris              Team Usa Minneso       3:46.66                  
  3 Brett, Allan                 Speed River Tfc        3:46.89                  
  4 Bernard, Oliver              Cadl Canada            3:46.91                  
  5 Grieve, Kyle                 Greater Toronto        3:47.36                  
  6 Jankowski, David             Zap Fitness Reeb       3:47.69                  
  7 Sherman, Andy                Great Britain          3:47.93                  
  8 Brown, Darren                Unattached             3:48.14                  
  9 Stanley, Erik                Rogue AC               3:48.20                  
 10 Allen, Cale                  Unattached             3:48.71                  
 11 Brosnan, Sean                Unattached             3:48.88                  
 12 Lapointe, Jean-Samuel        Laval Canada           3:49.29                  
 13 Raymond, Benjamin            Cadl Canada            3:51.56                  
 -- Martin, Samuel               Unattached                 DNF                  
 -- Filipek, Tony                Swag Racing                DNF                  
 -- Eby, Joe                     Unattached                 DNF                  
 -- Rankin, Jon                  Cayman Islands             DNF                  
 -- Brown, Alastair              Lakehead Running           DNF                  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
        8:23.10  OL A Olympic A
        8:32.00  OL B Olympic B
        8:32.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Cowart, Donnie               Ragged Mountain RT    8:26.51 OL B             
  2 Brunsting, Matt              Speed River Tfc        8:34.28 US B             
  3 Winter, Chris                Speed River Tfc        8:34.59 US B             
  4 Olinger, Brian               Unattached             8:34.75 US B             
  5 Bean, Cameron                Zap Fitness Reeb       8:37.28 US B             
  6 Van Halen, Aric              Unattached             8:37.45 US B             
  7 Hughes, Matt                 Canada                 8:37.70 US B             
  8 Weese, Lyle                  Unattached             8:40.36 US B             
  9 Fife, Jordan                 Unattached             8:40.76 US B             
 10 Sullivan, JT                 Unattached             8:40.98 US B             
 11 Pecora, Kent                 Ragged Mountain        8:41.79 US B             
 12 Johnson, Ben                 Unattached             8:43.68 US B             
 13 Dentamo, Ado                 Unattached             8:45.34                  
 14 Zeuch, James                 Unattached             8:45.84                  
 15 Cleaver, Matt                Unattached             8:46.26                  
 16 Famiglietti, Anthoney        Unattached             8:52.09                  
 17 Ashe, Eric                   BAA                    8:54.11                  
 18 Green, Adam                  Unattached             8:55.86                  
 19 Nowitzke, Corey              Unattached             9:00.68                  
 20 Ramos, Austin                Unattached             9:01.78                  
 21 Weatherford, Andy            Unattached             9:02.01      

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account