• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Folksm Grand Prix

Karlstad
July 23rd, 2013

Men 100 m Vind:-1.2
             
1Jaysuma Saidy Ndure84Norge10.50
2Hannes Dreyer85Sydafrika10.54
3Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS10.77
4Sulayman Bah86Ullevi FK10.93
5Mathias Dufournier90IF Göta Karlstad10.99
6Carl Armfelt84Spårvägens FK11.08
Mickey Grimes76USADQ
   

Men 100 m B-final Vind:1.3
             
1Maximus Fröjd90Ullevi FK10.86
2Patrik Andersson91Ullevi FK10.92
3Jakob Masth-Larsson97IF Göta Karlstad11.11
4Robin Nordkvist93Huddinge AIS11.14
5Rasmus Karlsson92IK Orient11.24
6Erik Annerfalk94Mariestads AIF11.30
7Gustav Kjell96Turebergs FK11.41
   

Men 200 m Vind:-0.9
             
1Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS21.22
2Hannes Dreyer85Sydafrika21.39
3Mickey Grimes76USA21.56
4Alexander Nordkvist90Huddinge AIS22.12
5Carl Sjöstedt94IF Göta Karlstad22.69
   

Men 200 m B-final Vind:-0.8
             
1Felix Francois90Örgryte IS21.87
2Carl Armfelt84Spårvägens FK21.94
3Emil Lyrberg93Ullevi FK22.15
4Maximus Fröjd90Ullevi FK22.15
5Patrik Andersson91Ullevi FK22.50
   

Men 200 m C-final Vind:-0.4
             
1Andreas Roth93Norge22.21 PB
2Erik Annerfalk94Mariestads AIF22.45
3Salah Al Ajmi93Oman22.55 PB
4Alexander Lesser93Ullevi FK22.62
5Elias Amado86Falu IK22.65
   

Men 200 m D-final Vind:0.2
             
1Jakob Masth-Larsson97IF Göta Karlstad22.37 PB
2Adam Danielsson93Ullevi FK22.52 PB
3Michael Skalenius90IF Kville23.46
4Christopher Sentell94Turebergs FK24.08
   

Men 800 m
             
1Mark Wieczorek84USA1:46.16
2Mohamed Hamada92Egypten1:46.36
3Casimir Loxsom91USA1:46.46
4Anthony Romaniw91Kanada1:46.48
5Johan Svensson89Spårvägens FK1:47.15 PB
6Rickard Gunnarsson91Hässelby SK1:47.51 PB
7Musaeb Bala89Qatar1:47.65
8Thomas Roth91Norge1:48.28
9Karim Mohammadi89Spårvägens FK1:49.18 SB
10Mattias Claesson86Hässelby SK1:49.83 SB
11Johan Rogestedt93Stenungsunds FI1:53.87
12Anton Asplund90Turebergs FK1:55.65
Gideon Kipngetich (Pace)90KenyaDNF
   

Men 800 m B-final
             
1Ådne Svan Daehlin82Norge1:49.75
2Nick R Jensen91Danmark1:50.19 SB
3Emil Oustad89Norge1:50.23
4Vidar Dahle88Norge1:50.34 SB
5Adnan Agar80Irak1:50.35
6Luc Bruchet91Kanada1:50.54 PB
7Jamal Al-Hayrani93Qatar1:50.60
8Mohamed El Nour96Qatar1:50.83
9Klas Persson91Turebergs FK1:51.04 PB
10Johan Eriksson88Turebergs FK1:52.38 PB
11Mihn Cho Kyun94Danmark1:53.35
Dávid Takács (Pace)86UngernDNF
   

Men 800 m C-final
             
1Viktor Ekelund89Malmö AI1:52.04 SB
2Jonas Wahl Sjöman93Bromma IF1:52.31 PB
3Henrik Hansson89Strömstad LK1:53.01 SB
4Ahmed Tahir92Malmö AI1:53.21 PB
5Warsame Hassan98Malmö AI1:54.29 PB
6Gustav Karnebäck87Turebergs FK1:54.31 PB
7Daniel Gleimar92Turebergs FK1:54.60
8Kristoffer J Grindedal89Norge1:55.33
9Daniel Norberg78Spårvägens FK1:56.01
10Anton Persson96Hässelby SK1:57.46
Elias Amado (Pace)86Falu IKDNF
   

Men 800 m D-final
             
1Abshir Aweys95KFUM Örebro1:55.30 PB
2Abdiqani Khadar97KFUM Örebro1:55.52 PB
3Albert Mollén85Sävedalens AIK1:55.63 SB
4Hampus Börjesson94Ullevi FK1:56.05 PB
5Albin Sjöblom93Turebergs FK1:56.38
6Samuel Lundell Vakkuri95Enhörna IF1:57.27
7Martin Hammar95Rånäs 4H1:57.32
8Trygve Feidje Mjelde94Norge1:57.65
9Kristian Nedregård74Norge1:58.09
Tim Sundström89KFUM ÖrebroDNF
Vebjørn Borge94NorgeDNF
Patrik Sjöö (Pace)92Hässelby SKDNF
   

Men 800 m E-final
             
1Elias Johansson92Sävedalens AIK1:57.03 PB
2Marcus Waerme90Ullevi FK1:58.18 SB
3Njord Erlend Wiker91Norge1:58.60
4Karl Wallén96Sävedalens AIK1:59.10
5Einar Furulund89Norge2:00.68
6Daniel Skatt91Örgryte IS2:00.99
7Tobias Karlsson95Sävedalens AIK2:01.01
8Fredrik Orrsveden95Sundbybergs IK2:02.34
9Benjamin Akyol94Ullevi FK2:02.50
Albin Johansson (Pace)81Hässelby SKDNF
Joakim Rosenqvist95Sävedalens AIKDNS
   

Men 800 m F-final
             
1Andreas Kramer97Sävedalens AIK1:56.61 PB
2Simon Wallenlind97Mölndals AIK1:56.92 PB
3Johan Lindgren96Mölndals AIK1:58.05 PB
4Simon Sundström98IFK Lidingö2:00.71
5Isac Larsson97Sävedalens AIK2:00.79 PB
6Awet Mengsteab95Örgryte IS2:01.81
7Hampus Eriksson97Sävedalens AIK2:01.83 PB
8Adam Abdirezak95Malmö AI2:02.73 PB
Mikael Röjerås (Pace)90Västerås FKDNF
   

Men 3000 m
             
1Cornelius Kangogo93Kenya7:49.98Arena Record
2Hiss Bachir Youssouf87Djibouti7:50.96
3Tiidrek Nurme85Estland7:51.49 PB
4Moses Mukono95Kenya7:55.05
5Ross Proudfoot92Kanada7:57.47 PB
6Ababa Lama93Hälle IF7:59.53 PB
7Riley Masters90USA8:00.16 PB
8Taylor Milne81Kanada8:07.98
9Asbjørn Ellefsen Persen87Norge8:08.24 PB
10Sindre Løchting93Norge8:09.96 PB
11Musael Temesghen82Hälle IF8:12.51
12Marius Vedvik92Norge8:13.77 PB
13Staffan Ek91Björnstorps IF8:15.31
14Dadafo Dhaqabi Tesama89Etiopien8:15.56 PB
15Erik Widing87Turebergs FK8:17.23 PB
16Andrew Nixon91Kanada8:28.46 PB
17Moussa Omar Wais90Djibouti8:28.56
Silas Too (Pace)89KenyaDNF
Adil Bouafif78Hässelby SKDNF
   

Men 3000 m B-final
             
1Abdikadir Abdi87Ullevi FK8:30.36
2Tom Erling Kårbø89Norge8:31.13 SB
3Meberhatom Yamana92Spårvägens FK8:31.47 PB
4Anders Grahl87Enhörna IF8:31.67 PB
5Andreas Jansson96Hässelby SK8:32.84 PB
6Martin Stjernlöf87Eskilstuna FI8:34.58 PB
7Alexander Palm93Spårvägens FK8:37.49
8Alexander Nilsson95Mölndals AIK8:52.34
9Erik Norrbom93Turebergs FK8:54.55
10André Rangelind91IF Göta Karlstad8:57.12 SB
11Niklas Jonsson92Hammarby IF8:57.52 PB
12Said Nur93Malmö AI9:16.39
13Daniel Bucht96Sävedalens AIK9:28.68
John Kingstedt92Hammarby IFDNF
Mikael Röjerås (Pace)90Västerås FKDNF
Munti Saleh92Malmö AIDNS
   

Men 110 m Hurdles Vind:-0.4
             
1Francisco Javier Lopez89Spanien13.78
2Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF13.89
3Caleb Cross91USA14.34
4Petter Olson91Hässelby SK14.54
5Martin Kallur91Falu IK14.61
   

Men 400 m Hurdles
             
1Øyvind Kjerpeset91Norge51.06
2Oliwer Åstrand92Örgryte IS52.96
3Marius Bakken Støle93Norge53.11
4Mitchell Switzer91USA53.11
5Kristian Berg94Norge54.38
6Simon Paul Sandbakken95Norge55.90
   

Men High Jump
             
1Mehdi Alkhatib87Hammarby IF2.09
2Jakob Thorvaldsson88IFK Lidingö2.09
3Erik Liberg93Ullevi FK2.06
4Henrik Thoms96Hanvikens SK2.03

                                   
1.901.951.992.032.062.092.112.14
Henrik Thomsoooxoxxx
Erik Libergooxo-xo-xxx
Jakob Thorvaldsson--ooxoxoxxx
Mehdi Alkhatib--o-oo-xxx

Men Long Jump
             
1Ignisious Gaisah83Nederländerna7.78
2Michel Tornéus86Hammarby IF7.77
3Adrian Strzalkowski90Polen7.63
4Janis Leitis89Lettland7.62
5Morten Jensen82Danmark7.60
6Simon Karlén94IF Göta Karlstad7.20
7Mattias Sunneborn70Spårvägens FK7.10

                         
Simon Karlén6.94(0.7)7.20(0.0)6.84(-0.1)7.09(1.2)-X(1.3)
Mattias Sunneborn6.93(0.5)6.91(0.8)6.87(-0.6)6.93(1.2)7.10(0.5)7.04(0.7)
Morten JensenX(0.3)7.50(0.2)X(-1.0)X(0.3)7.47(0.0)7.60(0.7)
Janis Leitis7.49(-0.3)7.57(0.1)7.57(0.5)7.62(1.1)7.47(0.7)7.59(0.4)
Adrian Strzalkowski7.48(-1.3)7.28(0.1)7.58(0.9)7.29(0.6)7.63(0.7)7.51(0.6)
Ignisious Gaisah7.33(-0.9)7.60(-0.6)X7.73(0.9)7.78(1.1)X(0.0)
Michel Tornéus7.52(0.7)7.68(-0.9)X(1.2)X(0.2)X(1.8)7.77(0.6)

IAAF Hammer Throw Challenge
             
1Primoz Kozmus79Slovenien77.69Arena Record
2Marcel Lomnicky87Slovakien76.66
3Oleksiy Sokyrskyy85Ukraina76.35
4Szymon Ziólkowski76Polen74.52
5Markus Johansson90IF Göta Karlstad73.14 SB
6Mattias Jons82Hässelby SK72.81
7Eivind Henriksen90Norge71.49
8Hassan M Mahmoud84Egypten71.46
Pawel Fajdek89PolenX

               
Eivind Henriksen71.49XXX70.9671.12
Markus Johansson68.4071.3171.5773.1471.4571.99
Hassan M Mahmoud66.9567.9470.2369.0670.1471.46
Marcel Lomnicky49.2075.78XX76.0876.66
Mattias Jons70.2172.81XXX71.45
Oleksiy Sokyrskyy75.8676.3574.7976.2073.87X
Pawel FajdekXXX
Primoz Kozmus75.3477.4477.69X76.6376.51
Szymon Ziólkowski71.9672.6374.52XX74.35

Men Javelin Throw
             
1Risto Mätas84Estland81.36
2Kim Amb90Bålsta IK79.79
3Gabriel Wallin81Södertälje IF74.41
4Jiannis Smalios87KFUM Örebro70.02
5Hubert Chmielak89Polen68.80

               
Hubert ChmielakXX67.7668.80X67.42
Jiannis SmaliosXX70.02X69.9169.38
Risto Mätas79.3077.5976.4179.9781.3681.01
Gabriel Wallin74.4169.7570.6374.33XX
Kim Amb76.7279.7975.9777.4777.55X

Women 100 m Vind:-0.2
             
1Ezinne Okparaebo88Norge11.56
2Cleo VanBuren86USA11.62
3Irene Ekelund97Kils AIK11.66
4Caroline Sandsjoe92IF Göta Karlstad12.10
5Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK12.21
6Elina Palmquist91Ullevi FK12.25
Susanne Schüssler95IF GötaDNS
   

Women 100 m B-final Vind:-0.1
             
1Mari Gilde Brubak90Norge12.30
2Alice Ulla Berg97Norge12.55
3Susanne Schüssler95IF Göta Karlstad12.63
4Maryann Andreasson92IF Göta Karlstad12.69
5Caroline Tegel90IF Göta Karlstad12.91
6Tove Lagerlöf90Göteborgs KIK13.08
7Ebba Svantesson97Sävedalens AIK13.21
   

Women 200 m Vind:-0.4
             
1Irene Ekelund97Kils AIK23.27Arena Record
2Moa Hjelmer90Spårvägens FK23.54
3Elisabeth Slettum86Norge24.30
4Pernilla Tornemark85Malmö AI24.80
5Linda Frödin93Turebergs FK25.06
   

Women 200 m B-final Vind:-1.6
             
1Lisa Duffy93Hässelby SK24.75 PB
2Josefin Magnusson89Malmö AI24.95
3Pernilla Nilsson92Malmö AI25.01
4Anne Dolvik88Norge25.13
5Emelie Svensson89Ullevi FK25.23
   

Women 200 m C-final Vind:-1.4
             
1Rebecca Högberg84Hammarby IF25.50
2Alice Ulla Berg97Norge25.68
3Marie Sönnerfors93Spårvägens FK25.74
4Ebba Svantesson97Sävedalens AIK26.18 SB
5Tove Lagerlöf90Göteborgs KIK26.89
   

Women 1500 m
             
1Meraf Bahta89Hälle IF4:12.63
2Brie Felnagle86USA4:12.66
3Liina T?ernov87Estland4:14.93 PB
4Sini Ajith Markose83Indien4:16.06 SB
5Morag MacLarty86Storbritannien4:16.07
6Melissa Courtney93Storbritannien4:17.87 PB
7Sofia Öberg90IFK Lidingö4:17.89
8Kajsa Barr92Sundbybergs IK4:18.20 PB
9Deborah Maier90USA4:18.25
10Kristine Eikrem Engeset88Norge4:19.47 SB
11Andrea Seccafien90USA4:22.13 PB
12Alia Mohamed Saeed91Förenade Arabemiraten4:22.26 SB
13Ingeborg Løvnes92Norge4:23.29
14Linn Nilsson90Hälle IF4:23.90
Rachel Aubry (Pace A)90KanadaDNF
   

Women 1500 m B-final
             
1Ronja Fjellner89Örgryte IS4:30.10 PB
2Anna Silvander93Danderyds SK4:33.20 PB
3Nathalie Rohlén90Spårvägens FK4:34.87
4Cecilia Norrbom88Spårvägens FK4:37.38 SB
5Karoline Finne93Norge4:40.57
6Isabella Andersson97Turebergs FK4:45.10 PB
7Emma Dahl91Örgryte IS4:49.20
8Anna Dahlsjö96Mölndals AIK5:00.59
Sara Rönnby (Pace B)93Enhörna IFDNF
   

Women 3000 m Steeplechase
             
1Charlotta Fougberg85Ullevi FK9:51.48
2Chantelle Groenewoud89Kanada9:57.33
3Vaida ?usinaite88Litauen10:02.70 SB
4Rolanda Bell87Panama10:03.85
5Jessica Furlan90Kanada10:13.93
   

Women 100 m Hurdles Vind:-1.0
             
1Isabelle Pedersen92Norge13.41
2Gnima Faye84Senegal13.52
3Adriana Janic96Malmö AI14.16
4Lene Secher Myrmel86Norge14.19
5Emma Tuvesson91IFK Helsingborg14.31
6Elin Westerlund90Spårvägens FK14.34
7Maryann Andreasson92IF Göta Karlstad14.54 SB
   

Women 100 m Hurdles B-final Vind:-1.0
             
1Therese Lindhe91Hässelby SK14.72
2Caroline Tegel90IF Göta Karlstad15.38
   

Women High Jump
             
1Isobel Pooley92Storbritannien1.89
2Levern Spencer84Saint Lucia1.86
3Sofie Skoog90IF Göta Karlstad1.86
4Ebba Jungmark87Mölndals AIK1.79
5Jessica Samuelsson85Hässelby SK1.75 SB
6Vendela Von Corswant93Örgryte IS1.71

                                   
1.611.661.711.751.791.831.861.891.92
Jessica Samuelssonoooxo-----
Vendela Von Corswant-oxxoxxx
Isobel Pooley--oooxoxxooxxx
Levern Spencer-----xooxx-x
Sofie Skoog--ooxoxoxox-xx
Ebba Jungmark----oxxx

Women Pole Vault
             
1Anjuli Knäsche93Tyskland4.19
2Fanny Berglund88Göteborgs KIK4.11 SB
3Elienor Werner98Hässelby SK3.90
4Madeleine Nilsson90Kvarnsvedens GoIF3.75
5Sara Eriksson91Ullevi FK3.75
Thea Nyberg92Örgryte ISx
Malin Dahlström89Ullevi FKx

                                   
3.603.753.904.024.114.194.25
Thea Nybergxxx
Sara Erikssonxooxxx
Elienor Werner-xoxxoxxx
Fanny Berglund---xooxxx
Madeleine Nilsson-oxxx
Anjuli Knäsche--xoooxoxxx
Malin Dahlström----xxx

Women Long Jump
             
1Erica Jarder86Spårvägens FK6.58Arena Record
2Mara Griva89Lettland6.38 SB
3Alex Russell90Storbritannien6.16
4Emilia Kjellberg96IFK Sunne FK6.07 PB
5Jasmine Andersson88GoIF Tjalve6.00
6Lene Secher Myrmel86Norge5.98 SB
7Lisa Linnell91IFK Växjö5.87
8Mathilda Hellqvist93IK Orient5.85
9Ida Hansen93KFUM Arvika5.78
10Sofia Lund86Hässelby SK5.66
11Elvira Richardsson96IFK Kristinehamn5.49
12Kaiza Karlén98KFUM Arvika5.30

                         
Sofia Lund5.66(2.3)5.39(1.4)5.62(0.7)
Elvira Richardsson5.43(1.8)5.49(-0.1)X(-0.3)
Lene Secher Myrmel5.64(0.7)5.45(-0.6)5.98(0.3)5.83(1.0)X(0.9)5.76(1.1)
Mathilda Hellqvist5.85(2.3)5.52(0.5)5.63(0.7)-5.55(0.8)-
Emilia Kjellberg5.73(0.3)5.47(1.0)5.96(0.2)5.54(1.7)4.87(1.0)6.07(1.0)
Kaiza KarlénX(1.7)3.08(0.1)5.30(0.2)
Jasmine Andersson6.00(1.1)5.73(1.2)X(0.7)X(0.2)5.60(0.8)5.87(1.1)
Ida Hansen3.67(1.0)5.58(1.5)5.78(0.0)
Lisa Linnell5.74(0.0)5.72(0.1)5.82(1.2)5.82(0.7)4.20(0.7)5.87(0.8)
Mara Griva6.23(0.1)6.13(0.2)6.38(1.0)X(1.4)6.07(-0.3)X(1.0)
Alex Russell5.73(1.3)4.04(0.6)6.02(0.9)6.16(1.5)5.87(0.6)6.12(0.3)
Erica Jarder6.29(1.6)6.33(0.9)6.50(1.0)6.58(1.5)X(1.1)6.54(0.4)

User Comments

  • Currently, there are no comments.