• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544
    *For quicker support use email when possible.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Aileen Meagher International

Halfiax, NS
June 14th, 2014

Chebucto Athletics Hy-Tek's MEET MANAGER 10:37 AM 2014-06-16 Page 1
2014 Aileen Meagher International - 2014-06-14
Track Classic
St. Mary's University
Results

Women 100 Meter Dash Gesso Comm. NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Emmanuel, Crystal Canada 11.71 11.55 -0.3
2 Hyacinthe, Kimberely Canada 11.41 11.58 -0.3
3 Davis, Shai Anne Canada 11.45 11.60 -0.3
4 George, Phylicia Canada 11.69 -0.3
5 Daniels, Paris Usa 11.75 -0.3
6 King, Karene British Virgin I 11.52 11.79 -0.3
7 Beals, Shannay Canada 12.44 12.53 -0.3

Women 200 Meter Dash CSCA NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Emmanuel, Crystal Canada 23.62 23.11 1.2
2 Hyacinthe, Kimberely Canada 23.03 23.16 1.2
3 Daniels, Paris Usa 23.03 23.43 1.2
4 Davis, Shai Anne Canada 23.26 23.69 1.2
5 King, Karene British Virgin I 23.73 24.10 1.2
6 Jacques, Farah Canada 23.61 24.12 1.2

Women 400 Meter Dash HRM NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Hall, Patricia Jamaica 52.01 53.08
2 Sealy, Sadie Barbados 53.07 53.51
3 Muir, Carline Canada 52.76 53.58
4 Hayes, Jernail Usa 53.17 54.79
5 Dorr, Fawn Canada 53.20 54.98

Women 800 Meter Run Running Room NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Lipsey, Charlene Usa 2:01.09 2:02.32
2 Aubry, Rachel Canada 2:02.60 2:05.06
3 Annear, Grace Canada 2:05.76 2:05.20
4 Praska, Bethany Usa 2:02.83 2:05.28
5 Akande, Nicky Nigeria 2:04.56 2:05.29
6 Peters, Celia Canada 2:04.73 2:07.75
7 Ayers, Katelyn Canada 2:07.26 2:07.90
8 Zanotelli, Dalanne Usa 2:05.51 2:08.06
-- Dorr, Fawn Canada 2:02.83 DNF

Women 1500 Meter Run Prov.of NS NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Charnigo, Stephanie Usa 4:11.33 4:11.61
2 O'Connell, Jessica Canada 4:11.84
3 Mecke, Dana Usa 4:15.46 4:15.16
4 Thompson, Carise Canada 4:20.65 4:17.77
5 Lalonde, Gen Canada 4:34.92 4:19.72
6 Watts, Sophie Canada 4:29.00 4:20.07
7 Ryer, Ashley Canada 4:25.88
8 Chepkorir, Emily Kenya 4:58.80

Women 100 Meter Hurdles Gov. of Cana NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Idlette, Lavonne Dominicain Republic 12.97 12.96 0.5
2 Morgan, Monique Jamaica 13.13 13.12 0.5
3 George, Phylicia Canada 13.12 13.22 0.5
4 Young, Michelle Canada 13.38 13.41 0.5
5 Lloyd, Cassandra Usa 13.26 13.42 0.5
6 Holder, Nikkita Canada 13.51 0.5
7 Williams, Sirena Usa 13.44 13.61 0.5

Women 100 Meter Dash Avis Budget NationalDevelopment
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 McNeil, Alyssa Canada 12.97 12.53 0.8
2 Smith, Sydney Canada 12.63 12.86 0.8
3 Simmons, Phoebe Canada 12.97 12.89 0.8
4 Gashus, Sonja Canada 12.88 13.01 0.8
5 Doolan, Hannah Canada 13.20 13.02 0.8
6 Parker, Ellen Canada 12.64 13.04 0.8
7 Smith, Bailey Canada 12.55 13.68 0.8

Women 400 Meter Dash St. Mary's U NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Langille, Courtney Canada 59.26 59.33
2 Ross, Olivia Canada 59.39 59.45
3 Wagner, Leah Canada 59.68 59.68
4 Burgess, Karlee Canada 1:00.87 1:01.37

Women 800 Meter Run Chronicle He NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Myatt, Sarah Canada 2:12.88 2:13.14
2 Walker, Michaela Canada 2:20.20 2:16.14
3 Liem, Lauren Canada 2:18.43
4 Walker, Hannah Canada 2:19.11
5 Marmura, Hana Canada 2:23.00 2:19.59
6 Stirling, Heidi Canada 2:20.00 2:21.08
7 Pereira, Sophie Canada 2:27.98 2:25.50
8 Vaughan, Meaghan Canada 2:30.12 2:35.12

Women Shot Put HRM NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Mitton, Sarah Canada 14.00m 13.35m
2 Le Jean, Pamela Canada 4.46m 4.36m
3 Perin, Casey Canada 3.00m 2.17m

Men 100 Meter Dash Emera NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Rodgers, Jason St. Kitts 10.06 10.25 1.0
2 Gittens, Ramon Barbados 10.06 10.29 1.0
3 De Grasse, Andre Canada 10.15 10.32 1.0
4 Smellie, Gavin Canada 10.21 10.35 1.0
5 Warner, Justyn Canada 10.37 10.43 1.0
6 Connaughton, Jared Canada 10.23 10.44 1.0
7 Lawrence, TJ Canada 10.37 10.51 1.0

Men 200 Meter Dash AthleticsCan NTL
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Smellie, Gavin Canada 20.45 20.66 1.3
2 Makinde, Segun Canada 20.51 20.80 1.3
3 Connaughton, Jared Canada 21.03 20.84 1.3
4 De Grasse, Andre Canada 20.38 20.88 1.3
5 Lawrence, Brijesh St. Kitts 20.34 20.96 1.3
6 Richards-Kwok, Dontae Canada 20.85 21.36 1.3

Men 400 Meter Dash Gov. of Cana NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Williams, LaToy Bahamas 45.58 45.57
2 Courtney, Michael Usa 46.11 47.21
3 Osei, Philip Canada 47.96 47.90
4 Harris, Tremaine Canada 48.58 49.90
-- Barnaby, Daundre Canada 45.92 DNF
-- Igelhart Summers, Quenti Usa 46.06 DQ

Men 800 Meter Run HRM NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Murray, Declan Ireland 1:46.83 1:47.95
2 Philips, Duncan Usa 1:47.82 1:48.50
3 Romaniw, Anthony Canada 1:47.88 1:49.05
4 Smith, Kyle Canada 1:52.33 1:49.62
5 Blades, Justin Canada 1:49.27 1:49.98
-- Theriault, Devon Canada DNF

Men 1500 Meter Run Timex NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Palmer, Ford Usa 3:38.58 3:41.68
2 Brannen, Nathan Canada 3:38.36 3:41.80
3 Milne, Taylor Canada 3:41.97 3:42.42
4 Proudfoot, Ross Canada 3:40.33 3:43.23
5 Gorman, Dan Canada 3:40.96 3:43.59
6 Dulhanty, Chris Canada 3:46.30 3:45.49
7 Boylan Petit, Liam Usa 3:40.30 3:46.80
8 Grieve, Kyle Canada 3:44.64 3:48.85
9 Corbit, John Canada 3:55.21 3:48.86
10 Khan, Saheed Canada 3:48.64 3:50.90
11 Wing, Jake Canada 3:57.27 3:55.40
12 Tate, Mike Canada 3:46.98 3:57.94
13 Kuto, John Kenya 3:58.14
14 Marshall, Lamont Bermuda 3:58.24 3:58.56
-- Anderson, Drew Canada DNF

Men Shot Put Gov. of Can NTL
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Werskey, Eric Usa 19.70m 19.30m
2 Nedow, Tim Canada 20.98m 18.59m
3 Braithwaite, Eric Canada 17.81m 16.45m
4 Khan, Umar Canada 17.67m 16.43m
5 Burris, Nathan Canada 13.47m
6 Wright, Edward Canada 14.13m 12.78m
7 Bambrick, David Canada 11.35m

Men 100 Meter Dash Prov. of NS NationalDevelopment
=================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H#
=================================================================================
1 Cadogan, Levi Barbados 10.25 10.57 0.9 2
2 Lunda, Joshua Canada 11.03 10.98 0.9 2
3 Van Der Poel, Mike Canada 11.30 11.03 0.7 1
4 Coolen, Matthew Canada 11.33 11.09 0.7 1
5 Stephen, Gabe Canada 11.32 11.48 0.9 2
6 Norman, Isaac Canada 11.30 11.48 0.9 2
7 Berkshire, Jack Canada 11.82 11.55 0.7 1
8 Kyle, Scott Canada 11.51 11.79 0.7 1
9 Hollinsid, Robin Canada 11.50 12.08 0.7 1

Men 400 Meter Dash Allen Print NationalDevelopment
============================================================================
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Watson, Lucas Canada 49.48 49.40 2
2 Kelloway, Daniel Canada 48.01 49.45 2
3 McLaughlin, Matthew Canada 49.37 49.52 2
4 Burgess, Andrew Canada 50.59 51.33 2
5 Berkshire, Jack Canada 52.31 51.71 1
6 Giffin, Liam Canada 52.88 1
7 Lawson, Peter Canada 52.64 53.00 1
8 Leblanc, Brandon Canada 52.37 54.35 1

Men 800 Meter Run Emera NationalDevelopment
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Longley, Timothy Canada 1:56.45 1:55.83
2 Leblanc, Andrew Canada 1:58.08 1:57.26
3 Grimshaw-Surette, Hudson Canada 1:58.62 1:58.63
4 Conrad, Ben Canada 1:59.00 2:00.59
5 Tate, Bryden Canada 2:00.00 2:01.02
6 Sandeson, Will Canada 1:55.37 2:03.34
7 Matthew, Butler Canada 2:06.88 2:03.45
8 Dunphy, Bryden Canada 2:07.00 2:03.86
9 Lynds, Trent Canada 2:04.58
10 Fuller, Ryan Canada 2:16.00 2:18.04

Mixed 100 Meter Dash 92.9 Jack FM Wheelchair NationalDevelopment
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Brown, Ben M Canada 16.85 17.31 +0.0
2 Shay, Ryan M Canada 21.00 20.29 +0.0
3 Kenneally, Liam M Canada 19.00 22.17 +0.0

Mixed 200 Meter Dash Gesso Comm. Wheelchair NationalDevelopment
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Brown, Ben M Canada 29.55 30.54 0.4
2 Kenneally, Liam M Canada 38.00 39.30 0.4
3 Shay, Ryan M Canada 40.00 41.71 0.4

Mixed 1 Mile Run Lifemark Hea Masters
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Moorehead, Ray M Canada 5:09.09
2 Melloy, Terry M Canada 5:40.00 5:20.67
3 Nevitt, Dave M Canada 5:31.53
4 Meister, Robin M Canada 5:40.00 5:45.40
5 O'Donnell, Cindy W Canada 7:00.00 6:02.32
6 Morris, Terry M Canada 6:14.37
7 Murphy, John M Canada 6:15.69
8 Reid, Phil M Canada 6:33.48

User Comments

  • Currently, there are no comments.