Overall Intermediate Boys Competition ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- Final Final Pos Number Time Name School Name Class Time Pace ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- 1 240 17:25 Ryan SMEETON Henry Wise Wood 4A 17:25 3:29 2 345 17:50 Eric LUTZ Hunting Hills 4A 17:50 3:34 3 464 17:57 Alex BOUFERGUENE Old Scona Academic 3A 17:57 3:36 4 270 18:00 Alex HOWELLS St Timothy's 2A 18:00 3:36 5 213 18:05 Luca POP Bishop O'Byrne 4A 18:05 3:37 6 905 18:13 Brodie SUN WALK Siksika Nation 2A 18:13 3:39 7 463 18:32 Curtis THOMPSON Mother Margaret Mary 3A 18:32 3:43 8 437 18:38 Aidan PAETSCH Harry Ainlay 4A 18:38 3:44 9 362 18:41 Robert CHAUVET Lindsay Thurber 4A 18:41 3:45 10 232 18:59 Tyler KIYONAGA Dr EP Scarlett 4A 18:59 3:48 11 419 19:05 Dane PHILIPENKO Archbishop MacDonald 4A 19:05 3:49 12 353 19:10 Josh GETTE Innisfail 3A 19:10 3:50 13 366 19:13 Ben HOLMES Lindsay Thurber 4A 19:13 3:51 14 473 19:17 Josh HEINRICHS Paul Kane 4A 19:17 3:52 15 244 19:19 Noah TOPPINGS Master's Academy 2A 19:19 3:52 16 906 19:21 Tyrine SUN WALK Siksika Nation 2A 19:21 3:52 17 272 19:21 Rory O'DONNELL St Timothy's 2A 19:21 3:53 18 851 19:23 Landon MURPHY Bow Valley 3A 19:23 3:53 19 367 19:25 Ben ISAAC Lindsay Thurber 4A 19:25 3:53 20 795 19:30 Kieran SMART Eagle Butte 3A 19:30 3:54 21 517 19:33 Noah WISHART Strathcona High School 4A 19:33 3:55 22 478 19:33 Nils ERICKSON Queen Elizabeth 4A 19:33 3:55 23 513 19:36 Jacob RECKHARD Strathcona High School 4A 19:36 3:56 24 227 19:37 Garrett EMPEY Dr EP Scarlett 4A 19:37 3:56 25 653 19:38 Jake FINNEY Edwin Parr 3A 19:38 3:56 26 755 19:40 Jordin PETERSON Catholic Central 3A 19:40 3:56 27 921 19:42 Nic LUSH Strathcona Tweedmuir 2A 19:42 3:57 28 836 19:43 Justin FISHER Willow Creek Composite 2A 19:43 3:57 29 269 19:50 Charles COOK St Timothy's 2A 19:50 3:58 30 407 19:53 Shae LEADBEATER Wetaskiwin 3A 19:53 3:59 31 406 20:10 John KRAUSE Wetaskiwin 3A 20:10 4:02 32 222 20:19 Ramah BABIKAR Crescent Heights 4A 20:19 4:04 33 440 20:20 Yiding ZHONG Harry Ainlay 4A 20:20 4:04 34 433 20:22 Seth MONSON Eastglen 3A 20:22 4:05 35 361 20:23 Andrew ARMSTRONG Lindsay Thurber 4A 20:23 4:05 36 920 20:24 Saransh LOONA Strathcona Tweedmuir 2A 20:24 4:05 37 589 20:25 Cameron WEBB J.R. Robson 2A 20:25 4:05 38 511 20:26 Ryan MOSTOWICH Strathcona High School 4A 20:26 4:06 39 377 20:27 Caleb WEBER Lindsay Thurber 4A 20:27 4:06 40 824 20:27 Daniel MENESHO Medicine Hat High 4A 20:27 4:06 41 293 20:28 Kern JONES William Aberhart 4A 20:28 4:06 42 223 20:29 Jonah BROWN Crescent Heights 4A 20:29 4:06 43 409 20:31 Jaedon NORTON Wetaskiwin 3A 20:31 4:07 44 890 20:32 Michael NEL Holy Trinity Academy, Okotoks 3A 20:32 4:07 45 397 20:33 Cory DERAADT West Central 3A 20:33 4:07 46 279 20:34 Ethan NISHIMURA Western Canada 4A 20:34 4:07 47 221 20:34 Danny SPALDING Central Memorial 4A 20:34 4:07 48 814 20:35 Sam GERRAND Matthew Halton 2A 20:35 4:07 49 901 20:37 Eithan MOENCH Olds Koinonia Christian 1A 20:37 4:08 50 273 20:37 Kain SIMMER St Timothy's 2A 20:37 4:08 51 744 20:43 Maverick MANY GREY HORSES Cardston 3A 20:43 4:09 52 506 20:44 Taij MANN Strathcona High School 4A 20:44 4:09 53 251 20:51 Adam RUNNALLS Robert Thirsk 4A 20:51 4:11 54 871 20:59 Sam BROWN Drumheller 2A 20:59 4:12 55 773 21:02 Cameron WALTERS Crescent Heights 3A 21:02 4:13 56 945 21:02 Lucas DYER Sundre 2A 21:02 4:13 57 916 21:04 James DICK Strathcona Tweedmuir 2A 21:04 4:13 58 926 21:05 Daniel MOLYNEAUX Strathcona Tweedmuir 2A 21:05 4:13 59 574 21:06 Case RAYEN Holy Trinity, Fort McMurray 3A 21:06 4:14 60 504 21:07 Travis LUCKERT Strathcona High School 4A 21:07 4:14 61 454 21:14 Makarthy BRIDGES Leduc Composite 4A 21:14 4:15 62 765 21:17 Ryan MAISEY County Central 2A 21:17 4:16 63 442 21:17 Josh ABDULGANY Jasper Place 4A 21:17 4:16 64 867 21:17 Jake NIELSON Cochrane 3A 21:17 4:16 65 940 21:25 Maik HOENSCH Strathmore 3A 21:25 4:17 66 415 21:27 Connell ARMSTRONG Archbishop MacDonald 4A 21:27 4:18 67 912 21:28 Alexandre BOULIANNE Strathcona Tweedmuir 2A 21:28 4:18 68 394 21:28 Jacob LANDRY Wainwright 2A 21:28 4:18 69 942 21:28 Josh LAWAL Strathmore 3A 21:28 4:18 70 349 21:32 Rohit RAZZAQ Hunting Hills 4A 21:32 4:19 71 820 21:32 Justin JENSEN Medicine Hat High 4A 21:32 4:19 72 791 21:34 Coplby SCHLENKER Eagle Butte 3A 21:34 4:19 73 842 21:38 Tyler TOTH Winston Churchill 3A 21:38 4:20 74 284 21:39 Luke KRUSHNERYK Westmount 2A 21:39 4:20 75 609 21:45 Logan HELLQUIST St Paul Regional 3A 21:45 4:21 76 607 21:48 Brenden FOOTE St Paul Regional 3A 21:48 4:22 77 796 21:48 Brandon SPACKMAN Eagle Butte 3A 21:48 4:22 78 313 21:49 Stewart PAYNE Camrose 3A 21:49 4:22 79 882 22:00 Zak SCOVORANSKI Highwood 3A 22:00 4:24 80 818 22:04 Helge HOFFMEISTER Medicine Hat High 4A 22:04 4:25 81 949 22:06 Jitse VAN DEN HADELKAMP Sundre 2A 22:06 4:26 82 422 22:17 Mark FRIESEN Beaumont Composite 3A 22:17 4:28 83 622 22:20 Abraham BWALYA Westwood Community 3A 22:20 4:28 84 365 22:24 Bret GOLLER Lindsay Thurber 4A 22:24 4:29 85 323 22:27 Tanner STEENBERGEN David Thompson 2A 22:27 4:30 86 550 22:35 Isaac ATTOH Father P. Mercredi 3A 22:35 4:31 87 826 22:35 Tanner MORROW Medicine Hat High 4A 22:35 4:31 88 728 22:39 Zack MALSTROM CHARLES SPENCER HIGH 3A 22:39 4:32 89 629 22:42 Jade MADLUNG Barrhead Composite 3A 22:42 4:33 90 794 22:43 Hayden SCHOONDERBEEK Eagle Butte 3A 22:43 4:33 91 502 22:53 Joshua LI Strathcona High School 4A 22:53 4:35 92 592 23:01 Jake WYNNYCHUK J.R. Robson 2A 23:01 4:37 93 779 23:04 Wyatt HERSELMAN Eagle Butte 3A 23:04 4:37 94 549 23:04 Warren PLUNKIE F.G. Miller 2A 23:04 4:37 95 321 23:08 Levi HAYWARD David Thompson 2A 23:08 4:38 96 658 23:12 Mitch LOVELACE Edwin Parr 3A 23:12 4:39 97 582 23:13 Robbie CARLSON J.R. Robson 2A 23:13 4:39 98 370 23:27 Vance LEMASURIER Lindsay Thurber 4A 23:27 4:42 99 572 23:28 Zachary WAGNER Holy Rosary 3A 23:28 4:42 100 603 23:29 Devon FEDORIUK New Myrnam 1A 23:29 4:42 101 639 23:42 Jordan SAWKA Boyle School 1A 23:42 4:45 102 585 24:04 Morgan MACMILLAN J.R. Robson 2A 24:04 4:49 103 749 24:11 Devon DEGROOT Catholic Central 3A 24:11 4:51 104 597 24:31 Aaron LATCHUK Lloydminister Comprehensive 4A 24:31 4:55 105 581 24:32 Thomas BRODBIN J.R. Robson 2A 24:32 4:55 106 763 24:38 Aaron LORENZ Chinook 3A 24:38 4:56 107 536 24:55 Brett DECHAINE Ecole Mallaig 1A 24:55 4:59 108 699 25:13 Chad PHILLIP St. Joseph School 2A 25:13 5:03 109 633 25:20 Zachary BERGMANN Boyle School 1A 25:20 5:04 110 631 25:22 Jon SCHEMBRI Barrhead Composite 3A 25:22 5:05 111 641 25:35 Trevor SULLIVAN Boyle School 1A 25:35 5:07 112 635 25:47 Jordan EPP Boyle School 1A 25:47 5:10 113 541 25:50 Tristan MAHE Ecole Mallaig 1A 25:50 5:10 114 632 26:06 Noah BERGMANN Boyle School 1A 26:06 5:14 115 630 26:09 Connor PROCIUK Barrhead Composite 3A 26:09 5:14 116 731 26:30 Reid WEST CHARLES SPENCER HIGH 3A 26:30 5:18 117 690 27:27 Thomas STEIL Parkland Composite High School 3A 27:27 5:30 118 560 30:26 Austin JANZ Glendon 1A 30:26 6:06 Overall Intermediate Girls Competition ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- Final Final Pos Number Time Name School Name Class Time Pace ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- 1 280 16:09 Madeleine SUMNER Western Canada 4A 16:09 4:03 2 501 16:14 Melina KUERSCHNER Strathcona High School 4A 16:14 4:04 3 452 16:45 Ginelle DEMONE Leduc Composite 4A 16:45 4:12 4 760 16:58 Mackenzie GENTEK Chinook 3A 16:58 4:15 5 462 17:11 Nicole MARTYNIUK-POMBERT Mother Margaret Mary 3A 17:11 4:18 6 350 17:13 Jillian STEWARD Hunting Hills 4A 17:13 4:19 7 216 17:41 Freya LIND Bowness 3A 17:41 4:25 8 490 17:51 Marwa ALI Strathcona High School 4A 17:51 4:28 9 296 17:57 Danae KEDDIE William Aberhart 4A 17:57 4:30 10 732 17:59 Brittany DUVALL EAGLESHAM 1A 17:59 4:30 11 225 18:02 Katie CHEHOWY Dr EP Scarlett 4A 18:02 4:31 12 239 18:09 Sarah FORMAN Henry Wise Wood 4A 18:09 4:33 13 714 18:09 Kailey BRATLAND BEAVERLODGE REGIONAL 3A 18:09 4:33 14 862 18:38 Mackenzie GLADUE Cochrane 3A 18:38 4:40 15 334 18:39 Myah COTA Hunting Hills 4A 18:39 4:40 16 274 18:41 T..A ADAMS Western Canada 4A 18:41 4:41 17 290 18:43 Jamie EMERY William Aberhart 4A 18:43 4:41 18 376 18:47 Madalyn SMITH Lindsay Thurber 4A 18:47 4:42 19 236 18:54 Valeria PIOLINI Ernest Manning 4A 18:54 4:44 20 460 18:59 Anna SZCZUR Louis St Laurent 3A 18:59 4:45 21 336 18:59 Janaya GARBE Hunting Hills 4A 18:59 4:45 22 247 19:02 Natalia BONCZEK Notre Dame 4A 19:02 4:46 23 317 19:04 Nikki UBELS Central Alberta Chrisitan 2A 19:04 4:46 24 237 19:09 Manreet KAILEY Foundations for the Future 2A 19:09 4:48 25 256 19:15 Madeleine BROWN Sir Winston Churchill 4A 19:15 4:49 26 212 19:19 Blair OLSEN Bishop O'Byrne 4A 19:19 4:50 27 300 19:20 McKenna PEDERSON William Aberhart 4A 19:20 4:50 28 207 19:22 Bryn ROBERSTON Bishop Carroll 4A 19:22 4:51 29 500 19:24 Stephanie KONKIN Strathcona High School 4A 19:24 4:51 30 655 19:26 Sarah HAUBRICH Edwin Parr 3A 19:26 4:52 31 897 19:26 Janelle GRAHAM Olds 3A 19:26 4:52 32 889 19:26 Caroline LOUGHHEED Holy Trinity Academy, Okotoks 3A 19:26 4:52 33 551 19:26 Shaunice BURGERS Father P. Mercredi 3A 19:26 4:52 34 612 19:31 Marissa MUENCH St Paul Regional 3A 19:31 4:53 35 488 19:31 Mitzi FULO St. Francis Xavier 4A 19:31 4:53 36 421 19:33 Olivia BRODOWSKI Austin O'Brien 4A 19:33 4:54 37 393 19:34 Chantelle SMOOK Tofield 2A 19:34 4:54 38 614 19:35 Madison TROTTIER St Paul Regional 3A 19:35 4:54 39 456 19:35 Anna GOPLEN Lillian Osborne 4A 19:35 4:54 40 626 19:37 Breena RUSNELL Westwood Community 3A 19:37 4:55 41 627 19:42 Anna ZIMMERMAN Wisdom Home Schooling 1A 19:42 4:56 42 331 19:42 Darci SYCH Hay Lakes 1A 19:42 4:56 43 739 19:42 Bailey MORRISON SPIRIT RIVER REGIONAL ACADEMY 2A 19:42 4:56 44 291 19:43 Marnie GARNER William Aberhart 4A 19:43 4:56 45 330 19:44 Janelle NORDIN Hay Lakes 1A 19:44 4:56 46 428 19:45 Raven PATTERSON Bev Facey 4A 19:45 4:57 47 721 19:48 Mikayla WATT BEAVERLODGE REGIONAL 3A 19:48 4:57 48 937 19:49 Maria FANNING Strathmore 3A 19:49 4:58 49 217 19:55 Hayley WEBSTER Bowness 3A 19:55 4:59 50 278 19:56 Margie GRACE Western Canada 4A 19:56 4:59 51 467 19:57 Mulan XIAO Old Scona Academic 3A 19:57 5:00 52 891 20:01 Cassidy SALIK Holy Trinity Academy, Okotoks 3A 20:01 5:01 53 476 20:02 Colleen MOORE Paul Kane 4A 20:02 5:01 54 384 20:07 Abby KELLY Notre Dame 4A 20:07 5:02 55 892 20:09 Maddison ZAPACH Holy Trinity Academy, Okotoks 3A 20:09 5:03 56 545 20:10 Mienna STAROSIELSKI Ecole Mallaig 1A 20:10 5:03 57 368 20:11 Kelsey LALOR Lindsay Thurber 4A 20:11 5:03 58 445 20:14 Algeo JOCELYN Jasper Place 4A 20:14 5:04 59 777 20:14 Mary EHRET Eagle Butte 3A 20:14 5:04 60 914 20:16 Rebecca CLARK Strathcona Tweedmuir 2A 20:16 5:04 61 928 20:19 Melissa OBI Strathcona Tweedmuir 2A 20:19 5:05 62 499 20:22 Tatyjania KHOUNVISETH Strathcona High School 4A 20:22 5:06 63 558 20:24 Aliyah JOHNSON Fort McMurray 2A 20:24 5:06 64 858 20:25 Sarah PRICE Canmore Collegiate 3A 20:25 5:07 65 946 20:25 Katie Jo JACKSON Sundre 2A 20:25 5:07 66 759 20:26 Keara CHEREDARYK Chinook 3A 20:26 5:07 67 480 20:31 Sarah TIPPLES Ross Sheppard 4A 20:31 5:08 68 335 20:33 Mallory FISHER Hunting Hills 4A 20:33 5:09 69 870 20:36 Victoria PEREVERSOFF Cremona 1A 20:36 5:09 70 644 20:45 Jalyse HALUSZKA Breton High 1A 20:45 5:12 71 802 20:47 Darci SNORTLAND Foremost 1A 20:47 5:12 72 662 20:48 Sarah MEYER Edwin Parr 3A 20:48 5:12 73 402 20:49 Beth BUFFALO Wetaskiwin 3A 20:49 5:13 74 687 20:51 Sarah BOWMAN Parkland Composite High School 3A 20:51 5:13 75 555 20:51 Danica HUTTON Fort McMurray 2A 20:51 5:13 76 396 20:54 Zara CHAMBERS West Central 3A 20:54 5:14 77 340 20:57 Lauren JEWKES Hunting Hills 4A 20:57 5:15 78 908 20:59 Savannah GOSSE Springbank 3A 20:59 5:15 79 737 21:04 Taysha DUNNINGTON PEACE RIVER HIGH 2A 21:04 5:16 80 344 21:07 Brigitte LISCHEWSKI Hunting Hills 4A 21:07 5:17 81 666 21:10 Ashlyn MAYHEW Frank Maddock High School 3A 21:10 5:18 82 927 21:10 Janna NEWTON Strathcona Tweedmuir 2A 21:10 5:18 83 557 21:13 Damara HUTTON Fort McMurray 2A 21:13 5:19 84 768 21:15 Shaelyn HOLDAWAY Crescent Heights 3A 21:15 5:19 85 414 21:16 Rose MURAWSKY Archbishop Jordan 4A 21:16 5:19 86 432 21:19 Jordan TOPOLNYSKI Bev Facey 4A 21:19 5:20 87 329 21:21 Brynn BLUMHAGEN Forestburg 1A 21:21 5:21 88 359 21:28 Ellen PEDERSON Lacombe 3A 21:28 5:22 89 935 21:34 Isabel YOUNG Strathcona Tweedmuir 2A 21:34 5:24 90 939 21:35 Lea HANL Strathmore 3A 21:35 5:24 91 762 21:38 Taren HAYWARD Chinook 3A 21:38 5:25 92 834 21:51 Rebecca LOWRY St Michael's High, Pincher 1A 21:51 5:28 93 645 21:59 Deidre QUALIE Breton High 1A 21:59 5:30 94 829 22:02 Jessica WECKESSER Medicine Hat High 4A 22:02 5:31 95 895 22:09 Kennedy MACDONALD Notre Dame Collegiate 2A 22:09 5:33 96 837 22:11 Rika TSURUTA Willow Creek Composite 2A 22:11 5:33 97 864 22:14 Sharise MARCHAND Cochrane 3A 22:14 5:34 98 525 22:16 Kirsten SHARUN Bonnyville Centralized 3A 22:16 5:34 99 786 22:16 Courtney LAGASSE Eagle Butte 3A 22:16 5:34 100 756 22:17 Madeline SZABO Catholic Central 3A 22:17 5:35 101 713 22:17 Katy ARNET BEAVERLODGE REGIONAL 3A 22:17 5:35 102 567 22:18 Hayley THEROUX Glendon 1A 22:18 5:35 103 793 22:25 Brooke SCHOCK Eagle Butte 3A 22:25 5:37 104 680 22:29 Cameron RIZZOLI Mayerthorpe High School 2A 22:29 5:38 105 694 22:36 Sydney DURAND St. Joseph School 2A 22:36 5:39 106 543 22:40 Natasha RURKA Ecole Mallaig 1A 22:40 5:40 107 599 22:52 Brett THOMSON Lloydminister Comprehensive 4A 22:52 5:43 108 753 23:01 Aleah MURPHY Catholic Central 3A 23:01 5:46 109 553 23:03 Livian NANDWA Father P. Mercredi 3A 23:03 5:46 110 534 23:04 Allison CHRISTENSEN Ecole Mallaig 1A 23:04 5:46 111 838 23:06 Isabelle BENKE Winston Churchill 3A 23:06 5:47 112 640 23:16 Taylor SCAMMELL Boyle School 1A 23:16 5:49 113 685 23:28 Sarah MALTAIS Morinville Community High Scho 3A 23:28 5:52 114 628 23:41 Chelsea BERGER Frank Maddock High School 3A 23:41 5:56 115 702 23:43 Morgan SNIDER Thorsby Sr High School 1A 23:43 5:56 116 642 24:09 Victoria WHITFORD Boyle School 1A 24:09 6:03 117 601 24:31 Brett BANNISTER New Myrnam 1A 24:31 6:08 118 587 24:33 Julia MCKIMMON J.R. Robson 2A 24:33 6:09 119 720 24:36 Brooklyn SYME BEAVERLODGE REGIONAL 3A 24:36 6:09 120 757 24:44 Sam BESWETHERICK Chinook 3A 24:44 6:11 121 471 25:19 Kyla DANE Paul Kane 4A 25:19 6:20 122 782 26:38 Jasmin KLASSEN Eagle Butte 3A 26:38 6:40 123 710 26:42 Renea MESTON R.F. Staples 3A 26:42 6:41 124 776 26:57 Temara EBEHLER Eagle Butte 3A 26:57 6:45 Overall Junior Boys Competition ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- Final Final Pos Number Time Name School Name Class Time Pace ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- 1 254 14:18 Rhys KRAMER Rundle College 2A 14:18 4:46 2 439 14:21 Brandon VAIL Harry Ainlay 4A 14:21 4:47 3 400 14:48 Bennett BRAND Wetaskiwin 3A 14:48 4:56 4 283 14:53 Evan WILDMAN Western Canada 4A 14:53 4:58 5 423 14:56 Matthew MCCLELLAN Beaumont Composite 3A 14:56 4:59 6 956 15:06 Scott CHALUPIAK George McDougall 3A 15:06 5:02 7 830 15:08 Quinn HALDORSON Monsignor McCoy High 3A 15:08 5:03 8 451 15:08 Aaron BOYLE L'Academie Vimy Ridge 3A 15:08 5:03 9 472 15:08 Luke HANSON Paul Kane 4A 15:08 5:03 10 805 15:20 Bas SLUIJMERS Immanuel Christian 2A 15:20 5:07 11 424 15:23 Lee BURGESS Bev Facey 4A 15:23 5:08 12 491 15:23 Tyler BATES Strathcona High School 4A 15:23 5:08 13 360 15:25 Adam WAAS Lacombe 3A 15:25 5:09 14 855 15:31 Sam HENDRY Canmore Collegiate 3A 15:31 5:11 15 312 15:33 Tanner KOWAL Camrose 3A 15:33 5:11 16 286 15:34 Aaron AHL William Aberhart 4A 15:34 5:12 17 516 15:35 Derrick USHKO Strathcona High School 4A 15:35 5:12 18 266 15:36 Juan CELIS St Mary's 4A 15:36 5:12 19 319 15:37 Mark DEWIT Central Alberta Christian 2A 15:37 5:13 20 784 15:41 Joshua KUBA-ST. GERMAIN Eagle Butte 3A 15:41 5:14 21 215 15:42 Cole DUNLOP Bowness 3A 15:42 5:14 22 261 15:44 Vlad ZASMOLIN Sir Winston Churchill 4A 15:44 5:15 23 201 15:45 Kyle BUCKLEY Bishop Carroll 4A 15:45 5:15 24 211 15:48 Liam MURRAY Bishop O'Byrne 4A 15:48 5:16 25 210 15:51 Matthew HALAS Bishop O'Byrne 4A 15:51 5:17 26 418 15:54 Ryan KORTBEEK Archbishop MacDonald 4A 15:54 5:18 27 486 15:55 Riley STUERMER St. Albert Catholic 3A 15:55 5:19 28 863 15:58 Callum LYMPANY Cochrane 3A 15:58 5:20 29 711 15:59 Nathaniel TABERT R.F. Staples 3A 15:59 5:20 30 512 15:59 Jonathon NAY Strathcona High School 4A 15:59 5:20 31 228 16:02 Robert GERMSHEID Dr EP Scarlett 4A 16:02 5:21 32 449 16:03 Holdyn PLANT Jasper Place 4A 16:03 5:21 33 224 16:03 Rhys JAMES Crescent Heights 4A 16:03 5:21 34 204 16:04 Chris GREGOR Bishop Carroll 4A 16:04 5:22 35 815 16:04 Brice DICK Medicine Hat High 4A 16:04 5:22 36 386 16:05 Connor POOLE Notre Dame 4A 16:05 5:22 37 474 16:05 Shae KELLY Paul Kane 4A 16:05 5:22 38 876 16:06 Pedro PARDO Foothills Composite 4A 16:06 5:22 39 308 16:10 Ian LUSH Bentley 1A 16:10 5:24 40 925 16:13 Thomas MELVIN-SMITH Strathcona Tweedmuir 2A 16:13 5:25 41 468 16:14 Brayden BREDENHOF Parkland Immanuel Christian 1A 16:14 5:25 42 487 16:14 Ethan BOYES St. Francis Xavier 4A 16:14 5:25 43 241 16:15 Yong KIM John G Diefenbaker 4A 16:15 5:25 44 810 16:16 Seth HARASEM-MITCHELL Lethbridge Collegiate 3A 16:16 5:26 45 431 16:17 Ethan SZOJKA Bev Facey 4A 16:17 5:26 46 299 16:19 David MCNISH William Aberhart 4A 16:19 5:27 47 885 16:23 Nathan HEUVER Holy Cross Collegiate 2A 16:23 5:28 48 426 16:23 Wesley CALEF Bev Facey 4A 16:23 5:28 49 886 16:23 Chris REBEYKA Holy Cross Collegiate 2A 16:23 5:28 50 754 16:24 Niall LARNEY Catholic Central 3A 16:24 5:28 51 748 16:26 Reggie WILLIAMS Cardston 3A 16:26 5:29 52 385 16:27 Ben PELLETIER Notre Dame 4A 16:27 5:29 53 214 16:31 Matthew SZTANKO Bishop O'Byrne 4A 16:31 5:31 54 264 16:34 Austin BERCIER St Gabriel's 2A 16:34 5:32 55 740 16:36 Eric NOOY SPIRIT RIVER REGIONAL ACADEMY 2A 16:36 5:32 56 369 16:37 Easton LEEDAHL Lindsay Thurber 4A 16:37 5:33 57 672 16:38 Robert JACOBS John Maland High School 2A 16:38 5:33 58 327 16:40 Keeghan HOLUB Eckville 1A 16:40 5:34 59 375 16:41 Caden SHYBUNKA Lindsay Thurber 4A 16:41 5:34 60 243 16:42 Mohamed ABDURAHMAN Lord Beaverbrook 4A 16:42 5:34 61 583 16:43 Jarret EYBEN J.R. Robson 2A 16:43 5:35 62 893 16:44 Brody GALE Hugh Sutherland 2A 16:44 5:35 63 316 16:44 Travis WURZ Central 2A 16:44 5:35 64 408 16:45 Caden MAPLETHORPE Wetaskiwin 3A 16:45 5:35 65 936 16:48 Mackenzie BAIN Strathmore 3A 16:48 5:36 66 387 16:50 Jeff OFFRIM Our Lady of Mount Pleasant 2A 16:50 5:37 67 866 16:50 Brendan MCKEAGE Cochrane 3A 16:50 5:37 68 508 16:52 Jack MCLAY Strathcona High School 4A 16:52 5:38 69 778 16:53 Blake HELLER Eagle Butte 3A 16:53 5:38 70 492 16:53 Aidan COOPER Strathcona High School 4A 16:53 5:38 71 812 16:55 Sylvan STEIN Lethbridge Collegiate 3A 16:55 5:39 72 902 17:00 Jon MUNAN Prairie Christian Academy 1A 17:00 5:40 73 674 17:00 Eli SCHMULAND Living Waters Christian Academ 1A 17:00 5:40 74 552 17:08 Ryan EARLE Father P. Mercredi 3A 17:08 5:43 75 638 17:11 Christopher MORRISON Boyle School 1A 17:11 5:44 76 595 17:12 Quinn O'HARE Kitscoty 2A 17:12 5:44 77 915 17:16 Paul CRICHTON Strathcona Tweedmuir 2A 17:16 5:46 78 874 17:16 Parker ANTAL Edison High School 1A 17:16 5:46 79 894 17:17 Robert JUNIPER-FISCHER Hugh Sutherland 2A 17:17 5:46 80 412 17:20 Stephen VAN DYK Wetaskiwin 3A 17:20 5:47 81 918 17:20 Dhananjay GUPTA Strathcona Tweedmuir 2A 17:20 5:47 82 817 17:22 Silas GIESBRECHT Medicine Hat High 4A 17:22 5:48 83 828 17:25 Ethan SUELZLE Medicine Hat High 4A 17:25 5:49 84 591 17:29 Colton WYNNYCHUK J.R. Robson 2A 17:29 5:50 85 371 17:31 Daegen MACDONALD Lindsay Thurber 4A 17:31 5:51 86 771 17:33 Jared SMITH Crescent Heights 3A 17:33 5:51 87 586 17:33 Kieran MCGINLEY J.R. Robson 2A 17:33 5:51 88 695 17:35 Josh GOVER St. Joseph School 2A 17:35 5:52 89 832 17:36 Kaleb MULLER St Mary's High, Taber 2A 17:36 5:52 90 804 17:38 Seth LINDHOUT Immanuel Christian 2A 17:38 5:53 91 584 17:45 Braden GOURLEY J.R. Robson 2A 17:45 5:55 92 671 17:47 Connor HALPIN John Maland High School 2A 17:47 5:56 93 752 17:52 Blake MILLER Catholic Central 3A 17:52 5:58 94 403 17:53 Quincy BUFFALO Wetaskiwin 3A 17:53 5:58 95 544 18:01 Brett SEGUIN Ecole Mallaig 1A 18:01 6:01 96 540 18:03 Clay KWIATKOWSKI Ecole Mallaig 1A 18:03 6:01 97 526 18:09 Hemzy ELKADRI Cold Lake High School 3A 18:09 6:03 98 869 18:09 Wynand TREDOUX Cochrane 3A 18:09 6:03 99 703 18:10 Ryan BIZUNS R.F. Staples 3A 18:10 6:04 100 530 18:13 Jonathan RASHKE Cold Lake High School 3A 18:13 6:05 101 667 18:16 Ryan MCCRINDLE Frank Maddock High School 3A 18:16 6:06 102 675 18:17 Erik VIGEN Living Waters Christian Academ 1A 18:17 6:06 103 539 18:20 Tyler JODOIN Ecole Mallaig 1A 18:20 6:07 104 689 18:21 Aiden SLOAN Parkland Composite High School 3A 18:21 6:07 105 537 18:24 Billy DESJARLAIS Ecole Mallaig 1A 18:24 6:08 106 743 18:28 Jack BEAZER Cardston 3A 18:28 6:09 107 724 18:36 Luis BLAIS-VENTUM CHARLES SPENCER HIGH 3A 18:36 6:12 108 727 18:37 Sebastien LOBE CHARLES SPENCER HIGH 3A 18:37 6:13 109 934 18:43 Evan VADNAI Strathcona Tweedmuir 2A 18:43 6:15 110 955 18:43 Zane HARTMAN Holy Redeemer 2A 18:43 6:15 111 533 18:48 Keagan REWUSKI Dewberry 1A 18:48 6:16 112 605 18:58 Zack HESSON Nortre Dame Bonnyville 2A 18:58 6:20 113 770 19:11 Innocent NICIMPAYE Crescent Heights 3A 19:11 6:24 114 730 19:14 Alexander RODE CHARLES SPENCER HIGH 3A 19:14 6:25 115 604 19:15 Daniel GALLANT New Myrnam 1A 19:15 6:25 116 602 19:46 Howanyk DARIUS New Myrnam 1A 19:46 6:36 117 634 20:08 Jeffrey CHAPA Boyle School 1A 20:08 6:43 118 573 20:39 Moses CONTREROS Holy Trinity, Fort McMurray 3A 20:39 6:53 119 696 20:40 Maxime JEAUROND St. Joseph School 2A 20:40 6:54 120 646 21:57 Michael SCHWENGLER J Breton High 1A 21:57 7:19 121 953 22:28 Bryce SOMMERVILLE St. Mary's Sexsmith 1A 22:28 7:30 122 954 23:46 Montgomery SMITH St. Mary's Sexsmith 1A 23:46 7:56 Overall Junior Girls Competition ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- Final Final Pos Number Time Name School Name Class Time Pace ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- 1 455 12:25 Daniella WASIELEWSKI Lillian Osborn 4A 12:25 4:09 2 450 12:28 Abby ACKERMAN John Paul II 2A 12:28 4:10 3 199 12:36 Shania HOGMAN Bearspaw Christian 2A 12:36 4:12 4 234 13:03 Jovana TEPAVAC Dr EP Scarlett 4A 13:03 4:21 5 271 13:09 Sophia NOWICKI St Timothy's 2A 13:09 4:23 6 341 13:15 Bailey JOHNSON Hunting Hills 4A 13:15 4:25 7 917 13:17 Claire FIORETTI Strathcona Tweedmuir 2A 13:17 4:26 8 250 13:17 Rebecca JOHN Robert Thirsk 4A 13:17 4:26 9 200 13:18 Katie BROWN Bishop Carroll 4A 13:18 4:26 10 294 13:20 Savanna JORDAN William Aberhart 4A 13:20 4:27 11 435 13:27 Haley KEIRSTEAD Harry Ainlay 4A 13:27 4:29 12 606 13:31 Anna ULRICH St Jerome 1A 13:31 4:31 13 485 13:35 Kyra ROBINSON St. Albert Catholic 3A 13:35 4:32 14 268 13:36 Stephanie KENDALL St Mary's 4A 13:36 4:32 15 497 13:38 Felicity HIK Strathcona High School 4A 13:38 4:33 16 206 13:39 Meghan MANOR Bishop Carroll 4A 13:39 4:33 17 466 13:44 Valeria SARANGOVA Old Scona Academic 3A 13:44 4:35 18 853 13:47 Ashley SMITH Brooks Composite 3A 13:47 4:36 19 246 13:48 Meaghan MEALEY National Sports School 2A 13:48 4:36 20 509 13:48 Kaylem MOCKFORD Strathcona High School 4A 13:48 4:36 21 483 13:50 Sarah BOERGER Spruce Grove Composite 4A 13:50 4:37 22 202 13:51 Zumwalt CASSIE Bishop Carroll 4A 13:51 4:37 23 774 13:58 Anna KOEVOET Crowsnest Consolidated 2A 13:58 4:40 24 648 13:58 Kelsie BULAS Edwin Parr 3A 13:58 4:40 25 856 14:00 Anita MARTIN Canmore Collegiate 3A 14:00 4:40 26 416 14:00 Anna DECORBY Archbishop MacDonald 4A 14:00 4:40 27 758 14:06 Janelle BYKOWSKI Chinook 3A 14:06 4:42 28 457 14:08 Jordana DEPASQUALE Louis St Laurent 3A 14:08 4:43 29 507 14:09 Patricia MCKAY Strathcona High School 4A 14:09 4:43 30 263 14:09 Maggie MACNEIL St Francis 4A 14:09 4:43 31 292 14:09 Emma HUBBARD William Aberhart 4A 14:09 4:43 32 819 14:10 Olivia HUNTER Medicine Hat High 4A 14:10 4:44 33 315 14:12 Haylee BEEMAN Caroline 1A 14:12 4:44 34 219 14:12 Janelle WEIBE Centennial 4A 14:12 4:44 35 262 14:13 Elizabeth MACNEIL St Francis 4A 14:13 4:45 36 950 14:22 Brooklyn MEUNIER W.G. Murdoch 2A 14:22 4:48 37 780 14:22 Hailey HILL Eagle Butte 3A 14:22 4:48 38 446 14:24 Mackenna LEDGISTER Jasper Place 4A 14:24 4:48 39 481 14:25 Brittany RAE Salisbury Composite 4A 14:25 4:49 40 311 14:31 Sylvia KAUS Camrose 3A 14:31 4:51 41 282 14:31 Anika VOGELGESANG Western Canada 4A 14:31 4:51 42 314 14:32 Jadyn SCHECK Camrose 3A 14:32 4:51 43 911 14:34 Emmalyn ELGERSMA St. Luke 2A 14:34 4:52 44 357 14:35 Kira EBERTS Lacombe 3A 14:35 4:52 45 919 14:37 Grace HILTON Strathcona Tweedmuir 2A 14:37 4:53 46 789 14:38 Jasmin SALMON Eagle Butte 3A 14:38 4:53 47 465 14:38 Sonja PETROV Old Scona Academic 3A 14:38 4:53 48 910 14:41 Sarah MOORE Springbank 3A 14:41 4:54 49 363 14:42 Mrogan DEBOON Lindsay Thurber 4A 14:42 4:54 50 677 14:43 Kalysha KLASSEN Mayerthorpe High School 2A 14:43 4:55 51 381 14:45 Leah BRUNNER Notre Dame 4A 14:45 4:55 52 860 14:45 Anna SELLERS Canmore Collegiate 3A 14:45 4:55 53 203 14:47 Julia CRAIG Bishop Carroll 4A 14:47 4:56 54 475 14:49 Ainsley MCKINLEY Paul Kane 4A 14:49 4:57 55 769 14:50 Kate MULDER Crescent Heights 3A 14:50 4:57 56 229 14:53 Mya HASTIE Dr EP Scarlett 4A 14:53 4:58 57 673 14:55 Jasmynn BARENDREGT Living Waters Christian Academ 1A 14:55 4:59 58 309 14:55 Lilian AXTEN Camrose 3A 14:55 4:59 59 242 14:57 Omimah HASSAN Lester B Pearson 4A 14:57 4:59 60 352 14:57 Faith GETTE Innisfail 3A 14:57 4:59 61 535 15:02 Brooke CORBIERE Ecole Mallaig 1A 15:02 5:01 62 328 15:03 Halley ADAMS Forestburg 1A 15:03 5:01 63 823 15:04 Kaylee MAURICE Medicine Hat High 4A 15:04 5:02 64 383 15:05 Kamryn HENDERSON Notre Dame 4A 15:05 5:02 65 337 15:08 Jessie HANDLEY Hunting Hills 4A 15:08 5:03 66 881 15:08 Julia PORTER Highwood 3A 15:08 5:03 67 873 15:10 Dallis OLIVIER Duchess 1A 15:10 5:04 68 745 15:11 Kaitlynn PIERSON Cardston 3A 15:11 5:04 69 523 15:13 Megan FENDELET Bonnyville Centralized 3A 15:13 5:05 70 389 15:16 Lauren SAVAGE Spruce View 1A 15:16 5:06 71 840 15:17 Amy STAPLES Winston Churchill 3A 15:17 5:06 72 413 15:18 Alyssa HENDERSON Wm E Hay 3A 15:18 5:06 73 310 15:18 Juanita HOLM Camrose 3A 15:18 5:06 74 839 15:20 Haley SHADE Winston Churchill 3A 15:20 5:07 75 742 15:21 Alex BAFF Cardston 3A 15:21 5:07 76 624 15:22 Cassidy MCILWAINE Westwood Community 3A 15:22 5:08 77 788 15:25 Megan POHL Eagle Butte 3A 15:25 5:09 78 944 15:30 Martina VERGOUWEN Strathmore 3A 15:30 5:10 79 448 15:30 Morgan MUDGE Jasper Place 4A 15:30 5:10 80 951 15:30 Hayley NASSICHUK-DEAN W.G. Murdoch 2A 15:30 5:10 81 888 15:31 Shelby DUDAR Holy Trinity Academy, Okotoks 3A 15:31 5:11 82 356 15:33 Emily CRAVEN Lacombe 3A 15:33 5:11 83 899 15:35 Laura KLINCK Olds 3A 15:35 5:12 84 691 15:36 Hanna MICHALUK Redwater 1A 15:36 5:12 85 307 15:37 Karlee PEARSON Bashaw 1A 15:37 5:13 86 322 15:39 Brooklyn SMITH David Thompson 2A 15:39 5:13 87 861 15:49 Hayley MEAD Chestermere 3A 15:49 5:17 88 781 15:58 Iphagenia KARAMANOS Eagle Butte 3A 15:58 5:20 89 872 16:02 Lei'Lani D MAIER-HRUBIZNA Duchess 1A 16:02 5:21 90 878 16:03 Jordan STRODNYK George McDougall 3A 16:03 5:21 91 659 16:05 Meghan MCNALLIE Edwin Parr 3A 16:05 5:22 92 844 16:05 Keegan BRANTNER WR Myers 3A 16:05 5:22 93 663 16:21 Dani PANYKYK Edwin Parr 3A 16:21 5:27 94 766 16:24 Lyndsey PEARSON County Central 2A 16:24 5:28 95 568 16:25 Nancy WIEBE Glendon 1A 16:25 5:29 96 618 16:30 Jodie KUPCHENKO Two Hills 1A 16:30 5:30 97 681 16:33 Ricki STENVENSON Mayerthorpe High School 2A 16:33 5:31 98 542 16:35 Makayla NOWICKI Ecole Mallaig 1A 16:35 5:32 99 619 16:37 Savannah TOMA Two Hills 1A 16:37 5:33 100 562 16:39 Kwiatkowski JOSIE Glendon 1A 16:39 5:33 101 783 16:45 Michelle KRAUSE Eagle Butte 3A 16:45 5:35 102 692 17:01 Kyshia PRINCE-OLSEN Redwater 1A 17:01 5:41 103 841 17:10 Morghan TOLLEFSRUD Winston Churchill 3A 17:10 5:44 104 528 17:15 Carmen HAMEL Cold Lake High School 3A 17:15 5:45 105 620 17:18 Taylor KREZANOSKI Vegreville Composite 2A 17:18 5:46 106 660 17:25 Jocelyn MEIER Edwin Parr 3A 17:25 5:49 107 608 17:27 Courtney HEBERT St Paul Regional 3A 17:27 5:49 108 700 17:27 Emma STRYDHORST St. Joseph School 2A 17:27 5:49 109 616 17:31 Sarah FOX Two Hills 1A 17:31 5:50 110 617 17:33 Katie FRANKIW Two Hills 1A 17:33 5:51 111 615 17:35 Hiedi TYMKO St Paul Regional 3A 17:35 5:52 112 561 17:40 Faith JANZ Glendon 1A 17:40 5:54 113 547 17:45 Samantha WEINMEIER Ecole Mallaig 1A 17:45 5:55 114 679 17:46 Danielle KNAPP Mayerthorpe High School 2A 17:46 5:56 115 596 18:08 Robyn WEBER Kitscoty 2A 18:08 6:03 116 704 18:37 Maygen FAIRHOLM R.F. Staples 3A 18:37 6:13 117 693 18:58 Olivia ARPA St. Joseph School 2A 18:58 6:19 118 706 19:00 Shaznai HIGGINS R.F. Staples 3A 19:00 6:20 119 650 19:24 Devyn CHARET Edwin Parr 3A 19:24 6:28 120 651 19:35 Hailey DUNSIRE Edwin Parr 3A 19:35 6:32 121 738 20:33 Samantha BOAKE SPIRIT RIVER REGIONAL ACADEMY 2A 20:33 6:51 122 726 20:41 Emma COSTLEY CHARLES SPENCER HIGH 3A 20:41 6:54 123 736 20:48 Jessica SOMERA HIGH LEVEL PUBLIC 2A 20:48 6:56 124 725 21:15 Emily CARDINAL CHARLES SPENCER HIGH 3A 21:15 7:05 Overall Senior Boys Competition ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- Final Final Pos Number Time Name School Name Class Time Pace ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- 1 245 20:56 Stefan DANIEL National Sports School 2A 20:56 3:30 2 669 21:51 Royden RADOWITS Frank Maddock High School 3A 21:51 3:39 3 931 22:13 Angus RAWLING Strathcona Tweedmuir 2A 22:13 3:43 4 252 22:28 Noah COOKE Rundle College 2A 22:28 3:45 5 443 22:38 Abdifatah AHMED MOHAMED Jasper Place 4A 22:38 3:47 6 575 22:40 Jacques SAAYMAN Holy Trinity, Fort McMurray 3A 22:40 3:47 7 238 22:49 Cooper BENTLEY Henry Wise Wood 4A 22:49 3:49 8 494 22:52 Cameron FENSKE Strathcona High School 4A 22:52 3:49 9 845 23:06 Andrew HARDING WR Myers 3A 23:06 3:51 10 306 23:11 Scott KOHLMAN Bashaw 1A 23:11 3:52 11 390 23:28 David ERASMUS St Thomas Aquinas 1A 23:28 3:55 12 425 23:33 Brendan CALEF Bev Facey 4A 23:33 3:56 13 489 23:34 Egide NDAYIRUKIYE St. Joseph 3A 23:34 3:56 14 374 23:47 Noah MULZET Lindsay Thurber 4A 23:47 3:58 15 518 23:50 Zane MACDONALD Sturgeon Composite 4A 23:50 3:59 16 401 23:50 Brad BROOKS Wetaskiwin 3A 23:50 3:59 17 255 23:59 Callum WESTAWAY Rundle College 2A 23:59 4:00 18 288 24:09 Niels DE VRIES William Aberhart 4A 24:09 4:02 19 522 24:17 Michael STASUIK Assumption 2A 24:17 4:03 20 470 24:19 Craig PANEK Parkland Immanuel Christian 1A 24:19 4:04 21 493 24:21 Logan FAIRGRIEVE-PARK Strathcona High School 4A 24:21 4:04 22 233 24:26 Ryan SKINGLE Dr EP Scarlett 4A 24:26 4:05 23 275 24:27 Jake ARMSTRONG Western Canada 4A 24:27 4:05 24 226 24:33 Jack DRYBROUGH Dr EP Scarlett 4A 24:33 4:06 25 235 24:40 Callum DREVER Ernest Manning 4A 24:40 4:07 26 333 24:50 Ben ARYCHUK Hunting Hills 4A 24:50 4:09 27 285 24:59 Varoon PORNSINSIRIP Westmount 2A 24:59 4:10 28 611 25:06 Nick LUPUL St Paul Regional 3A 25:06 4:11 29 318 25:09 Jadon BERNATSKY Central Alberta Christian 2A 25:09 4:12 30 267 25:15 Jonathon DOTTRIDGE St Mary's 4A 25:15 4:13 31 249 25:17 Paul RIEK Queen Elizabeth 3A 25:17 4:13 32 865 25:18 Aidan MCKEAGE Cochrane 3A 25:18 4:13 33 427 25:28 Elliot JOHNSON Bev Facey 4A 25:28 4:15 34 444 25:30 Scott GERKE Jasper Place 4A 25:30 4:15 35 257 25:34 Andrew BUSTARD Sir Winston Churchill 4A 25:34 4:16 36 932 25:38 Graham SEASONS Strathcona Tweedmuir 2A 25:38 4:17 37 715 25:38 Jesse GUNDERSEN BEAVERLODGE REGIONAL 3A 25:38 4:17 38 514 25:38 Justin ROEHR Strathcona High School 4A 25:38 4:17 39 479 25:49 Luke GERWING Ross Sheppard 4A 25:49 4:19 40 538 25:58 Bryan GUILBAULT Ecole Mallaig 1A 25:58 4:20 41 698 26:00 Bailey OSTRANDER St. Joseph School 2A 26:00 4:20 42 230 26:01 Jake HOLDER Dr EP Scarlett 4A 26:01 4:21 43 260 26:01 Vlad TIMOFYEYEV Sir Winston Churchill 4A 26:01 4:21 44 813 26:06 Jaxson TOLY Lethbridge Collegiate 3A 26:06 4:21 45 429 26:09 Noah SAMYCIA Bev Facey 4A 26:09 4:22 46 404 26:10 Elias BUWALDA Wetaskiwin 3A 26:10 4:22 47 373 26:12 Tony MORELLI Lindsay Thurber 4A 26:12 4:22 48 411 26:15 Jon RISTO Wetaskiwin 3A 26:15 4:23 49 800 26:22 Trevor LENGYEL Foremost 1A 26:22 4:24 50 231 26:23 Blaise KEMNA Dr EP Scarlett 4A 26:23 4:24 51 913 26:27 Michael BRUHJELL Strathcona Tweedmuir 2A 26:27 4:25 52 827 26:29 Tyler STUBER Medicine Hat High 4A 26:29 4:25 53 209 26:30 Joseph WORKMAN Bishop Carroll 4A 26:30 4:25 54 654 26:32 Alex FLYNN Edwin Parr 3A 26:32 4:26 55 503 26:45 Nicholas LI Strathcona High School 4A 26:45 4:28 56 382 26:49 Andrew CERNOHORSKY Notre Dame 4A 26:49 4:29 57 320 26:50 Yannick VAN DE VELDE Central Alberta Christian 2A 26:50 4:29 58 380 26:52 Kyle SIEBEN New Norway 1A 26:52 4:29 59 430 26:57 Kyle SEARS Bev Facey 4A 26:57 4:30 60 610 27:00 Travis LEE St Paul Regional 3A 27:00 4:30 61 637 27:05 Ryan KILAR Boyle School 1A 27:05 4:31 62 598 27:08 K.C RUTHERFORD Lloydminister Comprehensive 4A 27:08 4:32 63 797 27:09 Blake WEISGERBER Eagle Butte 3A 27:09 4:32 64 883 27:09 Zion SLAVIK Highwood 3A 27:09 4:32 65 379 27:11 Chase RADOMSKE New Norway 1A 27:11 4:32 66 566 27:13 Dakota THEROUX Glendon 1A 27:13 4:33 67 405 27:15 Addison CAMPBELL Wetaskiwin 3A 27:15 4:33 68 896 27:16 Ben GODWIN Olds 3A 27:16 4:33 69 391 27:16 Virgil VANEATON St. Dominic 2A 27:16 4:33 70 930 27:22 Cole PERNITSKY Strathcona Tweedmuir 2A 27:22 4:34 71 716 27:30 Andrew MARTIN BEAVERLODGE REGIONAL 3A 27:30 4:35 72 718 27:31 Patrick O'CONNELL BEAVERLODGE REGIONAL 3A 27:31 4:35 73 857 27:38 Stefan MARTIN Canmore Collegiate 3A 27:38 4:37 74 505 27:39 Callum MACNABB Strathcona High School 4A 27:39 4:37 75 578 27:40 Dahlin SUPERNAULT J.A. Williams 3A 27:40 4:37 76 441 27:41 Bashir IQBALI J Percy Page 4A 27:41 4:37 77 351 27:45 Brandon WHISSELL Hunting Hills 4A 27:45 4:38 78 938 27:47 Kyle FOSTER Strathmore 3A 27:47 4:38 79 531 27:52 Harish VIJAY Cold Lake High School 3A 27:52 4:39 80 579 27:57 Chad ANDREYCHUK J.R. Robson 2A 27:57 4:40 81 392 28:02 Jace ROE Tofield 2A 28:02 4:41 82 519 28:03 Nao GOTO W.P. Wagner 4A 28:03 4:41 83 683 28:06 Randy GLAUBITZ Morinville Community High Scho 3A 28:06 4:41 84 816 28:08 Logan GECHTER Medicine Hat High 4A 28:08 4:42 85 877 28:16 Mark SAUNDERSON Foothills Composite 4A 28:16 4:43 86 546 28:28 Dexter WEINMEIER Ecole Mallaig 1A 28:28 4:45 87 733 28:29 Cadwell JOHNNY GLENMARY SCHOOL 4A 28:29 4:45 88 775 28:39 Joel BRUNO Eagle Butte 3A 28:39 4:47 89 821 28:44 Alexander JONKER Medicine Hat High 4A 28:44 4:48 90 943 28:48 Brenden ROBERTS Strathmore 3A 28:48 4:48 91 722 28:55 Nick BARDACK CHARLES SPENCER HIGH 3A 28:55 4:50 92 792 28:56 Tevin SCHMIDT Eagle Butte 3A 28:56 4:50 93 688 29:05 Jaden KUZMIC Parkland Composite High School 3A 29:05 4:51 94 747 29:10 Trayden STEWART Cardston 3A 29:10 4:52 95 378 29:17 Jeffrey WILLOUGHBY Lindsay Thurber 4A 29:17 4:53 96 590 29:49 Trace WILHELM J.R. Robson 2A 29:49 4:59 97 707 29:50 Kurtis KNOR R.F. Staples 3A 29:50 4:59 98 772 30:04 Hendric TRONSON Crescent Heights 3A 30:04 5:01 99 548 30:06 BRADEY GABRIELSON EH Walter 1A 30:06 5:01 100 806 30:10 Timothy EAGLE SPEAKER Kainai 2A 30:10 5:02 101 657 30:13 Jacob LEBLANC Edwin Parr 3A 30:13 5:03 102 854 30:24 Marc DUPUIS Canmore Collegiate 3A 30:24 5:04 103 564 30:56 Kohl MCOUAT Glendon 1A 30:56 5:10 104 801 30:58 Josh OGDEN Foremost 1A 30:58 5:10 105 717 31:06 Dakota MCDONALD BEAVERLODGE REGIONAL 3A 31:06 5:11 106 623 31:12 Francis DEDZOE Westwood Community 3A 31:12 5:12 107 593 31:16 Conor FOGARTY Kitscoty 2A 31:16 5:13 108 808 31:26 Jonathan RED CRANE Kainai 2A 31:26 5:15 109 798 31:55 Lyle HEITRICH Foremost 1A 31:55 5:20 110 705 32:05 Jaret FOSTER R.F. Staples 3A 32:05 5:21 111 719 32:08 Jackson SWEDER BEAVERLODGE REGIONAL 3A 32:08 5:22 112 825 32:08 Ty MITCHELL Medicine Hat High 4A 32:08 5:22 113 807 32:31 Roan MOUNTAIN HORSE Kainai 2A 32:31 5:26 114 656 32:54 Cam HUTCHINSON Edwin Parr 3A 32:54 5:29 115 676 35:02 Dirck COMMANDEUR Mayerthorpe High School 2A 35:02 5:51 116 709 36:03 Dylan MCDOUGAL R.F. Staples 3A 36:03 6:01 117 600 36:57 Stephen BAKER Mannville 1A 36:57 6:10 Overall Senior Girls Competition ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- Final Final Pos Number Time Name School Name Class Time Pace ----- ------ ------- ----------------------------- ------------------------------- -------- ------- ----- 1 305 16:12 Emily WAGNER William Aberhart 4A 16:12 4:03 2 354 16:15 Emily LUCAS Innisfail 3A 16:15 4:04 3 438 16:27 Madison SZAFRANSKI Harry Ainlay 4A 16:27 4:07 4 304 17:05 Nicola SYMONDS William Aberhart 4A 17:05 4:17 5 338 17:14 Dina IATROU Hunting Hills 4A 17:14 4:19 6 482 17:16 Tristan SETZER Salisbury Composite 4A 17:16 4:19 7 281 17:26 Laurin THORNE Western Canada 4A 17:26 4:22 8 298 17:29 Erin MCINTOSH William Aberhart 4A 17:29 4:23 9 297 17:32 Emma MARTIN William Aberhart 4A 17:32 4:23 10 303 17:35 Brigit SINAGA William Aberhart 4A 17:35 4:24 11 447 17:36 Hannah LEGGATT Jasper Place 4A 17:36 4:24 12 835 17:37 Renee HUVENAARS Vauxhall 2A 17:37 4:25 13 259 17:49 Justine SANTEMA Sir Winston Churchill 4A 17:49 4:28 14 372 17:52 Shaelyn MOLTZAHN Lindsay Thurber 4A 17:52 4:28 15 364 17:59 Rachelle DOYON Lindsay Thurber 4A 17:59 4:30 16 289 18:11 Emma DIXON William Aberhart 4A 18:11 4:33 17 302 18:16 Darya SEPANDJ William Aberhart 4A 18:16 4:34 18 811 18:19 Carolyn MCKEE Lethbridge Collegiate 3A 18:19 4:35 19 287 18:19 Megan BANKES William Aberhart 4A 18:19 4:35 20 900 18:21 Anushree PATEL Olds 3A 18:21 4:36 21 343 18:22 Haley KITT Hunting Hills 4A 18:22 4:36 22 218 18:27 Jennifer DORE Centennial 4A 18:27 4:37 23 355 18:29 Amy SEVERTSON Innisfail 3A 18:29 4:38 24 477 18:29 Lindsay RIEGE Paul Kane 4A 18:29 4:38 25 469 18:31 Alyssa MARCUS Parkland Immanuel Christian 1A 18:31 4:38 26 668 18:31 Rebecca PETRIE Frank Maddock High School 3A 18:31 4:38 27 527 18:32 Alana HAGGERTY Cold Lake High School 3A 18:32 4:38 28 205 18:34 Megan HEISE Bishop Carroll 4A 18:34 4:39 29 809 18:35 Anne DALZIEL Lethbridge Collegiate 3A 18:35 4:39 30 515 18:41 Andrea SPENCER Strathcona High School 4A 18:41 4:41 31 461 18:41 Megan BELLMOND Memorial Composite 4A 18:41 4:41 32 767 18:47 Myken CAREW Crescent Heights 3A 18:47 4:42 33 339 19:11 Nagi IIDA Hunting Hills 4A 19:11 4:48 34 790 19:17 Mackenzie SALMON Eagle Butte 3A 19:17 4:50 35 850 19:19 Sarah ABBOTT Bert Church 3A 19:19 4:50 36 822 19:30 Chelsea KLECKNER Medicine Hat High 4A 19:30 4:53 37 941 19:30 Karly LARSON Strathmore 3A 19:30 4:53 38 410 19:34 Maddie OXTON Wetaskiwin 3A 19:34 4:54 39 529 19:37 Kendra KEAST Cold Lake High School 3A 19:37 4:55 40 420 19:39 Bethlehem TESFAY Archbishop MacDonald 4A 19:39 4:55 41 208 19:39 Bria SHANNON Bishop Carroll 4A 19:39 4:55 42 346 19:43 Tara MCDONALD Hunting Hills 4A 19:43 4:56 43 524 19:45 Katrina NEILL Bonnyville Centralized 3A 19:45 4:57 44 325 19:46 Amie GARTNER Daysland 1A 19:46 4:57 45 295 19:51 Mikayla JUST William Aberhart 4A 19:51 4:58 46 220 19:52 Marvel YANADA Centennial 4A 19:52 4:58 47 495 19:54 Christiana GARROS Strathcona High School 4A 19:54 4:59 48 301 19:56 Bridie PRICE William Aberhart 4A 19:56 4:59 49 276 19:57 Akaya BLAIR Western Canada 4A 19:57 5:00 50 571 19:58 Jenna MERTH Holy Rosary 3A 19:58 5:00 51 258 20:05 Julia EKVALL Sir Winston Churchill 4A 20:05 5:02 52 750 20:09 Cailin DRAIN Catholic Central 3A 20:09 5:03 53 625 20:14 Kaley PATZER Westwood Community 3A 20:14 5:04 54 484 20:17 Madison WHITING Spruce Grove Composite 4A 20:17 5:05 55 417 20:18 Rachel KORTBEEK Archbishop MacDonald 4A 20:18 5:05 56 348 20:19 Erika PEARSON Hunting Hills 4A 20:19 5:05 57 843 20:20 Shondi BASSETT WR Myers 3A 20:20 5:05 58 787 20:22 Jade NICOLL Eagle Butte 3A 20:22 5:06 59 887 20:25 Bailey DIAKOW Holy Trinity Academy, Okotoks 3A 20:25 5:07 60 764 20:28 Kelsey RACICOT Chinook 3A 20:28 5:07 61 342 20:29 Megan JOHNSON Hunting Hills 4A 20:29 5:08 62 686 20:31 Rae METRUNEC New Sarepta Community High Sch 1A 20:31 5:08 63 399 20:38 Michaela BARKWELL Wetaskiwin 3A 20:38 5:10 64 880 20:42 Janae BAKER Highwood 3A 20:42 5:11 65 799 20:44 Carly HUGHSON Foremost 1A 20:44 5:11 66 947 20:44 Angela LEUSSINK Sundre 2A 20:44 5:11 67 324 20:44 Laura SZYMANEK David Thompson 2A 20:44 5:11 68 621 20:51 Raphaelle BECHETTE Westwood Community 3A 20:51 5:13 69 859 20:55 Morgan ROGERS Canmore Collegiate 3A 20:55 5:14 70 436 20:56 Ceara KELLY Harry Ainlay 4A 20:56 5:14 71 453 20:56 Sierra HALWA Leduc Composite 4A 20:56 5:14 72 554 20:59 Mackenzie WHELAN Father P. Mercredi 3A 20:59 5:15 73 332 21:00 Lauren MEARNS HJ Cody 3A 21:00 5:15 74 933 21:08 Juliana SMITH Strathcona Tweedmuir 2A 21:08 5:17 75 952 21:09 Kari NOONAN W.G. Murdoch 2A 21:09 5:18 76 498 21:10 Ingvlid HOEYMORK Strathcona High School 4A 21:10 5:18 77 326 21:18 Kaylin ACKERMAN Eckville 1A 21:18 5:20 78 785 21:18 Kaylee KUBA-ST. GERMAIN Eagle Butte 3A 21:18 5:20 79 347 21:19 Courtney NESS Hunting Hills 4A 21:19 5:20 80 852 21:25 Jaclyn MACDONALD Brooks Composite 3A 21:25 5:22 81 847 21:26 Kaela LEE WR Myers 3A 21:26 5:22 82 577 21:27 Makboolee FYITH J.A. Williams 3A 21:27 5:22 83 761 21:32 Shelby HARRISON Chinook 3A 21:32 5:23 84 923 21:41 Kathryn MCLELLAN Strathcona Tweedmuir 2A 21:41 5:26 85 388 21:41 Kaylee PYLYPOW Provost Public 1A 21:41 5:26 86 846 21:47 Chelsea HUBBLE WR Myers 3A 21:47 5:27 87 924 21:48 Leigh MCNEIL-TABOIKA Strathcona Tweedmuir 2A 21:48 5:27 88 904 21:55 Miranda KASDORF Rosemary Academic 1A 21:55 5:29 89 556 22:03 Leah BEELER Fort McMurray 2A 22:03 5:31 90 563 22:08 Becky KWIATKOWSKI Glendon 1A 22:08 5:32 91 678 22:10 Sydney KLASSEN Mayerthorpe High School 2A 22:10 5:33 92 907 22:11 Nikki FERGUSON Springbank 3A 22:11 5:33 93 884 22:12 Nicole TREMBLAY Highwood 3A 22:12 5:33 94 831 22:25 Rachel REURINK Picture Butte 2A 22:25 5:37 95 848 22:32 Taylor MOSER WR Myers 3A 22:32 5:38 96 868 22:32 Emily RENDELL Cochrane 3A 22:32 5:38 97 588 22:32 Trisha MEAD J.R. Robson 2A 22:32 5:38 98 532 22:48 Taya WATIER Cold Lake High School 3A 22:48 5:42 99 929 22:53 Jenna PARKER Strathcona Tweedmuir 2A 22:53 5:44 100 520 22:53 Ashley ANCTIL Assumption 2A 22:53 5:44 101 580 23:01 Jesse AXLEY J.R. Robson 2A 23:01 5:46 102 559 23:04 Regen DEBUSSCHERE Glendon 1A 23:04 5:46 103 613 23:11 Emilee SMID St Paul Regional 3A 23:11 5:48 104 565 23:28 Morgan PSHYK Glendon 1A 23:28 5:52 105 664 23:29 Taylor VANDERVAATE Edwin Parr 3A 23:29 5:53 106 697 24:25 Shannon MCLAUGHLIN St. Joseph School 2A 24:25 6:07 107 701 25:09 Maja ZYGADLO St. Joseph School 2A 25:09 6:18 108 636 26:06 Madison GRAHAM Boyle School 1A 26:06 6:32 109 684 26:49 Tori KENDRA Morinville Community High Scho 3A 26:49 6:43 110 649 27:37 Katie BUTSON Edwin Parr 3A 27:37 6:55
School Points Standings
Place |
School Name |
School Code |
Category |
Zone |
School Total Points |
1 |
Strathcona High School |
STCO |
4A |
Edmonton |
2142.8542 |
2 |
William Aberhart |
WIAB |
4A |
Calgary |
1974.1752 |
3 |
Hunting Hills |
HUHI |
4A |
Central |
1474.2685 |
4 |
Lindsay Thurber |
LITH |
4A |
Central |
1369.3208 |
5 |
Dr Ep Scarlett |
DEPS |
4A |
Calgary |
938.8484 |
6 |
Bishop Carroll |
BICA |
4A |
Calgary |
902.9502 |
7 |
Western Canada |
WECA |
4A |
Calgary |
850.7009 |
8 |
Medicine Hat High |
MEHH |
4A |
South |
771.9143 |
9 |
Bev Facey |
BEFA |
4A |
Edmonton |
709.9260 |
10 |
Jasper Place |
JAPL |
4A |
Edmonton |
653.0949 |
*** PLEASE NOTE THAT 3A RESULTS ARE UNDER REVIEW
Place |
School Name |
School Code |
Category |
Zone |
School Total Points |
1 |
Eagle Butte |
EABU |
3A |
South |
1080.6127 |
2 |
Wetaskiwin |
WECO |
3A |
Central |
993.5134 |
3 |
Crescent Heights |
CRHH |
3A |
South |
580.3272 |
4 |
Edwin Parr |
EPCO |
3A |
North Cent |
572.6916 |
5 |
Cochrane |
COCH |
3A |
South Cen |
469.6961 |
6 |
St Paul Regional |
SPRE |
3A |
North East |
454.9340 |
7 |
Canmore Collegiate |
CACO |
3A |
South Cen |
445.0275 |
8 |
Camrose |
CAMC |
3A |
Central |
425.8885 |
9 |
Beaverlodge Regional |
BERE |
3A |
North Wes |
416.5098 |
10 |
Chinook |
CHHI |
3A |
South |
406.9670 |
Place |
School Name |
School Code |
Category |
Zone |
School Total Points |
1 |
Strathcona Tweedmuir |
STTW |
2A |
South Cen |
1364.4851 |
2 |
St Timothy's |
STTI |
2A |
Calgary |
498.5019 |
3 |
J.r. Robson |
JRRO |
2A |
North East |
426.3925 |
4 |
Central Alberta Christian |
CEAC |
2A |
Central |
357.6838 |
5 |
Rundle College |
CPRC |
2A |
Calgary |
341.3115 |
6 |
Sundre |
SUND |
2A |
South Cen |
246.7111 |
7 |
National Sports School |
NSSP |
2A |
Calgary |
222.5806 |
8 |
Siksika Nation |
SINA |
2A |
South Cen |
219.6610 |
9 |
St. Joseph School |
SJOS |
2A |
North Cent |
182.0572 |
10 |
Fort Mcmurray |
FTMC |
2A |
North East |
173.2524 |
Place |
School Name |
School Code |
Category |
Zone |
School Total Points |
1 |
Ecole Mallaig |
EMCO |
1A |
North East |
422.7419 |
2 |
Parkland Immanuel Christian |
PAIM |
1A |
Edmonton |
276.1798 |
3 |
Glendon |
GLEN |
1A |
North East |
200.6351 |
4 |
Foremost |
FORM |
1A |
South |
197.3265 |
5 |
Boyle School |
BOYL |
1A |
North Cent |
185.6647 |
6 |
Hay Lakes |
HALA |
1A |
Central |
157.7419 |
7 |
Bashaw |
BASH |
1A |
Central |
149.8572 |
8 |
Living Waters Christian Academy |
LWCA |
1A |
North Cent |
134.5161 |
9 |
New Norway |
NENO |
1A |
Central |
119.0164 |
10 |
Eaglesham |
EAGL |
1A |
North Wes |
111.2903 |