• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

UBC Open

Vancouver, BC
March 29th, 2014

Licensed to Ocean Athletics Track & Field Club
                                      HY-TEK's Meet Manager 30/03/2014 06:46 PM
                          2014 UBC Open - 30/03/2014                           
                                  30/03/2014                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 400 Meter Hurdles 36
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kellner, Thomas              British Colu           56.02      55.54  
  2 Hanna, Jake                  Ocean Athlet           54.14      55.56   33
  3 Strome, Ethan                Vancouver Th           57.50      58.26  
  4 Lawler, Chase                British Colu           56.50      59.10  
  5 Roberts, Richard             Ocean Athlet           56.12      59.39  
 
Event 2  Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cho, Stephanie               Vancouver Ol         1:00.05    1:03.02  
  2 Korpach, Sarah               British Colu         1:03.20    1:05.05  
  3 Appelt, Melissa              Unattached           1:01.48    1:11.20  
  4 Lesyk, Camilla               Ocean Athlet         1:08.34    1:11.44  
  5 Bekar, Kiana                 Ocean Athlet         1:07.21    1:12.98  
 
Event 3  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ellenwood, Stuart            Simon Fraser           49.24      50.82   2 
  2 Dhillon, Hameet              Simon Fraser           50.56      51.54   2 
  3 Lindsay, Liam                Com. Cougars           53.09      51.86   1 
  4 Hutchinson, Michael          Simon Fraser           50.34      52.24   2 
  5 Parks, Corey                 Unattached                        52.53   1 
  6 Elings, Jelger               Vancouver Th           52.00      52.54   2 
  7 Zigic, Jovan                 Unattached             51.00      52.94   2 
  8 Karamanian, Jacob            Simon Fraser           52.90      54.22   1 
  9 Nasiri, Sameer               Simon Fraser           52.54      55.65   1 
 10 Battocchio, Matt             Unattached             56.00      57.15   1 
 -- More O'Ferrall, Christop     Simon Fraser           49.54        DNF   2 
 
Event 4  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tjernagel, Raquel            Coq. Cheetah           55.45      56.58   2 
  2 Lowe, Christine              Coq. Cheetah           55.84      56.92   2 
  3 Douglas, Danielle            Vancouver Th           59.30      59.32   2 
  4 Tourigny, Katherine          British Colu           57.46      59.93   2 
  5 Harrison, Laura              British Colu           58.50    1:00.08   2 
  6 Konrad, Hannah               Valley Royal         1:02.42    1:00.40   1 
  7 Baker, Tia                   Com. Cougars           58.66    1:01.13   2 
  8 Adande, Karin Femi           Norwesters           1:02.00    1:01.42   1 
  9 Reeves, Picabo               Simon Fraser           58.70    1:01.55   2 
 10 Thompson, Sarah              Unattached           1:03.00    1:03.07   1 
 11 May, Kyla                    Com. Cougars         1:01.15    1:03.75   1 
 12 Sloman, Jenny                Simon Fraser         1:01.50    1:04.27   1 
 13 Harrison, Trisha             Coq. Cheetah         1:02.11    1:05.12   1 
 
Event 5  Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Joyce, keefer                Unattached             10.61      11.02  -0.5  3 
  2 Shadarevian, Vartan          Vancouver Th           10.95      11.16  -0.5  3 
  2 Abosi, Stephen               British Colu           11.15      11.16  -0.5  3 
  4 Peleshaty, Chase             Unattached             11.17      11.49  -0.5  3 
  5 Lindsay, Liam                Com. Cougars           11.40      11.57  -0.5  3 
  6 Taylor-Lewis, Adeyemi        Coq. Cheetah           11.14      11.61  -0.5  3 
  7 Payne, Cedric                Coq. Cheetah           11.50      11.61  -0.6  2 
  8 Stefanovic, Mihailo          New West Spa                      11.62  -0.5  3 
  9 Piaseczny, Matt              British Colu           11.50      11.74  -0.6  2 
 10 Koopmans, Mackenzie          British Colu           11.19      11.75  -0.5  3 
 11 Choboter, Zach               Valley Royal           11.43      11.94  -0.6  2 
 11 Weegar, Thompson             Com. Cougars           11.70      11.94  -0.6  2 
 13 Williams, Ben                Com. Cougars           11.80      12.07  -0.6  2 
 14 Przystupa, Michael           British Colu           11.68      12.08  -0.6  2 
 15 Ingram, Travis               British Colu           11.80      12.23  -0.6  2 
 16 Suzuki, Yuri                 British Colu           12.20      12.29  -1.6  1 
 17 Nyandoro, Alex               Westvan TF             12.00      12.55  -1.6  1 
 18 Wong, Marcus                 Westvan TF             12.00      13.58  -1.6  1 
 19 Niwinski, Chris              Ocean Athlet           14.06      13.81  -1.6  1 
 20 Kang, Mike                   Unattached                        13.82  -1.6  1 
 
Event 6  Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Spear Chief-Morris, Joy      British Colu           11.85      12.06  -0.4  2 
  2 Smiley, Taryn                Com. Cougars           12.23      12.71  -0.4  2 
  3 Payne, Shania                Coq. Cheetah           12.25      12.78  -0.4  2 
  4 Kianipour, Natasha           Simon Fraser           12.34      12.84  -0.4  2 
  5 Russell, Emily               Vancouver Th           12.80      12.89  -0.4  1 
  6 Joyce, Adele                 Unattached             12.58      12.97  -0.4  2 
  7 Bains, Chicago               Com. Cougars           12.70      13.08  -0.4  2 
  8 Motsi, Tanya                 British Colu           13.43      13.17  -0.4  1 
  9 Gibson, Hailey               Valley Royal           12.64      13.37  -0.4  2 
 10 Van Hombeeck, Chantel        Vancouver Th           13.20      13.47  -0.4  1 
 11 Rai, Damanpreet              British Colu           12.76      13.49  -0.4  1 
 12 Taddei, Larissa              British Colu           13.20      13.51  -0.4  1 
 13 Baker, Tia                   Com. Cougars           12.72      13.52  -0.4  1 
 14 Kramer, Addison              British Colu           13.20      13.59  -0.4  1 
 15 Lindsay, Nicole              Com. Cougars           13.21      13.83  -0.4  1 
 
Event 7  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jarron, Lukas                British Colu         1:52.75    1:56.15  
  2 Young, James                 Simon Fraser         1:54.34    1:57.20  
  3 Freinhofer, Dylan            Unattached           2:00.00    1:57.75  
  4 Smith, Lorenzo               Simon Fraser         1:54.50    1:57.92  
  5 Dinsdale, Chris              Simon Fraser         1:55.30    1:59.12  
  6 Fernuik, Taylor              Edmonton Thunder                2:00.45  
  7 Bill, Simon                  British Colu         1:54.76    2:02.47  
 
Event 8  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wiebe, Devan                 British Colu         2:11.20    2:11.25  
  2 Harris, Tamara               British Colu         2:13.53    2:12.75  
  3 Dacre, Stephanie             British Colu         2:18.20    2:17.97  
  4 Lennea, Kayla                Simon Fraser         2:15.50    2:18.80  
  5 Hannam, Mikaela              British Colu         2:18.40    2:19.68  
  6 Mahal, Loveleen ( Lily)      Unattached           2:24.17    2:24.79  
  7 Dobie, Reta                  Unattached                      2:26.57  
 
Event 9  Mixed 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gomez, Inaki               M Racewalk Wes        20:00.00   19:03.53  
  2 Dunfee, Evan               M Racewalk Wes        20:00.00   19:05.10  
  3 Thorne, Ben                M Racewalk Wes        20:00.00   19:46.42  
  4 Cheng, Caleb               M Killarney Se        24:38.00   23:07.50  
  5 Babenko, Dmitry            M Unattached          23:38.00   23:18.42  
  6 Evangelista, Nicola        W Racewalk Wes        23:30.00   24:13.96  
  7 Ramage, Katelynn           W Racewalk Wes        24:00.00   24:41.66  
  8 Rai, Hersimran             W British Colu        28:30.34   30:47.63  
 
Event 10  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bernard, Maria               British Colu        10:25.20   10:02.62  
 
Event 12  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Bains, Chicago               Com. Cougars           16.46      14.75   0.3  1 
  2 Schultz, Nina                New West Spa           16.14      14.94   0.3  1 
  3 Motsi, Tanya                 British Colu           15.20      15.78   0.2  2 
  4 Kramer, Addison              British Colu           15.73      16.30   0.2  2 
  5 Guerard, Vanora              British Colu           15.80      16.72   0.3  1 
  6 Hearn, Britney               British Colu           16.43      17.13   0.3  1 
 -- Spear Chief-Morris, Joy      British Colu           14.90        DNF   0.2  2 
 -- Lazecki, Natasha             Simon Fraser           15.24        DNF   0.2  2 
 
Event 13  Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Webster, Joel                Simon Fraser           22.02      22.02  -0.1  3 
  2 Joyce, keefer                Unattached             21.70      22.02  -0.1  3 
  3 Shadarevian, Vartan          Vancouver Th           23.00      22.58  -0.3  2 
  4 Abosi, Stephen               British Colu           22.90      22.63  -0.3  2 
  5 Peleshaty, Chase             Unattached             22.48      22.76  -0.1  3 
  6 Lindsay, Liam                Com. Cougars           23.26      22.87  -0.3  2 
  7 Payne, Cedric                Coq. Cheetah           23.70      22.95  +0.0  1 
  8 Kellner, Thomas              British Colu           23.70      23.29  +0.0  1 
  9 Rynn, Isaac                  Unattached             22.44      23.34  -0.1  3 
 10 Stefanovic, Mihailo          New West Spa                      23.47  +0.0  1 
 11 Weegar, Thompson             Com. Cougars           23.53      23.68  -0.3  2 
 12 Williams, Ben                Com. Cougars           24.10      23.80  +0.0  1 
 13 Piaseczny, Matt              British Colu           23.50      23.81  -0.3  2 
 14 Buren, Jason                 Simon Fraser           22.54      23.83  -0.1  3 
 15 He, Jerry                    Simon Fraser           22.64      23.84  -0.1  3 
 16 Suzuki, Yuri                 British Colu           24.30      24.49  +0.0  1 
 17 Zigic, Jovan                 Unattached             24.00      24.57  +0.0  1 
 18 Nyandoro, Alex               Westvan TF             24.00      24.87  +0.0  1 
 -- de Visser, Andrew            Vancouver Th           22.80        DNF  -0.3  2 
 
Event 14  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Payne, Shania                Coq. Cheetah           25.18      26.26  -0.2  3 
  2 Russell, Emily               Vancouver Th           26.90      26.53  -0.8  2 
  3 Smiley, Taryn                Com. Cougars           25.39      26.57  -0.2  3 
  4 Bains, Chicago               Com. Cougars           25.65      26.66  -0.2  3 
  5 Baker, Tia                   Com. Cougars           25.85      27.19  -0.2  3 
  6 Adande, Karin Femi           Norwesters             27.37      27.23   0.8  1 
  7 friedmann, natasha           Universal At           26.21      27.36  -0.8  2 
  8 Lindsay, Nicole              Com. Cougars           27.80      27.50   0.8  1 
  9 Hearn, Britney               British Colu           25.58      27.55  -0.8  2 
 10 Reeves, Picabo               Simon Fraser           26.54      27.63  -0.8  2 
 11 Van Hombeeck, Chantel        Vancouver Th           26.70      27.90  -0.8  2 
 12 Thompson, Sarah              Unattached             29.00      27.96   0.8  1 
 13 May, Kyla                    Com. Cougars           27.17      28.25  -0.8  2 
 14 Ladner, Madison              British Colu           28.50      28.55   0.8  1 
 15 Goertzen, Kaija              Vancouver Th           29.50      31.36   0.8  1 
 
Event 15  Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kent, Justin                 British Colu         3:49.20    3:52.93  
  2 Williams, Jack               British Colu                    3:53.43  
  3 Proceviat, Cameron           Simon Fraser         3:55.00    3:53.48  
  4 Jorgensen, Oliver            Simon Fraser         3:54.00    3:55.94  
  5 Byles, Adam                  Point Grey                      3:59.83  
  6 Trapp, Austin                Simon Fraser         3:57.00    4:01.91  
  7 Charlton, Braeden            Simon Fraser         4:02.00    4:03.75  
  8 Cunliffe, BJ                 Simon Fraser         3:59.00    4:04.56  
  9 AuCoin, Curtis               British Colu         3:59.80    4:06.86  
 10 Wadhwani, Isaac              Terry Fox Se         4:08.00    4:06.98  
 11 Wong, Brendan                Simon Fraser         4:02.00    4:07.52  
 12 Hoff, Brendan                River City E         4:08.16    4:08.03  
 13 Fraser, Travis               British Colu         4:01.20    4:14.95  
 14 Butler, Michael              Ocean Athlet         4:15.00    4:20.21  
 
Event 16  Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Farish, Catharine            British Colu         4:42.20    4:34.28  
  2 Evans, Rhiannon              British Colu         4:39.40    4:34.84  
  3 Lee, Kirsten                 British Colu         4:39.99    4:36.44  
  4 Allen, Kirsten               Simon Fraser         4:35.79    4:37.41  
  5 Bassett, Rebecca             Simon Fraser         4:39.00    4:38.21  
  6 Chadsey, Emma                Simon Fraser         4:40.00    4:42.49  
  7 Noel, Peggy                  Simon Fraser         4:42.00    4:44.87  
  8 Evans, Brittany              Simon Fraser         4:42.00    4:45.50  
  9 Carviel, Heather             Simon Fraser         4:51.59    5:11.46  
 10 Townsend, Dana               Unattached           5:10.00    5:13.52  
 11 Smart, Mikaela               Acrss                5:14.00    5:14.64  
 
Event 18  Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 British Columbia  'A'                               47.90      49.24  
     1) Motsi, Tanya                    2) Harrison, Laura                
     3) Tourigny, Katherine             4) Spear Chief-Morris, Joy        
 
Event 19  Men 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Friesen, Kevin               Point Grey                     30:57.82  
  2 Hooton, Jesse                British Colu        32:00.00   31:24.92  
  3 Galea, Matt                  British Colu        32:00.00   31:44.19  
  4 Cliff, Will                  British Colu        32:00.00   32:43.76  
 -- Shamsi, Bilal                Unattached          32:00.00        DNF  
 
Event 20  Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Regan, Jackie                British Colu        36:56.20   36:23.39  
  2 de Fenoyl, Amelie            British Colu        37:29.00   36:40.00  
 
Event 21  Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rai, Damanpreet              British Colu           5.20m      5.29m   1.4 
  2 Rhode, Mercedes              Simon Fraser           5.29m      5.27m   1.5 
  3 Crombeen, Charlotte          Simon Fraser           5.10m      5.10m   1.9 
  4 Pauls, Sophie                Vancouver Th           5.00m      5.09m   1.6 
  5 Fedor, Kye                   Simon Fraser           4.99m      5.02m  +0.0 
  6 Hearn, Britney               British Colu           4.76m      4.78m   1.4 
  7 Huser, Emily                 Vancouver Th           4.80m      4.39m   NWI 
  8 Ladner, Madison              British Colu           4.59m      4.33m   1.8 
  9 Goertzen, Kaija              Vancouver Th           4.50m      4.10m   0.3 
 
Event 22  Women Javelin Throw 600 g
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gleadle, Liz                 Vancouver Th                     55.60m  
  2 Ausman, Christine            British Colu          45.17m     42.03m  
  3 Wolczyk, Britini             Langley Must                     38.91m  
  4 Byer, Selina                 Simon Fraser          34.86m     38.60m  
  5 Stuart, Michelle             Simon Fraser          40.18m     37.43m  
  6 Millward, Mackenzie          Kitsilano Se          32.61m     32.21m  
  7 Hawkins, Julia               British Colu          34.44m     29.77m  
  8 Schultz, Nina                New West Spa          30.00m     28.20m   500 G
  9 Guerard, Vanora              British Colu          24.80m     16.31m  
 -- Ladner, Madison              British Colu          28.30m       FOUL  
 
Event 23  Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mason, Michael               Valley Royal           2.31m      2.20m  
  2 Della Siega, Joel            Ocean Athlet           1.85m      1.85m  
  3 Backiel, Filip               British Colu           1.95m      1.80m  
  4 Spenst, Spencer              Valley Royal           1.85m      1.70m  
  5 Evans, Isaac                 Coq. Cheetah           1.70m      1.65m  
 -- Koopmans, Mackenzie          British Colu           1.85m         NH  
 
Event 24  Men Javelin Throw 800 g
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nielsen, Kyle                Chinook Trac          77.24m     67.06m  
  2 White, Andy                  British Colu          68.56m     64.42m  
  3 Kostiuk, Tyler               Unattached                       54.43m  
  4 Smith, Connor                British Colu          55.67m     54.10m  
  5 Ellingson, Jordan            Langley Must          50.60m     48.41m  
  6 French, David                British Colu          51.56m     47.32m  
  7 Reston, Brent                Langley Must          49.75m     45.95m  
  8 Karamanian, Jacob            Simon Fraser          44.59m     42.83m  
 
Event 25  Men Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Tsygankov, Vladislav         Unattached             6.56m      7.02m   1.5 
  2 Wu, Alex                     Simon Fraser           6.29m      6.66m   1.2 
  3 Ayivor, Dkay                 Simon Fraser           6.77m      6.59m   1.7 
  4 de Visser, Andrew            Vancouver Th           6.81m      6.56m   1.3 
  5 He, Jerry                    Simon Fraser           6.90m      6.40m   0.2 
  6 Grzelak, Patrick             British Colu           5.80m      6.38m   1.5 
  6 Voloshin, Daniel             Simon Fraser           6.40m      6.38m   1.0 
  8 Choboter, Zach               Valley Royal           6.49m      6.21m   1.0 
  9 Basso, Trevor                Unattached                        5.86m   0.9 
 10 Przystupa, Michael           British Colu                      5.72m   1.4 
 -- Smith, Connor                British Colu           6.10m       FOUL       
 
Event 26  Women Shot Put 4 kg
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Millward, Mackenzie          Kitsilano Se          10.86m     10.79m  
  2 Gabri, Dolly                 Ocean Athlet                     10.60m  
  3 Gobina, Christyn             Unattached             9.67m      9.99m  
  4 Murby, Vanessa               Vancouver Th           9.00m      8.43m  
 
Event 27  Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kandola, Manisha             British Colu           1.60m      1.55m  
  2 Aquilini, Gabriela           Vancouver Th           1.55m     J1.55m  
  3 Pauls, Sophie                Vancouver Th           1.64m      1.50m  
 -- Evans, Anastasia             Coq. Cheetah           1.65m         NH  
 
Event 28  Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Brown, Ella                  Simon Fraser          11.18m     11.57m   2.1 
  2 Broomfield, Robyn            Simon Fraser          10.95m     11.19m   1.2 
  3 Hawkins, Julia               British Colu          11.40m     11.12m   2.5 
  4 Guerard, Vanora              British Colu          11.61m     10.83m   2.0 
  5 Huser, Emily                 Vancouver Th                     10.61m   2.3 
  6 Blue, Taylor                 Simon Fraser          10.00m     10.24m   1.3 
 
Event 29  Men Shot Put 7.260 kg
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Koopmans, Mackenzie          British Colu                     12.19m  
  2 Staeheli, Ivan               Unattached                       10.95m  
  3 Przystupa, Michael           British Colu          10.24m     10.20m  
 
Event 30  Women 100 Meter Hurdles 600 g
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Spear Chief-Morris, Joy      British Colu                      15.75  -1.6 
  2 Kramer, Addison              British Colu                      16.43  -1.6 

User Comments

  • Currently, there are no comments.