• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

TrackieReg - Free Online Registration for pretty much anything!

Hub City Classic

Moncton, NB
August 12th, 2017

Hub City Classic - 12/08/2017                         
                          Stade Moncton 2010 Stadium                           
                                    Results                                    
 
Women 14-15 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1     3 Cameron, Courtney      A.S.E.A.               13.65      14.53  -0.2 
 
Women 18-34 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    23 Clarke, Livia          Unattached                        26.98  -0.2 
 
Women 14-15 Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1     3 Cameron, Courtney      A.S.E.A.               4.14m      3.56m   0.3 
     3.40m(0.6) 3.49m(+0.0) 3.56m(0.3) 3.56m(0.4) 3.49m(1.2) PASS     
 
Women 12-13 Shot Put 3kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1     1 Allanach, Jocelyne     A.S.E.A.               5.50m      6.60m  
      5.45m  5.56m  5.16m  5.27m  5.26m  6.60m
 
Women 50-59 Shot Put 3kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    21 Leblanc, Heather       una NB                            7.94m  
      7.49m  7.40m  7.94m  7.61m  7.56m  7.70m
 
Women 12-13 Discus Throw 750g
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1     1 Allanach, Jocelyne     A.S.E.A.              15.03m     16.78m  
      11.56m  15.32m  16.55m  16.13m  16.78m  16.67m
 
Women 50-59 Discus Throw 1kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    21 Leblanc, Heather       una NB                           20.12m  
      18.88m  20.12m  20.02m  19.10m  17.82m  FOUL
 
Women 20-34 Hammer Throw 4kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    10 MacDonald, Elizabe     HaliFast              55.33m     53.37m  
      53.37m  51.92m  FOUL  50.94m  FOUL  51.77m
 
Women 50-59 Hammer Throw 3kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    21 Leblanc, Heather       una NB                           18.66m  
      FOUL  17.82m  16.43m  16.86m  18.19m  18.66m
 
Women 14-15 Javelin Throw 500g
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1     3 Cameron, Courtney      A.S.E.A.              20.04m     17.30m  
      17.22m  FOUL  16.08m  17.30m  14.89m  15.00m
 
Women 50-59 Javelin Throw 500g
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    21 Leblanc, Heather       una NB                           16.17m  
      14.89m  14.74m  15.60m  13.83m  FOUL  16.17m
 
Tetrathlon: #1 Women 10-11 80 Meter Dash no blocks Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    16 Plourde, Marie- Lo     Unattached               12.41  -0.6    203
 
Tetrathlon: #4 Women 10-11 600 Meter Run Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    16 Plourde, Marie- Lo     Unattached             2:19.12     153
 
Tetrathlon: #2 Women 10-11 Long Jump 1m takeoff Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    16 Plourde, Marie- Lo     Unattached               3.89m  -0.1    212
     3.72m(0.7) 3.69m(0.2) 3.89m(-0.1)            
 
Tetrathlon: #3 Women 10-11 Shot Put 3kg Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    16 Plourde, Marie- Lo     Unattached               5.63m     147
      5.18m  5.58m  5.63m            
 
Women 10-11 Tetrathlon
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    16 Plourde, Marie- Lo     Unattached               776        715  
 
Men 14-15 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    14 Nickerson, Taylor      Saint John                        13.18  -0.2 
 
Men 18-34 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    19 Rinzler, Andrew        Unattached                        12.54  -0.2 
  2    22 Arsenault, Paul        Unattached                        12.88  -0.2 
 
Men 10-11 150 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    18 Ring, Cayden           Unattached                        27.16  -0.3 
 
Men 14-15 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    14 Nickerson, Taylor      Saint John                        27.38  -0.2 
 
Men 18-34 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    19 Rinzler, Andrew        Unattached                        25.86  -0.2 
  2    22 Arsenault, Paul        Unattached                        25.98  -0.2 
 
Men 18-34 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    22 Arsenault, Paul        Unattached                        59.12  
  2    19 Rinzler, Andrew        Unattached                      1:06.45  
 
Men 14-15 1200 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    18 Ring, Cayden           Unattached                      4:48.16  
 
Men 2x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Unattached  'A'                                                25.85  
  2 Saint John Track Club  'A'                                     27.16  
 
Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 A.S.E.A.  'A'                                                1:10.67  
 
Men 20-34 Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1     5 Landry, Pierre         A.S.E.A.               6.25m      6.35m   0.1 
     5.95m(0.7) 5.93m(0.3) 6.30m(2.1) 6.35m(0.1) 6.32m(0.3) 6.23m(1.0)
  2     2 Bastarache, Jean-L     A.S.E.A.                          5.83m   0.4 
     5.73m(0.8) 5.21m(-0.2) FOUL      FOUL      5.83m(0.4) PASS     
  3     4 Grant, Evan            A.S.E.A.                          5.49m   1.7 
     FOUL      5.45m(0.1) 5.41m(1.1) FOUL      5.49m(1.7) 5.43m(0.4)
 
Men 35-49 Shot Put 7.26kg /16#
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    11 Gray, Glen             Saint John                        8.87m  
      FOUL  8.64m  8.87m  8.63m  FOUL  8.64m
 
Men 70-79 Shot Put 4kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    13 Jefferson, David       Saint John             8.00m      7.98m  
      7.98m  FOUL  FOUL  7.62m  7.94m  FOUL
 
Men 20-34 Discus Throw 2kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1     6 Leblanc, Aaron         A.S.E.A.              40.00m     35.77m  
      35.77m  FOUL  33.89m  FOUL  FOUL  35.15m
  2     5 Landry, Pierre         A.S.E.A.              33.94m     34.16m  
      29.11m  31.12m  34.16m  33.11m  33.34m  33.57m
 
Men 35-49 Discus Throw 2kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    11 Gray, Glen             Saint John                       29.56m  
      FOUL  26.32m  29.56m  FOUL  FOUL  29.26m
 
Men 70-79 Discus Throw 1kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    13 Jefferson, David       Saint John            26.00m     27.10m  
      23.33m  26.21m  FOUL  25.41m  24.33m  27.10m
 
Men 20-34 Hammer Throw 7.26kg /16#
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1     6 Leblanc, Aaron         A.S.E.A.              45.22m     40.58m  
      FOUL  39.65m  FOUL  40.04m  40.58m  39.16m
 
Men 70-79 Hammer Throw 4kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    13 Jefferson, David       Saint John            25.00m     28.25m  
      27.94m  28.15m  28.25m  26.63m  FOUL  FOUL
 
Men 35-49 Javelin Throw 800g
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    11 Gray, Glen             Saint John                       36.10m  
      33.88m  34.23m  33.65m  36.10m  33.85m  31.52m
 
Men 70-79 Javelin Throw 500g
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    13 Jefferson, David       Saint John            22.00m     21.99m  
      20.58m  19.58m  FOUL  21.34m  21.99m  FOUL
 
Tetrathlon: #1 Men 9&U 60 Meter Dash no blocks Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    20 Tower, Aidan           Unattached               10.67  -0.3    144
  2    17 Plourde, Olivier       Unattached               12.50  -0.3     44
  3     7 Leblanc, Owen          A.S.E.A.                 13.79  -0.3      6
 
Men 14-15 100 Meter Dash Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    12 Harris, Cameron        Saint John               13.69  -0.2    357
 
Men 35+ 100 Meter Dash Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    15 Rosvall, Bruce         Saint John               12.97  -0.2    473
 
Men 14-15 200 Meter Dash Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    12 Harris, Cameron        Saint John               27.58  -0.2    406
 
Men 35+ 200 Meter Dash Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    15 Rosvall, Bruce         Saint John               26.41  -0.2    492
 
Men 14-15 400 Meter Dash Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    12 Harris, Cameron        Saint John             1:01.50     364
 
Men 35+ 400 Meter Dash Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    15 Rosvall, Bruce         Saint John               59.20     441
 
Tetrathlon: #4 Men 9&U 300 Meter Run Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    20 Tower, Aidan           Unattached             1:01.41      57
  2    17 Plourde, Olivier       Unattached             1:20.88  
  3     7 Leblanc, Owen          A.S.E.A.               1:41.82  
 
Tetrathlon: #2 Men 9&U Long Jump 1m takeoff Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    20 Tower, Aidan           Unattached               2.67m  -0.5    118
     2.48m(-0.5) 1.97m(0.5) 2.67m(-0.5)            
  2    17 Plourde, Olivier       Unattached               2.48m  -0.3    105
     2.15m(0.3) 2.00m(0.2) 2.48m(-0.3)            
  3     7 Leblanc, Owen          A.S.E.A.                 2.35m  -0.3     97
     2.35m(-0.3) 1.87m(0.1) 1.92m(-0.7)            
 
Tetrathlon: #3 Men 9&U Shot Put 2kg Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1     7 Leblanc, Owen          A.S.E.A.                 4.97m     124
      4.75m  4.97m  4.81m            
  2    20 Tower, Aidan           Unattached               3.73m      80
      3.41m  3.21m  3.73m            
  3    17 Plourde, Olivier       Unattached               2.83m      49
      2.83m  2.66m  2.60m            
 
Men 14-15 Triathlon
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    12 Harris, Cameron        Saint John                         1127  
 
Men 35+ Triathlon
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    15 Rosvall, Bruce         Saint John                         1406  
 
Men 9 & Under Tetrathlon
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    20 Tower, Aidan           Unattached                          399  
  2     7 Leblanc, Owen          A.S.E.A.                            227  
  3    17 Plourde, Olivier       Unattached                          198 

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account