• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

2019 London Distance Series Meets

Hub City Track Classic

Moncton, NB
June 8th, 2019

Licensed to Athletisme Sud-est South East Athl. Club      HY-TEK's Meet Manager
              Hub City Track and Field Classic 2019 - 08/06/2019               
                               Moncton Stuadium                                
                                    Results                                    
 
Girls 14+ 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1       Reynolds, Maya      21 HALI                     12.00q  2.0 
  2       MacIsaac, Shelby    16 A.S.E.A.                 12.55q  2.0 
  3       Kidston, Daniella   17 Valley Athle             13.00q  2.0 
  4       Davidson, Abigail   19 Fredericton              13.05q  2.0 
 
Girls 14+ 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1       Reynolds, Maya      21 HALI                     12.00   2.5 
  2       MacIsaac, Shelby    16 A.S.E.A.                 12.49   2.5 
  3       Kidston, Daniella   17 Valley Athle             12.96   2.5 
  4       Davidson, Abigail   19 Fredericton              13.15   2.5 
 
Girls 1-13 150 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Platis, Adrianna    13 A.S.E.A.                 22.23   1.2 
  2       Nowlan, Claire      12 A.S.E.A.                 22.60   1.2 
  3       Gaudry, Cate        12 Unattached N             23.95   1.2 
  4       Arsenault, Annabel  11 Unattached               26.47   1.2 
 
Girls 14+ 200 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Reynolds, Maya      21 HALI                     25.35   3.6 
  2       Kidston, Daniella   17 Valley Athle             26.80   3.6 
  3       Jacobson, Carys     15 Fast Tracks              27.24   3.6 
  4       Davidson, Abigail   19 Fredericton              27.26   3.6 
  5       Allanach, Janelle   16 A.S.E.A.                 27.59   3.6 
  6       Richard, Lisa       21 Aetos Athlet             28.89   3.6 
 
Girls 1-15 300 Meter Sprint
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Jacobson, Carys     15 Fast Tracks              44.28  
  2       Arsenault, Annabel  11 Unattached             1:02.43  
  3       Arsenault, Ella     13 A.S.E.A.               1:03.00  
 
Girls 16+ 400 Meter Sprint
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       MacIsaac, Shelby    16 A.S.E.A.                 58.53  
  2       Fullarton, Zoe      16 Fast Tracks            1:05.31  
 
Girls 14+ 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Fullarton, Zoe      16 Fast Tracks            2:26.01  
  2       Tapp, Tasha         16 Fredericton            2:32.01  
  3       LeBlanc, Monika     24 Aetos Athlet           2:35.37  
  4       Cyr, Myriam         22 Aetos Athlet           2:38.89  
  5       Gaudry, Abbigael    16 Chebucto Ath           2:52.96  
 
Girls 13-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Roy Beausoleil, Au  15 A.S.E.A.               4:14.63  
 
Girls 16+ 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Keefe, Danielle     17 Fast Tracks            4:47.55  
  2       Tapp, Tasha         16 Fredericton            5:22.65  
 
Girls 14-15 2000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       White, Jessica      15 Fredericton            7:13.74  
  2       Roy Beausoleil, Au  15 A.S.E.A.               7:22.15  
 
Girls 16-17 100 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Gaudry, Abbigael    16 Chebucto Ath             15.21   2.4 
 
Girls 16-35 400 Meter Hurdles 0.762m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Allanach, Janelle   16 A.S.E.A.               1:10.88  
 
Girls 16-17 2000 Meter Steeplechase 0.762m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Doucet, Emily       16 A.S.E.A.               7:38.3h  
  2       Wright, Frances     17 Fast Tracks            7:41.2h  
 
Girls 14+ High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Reid, Amelia        17 Fredericton              1.55m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.59 
        O    O    O  XXO  XXX 
  2       Mattinson, Emma     16 Unattached               1.50m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O   XO  XXX 
 
Girls 10-11 Long Jump 1m take-off
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Arsenault, Annabel  11 Unattached               3.10m   NWI 
     2.75m(NWI) 2.85m(NWI) 3.00m(NWI) 2.95m(NWI) 3.05m(NWI) 3.10m(NWI)
 
Girls 14-17 Shot put 3kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Allanach, Jocelyne  14 A.S.E.A.                 8.81m  
      FOUL  8.43m  8.30m  8.43m  8.81m  8.48m
 
Girls 18-105 Shot put 4kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       LeBlanc, Heather    58 Unattached-N             7.58m  
      7.51m  7.29m  7.58m  7.53m  7.29m  7.43m
 
Girls 14-105 Discus 1kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Laforge, Milaine    16 Unattached              24.40m  
      20.32m  24.40m  23.06m  23.93m  22.37m  17.94m
  2       Allanach, Jocelyne  14 A.S.E.A.                22.41m  
      22.41m  20.45m  21.64m  18.74m  20.78m  20.69m
  3       LeBlanc, Heather    58 Unattached-N            18.51m  
      18.33m  18.42m  18.19m  18.47m  18.51m  17.25m
 
Girls 14-18 Hammer Throw 3.0kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Allanach, Jocelyne  14 A.S.E.A.                21.88m  
      21.88m  16.95m  FOUL  19.00m  20.60m  FOUL
 
Girls 20-105 Hammer Throw 4.0kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     1 Maltais, Naiomie    22 Unattached              46.63m  
      45.55m  FOUL  FOUL  44.01m  46.63m  46.49m
  2       LeBlanc, Heather    58 Unattached-N            21.50m  
      21.50m  20.56m  20.72m  18.52m  21.37m  20.69m
 
Girls 14-17 Javelin 500g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Laforge, Milaine    16 Unattached              28.33m  
      24.79m  23.95m  24.68m  28.04m  28.33m  26.96m
 
Girls 18-105 Javelin 600g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Morris, Isabelle    23 Aetos Athlet            37.46m  
      FOUL  FOUL  34.50m  33.65m  37.46m  34.37m
  2       LeBlanc, Heather    58 Unattached-N            15.05m  
      12.96m  FOUL  FOUL  13.25m  13.54m  15.05m
 
Boys 14+ 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1       Henri, Jordan       18 Aetos Athlet             10.54q  3.2 
  2       Harrison, Braden    22 Fredericton              11.19q  3.2 
  3       Mulali, Glodin      20 Aetos Athlet             11.59q  3.2 
  4       Basque, Guillaume   15 Aetos Athlet             12.57q  3.2 
  5       LeBlanc, Marc-?tie  15 A.S.E.A.                 12.68q  3.2 
 
Boys 14+ 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1       Henri, Jordan       18 Aetos Athlet             10.44   4.5 
  2       Harrison, Braden    22 Fredericton              11.17   4.5 
  3       Mulali, Glodin      20 Aetos Athlet             11.74   4.5 
  4       Basque, Guillaume   15 Aetos Athlet             12.33   4.5 
  5       LeBlanc, Marc-?tie  15 A.S.E.A.                 12.65   4.5 
 
Boys 1-13 150 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Mellish, Jack       13 A.S.E.A.                 19.35   0.8 
  2       Keenan, Nolan       12 A.S.E.A.                 24.28   0.8 
  3       Broderick, Kyle     12 Saint John T             25.83   0.8 
 
Boys 14-105 200 Meter Sprint
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1       Harrison, Braden    22 Fredericton              22.44   5.5  1 
  2       Richard, Christian  26 Aetos Athlet             23.42   5.5  1 
  3       Edwards, Ben        19 Chebucto Ath             23.94   5.5  1 
  4       Robichaud, Samuel   21 Aetos Athlet             23.96   5.5  1 
  5       Basque, Guillaume   15 Aetos Athlet             24.81   5.5  1 
  6       Zangio, Emmanuel    21 Aetos Athlet             24.95   3.9  2 
  7       LeBlanc, Marc-?tie  15 A.S.E.A.                 26.27   3.9  2 
  8       Vincent, Liam       33 Fredericton              27.02   5.5  1 
  9       Allanach, John      46 A.S.E.A.                 32.27   3.9  2 
 
Boys 16+ 400 Meter Sprint
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Ferguson, Bailey    21 Fredericton              53.01  
  2       Kean, Mitchell      18 Fast Tracks              53.64  
  3       Edwards, Ben        19 Chebucto Ath             54.69  
 
Boys 14+ 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Goodridge, Jonatha  21 HALI                   1:58.81  
  2       Rogers, Michael     22 HALI                   2:01.64  
  3       Grimshaw-Surette,   19 Southwest No           2:01.77  
  4       Kean, Mitchell      18 Fast Tracks            2:02.60  
  5       Rosvall, Bruce      56 Fast Tracks            2:16.27  
 
Boys 18-19 110 Meter Hurdles 0.990m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Hughes, Eric        19 Unattached N             14.91   1.8 
 
Boys 20-34 110 Meter Hurdles 1.067m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Steeves, Clint      21 A.S.E.A.                 15.59   1.8 
 
Boys 16-17 400 Meter Hurdles 0.838m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       James, Zachary      16 Valley Athle             59.99  
 
Boys 18-34 400 Meter Hurdles 0.914m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Thorne, Craig       18 Saint John T             55.87  
  2       Hughes, Eric        19 Unattached N             57.88  
  3       James, Noah         19 Valley Athle             57.93  
 
Boys 20-105 Shot put 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Turgeon, Liam       23 Unattached              13.17m  
      FOUL  FOUL  13.17m  FOUL  FOUL   
  2       Manuel, Jarod       21 Fredericton             12.48m  
      11.62m  12.48m  12.44m  FOUL  10.74m  FOUL
  3       Allanach, John      46 A.S.E.A.                 8.22m  
      7.86m  7.64m  8.22m  8.06m  7.90m  7.56m
  4       Vincent, Liam       33 Fredericton              8.21m  
      8.21m  7.90m  8.06m  7.80m  7.95m  8.21m
 
Boys 20-34 Discus 2.0kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Tanton, Matthew     21 Islanders TR            36.81m  
      36.81m  35.98m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2       Manuel, Jarod       21 Fredericton             35.58m  
      FOUL  FOUL  35.58m  FOUL  FOUL  FOUL
  3       LeBlanc, Aaron      25 Aetos Athlet            34.58m  
      FOUL  34.12m  31.07m  34.58m  28.94m  30.17m
 
Boys 18-19 Hammer Throw 6.0kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Gilman, Malcolm     19 Unattached              38.56m  
      FOUL  FOUL  38.56m  FOUL  FOUL  PASS
 
Boys 20-105 Hammer Throw 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Manuel, Jarod       21 Fredericton             39.26m  
      39.26m    x             
  2       LeBlanc, Aaron      25 Aetos Athlet            36.05m  
      32.15m  32.07m  35.18m  36.05m  34.78m  33.68m
  3       Allanach, John      46 A.S.E.A.                15.83m  
      14.58m  FOUL  15.83m           
 
Boys 18-34 Javelin 800g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Robichaud, Brandon  19 Aetos Athlet            48.82m  
      48.82m  46.40m  47.87m  44.55m  42.78m  FOUL
  2       Vincent, Liam       33 Fredericton             27.33m  
      27.33m  FOUL  21.25m  23.10m  23.89m  19.27m
 
Boys 10-13 80 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Mellish, Jack       13 A.S.E.A.                 10.51   3.7 
  2       Keenan, Nolan       12 A.S.E.A.                 12.62   3.7 
 
Girls 10-13 80 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Platis, Adrianna    13 A.S.E.A.                 11.74   3.7 
  2       Gaudry, Cate        12 Unattached N             12.41   3.7 
 
Boys 10-13 600 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Broderick, Kyle     12 Saint John T           2:00.78  
 
Girls 10-13 600 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Nowlan, Claire      12 A.S.E.A.               1:59.24  
 
Women 16+ 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       McLeod, Madeleine   16 Fast Tracks           19:42.90  
 
Men 16+ 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Halloran, Jacob     22 HALI                  15:48.47  
  2       Freeman, Alec       22 HALI                  16:47.87  
 --       Lynds, Trent        22 HALI                       DNF  
 
Girls 12-13 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Gaudry, Cate        12 Unattached N             3.47m   NWI 
     3.43m(NWI) 2.57m(NWI) 2.77m(NWI) 3.43m(NWI) 3.47m(NWI) 3.28m(NWI)
  2       Arsenault, Ella     13 A.S.E.A.                 2.95m   NWI 
     2.70m(NWI) 2.56m(NWI) 2.68m(NWI) 2.95m(NWI) 2.86m(NWI) 2.82m(NWI)
 
Boys 12-13 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Keenan, Nolan       12 A.S.E.A.                 3.68m   NWI 
     3.33m(NWI) 3.68m(NWI) 3.67m(NWI) 3.51m(NWI) 3.21m(NWI) 3.58m(NWI)
  2       Ngongo, John        12 A.S.E.A.                 3.51m   NWI 
     3.51m(NWI) 3.48m(NWI) 3.30m(NWI) 3.43m(NWI) 3.47m(NWI) 3.28m(NWI)
 
Men Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Belyea, Stephen     23 Liit                     6.79m   3.6 
     FOUL      5.99m(3.0) FOUL      6.13m(0.7) 6.79m(3.6) FOUL     
  2       Hollinsid, Robin    24 Lit                      6.18m   0.7 
     FOUL      6.18m(0.7) FOUL      FOUL      FOUL      5.75m(1.1)
  3       Basque, Guillaume   15 Aetos Athlet             5.34m   4.3 
     5.13m(1.2) 5.30m(4.1) 5.22m(4.4) 4.79m(2.9) 5.34m(4.3) 5.11m(1.7)
 
Women Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Davidson, Abigail   19 Fredericton              5.07m   2.1 
     FOUL      FOUL      5.06m(1.8) 5.07m(2.1) FOUL      4.98m(2.2)
  2       Gaudry, Abbigael    16 Chebucto Ath             5.01m   1.5 
     FOUL      FOUL      FOUL      5.01m(1.5) FOUL      FOUL     
  3       McCavour, Erin      19 Truro Lions              5.00m   0.6 
     4.76m(3.6) FOUL      5.00m(0.6) FOUL      4.79m(0.8) 4.97m(3.2)
  4       Mah, Jadyn          17 A.S.E.A.                 4.95m   5.2 
     4.76m(1.8) 4.71m(3.4) 4.80m(2.8) 4.95m(5.2) 4.87m(2.5) 4.87m(3.2)
  5       Gagnon, Caroline    18 A.S.E.A.                 4.90m   3.4 
     4.90m(3.4) 4.69m(1.0) 4.82m(2.2) 4.75m(2.7) FOUL      FOUL     
 
Men 14+ Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       Douthwright, Camde  16 Unattached              11.29m   3.4 
     10.40m(2.2) 10.44m(2.1) 11.06m(2.5) 10.90m(2.7) 10.29m(2.3) 11.29m(3.4)
 
Women 14+ Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1       McCavour, Erin      19 Truro Lions             11.03m   2.8 
     10.23m(2.4) 10.68m(1.9) FOUL      10.70m(3.4) 11.03m(2.8) 10.84m(3.0)
  2       Mah, Jadyn          17 A.S.E.A.                10.64m   3.1 
     10.30m(0.9) 10.13m(1.4) 10.64m(3.1) 10.39m(2.9) 10.48m(2.4) FOUL     
 
Mixed 12-13 Shot put 3kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Platis, Adrianna   W13 A.S.E.A.                 7.89m  
      7.89m  FOUL  7.74m  7.37m  7.66m  7.89m

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account