• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Cruisers Classic #2

North York, ON
October 3rd, 2020

York University Hy-Tek's MEET MANAGER 1:46 PM 10/03/20 Page 1
Cruisers Classic 2 Hosted by: Cruisiers Sports TTFC - 10/03/20 Results
  Event 2  Men 100 Meter Dash Ambulatory
=========================================================================
Name Year Team Seed Prelims =========================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind:
  1 Quarcoo, George
  2 Snider, Peter
  3 Freeland, Gaerrisen
  4 Booth, Hudson
0.2
94 I Be Fast 94 I Be Fast 93 I Be Fast 99 I Be Fast
12.01 12.11q 12.25 12.20q 12.20 12.40q 13.39 13.57q
Event 2  Men 100 Meter Dash Ambulatory
=========================================================================
Name Year Team Prelims Finals ========================================================================= Section 1 Finals Wind: 0.8
1 Quarcoo, George
2 Snider, Peter
3 Freeland, Gaerrisen
4 Booth, Hudson
94 I Be Fast
94 I Be Fast
93 I Be Fast
99 I Be Fast
12.11 11.98 12.20 12.33 12.40 12.97 13.57 13.31
Event 3  Women 100 Meter Dash Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Prelims ========================================================================= Heat 1 Preliminaries Wind: 0.9
1 Sharma, Nandini 97 Cruisers Sports 18.24q
  Event 3  Women 100 Meter Dash Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Prelims Finals ========================================================================= Section 1 Finals Wind: 1.1
1 Sharma, Nandini 97 Cruisers Sports 18.24 18.50
  Event 4  Men 100 Meter Dash Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Prelims ========================================================================= Heat 1 Preliminaries Wind: 0.9
1 Christophe, Isaiah 94 Cruisers Sports 14.87 15.42q 2 Smeenk, Austin 97 Cruisers Sports 15.00 16.42q
  Event 4  Men 100 Meter Dash Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Prelims Finals ========================================================================= Section 1 Finals Wind: 1.1
1 Christophe, Isaiah 94 Cruisers Sports 15.42 15.52 2 Smeenk, Austin 97 Cruisers Sports 16.42 16.99
  Event 5  Mixed 100 Meter Dash Wheelchair Open
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: 1.1
1 Christophe, Isaiah M94 Cruisers Sports 15.52

York University Hy-Tek's MEET MANAGER 1:46 PM 10/03/20 Page 2
Cruisers Classic 2 Hosted by: Cruisiers Sports TTFC - 10/03/20 Results
....Event 5 Mixed 100 Meter Dash Wheelchair Open
  2 Smeenk, Austin
3 Sharma, Nandini Section 2 Wind: 0.8
  1 Quarcoo, George
  2 Snider, Peter
  3 Freeland, Gaerrisen
  4 Booth, Hudson
M97 Cruisers Sports
W97 Cruisers Sports
M94 I Be Fast
M94 I Be Fast
M93 I Be Fast
M99 I Be Fast
16.99 18.50
11.98 12.33 12.97 13.31
Event 7  Men 200 Meter Dash Ambulatory
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Snider, Peter
2 Quarcoo, George
3 Williams, Dashawn
4 Booth, Hudson
94 I Be Fast
94 I Be Fast
01 I Be Fast
99 I Be Fast
22.55 25.61 25.95 27.05 27.49 27.06 27.91 27.96
Event 11  Men 400 Meter Dash Ambulatory
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals ========================================================================= Section 1
1 Snider, Peter
2 Konkle, Owen
3 Freeland, Gaerrisen
4 Booth, Hudson
94 I Be Fast
99 Niagara Olympic
93 I Be Fast
99 I Be Fast
59.45 59.00 55.45
1:05.71
57.86 58.32 58.63
1:04.07
Event 12  Women 400 Meter Dash Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Sharma, Nandini 97 Cruisers Sports 1:04.60
  Event 13  Men 400 Meter Dash Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Christophe, Isaiah 94 Cruisers Sports 49.73 54.06 2 Smeenk, Austin 97 Cruisers Sports 52.00 55.47
  Event 15  Men 800 Meter Run Ambulatory
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Konkle, Owen 99 Niagara Olympic 2:11.12 2:20.38 2 Williams, Dashawn 01 I Be Fast 2:24.78 2:24.65
  Event 16  Women 800 Meter Run Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Sharma, Nandini 97 Cruisers Sports 2:16.95

York University Hy-Tek's MEET MANAGER 1:46 PM 10/03/20 Page 3
Cruisers Classic 2 Hosted by: Cruisiers Sports TTFC - 10/03/20 Results
  Event 17  Men 800 Meter Run Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Christophe, Isaiah 94 Cruisers Sports 1:41.40 1:53.27 2 Smeenk, Austin 97 Cruisers Sports 1:50.00 1:53.92
  Event 26  Women Shot Put Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals ========================================================================= Flight 1
1 Gaudette, Tiffany 85 Cruisers Sports 5.51m 5.51m 5.63m 5.79m 5.53m 5.74m
2 Lee, Joanne 98 Cruisers Sports 4.98m 4.50m 4.76m 4.86m 4.83m 4.73m
3 Sandoval Gustafson, Mart 50 Cruisers Sports 2.86m 2.93m 2.81m 3.06m 2.86m 2.96m
Event 27  Men Shot Put Wheelchair
6.13m 5.79m 4.98m 3.12m 3.06m
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Domingo, Aristotle 75 Cruisers Sports 6.62m 5.85m 6.21m 6.63m 6.55m 6.58m
6.63m
6.57m 6.38m 5.36m 4.74m 4.19m
2 Martin, Coalton 6.32m 6.05m 3 Watson, Joshua 5.14m 5.36m
4 Bennett, Ryan 4.19m 4.10m
89 Unattached Ontario 6.57m 6.34m 6.09m 6.29m
78 Cruisers Sports 5.34m 5.36m 5.35m 5.15m
88 Cruisers Sports 4.14m 4.08m 4.14m FOUL
Event 28  Women Discus Throw Ambulatory
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Foessel, Renee
28.78m 29.56m 29.57m
2 Bolton, Charlotte
20.75m 23.12m 22.83m
3 Calovini, Laura
18.10m 18.09m 18.67m
95 Cruisers Sports 29.58m 30.28m 28.73m 03 Woodstock
FOUL 24.24m 23.42m 01 Cruisers Sports 17.57m FOUL FOUL
33.00m 30.28m 23.53m 24.24m 18.67m
Event 30  Women Discus Throw Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Gaudette, Tiffany 85 Cruisers Sports 16.81m 14.41m 15.31m 16.24m 16.63m 17.09m
2 Lee, Joanne 98 Cruisers Sports 9.52m 10.57m 10.02m 11.31m 10.60m 11.15m
3 Sandoval Gustafson, Mart 50 Cruisers Sports 7.91m 8.04m 7.59m FOUL FOUL FOUL
18.15m
8.64m
17.09m 11.31m 8.04m

York University Hy-Tek's MEET MANAGER 1:46 PM 10/03/20 Page 4
Cruisers Classic 2 Hosted by: Cruisiers Sports TTFC - 10/03/20 Results
  Event 31  Men Discus Throw Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Martin, Coalton 89 Unattached Ontario 16.15m 16.01m 16.66m 16.48m 17.18m 14.61m
2 Domingo, Aristotle 75 Cruisers Sports 13.67m 16.21m FOUL 15.85m 14.17m 13.36m
3 Watson, Joshua 78 Cruisers Sports 12.61m 12.59m 11.49m 12.75m 14.12m 14.34m
4 Bennett, Ryan 88 Cruisers Sports 11.96m 13.54m 12.79m 13.08m 12.89m 12.87m
Event 34  Women Javelin Throw Wheelchair
17.18m
16.21m 16.24m 14.34m 14.75m 13.54m
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Gaudette, Tiffany 85 Cruisers Sports 12.07m 10.85m 10.85m FOUL FOUL 10.33m 9.61m 10.62m
  Event 35  Men Javelin Throw Wheelchair
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals =========================================================================
1 Martin, Coalton 89 Unattached Ontario 13.93m 17.39m 16.67m 16.83m FOUL 17.56m
2 Domingo, Aristotle 75 Cruisers Sports FOUL 14.22m 13.75m FOUL 13.08m 12.93m 3 Watson, Joshua 78 Cruisers Sports
11.34m FOUL 11.71m 11.98m 11.78m 11.86m
17.56m
14.22m 13.54m 11.98m

User Comments

  • Currently, there are no comments.