• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

13th Annual Hub City Classic

Moncton, NB
June 18th, 2022

Licensed to Athletisme Sud-est South East Athl. Club      HY-TEK's Meet Manager
                          Hub City 2022 - 18/06/2022                           
                                  18/06/2022                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 80 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Daigle, Cloey Faye           A.S.E.A.                 12.11  -2.3 
  2 Howley, Reagan               A.S.E.A.                 15.11  -2.3 
 
Event 2  Girls 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Smikle, Shaniece             A.S.E.A.                 13.67q -4.4 
  2 Hebert, Josee                A.S.E.A.                 14.30q -4.4 
  3 Delphin, Elisha              A.S.E.A.                 14.78q -4.4 
  4 Daigle, Kym Lynn             A.S.E.A.                 14.84q -4.4 
  5 Degreeff, Jasmine            A.S.E.A.                 15.43q -4.4 
 
Event 2  Girls 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Smikle, Shaniece             A.S.E.A.                 13.32  -1.4 
  2 Daigle, Kym Lynn             A.S.E.A.                 14.46  -1.4 
  3 Delphin, Elisha              A.S.E.A.                 14.73  -1.4 
  4 Degreeff, Jasmine            A.S.E.A.                 15.32  -1.4 
 
Event 3  Boys 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Gaudet, Luc                  Saint John R             11.68q -2.1 
  2 Roussel, Francis Charles     A.S.E.A.                 11.71q -2.1 
  3 Delphin, Ethan               A.S.E.A.                 12.37q -2.1 
  4 Simon, Samuel                A.S.E.A.                 12.99q -2.1 
  5 Justason, Andrew             Fredericton              13.31q -2.1 
  6 Langille, Noah               Aetos Athlet             13.35q -2.1 
 
Event 3  Boys 100 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Gaudet, Luc                  Saint John R             11.60  -0.9 
  2 Roussel, Francis Charles     A.S.E.A.                 11.65  -0.9 
  3 Simon, Samuel                A.S.E.A.                 13.04  -0.9 
  4 Langille, Noah               Aetos Athlet             13.47  -0.9 
 
Event 4  Girls 15 & Under 200 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Nowlan, Claire               A.S.E.A.                 32.39  -1.5 
 
Event 5  Boys 15 & Under 200 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Francis, Jacoby              A.S.E.A.                 30.02  -1.5 
  2 Levi Labobe, Breilan         A.S.E.A.                 30.36  -1.5 
 
Event 6  Women 16+ 400 Meter Hurdles 0.762m
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sweeney, Sierra              Halifast Ath           1:07.67  
  2 Allanach, Janelle            A.S.E.A.               1:09.41  
 
Event 8  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, Peighton            Saint John R           2:20.82  
  2 Mackinnon, Madalyn           A.S.E.A.               2:21.31  
  3 Enstrom, Sadie               Aetos Athlet           2:31.02  
  4 Carter, Abbie                A.S.E.A.               2:38.00  
  5 Nowlan, Claire               A.S.E.A.               2:43.36  
  6 Howley, Addison              A.S.E.A.               2:53.35  
 
Event 9  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Karhi, Kalevi                Saint John R           1:59.78  
  2 MacLean, Isaac               A.S.E.A.               2:06.08  
  3 MacIsaac, Max                Islanders Tr           2:06.67  
  4 Boucher, Jérémy              A.S.E.A.               2:20.31  
  5 Blanchette, Alain            A.S.E.A.               2:20.45  
  6 Young, Justin                Fredericton            2:24.01  
 
Event 10  Women 150 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Daigle, Cloey Faye           A.S.E.A.                 22.52  -1.7 
  2 Howley, Reagan               A.S.E.A.                 28.81  -1.7 
 
Event 11  Women 200 Meter Sprint
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Salkey, Tavia                Saint John R             26.08  -1.3 
  2 Smikle, Shaniece             A.S.E.A.                 27.42  -1.3 
  3 Roussy, Chloe                A.S.E.A.                 29.70  -1.3 
  4 Degreeff, Jasmine            A.S.E.A.                 32.47  -1.3 
  5 Howley, Addison              A.S.E.A.                 34.32  -1.3 
 
Event 12  Men 200 Meter Sprint
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Wilkie, Ethan                Saint John R             23.22  -1.2  2 
  2 Roussel, Francis Charles     A.S.E.A.                 23.25  -1.2  2 
  3 Howarth, Kieran-Jon          Unattached-N             23.86  -0.8  1 
  4 LeBlanc, Marc-Étienne        A.S.E.A.                 24.17  -1.2  2 
  5 Enstrom, Owen                Aetos Athlet             24.97  -1.2  2 
  6 Levi Labobe, Breilan         A.S.E.A.                 26.91  -0.8  1 
  7 Simon, Samuel                A.S.E.A.                 27.22  -0.8  1 
  8 Langille, Noah               Aetos Athlet             27.49  -0.8  1 
 
Event 13  Women 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lemaire, Juliana             A.S.E.A.               7:15.87  
 
Event 14  Men 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mackinnon, Noah              A.S.E.A.               6:46.37  
 
Event 15  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 MacLean, Isaac               A.S.E.A.               9:50.85  
  2 Parent, Frédéric             A.S.E.A.               9:53.95  
  3 Young, Justin                Fredericton           10:30.42  
  4 Blanchette, Luc              A.S.E.A.              10:43.94  
 
Event 16  Women 80 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gaudry, Catherine            Halifast Ath             14.53  -1.7 
 
Event 17  Women 100 Meter Hurdles 0.838m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gaudry, Abbigael             Halifast Ath             15.75  -0.1 
  2 MacIsaac, Shelby             Saint John R             17.27  -0.1 
  3 McLaughlin, Jenna            A.S.E.A.                 18.55  -0.1 
 
Event 19  Men 110 Meter Hurdles 1.07m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Steeves, Clint               A.S.E.A.                 16.60  -3.4 
 
Event 21  Men 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mackinnon, Noah              A.S.E.A.               3:51.97  
 
Event 22  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mackinnon, Madalyn           A.S.E.A.               5:19.00  
 
Event 24  Women 300 Meter Sprint
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smikle, Shaniece             A.S.E.A.                 43.28  
  2 Enstrom, Sadie               Aetos Athlet             45.66  
  3 Daigle, Kym Lynn             A.S.E.A.                 46.13  
  4 Nowlan, Claire               A.S.E.A.                 48.14  
 
Event 25  Men 300 Meter Sprint
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Levi Labobe, Breilan         A.S.E.A.                 43.26  
 
Event 26  Women 400 Meter Sprint
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Roussy, Chloe                A.S.E.A.               1:08.47  
 
Event 27  Men 400 Meter Sprint
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gaudet, Luc                  Saint John R             54.49  
  2 LeBlanc, Marc-Étienne        A.S.E.A.                 54.89  
  3 Roussel, Francis Charles     A.S.E.A.                 55.45  
  4 Mellish, Jack                A.S.E.A.                 55.90  
  5 Parent, Frédéric             A.S.E.A.                 56.26  
  6 Blanchette, Luc              A.S.E.A.                 59.97  
  7 Blanchette, Alain            A.S.E.A.               1:01.08  
 
Event 28  Women 1500 Meter Steeplechase 0.762m
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lemaire, Juliana             A.S.E.A.               5:41.59  
  2 Enstrom, Sadie               Aetos Athlet           6:43.91  
 
Event 30  Women Discus 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 MacIsaac, Chelsea            Truro Lions             43.92m  
  2 Spoozak, Elizabeth           Halifast Ath            36.63m  
  3 Walker, Sydney               A.S.E.A.                28.46m  
  4 LeBlanc, Audrée              A.S.E.A.                25.54m  
  5 Macpherson, Marin            Saint John R            24.73m  
 
Event 31  Men Discus 1.75kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Van Wart, Jonathon           Asea                    25.02m  
 
Event 35  Women Hammer Throw 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Spoozak, Elizabeth           Halifast Ath            30.84m  
 
Event 36  Men Hammer Throw 7.26kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Salah, Simon                 Halifast Ath            38.42m  
 
Event 37  Men High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Justason, Andrew             Fredericton              1.58m  
 
Event 38  Women High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hicks, Kiersten              Athlétisme C             1.50m  
  2 Gaudry, Catherine            Halifast Ath             1.45m  
 
Event 39  Men Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Steeves, Clint               A.S.E.A.                 5.56m   2.0 
  2 Delphin, Ethan               A.S.E.A.                 5.33m   0.6 
  3 Francis, Jacoby              A.S.E.A.                 5.30m   0.9 
  4 Simon, Samuel                A.S.E.A.                 5.06m   0.6 
  5 Savard, Alex                 Athlétisme C             4.57m   2.2 
 
Event 40  Women Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Delphin, Elisha              A.S.E.A.                 4.59m   1.4 
  2 LeBlanc, Audrée              A.S.E.A.                 4.35m   1.8 
  3 Mackinnon, Madalyn           A.S.E.A.                 4.29m   3.1 
  4 Daigle, Kym Lynn             A.S.E.A.                 4.27m   1.2 
  5 Daigle, Cloey Faye           A.S.E.A.                 4.03m   2.2 
 
Event 41  Men Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Steeves, Clint               A.S.E.A.                11.09m   1.1 
  2 Francis, Jacoby              A.S.E.A.                10.73m   1.4 
  3 Levi Labobe, Breilan         A.S.E.A.                10.15m   1.8 
 
Event 42  Women Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sweeney, Sierra              Halifast Ath            10.84m   1.5 
  2 Gaudry, Catherine            Halifast Ath            10.78m   0.5 
 
Event 301  Girls 17 & Under Shot put 3kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 LeBlanc, Audrée              A.S.E.A.                11.26m  
  2 Macpherson, Marin            Saint John R             9.82m  
  3 Walker, Sydney               A.S.E.A.                 9.60m  
 
Event 302  Women 20+ Shot put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 MacIsaac, Chelsea            Truro Lions             12.74m  
 
Event 303  Boys 16 & Under 100 Meter Hurdles 0.838m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Francis, Jacoby              A.S.E.A.                 18.41  -1.1 
 
Event 304  Men 50-54 100 Meter Hurdles 0.914m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Justason, Andrew             Fredericton              16.22  -1.1 
 
Event 305  Boys 16 & Under 400 Meter Hurdles 0.838m
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mellish, Jack                A.S.E.A.               1:02.54  
 
Event 306  Men 18+ 400 Meter Hurdles 0.914m
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brennan, Adrian              Unattached-N             59.38  
  2 Steeves, Clint               A.S.E.A.               1:04.50  
 
Event 307  Men 15 & Under Shot put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mackinnon, Noah              A.S.E.A.                10.72m  
 
Event 308  Men 18-19 Shot put 6kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Van Wart, Jonathon           Asea                     8.88m  
 
Event 310  Men 18-19 Javelin 800g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Van Wart, Jonathon           Asea                    28.08m  
 
Event 311  Men 50-54 Javelin 700g
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Justason, Andrew             Fredericton             39.24m  

User Comments

  • Currently, there are no comments.