• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Guelph Open

Guelph, ON
February 19th, 2022

Speed River TFC                                2/19/2022 - 5:59 PM
                   Guelph Open 2021 - 2/19/2022                    
                      Fieldhouse U of Guelph                       
 
Event 14  Women 60 Meter Dash
================================================================   
    Name                    Year School                 Prelims    
================================================================   
Heat  1 Preliminaries                                              
  1 Telford, Alexandra           Carleton Ravens           7.78q   
  2 Ogunremi, Doyin              Ottawa Gee-Gees           8.29q   
  3 Austin, Nadia                Guelph Gryphons           8.67q   
Heat  2 Preliminaries                                              
  1 Martins, Emma                Ottawa Gee-Gees           8.13q   
  2 Palmer, Naomi                Laurentian V              8.61q   
  3 Brennan, Kelly               Ottawa Gee-Gees           8.89q   
Heat  3 Preliminaries                                              
  1 Clarke, Janelle              Waterloo Warriors         8.07q   
  2 Morris, Catherine            Waterloo Warriors         8.82q   
  3 Landry, Abby                 Ottawa Gee-Gees           8.85q   
Heat  4 Preliminaries                                              
  1 Drosdowech, Sonja            Guelph Gryphons           8.00q   
  2 Ostertag, Coralie            Ottawa Gee-Gees           8.96q   
  3 So, Gloria                   Waterloo Warriors         9.82q   
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Telford, Alexandra           Carleton Ravens           7.78q  1
  2 Drosdowech, Sonja            Guelph Gryphons           8.00q  4
  3 Clarke, Janelle              Waterloo Warriors         8.07q  3
  4 Martins, Emma                Ottawa Gee-Gees           8.13q  2
  5 Ogunremi, Doyin              Ottawa Gee-Gees           8.29q  1
  6 Palmer, Naomi                Laurentian V              8.61q  2
  7 Austin, Nadia                Guelph Gryphons           8.67q  1
  8 Morris, Catherine            Waterloo Warriors         8.82q  3
  9 Landry, Abby                 Ottawa Gee-Gees           8.85q  3
 10 Brennan, Kelly               Ottawa Gee-Gees           8.89q  2
 11 Ostertag, Coralie            Ottawa Gee-Gees           8.96q  4
 12 So, Gloria                   Waterloo Warriors         9.82q  4

Event 15  Men 60 Meter Dash
================================================================   
    Name                    Year School                 Prelims    
================================================================   
Heat  1 Preliminaries                                              
  1 Makcemus, Markmeena          York Lions                7.46q   
  2 Ryan, Ethan                  Waterloo Warriors         7.63q   
Heat  2 Preliminaries                                              
  1 Noel De Tilly, Alexandre     Laurentian V              7.39q   
  2 Leger, Zacharie              Ottawa Gee-Gees           7.60q   
Heat  3 Preliminaries                                              
  1 Moulongou, David             Ottawa Gee-Gees           7.37q   
  2 Bovell, Curtis               Waterloo Warriors         7.43q   
  3 Nonez, Fabrice               Ottawa Gee-Gees           7.56q   
Heat  4 Preliminaries                                              
  1 Routhier, Tristan            Laurentian V              7.34q   
  2 Downs, Champion              York Lions                7.38q   
  3 Dommasch, Noah               Guelph Gryphons           7.52q   
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Routhier, Tristan            Laurentian V              7.34q  4
  2 Moulongou, David             Ottawa Gee-Gees           7.37q  3
  3 Downs, Champion              York Lions                7.38q  4
  4 Noel De Tilly, Alexandre     Laurentian V              7.39q  2
  5 Bovell, Curtis               Waterloo Warriors         7.43q  3
  6 Makcemus, Markmeena          York Lions                7.46q  1
  7 Dommasch, Noah               Guelph Gryphons           7.52q  4
  8 Nonez, Fabrice               Ottawa Gee-Gees           7.56q  3
  9 Leger, Zacharie              Ottawa Gee-Gees           7.60q  2
 10 Ryan, Ethan                  Waterloo Warriors         7.63q  1

Event 16  Women 60 Meter Hurdles
================================================================   
    Name                    Year School                 Prelims    
================================================================   
Heat  1 Preliminaries                                              
  1 Telford, Alexandra           Carleton Ravens           9.41q   
 -- Slobodzian, Aspen            Guelph Gryphons            DNF    
Heat  2 Preliminaries                                              
  1 Harrison, Anaya-Nichole      Guelph Gryphons           9.08q   
  2 Zaraska, Chloe               Guelph Gryphons           9.66q   
  3 Landry, Abby                 Ottawa Gee-Gees          10.14q   
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Harrison, Anaya-Nichole      Guelph Gryphons           9.08q  2
  2 Telford, Alexandra           Carleton Ravens           9.41q  1
  3 Zaraska, Chloe               Guelph Gryphons           9.66q  2
  4 Landry, Abby                 Ottawa Gee-Gees          10.14q  2
 -- Slobodzian, Aspen            Guelph Gryphons            DNF   1

Event 14  Women 60 Meter Dash
=======================================================================   
    Name                    Year School                  Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1 Finals                                                         
  1 Telford, Alexandra           Carleton Ravens           7.70           
  2 Drosdowech, Sonja            Guelph Gryphons           7.93           
  3 Clarke, Janelle              Waterloo Warriors         8.01           
  4 Martins, Emma                Ottawa Gee-Gees           8.09           
Section  2 Finals                                                         
  1 Ogunremi, Doyin              Ottawa Gee-Gees           8.26           
  2 Landry, Abby                 Ottawa Gee-Gees           8.74           
  3 Ostertag, Coralie            Ottawa Gee-Gees           8.75           
  4 Brennan, Kelly               Ottawa Gee-Gees           8.85           
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Telford, Alexandra           Carleton Ravens           7.70   1       
  2 Drosdowech, Sonja            Guelph Gryphons           7.93   1       
  3 Clarke, Janelle              Waterloo Warriors         8.01   1       
  4 Martins, Emma                Ottawa Gee-Gees           8.09   1       
  5 Ogunremi, Doyin              Ottawa Gee-Gees           8.26   2       
  6 Landry, Abby                 Ottawa Gee-Gees           8.74   2       
  7 Ostertag, Coralie            Ottawa Gee-Gees           8.75   2       
  8 Brennan, Kelly               Ottawa Gee-Gees           8.85   2       

Event 15  Men 60 Meter Dash
=======================================================================   
    Name                    Year School                  Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1 Finals                                                         
  1 Moulongou, David             Ottawa Gee-Gees           7.26           
  2 Routhier, Tristan            Laurentian V              7.33           
  3 Downs, Champion              York Lions                7.36           
  4 Noel De Tilly, Alexandre     Laurentian V              7.36           
Section  2 Finals                                                         
  1 Makcemus, Markmeena          York Lions                7.46           
  2 Bovell, Curtis               Waterloo Warriors         7.58           
Section  3 Finals                                                         
  1 Ryan, Ethan                  Waterloo Warriors         7.60           
  2 Nonez, Fabrice               Ottawa Gee-Gees           7.60           
  3 Leger, Zacharie              Ottawa Gee-Gees           7.62           
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Moulongou, David             Ottawa Gee-Gees           7.26   1       
  2 Routhier, Tristan            Laurentian V              7.33   1       
  3 Downs, Champion              York Lions                7.36   1       
  4 Noel De Tilly, Alexandre     Laurentian V              7.36   1       
  5 Makcemus, Markmeena          York Lions                7.46   2       
  6 Bovell, Curtis               Waterloo Warriors         7.58   2       
  7 Ryan, Ethan                  Waterloo Warriors         7.60   3       
  8 Nonez, Fabrice               Ottawa Gee-Gees           7.60   3       
  9 Leger, Zacharie              Ottawa Gee-Gees           7.62   3       

Event 16  Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Telford, Alexandra           Carleton Ravens           9.15        
  2 Harrison, Anaya-Nichole      Guelph Gryphons           9.20        
  3 Zaraska, Chloe               Guelph Gryphons           9.81        
  4 Landry, Abby                 Ottawa Gee-Gees          10.38        

Event 7  Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Elizarov, Jennifer           Guelph Gryphons         J3.83m        
  2 Throndson, Alexzandra        Toronto Vars            J3.83m        
  3 Rodney, Mia                  Guelph Gryphons         J3.78m        
  4 Lam, Lynton                  Guelph Gryphons         J3.58m        
  5 Petkovic, Zoe                Toronto Vars            J3.48m        
  6 Miller, Quinn                Toronto Vars            J3.48m        
  7 Boxer, Sophie                Guelph Gryphons         J3.23m        
  7 Walsh, Bryn                  Toronto Vars            J3.23m        
  9 Verhoeve, Marly              Guelph Gryphons         J3.08m        

Event 5  Women High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Branderhorst, Emily          Toronto Vars            J1.67m        
  1 Dale, Emma                   Toronto Vars            J1.67m        
  3 Alton, Arabella              Guelph Gryphons         J1.67m        
  4 Blair, Hannah                Waterloo Warriors       J1.63m        
  5 Willett, Bella               Toronto Vars            J1.63m        
  6 Markovinovic, Celia          Waterloo Warriors       J1.53m        
  7 Moreland, Elizabeth          Ottawa Gee-Gees         J1.53m        
  8 Henneberry, Samantha         York Lions              J1.53m        

Event 3  Women Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Schulz, Kristen              Toronto Vars            11.66m        
  2 Roach, Jada                  Toronto Vars            11.29m        
  3 Jodoin, Hanna                Guelph Gryphons         11.23m        
  4 Harris, Alex                 Guelph Gryphons         11.07m        
  5 O'Brien, Odessa              Toronto Vars            10.78m        
  5 Sivanathan, Akshanaa         York Lions              10.78m        
  7 Yiridoe, Martha              Guelph Gryphons         10.56m        
  8 Dobson-Takoff, Emma          Ottawa Gee-Gees         10.47m        
  9 Sivachandran, Shankari       York Lions              10.18m        
 10 Moreland, Elizabeth          Ottawa Gee-Gees         10.16m        
 11 Sasikumar, Saraphtha         York Lions              10.10m        
 12 So, Gloria                   Waterloo Warriors        9.83m        
 13 Morris, Catherine            Waterloo Warriors        9.35m        
 14 Martin, Kaya                 York Lions               8.65m        
 -- Hackman, Abby                Ottawa Gee-Gees           FOUL        

Event 6  Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Dommasch, Noah               Guelph Gryphons         J1.88m        
  2 McGregor, Mason              Toronto Vars            J1.88m        
 -- Davidson, Solomon            Waterloo Warriors           NH        
 -- deBlois, Corbin              Guelph Gryphons             NH        
 -- Grout, Aiden                 Toronto Vars                NH        

Event 8  Men Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Woods, Bennett               Guelph Gryphons         J4.32m        
  1 Anger, Aidan                 Guelph Gryphons         J4.32m        
  3 McRae, Liam                  Toronto Vars            J4.32m        
  4 Lemon, Ben                   Guelph Gryphons         J4.02m        
  5 Shen, Bill                   Toronto Vars            J3.57m        

Event 4  Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Akinduro, Femi               Toronto Vars            15.16m        
  2 Zongo, Fabrice Marvin        Laurentian V            14.69m        
  3 Bovell, Curtis               Waterloo Warriors       14.35m        
  4 Peel, Scott                  Guelph Gryphons         14.34m        
  5 Colquham, Jackson            Ottawa Gee-Gees         13.55m        
  6 Phan, Henry                  York Lions              11.92m        
  7 Powles, Gregory              Ottawa Gee-Gees         11.46m        

Event 1  Women Long Jump
=======================================================================   
    Name                    Year School                  Finals  Points   
=======================================================================   
Flight  1                                                                 
  1 Jones, Leah                  York Lions               5.84m           
  2 Habash, Milenne              Guelph Gryphons          5.69m           
  3 Clarke, Janelle              Waterloo Warriors        5.59m           
  4 Drosdowech, Sonja            Guelph Gryphons          5.41m           
  5 Gurley, Rasheeda             York Lions               5.39m           
  6 Agboola, Rofiat              Western Mustangs         5.38m           
  7 Blair, Hannah                Waterloo Warriors        5.37m           
  8 Boxer, Sophie                Guelph Gryphons          4.98m           
  9 Dobson-Takoff, Emma          Ottawa Gee-Gees          4.82m           
 10 Markovinovic, Celia          Waterloo Warriors        4.71m           
 11 Moreland, Elizabeth          Ottawa Gee-Gees          4.59m           
 12 Austin, Nadia                Guelph Gryphons          4.52m           
 13 So, Gloria                   Waterloo Warriors        4.51m           
 14 Morris, Catherine            Waterloo Warriors        4.29m           
 15 Hackman, Abby                Ottawa Gee-Gees          4.11m           
 -- Borntraeger, Kaylie          Toronto Vars                ND           
Flight  2                                                                 
  1 Bryson, Megan                Toronto Vars             5.36m           
  2 Henry, Olivia                York Lions               5.12m           
 -- Eastmond, Madeleine          York Lions                  ND           
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Jones, Leah                  York Lions               5.84m   1       
  2 Habash, Milenne              Guelph Gryphons          5.69m   1       
  3 Clarke, Janelle              Waterloo Warriors        5.59m   1       
  4 Drosdowech, Sonja            Guelph Gryphons          5.41m   1       
  5 Gurley, Rasheeda             York Lions               5.39m   1       
  6 Agboola, Rofiat              Western Mustangs         5.38m   1       
  7 Blair, Hannah                Waterloo Warriors        5.37m   1       
  8 Bryson, Megan                Toronto Vars             5.36m   2       
  9 Henry, Olivia                York Lions               5.12m   2       
 10 Boxer, Sophie                Guelph Gryphons          4.98m   1       
 11 Dobson-Takoff, Emma          Ottawa Gee-Gees          4.82m   1       
 12 Markovinovic, Celia          Waterloo Warriors        4.71m   1       
 13 Moreland, Elizabeth          Ottawa Gee-Gees          4.59m   1       
 14 Austin, Nadia                Guelph Gryphons          4.52m   1       
 15 So, Gloria                   Waterloo Warriors        4.51m   1       
 16 Morris, Catherine            Waterloo Warriors        4.29m   1       
 17 Hackman, Abby                Ottawa Gee-Gees          4.11m   1       
 -- Eastmond, Madeleine          York Lions                  ND   2       
 -- Borntraeger, Kaylie          Toronto Vars                ND   1       

Event 2  Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 West, Kenneth                Western Mustangs         7.39m        
  2 Che, Eric                    Toronto Vars             7.37m        
  3 Indome, Matt                 Western Mustangs         7.03m        
  4 Denman, Ryan                 Toronto Vars             6.72m        
  5 Bovell, Curtis               Waterloo Warriors        6.52m        
  6 Dommasch, Noah               Guelph Gryphons          6.26m        
  7 Colquham, Jackson            Ottawa Gee-Gees          6.08m        
  8 Ryan, Ethan                  Waterloo Warriors        5.79m        
  9 Powles, Gregory              Ottawa Gee-Gees          5.25m        

Event 11  Women Weight Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Fawcett, Emily               Guelph Gryphons         17.31m        
  2 Brooks, Kaitlin              York Lions              15.25m        
  3 Mori, Meghan                 Guelph Gryphons         12.92m        
  4 Noel, Tamia                  Guelph Gryphons         12.65m        
  5 Kester, Mary-Elizabeth       Guelph Gryphons         12.14m        

=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Josie, Mackenzie             Guelph Gryphons         15.15m        
  2 Elliot, Jeremy               York Lions              14.76m        
  3 Loenhart, Matthew            Toronto Vars            13.99m        
  4 Babits, John                 Toronto Vars            13.19m        
  5 Omeire, Jamieson             York Lions              11.33m        
  6 Ponsamy, Senthuran           York Lions              10.61m        

Event 9  Women Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Brooks, Kaitlin              York Lions              14.51m        
  2 Noel, Tamia                  Guelph Gryphons         13.00m        
  3 Kester, Mary-Elizabeth       Guelph Gryphons         11.91m        
  4 Blair, Hannah                Waterloo Warriors       11.63m        
  5 Asiamah, Brianna             Ottawa Gee-Gees         11.61m        
  6 Mori, Meghan                 Guelph Gryphons         11.56m        
  7 Bolton, Charlotte            York Lions               7.72m        

Event 10  Men Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Josie, Mackenzie             Guelph Gryphons         14.17m        
  2 Jeffery, Alec                Carleton Ravens         13.04m        
  3 Elliot, Jeremy               York Lions              12.92m        
  4 Jolak, Afram                 Guelph Gryphons         11.95m        
  5 Babits, John                 Toronto Vars            10.86m        
  6 Loenhart, Matthew            Toronto Vars             9.99m        
  7 Ponsamy, Senthuran           York Lions               9.84m        
  8 Omeire, Jamieson             York Lions               9.61m        

User Comments

  • Currently, there are no comments.