Army Westpoint Hy-Tek's MEET MANAGER 5:58 PM 2/8/2003 Page 1
Demo Meet - 2/8/2003
Results
Event 1 Men 5000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Minor, Marc Army 15:50.64 7
2 Dillaway, Forrest Cornell 15:00.00 15:58.96 5
3 Cater-Cyker, Zac Cornell 16:01.56 4
4 Golding, Wyatt Yale 15:35.00 16:10.31 3
5 Falcon, Dominic Army 16:34.00 2
Event 2 Women 55 Meter Hurdles
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Rowe, Lauren Army 8.42 8.30 7
2 Ramsey, Caitlin Cornell 8.49 8.45 5
3 Mosley, Merili Cornell 8.59 8.48 4
4 Svoboda, Katrina Yale 8.81 8.70 3
5 Gruebol, Jamie Cornell 8.86 x8.89
6 Tawiah, Tracey Army 8.86 8.90 2
7 Lawson, Kate Yale 8.81 8.91 1
8 Rice, Deanna Yale 9.47 x9.44
Event 2 Women 55 Meter Hurdles
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Rowe, Lauren Army 8.44 8.42 q 2
2 Ramsey, Caitlin Cornell 9.00 8.49 q 1
3 Mosley, Merili Cornell 9.02 8.59 q 2
4 Lawson, Kate Yale 8.70 8.81 q 2
4 Svoboda, Katrina Yale 8.75 8.81 q 1
6 Gruebol, Jamie Cornell 9.21 8.86 q 2
6 Tawiah, Tracey Army 8.94 8.86 q 1
8 Rice, Deanna Yale 9.65 9.47 q 2
9 Smith, Ruth Army 9.40 9.51 2
10 Finley, Lydia Yale 9.50 9.69 1
11 Millard, Maria Cornell 9.84 1
Event 3 Men 55 Meter Hurdles
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Hopper, Trevor Army 7.76 7.77 7
2 Simon, Rene Army 7.94 7.94 5
3 Podorson, Eric Cornell 7.98 7.98 4
4 Manzo, Rod Army 7.99 x8.02
5 Earle, Brendan Cornell 7.97 8.19 3
6 Albrechi-Carrio, Ethan Cornell 8.44 x8.42
7 Powell, Brian Army 8.42 x8.55
8 Brown, Michael Yale 8.42 8.57 2
Event 3 Men 55 Meter Hurdles
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Hopper, Trevor Army 7.48 7.76 q 2
2 Simon, Rene Army 7.94 7.94 q 1
3 Earle, Brendan Cornell 8.52 7.97 q 1
Preliminaries ... (Event 3 Men 55 Meter Hurdles)
Name School Seed Prelims H#
4 Podorson, Eric Cornell 8.52 7.98 q 2
5 Manzo, Rod Army 7.94 7.99 q 1
6 Powell, Brian Army 8.41 8.42 q 2
6 Brown, Michael Yale 8.05 8.42 q 1
8 Albrechi-Carrio, Ethan Cornell 8.89 8.44 q 1
9 Haidri, Mojteba Cornell 9.00 8.51 2
Event 4 Men 55 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Wooley, Rahim Cornell 6.57 6.55 7
2 White, William Army 6.63 6.62 5
3 Resnick, Mikel Army 6.67 6.67 4
4 J. Hart, Jason Cornell 6.67 6.67 3
5 Gilles, Kevin Army 6.68 x6.68
6 Thomas, Anthony Yale 6.69 6.70 2
Event 4 Men 55 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Wooley, Rahim Cornell 6.99 6.57 q 2
2 Carew, Quinton Cornell 6.89 6.60 q 1
3 White, William Army 6.60 6.63 q 2
4 Goggins, Kenan Cornell 7.05 6.64 q 2
5 J. Hart, Jason Cornell 7.09 6.67 q 1
5 Resnick, Mikel Army 6.67 6.67 q 2
7 Gilles, Kevin Army 6.60 6.68 q 1
8 Thomas, Anthony Yale 6.59 6.69 q 2
9 Collins, Ryan Army 6.75 6.71 1
10 Jenkins, Perry Army 6.75 6.76 1
11 Danahue, Brian Cornell 7.32 6.86 1
12 Walker, Michael Yale 6.65 6.89 1
13 Malizia, Chris Yale 6.70 7.02 2
14 McKay, Brandon Yale 6.70 7.07 1
15 Fong, Matthew Yale 6.90 7.11 2
Event 5 Women 55 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Woodard, Yale Yale 7.14 7.14 7
2 Arnold, Conneil Cornell 7.35 7.28 5
3 Jay, Katy Cornell 7.22 7.29 4
4 Martin, Tiffany Army 7.31 7.30 3
5 Seale, Jan Cornell 7.31 x7.33
6 Perez, Emily Army 7.39 7.46 2
7 Allen, Kim Army 7.53 x7.50
8 Arthur, Candace Yale 7.46 7.54 1
Event 5 Women 55 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Woodard, Yale Yale 7.14 7.14 q 2
Preliminaries ... (Event 5 Women 55 Meter Dash)
Name School Seed Prelims H#
2 Jay, Katy Cornell 7.80 7.22 q 2
3 Seale, Jan Cornell 7.76 7.31 q 1
3 Martin, Tiffany Army 7.25 7.31 q 1
5 Arnold, Conneil Cornell 7.90 7.35 q 1
6 Perez, Emily Army 7.38 7.39 q 2
7 Arthur, Candace Yale 7.39 7.46 q 1
8 Allen, Kim Army 7.38 7.53 q 2
9 Ferguson, Elizabeth Cornell 8.03 J7.53 1
10 Mosley, Merili Cornell 8.30 7.68 2
11 Stephens, Seneca Army 7.77 7.70 1
12 Ramsey, Caitlin Cornell 8.29 7.71 2
13 Peebles, Leslie Army 7.80 7.75 1
Event 6 Men 1 Mile Run
Name School Seed Finals Points
1 Sakala, Phillip Army 4:16.02 7
2 Mackenzie, Sam Cornell 4:16.00 4:16.16 5
3 Moriarty, Casey Yale 4:16.00 4:16.34 4
4 Meyer, Lucas Yale 4:16.00 4:17.73 3
5 Strozier, Paul Army 4:21.08 2
6 Wroblewski, Cory Army x4:28.65
7 Palermo, Ed Cornell 4:18.00 4:30.72 1
8 Turner, Mark Yale 4:20.00 x4:34.92
9 Mathis, Ronnie Army x4:35.83
10 Humphreys, Mike Army x4:42.68
11 Mooneyham, Chris Army x4:46.30
Event 7 Women 1 Mile Run
Name School Seed Finals Points
1 O'Neill, Kate Yale 4:50.00 4:49.63 7
2 Whelan, Natalie Cornell 4:55.60 5
3 Urick, Ashley Army 5:00.10 4
4 Meil, Jenn Cornell 5:02.95 3
5 Coseo, Sarah Cornell x5:06.94
6 Planer, Christy Cornell x5:09.34
7 Mitchell, Lindsay Yale 5:05.00 5:12.01 2
8 Seefeldt, Alexis Army 5:24.22 1
9 Zielen-Ersing, Desiree Army x5:26.91
10 Wollschlager, Mary Army x5:35.23
Event 8 Men 400 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Eremilla, Brian Cornell 49.55 50.13 2 7
2 DeLaski, Robert Yale 49.50 50.62 2 5
3 Hopper, Trevor Army 49.71 50.77 2 4
4 Ayers, Ed Army 49.80 51.30 2 3
5 Hoopes, Oliver Cornell 50.10 51.72 1 2
6 Alexander, Kevin Yale 51.90 52.16 1 1
7 Savary, Mikhaile Cornell 50.65 x52.41 1
8 Wesley, Scott Army 51.20 x52.81 1
--- Kiselycznyk, Mike Cornell 49.75 DNF 2
Event 9 Women 400 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Jay, Katy Cornell 56.46 2 7
2 Steed, Kari Cornell 57.84 2 5
3 Kreider, Anika Yale 58.50 59.60 2 4
4 Crispell, Jill Cornell x59.91 1
5 Aplon, Sharonda Army 59.20 1:01.05 2 3
6 Gruebol, Jamie Cornell x1:01.70 1
7 Zier, Caroline Yale 59.60 1:02.63 2 2
Event 10 Men 500 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Nanaszko, Mike Cornell 1:05.05 1:06.61 2 7
2 Simonds, Greg Cornell 1:05.01 1:06.87 2 5
3 Vagley, Adam Cornell 1:06.70 x1:07.79 1
4 Small, James Army 1:07.90 2 4
5 Brown, Michael Yale 1:06.30 1:08.47 2 3
6 Taylor, Shomari Yale 1:06.30 1:08.51 2 2
7 Migliori, Steve Army 1:09.01 1 1
8 Iten, Chris Army x1:09.15 1
9 Hermongeno, George Army x1:09.32 1
10 Blewett, Ken Army 1:09.90 x1:09.40 1
11 Hoffman, Matt Army 1:08.80 x1:10.46 2
Event 11 Women 500 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Brown, Jessica Cornell 1:15.10 2 7
2 Brown, Shonda Cornell 1:16.21 2 5
3 Greene, Katie Yale 1:17.50 1:17.78 2 4
4 Trotter, Linda Cornell x1:20.49 1
5 Eubanks, Elise Army 1:17.95 1:21.13 2 3
6 Rauth, Rebecca Yale 1:17.07 1:21.30 2 2
7 Braboy, LaQuisha Army 1:17.95 1:22.14 2 1
8 Sim, Alicia Cornell x1:22.44 1
9 Morency, Sibile Yale 1:21.50 x1:23.50 1
10 Tawiah, Tracey Army 1:22.60 x1:24.94 1
Event 12 Men 800 Meter Dash
Name School Seed Finals Points
1 Motzenbecker, Eric Army 1:55.51 6
1 Connolly, James Cornell 1:55.70 1:55.51 6
3 Hall, Gordon Cornell 1:56.90 1:58.25 4
4 Kim, Seann Army 1:58.35 3
5 Falco, Mark Yale 1:57.00 1:58.72 2
6 Mauser, Reed Yale 1:56.00 2:00.59 1
7 Allen, Mike Cornell 1:56.00 x2:00.98
8 Corona, Tony Army x2:02.36
9 Kelly, Justin Army 1:57.60 x2:03.09
10 Marino, Michael Yale 2:01.00 x2:04.54
Event 13 Women 800 Meter Dash
Name School Seed Finals Points
1 Dickens, Rebecca Yale 2:10.00 2:11.07 7
(Event 13 Women 800 Meter Dash)
Name School Seed Finals Points
2 Hansgate, Ann Cornell 2:13.43 5
3 Gingerich, Natalie Cornell 2:13.60 4
4 Graham, Lauren Cornell x2:17.19
5 Cahill, Natalie Army 2:18.73 3
6 Smith, Sarah Yale 2:21.00 2:19.95 2
7 Morgan, Ruth Cornell x2:21.49
8 Kessler-Detienn, Sarah Army 2:21.85 1
9 Kulungowski, Megan Army x2:27.73
10 Mazandi, Vanessa Yale 2:16.00 x2:31.99
Event 14 Men 1000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Gonzalez, Aldo Cornell 2:28.00 2:28.49 7
2 Dreher, Jon Army 2:29.76 5
3 Lobue, Robert Yale 2:28.00 2:30.11 4
4 Heely, Eric Army 2:30.89 3
5 Ferrara, Matt Army x2:32.23
6 Murtaugh, Brian Army x2:33.98
7 Boshart, Mathew Yale 2:28.00 2:34.46 2
8 Rhodes, Jon Army x2:36.50
9 McGowan, Ross Cornell 2:33.00 2:38.20 1
Event 15 Women 1000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Hunter, Rebecca Yale 2:55.00 2:55.59 7
2 Kaplar, Alison Cornell 2:57.29 5
3 Richards, Carrie Cornell 2:58.40 4
4 Miller, Kinsey Cornell x2:59.00
5 Knuckles, Mandy Cornell x2:59.03
6 Everding, Vanessa Yale 3:00.00 2:59.57 3
7 Donais, Melissa Yale 3:00.00 x3:00.19
8 Richardson, Stephanie Army 3:01.54 2
9 Cole, Ann Lee Army 3:01.99 1
10 Harrington, Rachel Yale 3:02.00 x3:03.07
11 Robinson, Ashley Cornell x3:04.11
12 Haag, Sara Army x3:11.89
Event 16 Men 200 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Wooley, Rahim Cornell 22.23 22.74 3 7
2 Collins, Ryan Army 22.75 22.96 3 5
3 Thomas, Anthony Yale 23.02 2 4
4 DeLaski, Robert Yale 22.60 23.09 3 3
5 Haseman, Mark Army 23.00 23.17 3 2
6 Ayers, Ed Army 22.86 x23.45 3
7 Gilles, Kevin Army 23.85 x23.58 1
8 Resnick, Mikel Army 23.10 x23.87 2
9 Malizia, Chris Yale 23.80 x24.14 1
10 Danahue, Brian Cornell 23.37 24.16 2 1
11 McKay, Brandon Yale 23.50 x24.20 2
12 Jenkins, Perry Army 24.00 x24.45 1
(Event 16 Men 200 Meter Dash)
Name School Seed Finals H# Points
13 Alexander, Kevin Yale 23.00 x24.83 3
Event 17 Women 200 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Jay, Katy Cornell 24.73 3 7
2 Woodard, Yale Yale 25.00 25.22 3 5
3 Steed, Kari Cornell 25.82 3 4
4 Arnold, Conneil Cornell x26.29 2
5 Brown, Shonda Cornell x26.36 2
6 Cort, Aisha Yale 26.36 26.47 2 3
7 Arthur, Candace Yale 25.65 x26.64 3
8 Ferguson, Elizabeth Cornell x27.13 1
9 Allen, Kim Army 26.85 27.50 3 2
10 Zier, Caroline Yale 26.60 x28.05 1
11 Stephens, Seneca Army 27.70 28.13 2 1
12 Peebles, Leslie Army 28.00 x28.54 2
--- Mosley, Merili Cornell DNF 1
Event 18 Men 3000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Delong, Bill Eastern Albany 8:11.00 8:08.17 7
2 Dwyer, Robert Yale 8:28.00 8:27.84 5
3 Morl, Emory Cornell 8:25.00 8:28.73 4
4 Chappell, Seth Army 8:33.39 3
5 Yelsey, Josh Yale 8:28.00 8:40.07 2
6 Smead, Aaron Army 8:40.98 1
7 Johnson, Daryn Cornell 8:30.00 8:42.90
8 Fix, Bobby Army x8:45.66
9 Teague, Andrew Army x8:49.54
Event 19 Women 3000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 O'Neill, Laura Yale 9:25.00 9:33.27 7
2 Boyles, Kate Cornell 9:48.30 5
3 McCabe, Emily Cornell 10:02.42 4
4 Sawicki, Alex Yale 10:00.00 10:03.25 3
5 Davis, Lauren Yale 10:10.00 x10:04.23
6 Simon, Alyssa Cornell x10:05.84
7 Sawicki, Nadia Yale 10:10.00 x10:12.90
8 Hajec, Jill Army 10:13.17 2
9 Martin, Anne Yale 10:10.00 x10:19.18
10 Vince, Emily Yale 10:15.00 x10:21.56
11 Mahoney, Tara Army 11:00.19 1
12 Finch, Lindsey Yale 11:10.00 x11:34.01
Event 20 Men 4x400 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Army A 3:22.39 7
2 Cornell A 3:24.07 5
3 Yale A 3:25.48 3
4 Army B x3:28.57
Event 21 Women 4x400 Meter Relay
Team Relay Seed Finals H# Points
1 Cornell A 3:50.87 2 7
2 Yale A 3:55.92 2 5
3 Cornell B x4:03.47 1
4 Army A 4:05.57 2 3
5 Cornell C x4:05.68 1
6 Yale B x4:06.65 1
7 Yale C x4:13.89 1
Event 22 Men 4x800 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Yale A 7:53.59 7
2 Army A 7:57.99 5
3 Cornell A 7:58.53 3
4 Army B x8:36.91
Event 23 Women 4x800 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Yale A 9:14.63 7
2 Cornell A 9:15.69 5
3 Army B 9:34.04 3
4 Army A x10:00.95
Event 24 Men Weight Throw
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Longley- Cook, Giles Cornell 17.65m 17.65m 7
2 Castro, Al Army 16.42m 17.19m 5
3 Schmitt, Matt Army 16.16m 16.16m 4
4 Czerwinski, Allen Yale 15.85m 15.85m 3
5 Lawrie, Nathan Yale 14.51m 14.68m 2
--- Scarpa, Mike Cornell 13.77m x
--- Dzwilefsky, Matt Army 13.74m x
Event 24 Men Weight Throw
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Longley- Cook, Giles Cornell 17.50m 17.65m q
2 Castro, Al Army 16.42m q
3 Schmitt, Matt Army 16.16m q
4 Czerwinski, Allen Yale 15.50m 15.85m q
5 Lawrie, Nathan Yale 15.00m 14.51m q
6 Wilson, Kevin Cornell 14.20m 14.10m
7 Scarpa, Mike Cornell 15.30m 13.77m
8 Dzwilefsky, Matt Army 13.74m
9 O'Dwyer, Eoghan Yale 14.50m 13.44m
10 Hatalla, Brian Yale 12.68m
11 Czerwinski, Doug Yale 13.00m 12.41m
12 Gerdes, Robert Army 12.16m
--- Knight, Zac Cornell 14.00m ND
Event 25 Women Weight Throw
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Tucker, Becky Cornell 15.71m 16.69m 7
2 Coleman, Tracey Army 15.95m 15.95m 5
3 Horskee, Sarah Cornell 15.75m 15.75m 4
4 Albritton, Ashley Army 15.01m 15.65m 3
5 Ibidunni, Sheeba Cornell 13.90m x13.90m
Event 25 Women Weight Throw
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Coleman, Tracey Army 15.95m q
2 Horskee, Sarah Cornell 15.75m q
3 Tucker, Becky Cornell 15.71m q
4 Albritton, Ashley Army 15.01m q
5 Ibidunni, Sheeba Cornell 13.90m q
6 Angelopoulus, Margo Yale 13.17m
7 Kincaid, Ashley Cornell 13.00m
8 Rowe, Kirsten Army 10.87m
9 Lindgrensavage, Ceren Yale 10.58m
Event 26 Men Shot Put
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Kingrey, Derek Cornell 16.69m 16.76m 7
2 Beadle, Zac Cornell 15.36m 15.48m 5
3 Harris, Brian Army 14.00m 14.72m 4
4 Lawrie, Nathan Yale 14.44m 14.44m 3
5 Pendleton, Travis Army 13.86m 13.86m 2
Event 26 Men Shot Put
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Kingrey, Derek Cornell 17.30m 16.69m q
2 Beadle, Zac Cornell 17.01m 15.36m q
3 Lawrie, Nathan Yale 15.00m 14.44m q
4 Harris, Brian Army 14.00m q
5 Pendleton, Travis Army 13.86m q
6 Knight, Zac Cornell 14.00m 13.62m
7 Buerstatte, Craig Army 13.28m
8 Wells, Caleb Army 13.21m
9 Wilson, Kevin Cornell 14.20m 12.97m
10 O'Dwyer, Eoghan Yale 14.00m 12.78m
11 Smartt, Jason Army 12.05m
Event 27 Women Shot Put
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Horskee, Sarah Cornell 13.40m 14.13m 7
2 Fields, Sara Army 12.91m 14.04m 5
3 Tucker, Becky Cornell 12.33m 12.56m 4
4 Angelopoulus, Margo Yale 12.44m 12.51m 3
Finals ... (Event 27 Women Shot Put)
Name School Prelims Finals Points
5 Coleman, Tracey Army 12.19m 12.19m 2
Event 27 Women Shot Put
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Horskee, Sarah Cornell 13.40m q
2 Fields, Sara Army 12.91m q
3 Angelopoulus, Margo Yale 12.44m q
4 Tucker, Becky Cornell 12.33m q
5 Coleman, Tracey Army 12.19m q
6 Kincaid, Ashley Cornell 11.75m
7 Ibidunni, Sheeba Cornell 11.34m
8 Gruebol, Jamie Cornell 10.87m
9 Rowe, Kirsten Army 10.81m
10 Travis, Rachel Army 10.64m
11 Mandelkow, Kaitlin Army 10.57m
12 Lindgrensavage, Ceren Yale 10.47m
--- Albritton, Ashley Army ND
--- Millard, Maria Cornell ND
Event 28 Men Pole Vault
Name School Seed Finals Points
1 Ollner, Travis Cornell 5.20m 4.80m 7
2 Harbeck, Mike Cornell 4.95m 4.50m 5
3 Chapman, Jordan Yale 4.50m 4.50m 4
4 Marion, John Army 4.41m 4.50m 3
5 Johnson, Djani Cornell 4.65m x4.35m
6 Lobdell, Eric Army 4.11m 4.05m 2
--- Tanner, Chris Army 4.11m NH
--- Presser, Adam Yale 4.15m NH
Event 29 Women Pole Vault
Name School Seed Finals Points
1 Lederman, Molly Yale 3.45m 7
2 Dickens, Molly Cornell 3.30m 5
3 Viri, Patti Cornell 3.00m 4
4 Feeley, Lynne Cornell x2.85m
5 Travis, Rachel Army 2.43m J2.85m 3
6 Lee, Melina Army 2.43m 2.40m 2
--- Leung, Amy Cornell NH
Event 30 Men High Jump
Name School Seed Finals Points
1 Manzo, Rod Army 2.08m 2.03m 7
2 Chapman, Jordan Yale 2.01m 1.98m 5
3 Beauchman, Jihad Yale 2.01m 1.93m 3 . 50
3 McDonough, Pat Cornell 2.01m 1.93m 3 . 50
5 Farrell, Adam Cornell 2.01m J1.93m 2
6 Schmidt, Ryan Cornell 2.01m xJ1.93m
7 Jefferson, Brian Army 1.98m x1.88m
7 Burke, Adam Army 1.98m 1.88m 1
7 Bray, Derin Yale 2.01m x1.88m
(Event 30 Men High Jump)
Name School Seed Finals Points
7 Stewart, Daniel Army 1.93m x1.88m
Event 31 Women High Jump
Name School Seed Finals Points
1 Wygant, Yale Yale 1.65m 7
2 Rowe, Lauren Army 1.64m 1.55m 5
3 Snyder, Karen Cornell J1.55m 4
4 Millard, Maria Cornell 1.50m 3
5 Cuttino, Christee Army 1.60m 1.45m 1 . 50
5 Bergman, Erica Yale 1.45m 1 . 50
7 Brown, Sandra Army 1.58m x1.40m
--- Brown, Jessica Cornell NH
Event 32 Men Long Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Kauno, Tylor Cornell 7.07m 7.32m 7
2 Thomas, Anthony Yale 6.96m 6.96m 5
3 Weaver, Jeff Army 6.88m 6.95m 4
4 J. Hart, Jason Cornell 6.60m 6.70m 3
5 Taylor, Shomari Yale 6.42m 6.42m 2
Event 32 Men Long Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Kauno, Tylor Cornell 7.25m 7.07m q
2 Thomas, Anthony Yale 7.00m 6.96m q
3 Weaver, Jeff Army 7.18m 6.88m q
4 J. Hart, Jason Cornell 7.25m 6.60m q
5 Taylor, Shomari Yale 6.70m 6.42m q
6 Schmidt, Ryan Cornell 7.15m 6.38m
6 Seo, Jao Cornell 6.82m 6.38m
8 Clark, Jermain Army 6.66m 6.34m
9 Willis, Jevan Army 6.67m 6.25m
10 Albrechi-Carrio, Ethan Cornell 7.01m 6.21m
11 Stewart, Daniel Army 6.20m 5.99m
12 Lewis, Lawrence Army 6.30m 5.92m
--- Jones, Rich Cornell 7.23m ND
Event 33 Women Long Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Woodard, Yale Yale 5.66m 5.66m 7
2 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 5.34m 5.34m 5
3 Pilgrim, Kalila Cornell 5.04m 5.31m 4
4 Eubanks, Elise Army 5.28m 5.28m 3
5 Ferguson, Elizabeth Cornell 4.98m x4.98m
Event 33 Women Long Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Woodard, Yale Yale 5.66m q
Preliminaries ... (Event 33 Women Long Jump)
Name School Seed Prelims
2 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 5.34m q
3 Eubanks, Elise Army 5.48m 5.28m q
4 Pilgrim, Kalila Cornell 5.04m q
5 Ferguson, Elizabeth Cornell 4.98m q
6 Snyder, Karen Cornell 4.81m
7 Bergman, Erica Yale 4.70m
8 Walker, Jasmine Army 4.40m
Event 34 Men Triple Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Kauno, Tylor Cornell 14.71m 15.01m 7
2 Weaver, Jeff Army 14.56m 14.56m 5
3 Beauchman, Jihad Yale 13.97m 14.19m 4
4 J. Hart, Jason Cornell 13.86m 14.17m 3
5 Willis, Jevan Army 13.62m 13.74m 2
--- Schmidt, Ryan Cornell x
--- Lewis, Lawrence Army 12.57m x
--- Stewart, Daniel Army 12.34m x
--- Farrell, Adam Cornell 12.67m x
Event 34 Men Triple Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Kauno, Tylor Cornell 14.65m 14.71m q
2 Weaver, Jeff Army 14.38m 14.56m q
3 Beauchman, Jihad Yale 14.30m 13.97m q
4 J. Hart, Jason Cornell 14.55m 13.86m q
5 Willis, Jevan Army 13.78m 13.62m q
6 Resnick, Mike Army 13.12m 12.95m
7 Farrell, Adam Cornell 14.00m 12.67m
8 Lewis, Lawrence Army 13.11m 12.57m
9 Stewart, Daniel Army 12.50m 12.34m
Event 35 Women Triple Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Thomas, Dionna Yale 11.58m 11.58m 7
2 Pilgrim, Kalila Cornell 11.47m 11.48m 5
3 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 11.05m 11.37m 4
4 Snyder, Karen Cornell 10.98m x10.98m
5 Rowe, Lauren Army 10.69m 10.69m 3
--- Cuttino, Christee Army 9.66m x
Event 35 Women Triple Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Thomas, Dionna Yale 11.58m q
2 Pilgrim, Kalila Cornell 11.47m q
3 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 11.05m q
4 Snyder, Karen Cornell 10.98m q
5 Rowe, Lauren Army 10.75m 10.69m q
Preliminaries ... (Event 35 Women Triple Jump)
Name School Seed Prelims
6 Cuttino, Christee Army 10.00m 9.66m
--- Smith, Ruth Army 10.06m FOUL
Demo Meet - 2/8/2003
Results
Event 1 Men 5000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Minor, Marc Army 15:50.64 7
2 Dillaway, Forrest Cornell 15:00.00 15:58.96 5
3 Cater-Cyker, Zac Cornell 16:01.56 4
4 Golding, Wyatt Yale 15:35.00 16:10.31 3
5 Falcon, Dominic Army 16:34.00 2
Event 2 Women 55 Meter Hurdles
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Rowe, Lauren Army 8.42 8.30 7
2 Ramsey, Caitlin Cornell 8.49 8.45 5
3 Mosley, Merili Cornell 8.59 8.48 4
4 Svoboda, Katrina Yale 8.81 8.70 3
5 Gruebol, Jamie Cornell 8.86 x8.89
6 Tawiah, Tracey Army 8.86 8.90 2
7 Lawson, Kate Yale 8.81 8.91 1
8 Rice, Deanna Yale 9.47 x9.44
Event 2 Women 55 Meter Hurdles
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Rowe, Lauren Army 8.44 8.42 q 2
2 Ramsey, Caitlin Cornell 9.00 8.49 q 1
3 Mosley, Merili Cornell 9.02 8.59 q 2
4 Lawson, Kate Yale 8.70 8.81 q 2
4 Svoboda, Katrina Yale 8.75 8.81 q 1
6 Gruebol, Jamie Cornell 9.21 8.86 q 2
6 Tawiah, Tracey Army 8.94 8.86 q 1
8 Rice, Deanna Yale 9.65 9.47 q 2
9 Smith, Ruth Army 9.40 9.51 2
10 Finley, Lydia Yale 9.50 9.69 1
11 Millard, Maria Cornell 9.84 1
Event 3 Men 55 Meter Hurdles
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Hopper, Trevor Army 7.76 7.77 7
2 Simon, Rene Army 7.94 7.94 5
3 Podorson, Eric Cornell 7.98 7.98 4
4 Manzo, Rod Army 7.99 x8.02
5 Earle, Brendan Cornell 7.97 8.19 3
6 Albrechi-Carrio, Ethan Cornell 8.44 x8.42
7 Powell, Brian Army 8.42 x8.55
8 Brown, Michael Yale 8.42 8.57 2
Event 3 Men 55 Meter Hurdles
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Hopper, Trevor Army 7.48 7.76 q 2
2 Simon, Rene Army 7.94 7.94 q 1
3 Earle, Brendan Cornell 8.52 7.97 q 1
Preliminaries ... (Event 3 Men 55 Meter Hurdles)
Name School Seed Prelims H#
4 Podorson, Eric Cornell 8.52 7.98 q 2
5 Manzo, Rod Army 7.94 7.99 q 1
6 Powell, Brian Army 8.41 8.42 q 2
6 Brown, Michael Yale 8.05 8.42 q 1
8 Albrechi-Carrio, Ethan Cornell 8.89 8.44 q 1
9 Haidri, Mojteba Cornell 9.00 8.51 2
Event 4 Men 55 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Wooley, Rahim Cornell 6.57 6.55 7
2 White, William Army 6.63 6.62 5
3 Resnick, Mikel Army 6.67 6.67 4
4 J. Hart, Jason Cornell 6.67 6.67 3
5 Gilles, Kevin Army 6.68 x6.68
6 Thomas, Anthony Yale 6.69 6.70 2
Event 4 Men 55 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Wooley, Rahim Cornell 6.99 6.57 q 2
2 Carew, Quinton Cornell 6.89 6.60 q 1
3 White, William Army 6.60 6.63 q 2
4 Goggins, Kenan Cornell 7.05 6.64 q 2
5 J. Hart, Jason Cornell 7.09 6.67 q 1
5 Resnick, Mikel Army 6.67 6.67 q 2
7 Gilles, Kevin Army 6.60 6.68 q 1
8 Thomas, Anthony Yale 6.59 6.69 q 2
9 Collins, Ryan Army 6.75 6.71 1
10 Jenkins, Perry Army 6.75 6.76 1
11 Danahue, Brian Cornell 7.32 6.86 1
12 Walker, Michael Yale 6.65 6.89 1
13 Malizia, Chris Yale 6.70 7.02 2
14 McKay, Brandon Yale 6.70 7.07 1
15 Fong, Matthew Yale 6.90 7.11 2
Event 5 Women 55 Meter Dash
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Woodard, Yale Yale 7.14 7.14 7
2 Arnold, Conneil Cornell 7.35 7.28 5
3 Jay, Katy Cornell 7.22 7.29 4
4 Martin, Tiffany Army 7.31 7.30 3
5 Seale, Jan Cornell 7.31 x7.33
6 Perez, Emily Army 7.39 7.46 2
7 Allen, Kim Army 7.53 x7.50
8 Arthur, Candace Yale 7.46 7.54 1
Event 5 Women 55 Meter Dash
Name School Seed Prelims H#
Preliminaries
1 Woodard, Yale Yale 7.14 7.14 q 2
Preliminaries ... (Event 5 Women 55 Meter Dash)
Name School Seed Prelims H#
2 Jay, Katy Cornell 7.80 7.22 q 2
3 Seale, Jan Cornell 7.76 7.31 q 1
3 Martin, Tiffany Army 7.25 7.31 q 1
5 Arnold, Conneil Cornell 7.90 7.35 q 1
6 Perez, Emily Army 7.38 7.39 q 2
7 Arthur, Candace Yale 7.39 7.46 q 1
8 Allen, Kim Army 7.38 7.53 q 2
9 Ferguson, Elizabeth Cornell 8.03 J7.53 1
10 Mosley, Merili Cornell 8.30 7.68 2
11 Stephens, Seneca Army 7.77 7.70 1
12 Ramsey, Caitlin Cornell 8.29 7.71 2
13 Peebles, Leslie Army 7.80 7.75 1
Event 6 Men 1 Mile Run
Name School Seed Finals Points
1 Sakala, Phillip Army 4:16.02 7
2 Mackenzie, Sam Cornell 4:16.00 4:16.16 5
3 Moriarty, Casey Yale 4:16.00 4:16.34 4
4 Meyer, Lucas Yale 4:16.00 4:17.73 3
5 Strozier, Paul Army 4:21.08 2
6 Wroblewski, Cory Army x4:28.65
7 Palermo, Ed Cornell 4:18.00 4:30.72 1
8 Turner, Mark Yale 4:20.00 x4:34.92
9 Mathis, Ronnie Army x4:35.83
10 Humphreys, Mike Army x4:42.68
11 Mooneyham, Chris Army x4:46.30
Event 7 Women 1 Mile Run
Name School Seed Finals Points
1 O'Neill, Kate Yale 4:50.00 4:49.63 7
2 Whelan, Natalie Cornell 4:55.60 5
3 Urick, Ashley Army 5:00.10 4
4 Meil, Jenn Cornell 5:02.95 3
5 Coseo, Sarah Cornell x5:06.94
6 Planer, Christy Cornell x5:09.34
7 Mitchell, Lindsay Yale 5:05.00 5:12.01 2
8 Seefeldt, Alexis Army 5:24.22 1
9 Zielen-Ersing, Desiree Army x5:26.91
10 Wollschlager, Mary Army x5:35.23
Event 8 Men 400 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Eremilla, Brian Cornell 49.55 50.13 2 7
2 DeLaski, Robert Yale 49.50 50.62 2 5
3 Hopper, Trevor Army 49.71 50.77 2 4
4 Ayers, Ed Army 49.80 51.30 2 3
5 Hoopes, Oliver Cornell 50.10 51.72 1 2
6 Alexander, Kevin Yale 51.90 52.16 1 1
7 Savary, Mikhaile Cornell 50.65 x52.41 1
8 Wesley, Scott Army 51.20 x52.81 1
--- Kiselycznyk, Mike Cornell 49.75 DNF 2
Event 9 Women 400 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Jay, Katy Cornell 56.46 2 7
2 Steed, Kari Cornell 57.84 2 5
3 Kreider, Anika Yale 58.50 59.60 2 4
4 Crispell, Jill Cornell x59.91 1
5 Aplon, Sharonda Army 59.20 1:01.05 2 3
6 Gruebol, Jamie Cornell x1:01.70 1
7 Zier, Caroline Yale 59.60 1:02.63 2 2
Event 10 Men 500 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Nanaszko, Mike Cornell 1:05.05 1:06.61 2 7
2 Simonds, Greg Cornell 1:05.01 1:06.87 2 5
3 Vagley, Adam Cornell 1:06.70 x1:07.79 1
4 Small, James Army 1:07.90 2 4
5 Brown, Michael Yale 1:06.30 1:08.47 2 3
6 Taylor, Shomari Yale 1:06.30 1:08.51 2 2
7 Migliori, Steve Army 1:09.01 1 1
8 Iten, Chris Army x1:09.15 1
9 Hermongeno, George Army x1:09.32 1
10 Blewett, Ken Army 1:09.90 x1:09.40 1
11 Hoffman, Matt Army 1:08.80 x1:10.46 2
Event 11 Women 500 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Brown, Jessica Cornell 1:15.10 2 7
2 Brown, Shonda Cornell 1:16.21 2 5
3 Greene, Katie Yale 1:17.50 1:17.78 2 4
4 Trotter, Linda Cornell x1:20.49 1
5 Eubanks, Elise Army 1:17.95 1:21.13 2 3
6 Rauth, Rebecca Yale 1:17.07 1:21.30 2 2
7 Braboy, LaQuisha Army 1:17.95 1:22.14 2 1
8 Sim, Alicia Cornell x1:22.44 1
9 Morency, Sibile Yale 1:21.50 x1:23.50 1
10 Tawiah, Tracey Army 1:22.60 x1:24.94 1
Event 12 Men 800 Meter Dash
Name School Seed Finals Points
1 Motzenbecker, Eric Army 1:55.51 6
1 Connolly, James Cornell 1:55.70 1:55.51 6
3 Hall, Gordon Cornell 1:56.90 1:58.25 4
4 Kim, Seann Army 1:58.35 3
5 Falco, Mark Yale 1:57.00 1:58.72 2
6 Mauser, Reed Yale 1:56.00 2:00.59 1
7 Allen, Mike Cornell 1:56.00 x2:00.98
8 Corona, Tony Army x2:02.36
9 Kelly, Justin Army 1:57.60 x2:03.09
10 Marino, Michael Yale 2:01.00 x2:04.54
Event 13 Women 800 Meter Dash
Name School Seed Finals Points
1 Dickens, Rebecca Yale 2:10.00 2:11.07 7
(Event 13 Women 800 Meter Dash)
Name School Seed Finals Points
2 Hansgate, Ann Cornell 2:13.43 5
3 Gingerich, Natalie Cornell 2:13.60 4
4 Graham, Lauren Cornell x2:17.19
5 Cahill, Natalie Army 2:18.73 3
6 Smith, Sarah Yale 2:21.00 2:19.95 2
7 Morgan, Ruth Cornell x2:21.49
8 Kessler-Detienn, Sarah Army 2:21.85 1
9 Kulungowski, Megan Army x2:27.73
10 Mazandi, Vanessa Yale 2:16.00 x2:31.99
Event 14 Men 1000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Gonzalez, Aldo Cornell 2:28.00 2:28.49 7
2 Dreher, Jon Army 2:29.76 5
3 Lobue, Robert Yale 2:28.00 2:30.11 4
4 Heely, Eric Army 2:30.89 3
5 Ferrara, Matt Army x2:32.23
6 Murtaugh, Brian Army x2:33.98
7 Boshart, Mathew Yale 2:28.00 2:34.46 2
8 Rhodes, Jon Army x2:36.50
9 McGowan, Ross Cornell 2:33.00 2:38.20 1
Event 15 Women 1000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Hunter, Rebecca Yale 2:55.00 2:55.59 7
2 Kaplar, Alison Cornell 2:57.29 5
3 Richards, Carrie Cornell 2:58.40 4
4 Miller, Kinsey Cornell x2:59.00
5 Knuckles, Mandy Cornell x2:59.03
6 Everding, Vanessa Yale 3:00.00 2:59.57 3
7 Donais, Melissa Yale 3:00.00 x3:00.19
8 Richardson, Stephanie Army 3:01.54 2
9 Cole, Ann Lee Army 3:01.99 1
10 Harrington, Rachel Yale 3:02.00 x3:03.07
11 Robinson, Ashley Cornell x3:04.11
12 Haag, Sara Army x3:11.89
Event 16 Men 200 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Wooley, Rahim Cornell 22.23 22.74 3 7
2 Collins, Ryan Army 22.75 22.96 3 5
3 Thomas, Anthony Yale 23.02 2 4
4 DeLaski, Robert Yale 22.60 23.09 3 3
5 Haseman, Mark Army 23.00 23.17 3 2
6 Ayers, Ed Army 22.86 x23.45 3
7 Gilles, Kevin Army 23.85 x23.58 1
8 Resnick, Mikel Army 23.10 x23.87 2
9 Malizia, Chris Yale 23.80 x24.14 1
10 Danahue, Brian Cornell 23.37 24.16 2 1
11 McKay, Brandon Yale 23.50 x24.20 2
12 Jenkins, Perry Army 24.00 x24.45 1
(Event 16 Men 200 Meter Dash)
Name School Seed Finals H# Points
13 Alexander, Kevin Yale 23.00 x24.83 3
Event 17 Women 200 Meter Dash
Name School Seed Finals H# Points
1 Jay, Katy Cornell 24.73 3 7
2 Woodard, Yale Yale 25.00 25.22 3 5
3 Steed, Kari Cornell 25.82 3 4
4 Arnold, Conneil Cornell x26.29 2
5 Brown, Shonda Cornell x26.36 2
6 Cort, Aisha Yale 26.36 26.47 2 3
7 Arthur, Candace Yale 25.65 x26.64 3
8 Ferguson, Elizabeth Cornell x27.13 1
9 Allen, Kim Army 26.85 27.50 3 2
10 Zier, Caroline Yale 26.60 x28.05 1
11 Stephens, Seneca Army 27.70 28.13 2 1
12 Peebles, Leslie Army 28.00 x28.54 2
--- Mosley, Merili Cornell DNF 1
Event 18 Men 3000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 Delong, Bill Eastern Albany 8:11.00 8:08.17 7
2 Dwyer, Robert Yale 8:28.00 8:27.84 5
3 Morl, Emory Cornell 8:25.00 8:28.73 4
4 Chappell, Seth Army 8:33.39 3
5 Yelsey, Josh Yale 8:28.00 8:40.07 2
6 Smead, Aaron Army 8:40.98 1
7 Johnson, Daryn Cornell 8:30.00 8:42.90
8 Fix, Bobby Army x8:45.66
9 Teague, Andrew Army x8:49.54
Event 19 Women 3000 Meter Run
Name School Seed Finals Points
1 O'Neill, Laura Yale 9:25.00 9:33.27 7
2 Boyles, Kate Cornell 9:48.30 5
3 McCabe, Emily Cornell 10:02.42 4
4 Sawicki, Alex Yale 10:00.00 10:03.25 3
5 Davis, Lauren Yale 10:10.00 x10:04.23
6 Simon, Alyssa Cornell x10:05.84
7 Sawicki, Nadia Yale 10:10.00 x10:12.90
8 Hajec, Jill Army 10:13.17 2
9 Martin, Anne Yale 10:10.00 x10:19.18
10 Vince, Emily Yale 10:15.00 x10:21.56
11 Mahoney, Tara Army 11:00.19 1
12 Finch, Lindsey Yale 11:10.00 x11:34.01
Event 20 Men 4x400 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Army A 3:22.39 7
2 Cornell A 3:24.07 5
3 Yale A 3:25.48 3
4 Army B x3:28.57
Event 21 Women 4x400 Meter Relay
Team Relay Seed Finals H# Points
1 Cornell A 3:50.87 2 7
2 Yale A 3:55.92 2 5
3 Cornell B x4:03.47 1
4 Army A 4:05.57 2 3
5 Cornell C x4:05.68 1
6 Yale B x4:06.65 1
7 Yale C x4:13.89 1
Event 22 Men 4x800 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Yale A 7:53.59 7
2 Army A 7:57.99 5
3 Cornell A 7:58.53 3
4 Army B x8:36.91
Event 23 Women 4x800 Meter Relay
Team Relay Seed Finals Points
1 Yale A 9:14.63 7
2 Cornell A 9:15.69 5
3 Army B 9:34.04 3
4 Army A x10:00.95
Event 24 Men Weight Throw
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Longley- Cook, Giles Cornell 17.65m 17.65m 7
2 Castro, Al Army 16.42m 17.19m 5
3 Schmitt, Matt Army 16.16m 16.16m 4
4 Czerwinski, Allen Yale 15.85m 15.85m 3
5 Lawrie, Nathan Yale 14.51m 14.68m 2
--- Scarpa, Mike Cornell 13.77m x
--- Dzwilefsky, Matt Army 13.74m x
Event 24 Men Weight Throw
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Longley- Cook, Giles Cornell 17.50m 17.65m q
2 Castro, Al Army 16.42m q
3 Schmitt, Matt Army 16.16m q
4 Czerwinski, Allen Yale 15.50m 15.85m q
5 Lawrie, Nathan Yale 15.00m 14.51m q
6 Wilson, Kevin Cornell 14.20m 14.10m
7 Scarpa, Mike Cornell 15.30m 13.77m
8 Dzwilefsky, Matt Army 13.74m
9 O'Dwyer, Eoghan Yale 14.50m 13.44m
10 Hatalla, Brian Yale 12.68m
11 Czerwinski, Doug Yale 13.00m 12.41m
12 Gerdes, Robert Army 12.16m
--- Knight, Zac Cornell 14.00m ND
Event 25 Women Weight Throw
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Tucker, Becky Cornell 15.71m 16.69m 7
2 Coleman, Tracey Army 15.95m 15.95m 5
3 Horskee, Sarah Cornell 15.75m 15.75m 4
4 Albritton, Ashley Army 15.01m 15.65m 3
5 Ibidunni, Sheeba Cornell 13.90m x13.90m
Event 25 Women Weight Throw
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Coleman, Tracey Army 15.95m q
2 Horskee, Sarah Cornell 15.75m q
3 Tucker, Becky Cornell 15.71m q
4 Albritton, Ashley Army 15.01m q
5 Ibidunni, Sheeba Cornell 13.90m q
6 Angelopoulus, Margo Yale 13.17m
7 Kincaid, Ashley Cornell 13.00m
8 Rowe, Kirsten Army 10.87m
9 Lindgrensavage, Ceren Yale 10.58m
Event 26 Men Shot Put
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Kingrey, Derek Cornell 16.69m 16.76m 7
2 Beadle, Zac Cornell 15.36m 15.48m 5
3 Harris, Brian Army 14.00m 14.72m 4
4 Lawrie, Nathan Yale 14.44m 14.44m 3
5 Pendleton, Travis Army 13.86m 13.86m 2
Event 26 Men Shot Put
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Kingrey, Derek Cornell 17.30m 16.69m q
2 Beadle, Zac Cornell 17.01m 15.36m q
3 Lawrie, Nathan Yale 15.00m 14.44m q
4 Harris, Brian Army 14.00m q
5 Pendleton, Travis Army 13.86m q
6 Knight, Zac Cornell 14.00m 13.62m
7 Buerstatte, Craig Army 13.28m
8 Wells, Caleb Army 13.21m
9 Wilson, Kevin Cornell 14.20m 12.97m
10 O'Dwyer, Eoghan Yale 14.00m 12.78m
11 Smartt, Jason Army 12.05m
Event 27 Women Shot Put
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Horskee, Sarah Cornell 13.40m 14.13m 7
2 Fields, Sara Army 12.91m 14.04m 5
3 Tucker, Becky Cornell 12.33m 12.56m 4
4 Angelopoulus, Margo Yale 12.44m 12.51m 3
Finals ... (Event 27 Women Shot Put)
Name School Prelims Finals Points
5 Coleman, Tracey Army 12.19m 12.19m 2
Event 27 Women Shot Put
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Horskee, Sarah Cornell 13.40m q
2 Fields, Sara Army 12.91m q
3 Angelopoulus, Margo Yale 12.44m q
4 Tucker, Becky Cornell 12.33m q
5 Coleman, Tracey Army 12.19m q
6 Kincaid, Ashley Cornell 11.75m
7 Ibidunni, Sheeba Cornell 11.34m
8 Gruebol, Jamie Cornell 10.87m
9 Rowe, Kirsten Army 10.81m
10 Travis, Rachel Army 10.64m
11 Mandelkow, Kaitlin Army 10.57m
12 Lindgrensavage, Ceren Yale 10.47m
--- Albritton, Ashley Army ND
--- Millard, Maria Cornell ND
Event 28 Men Pole Vault
Name School Seed Finals Points
1 Ollner, Travis Cornell 5.20m 4.80m 7
2 Harbeck, Mike Cornell 4.95m 4.50m 5
3 Chapman, Jordan Yale 4.50m 4.50m 4
4 Marion, John Army 4.41m 4.50m 3
5 Johnson, Djani Cornell 4.65m x4.35m
6 Lobdell, Eric Army 4.11m 4.05m 2
--- Tanner, Chris Army 4.11m NH
--- Presser, Adam Yale 4.15m NH
Event 29 Women Pole Vault
Name School Seed Finals Points
1 Lederman, Molly Yale 3.45m 7
2 Dickens, Molly Cornell 3.30m 5
3 Viri, Patti Cornell 3.00m 4
4 Feeley, Lynne Cornell x2.85m
5 Travis, Rachel Army 2.43m J2.85m 3
6 Lee, Melina Army 2.43m 2.40m 2
--- Leung, Amy Cornell NH
Event 30 Men High Jump
Name School Seed Finals Points
1 Manzo, Rod Army 2.08m 2.03m 7
2 Chapman, Jordan Yale 2.01m 1.98m 5
3 Beauchman, Jihad Yale 2.01m 1.93m 3 . 50
3 McDonough, Pat Cornell 2.01m 1.93m 3 . 50
5 Farrell, Adam Cornell 2.01m J1.93m 2
6 Schmidt, Ryan Cornell 2.01m xJ1.93m
7 Jefferson, Brian Army 1.98m x1.88m
7 Burke, Adam Army 1.98m 1.88m 1
7 Bray, Derin Yale 2.01m x1.88m
(Event 30 Men High Jump)
Name School Seed Finals Points
7 Stewart, Daniel Army 1.93m x1.88m
Event 31 Women High Jump
Name School Seed Finals Points
1 Wygant, Yale Yale 1.65m 7
2 Rowe, Lauren Army 1.64m 1.55m 5
3 Snyder, Karen Cornell J1.55m 4
4 Millard, Maria Cornell 1.50m 3
5 Cuttino, Christee Army 1.60m 1.45m 1 . 50
5 Bergman, Erica Yale 1.45m 1 . 50
7 Brown, Sandra Army 1.58m x1.40m
--- Brown, Jessica Cornell NH
Event 32 Men Long Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Kauno, Tylor Cornell 7.07m 7.32m 7
2 Thomas, Anthony Yale 6.96m 6.96m 5
3 Weaver, Jeff Army 6.88m 6.95m 4
4 J. Hart, Jason Cornell 6.60m 6.70m 3
5 Taylor, Shomari Yale 6.42m 6.42m 2
Event 32 Men Long Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Kauno, Tylor Cornell 7.25m 7.07m q
2 Thomas, Anthony Yale 7.00m 6.96m q
3 Weaver, Jeff Army 7.18m 6.88m q
4 J. Hart, Jason Cornell 7.25m 6.60m q
5 Taylor, Shomari Yale 6.70m 6.42m q
6 Schmidt, Ryan Cornell 7.15m 6.38m
6 Seo, Jao Cornell 6.82m 6.38m
8 Clark, Jermain Army 6.66m 6.34m
9 Willis, Jevan Army 6.67m 6.25m
10 Albrechi-Carrio, Ethan Cornell 7.01m 6.21m
11 Stewart, Daniel Army 6.20m 5.99m
12 Lewis, Lawrence Army 6.30m 5.92m
--- Jones, Rich Cornell 7.23m ND
Event 33 Women Long Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Woodard, Yale Yale 5.66m 5.66m 7
2 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 5.34m 5.34m 5
3 Pilgrim, Kalila Cornell 5.04m 5.31m 4
4 Eubanks, Elise Army 5.28m 5.28m 3
5 Ferguson, Elizabeth Cornell 4.98m x4.98m
Event 33 Women Long Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Woodard, Yale Yale 5.66m q
Preliminaries ... (Event 33 Women Long Jump)
Name School Seed Prelims
2 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 5.34m q
3 Eubanks, Elise Army 5.48m 5.28m q
4 Pilgrim, Kalila Cornell 5.04m q
5 Ferguson, Elizabeth Cornell 4.98m q
6 Snyder, Karen Cornell 4.81m
7 Bergman, Erica Yale 4.70m
8 Walker, Jasmine Army 4.40m
Event 34 Men Triple Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Kauno, Tylor Cornell 14.71m 15.01m 7
2 Weaver, Jeff Army 14.56m 14.56m 5
3 Beauchman, Jihad Yale 13.97m 14.19m 4
4 J. Hart, Jason Cornell 13.86m 14.17m 3
5 Willis, Jevan Army 13.62m 13.74m 2
--- Schmidt, Ryan Cornell x
--- Lewis, Lawrence Army 12.57m x
--- Stewart, Daniel Army 12.34m x
--- Farrell, Adam Cornell 12.67m x
Event 34 Men Triple Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Kauno, Tylor Cornell 14.65m 14.71m q
2 Weaver, Jeff Army 14.38m 14.56m q
3 Beauchman, Jihad Yale 14.30m 13.97m q
4 J. Hart, Jason Cornell 14.55m 13.86m q
5 Willis, Jevan Army 13.78m 13.62m q
6 Resnick, Mike Army 13.12m 12.95m
7 Farrell, Adam Cornell 14.00m 12.67m
8 Lewis, Lawrence Army 13.11m 12.57m
9 Stewart, Daniel Army 12.50m 12.34m
Event 35 Women Triple Jump
Name School Prelims Finals Points
Finals
1 Thomas, Dionna Yale 11.58m 11.58m 7
2 Pilgrim, Kalila Cornell 11.47m 11.48m 5
3 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 11.05m 11.37m 4
4 Snyder, Karen Cornell 10.98m x10.98m
5 Rowe, Lauren Army 10.69m 10.69m 3
--- Cuttino, Christee Army 9.66m x
Event 35 Women Triple Jump
Name School Seed Prelims
Preliminaries
1 Thomas, Dionna Yale 11.58m q
2 Pilgrim, Kalila Cornell 11.47m q
3 Stanley-Ikhilio, Ibralate Cornell 11.05m q
4 Snyder, Karen Cornell 10.98m q
5 Rowe, Lauren Army 10.75m 10.69m q
Preliminaries ... (Event 35 Women Triple Jump)
Name School Seed Prelims
6 Cuttino, Christee Army 10.00m 9.66m
--- Smith, Ruth Army 10.06m FOUL