Event 1 Women 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 11.21 1981-08-15 Bailey Angela | |||||||||||||
Meet: ! 11.58 2003 Hucul Jenni | |||||||||||||
Name Year Team Prelims Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Whitegibson, Billie 88 Coquitlam Cheetahs 12.14Q -0.6 1 | |||||||||||||
2 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 12.23Q -2.1 4 | |||||||||||||
3 Sobey, Susan 87 Dynamic Sport 12.53Q -0.9 3 | |||||||||||||
4 Iginla, Elizabeth 88 Rocky Mountain 12.55Q -0.1 2 | |||||||||||||
5 McBean, Athena 89 Mississauga Track 12.43Q -0.6 1 | |||||||||||||
6 Grant, Chantal 89 Winnipeg Optimis 12.53Q -2.1 4 | |||||||||||||
7 Trusty, Rhonda Kaye 88 Mississauga Track 12.56Q -0.9 3 | |||||||||||||
8 van Ruyven, Michelle 88 Kajaks Tfc 12.71Q -0.1 2 | |||||||||||||
9 Howatt, Allyson 88 Fredericton Legi 12.44q -0.6 1 | |||||||||||||
10 Roed, Kari 87 Uaac 12.56q -0.6 1 | |||||||||||||
11 Renaud, Catherine 87 Perfmax-Racing d 12.67q -0.9 3 | |||||||||||||
12 Peirce, Sarah 87 U of T 12.68q -2.1 4 | |||||||||||||
13 Holder, Simone 88 Etobicoke Gladstone 12.85q -0.1 2 | |||||||||||||
14 Vankempen, Kim 88 Sarnia Athletics 12.88q -0.9 3 | |||||||||||||
15 Audet, Alexandrine 89 Sport-Etudes Dis 12.90q -0.1 2 | |||||||||||||
16 Lalonde, Catherine 89 Speed River T.C. 12.91q -0.6 1 | |||||||||||||
17 Harrison, Danielle 87 Windsor Legion Tfc 12.94 -2.1 4 | |||||||||||||
18 Leon, Lauren 90 Etobicoke Gladstone 12.95 -0.9 3 | |||||||||||||
19 Olubobokun, Ayanfe 86 Saskatoon T.F. Club 13.02 -0.1 2 | |||||||||||||
20 Vintimilla, Tanya 87 Brampton Track Club 13.05 -0.1 2 | |||||||||||||
20 Asante, Patience 89 U of T 13.05 -0.9 3 | |||||||||||||
22 Khan, Janelle 86 Edmonton Columbian 13.08 -2.1 4 | |||||||||||||
23 Marcotte, Kayla 89 Halifax Wanderers 13.08 -2.1 4 | |||||||||||||
24 Gordon, Christie 86 Edmonton Harriers 13.14 -0.6 1 | |||||||||||||
25 Fourie, Mari 89 Laurel Creek T C 13.20 -2.1 4 | |||||||||||||
26 Sobey, Stephanie 88 Dynamic Sport 13.38 -0.6 1 | |||||||||||||
27 Campbell, Lauren 88 Dynamic Sport 13.49 -0.9 3 | |||||||||||||
28 Wood, Allison 87 Halifax Wanderers 13.50 -0.6 1 | |||||||||||||
29 Brookes, Randee 87 Unattached 13.68 -0.1 2 | |||||||||||||
Event 1 Women 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 11.21 1981-08-15 Bailey Angela | |||||||||||||
Meet: ! 11.58 2003 Hucul Jenni | |||||||||||||
Name Year Team Semis Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Semi-Finals | |||||||||||||
1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 11.80Q +0.0 1 | |||||||||||||
2 Whitegibson, Billie 88 Coquitlam Cheetahs 12.16Q +0.0 2 | |||||||||||||
3 Trusty, Rhonda Kaye 88 Mississauga Track 12.12Q +0.0 1 | |||||||||||||
4 Peirce, Sarah 87 U of T 12.31Q +0.0 2 | |||||||||||||
5 Grant, Chantal 89 Winnipeg Optimis 12.24Q +0.0 1 | |||||||||||||
6 McBean, Athena 89 Mississauga Track 12.34Q +0.0 2 | |||||||||||||
7 Sobey, Susan 87 Dynamic Sport 12.32Q +0.0 1 | |||||||||||||
8 Howatt, Allyson 88 Fredericton Legi 12.46Q +0.0 2 | |||||||||||||
9 Renaud, Catherine 87 Perfmax-Racing d 12.51 +0.0 1 | |||||||||||||
10 van Ruyven, Michelle 88 Kajaks Tfc 12.52 +0.0 2 | |||||||||||||
11 Roed, Kari 87 Uaac 12.54 +0.0 1 | |||||||||||||
12 Holder, Simone 88 Etobicoke Gladstone 12.63 +0.0 2 | |||||||||||||
....Event 1 Women 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
13 Vankempen, Kim 88 Sarnia Athletics 12.70 +0.0 1 | |||||||||||||
14 Audet, Alexandrine 89 Sport-Etudes Dis 12.72 +0.0 1 | |||||||||||||
Event 1 Women 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 11.21 1981-08-15 Bailey Angela | |||||||||||||
Meet: ! 11.58 2003 Hucul Jenni | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 12.02 -0.6 | |||||||||||||
2 Trusty, Rhonda Kaye 88 Mississauga Track 12.34 -0.6 | |||||||||||||
3 Whitegibson, Billie 88 Coquitlam Cheetahs 12.37 -0.6 | |||||||||||||
4 McBean, Athena 89 Mississauga Track 12.50 -0.6 | |||||||||||||
5 Grant, Chantal 89 Winnipeg Optimis 12.55 -0.6 | |||||||||||||
6 Sobey, Susan 87 Dynamic Sport 12.59 -0.6 | |||||||||||||
7 Howatt, Allyson 88 Fredericton Legi 12.71 -0.6 | |||||||||||||
8 Peirce, Sarah 87 U of T 12.72 -0.6 | |||||||||||||
Event 2 Women 200 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 22.86 1981-08-14 Bailey Angela | |||||||||||||
Meet: ! 23.60 1997 Weekes Atia | |||||||||||||
Name Year Team Prelims Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 24.70Q 0.9 1 | |||||||||||||
2 Muir, Carline 87 Etobicoke Gladstone 24.85Q +0.0 2 | |||||||||||||
3 Ugiabe, Omoye 87 Etobicoke Gladstone 25.03Q -1.1 3 | |||||||||||||
4 Geiger, Natalie 90 York Flyers 25.46Q -1.1 3 | |||||||||||||
5 McBean, Athena 89 Mississauga Track 25.56Q 0.9 1 | |||||||||||||
6 Trusty, Rhonda Kaye 88 Mississauga Track 25.65Q +0.0 2 |
7 London, Shenica 86 Brampton Track Club 25.79q 0.9 1 | |||||||||||||
8 Tolton, Vicki 87 Track 54.50 25.84q +0.0 2 | |||||||||||||
9 Roed, Kari 87 Uaac 25.87q -1.1 3 | |||||||||||||
10 Sobey, Susan 87 Dynamic Sport 26.10q +0.0 2 | |||||||||||||
11 Whitegibson, Billie 88 Coquitlam Cheetahs 26.15q 0.9 1 | |||||||||||||
12 Holder, Simone 88 Etobicoke Gladstone 26.21q +0.0 2 | |||||||||||||
13 Singh, Francine 88 Mississauga Track 26.26q 0.9 1 | |||||||||||||
14 Howatt, Allyson 88 Fredericton Legi 26.27q +0.0 2 | |||||||||||||
15 Olubobokun, Ayanfe 86 Saskatoon T.F. Club 26.64q 0.9 1 | |||||||||||||
16 Leon, Lauren 90 Etobicoke Gladstone 26.70q -1.1 3 | |||||||||||||
17 Marcotte, Kayla 89 Halifax Wanderers 26.73 +0.0 2 | |||||||||||||
18 King, Diana 86 Winnipeg Optimis 26.94 -1.1 3 | |||||||||||||
19 Wood, Allison 87 Halifax Wanderers 26.98 -1.1 3 | |||||||||||||
20 Asante, Patience 89 U of T 26.99 0.9 1 | |||||||||||||
21 Audet, Alexandrine 89 Sport-Etudes Dis 27.27 -1.1 3 | |||||||||||||
22 Sobey, Stephanie 88 Dynamic Sport 27.90 0.9 1 | |||||||||||||
23 Campbell, Lauren 88 Dynamic Sport 27.93 +0.0 2 | |||||||||||||
Event 2 Women 200 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 22.86 1981-08-14 Bailey Angela | |||||||||||||
Meet: ! 23.60 1997 Weekes Atia | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 24.12 1.5 2 | |||||||||||||
2 Muir, Carline 87 Etobicoke Gladstone 24.37 1.5 2 | |||||||||||||
3 Ugiabe, Omoye 87 Etobicoke Gladstone 24.79 1.5 2 | |||||||||||||
4 Geiger, Natalie 90 York Flyers 24.87 1.5 2 | |||||||||||||
5 Trusty, Rhonda Kaye 88 Mississauga Track 25.30 1.5 2 | |||||||||||||
6 Roed, Kari 87 Uaac 25.54 2.8 1 | |||||||||||||
7 London, Shenica 86 Brampton Track Club 25.70 1.5 2 | |||||||||||||
8 Sobey, Susan 87 Dynamic Sport 25.82 2.8 1 | |||||||||||||
9 Holder, Simone 88 Etobicoke Gladstone 25.83 2.8 1 | |||||||||||||
10 Tolton, Vicki 87 Track 54.50 25.85 1.5 2 | |||||||||||||
11 Singh, Francine 88 Mississauga Track 25.94 2.8 1 | |||||||||||||
12 Howatt, Allyson 88 Fredericton Legi 25.97 2.8 1 | |||||||||||||
13 Whitegibson, Billie 88 Coquitlam Cheetahs 26.13 2.8 1 | |||||||||||||
14 Olubobokun, Ayanfe 86 Saskatoon T.F. Club 26.47 2.8 1 | |||||||||||||
15 Leon, Lauren 90 Etobicoke Gladstone 26.64 2.8 1 | |||||||||||||
Event 3 Women 400 Meter Dash Junior | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
National: % 51.85 1984-07-25 Richardson Jillian | |||||||||||||
Meet: ! 53.60 1982 Richardson Jillian | |||||||||||||
Name Year Team Prelims H# | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Muir, Carline 87 Etobicoke Gladstone 53.93Q 2 | |||||||||||||
2 Bailey, Caitlin 88 Unattached 55.10Q 1 | |||||||||||||
3 Lewis, Bailey 86 Ottawa Lions 55.56Q 1 | |||||||||||||
4 Ugiabe, Omoye 87 Etobicoke Gladstone 57.19Q 2 | |||||||||||||
5 Geiger, Natalie 90 York Flyers 56.26Q 1 | |||||||||||||
6 Payne, Erin 87 South Fraser Tra 57.39Q 2 | |||||||||||||
7 Boultbee, Diana 91 Quinte Legion T F C 57.21q 1 | |||||||||||||
8 Jasper, Kailey 88 Duran Dragons 57.29q 1 | |||||||||||||
9 Patterson, Ashley 87 Leduc Track 57.88 1 | |||||||||||||
10 Boss, Traci 87 Coquitlam Cheetahs 58.55 2 | |||||||||||||
11 Siemon, Victoria 88 U of T 58.70 2 | |||||||||||||
12 King, Diana 86 Winnipeg Optimis 1:00.31 2 | |||||||||||||
Event 3 Women 400 Meter Dash Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 51.85 1984-07-25 Richardson Jillian | |||||||||||||
Meet: ! 53.60 1982 Richardson Jillian | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Muir, Carline 87 Etobicoke Gladstone 53.90 | |||||||||||||
2 Bailey, Caitlin 88 Unattached 55.45 | |||||||||||||
3 Geiger, Natalie 90 York Flyers 55.64 | |||||||||||||
4 Lewis, Bailey 86 Ottawa Lions 55.83 | |||||||||||||
5 Ugiabe, Omoye 87 Etobicoke Gladstone 56.61 | |||||||||||||
6 Payne, Erin 87 South Fraser Tra 58.10 | |||||||||||||
....Event 3 Women 400 Meter Dash Junior | |||||||||||||
7 Boultbee, Diana 91 Quinte Legion T F C 58.84 | |||||||||||||
8 Jasper, Kailey 88 Duran Dragons 59.68 | |||||||||||||
Event 4 Women 800 Meter Run Junior | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
National: % 2:03.17 1973-08-19 Reiser Glenda | |||||||||||||
Meet: ! 2:06.59 1984 Braithwaite Elise | |||||||||||||
Name Year Team Prelims H# | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Hunter, Raeleen 87 Leduc Track 2:12.01Q 2 | |||||||||||||
2 Driscoll, Jessica 88 Phoenix A.A. 2:12.96Q 1 | |||||||||||||
3 Shaw, Angela 89 Valley Royals 2:14.09Q 3 | |||||||||||||
4 Engel, Katie 87 Ottawa Lions 2:12.75Q 2 | |||||||||||||
5 Van Buskirk, Kate 87 Mississauga Track 2:13.12Q 1 | |||||||||||||
6 Bailey, Caitlin 88 Unattached 2:14.24Q 3 | |||||||||||||
7 Nagazina, Dawn 87 Saint Albert Tra 2:13.76q 1 | |||||||||||||
8 Shestone, Johanna 89 Markham Track Club 2:14.67q 2 | |||||||||||||
9 Bolen, Morgan 89 Regina Harriers 2:14.73q 3 | |||||||||||||
10 Vermeer, Esther 90 Niagara Olympic 2:15.24 1 | |||||||||||||
11 Romanson, Stephanie 90 Winnipeg Optimis 2:15.66 3 | |||||||||||||
12 Danso-Dapaah, Keesha 90 Etobicoke Huskie 2:15.70 2 | |||||||||||||
13 Yaeger, Vaiva 87 Phoenix A.A. 2:15.79 1 | |||||||||||||
14 Becker, Alex 87 Guelph Track 2:15.87 1 |
15 Boultbee, Diana 91 Quinte Legion T F C 2:15.90 3 | |||||||||||||
16 Stewart, Megan 87 Niagara Olympic 2:15.96 2 | |||||||||||||
17 Stenger, Joelle 88 Leduc Track 2:16.01 1 | |||||||||||||
18 Kamariza-Pearson, Claudi 86 Vainqueurs 2:16.02 1 | |||||||||||||
19 Cotten, Jen 87 South Simcoe 2:16.12 3 | |||||||||||||
20 Holman, Carly 89 Caltaf Athletic 2:16.55 3 | |||||||||||||
21 Smith, Kailey 86 Moose Jaw Rotary 2:16.98 2 | |||||||||||||
22 Marsh, Shauna 86 Darthmouth Athle 2:18.32 3 | |||||||||||||
23 Siemon, Victoria 88 U of T 2:18.63 3 | |||||||||||||
24 Field, Jennine 88 NorthEast Albert 2:18.73 2 | |||||||||||||
25 MacDonald, Kelly 88 Dynamic Sport 2:18.97 2 | |||||||||||||
26 Lafontaine, Marie-Michel 88 Energie 2:20.52 1 | |||||||||||||
-- Ogbasilassie, Lemlem Ber 87 Saint-Laurent Sé X2:10.74 2 | |||||||||||||
Event 4 Women 800 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 2:03.17 1973-08-19 Reiser Glenda | |||||||||||||
Meet: ! 2:06.59 1984 Braithwaite Elise | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Bailey, Caitlin 88 Unattached 2:09.57 | |||||||||||||
2 Van Buskirk, Kate 87 Mississauga Track 2:09.62 | |||||||||||||
3 Hunter, Raeleen 87 Leduc Track 2:10.03 | |||||||||||||
4 Driscoll, Jessica 88 Phoenix A.A. 2:11.67 | |||||||||||||
5 Shaw, Angela 89 Valley Royals 2:11.98 | |||||||||||||
6 Engel, Katie 87 Ottawa Lions 2:12.27 | |||||||||||||
7 Shestone, Johanna 89 Markham Track Club 2:12.41 | |||||||||||||
8 Nagazina, Dawn 87 Saint Albert Tra 2:14.38 | |||||||||||||
-- Ogbasilassie, Lemlem Ber 87 Saint-Laurent Sé X2:09.15 | |||||||||||||
Event 5 Women 1500 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 4:06.71 1972-09-04 Reiser Glenda | |||||||||||||
Meet: ! 4:20.60 1980 Otto Brigit | |||||||||||||
Name Year Team Prelims | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Slater, Kelsie 89 Niagara Olympic 4:33.27Q | |||||||||||||
2 Edwards, Nicole 86 Peter Andrew Run 4:35.55Q | |||||||||||||
3 McKay, Tarah 87 Tri City TC 4:34.25Q | |||||||||||||
4 Sparkes, Liliane 86 Oshawa Legion 4:35.73Q | |||||||||||||
5 Daley, Kelsey 87 Fredericton Legi 4:34.39Q | |||||||||||||
6 Driscoll, Jessica 88 Phoenix A.A. 4:35.82Q | |||||||||||||
7 Mancell, Heather 84 Coquitlam Cheetahs 4:35.79Q | |||||||||||||
8 Kolstad, Kristen 86 South Fraser Tra 4:36.74Q | |||||||||||||
9 Asselin, Marie-Louise 88 Sarnia Athletics 4:35.98Q | |||||||||||||
10 Grebinski, Jayne 88 Regina Harriers 4:38.02Q | |||||||||||||
11 Woods, Danelle 89 Ottawa Lions 4:36.08q | |||||||||||||
12 Becker, Alex 87 Guelph Track 4:37.12q | |||||||||||||
13 Ogrodnick, Avril 87 McGill Olympic Club 4:37.45q | |||||||||||||
14 Harrison, Kate 89 Phoenix A.A. 4:38.79 | |||||||||||||
15 Ogrodnick, Lise 87 McGill Olympic Club 4:40.70 | |||||||||||||
16 Malette, Jackie 86 Windsor Legion Tfc 4:40.74 | |||||||||||||
17 Romanson, Stephanie 90 Winnipeg Optimis 4:43.19 | |||||||||||||
18 Truelove, Amanda 90 South Simcoe 4:43.63 | |||||||||||||
19 Beebie, Melanie 88 Mississauga Track 4:44.36 | |||||||||||||
20 Acton, Tess 88 Ottawa Lions 4:45.32 | |||||||||||||
21 Zan, Shiyi 88 Ottawa Lions 4:45.72 | |||||||||||||
22 McQueen, Riley 87 Caltaf Athletic 4:53.30 | |||||||||||||
23 Smith, Kailey 86 Moose Jaw Rotary 4:56.26 | |||||||||||||
24 MacDonald, Kelly 88 Dynamic Sport 4:58.44 | |||||||||||||
-- Ogbasilassie, Lemlem Ber 87 Saint-Laurent Sé X4:33.13 | |||||||||||||
Event 5 Women 1500 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 4:06.71 1972-09-04 Reiser Glenda | |||||||||||||
Meet: ! 4:20.60 1980 Otto Brigit | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Edwards, Nicole 86 Peter Andrew Run 4:26.31 | |||||||||||||
2 Daley, Kelsey 87 Fredericton Legi 4:32.16 | |||||||||||||
3 Kolstad, Kristen 86 South Fraser Tra 4:33.03 | |||||||||||||
4 McKay, Tarah 87 Tri City TC 4:34.68 | |||||||||||||
5 Woods, Danelle 89 Ottawa Lions 4:36.93 | |||||||||||||
6 Mancell, Heather 84 Coquitlam Cheetahs 4:37.96 | |||||||||||||
7 Becker, Alex 87 Guelph Track 4:39.11 | |||||||||||||
8 Slater, Kelsie 89 Niagara Olympic 4:40.42 | |||||||||||||
9 Sparkes, Liliane 86 Oshawa Legion 4:41.40 | |||||||||||||
10 Grebinski, Jayne 88 Regina Harriers 4:41.41 | |||||||||||||
11 Driscoll, Jessica 88 Phoenix A.A. 4:41.95 | |||||||||||||
12 Asselin, Marie-Louise 88 Sarnia Athletics 4:42.12 | |||||||||||||
-- Ogbasilassie, Lemlem Ber 87 Saint-Laurent Sé X4:25.48 | |||||||||||||
Event 6 Women 3000 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 9:12.39 1985-08-16 Shackleton Brenda | |||||||||||||
Meet: ! 9:26.12 1989 Harvey Lisa | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Doetzel, Danette 86 Queen City Striders 9:30.68 | |||||||||||||
2 McBean, Mandy 87 Toronto Olympic 9:31.26 | |||||||||||||
3 Kohlmeier, Alyson 86 Sarnia Athletics 9:31.73 | |||||||||||||
4 Sparkes, Liliane 86 Oshawa Legion 9:46.75 | |||||||||||||
5 Kolstad, Kristen 86 South Fraser Tra 9:47.87 | |||||||||||||
6 Stenning, Faye 89 Caltaf Athletic 9:51.12 | |||||||||||||
7 Woods, Danelle 89 Ottawa Lions 10:01.72 | |||||||||||||
8 Harrison, Kate 89 Phoenix A.A. 10:06.44 | |||||||||||||
9 Malette, Jackie 86 Windsor Legion Tfc 10:08.12 | |||||||||||||
10 Asselin, Marie-Louise 88 Sarnia Athletics 10:08.91 |
11 Grebinski, Jayne 88 Regina Harriers 10:10.24 | |||||||||||||
12 Hayes, Piper 86 Ubc 10:13.36 | |||||||||||||
13 Truelove, Amanda 90 South Simcoe 10:15.01 | |||||||||||||
14 Malette, Rachelle 87 Windsor Legion Tfc 10:15.49 | |||||||||||||
15 Ogrodnick, Avril 87 McGill Olympic Club 10:15.68 | |||||||||||||
16 Zan, Shiyi 88 Ottawa Lions 10:16.03 | |||||||||||||
17 O'Regan, Maeve 87 Guelph Track 10:24.07 | |||||||||||||
18 Caine, Sarah 86 Calgary Warriors 10:25.94 | |||||||||||||
19 Pidhoresky, Dayna 86 Windsor Legion Tfc 10:31.39 | |||||||||||||
20 Comstock, Ashley 86 South Simcoe 10:33.91 | |||||||||||||
21 Verge, Donna 86 Chebucto 10:55.85 | |||||||||||||
22 Bailey, Marla 89 South Simcoe 11:06.78 | |||||||||||||
Event 7 Women 100 Meter Hurdles 33 po Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 13.32 1982-10-02 Nelson Karen | |||||||||||||
Meet: ! 13.57 2004 Keating Frances | |||||||||||||
Name Year Team Prelims Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 14.14Q -0.8 2 | |||||||||||||
2 Holder, Nikkita 87 Oshawa Legion 14.38Q -0.4 1 | |||||||||||||
3 Fell, Corri 87 Vancouver Thundr 14.55Q -0.8 2 | |||||||||||||
4 Bergland, Heather 87 Edmonton Harriers 14.80Q -0.4 1 | |||||||||||||
5 Gordon, Christie 86 Edmonton Harriers 14.76Q -0.8 2 | |||||||||||||
6 Allen, Alexandra 88 York Flyers 14.98Q -0.4 1 | |||||||||||||
7 Iginla, Elizabeth 88 Rocky Mountain 15.06q -0.8 2 | |||||||||||||
8 Merrill, Victoria 87 U of T 15.21q -0.8 2 | |||||||||||||
9 Fonseca, Danielle 88 South Simcoe 15.27 -0.4 1 | |||||||||||||
10 Eadie, Jessica 86 Flyinf M Athleti 15.47 -0.8 2 | |||||||||||||
11 Tolton, Vicki 87 Track 54.50 16.06 -0.4 1 | |||||||||||||
12 Coxhead, Emily 88 St. Thomas Legion 16.19 -0.8 2 | |||||||||||||
13 Lajoie, Miranda 88 Flyinf M Athleti 16.63 -0.4 1 | |||||||||||||
14 Brookes, Randee 87 Unattached 17.11 -0.8 2 | |||||||||||||
15 Myrand-Lapierre, Marie-E 88 Energie 17.80 -0.4 1 | |||||||||||||
16 Fourie, Mari 89 Laurel Creek T C 17.81 -0.4 1 | |||||||||||||
Event 7 Women 100 Meter Hurdles 33 po Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 13.32 1982-10-02 Nelson Karen | |||||||||||||
Meet: ! 13.57 2004 Keating Frances | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Thibault, Genevieve 86 Rouge et Or 13.71 -0.3 | |||||||||||||
2 Holder, Nikkita 87 Oshawa Legion 14.30 -0.3 | |||||||||||||
3 Bergland, Heather 87 Edmonton Harriers 14.42 -0.3 | |||||||||||||
4 Fell, Corri 87 Vancouver Thundr 14.53 -0.3 | |||||||||||||
5 Allen, Alexandra 88 York Flyers 14.95 -0.3 | |||||||||||||
6 Gordon, Christie 86 Edmonton Harriers 15.10 -0.3 | |||||||||||||
-- Iginla, Elizabeth 88 Rocky Mountain DNF -0.3 | |||||||||||||
-- Merrill, Victoria 87 U of T DNF -0.3 | |||||||||||||
Event 8 Women 400 Meter Hurdles 30 po Junior | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
National: % 56.55 1986-07-28 Duprey Donalda | |||||||||||||
Meet: ! 57.66 1992 Peterson Erica | |||||||||||||
Name Year Team Prelims H# | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Fell, Corri 87 Vancouver Thundr 1:01.66Q 1 | |||||||||||||
2 White, Andrea 86 Ottawa Lions 1:01.95Q 4 | |||||||||||||
3 Appelt, Melissa 87 Unattached 1:01.96Q 3 | |||||||||||||
4 Hunter, Raeleen 87 Leduc Track 1:02.66Q 2 | |||||||||||||
5 Cotten, Jen 87 South Simcoe 1:02.13q 4 | |||||||||||||
6 Merrill, Victoria 87 U of T 1:02.25q 3 | |||||||||||||
7 Lewis, Bailey 86 Ottawa Lions 1:02.71q 2 | |||||||||||||
8 Lavoie, Sabrina 87 Perfmax-Racing d 1:03.47q 1 | |||||||||||||
9 Boss, Traci 87 Coquitlam Cheetahs 1:04.36 1 | |||||||||||||
10 Jasper, Kailey 88 Duran Dragons 1:04.49 3 | |||||||||||||
11 Fonseca, Danielle 88 South Simcoe 1:04.60 3 | |||||||||||||
12 McCurdy, Heather 86 Quinte Legion T F C 1:04.71 2 | |||||||||||||
13 Elmhirst, Laura 87 York Flyers 1:05.20 4 | |||||||||||||
14 Horricks, Katie 87 St. Thomas Legion 1:05.91 1 | |||||||||||||
15 Bray, Christy 86 South Simcoe 1:05.93 4 | |||||||||||||
16 Vermeer, Esther 90 Niagara Olympic 1:06.83 3 | |||||||||||||
17 Bergland, Heather 87 Edmonton Harriers 1:07.23 2 | |||||||||||||
18 McLeod, Tracy 86 Riversdale AC 1:07.95 3 | |||||||||||||
19 Sabel, Candie 86 Track North Athl 1:08.01 1 | |||||||||||||
20 Kurpe, Heather 90 Niagara Olympic 1:08.38 2 | |||||||||||||
21 Crothers, Jenna 89 Quinte Legion T F C 1:08.56 4 | |||||||||||||
22 Cole, Meisha 89 Ottawa Lions 1:08.68 4 | |||||||||||||
23 Boright, Sarah 90 Niagara Olympic 1:09.69 1 | |||||||||||||
24 Laroque, Leah 89 Ottawa Lions 1:09.93 2 | |||||||||||||
25 Robitaille-Beaumier, Eve 89 Energie 1:10.09 1 | |||||||||||||
Event 8 Women 400 Meter Hurdles 30 po Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 56.55 1986-07-28 Duprey Donalda | |||||||||||||
Meet: ! 57.66 1992 Peterson Erica | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Fell, Corri 87 Vancouver Thundr 1:00.08 | |||||||||||||
2 Cotten, Jen 87 South Simcoe 1:01.00 | |||||||||||||
3 White, Andrea 86 Ottawa Lions 1:01.04 | |||||||||||||
4 Hunter, Raeleen 87 Leduc Track 1:01.92 | |||||||||||||
5 Lewis, Bailey 86 Ottawa Lions 1:02.47 | |||||||||||||
6 Merrill, Victoria 87 U of T 1:04.19 | |||||||||||||
7 Appelt, Melissa 87 Unattached 1:05.12 | |||||||||||||
8 Lavoie, Sabrina 87 Perfmax-Racing d 1:05.70 |
Event 9 Women 2000 Meter Steeplechase Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 7:00.55 2004-07-24 McGregor Meredith | |||||||||||||
Meet: ! 7:00.55 2004 MacGregor Meredith | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Willemse, Lydia 86 Sarnia Athletics 6:48.98! | |||||||||||||
2 Slater, Kelsie 89 Niagara Olympic 6:51.09! | |||||||||||||
3 Vanos, Jennifer 86 St. Thomas Legion 7:00.43! | |||||||||||||
4 Ogrodnick, Lise 87 McGill Olympic Club 7:05.52 | |||||||||||||
5 Pervical, Claire 87 Sarnia Athletics 7:10.46 | |||||||||||||
6 Leo, Sara 88 Phoenix A.A. 7:10.69 | |||||||||||||
7 Riopel-Meunier, Annie 86 Les Corriaces 7:11.01 | |||||||||||||
8 Cushnie, Amber 88 U of T 7:13.40 | |||||||||||||
9 Bolen, Morgan 89 Regina Harriers 7:16.99 | |||||||||||||
10 Farquharson, Charlotte 88 Toronto Olympic 7:17.21 | |||||||||||||
11 Hayes, Piper 86 Ubc 7:21.92 | |||||||||||||
12 Drake, Alanah 90 Niagara Olympic 7:35.58 | |||||||||||||
13 Hébert, Audrey 88 Energie 7:40.68 | |||||||||||||
14 Verge, Donna 86 Chebucto 7:46.95 | |||||||||||||
15 Gill, Carly 88 Sarnia Athletics 7:50.08 | |||||||||||||
16 Gawinski, Kali 87 North Bay Legion 7:54.69 | |||||||||||||
17 Galloway, Miranda 86 Niagara Olympic 8:07.63 | |||||||||||||
Event 10 Women 10000 Meter Race Walk Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 49:15.00 1987-10-24 Rigutto Lora | |||||||||||||
Meet: ! 49:49.16 2004 Huzzey Megan | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Lavallée, Rachel 86 Peterborough Leg 53:51.85 | |||||||||||||
2 Rodrigez, Chelsea 86 Niagara Regional 55:34.24 | |||||||||||||
3 Samoil, Kathleen 86 Caltaf Athletic 57:13.80 | |||||||||||||
4 Jackman, Kathryn 89 Peterborough Leg 1:00:49.45 | |||||||||||||
5 Van Leeuwer, Lauren 89 Peterborough Leg 1:01:48.83 | |||||||||||||
6 Farnesi, Carla 86 Perfmax-Racing d 1:02:19.41 | |||||||||||||
-- Wease, Leah 89 Peterborough Leg DQ DQ = Rule 230.1 | |||||||||||||
Event 11 Women Long Jump Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 6.50m 1982-07-04 Nelson Karen | |||||||||||||
Meet: ! 6.11m 2001 Mitchell Kerri-Ann | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
1 Bourgon, Sherri 87 Regina Athletic 5.55m +0.0 | |||||||||||||
5.37m(+0.0) 5.53m(+0.0) 5.46m(+0.0) 5.44m(+0.0) 5.19m(+0.0) 5.55m(+0.0) | |||||||||||||
2 Youlton, Carly 86 Windsor Legion Tfc 5.51m +0.0 | |||||||||||||
5.51m(+0.0) 5.40m(+0.0) 5.46m(+0.0) 5.14m(+0.0) 5.33m(+0.0) 5.49m(+0.0) | |||||||||||||
3 Richard, Camille 87 West Vancouver T 5.39m +0.0 | |||||||||||||
5.36m(+0.0) 5.22m(+0.0) 5.36m(+0.0) 5.39m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) | |||||||||||||
4 Baragangana, Annick 86 Sherbrooke (C A) 5.37m +0.0 | |||||||||||||
5.10m(+0.0) 5.37m(+0.0) 5.15m(+0.0) 5.17m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.26m(+0.0) | |||||||||||||
5 Tse, Kimberley 86 Caltaf Athletic 5.32m +0.0 | |||||||||||||
FOUL(+0.0) 5.27m(+0.0) 4.97m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.31m(0.3) 5.32m(+0.0) | |||||||||||||
6 van Ruyven, Michelle 88 Kajaks Tfc 5.23m +0.0 | |||||||||||||
4.88m(+0.0) 5.16m(+0.0) 5.23m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.89m(+0.0) FOUL(+0.0) | |||||||||||||
7 Zachariaw, Neb 87 Guelph Track 5.18m +0.0 | |||||||||||||
5.18m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.18m(-0.8) 5.14m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.00m(+0.0) | |||||||||||||
8 Van Der Marel, Lacey 87 Lightning Athlet 5.08m +0.0 | |||||||||||||
4.66m(+0.0) 5.08m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.92m(+0.0) 4.92m(+0.0) 5.00m(+0.0) | |||||||||||||
9 Sanche, Caroline 86 Espoir Externat 5.01m +0.0 | |||||||||||||
5.01m(+0.0) 4.94m(+0.0) 4.99m(+0.0) | |||||||||||||
9 Harrison, Danielle 87 Windsor Legion Tfc 5.01m +0.0 | |||||||||||||
5.01m(+0.0) 4.96m(+0.0) 4.89m(+0.0) | |||||||||||||
11 Sharp, Keisha 87 Unattached 4.70m +0.0 | |||||||||||||
4.70m(+0.0) 4.47m(+0.0) FOUL(+0.0) | |||||||||||||
12 Anseeun, Amber 86 Winnipeg Optimis 4.63m +0.0 | |||||||||||||
4.63m(+0.0) 4.59m(+0.0) FOUL(+0.0) | |||||||||||||
13 Tschirharst, Victoria 87 Guelph Track 4.50m +0.0 | |||||||||||||
4.50m(+0.0) 4.35m(+0.0) 4.44m(+0.0) | |||||||||||||
Event 12 Women Triple Jump Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 12.95m 2001-06-30 Charles Tabia | |||||||||||||
Meet: ! 12.62m 2001 Mitchell Kerri-Ann | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
1 Richard, Camille 87 West Vancouver T 11.84m 0.8 | |||||||||||||
11.40m(NWI) 11.84m(0.8) 11.10m(-1.1) FOUL(-0.7) FOUL(-1.5) 11.56m(-0.9) | |||||||||||||
2 Merrill, Victoria 87 U of T 11.54m -0.9 | |||||||||||||
10.87m(-0.4) FOUL(-1.0) 10.98m(-1.1) 11.14m(-0.8) 11.54m(-0.9) FOUL(-1.0) | |||||||||||||
3 Youlton, Carly 86 Windsor Legion Tfc 11.52m +0.0 | |||||||||||||
11.37m(0.9) 11.19m(0.6) 11.22m(-0.9) 11.14m(-0.5) 11.44m(-2.1) 11.52m(+0.0) | |||||||||||||
4 McCurdy, Heather 86 Quinte Legion T F C 11.13m +0.0 | |||||||||||||
11.07m(0.6) 11.13m(+0.0) FOUL(+0.0) 11.08m(-0.8) 10.78m(-2.6) 10.73m(-0.7) | |||||||||||||
5 Tse, Kimberley 86 Caltaf Athletic 11.10m -0.4 | |||||||||||||
10.99m(0.4) 10.54m(-1.2) 11.03m(-1.6) 11.04m(-1.3) FOUL(0.5) 11.10m(-0.4) | |||||||||||||
6 Zachariaw, Neb 87 Guelph Track 11.07m -0.5 | |||||||||||||
FOUL(-1.6) 11.07m(-0.5) FOUL(-1.3) 11.07m(-1.2) 11.03m(-2.0) 11.03m(-0.5) | |||||||||||||
7 Simard, Tanya 88 Track North Athl 10.97m 0.6 | |||||||||||||
10.75m(-1.4) 10.97m(0.6) 10.89m(-0.5) | |||||||||||||
8 Field, Jennine 88 NorthEast Albert 10.72m 0.8 | |||||||||||||
10.27m(0.9) 10.67m(+0.0) 10.72m(0.8) | |||||||||||||
....Event 12 Women Triple Jump Junior | |||||||||||||
9 Bourgon, Sherri 87 Regina Athletic 10.61m 1.2 | |||||||||||||
10.61m(1.2) 10.18m(0.5) 10.35m(2.4) | |||||||||||||
10 Harrison, Danielle 87 Windsor Legion Tfc 10.60m 0.9 | |||||||||||||
FOUL(-0.4) 10.60m(0.9) 10.59m(-0.3) |
11 Baird, Michelle 87 Ottawa Lions 10.44m +0.0 | |||||||||||||
10.35m(+0.0) FOUL(-0.4) 10.44m(+0.0) | |||||||||||||
12 Van Der Marel, Lacey 87 Lightning Athlet 10.43m +0.0 | |||||||||||||
10.43m(+0.0) 10.14m(-1.0) 9.82m(-0.6) | |||||||||||||
13 Millar, Amy 87 Split City Sonics 10.11m -0.8 | |||||||||||||
10.11m(-0.8) FOUL(-0.4) FOUL(-0.3) | |||||||||||||
14 Sharp, Keisha 87 Unattached 10.05m -0.6 | |||||||||||||
FOUL(1.0) 10.05m(-0.6) FOUL(-0.8) | |||||||||||||
15 Tschirharst, Victoria 87 Guelph Track 9.92m +0.0 | |||||||||||||
9.92m(+0.0) 9.68m(1.0) 9.71m(-0.4) | |||||||||||||
-- Nevely, Taylor 92 Lightning Athlet FOUL NWI | |||||||||||||
FOUL(2.1) FOUL(-0.9) FOUL(-0.8) | |||||||||||||
-- Gittens, Jaime 89 Unattached X11.23m +0.0 | |||||||||||||
11.01m(+0.0) 10.74m(0.4) 11.23m(+0.0) 10.68m(-0.9) 10.86m(-1.8) FOUL(-0.3) | |||||||||||||
Event 13 Women High Jump Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 1.92m 1993-08-06 Dykstra Wanita | |||||||||||||
Meet: ! 1.83m 1988 Brown Coralea | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Pare, Leanne 86 Niagara Regional 1.73m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.73 1.75 | |||||||||||||
P P O O O O O O XXX | |||||||||||||
2 Boyle, Sarah 87 U of T 1.72m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.73 1.75 | |||||||||||||
P P O O O O O X XX | |||||||||||||
3 Baragangana, Annick 86 Sherbrooke (C A) J1.72m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.73 1.75 | |||||||||||||
P P O XXO O XXO XO P XXX | |||||||||||||
4 Drouin, Jillian 86 Sarnia Athletics 1.69m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 | |||||||||||||
P P XO P O O XXX | |||||||||||||
5 Klassen, Sarah 88 Peterborough Leg 1.66m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 | |||||||||||||
P O O O XXO XXX | |||||||||||||
5 Hamilton, Heather 88 Power Athletics 1.66m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 | |||||||||||||
P P O P XXO XXX | |||||||||||||
7 Neveu, Karly 89 South Fraser Tra J1.66m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 1.69 | |||||||||||||
P O XXO P XXO XXX | |||||||||||||
8 Riley, Nicole 90 Kilomaitres de L 1.63m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 | |||||||||||||
O O O XXO XXX | |||||||||||||
9 Millar, Amy 87 Split City Sonics 1.60m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 1.63 | |||||||||||||
O O O XXX | |||||||||||||
....Event 13 Women High Jump Junior | |||||||||||||
10 Hopley, Brittney 91 Lightning Athlet 1.55m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 | |||||||||||||
O XXO XXX | |||||||||||||
11 Campbell, Sheri 87 Uaac J1.55m | |||||||||||||
1.50 1.55 1.60 | |||||||||||||
XO XXO XXX | |||||||||||||
Event 14 Women Pole Vault Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
This event was indoor (weather condition) | |||||||||||||
National: % 4.11m 2004-06-26 Vangool Adrianne | |||||||||||||
Meet: ! 4.10m 2004 Vangool Adrianne | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Wiebe, Theresa 87 Riversdale AC 3.80m Withdrew = injury | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 | |||||||||||||
P P P P P XO P O O XXO | |||||||||||||
2 Vause, Leah 87 Riversdale AC 3.70m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 | |||||||||||||
P P P P P P XX XP XO XXX | |||||||||||||
3 Zavaduk, Heather 86 Track 54.50 3.60m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 | |||||||||||||
P P P P P XO O O XXX | |||||||||||||
4 Beaumont-Courteau, Arian 90 Montreal-Interna 3.40m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 3.30 3.40 3.50 | |||||||||||||
P P P O P O XXX | |||||||||||||
5 Blouin, Melanie 90 Rouge et Or J3.40m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 3.30 3.40 3.50 | |||||||||||||
O XO XO XO O O XXX | |||||||||||||
6 Vietch, Marcie 87 Windsor Legion Tfc 3.30m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 3.30 3.40 | |||||||||||||
P O XXO XO XXO XXX | |||||||||||||
7 Clifford, Kerri 86 Valley Royals 3.20m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 3.30 | |||||||||||||
P P P XO XXX | |||||||||||||
8 Rutley, Erica 89 Track 54.50 3.05m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 3.20 | |||||||||||||
P O O XXX | |||||||||||||
9 Zenith, Mila 86 Uaac 2.90m | |||||||||||||
2.75 2.90 3.05 | |||||||||||||
O O XXX | |||||||||||||
10 Rock, Melinda-Megan 87 Club D'Atlétisme 2.75m | |||||||||||||
2.75 2.90 | |||||||||||||
O XXX | |||||||||||||
-- Cowper, Laura 88 U of T NH | |||||||||||||
2.75 | |||||||||||||
XXX | |||||||||||||
Event 15 Women Shot Put 4 Kg Junior | |||||||||||||
================================================================ |
National: % 15.88m 1964-07-31 McCredie Nancy | |||||||||||||
Meet: ! 14.77m 1975 Moreau Lucette | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Andrews, Kaitlyn 88 Unattached 13.34m | |||||||||||||
12.74m 12.83m FOUL 11.87m 13.34m 12.13m | |||||||||||||
2 Patterson, Heather 86 Speed River T.C. 12.42m | |||||||||||||
11.61m 11.95m 11.93m 12.42m 11.67m 11.76m | |||||||||||||
3 Lane, Diana 88 London Western 11.20m | |||||||||||||
9.87m 10.32m 11.20m 10.40m 10.66m FOUL | |||||||||||||
4 Poisson, Alix 87 Windsor Legion Tfc 11.15m | |||||||||||||
11.15m 11.07m 10.63m 10.34m 10.83m 10.72m | |||||||||||||
5 Larade, Nicole 88 Launchers Athletics 11.03m | |||||||||||||
10.33m FOUL 9.75m 10.44m 10.58m 11.03m | |||||||||||||
6 Thibault, Dominique 88 Ottawa Lions 10.97m | |||||||||||||
9.84m 10.63m 10.77m FOUL 10.97m 10.21m | |||||||||||||
7 Stacey, Danielle 86 Westerland 10.25m | |||||||||||||
9.99m 10.25m 9.95m 10.10m 9.89m PASS | |||||||||||||
8 Bond, Jessica 88 Petite-Nation 10.20m | |||||||||||||
10.20m FOUL 9.93m 9.55m FOUL 10.02m | |||||||||||||
9 Payne, Chelsea 87 Kajaks Tfc 9.85m | |||||||||||||
9.70m FOUL 9.85m | |||||||||||||
Event 16 Women Discus Throw 1 Kg Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 52.52m 1986-05-29 Brotherton Michelle | |||||||||||||
Meet: ! 49.18m 1993 Vermette Jennifer | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Andrews, Kaitlyn 88 Unattached 43.55m | |||||||||||||
40.85m 39.03m 43.55m 38.37m 40.90m 40.01m | |||||||||||||
2 Patterson, Mikaela 86 Valley Royals 42.52m | |||||||||||||
41.26m FOUL 42.52m 4.01m 38.14m 40.50m | |||||||||||||
3 Payne, Chelsea 87 Kajaks Tfc 40.73m | |||||||||||||
39.65m FOUL 40.73m FOUL 37.89m 38.09m | |||||||||||||
4 Li, Yin 86 London Western 39.29m | |||||||||||||
39.29m FOUL FOUL 36.57m FOUL 34.57m | |||||||||||||
5 MacDonald, Elizabeth 87 Unattached 38.28m | |||||||||||||
35.78m 34.40m 33.45m 37.40m 35.85m 38.28m | |||||||||||||
6 Poisson, Alix 87 Windsor Legion Tfc 37.82m | |||||||||||||
37.82m FOUL 35.51m FOUL 33.46m FOUL | |||||||||||||
7 Lane, Diana 88 London Western 35.85m | |||||||||||||
FOUL 34.88m 35.85m 35.76m FOUL FOUL | |||||||||||||
8 Bennett, Phylicea 86 Etobicoke Gladstone 35.73m | |||||||||||||
34.05m 35.73m 34.70m FOUL 29.51m FOUL | |||||||||||||
9 Larade, Nicole 88 Launchers Athletics 34.94m | |||||||||||||
FOUL 34.94m 31.95m | |||||||||||||
10 Seidle, Meghan 87 Unattached 33.18m | |||||||||||||
FOUL 33.18m FOUL | |||||||||||||
11 Thibault, Dominique 88 Ottawa Lions 32.31m | |||||||||||||
FOUL 29.48m 32.31m | |||||||||||||
12 Stacey, Danielle 86 Westerland 31.23m | |||||||||||||
28.06m 31.23m FOUL | |||||||||||||
....Event 16 Women Discus Throw 1 Kg Junior | |||||||||||||
13 Webdale, Desirey 86 Peterborough Leg 31.09m | |||||||||||||
FOUL 30.61m 31.09m | |||||||||||||
Event 17 Women Javelin Throw 600 gr Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 51.76m 2003-06-21 Woodward Krista | |||||||||||||
Meet: ! 50.25m 2003 Woodward Krista | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Piquette, Samantha 86 Ottawa Lions 41.53m | |||||||||||||
41.53m 36.65m 36.57m 38.29m 39.39m 41.53m | |||||||||||||
2 Best, Kelsey 86 Launchers Athletics 40.31m | |||||||||||||
33.42m 34.67m 34.80m 40.31m 36.51m 38.68m | |||||||||||||
3 Wolverton, Jaclyn 86 Unattached 40.14m | |||||||||||||
FOUL 38.57m FOUL 40.14m 38.19m 40.00m | |||||||||||||
4 Collins, Sara 87 Ottawa Lions 39.56m | |||||||||||||
35.03m 35.17m 37.74m 38.69m FOUL 39.56m | |||||||||||||
5 Frayne, Alaina 88 Sarnia Athletics 38.52m | |||||||||||||
33.93m FOUL 32.63m FOUL 38.52m 30.36m | |||||||||||||
6 Ares, Patricia 87 Jeunesse Athleti 37.88m | |||||||||||||
32.29m 35.15m FOUL 35.69m 36.15m 37.88m | |||||||||||||
7 Lupuliak, Brigitte 86 Saskatoon T.F. Club 37.75m | |||||||||||||
36.94m 36.85m 36.81m FOUL 35.98m 37.75m | |||||||||||||
8 Mullens, Maggie 89 Sarnia Athletics 34.69m | |||||||||||||
32.15m 34.69m FOUL 31.89m 33.31m 34.69m | |||||||||||||
9 Mullin, Debra 86 Flyinf M Athleti 32.87m | |||||||||||||
FOUL 32.87m 31.68m | |||||||||||||
10 Stacey, Danielle 86 Westerland 31.86m | |||||||||||||
30.90m 31.52m 31.86m | |||||||||||||
11 Bond, Jessica 88 Petite-Nation 29.26m | |||||||||||||
FOUL 26.96m 29.26m | |||||||||||||
12 Baird, Michelle 87 Ottawa Lions 28.61m | |||||||||||||
26.43m 26.97m 28.61m | |||||||||||||
Event 18 Women Hammer Throw 4 Kg Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 58.84m 1999-05-22 Joyce Jennifer | |||||||||||||
Meet: ! 55.83m 2003 Frizell Sultana | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Boisselle, Marie-Eve 86 Saint-Jean Olymp 57.34m! | |||||||||||||
53.28m FOUL 55.47m 56.51m 57.18m 57.34m | |||||||||||||
2 Kokayko, Rochelle 87 Kelowna Track & 52.06m | |||||||||||||
49.59m 48.65m 49.66m 52.06m FOUL 50.56m | |||||||||||||
3 Payne, Chelsea 87 Kajaks Tfc 51.81m |
46.20m 47.10m 47.99m 51.15m 48.88m 51.81m | |||||||||||||
4 Dubourt, Elisabeth 86 Saskatoon T.F. Club 47.68m | |||||||||||||
47.68m FOUL FOUL FOUL 47.62m FOUL | |||||||||||||
5 Patterson, Mikaela 86 Valley Royals 47.66m | |||||||||||||
FOUL 46.66m 44.33m 46.92m 47.66m 47.45m | |||||||||||||
6 MacDonald, Elizabeth 87 Unattached 38.16m | |||||||||||||
34.10m FOUL 35.76m 38.16m 37.88m 37.06m | |||||||||||||
7 Rock, Melinda-Megan 87 Club D'Atlétisme 37.80m | |||||||||||||
36.52m 37.16m 37.09m 36.02m 35.60m 37.80m | |||||||||||||
....Event 18 Women Hammer Throw 4 Kg Junior | |||||||||||||
8 Patterson, Heather 86 Speed River T.C. 35.24m | |||||||||||||
31.58m 34.97m 35.24m FOUL FOUL 32.77m | |||||||||||||
9 Lane, Diana 88 London Western 32.69m | |||||||||||||
FOUL FOUL 32.69m | |||||||||||||
10 Calnan, Sarah 86 Chinook 32.57m | |||||||||||||
FOUL 31.78m 32.57m | |||||||||||||
Event 19 Women Heptathlon Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 5688 2000-10-21 Zelinka Jessica | |||||||||||||
Meet: ! 5465 2000 Zelinka Jessica | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Drouin, Jillian 86 Sarnia Athletics 4525 | |||||||||||||
2 Beckford-Steward, Alecia 87 York University 4521 | |||||||||||||
3 Johns, Adelle 86 Kajaks Tfc 4368 | |||||||||||||
4 Bethune, Adrienne 89 Etobicoke Gladstone 4212 | |||||||||||||
5 Massicotte, Jessica 86 Sherbrooke (C A) 4209 | |||||||||||||
6 Lymburner, Abbie 88 Niagara Olympic 4029 | |||||||||||||
7 Delisle, Pascale 87 Rouge et Or 4014 | |||||||||||||
8 Valois, Chelsea 87 Bandit Track 3873 | |||||||||||||
9 Connor, Courtney 87 Ottawa Lions 3871 | |||||||||||||
10 Eversley, Jennifer 88 Etobicoke Gladstone 3346 | |||||||||||||
11 Vance, Jenny 88 York Flyers 3256 | |||||||||||||
12 Gendron-Daigneault, Pasc 86 Sherbrooke (C A) 3152 | |||||||||||||
Event 20 Men 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 10.30 1994-07-21 Chamber Carlton | |||||||||||||
Meet: ! 10.33 1994 Frempong-Manso Eric | |||||||||||||
Name Year Team Prelims Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Warner, Justyn 87 Etobicoke Gladstone 10.67Q -0.7 5 | |||||||||||||
2 Latouche, Marc 86 Mississauga Track 10.72Q +0.0 3 | |||||||||||||
3 Leblanc, Michael 87 South East Athle 10.89Q -0.7 4 | |||||||||||||
4 Smith, Seyi 87 Ottawa Lions 10.95Q -1.5 2 | |||||||||||||
5 Pedneault, David 86 Perfmax-Racing d 11.22Q -0.8 1 | |||||||||||||
6 Newton, Adam 86 North Bay Legion 10.91Q -0.7 5 | |||||||||||||
7 Halstead, Tyrone 89 Mississauga Track 11.03Q -1.5 2 | |||||||||||||
8 Kripps, Justin 87 Pentilton Athletics 11.06Q -0.7 4 | |||||||||||||
9 Strukoff, Blake 86 Unattached 11.10Q +0.0 3 | |||||||||||||
10 Johnson, Jerome 87 Brampton Track Club 11.33Q -0.8 1 | |||||||||||||
11 Forsythe, Sean 86 Regina Athletic 11.14Q -0.7 4 | |||||||||||||
12 Ingacio, Kevin 86 Extreme Track Club 11.15Q -0.7 5 | |||||||||||||
13 Murray, Leo 88 Kajaks Tfc 11.18Q -1.5 2 | |||||||||||||
14 Szczepadaniak, David 88 Winnipeg Optimis 11.21Q +0.0 3 | |||||||||||||
15 Andersen, Les 87 North Battlefor 11.38Q -0.8 1 | |||||||||||||
16 Giuffre, Mike 87 Metro Athletic Club 11.15Q -0.7 4 | |||||||||||||
17 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 11.26Q -0.7 5 | |||||||||||||
18 Rawson, Daniel 87 Edmonton Columbian 11.27Q +0.0 3 | |||||||||||||
19 Clement-Ouellet, Clement 88 Montreal-Olympique 11.50Q -1.5 2 | |||||||||||||
20 Reddy, Julian 88 SherwoodPark Tra 11.55Q -0.8 1 | |||||||||||||
21 Despres, Antoine 87 Ottawa Lions 11.29q -0.7 5 | |||||||||||||
....Event 20 Men 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
22 Letts, Julius 86 Brampton Track Club 11.35q +0.0 3 | |||||||||||||
22 Warner, Ian 90 Etobicoke Gladstone 11.35q -0.7 5 | |||||||||||||
24 Alexis, Jordan 88 Ottawa Lions 11.37q +0.0 3 | |||||||||||||
25 Swan, Sam South Simcoe 11.43 +0.0 3 | |||||||||||||
26 Keating, Justin 88 Sarnia Athletics 11.48 -0.7 4 | |||||||||||||
27 Mallay, Devo 89 Phoenix A.A. 11.56 -1.5 2 | |||||||||||||
28 Foster, Adam 86 Unattached 11.67 -0.7 4 | |||||||||||||
29 Labbe, Nathan 88 Unattached 11.73 -0.7 5 | |||||||||||||
30 Bissonnette, David 87 Ottawa Lions 11.76 -0.8 1 | |||||||||||||
31 Cardoza, Matthew 89 Edmonton Harriers 11.82 -1.5 2 | |||||||||||||
31 Dandie, Anthony 88 Brantford T & F 11.82 -1.5 2 | |||||||||||||
33 Deslauriers, Simon 86 Espoir Externat 11.98 -0.8 1 | |||||||||||||
-- MacAdam, Gerry 87 Dynamic Sport DNF -0.7 5 | |||||||||||||
Event 20 Men 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 10.30 1994-07-21 Chamber Carlton | |||||||||||||
Meet: ! 10.33 1994 Frempong-Manso Eric | |||||||||||||
Name Year Team Semis Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Semi-Finals | |||||||||||||
1 Warner, Justyn 87 Etobicoke Gladstone 10.53Q 1.0 1 | |||||||||||||
2 Latouche, Marc 86 Mississauga Track 10.56Q 1.0 3 | |||||||||||||
3 Leblanc, Michael 87 South East Athle 10.75Q +0.0 2 | |||||||||||||
4 Pedneault, David 86 Perfmax-Racing d 10.74Q 1.0 3 | |||||||||||||
5 Newton, Adam 86 North Bay Legion 10.77Q 1.0 1 | |||||||||||||
6 Smith, Seyi 87 Ottawa Lions 10.87Q +0.0 2 | |||||||||||||
7 Halstead, Tyrone 89 Mississauga Track 10.91q 1.0 1 | |||||||||||||
8 Kripps, Justin 87 Pentilton Athletics 10.94q 1.0 3 | |||||||||||||
9 Ingacio, Kevin 86 Extreme Track Club 10.97 1.0 1 | |||||||||||||
10 Forsythe, Sean 86 Regina Athletic 10.99 1.0 3 | |||||||||||||
10 Strukoff, Blake 86 Unattached 10.99 +0.0 2 |
12 Murray, Leo 88 Kajaks Tfc 11.01 1.0 1 | |||||||||||||
13 Rawson, Daniel 87 Edmonton Columbian 11.04 1.0 1 | |||||||||||||
14 Giuffre, Mike 87 Metro Athletic Club 11.07 +0.0 2 | |||||||||||||
15 Szczepadaniak, David 88 Winnipeg Optimis 11.15 1.0 3 | |||||||||||||
16 Reddy, Julian 88 SherwoodPark Tra 11.26 1.0 3 | |||||||||||||
16 Despres, Antoine 87 Ottawa Lions 11.26 +0.0 2 | |||||||||||||
18 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 11.28 1.0 3 | |||||||||||||
19 Johnson, Jerome 87 Brampton Track Club 11.30 +0.0 2 | |||||||||||||
20 Letts, Julius 86 Brampton Track Club 11.31 1.0 3 | |||||||||||||
21 Clement-Ouellet, Clement 88 Montreal-Olympique 11.35 1.0 1 | |||||||||||||
22 Alexis, Jordan 88 Ottawa Lions 11.39 1.0 1 | |||||||||||||
23 Warner, Ian 90 Etobicoke Gladstone 11.42 +0.0 2 | |||||||||||||
24 Andersen, Les 87 North Battlefor 11.51 +0.0 2 | |||||||||||||
Event 20 Men 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 10.30 1994-07-21 Chamber Carlton | |||||||||||||
Meet: ! 10.33 1994 Frempong-Manso Eric | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Warner, Justyn 87 Etobicoke Gladstone 10.56 -1.2 | |||||||||||||
....Event 20 Men 100 Meter Dash Junior | |||||||||||||
2 Latouche, Marc 86 Mississauga Track 10.71 -1.2 | |||||||||||||
3 Leblanc, Michael 87 South East Athle 10.85 -1.2 | |||||||||||||
4 Newton, Adam 86 North Bay Legion 10.89 -1.2 | |||||||||||||
5 Smith, Seyi 87 Ottawa Lions 10.93 -1.2 | |||||||||||||
6 Pedneault, David 86 Perfmax-Racing d 10.96 -1.2 | |||||||||||||
7 Halstead, Tyrone 89 Mississauga Track 11.08 -1.2 | |||||||||||||
8 Kripps, Justin 87 Pentilton Athletics 11.11 -1.2 | |||||||||||||
Event 21 Men 200 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 20.62 1991-05-25 Ogilvie Peter | |||||||||||||
Meet: ! 20.65 1994 Frempong-Manso Eric | |||||||||||||
Name Year Team Prelims Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Warner, Justyn 87 Etobicoke Gladstone 21.30Q 1.6 2 | |||||||||||||
2 Barnett, Brian 87 Capital City 21.71Q 1.9 1 | |||||||||||||
3 Smellie, Gavin 86 Mississauga Track 22.06Q 0.2 3 | |||||||||||||
4 Ingacio, Kevin 86 Extreme Track Club 22.24Q +0.0 4 | |||||||||||||
5 Pedneault, David 86 Perfmax-Racing d 21.72q 1.9 1 | |||||||||||||
6 Halstead, Tyrone 89 Mississauga Track 22.24q 1.6 2 | |||||||||||||
7 Latouche, Marc 86 Mississauga Track 22.25q +0.0 4 | |||||||||||||
8 Pyper, Todd 87 Ottawa Lions 22.28q +0.0 4 | |||||||||||||
9 Cummings, Brian 86 Ottawa Lions 22.31q +0.0 4 | |||||||||||||
10 Forsythe, Sean 86 Regina Athletic 22.45q 1.9 1 | |||||||||||||
11 Mallay, Devo 89 Phoenix A.A. 22.57q 1.6 2 | |||||||||||||
12 Young, Kaman 88 U of T 22.71q 1.9 1 | |||||||||||||
13 Strukoff, Blake 86 Unattached 22.74q 1.6 2 | |||||||||||||
14 Wild, Cody 87 Edmonton Columbian 22.88q 1.9 1 | |||||||||||||
15 Bunz, Adam 86 Calgary Spartans 22.95q 0.2 3 | |||||||||||||
16 Szczepadaniak, David 88 Winnipeg Optimis 22.99q 1.6 2 | |||||||||||||
17 Bryden, Barry 86 Edmonton Olympic 23.00 0.2 3 | |||||||||||||
18 Johnson, Jerome 87 Brampton Track Club 23.01 1.9 1 | |||||||||||||
19 Tait, Christopher 89 Unattached 23.06 +0.0 4 | |||||||||||||
20 Reddy, Julian 88 SherwoodPark Tra 23.10 0.2 3 | |||||||||||||
21 Foote, Mason 89 Annapolis Valley 23.18 1.6 2 | |||||||||||||
22 Reble, Mark 87 Riversdale AC 23.51 +0.0 4 | |||||||||||||
23 Foster, Adam 86 Unattached 23.60 0.2 3 | |||||||||||||
Event 21 Men 200 Meter Dash Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 20.62 1991-05-25 Ogilvie Peter | |||||||||||||
Meet: ! 20.65 1994 Frempong-Manso Eric | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Warner, Justyn 87 Etobicoke Gladstone 20.95 2.8 2 | |||||||||||||
2 Smellie, Gavin 86 Mississauga Track 21.15 2.8 2 | |||||||||||||
3 Barnett, Brian 87 Capital City 21.44 2.8 2 | |||||||||||||
4 Pedneault, David 86 Perfmax-Racing d 21.58 2.8 2 | |||||||||||||
5 Ingacio, Kevin 86 Extreme Track Club 21.95 2.8 2 | |||||||||||||
6 Pyper, Todd 87 Ottawa Lions 22.02 2.8 2 | |||||||||||||
7 Mallay, Devo 89 Phoenix A.A. 22.14 1.2 1 | |||||||||||||
8 Forsythe, Sean 86 Regina Athletic 22.32 1.2 1 | |||||||||||||
....Event 21 Men 200 Meter Dash Junior | |||||||||||||
9 Szczepadaniak, David 88 Winnipeg Optimis 22.62 1.2 1 | |||||||||||||
10 Young, Kaman 88 U of T 22.67 1.2 1 | |||||||||||||
10 Bunz, Adam 86 Calgary Spartans 22.67 1.2 1 | |||||||||||||
12 Wild, Cody 87 Edmonton Columbian 22.68 1.2 1 | |||||||||||||
Event 22 Men 400 Meter Dash Junior | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
National: % 45.83 1997-07-19 Niemi Shane | |||||||||||||
Meet: ! 46.68 1997 Niemi Shane | |||||||||||||
Name Year Team Prelims H# | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Smellie, Gavin 86 Mississauga Track 47.88Q 2 | |||||||||||||
2 Barnett, Brian 87 Capital City 48.15Q 4 | |||||||||||||
3 Geyson, Kris Flyinf M Athleti 48.66Q 3 | |||||||||||||
4 Butcher, Ian 86 Mississauga Track 49.36Q 1 | |||||||||||||
5 Cummings, Brian 86 Ottawa Lions 48.04q 2 | |||||||||||||
6 Dargie, Andrew 87 Caltaf Athletic 48.37q 4 | |||||||||||||
7 White, Aaron 86 Quinte Legion T F C 48.68q 3 |
8 Bosley, Adam 87 Phoenix A.A. 48.94q 3 | |||||||||||||
9 Pyper, Todd 87 Ottawa Lions 49.40 2 | |||||||||||||
10 Davis, Jorden 87 Mississauga Track 49.61 3 | |||||||||||||
11 Wild, Cody 87 Edmonton Columbian 49.96 2 | |||||||||||||
12 Rose, Michael 89 Unattached 50.17 4 | |||||||||||||
13 Paquet, Olivier 89 Energie 50.42 3 | |||||||||||||
14 Saizew, Michael 87 Caltaf Athletic 50.69 1 | |||||||||||||
15 Lamarche, Steve 89 Windsor Legion Tfc 50.71 4 | |||||||||||||
16 Bateson, Blair 86 Caltaf Athletic 50.75 4 | |||||||||||||
17 Young, Kaman 88 U of T 50.83 2 | |||||||||||||
18 Deeks, Matthew 88 Brockville Legio 50.85 1 | |||||||||||||
19 Savard, Brent 87 Ottawa Lions 51.27 4 | |||||||||||||
20 Reble, Mark 87 Riversdale AC 51.31 2 | |||||||||||||
21 Ferguson, Quin 88 Winnipeg Optimis 51.57 3 | |||||||||||||
22 Sydorchuk, Steven 87 Winnipeg Optimis 51.88 1 | |||||||||||||
23 Esau, Kevin Flyinf M Athleti 52.80 4 | |||||||||||||
24 Attard, Kyle 90 Etobicoke Gladstone 57.56 1 | |||||||||||||
-- Jatta, Musa 86 Perfmax-Racing d X48.19 1 | |||||||||||||
-- Kiomenan, Valery Perfmax-Racing d X48.33 3 | |||||||||||||
Event 22 Men 400 Meter Dash Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 45.83 1997-07-19 Niemi Shane | |||||||||||||
Meet: ! 46.68 1997 Niemi Shane | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Cummings, Brian 86 Ottawa Lions 48.37 | |||||||||||||
2 Barnett, Brian 87 Capital City 48.59 | |||||||||||||
3 White, Aaron 86 Quinte Legion T F C 48.82 | |||||||||||||
4 Smellie, Gavin 86 Mississauga Track 48.99 | |||||||||||||
5 Dargie, Andrew 87 Caltaf Athletic 49.15 | |||||||||||||
6 Bosley, Adam 87 Phoenix A.A. 50.11 | |||||||||||||
7 Butcher, Ian 86 Mississauga Track 50.40 | |||||||||||||
-- Geyson, Kris Flyinf M Athleti DNF | |||||||||||||
Event 23 Men 800 Meter Run Junior | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
National: % 1:46.60 2001-06-23 Brannen Nathan | |||||||||||||
Meet: ! 1:49.72 1992 Sullivan Kevin | |||||||||||||
Name Year Team Prelims H# | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Holm, David 86 Calgary Warriors 1:54.12Q 2 | |||||||||||||
2 Duncan, Justin 88 Mississauga Track 1:55.41Q 1 | |||||||||||||
3 Roberts, Andrew 86 Club D'Athlétism 1:55.84Q 3 | |||||||||||||
4 Mallie, Daniel Unattached 1:54.61Q 2 | |||||||||||||
5 Theroux-Samuel, Simon 86 Montreal-Olympique 1:55.91Q 1 | |||||||||||||
6 Martinson, Geoffrey 86 Prince George 1:56.43Q 3 | |||||||||||||
7 Raymond, Mathieu 87 Club D'Athlétism 1:55.18q 2 | |||||||||||||
8 Ouellette, Eric 88 Track North Athl 1:55.44q 2 | |||||||||||||
9 Mazzei, Darren 88 Regina Wheat City 1:56.14 1 | |||||||||||||
10 Moore, David 88 Sarnia Athletics 1:56.21 2 | |||||||||||||
11 Schellenberg, Andrew 87 Peter Andrew Run 1:56.48 2 | |||||||||||||
12 Lewandowski, Adam 87 Ottawa Lions 1:56.85 3 | |||||||||||||
13 Rengifo, Chris 86 Toronto Olympic 1:57.04 1 | |||||||||||||
14 Russell, Ryan 88 Caltaf Athletic 1:57.89 3 | |||||||||||||
15 Douglas, Steve 86 Chebucto 1:58.01 3 | |||||||||||||
16 White, Andrew 88 South Simcoe 1:58.17 3 | |||||||||||||
17 Christie, Luke Mississauga Track 1:58.33 1 | |||||||||||||
18 Volpi, Matt 86 Ottawa Lions 1:58.59 2 | |||||||||||||
19 Ristic, Stefan 88 Etobicoke Huskie 1:58.74 3 | |||||||||||||
20 Brens, Chris 86 Markham Track Club 1:58.82 1 | |||||||||||||
21 Harper, Stephen 87 Calgary Warriors 1:58.86 1 | |||||||||||||
22 Pettes, Tyler 89 Etobicoke Huskie 1:59.30 3 | |||||||||||||
23 Lane, Ben 87 Markham Track Club 1:59.63 2 | |||||||||||||
24 Gravel, Benjamin 87 Cirrus 2:00.35 1 | |||||||||||||
25 Ferguson, Quin 88 Winnipeg Optimis 2:00.48 1 | |||||||||||||
26 Lapointe, Felix-Antoine 87 Rouge et Or 2:00.54 2 | |||||||||||||
27 Sissons, Javin 87 Red Deer Titans 2:01.09 3 | |||||||||||||
28 Plourde, Alexandre 88 Energie 2:02.73 3 | |||||||||||||
Event 23 Men 800 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 1:46.60 2001-06-23 Brannen Nathan | |||||||||||||
Meet: ! 1:49.72 1992 Sullivan Kevin | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Holm, David 86 Calgary Warriors 1:51.85 | |||||||||||||
2 Duncan, Justin 88 Mississauga Track 1:52.07 | |||||||||||||
3 Martinson, Geoffrey 86 Prince George 1:52.35 | |||||||||||||
4 Mallie, Daniel Unattached 1:52.96 | |||||||||||||
5 Theroux-Samuel, Simon 86 Montreal-Olympique 1:53.94 | |||||||||||||
6 Raymond, Mathieu 87 Club D'Athlétism 1:54.39 | |||||||||||||
7 Roberts, Andrew 86 Club D'Athlétism 1:54.62 | |||||||||||||
8 Ouellette, Eric 88 Track North Athl 2:04.42 | |||||||||||||
Event 24 Men 1500 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 3:39.11 1992-09-20 Sullivan Kevin | |||||||||||||
Meet: ! 3:46.48 1985 McGuigan Andrew | |||||||||||||
Name Year Team Prelims | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Sinclair, Matthew 87 Caltaf Athletic 3:56.41Q | |||||||||||||
2 Gallagher, Jake 86 Darthmouth Athle 4:00.19Q | |||||||||||||
3 Woods, Mike 86 Ottawa Lions 4:02.53Q | |||||||||||||
4 Novakowski, Braden 86 Kingston Napanee 3:56.97Q | |||||||||||||
5 Carr, Paul 86 BISO 4:00.78Q | |||||||||||||
6 Hill, Graeme 86 Pacific Athletics 4:02.76Q |
7 Primus, Joel 86 Valley Royals 3:57.05Q | |||||||||||||
8 Davidson, Mark 88 Phoenix A.A. 4:01.05Q | |||||||||||||
9 Mazzei, Darren 88 Regina Wheat City 4:02.96Q | |||||||||||||
10 Doroshuk, Peter 87 Peter Andrew Run 3:57.33q | |||||||||||||
11 Douglas, Steve 86 Chebucto 3:59.41q | |||||||||||||
12 Lewandowski, Adam 87 Ottawa Lions 4:01.48q | |||||||||||||
13 Bredin, Etienne 86 U of T 4:01.57 | |||||||||||||
14 Koskie, Curtis 86 Regina Wheat City 4:03.74 | |||||||||||||
15 Moore, David 88 Sarnia Athletics 4:03.97 | |||||||||||||
16 Hackenbrook, Dylan 86 Red Deer Titans 4:04.00 | |||||||||||||
17 Watson, Robbie Unattached 4:04.06 | |||||||||||||
18 Del Monte, Mike 86 New Market Huski 4:04.29 | |||||||||||||
19 Addison, Brent 87 Chebucto 4:04.43 | |||||||||||||
20 Jacobs, Ross 86 Darthmouth Athle 4:05.32 | |||||||||||||
21 Sissons, Josh 87 Red Deer Titans 4:07.82 | |||||||||||||
22 Barnett, Colin 89 Winnipeg Optimis 4:08.14 | |||||||||||||
23 Lane, Ben 87 Markham Track Club 4:09.17 | |||||||||||||
24 Lewis, Brian Unattached 4:09.51 | |||||||||||||
25 Silvestre, Mark 88 Toronto Olympic 4:09.62 | |||||||||||||
26 Dalton, Phil 87 Saugeen T F C 4:09.88 | |||||||||||||
27 Fyfe, Iain 88 McGill Olympic Club 4:11.47 | |||||||||||||
28 Kieger, Brian Unattached 4:11.84 | |||||||||||||
29 Lynons, Steve 86 Sarnia Athletics 4:12.20 | |||||||||||||
30 Koziarski, Robert 86 Mississauga Track 4:12.61 | |||||||||||||
31 Dejong, Calvary 86 BISO 4:16.39 | |||||||||||||
32 Huff, Ryan 88 London Western 4:16.94 | |||||||||||||
33 Gallagher, Corey 87 BISO 4:18.94 | |||||||||||||
34 Prudhomme, Spencer 89 Niagara Olympic 4:21.65 | |||||||||||||
Event 24 Men 1500 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 3:39.11 1992-09-20 Sullivan Kevin | |||||||||||||
Meet: ! 3:46.48 1985 McGuigan Andrew | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Woods, Mike 86 Ottawa Lions 3:56.49 | |||||||||||||
2 Novakowski, Braden 86 Kingston Napanee 3:58.67 | |||||||||||||
3 Gallagher, Jake 86 Darthmouth Athle 3:59.16 | |||||||||||||
4 Primus, Joel 86 Valley Royals 4:00.99 | |||||||||||||
5 Sinclair, Matthew 87 Caltaf Athletic 4:01.31 | |||||||||||||
6 Douglas, Steve 86 Chebucto 4:02.64 | |||||||||||||
7 Lewandowski, Adam 87 Ottawa Lions 4:03.62 | |||||||||||||
....Event 24 Men 1500 Meter Run Junior | |||||||||||||
8 Davidson, Mark 88 Phoenix A.A. 4:04.51 | |||||||||||||
9 Carr, Paul 86 BISO 4:04.66 | |||||||||||||
10 Doroshuk, Peter 87 Peter Andrew Run 4:05.19 | |||||||||||||
11 Hill, Graeme 86 Pacific Athletics 4:05.53 | |||||||||||||
12 Mazzei, Darren 88 Regina Wheat City 4:07.25 | |||||||||||||
Event 25 Men 5000 Meter Run Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 13:43.80 1962-06-02 Kidd Bruce | |||||||||||||
Meet: ! 14:11.77 1983 Castellano John | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Woods, Mike 86 Ottawa Lions 14:15.86 | |||||||||||||
2 Gallagher, Jake 86 Darthmouth Athle 14:44.21 | |||||||||||||
3 Fisico, Jeremy 86 Windsor Legion Tfc 14:46.94 | |||||||||||||
4 Steeds, Mark 86 Brantford T & F 14:54.25 | |||||||||||||
5 Friesen, Kevin 87 Nanaimo Track 15:03.14 | |||||||||||||
6 Dillon, Marcus 87 Toronto Olympic 15:09.95 | |||||||||||||
7 Dekker, Kyle 87 Tri City TC 15:16.26 | |||||||||||||
8 Addison, Brent 87 Chebucto 15:17.02 | |||||||||||||
9 McConnell, Patrick 88 London Western 15:19.57 | |||||||||||||
10 Christie, Russell 86 St. Thomas Legion 15:20.71 | |||||||||||||
11 Landry, Simon-Pierre 86 Montreal-Olympique 15:24.26 | |||||||||||||
12 Sissons, Josh 87 Red Deer Titans 15:25.23 | |||||||||||||
13 McAneney, Lucas 86 North Bay Legion 15:30.33 | |||||||||||||
14 Englehutt, David 86 Darthmouth Athle 15:36.54 | |||||||||||||
15 Orchard, Bradley 86 Caltaf Athletic 15:40.07 | |||||||||||||
16 Ritchie, James 87 Darthmouth Athle 15:41.19 | |||||||||||||
17 Wig, Dale 88 Regina Wheat City 15:43.75 | |||||||||||||
18 Kapetanovic, Kemal 87 York University 15:45.28 | |||||||||||||
19 Sunseri, Nicholas 86 Unattached 15:54.88 | |||||||||||||
20 Komer, William 88 London Western 15:55.79 | |||||||||||||
21 Parrott, John 86 Etobicoke Huskie 15:59.47 | |||||||||||||
22 Jacobs, Ross 86 Darthmouth Athle 16:02.18 | |||||||||||||
23 Anders, Kristian 86 BISO 16:10.14 | |||||||||||||
24 Holmes, Travis 87 Ottawa Lions 16:24.00 | |||||||||||||
25 Sharp, Nigel 89 Queen City Striders 16:28.13 | |||||||||||||
26 Hughes, Matt 89 Toronto Olympic 16:40.05 | |||||||||||||
-- Koskie, Curtis 86 Regina Wheat City DNF | |||||||||||||
-- Currie, Cory 87 Brantford T & F DNF | |||||||||||||
-- Brown, Rub 87 Toronto Olympic DNF | |||||||||||||
-- Nduwingoma, Jean-Claude 98 Saint-Laurent Sé X14:17.36 | |||||||||||||
Event 26 Men 110 Meter Hurdles 39 po Junior | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
National: % 13.78 2000-06-02 Kunkel Adam | |||||||||||||
Meet: ! 13.91 1994 Woodley Adrian | |||||||||||||
Name Year Team Prelims Wind H# | |||||||||||||
======================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Ryder, Jamie 87 London Legion 14.59Q -0.2 2 | |||||||||||||
2 Theriau, Chris 87 Annapolis Valley 15.07Q +0.0 1 | |||||||||||||
3 Sorensen, Cody 86 Unattached 14.96Q -0.2 2 | |||||||||||||
....Event 26 Men 110 Meter Hurdles 39 po Junior | |||||||||||||
4 Tremblay, Ryan 87 Unattached 15.12Q +0.0 1 |
5 Fawcett, Tyler 88 Ottawa Lions 15.31Q +0.0 1 | |||||||||||||
6 Joseph, Nigel 86 Calgary Internat 15.37Q -0.2 2 | |||||||||||||
7 Wolowidnyk, Ryan 87 Rocky Mountain 15.47q +0.0 1 | |||||||||||||
8 Nigro, Kevin 88 South Simcoe 15.48q +0.0 1 | |||||||||||||
9 James, Andre 87 Mississauga Track 15.50 -0.2 2 | |||||||||||||
10 Marquis, Jean-Francois 87 Saint-Laurent Sé 15.95 +0.0 1 | |||||||||||||
11 Godwin, Zack 88 U of T 16.06 -0.2 2 | |||||||||||||
12 Kamara, Emmanuel 89 Brampton Track Club 16.98 +0.0 1 | |||||||||||||
13 Harris, Jordan 88 Oshawa Legion 17.51 -0.2 2 | |||||||||||||
-- Cardoza, Matthew 89 Edmonton Harriers DQ -0.2 2 Rule #168.6 | |||||||||||||
-- Smith, Derick 87 U of T X15.24 +0.0 1 | |||||||||||||
Event 26 Men 110 Meter Hurdles 39 po Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 13.78 2000-06-02 Kunkel Adam | |||||||||||||
Meet: ! 13.91 1994 Woodley Adrian | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Ryder, Jamie 87 London Legion 14.38 -0.2 | |||||||||||||
2 Theriau, Chris 87 Annapolis Valley 14.96 -0.2 | |||||||||||||
3 Tremblay, Ryan 87 Unattached 15.06 -0.2 | |||||||||||||
4 Joseph, Nigel 86 Calgary Internat 15.09 -0.2 | |||||||||||||
5 Nigro, Kevin 88 South Simcoe 15.12 -0.2 | |||||||||||||
6 Sorensen, Cody 86 Unattached 15.30 -0.2 | |||||||||||||
7 Fawcett, Tyler 88 Ottawa Lions 15.32 -0.2 | |||||||||||||
8 Wolowidnyk, Ryan 87 Rocky Mountain 15.49 -0.2 | |||||||||||||
Event 27 Men 400 Meter Hurdles 36 po Junior | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
National: % 50.92 1997-05-03 Stewart Nick | |||||||||||||
Meet: ! 51.28 1984 Graham John | |||||||||||||
Name Year Team Prelims H# | |||||||||||||
=================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Geer, Keenan 86 Duran Dragons 54.81Q 1 | |||||||||||||
2 Ratzlaff, Trent 86 Caltaf Athletic 55.39Q 2 | |||||||||||||
3 White, Aaron 86 Quinte Legion T F C 55.65Q 2 | |||||||||||||
4 Tremblay, Ryan 87 Unattached 57.03Q 1 | |||||||||||||
5 Wason, Miguel 87 Hamilton Olympic 55.81Q 2 | |||||||||||||
6 Zubair, Abdull 86 London Legion 57.03Q 1 | |||||||||||||
7 Gamble, Quinton 86 Uaac 55.97q 2 | |||||||||||||
8 Savard, Brent 87 Ottawa Lions 57.12q 2 | |||||||||||||
9 James, Andre 87 Mississauga Track 57.15 1 | |||||||||||||
10 Despres, Antoine 87 Ottawa Lions 58.51 1 | |||||||||||||
11 Esau, Kevin Flyinf M Athleti 58.66 2 | |||||||||||||
12 Fawcett, Tyler 88 Ottawa Lions 59.24 1 | |||||||||||||
13 Steele, Mark 89 Brampton Track Club 1:01.63 2 | |||||||||||||
Event 27 Men 400 Meter Hurdles 36 po Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 50.92 1997-05-03 Stewart Nick | |||||||||||||
Meet: ! 51.28 1984 Graham John | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Ratzlaff, Trent 86 Caltaf Athletic 52.92 | |||||||||||||
2 White, Aaron 86 Quinte Legion T F C 53.01 | |||||||||||||
3 Zubair, Abdull 86 London Legion 53.50 | |||||||||||||
4 Geer, Keenan 86 Duran Dragons 53.52 | |||||||||||||
5 Wason, Miguel 87 Hamilton Olympic 54.37 | |||||||||||||
6 Savard, Brent 87 Ottawa Lions 56.64 | |||||||||||||
7 Tremblay, Ryan 87 Unattached 1:00.89 | |||||||||||||
Event 28 Men 3000 Meter Steeplechase Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 8:40.98 1992-08-15 Schiebler Jeff | |||||||||||||
Meet: ! 9:01.78 1992 Schiebler Jeff | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Genest, Alex 86 Energie 8:49.20! | |||||||||||||
2 Winter, Chris 86 Norwesters 8:54.99! | |||||||||||||
3 Brunsting, Matt 87 Quinte Legion T F C 9:15.34 | |||||||||||||
4 Gant, Dylan 86 Unattached 9:24.95 | |||||||||||||
5 Brunsting, Joe 87 Quinte Legion T F C 9:32.62 | |||||||||||||
6 Currie, Cory 87 Brantford T & F 9:36.84 | |||||||||||||
7 Blanchette, Samuel 87 Energie 9:39.44 | |||||||||||||
8 Hackenbrook, Dylan 86 Red Deer Titans 9:48.03 | |||||||||||||
9 Landry, Kevin 88 Montreal-Olympique 10:01.62 | |||||||||||||
10 Paplyk, Matt 87 Toronto Olympic 10:02.86 | |||||||||||||
11 Kull, Corey 86 Speed River T.C. 10:06.01 | |||||||||||||
12 Dejong, Calvary 86 BISO 10:10.88 | |||||||||||||
13 Minon, Michael 86 Peterborough Leg 10:11.52 | |||||||||||||
14 Bruce, Jamie 86 Toronto Olympic 10:15.06 | |||||||||||||
15 Anders, Kristian 86 BISO 10:15.93 | |||||||||||||
16 Semple, Lucas 87 Windsor Legion Tfc 10:17.01 | |||||||||||||
17 Millard, Matthew 86 Brockville Legio 10:18.99 | |||||||||||||
18 Lynch, Cameron 87 Etobicoke Huskie 10:22.16 | |||||||||||||
19 Apps, Michael 89 Dawson Creek Ath 10:44.76 | |||||||||||||
20 West, Andrew 86 Niagara Regional 10:45.35 | |||||||||||||
21 Black, Justin 88 Dawson Creek Ath 10:53.44 | |||||||||||||
-- Theriault, Madison 88 Caltaf Athletic DNF | |||||||||||||
Event 29 Men 10000 Meter Race Walk Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 42:37.40 1981-07-22 Leblanc Guillaume | |||||||||||||
Meet: ! 42:37.40 1982 Leblanc Guillaume | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Menard, Pierre-Luc 86 Sag-Lac 47:02.41 | |||||||||||||
-- Kitchen, Sidney 88 Regina Athletic DQ DQ = Rule 230.1 |
Event 30 Men High Jump Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 2.26m 1983-07-07 Metellus Alain | |||||||||||||
Meet: ! 2.24m 1990 Zaliauskas Alex | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Mason, Michael 86 Valley Royals 2.10m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 2.01 2.04 2.10 2.16 | |||||||||||||
P P P P P O XXO O XXX | |||||||||||||
2 McCorquindale, Michael 86 Caltaf Athletic 2.01m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 2.01 2.04 | |||||||||||||
P O XO O XO O XXX | |||||||||||||
3 Greenaway, Christopher 87 Saint-Laurent Sé J2.01m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 2.01 2.04 | |||||||||||||
O P XO XXO O O XXX | |||||||||||||
4 Nantel, Sebastien 87 Saint-Laurent Sé 1.95m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 | |||||||||||||
P O XXO XXO XXX | |||||||||||||
5 Thibert, David 87 Track North Athl 1.90m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 | |||||||||||||
O O O XXX | |||||||||||||
6 Cardoza, Matthew 89 Edmonton Harriers J1.90m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 | |||||||||||||
O XO O XXX | |||||||||||||
7 Graves, Eric 87 K-W J1.90m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 | |||||||||||||
P O XXO XXX | |||||||||||||
8 Ching, Andrew 87 Calgary Spartans J1.90m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 | |||||||||||||
XO O XXO XXX | |||||||||||||
9 Huey, Brad 88 Sarnia Athletics 1.85m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 | |||||||||||||
P O P XXX | |||||||||||||
9 Allevato, Vincent 88 Windsor Legion Tfc 1.85m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 | |||||||||||||
O O XXX | |||||||||||||
10 Truba, Darryl 87 Carlton Crusader J1.85m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 | |||||||||||||
XO O XXX | |||||||||||||
11 Andersen, Les 87 North Battlefor J1.85m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 | |||||||||||||
O XXO XXX | |||||||||||||
11 Westendorp, Thomas 86 Rmc J1.85m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 | |||||||||||||
P XXO XXX | |||||||||||||
12 Major, Brian 89 Laurel Creek T C J1.80m | |||||||||||||
1.80 1.85 | |||||||||||||
O XXX | |||||||||||||
-- Jone, Jordan 87 Lightning Athlet NH | |||||||||||||
1.80 1.85 | |||||||||||||
P XXX | |||||||||||||
-- Diop, Ndiaga 87 Saint-Laurent Sé X1.90m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 | |||||||||||||
P XXO XXO P XXX | |||||||||||||
....Event 30 Men High Jump Junior | |||||||||||||
-- Jobe, Absoulie 86 Saint-Laurent Sé X1.95m | |||||||||||||
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 2.01 | |||||||||||||
P P P XO P XXX | |||||||||||||
Event 31 Men Pole Vault Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 5.11m 2000-07-19 Johnson Jamie | |||||||||||||
Meet: ! 5.00m 2001 Foley David | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Garratt, Philip 88 Power Athletics 4.40m | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 | |||||||||||||
P P P O O XXO XXO O XXX | |||||||||||||
2 Milne, Blair 86 Unattached 4.30m | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 | |||||||||||||
P P P P P P O P XXX | |||||||||||||
3 Kosmas, Paul 86 Power Athletics J4.30m | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 | |||||||||||||
P P P O O XO XXO XXX | |||||||||||||
4 Mazzei, Eric 87 Queen City Striders 4.20m | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 | |||||||||||||
P O XXO O O XXO XXX | |||||||||||||
5 Bianchi, Jeff 86 Windsor Legion Tfc 4.10m | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 | |||||||||||||
P P P P O XXX | |||||||||||||
6 Clapson, Michael 87 Vancouver Thundr J4.10m | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 | |||||||||||||
P P XO O XXO XXX | |||||||||||||
7 Lang, Jake 88 Regina Wheat City 3.80m | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 | |||||||||||||
P O XO XXX | |||||||||||||
-- Frankel, Gabriel 86 Winnipeg Optimis NH | |||||||||||||
3.40 | |||||||||||||
XXX | |||||||||||||
-- Kirkpatrick, Josh 87 St. Thomas Legion NH | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 | |||||||||||||
P P P P P P P XXX | |||||||||||||
-- Petrucha, Taylor 87 Riversdale AC NH | |||||||||||||
3.40 3.60 3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 | |||||||||||||
P P P P P P P XXX | |||||||||||||
Event 32 Men Long Jump Junior | |||||||||||||
===================================================================== |
National: % 7.88m 1976-08-30 Rock Richard | |||||||||||||
Meet: ! 7.48m 1994 Channer Andrew | |||||||||||||
Name Year Team Prelims Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Smith, Seyi 87 Ottawa Lions 6.95mq +0.0 | |||||||||||||
6.23m(+0.0) 6.86m(0.4) 6.95m(+0.0) | |||||||||||||
2 Greenaway, Christopher 87 Saint-Laurent Sé 6.86mq 0.7 | |||||||||||||
6.61m(0.7) PASS(NWI) 6.86m(0.7) | |||||||||||||
3 Nickels, Rob 86 Sarnia Athletics 6.84mq 1.5 | |||||||||||||
6.84m(1.5) PASS(NWI) 6.39m(+0.0) | |||||||||||||
....Event 32 Men Long Jump Junior | |||||||||||||
4 Gamble, Quinton 86 Uaac 6.66mq +0.0 | |||||||||||||
6.66m(+0.0) 6.35m(1.2) 6.49m(0.5) | |||||||||||||
5 Tate, Patrick 87 Phoenix A.A. 6.60mq +0.0 | |||||||||||||
6.17m(1.1) 6.07m(+0.0) 6.60m(+0.0) | |||||||||||||
6 Pierre, Jhonny 87 Saint-Laurent Sé 6.56mq 0.9 | |||||||||||||
6.56m(0.9) 6.42m(+0.0) FOUL(+0.0) | |||||||||||||
7 Andersen, Les 87 North Battlefor 6.33mq 0.4 | |||||||||||||
6.33m(0.4) FOUL(NWI) 6.19m(0.6) | |||||||||||||
7 Mei, Jason 89 Windsor Legion Tfc 6.33mq +0.0 | |||||||||||||
6.32m(1.2) 6.33m(+0.0) 6.24m(+0.0) | |||||||||||||
9 Bernard, Anthony 88 Dynamic Sport 6.32mq 1.5 | |||||||||||||
5.99m(+0.0) 6.32m(1.5) 5.94m(+0.0) | |||||||||||||
10 Smart, Evan 88 South Simcoe 6.31mq +0.0 | |||||||||||||
6.31m(+0.0) 6.08m(0.7) 6.23m(+0.0) | |||||||||||||
11 Jones, David 88 Rmc 6.21mq 0.7 | |||||||||||||
6.13m(+0.0) 6.21m(0.7) 6.10m(+0.0) | |||||||||||||
12 Ng, Matthew 86 Caltaf Athletic 6.13mq +0.0 | |||||||||||||
6.07m(1.3) 5.90m(+0.0) 6.13m(+0.0) | |||||||||||||
13 Ching, Andrew 87 Calgary Spartans 6.07mq +0.0 | |||||||||||||
6.02m(+0.0) 6.07m(+0.0) FOUL(NWI) | |||||||||||||
14 Labbe, Nathan 88 Unattached 6.04mq +0.0 | |||||||||||||
15 Paquet, Olivier 89 Energie 5.99m 0.6 | |||||||||||||
5.76m(+0.0) 5.99m(0.6) FOUL(0.6) | |||||||||||||
16 Rawson, Daniel 87 Edmonton Columbian 5.89m +0.0 | |||||||||||||
FOUL(NWI) 5.89m(+0.0) 5.67m(+0.0) | |||||||||||||
17 Dandie, Anthony 88 Brantford T & F 5.78m 0.9 | |||||||||||||
5.61m(0.4) 5.41m(0.7) 5.78m(0.9) | |||||||||||||
-- Murray, Leo 88 Kajaks Tfc FOUL NWI | |||||||||||||
FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI) | |||||||||||||
-- Diop, Ndiaga 87 Saint-Laurent Sé X6.80m 0.4 | |||||||||||||
6.54m(+0.0) 6.80m(0.4) PASS(NWI) | |||||||||||||
Event 32 Men Long Jump Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 7.88m 1976-08-30 Rock Richard | |||||||||||||
Meet: ! 7.48m 1994 Channer Andrew | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Greenaway, Christopher 87 Saint-Laurent Sé 6.68m -0.8 | |||||||||||||
6.68m(-0.8) 5.34m(-1.3) 6.25m(-0.9) 6.42m(-0.6) 6.37m(-2.0) FOUL(-2.6) | |||||||||||||
2 Smith, Seyi 87 Ottawa Lions 6.64m +0.0 | |||||||||||||
6.44m(-1.8) 6.63m(-1.2) 6.64m(+0.0) FOUL(-1.9) 6.37m(-1.7) 6.39m(-2.0) | |||||||||||||
3 Gamble, Quinton 86 Uaac 6.52m -2.0 | |||||||||||||
6.10m(+0.0) 6.21m(-1.6) 6.23m(-1.0) PASS(NWI) FOUL(-1.6) 6.52m(-2.0) | |||||||||||||
4 Nickels, Rob 86 Sarnia Athletics 6.51m -1.5 | |||||||||||||
4.99m(-1.1) 6.51m(-1.5) FOUL(-2.1) 6.38m(-0.6) FOUL(-1.0) 6.37m(-2.4) | |||||||||||||
5 Pierre, Jhonny 87 Saint-Laurent Sé 6.21m -1.0 | |||||||||||||
4.24m(-2.1) FOUL(-3.1) 6.21m(-1.0) FOUL(-1.8) 5.75m(-1.3) FOUL(-2.4) | |||||||||||||
6 Tate, Patrick 87 Phoenix A.A. 6.18m -0.6 | |||||||||||||
FOUL(-1.4) 6.01m(-1.2) 6.18m(-0.6) FOUL(-1.2) PASS(NWI) | |||||||||||||
7 Bernard, Anthony 88 Dynamic Sport 6.12m +0.0 | |||||||||||||
5.99m(-2.3) FOUL(-1.2) 6.12m(+0.0) 5.84m(-1.7) 6.10m(-1.1) 5.85m(-1.0) | |||||||||||||
....Event 32 Men Long Jump Junior | |||||||||||||
8 Mei, Jason 89 Windsor Legion Tfc 6.01m -1.9 | |||||||||||||
5.91m(-1.1) 6.01m(-1.9) 6.01m(+0.0) FOUL(-1.0) 5.83m(-2.9) FOUL(-1.6) | |||||||||||||
9 Ng, Matthew 86 Caltaf Athletic 5.97m -1.4 | |||||||||||||
5.97m(-1.4) 5.89m(-1.6) FOUL(-1.7) | |||||||||||||
10 Smart, Evan 88 South Simcoe 5.95m +0.0 | |||||||||||||
5.64m(-1.2) 5.88m(-1.6) 5.95m(+0.0) | |||||||||||||
11 Jones, David 88 Rmc 5.90m -1.1 | |||||||||||||
5.90m(-1.1) 5.89m(-1.9) FOUL(-1.5) | |||||||||||||
12 Ching, Andrew 87 Calgary Spartans 5.80m -1.0 | |||||||||||||
5.80m(-1.0) 5.69m(-1.5) 5.74m(+0.0) | |||||||||||||
13 Andersen, Les 87 North Battlefor 3.95m -1.3 | |||||||||||||
FOUL(-1.9) 3.08m(-2.1) 3.95m(-1.3) | |||||||||||||
-- Diop, Ndiaga 87 Saint-Laurent Sé X6.70m -0.9 | |||||||||||||
6.70m(-0.9) FOUL(-0.6) 5.95m(-0.4) 6.22m(-0.9) 6.33m(-1.2) 6.17m(-2.1) | |||||||||||||
Event 33 Men Triple Jump Junior | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
National: % 16.44m 1985-08-04 Floreal Edrick | |||||||||||||
Meet: ! 15.96m 1986 Surin Bruny | |||||||||||||
Name Year Team Finals Wind | |||||||||||||
===================================================================== | |||||||||||||
1 Jestadt, Ian 86 Regina Athletic 14.26m -1.2 | |||||||||||||
13.53m(+0.0) FOUL(0.6) FOUL(-0.9) 13.97m(-2.4) FOUL(-3.1) 14.26m(-1.2) | |||||||||||||
2 Harriott, Dwayne 86 Laurel Creek T C 14.20m -1.9 | |||||||||||||
FOUL(-1.3) 12.70m(-2.1) 13.20m(-3.0) 13.45m(-3.0) 13.96m(-1.6) 14.20m(-1.9) | |||||||||||||
3 William, Orlando 87 Laurel Creek T C 14.06m -1.3 | |||||||||||||
FOUL(+0.0) 13.63m(-0.7) FOUL(-0.8) 14.06m(-1.3) FOUL(-2.2) 13.56m(-2.6) | |||||||||||||
4 Obonna, Ikenna 88 Brampton Track Club 13.77m -1.0 | |||||||||||||
13.77m(-1.0) FOUL(-0.7) 13.44m(-0.5) FOUL(-1.8) 13.73m(-0.7) FOUL(-1.4) | |||||||||||||
5 Binder, Dave 88 Windsor Legion Tfc 13.63m -4.7 | |||||||||||||
13.54m(0.9) 13.27m(-1.7) 13.44m(-2.7) 13.15m(-2.8) 13.62m(-1.5) 13.63m(-4.7) |
6 Ng, Matthew 86 Caltaf Athletic 13.56m -0.7 | |||||||||||||
13.56m(-0.7) 13.53m(-3.2) 13.00m(-1.7) FOUL(-3.5) 13.49m(-3.9) FOUL(-1.8) | |||||||||||||
7 Joseph, Nigel 86 Calgary Internat 13.40m -1.2 | |||||||||||||
12.59m(-1.7) 12.86m(-0.6) 13.40m(-1.2) 13.19m(-2.1) FOUL(-2.9) 13.36m(-1.3) | |||||||||||||
8 Gardiner, Dan 88 Track North Athl 13.34m -1.2 | |||||||||||||
12.60m(-0.8) 12.84m(-1.6) 13.34m(-1.2) 13.01m(-0.7) 13.17m(-5.0) 13.27m(-3.4) | |||||||||||||
9 Bruce, Aaron Unattached 13.18m -1.4 | |||||||||||||
FOUL(-0.8) 13.18m(-1.4) FOUL(-1.0) | |||||||||||||
10 Nickels, Rob 86 Sarnia Athletics 13.12m -2.9 | |||||||||||||
12.83m(-1.4) FOUL(-1.3) 13.12m(-2.9) | |||||||||||||
11 Dandie, Anthony 88 Brantford T & F 12.97m -0.6 | |||||||||||||
12.97m(-0.6) 12.81m(-1.5) 12.97m(-0.9) | |||||||||||||
12 MacCormack, Kurt 88 Dynamic Sport 12.91m -1.1 | |||||||||||||
12.46m(-1.2) 12.91m(-1.1) 12.90m(-2.0) | |||||||||||||
13 Bernard, Anthony 88 Dynamic Sport 12.35m -1.1 | |||||||||||||
FOUL(-0.9) FOUL(-1.3) 12.35m(-1.1) | |||||||||||||
Event 34 Men Shot Put 6 Kg Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 19.10m 2002-07-06 Meisner Christ | |||||||||||||
Meet: ! 18.79m 2002 Meisner Christ | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Helf, Kyle 86 Unattached 18.28m | |||||||||||||
FOUL 16.68m 17.31m 17.59m 17.71m 18.28m | |||||||||||||
2 Barnes, Mike 86 Niagara Regional 17.44m | |||||||||||||
17.11m 16.66m 17.44m FOUL 17.38m FOUL | |||||||||||||
3 Negrin, Rob 86 Vancouver Thundr 16.30m | |||||||||||||
16.30m 14.98m 15.70m FOUL 15.54m FOUL | |||||||||||||
4 Ysebaert, Andy 86 Sarnia Athletics 15.62m | |||||||||||||
15.62m 14.81m 14.84m FOUL FOUL FOUL | |||||||||||||
5 Szpak, Patrick 86 Windsor Legion Tfc 14.97m | |||||||||||||
14.86m 14.62m 14.51m FOUL 14.97m FOUL | |||||||||||||
6 Kiefer, Dustin 88 London Western 14.63m | |||||||||||||
11.99m 12.51m 14.14m 14.10m 13.68m 14.63m | |||||||||||||
7 Miller, Mike 86 Windsor Legion Tfc 14.58m | |||||||||||||
12.78m 13.87m 14.15m 14.58m 14.28m FOUL | |||||||||||||
8 Young, Mark 86 Niagara Regional 14.48m | |||||||||||||
13.21m 14.48m 13.90m 12.51m 13.42m FOUL | |||||||||||||
9 Bender, John 87 Uaac 14.09m | |||||||||||||
FOUL 12.56m 14.09m | |||||||||||||
10 Smith, Justin 87 Saskatoon T.F. Club 14.07m | |||||||||||||
14.07m 13.30m 13.63m | |||||||||||||
11 Bouchebl, Paul 87 Club D'Atlétisme 12.77m | |||||||||||||
12.39m 12.15m 12.77m | |||||||||||||
12 Wamsley, Dawson 87 Caltaf Athletic 12.56m | |||||||||||||
12.56m 11.78m 12.48m | |||||||||||||
13 Tait, Rob 87 Regina Wheat City 10.06m | |||||||||||||
9.64m FOUL 10.06m | |||||||||||||
Event 35 Men Discus Throw 1.75 Kg Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 55.26m 2004-08-01 Helf Kyle | |||||||||||||
Meet: ! 52.15m 2003 Steacy Jim | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Helf, Kyle 86 Unattached 49.85m | |||||||||||||
49.71m 46.35m 47.88m 48.32m 45.90m 49.85m | |||||||||||||
2 Barnes, Mike 86 Niagara Regional 49.29m | |||||||||||||
47.92m FOUL 47.18m FOUL 49.29m FOUL | |||||||||||||
3 Negrin, Rob 86 Vancouver Thundr 48.30m | |||||||||||||
45.76m 45.56m 45.74m FOUL 48.28m 48.30m | |||||||||||||
4 Durocher, Curtis 86 Windsor Legion Tfc 47.68m | |||||||||||||
45.09m 45.86m 40.82m 46.56m 47.68m FOUL | |||||||||||||
5 Mara, Tyrell 87 Kajaks Tfc 45.08m | |||||||||||||
43.36m 44.93m 44.39m FOUL 45.08m FOUL | |||||||||||||
6 Skermer, David 87 Pentilton Athletics 44.73m | |||||||||||||
43.54m 43.75m 42.41m 41.36m FOUL 44.73m | |||||||||||||
7 Bender, John 87 Uaac 44.26m | |||||||||||||
40.09m FOUL 41.41m 37.33m 42.68m 44.26m | |||||||||||||
8 Young, Mark 86 Niagara Regional 41.32m | |||||||||||||
FOUL 39.09m 39.84m 38.08m 41.32m FOUL | |||||||||||||
....Event 35 Men Discus Throw 1.75 Kg Junior | |||||||||||||
9 Miller, Mike 86 Windsor Legion Tfc 38.32m | |||||||||||||
FOUL 33.16m 38.32m | |||||||||||||
10 McDonald, Darren 86 Edmonton Columbian 38.03m | |||||||||||||
FOUL 38.03m 33.10m | |||||||||||||
11 Wilson, Josh 86 London Western 37.78m | |||||||||||||
34.45m 37.78m FOUL | |||||||||||||
12 Smith, Justin 87 Saskatoon T.F. Club 37.69m | |||||||||||||
FOUL 37.69m 34.99m | |||||||||||||
13 Lalonde, Sébastien 88 Petite-Nation 31.33m | |||||||||||||
31.33m 29.96m 27.18m | |||||||||||||
14 Tait, Rob 87 Regina Wheat City 25.74m | |||||||||||||
FOUL 25.74m FOUL | |||||||||||||
-- Steacy, Sean 86 Chinook FOUL | |||||||||||||
FOUL FOUL FOUL | |||||||||||||
Event 36 Men Javelin Throw 800 gr Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 75.46m 1998-05-17 Russell Scott | |||||||||||||
Meet: ! 68.82m 1998 Russell Scott | |||||||||||||
Name Year Team Prelims | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Preliminaries | |||||||||||||
1 Spiro, Andrew 87 Pacific Athletics 59.24mq | |||||||||||||
59.24m PASS PASS | |||||||||||||
2 Wilkins, Adam Unattached 58.42mq | |||||||||||||
58.42m PASS PASS |
3 Matejcek, Ryan 87 London Western 58.28mq | |||||||||||||
51.72m 58.28m PASS | |||||||||||||
4 Athanasopoulos, Andrew 86 Track North Athl 56.49mq | |||||||||||||
56.49m PASS PASS | |||||||||||||
5 Banninga, Jordan 86 Sarnia Athletics 56.31mq | |||||||||||||
FOUL 53.78m 56.31m | |||||||||||||
6 Moss, Curtis 87 Central Track an 55.71mq | |||||||||||||
55.71m PASS PASS | |||||||||||||
7 Vautour, Justin 86 Club Élite de Kent 55.55mq | |||||||||||||
54.87m 55.55m PASS | |||||||||||||
8 Bernard, Alex 86 Ottawa Lions 55.12mq | |||||||||||||
55.12m 49.21m FOUL | |||||||||||||
9 Lywood, Philip 87 Windsor Legion Tfc 54.81mq | |||||||||||||
50.79m 50.35m 54.81m | |||||||||||||
10 Millar, Brad 87 Saugeen T F C 54.79mq | |||||||||||||
54.48m 53.02m 54.79m | |||||||||||||
11 Nason, Jordan Unattached 52.14mq | |||||||||||||
50.79m 47.90m 52.14m | |||||||||||||
12 Wamsley, Dawson 87 Caltaf Athletic 51.06mq | |||||||||||||
48.29m FOUL 51.06m | |||||||||||||
13 Landry, Christopher 86 Saint-Jean Olymp 51.05m | |||||||||||||
51.01m 48.75m 51.05m | |||||||||||||
14 Szpak, Patrick 86 Windsor Legion Tfc 49.30m | |||||||||||||
49.30m PASS PASS | |||||||||||||
15 Normandin, Gaetan 86 Saint-Jean Olymp 48.45m | |||||||||||||
48.45m 44.73m 46.43m | |||||||||||||
16 Geira, Danny 87 Red Deer Titans 48.27m | |||||||||||||
46.88m 48.27m FOUL | |||||||||||||
....Event 36 Men Javelin Throw 800 gr Junior | |||||||||||||
17 Usher, Corey 88 Pierceland Track 48.20m | |||||||||||||
FOUL 41.93m 48.20m | |||||||||||||
18 Castonguay, Marc-Andre 89 Energie 47.12m | |||||||||||||
45.06m 46.70m 47.12m | |||||||||||||
19 Buttenaar, Dane 87 Saugeen T F C 47.04m | |||||||||||||
45.79m 46.28m 47.04m | |||||||||||||
20 Wawryk, Shawn 88 Unattached 46.80m | |||||||||||||
46.80m PASS PASS | |||||||||||||
Event 36 Men Javelin Throw 800 gr Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 75.46m 1998-05-17 Russell Scott | |||||||||||||
Meet: ! 68.82m 1998 Russell Scott | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Finals | |||||||||||||
1 Wilkins, Adam Unattached 60.53m | |||||||||||||
FOUL 55.49m 55.64m 60.53m FOUL FOUL | |||||||||||||
2 Bernard, Alex 86 Ottawa Lions 59.00m | |||||||||||||
56.95m FOUL 55.42m 54.05m 56.43m 59.00m | |||||||||||||
3 Moss, Curtis 87 Central Track an 57.91m | |||||||||||||
FOUL 56.83m FOUL 56.77m 53.93m 57.91m | |||||||||||||
4 Millar, Brad 87 Saugeen T F C 57.59m | |||||||||||||
54.82m 57.59m FOUL FOUL FOUL 57.24m | |||||||||||||
5 Athanasopoulos, Andrew 86 Track North Athl 57.34m | |||||||||||||
FOUL 54.10m 57.34m FOUL 54.03m FOUL | |||||||||||||
6 Spiro, Andrew 87 Pacific Athletics 57.33m | |||||||||||||
56.24m FOUL FOUL FOUL 55.06m 57.33m | |||||||||||||
7 Banninga, Jordan 86 Sarnia Athletics 55.34m | |||||||||||||
55.15m FOUL FOUL 54.26m FOUL 55.34m | |||||||||||||
8 Vautour, Justin 86 Club Élite de Kent 54.11m | |||||||||||||
FOUL 52.66m 53.60m 54.11m FOUL 53.55m | |||||||||||||
9 Lywood, Philip 87 Windsor Legion Tfc 50.41m | |||||||||||||
47.84m 50.41m 49.31m | |||||||||||||
10 Matejcek, Ryan 87 London Western 49.51m | |||||||||||||
FOUL FOUL 49.51m | |||||||||||||
11 Nason, Jordan Unattached 48.11m | |||||||||||||
FOUL 44.82m 48.11m | |||||||||||||
12 Wamsley, Dawson 87 Caltaf Athletic 39.82m | |||||||||||||
38.17m 39.82m FOUL | |||||||||||||
Event 37 Men Hammer Throw 6 Kg Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 74.09m 2003-06-21 Steacy James | |||||||||||||
Meet: ! 71.03m 2003 Steacy Jim | |||||||||||||
Name Year Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Steacy, Sean 86 Chinook 61.72m | |||||||||||||
57.91m 54.39m 61.50m 61.29m FOUL 61.72m | |||||||||||||
2 Henderson, Trey 89 Kajaks Tfc 56.00m | |||||||||||||
FOUL FOUL 54.31m 55.96m 53.47m 56.00m | |||||||||||||
3 Eppele, Joe 87 Kajaks Tfc 52.92m | |||||||||||||
52.92m FOUL 51.44m FOUL 52.79m FOUL | |||||||||||||
....Event 37 Men Hammer Throw 6 Kg Junior | |||||||||||||
4 Archer, Josh 88 Saugeen T F C 47.98m | |||||||||||||
47.98m FOUL 47.00m 42.41m FOUL FOUL | |||||||||||||
5 Millar, Brad 87 Saugeen T F C 46.72m | |||||||||||||
43.42m 42.93m FOUL 46.72m FOUL FOUL | |||||||||||||
6 Lalonde, Sébastien 88 Petite-Nation 34.94m | |||||||||||||
FOUL 34.94m FOUL FOUL FOUL FOUL | |||||||||||||
-- Dendane, Al'Arbi 86 Club D'Atlétisme X57.77m | |||||||||||||
53.50m 57.55m 57.31m FOUL FOUL 57.77m | |||||||||||||
Event 38 Men Decathlon Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
National: % 7523 1986-07-17 Smith Michael | |||||||||||||
Meet: ! 7239 1986 Smith Michael | |||||||||||||
Name Year Team Finals |
================================================================ | |||||||||||||
1 Dixon, Aaron 87 Vancouver Thundr 6156 | |||||||||||||
2 Arnason, Stefan 89 Winnipeg Optimis 5807 | |||||||||||||
3 Gaudet, Alex 86 Capital City 4476 | |||||||||||||
Event 39 Women 4x100 Meter Relay Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Etobicoke Gladstone 'A' 48.90 | |||||||||||||
1) Ugiabe, Omoye 87 2) Muir, Carline 87 | |||||||||||||
3) Holder, Simone 88 4) Atwell, Aria 87 | |||||||||||||
-- Laurel Creek T C 'A' DQ Rule 170.14 | |||||||||||||
1) Charnuski, Olivia 2) Steven, Sam | |||||||||||||
3) Austin, Linsey 4) Fourie, Mari 89 | |||||||||||||
Event 41 Women 4x400 Meter Relay Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Alberta 'A' 3:55.54 | |||||||||||||
1) Hunter, Raeleen 87 2) Nagazina, Dawn 87 | |||||||||||||
3) Holman, Carly 89 4) Patterson, Ashley 87 | |||||||||||||
2 Niagara Olympic Club 'A' 4:00.33 | |||||||||||||
1) Stewart, Megan 87 2) Vermeer, Esther 90 | |||||||||||||
3) Slater, Kelsie 89 4) Kurpe, Heather 90 | |||||||||||||
3 Phoenix Athletics Association 'A' 4:03.18 | |||||||||||||
1) Leo, Sara 88 2) Yaeger, Vaiva 87 | |||||||||||||
3) Harrison, Kate 89 4) Driscoll, Jessica 88 | |||||||||||||
Event 42 Men 4x400 Meter Relay Junior | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
Team Finals | |||||||||||||
================================================================ | |||||||||||||
1 Ottawa Lions 'A' 3:17.46 | |||||||||||||
1) Pyper, Todd 87 2) Despres, Antoine 87 | |||||||||||||
3) Cummings, Brian 86 4) Savard, Brent 87 | |||||||||||||
2 Caltaf Athletic Association 'A' 3:17.47 | |||||||||||||
1) Bateson, Blair 86 2) Dargie, Andrew 87 | |||||||||||||
3) Saizew, Michael 87 4) Ratzlaff, Trent 86 | |||||||||||||
....Event 42 Men 4x400 Meter Relay Junior | |||||||||||||
3 Mississauga Track 'A' 3:17.84 | |||||||||||||
1) Butcher, Ian 86 2) Smellie, Gavin 86 | |||||||||||||
3) James, Andre 87 4) Davis, Jorden 87 | |||||||||||||
4 Alberta 'A' 3:22.65 | |||||||||||||
1) Holm, David 86 2) Harper, Stephen 87 | |||||||||||||
3) Joseph, Nigel 86 4) Wild, Cody 87 |