• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Atlantic Cross Country Championships

Brookvale, PE
November 16th, 2002

2002 Atlantic Cross Country Championships

Brookvale Nordic Ski Park Saturday, November 16, 2002

RESULTS

Pee Wee Girls 10-11 year olds

1. Kaylee Germau NB 5:57

2. Genevieve Lalonde NB 6:11

3. Ashley Cranbie PEI 6:45

4. Jillian Edwards PEI 6:54 Spring Park School

5. Tressa Lloyd PEI 7:02 West Royalty School

6. Madeleine Crowell PEI 7:06 Spring Park School

7. Magatie Babineau NB 7:07

8. Veronique Cormier NB 7:13

9. Kristen Callaghan PEI 7:16 Spring Park School

10. Katelyn Powers PEI 7:25

11. Charlotte Boisclair PEI 7:25 Spring Park School

12. Rileigh Rush PEI 7:29 Spring Park School

13. Celine Leduc PEI 7:33 Spring Park School

14. Chelsea Cleghorm NB 7:35

15. Catherine Stongman PEI 7:37 Summerside

16. Rebecca Barton NB 7:37.05

17. Samantha Sweet PEI 7:39 O’Leary

18. Julia McKenna PEI 7:41 Spring Park School

19. Olivia Murphy PEI 7:57 West Royalty School

20. Tessa Hills NB 8:12

Overall Team Spring Park School PEI



Pee Wee Boys 10-11 year olds

1. Stefan Biliecki NB 6:09

2. Ryan Lloyd PEI 6:20 West Royalty School

3. Cole MacMillan PEI 6:26 West Royalty School

4. Tyler Moore PEI 6:30 West Royalty School

5. Zac Murphy PEI 6:37 West Royalty School

6. Andy Tree NB 6:40

7. Jared Murphy PEI 6:46 West Royalty School

8. Ryan Cassidy PEI 6:47 Spring Park School

9. John Nabuurs PEI 6:58 Cardigan School

10. Patrick Donahoe PEI 7:13 Cardigan School

11. James Shaw (Jay) PEI 7:24 Cardigan School

12. Jack Vandenbrook PEI 7:30 Cardigan School

13. Ben Nabuurs PEI 7:38 Cardigan School

14. Cody Coates PEI 7:42 Cardigan School

15. Adam Nabuurs PEI 8:09 Cardigan School

16. Patrick Davis PEI 8:27

17. Connor Jay PEI 8:30

Overall Team West Royalty School PEI



Bantam Girls 12-13 Year Olds

1. Gabrille Babineau NB 12:19

2. Victoria Anderson NS 12:36

3. Lydia Frost NB 12:42

4. Nadine Frost NB 12:49

5. Maryse Giard NB 12:58

6. Emi Leroux NS 13:21

7. Ellen Christie PEI 13:28

8. Teri Alaby NB 13:45

9. Maranda Grank PEI 13:45.05

10. Chelsea Germain NB 14:00

11. Chelsea Horchuck NB 14:44

12. Kimberely Cuturier NB 15:03

13. Amy MacLean PEI 15:06

14. Amanda Tatton NB 15:25

Overall Team Mottley Crew NB



Bantam Boys 12-13 Year Olds

15. Adam Leroux NS 11:24

16. Michael DeCoste NS 11:25

17. Brian Kennedy NS 11:32

18. Jonathan Cleghorn NB 11:50

19. Rory MacDonald PEI 11:51

20. Luke Sturmy NS 12:04

21. Tom Gorman NS 12:13

22. Connor Deering NS 12:17

23. Tyler Blakely NB 12:59

24. Joseph Larkin PEI 13:46

25. James Stuart NB 13:55

Overall Team St, Andrews Jr High School NS





Midget Girls 14-15 year olds

26. Isabelle Cormier NB 12:27

27. Chelsey MacKenzie PEI 12:48

28. Kelley MacDonald PEI 12:53

29. Jean Baker PEI 12:57

30. Quinn Horachuk NB 12:57.05

31. Paula MacDonald PEI 13:09

32. Lucie Landry NB 13:20

33. Aileen Horingh PEI 14:02

34. Paige Rankin PEI 14:10

35. Lindsay Moore PEI 14:48

Overall Team Energized Islanders PEI





Midget Boys 14-15 year olds

1. Brian Lewis NB 10:22

2. Lee McCarron NB 10:55.5

3. Willian Angervine NS 11:31

4. Keith Murdock NB 11:39

5. Nicholas Peters NS 11:56

6. Pierre Kandry NB 11:58

7. Justin Horton NB 12:02

8. Justin Cormier NB 12:45

9. Mike Lewis NB 13:19

10. Mitchell Jay PEI 14:21

Overall Team NB



Juvenile Girls 16-17 year olds

1. Lindsay Laltdo NB 16:34

2. Lesley Ross NS 16:48

3. Mallory Ross NS 16:52

4. Donna Verge NS 17:20

5. Rebecca Coady NS 17:28

6. Annie Bourgeois NB 18:10

7. Katie Spicer NS 18:58

8. Amanda Bulman PEI 19:00

9. Helen Ross NS 19:04



Juvenile Boys 16-17 year olds

1. Steve Douglas NS 14:28

2. Brent Addison NS 14:34

3. Stephen Machielsen NS 15:41

4. Andre Bordage PEI 16:35

5. Michel Daoust PEI 16:45

6. Matthew Lavers NB 17:17

7. Issac Mazer PEI 17:39





Junior Boys 18-19 year olds

8. Erik Fenety NB 23:08

9. Olivier Babineau NB 23:09

10. Patrick Curley PEI 27:42



Senior Girls 20 years and over

1. Kara Grant PEI 27:01

2. Susan Trainor 34:32

3. Charline Boudreau NB 36:06







Senior Boys 20 years and over

1. Matthew Stacy NB 29:01

2. Alex Coffin NB 29:44

3. John Lofranco NB 30:00

4. Michel Boudreau NB 30:20

5. Mihira Lakshman NS 30:32

6. Stephen Morley NS 30:56

7. Paul Thibodeau NB 31:29

8. Tim Gillespie NS 31:58

9. Jules Comeau NB 31:43

10. David Sneekes NB 32:13

11. Paul Wright PEI

12. David Tree NB 34:04

13. Chris Bulman PEI 34:41

14. Dave Pelletier NB 35:45

15. Paul Baglole PEI 37:20

Overall Team Little Green Spaceman NB












User Comments

  • Currently, there are no comments.