• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Knights of Columbus Games

Saskatoon, SK
February 9th, 2003

Women 50 Meter Dash Nema Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Teneeshia Jones United States 6.36
2 Jenni Hucul Saskatoon Tfc 6.38
3 Christy Akinremi Nigeria - Tucson Elite 6.55
4 Nickie McKell 84 U of R Cougars 6.76
5 Martine Cloutier Leblanc Montreal Racing Club 6.78
Women 60 Meter Dash Brainsport Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Teneeshia Jones United States 7.40
2 Tasha Downing Usa - Shore Athletic Club 7.41
3 Jenni Hucul Saskatoon Tfc 7.45
4 Christy Akinremi Nigeria - Tucson Elite 7.61
5 Nadine Faustin Haiti 7.63
6 Yolanda McCray Flynn Sports 7.70
7 Martine Cloutier Leblanc Montreal Racing Club 7.85
8 Nickie McKell 84 U of R Cougars 7.88
Women 1000 Meter Run Star Phoenix Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Heather Hennigar Canada 2:46.99
2 Leah Pells Canada - Nike 2:47.25
3 Katie Vermeulen Canada 2:48.31
4 Jill Snyder United States 2:48.43
5 Ann Marie Brooks United States 2:51.01
6 Sara Dillabaugh Ottawa Lions 2:52.52
--- Edyta Sieminska University of Saskatchewan DNF
Women 60 Meter Hurdles NWEST/UNI Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Nadine Faustin Haiti 8.28
2 Yolanda McCray Flynn Sports 8.34
3 Christy Akinremi Nigeria - Tucson Elite 8.54
4 Lori Budd U of Sask Alumni 8.94
5 Jamie Cruikschank Saskatoon Tfc 8.98
6 Sara Junkin U of S Huskies 9.05
7 Leslie Estwick Ottawa Lions 9.10
8 Darcelle McCutcheon Ontario 18.74
Women High Jump Audio Whse Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Stacy-Ann Grant United States 1.88m
2 Wanita May-Dykstra Canada 1.85m
3 Kristin Matthews Ontario 1.85m
4 Stephanie Burch Canada 1.73m
5 Beth Stroud Canada 1.70m
6 Janine Polischuk Regina Athletics Track 1.65m
7 Angie Collinge U of S Huskies 1.65m
8 Leslie Estwick Ottawa Lions 1.60m
Hub City Track Council Hy-Tek's MEET MANAGER 8:09 AM 2/11/03 Page 2
38th Knights of Columbus Indoor Games - 2/7/03 to 2/9/03
Results
Women Pole Vault STOON INN Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Kelsie Hendry U of S Huskies 4.16m
2 Kristin Hagel U of Alberta Athletics Club 3.70m
2 Jackie Honey Winnipeg Optimists 3.70m
4 Karolina Nieznalska Riversdale Athletics 3.40m
4 Bryn Anderson Univ of Alberta 3.40m
--- Adrianne VanGool Riversdale Athletics NH
--- Elizabeth Metzinger United States NH
Men 50 Meter Dash Sask Tel Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Nicolas Macrozanaris Montreal 5.69
2 Mickey Grimes Los Angeles 5.69
3 Anson Henry Canada - Nike 5.78
4 Charles Allen Canada - Speed Dynamics 5.81
5 Ibrahim Meite Ivory Coast - U'De Sherbrooke 5.83
6 Okiki Akinremi Missisauga TC 5.89
7 Hank Palmer Montreal Sls 5.97
Men 60 Meter Dash SASK TEL Invitational
Yr Name Team Finals Prelims
Finals
1 John Capel Usa - Adidas 6.64 6.55
2 Mickey Grimes Los Angeles 6.62 6.61
3 Dwight Thomas Jamaica 6.66 6.62
4 Nicolas Macrozanaris Montreal 6.65 6.67
5 Anson Henry Canada - Nike 6.70 6.70
6 Gentry Bradley Los Angeles 6.77 6.80
7 Ibrahim Meite Ivory Coast - U'De Sherbrooke 6.82 6.82
Men 200 Meter Dash Geo Mackey Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Gentry Bradley Los Angeles 21.46
2 Shane Neimi Kamloops TC 21.56
3 Tyler Christopher Edmonton International 21.73
4 Paul Lewis NY Elite 22.07
5 Andy Eggerth Minnesota 22.59
6 Luis Vega Penso Columbia - Toronto 22.74
Men 400 Meter Dash Sask Lottery Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Jerome Young United States 47.70
2 Tyler Christopher Edmonton International 47.85
3 Monte Raymond U of Toronto TC 48.65
4 Nathan Vadeboncoeur Winnipeg Optimists 49.76
5 Paul Lewis NY Elite 50.81
Men 60 Meter Hurdles MACDONALDS Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Robby Hughes United States 7.87
2 Charles Allen Canada - Speed Dynamics 7.87
3 Egbert Felix Canada 7.92
Hub City Track Council Hy-Tek's MEET MANAGER 8:09 AM 2/11/03 Page 3
38th Knights of Columbus Indoor Games - 2/7/03 to 2/9/03
Results
(Men 60 Meter Hurdles MACDONALDS Invitational)
Yr Name Team Finals Seed
4 Andrew Lissade Canada 8.08
5 Emery Tuplin Canada 8.36
6 Andy Eggerth Minnesota 8.41
7 Charles Johnson United States 8.92
Men Weight Throw CJWW/HOT93 Invitational
Yr Name Team Finals Seed
1 Derek Woodske Canada 21.72m
2 Dylan Armstrong Kamloops TC 21.38m
3 Jim Steacy University of Lethbridge 19.36m
4 Adam Smith University of Lethbridge 16.27m
5 Scott Patterson University of Lethbridge 16.21m
6 Jeff Piercy 83 U of S Huskies 15.75m
7 Chris Meisner University of Lethbridge 15.15m
8 Mike Sagert University of Lethbridge 13.61m
--- Jonathon Doucette University of Lethbridge FOUL

User Comments

  • Currently, there are no comments.