• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Canadian Legion Championships

Sudbury, ON
August 7-8th, 2004

RCL Ontario District H Championship Meet Hy-Tek's MEET MANAGER 5:24 PM 08/08/2004 Page 1


RCL National Championships - 08/07/2004 to 08/08/2004



Laurentian University, Sudbury Ontario


Results



Event 1 Women 100 Meter Dash Female 15 and Under


Meet Record: 11.90 * 2002 Jenni Hucuk


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Hyacinthe, Kimberly Province de Queb 12.25 Q -0.8


2 Bethune, Adrienne Ontario 12.39 Q -2.3


3 Grant, Chantal Manitoba 12.28 Q -0.8


4 McBean, Athena Ontario 12.50 Q -2.3


5 Smith, Courtney Alberta Northwes 12.79 Q -0.8


6 Marcotte, Kayla Nova Scotia 13.12 Q -2.3


7 Gillett, Nicole Alberta Northwes 12.95 q -0.8


8 Riley, Natalie New Brunswick 13.16 q -0.8


9 Germain, Chelsea New Brunswick 13.29 -2.3


10 Palmer, Vanessa Manitoba 13.34 -0.8


11 Weckworth, Leah Saskatewan 13.46 -2.3


12 Gallant, Tanya Prince Edward Is 13.57 -2.3


13 Dickinson, Tiffany Saskatewan 13.89 -2.3


14 Gifford, Charlotte NF & Lab Command 14.25 -0.8



Event 1 Women 100 Meter Dash Female 15 and Under


Meet Record: 11.90 * 2002 Jenni Hucuk


Name Team Finals



Finals


1 Grant, Chantal Manitoba 12.41 1.1


2 Hyacinthe, Kimberly Province de Queb J12.41 1.1


3 McBean, Athena Ontario 12.61 1.1


4 Bethune, Adrienne Ontario 12.62 1.1


5 Marcotte, Kayla Nova Scotia 12.94 1.1


6 Smith, Courtney Alberta Northwes 13.10 1.1



7 Gillett, Nicole Alberta Northwes 13.35 1.1


8 Riley, Natalie New Brunswick 13.44 1.1



Event 2 Women 200 Meter Dash Female 15 and Under


Meet Record: 24.70 * 1982 France Gareau


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Hyacinthe, Kimberly Province de Queb 25.83 Q 1.0


2 Grant, Chantal Manitoba 25.92 Q 1.5


3 Bethune, Adrienne Ontario 26.41 Q 1.0


4 Smith, Courtney Alberta Northwes 26.96 Q 1.5


5 Marcotte, Kayla Nova Scotia 26.83 Q 1.0


6 Gillett, Nicole Alberta Northwes 27.12 Q 1.5


7 Steinhoff, Rebecca Manitoba 27.77 q 1.0


8 Riley, Natalie New Brunswick 27.80 q 1.5


9 Matheson, Brett Nova Scotia J27.80 1.0


10 Germain, Chelsea New Brunswick 27.92 1.0


11 Damphouse, Chloe Province de Queb 27.96 1.5



Event 2 Women 200 Meter Dash Female 15 and Under


Meet Record: 24.70 * 1982 France Gareau


Name Team Finals



Finals


1 Hyacinthe, Kimberly Province de Queb 25.05 0.3


2 Bethune, Adrienne Ontario 25.32 0.3


3 Grant, Chantal Manitoba 25.51 0.3



4 Smith, Courtney Alberta Northwes 26.40 0.3


5 Gillett, Nicole Alberta Northwes 26.80 0.3


6 Marcotte, Kayla Nova Scotia 27.10 0.3


7 Steinhoff, Rebecca Manitoba 27.43 0.3


8 Riley, Natalie New Brunswick 27.60 0.3



Event 3 Women 400 Meter Dash Female 15 and Under


Meet Record: 56.21 * 2003 Cheryl Allen


Name Team Finals



1 Buttinger, Maddie Ontario 57.87



2 Buchko, Amanda Saskatewan 58.78


3 Shaw, Angela British Columbia 59.37


4 Steinhoff, Rebecca Manitoba 59.83


5 Robitaille, Eve-Lyne Province de Queb 1:00.08


6 Shenstone, Johanna Ontario 1:01.42


7 McGillivary, Taya Nova Scotia 1:01.53


8 Hawryluk, Kelcey Manitoba 1:01.62


9 Matheson, Brett Nova Scotia 1:02.04


10 Allaby, Teri New Brunswick 1:02.26


11 Germain, Chelsea New Brunswick 1:04.93



Event 4 Women 800 Meter Run Female 15 and Under


Meet Record: 2:21.14 * 2001 Alyson Kohlmeier


Name Team Finals



1 Shaw, Angela British Columbia 2:19.04 *


2 Truelove, Amanda Ontario 2:20.10 *


3 Letourneau, Allison Nova Scotia 2:21.75


4 L'Heueux, Justine Province de Queb 2:23.74


5 Shenstone, Johanna Ontario 2:24.90


6 Babineau, Gabrielle New Brunswick 2:25.29


7 Coady, Rebecca Nova Scotia 2:27.42


8 Carr, Becky Manitoba 2:31.07


9 Pearsell, Lyndsey Province de Queb 2:32.29


10 Kroeker, Rayannah Manitoba 2:34.10


--- Daley, Robbi New Brunswick DQ



Event 5 Women 1500 Meter Run Female 15 and Under


Meet Record: 4:30.10 * 1989 Joanne Johnston


Name Team Finals



1 Letourneau, Allison Nova Scotia 4:40.60


2 Truelove, Amanda Ontario 4:45.70


3 Allaire, Tara Manitoba 4:51.10


4 L'Heueux, Justine Province de Queb 4:51.50


5 Coady, Rebecca Nova Scotia 4:52.00


6 Brault, Sarah-Anne Manitoba 4:52.70



7 Schaaf, Kendra Saskatewan 4:56.80


8 Babineau, Gabrielle New Brunswick 5:01.00


9 Cote, Marjorie Province de Queb 5:02.10


10 Daley, Robbi New Brunswick 5:03.80



Event 6 Women 3000 Meter Run Female 15 and Under


Meet Record: 9:56.88 * 1983 Beth Tarasak


Name Team Finals



1 Truelove, Amanda Ontario 10:18.47


2 Englehutt, Laura Nova Scotia 10:37.00


3 Coady, Rebecca Nova Scotia 10:40.45


4 Schaaf, Kendra Saskatewan 10:44.81



(Event 6 Women 3000 Meter Run Female 15 and Under)


Name Team Finals



5 Pearsell, Lyndsey Province de Queb 10:48.75


6 Cote, Marjorie Province de Queb 10:49.52


7 Allaire, Tara Manitoba 11:00.96



Event 7 Women 80 Meter Hurdles Female 15 and Under


Meet Record: 11.60 * 1982 Donalda Duprey


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Fourie, Mari Ontario 12.46 Q +0.0


2 Robitaille, Eve-Lyne Province de Queb 12.76 Q +0.0


3 Cere, Suzanna Province de Queb 13.00 Q +0.0


4 Weckworth, Leah Saskatewan 13.01 Q +0.0


5 Dickinson, Tiffany Saskatewan 13.44 Q +0.0


--- Neveu, Karley British Columbia NT +0.0


--- Brooke, Pighin British Columbia NT +0.0



Event 7 Women 80 Meter Hurdles Female 15 and Under


Meet Record: 11.60 * 1982 Donalda Duprey


Name Team Finals



Finals


1 Fourie, Mari Ontario 12.24 -0.1



2 Robitaille, Eve-Lyne Province de Queb 12.65 -0.1


3 Cere, Suzanna Province de Queb 12.73 -0.1


4 Dickinson, Tiffany Saskatewan 13.21 -0.1


5 Weckworth, Leah Saskatewan 13.27 -0.1


6 Neveu, Karley British Columbia 13.80 -0.1


7 Brooke, Pighin British Columbia 15.07 -0.1



Event 8 Women 300 Meter Hurdles Female 15 and Under


Meet Record: 44.10 * 1983 Jill McDermid


Name Team Finals



1 Fourie, Mari Ontario 45.05


2 Buttinger, Maddie Ontario 45.61


3 Forbes, Kelly British Columbia 45.92


4 Robitaille, Eve-Lyne Province de Queb 47.43


5 Cere, Suzanna Province de Queb 48.07


6 Buchko, Amanda Saskatewan 48.77


7 Allaby, Teri New Brunswick 52.15



Event 9 Women Long Jump Female 15 and Under


Meet Record: 5.84m * 1995 Stephany Reid


Name Team Finals



1 Bethune, Adrienne Ontario 5.17m NWI


2 Forbes, Kelly British Columbia 5.11m NWI


3 Damphouse, Chloe Province de Queb 4.97m NWI


4 Morse, Katrina Nova Scotia 4.94m NWI


5 Grant, Chantal Manitoba 4.91m NWI


6 Gallant, Tanya Prince Edward Is 4.76m NWI


7 Neveu, Karley British Columbia 4.67m NWI


8 Jordan, Sarah Alberta Northwes 4.61m NWI


9 Dickinson, Tiffany Saskatewan 4.51m NWI


10 Derasp, Natalie Prince Edward Is 4.48m NWI


11 Jestadt, Alison Saskatewan 4.45m NWI


12 Bunyan, Jaclyn Nova Scotia 4.30m NWI


13 Gifford, Charlotte NF & Lab Command 3.74m NWI





Event 11 Women High Jump Female 15 and Under


Meet Record: 1.74m * 1986 Coralea Brown


Name Team Finals



1 Buttinger, Maddie Ontario 1.73m


2 Neveu, Karley British Columbia 1.70m


3 Hyacinthe, Kimberly Province de Queb 1.65m


4 Maessen, Laura Nova Scotia J1.65m


5 Jordan, Sarah Alberta Northwes J1.65m


6 Payne, Gabrielle British Columbia 1.55m


7 Jestadt, Alison Saskatewan 1.45m


8 Vandodewaard, Caitlin Ontario 1.40m


9 Palmer, Vanessa Manitoba 1.20m


--- Bunyan, Jaclyn Nova Scotia NH



Event 12 Women Shot Put Female 15 and Under


Meet Record: 12.39m * 1999 Sultana Frizell


Name Team Finals



1 Boudreau, Isabelle Province de Queb 10.47m


2 Barker, Carli Alberta Northwes 10.08m


3 Larose, Annie Province de Queb 9.48m


4 Mackie, Kristen Manitoba 8.77m


5 Montgomery, Meagan British Columbia 8.38m


6 Brooke, Pighin British Columbia 8.24m



Event 13 Women Discus Throw Female 15 and Under


Meet Record: 37.94m * 1992 Michelle Fournier


Name Team Finals



1 Boudreau, Isabelle Province de Queb 37.29m


2 Montgomery, Meagan British Columbia 29.52m


3 Barker, Carli Alberta Northwes 29.46m


4 Vandodewaard, Caitlin Ontario 27.33m


5 Larose, Annie Province de Queb 26.24m


6 Mackie, Kristen Manitoba 25.41m


7 Bernard, Josee New Brunswick 23.45m



8 McGillivary, Taya Nova Scotia 21.24m



Event 14 Women Javelin Throw Female 15 and Under


Meet Record: 46.32m * 1982 Chantel Carpentier


Name Team Finals



1 Brooke, Pighin British Columbia 38.71m


2 Bussey, Jessica Nova Scotia 35.80m


3 Forbes, Kelly British Columbia 35.72m


4 Thompson, Abra Saskatewan 35.01m


5 Barker, Carli Alberta Northwes 27.13m


6 Mackie, Kristen Manitoba 23.73m


7 Bernard, Josee New Brunswick 21.45m



Event 15 Women 4x100 Meter Relay Female 15 and Under


Meet Record: 48.81 * 1998


Team Relay Finals



1 Province de Quebec A 50.04


1) Hyacinthe, Kimberly 2) Robitaille, Eve-Lyne


3) Cere, Suzanna 4) Damphouse, Chloe


2 Ontario A 50.12


1) McBean, Athena 2) Buttinger, Maddie


3) Fourie, Mari 4) Shenstone, Johanna



(Event 15 Women 4x100 Meter Relay Female 15 and Under)


Team Relay Finals



3 Nova Scotia A 52.89


1) Letourneau, Allison 2) McGillivary, Taya


3) Matheson, Brett 4) Morse, Katrina


4 Alberta Northwes A 52.96


1) Barker, Carli 2) Gillett, Nicole


3) Jordan, Sarah 4) Smith, Courtney


5 New Brunswick A 53.43


1) Allaby, Teri 2) Daley, Robbi


3) Germain, Chelsea 4) Riley, Natalie


6 Saskatchewan A 55.97


1) Buchko, Amanda 2) Weckworth, Leah


3) Jestadt, Alison 4) Dickinson, Tiffany



--- Manitoba A DNF


1) Grant, Chantal 2) Kroeker, Rayannah


3) Palmer, Vanessa 4) Steinhoff, Rebecca



Event 16 Women 1600 Sprint Medley Female 15 and Under


Meet Record: 4:06.40 * 1994


Team Relay Finals



1 Ontario A 4:13.10


1) Buttinger, Maddie 2) Bethune, Adrienne


3) Fourie, Mari 4) Shenstone, Johanna


2 Nova Scotia A 4:16.18


1) Coady, Rebecca 2) McGillivary, Taya


3) Letourneau, Allison 4) Marcotte, Kayla


3 British Columbia A 4:18.75


1) Payne, Gabrielle 2) Forbes, Kelly


3) Shaw, Angela 4) Neveu, Karley


4 Manitoba A 4:18.87


1) Palmer, Vanessa 2) Grant, Chantal


3) Steinhoff, Rebecca 4) Kroeker, Rayannah


5 Province de Quebec A 4:19.21


1) Hyacinthe, Kimberly 2) Robitaille, Eve-Lyne


3) L'Heueux, Justine 4) Pearsell, Lyndsey


6 Saskatchewan A 4:28.15


1) Buchko, Amanda 2) Weckworth, Leah


3) Schaaf, Kendra 4) Dickinson, Tiffany


7 New Brunswick A 4:35.35


1) Allaby, Teri 2) Babineau, Gabrielle


3) Germain, Chelsea 4) Riley, Natalie



Event 17 Women 100 Meter Dash Female 17 and Under


Meet Record: 11.70 * 1983 Beanie Daye


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Hucul, Jenni Saskatewan 12.08 Q 0.4


2 Renaud, Catherine Province de Queb 12.42 Q +0.0



3 Howatt, Allyson New Brunswick 12.60 Q +0.0


4 Sobey, Susan Prince Edward Is 12.66 Q 0.4


5 Holder, Nikkita Ontario 12.63 Q +0.0


6 Roed, Kari Alberta Northwes 12.77 Q 0.4


7 Singh, Francine Ontario 12.77 q 0.4


8 Delisle, Pascale Province de Queb 12.84 q 0.4


9 Hurtig, Elayna Manitoba 13.03 0.4



10 Common, Tara Manitoba 13.06 +0.0


11 Bergland, Heather Alberta Northwes 13.12 +0.0


12 Wilson, Chelsey Nova Scotia 13.18 +0.0


13 Bautista, Lesley NF & Lab Command 13.39 +0.0


14 Porter, Sarah NF & Lab Command 13.85 0.4



Event 17 Women 100 Meter Dash Female 17 and Under


Meet Record: 11.70 * 1983 Beanie Daye


Name Team Finals



Finals


1 Hucul, Jenni Saskatewan 11.95 0.5


2 Renaud, Catherine Province de Queb 12.46 0.5


3 Holder, Nikkita Ontario 12.50 0.5


4 Howatt, Allyson New Brunswick 12.52 0.5


5 Sobey, Susan Prince Edward Is 12.68 0.5


6 Roed, Kari Alberta Northwes 12.76 0.5


7 Singh, Francine Ontario 12.90 0.5


8 Delisle, Pascale Province de Queb 12.92 0.5



Event 18 Women 200 Meter Dash Female 17 and Under


Meet Record: 24.19 * 1991 Ladonna Antoine


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Martin, Jenna Nova Scotia 25.00 Q 2.6


2 Hucul, Jenni Saskatewan 25.19 Q 0.6


3 Renaud, Catherine Province de Queb 25.66 Q 0.6


4 Fell, Corri British Columbia 25.90 Q 2.6



5 Holder, Nikkita Ontario 26.04 Q 0.6


6 Singh, Francine Ontario 26.26 Q 2.6


7 Patterson, Ashley Alberta Northwes 26.10 q 0.6


8 Peters, Celia Nova Scotia 26.19 q 0.6


9 Howatt, Allyson New Brunswick 26.30 2.6


10 Sullivan, Deanna Alberta Northwes 26.31 2.6


11 Sobey, Susan Prince Edward Is 26.51 0.6


12 Flannagan, Cassandra Manitoba 27.25 2.6


13 Common, Tara Manitoba 27.32 0.6


14 Belliveau, Jesssica New Brunswick 28.10 0.6


15 Porter, Sarah NF & Lab Command 28.86 2.6



Event 18 Women 200 Meter Dash Female 17 and Under


Meet Record: 24.19 * 1991 Ladonna Antoine


Name Team Finals



Finals


1 Martin, Jenna Nova Scotia 24.59 0.2


2 Fell, Corri British Columbia 25.25 0.2


3 Holder, Nikkita Ontario 25.42 0.2


4 Singh, Francine Ontario 25.51 0.2


5 Renaud, Catherine Province de Queb 25.75 0.2


6 Patterson, Ashley Alberta Northwes 26.09 0.2


7 Peters, Celia Nova Scotia 26.39 0.2


--- Hucul, Jenni Saskatewan DQ 0.2



Event 19 Women 400 Meter Dash Female 17 and Under


Meet Record: 55.39 * 2002 Alicia Brown


Name Team Finals



1 Martin, Jenna Nova Scotia 55.30 *



(Event 19 Women 400 Meter Dash Female 17 and Under)


Name Team Finals



2 Bishop, Melissa Ontario 56.59


3 Sullivan, Deanna Alberta Northwes 56.81


4 Peters, Celia Nova Scotia 57.75



5 Nagazina, Dawn Alberta Northwes 58.31


6 Payne, Erin British Columbia 58.61


7 Renaud, Catherine Province de Queb 59.06


8 Lavoie, Sabrina Province de Queb 59.69


9 Horochuk, Quinn New Brunswick 59.97


10 Brown, Hannah Ontario 1:00.12


11 Dixon, Bree Saskatewan 1:00.56


12 Belliveau, Jesssica New Brunswick 1:01.04


13 Woo, Meaghan Manitoba 1:01.21


14 MacDonald, Paula Prince Edward Is 1:01.32


15 Gravenor, Alexandra Manitoba 1:05.42


16 Barbour, Courtney NF & Lab Command 1:08.24



Event 20 Women 800 Meter Run Female 17 and Under


Meet Record: 2:09.06 * 1987 Carol Holmen


Name Team Finals



1 Van Buskirk, Katie Ontario 2:11.60


2 Nagazina, Dawn Alberta Northwes 2:12.36


3 Bishop, Melissa Ontario 2:12.95


4 Egami, Lisa British Columbia 2:13.50


5 Daley, Kelsey New Brunswick 2:15.33


6 Cormier, Isabelle New Brunswick 2:16.38


7 Stenger, Joelle Alberta Northwes 2:16.44


8 Stewart, Gina Nova Scotia 2:18.06


9 MacDonald, Kelly Prince Edward Is 2:19.67


10 McCormick, Jenna Saskatewan 2:21.53


11 Dixon, Bree Saskatewan 2:21.70


12 McKenzie, Chelsey Prince Edward Is 2:25.11


13 Woo, Meaghan Manitoba 2:29.48


14 Barbour, Courtney NF & Lab Command 2:37.29



Event 21 Women 1500 Meter Run Female 17 and Under


Meet Record: 4:26.80 * 1984 Robyn Meagher


Name Team Finals



1 Ogrodnick, Avril Province de Queb 4:27.60



2 Van Buskirk, Katie Ontario 4:29.60


3 Daley, Kelsey New Brunswick 4:30.80


4 Ogrodnick, Lise Province de Queb 4:36.40


5 Tallman, Kaitlyn Ontario 4:42.30


6 Stenger, Joelle Alberta Northwes 4:43.20


7 Skoreyko, Stephanie Nova Scotia 4:44.20


8 Cormier, Isabelle New Brunswick 4:45.80


9 Stewart, Gina Nova Scotia 4:46.60


10 Egami, Lisa British Columbia 4:50.30


11 Goehner, Allene Alberta Northwes 4:52.70


12 MacDonald, Kelly Prince Edward Is 4:57.80


13 McKenzie, Chelsey Prince Edward Is 4:59.20


14 McCormick, Jenna Saskatewan 5:00.50


15 Gamerschlag, Amanda Manitoba 5:10.50




Event 22 Women 3000 Meter Run Female 17 and Under


Meet Record: 9:27.52 * 1998 Emilie Mondor


Name Team Finals



1 Ogrodnick, Avril Province de Queb 9:56.23


2 Tallman, Kaitlyn Ontario 10:09.64


3 Ogrodnick, Lise Province de Queb 10:15.62


4 Skoreyko, Stephanie Nova Scotia 10:22.48


5 VanGestel, Holly Nova Scotia 10:32.53


6 Goehner, Allene Alberta Northwes 10:33.29


7 Horochuk, Quinn New Brunswick 11:00.26


8 Gamerschlag, Amanda Manitoba 11:05.37


9 Steed, Jessica New Brunswick 11:21.46



Event 23 Women 100 Meter Hurdles Female 17 and Under


Meet Record: 14.06 * 2003 Nikkita Holder


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Delisle, Pascale Province de Queb 14.99 q -0.3


2 Lajoie, Miranda Manitoba 16.05 q -0.3



3 McPhee, Aly Nova Scotia 16.21 q -0.3


4 Ford, Perri Alberta Northwes 16.37 q -0.3


5 Wadden, Anna NF & Lab Command 20.82 q -0.3


--- Holder, Nikkita Ontario NT -0.3


--- Bergland, Heather Alberta Northwes NT -0.3


--- Bourgon, Sherri Saskatewan NT -0.3



Event 23 Women 100 Meter Hurdles Female 17 and Under


Meet Record: 14.06 * 2003 Nikkita Holder


Name Team Finals



Finals


1 Holder, Nikkita Ontario 14.16 -0.1


2 Bergland, Heather Alberta Northwes 14.43 -0.1


3 Delisle, Pascale Province de Queb 15.02 -0.1


4 Bourgon, Sherri Saskatewan 15.61 -0.1


5 Lajoie, Miranda Manitoba 15.79 -0.1


6 Ford, Perri Alberta Northwes 15.91 -0.1


7 McPhee, Aly Nova Scotia 16.05 -0.1


8 Wadden, Anna NF & Lab Command 19.11 -0.1



Event 24 Women 400 Meter Hurdles Female 17 and Under


Meet Record: 1:00.76 * 1987 Caroline Fortin


Name Team Finals



1 Fell, Corri British Columbia 1:01.71


2 Hunter, Raeleen Alberta Northwes 1:02.44


3 Appelt, Melissa British Columbia 1:02.75


4 Lavoie, Sabrina Province de Queb 1:04.18


5 Barron, Jenna Alberta Northwes 1:06.08


6 Brown, Hannah Ontario 1:06.22


7 Savage, Emma New Brunswick 1:10.97


8 Lajoie, Miranda Manitoba 1:11.08


9 Allen, Charlotte Province de Queb 1:13.59



Event 25 Women 2000 Meter Steeplechase Female 17 and Under


Name Team Finals



1 Ogrodnick, Lise Province de Queb 7:02.91



2 Appelt, Melissa British Columbia 7:06.09



(Event 25 Women 2000 Meter Steeplechase Female 17 and Under)


Name Team Finals



3 Reeves, Rebecca Nova Scotia 7:52.02


4 Carr, Becky Manitoba 8:18.18


--- Brault, Sarah-Anne Manitoba DNF



Event 26 Women 1500 Meter Race Walk Female 17 and Under


Meet Record: 6:40.51 * 2002 Megan Huzzey


Name Team Finals



1 Desmarais, Marilyn Province de Queb 7:00.48


2 Huzzey, Kaitlin British Columbia 7:00.71



Event 27 Women Long Jump Female 17 and Under


Meet Record: 5.83m * 2002 Sarah Nelson


Name Team Finals



1 Common, Tara Manitoba 5.28m NWI


2 Gallagher, Katie British Columbia 5.17m NWI


3 Martin, Jenna Nova Scotia J5.17m NWI


4 Richard, Camille British Columbia 5.12m NWI


5 Zachariah, Neb Ontario 5.08m +0.0


6 Delisle, Pascale Province de Queb 5.07m NWI


7 Nixon, Nicole Nova Scotia 5.05m NWI


8 Allen, Charlotte Province de Queb 4.92m NWI


9 Campbell, Sheri Alberta Northwes 4.86m NWI


10 Richardson, Kim Manitoba 4.72m NWI


11 Roed, Kari Alberta Northwes 4.71m NWI


11 Bourgon, Sherri Saskatewan 4.71m NWI


13 Klassen, Sarah Ontario 4.42m NWI


14 Wedge, Mallory Prince Edward Is 4.41m NWI


15 Wadden, Anna NF & Lab Command 3.96m NWI


--- Greenwood, Jessie NF & Lab Command FOUL NWI



Event 28 Women Triple Jump Female 17 and Under


Meet Record: 12.41m * 1995 Stephany Reid


Name Team Finals



1 Zachariah, Neb Ontario 11.85m -1.1



2 Patterson, Ashley Alberta Northwes 11.61m -0.5


3 Gallagher, Katie British Columbia 11.12m -0.4


4 Richard, Camille British Columbia 11.08m -1.0


5 Richardson, Kim Manitoba 10.95m -1.0


6 Bourgon, Sherri Saskatewan 10.81m -0.5


7 Nixon, Nicole Nova Scotia 10.51m -0.1


8 Allen, Charlotte Province de Queb 10.31m -0.7


9 Morison, Marissa Alberta Northwes 10.15m -0.7


10 Wedge, Mallory Prince Edward Is 9.98m -0.7


11 Corey, Naomi New Brunswick 9.70m -0.7


12 Gallant, Tanya Prince Edward Is 9.40m -1.0



Event 29 Women High Jump Female 17 and Under


Meet Record: 1.80m * 1976 Maggie Woods


Name Team Finals



1 Sheppard, Emily British Columbia 1.70m


2 Campbell, Sheri Alberta Northwes 1.65m


3 Klassen, Sarah Ontario 1.60m


4 Corey, Naomi New Brunswick J1.60m


5 McPhee, Aly Nova Scotia J1.60m


6 Gallagher, Katie British Columbia J1.60m



--- Greenwood, Jessie NF & Lab Command NH



Event 30 Women Pole Vault Female 17 and Under


Meet Record: 3.36m * 2001 Jessica Moreland


Name Team Finals



1 Gerning, Michelle Alberta Northwes 2.90m


2 Beaumont, Arianne Province de Queb 2.70m


3 Bautista, Lesley NF & Lab Command 2.30m



Event 31 Women Shot Put Female 17 and Under


Meet Record: 13.31m * 2001 Sultana Frizell


Name Team Finals



1 Andrews, Kaitlyn Ontario 13.02m


2 Dumont-Breton, Myriam Province de Queb 11.84m



3 Facca, Lindsay Saskatewan 11.62m


4 Rigel, Carias Alberta Northwes 11.27m


5 Payne, Chelsea British Columbia 11.08m


6 Steacy, Heather Alberta Northwes 10.03m


7 Fleet, Jenny Nova Scotia 9.89m


8 Naytowhow, Charmane Saskatewan 9.86m


9 Larade, Nicole Nova Scotia 9.79m


10 Wachna, Bethanie Ontario 9.69m


11 Gallant, Jolaine New Brunswick 9.58m



Event 32 Women Discus Throw Female 17 and Under


Meet Record: 43.47m * 2001 Sultana Frizell


Name Team Finals



1 Andrews, Kaitlyn Ontario 38.40m


2 Terlaak, Lara British Columbia 34.69m


3 MacDonald, Elizabeth New Brunswick 34.17m


4 Dumont-Breton, Myriam Province de Queb 33.98m


5 Larade, Nicole Nova Scotia 31.93m


6 Naytowhow, Charmane Saskatewan 31.67m


7 Gallant, Jolaine New Brunswick 28.88m


8 Olson, Victoria Alberta Northwes 28.27m


9 Steacy, Heather Alberta Northwes 24.28m


10 Laurie, Sara Nova Scotia 19.51m



Event 33 Women Javelin Throw Female 17 and Under


Meet Record: 45.16m * 1986 Isabelle Surprenant


Name Team Finals



1 Gleadle, Elizabeth British Columbia 38.79m


2 Naytowhow, Charmane Saskatewan 38.68m


3 Manuel, Emilie New Brunswick 37.79m


4 Wachna, Bethanie Ontario 37.47m


5 Olson, Victoria Alberta Northwes 34.16m


6 Laurie, Sara Nova Scotia 33.12m


7 Facca, Lindsay Saskatewan 31.81m


8 Huzzey, Kaitlin British Columbia 30.40m



9 MacDonald, Elizabeth New Brunswick 26.16m


10 Andrews, Kaitlyn Ontario 23.94m


11 Rigel, Carias Alberta Northwes 19.60m



Event 34 Women Hammer Throw Female 17 and Under


Meet Record: 52.76m * 1998 Nathalie Thenor


Name Team Finals



1 Kokayko, Rochelle British Columbia 56.15m *


2 Payne, Chelsea British Columbia 50.64m



(Event 34 Women Hammer Throw Female 17 and Under)


Name Team Finals



3 Steacy, Heather Alberta Northwes 45.13m


4 Dumont-Breton, Myriam Province de Queb 41.85m


5 MacDonald, Elizabeth New Brunswick 39.83m



Event 35 Women 4x100 Meter Relay Female 17 and Under


Meet Record: 47.12 * 2002


Team Relay Finals



1 Nova Scotia A 48.55


1) Martin, Jenna 2) Peters, Celia


3) Wilson, Chelsey 4) Stirling, Jan


2 Alberta Northwes A 49.12


1) Roed, Kari 2) Sullivan, Deanna


3) Bergland, Heather 4) Patterson, Ashley


3 Ontario A 49.45


1) Bishop, Melissa 2) Brown, Hannah


3) Holder, Nikkita 4) Singh, Francine


4 Province de Quebec A 49.72


1) Delisle, Pascale 2) Lavoie, Sabrina


3) Allen, Charlotte 4) Renaud, Catherine


5 Manitoba A 50.06


1) Hurtig, Elayna 2) Lajoie, Miranda


3) Common, Tara 4) Flannagan, Cassandra


6 New Brunswick A 51.55


1) Belliveau, Jesssica 2) Howatt, Allyson


3) Daley, Kelsey 4) Horochuk, Quinn



7 NF & Lab Command A 56.18


1) Wadden, Anna 2) Porter, Sarah


3) Greenwood, Jessie 4) Bautista, Lesley


--- British Columbia A DNF


1) Fell, Corri 2) Payne, Erin


3) Gallagher, Katie 4) Richard, Camille


--- Prince Edward Is A DQ


1) Sobey, Stephanie 2) Sobey, Susan


3) MacDonald, Paula 4) Wedge, Mallory



Event 36 Women 4x400 Meter Relay Female 17 and Under


Meet Record: 3:53.17 * 1999


Team Relay Finals



1 Alberta Northwes A 3:50.94 *


1) Sullivan, Deanna 2) Nagazina, Dawn


3) Hunter, Raeleen 4) Patterson, Ashley


2 British Columbia A 3:52.49 *


1) Fell, Corri 2) Payne, Erin


3) Egami, Lisa 4) Appelt, Melissa


3 Ontario A 3:53.61


1) Bishop, Melissa 2) Brown, Hannah


3) Van Buskirk, Katie 4) Zachariah, Neb


4 Nova Scotia A 3:54.84


1) Martin, Jenna 2) Peters, Celia


3) Stewart, Gina 4) Stirling, Jan


5 New Brunswick A 4:01.64


1) Belliveau, Jesssica 2) Howatt, Allyson


3) Daley, Kelsey 4) Horochuk, Quinn



6 Saskatchewan A 4:08.99


1) Hucul, Jenni 2) McCormick, Jenna


3) Bourgon, Sherri 4) Dixon, Bree


7 Province de Quebec A 4:10.76


1) Allen, Charlotte 2) Ogrodnick, Avril


3) Renaud, Catherine 4) Lavoie, Sabrina



8 Manitoba A 4:17.22


1) Hurtig, Elayna 2) Flannagan, Cassandra


3) Gravenor, Alexandra 4) Woo, Meaghan


9 Prince Edward Is A 4:20.64


1) McKenzie, Chelsey 2) MacDonald, Kelly


3) Sobey, Stephanie 4) MacDonald, Paula


10 NF & Lab Command A 4:38.89


1) Wadden, Anna 2) Barbour, Courtney


3) Bautista, Lesley 4) Porter, Sarah



Event 37 Men 100 Meter Dash Male 15 and Under


Meet Record: 10.80 * 1983 Michael Charles


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Halstead, Tyrone Ontario 11.11 Q -1.4


2 Okarie, Royal Province de Queb 11.40 Q +0.0


3 Foote, Mason Nova Scotia 11.53 Q -1.4


4 Headley, Chris Saskatewan 11.64 Q +0.0


5 Riekki, Thomas British Columbia 11.66 Q +0.0


6 Boss, Andrew British Columbia 11.74 Q -1.4


7 Ducroix-Cameron, Jushua Manitoba 11.92 q -1.4


8 Lamarche, Steve Ontario 11.98 q +0.0


9 Gagnon, Gabriel Province de Queb 12.10 -1.4


10 Mallet, Mathieu New Brunswick 12.43 +0.0


11 Squires, Michael NF & Lab Command 12.44 +0.0


12 Richard, Marcel New Brunswick 12.74 -1.4


13 MacAdam, Ben Prince Edward Is 12.79 -1.4



Event 37 Men 100 Meter Dash Male 15 and Under


Meet Record: 10.80 * 1983 Michael Charles


Name Team Finals



Finals


1 Halstead, Tyrone Ontario 11.17 0.4


2 Okarie, Royal Province de Queb 11.44 0.4


3 Foote, Mason Nova Scotia 11.64 0.4



4 Headley, Chris Saskatewan 11.72 0.4


5 Riekki, Thomas British Columbia 11.88 0.4


6 Ducroix-Cameron, Jushua Manitoba 12.01 0.4


7 Lamarche, Steve Ontario 12.08 0.4


8 Boss, Andrew British Columbia 12.16 0.4



Event 38 Men 200 Meter Dash Male 15 and Under


Meet Record: 21.90 * 1985 Brad McQuaig


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Okarie, Royal Province de Queb 23.33 Q 1.9


2 Paquette, Olivier Province de Queb 23.53 Q 1.8


3 Halstead, Tyrone Ontario 23.67 Q 1.8


4 Foote, Mason Nova Scotia 24.25 Q 1.9


5 Campbell, Jonathan Nova Scotia 24.02 Q 1.8



Preliminaries ... (Event 38 Men 200 Meter Dash Male 15 and Under)


Name Team Prelims



6 Lamarche, Steve Ontario 24.29 Q 1.9


7 Headley, Chris Saskatewan 24.15 q 1.8


8 Murray, Kyle Alberta Northwes 24.72 q 1.9


9 Senick, Joel Saskatewan 25.01 1.9


10 Squires, Michael NF & Lab Command 26.13 1.9


11 Mallet, Mathieu New Brunswick 26.23 1.8


12 MacAdam, Ben Prince Edward Is 27.03 1.9


13 Ducroix-Cameron, Jushua Manitoba 28.02 1.8



Event 38 Men 200 Meter Dash Male 15 and Under


Meet Record: 21.90 * 1985 Brad McQuaig


Name Team Finals



Finals


1 Halstead, Tyrone Ontario 22.55 -1.7


2 Okarie, Royal Province de Queb 22.97 -1.7


3 Paquette, Olivier Province de Queb 23.01 -1.7


4 Campbell, Jonathan Nova Scotia 23.51 -1.7



5 Foote, Mason Nova Scotia 23.76 -1.7


6 Lamarche, Steve Ontario 23.81 -1.7


7 Murray, Kyle Alberta Northwes 23.82 -1.7


--- Headley, Chris Saskatewan DNF -1.7



Event 39 Men 400 Meter Dash Male 15 and Under


Meet Record: 50.26 * 1987 Joihn Dumont


Name Team Finals



1 Paquette, Olivier Province de Queb 50.99


2 Jones, Blake Province de Queb 51.27


3 Campbell, Jonathan Nova Scotia 51.71


4 Senick, Joel Saskatewan 51.84


5 Murray, Kyle Alberta Northwes 52.47


6 Lamarche, Steve Ontario 52.63


7 Williams, John Nova Scotia 53.33


8 Robson, Phil Ontario 53.66


9 Cormier, Stephane New Brunswick 54.76


10 Minor, David British Columbia 55.79


11 Fox, Jamie Manitoba 57.69



Event 40 Men 800 Meter Run Male 15 and Under


Meet Record: 1:54.43 * 1989 Kevin Sullivan


Name Team Finals



1 Minor, David British Columbia 1:59.90


2 Corrigan, Peter Alberta Northwes 2:00.22


3 Robson, Phil Ontario 2:01.11


4 Senick, Joel Saskatewan 2:01.65


5 MacDonald, Rory Prince Edward Is 2:05.04


6 Tramble, Dean Nova Scotia 2:05.36


7 Leroux, Adam Nova Scotia 2:05.74


8 Jones, Blake Province de Queb 2:08.69


9 Cormier, Stephane New Brunswick 2:10.90


10 Brown, David New Brunswick 2:11.34


11 Fox, Jamie Manitoba 2:14.92





Event 41 Men 1500 Meter Run Male 15 and Under


Meet Record: 3:59.74 * 1989 Kevin Sullivan


Name Team Finals



1 Corrigan, Peter Alberta Northwes 4:08.40


2 Leeder, Matt Ontario 4:10.20


3 Miller, Greg Manitoba 4:14.40


4 Wakefield, Brett British Columbia 4:15.60


5 MacGillivray, Jack Nova Scotia 4:16.00


6 Tramble, Dean Nova Scotia 4:18.40


7 Laurier, Joel Manitoba 4:19.20


8 Bernard, Olivier Province de Queb 4:19.50


9 Bowman, Sam British Columbia 4:22.00


10 MacDonald, Rory Prince Edward Is 4:31.20


11 Brown, David New Brunswick 4:33.80


12 Brockerville, Ryan NF & Lab Command 4:36.60



Event 42 Men 3000 Meter Run Male 15 and Under


Meet Record: 8:47.13 * 1983 Scott Faulds


Name Team Finals



1 Leeder, Matt Ontario 9:15.15


2 MacGillivray, Jack Nova Scotia 9:18.41


3 Miller, Greg Manitoba 9:20.66


4 Wakefield, Brett British Columbia 9:22.51


5 Bowman, Sam British Columbia 9:23.91


6 Bernard, Olivier Province de Queb 9:27.21


7 Laurier, Joel Manitoba 9:33.26


8 Brockerville, Ryan NF & Lab Command 9:57.56



Event 43 Men 100 Meter Hurdles Male 15 and Under


Meet Record: 13.73 * 1990 Jason Brumley


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Riekki, Thomas British Columbia 14.17 q -1.0


2 Leveiller, Simon Province de Queb 14.64 q -1.0



3 Gagnon, Gabriel Province de Queb 15.02 q -1.0


4 Glazer, Drew Saskatewan 15.22 q -1.0


5 Doucette, Trevor Ontario 15.32 q -1.0


6 Arndt, Philip Manitoba 16.42 q -1.0



Event 43 Men 100 Meter Hurdles Male 15 and Under


Meet Record: 13.73 * 1990 Jason Brumley


Name Team Finals



Finals


1 Riekki, Thomas British Columbia 14.17 1.1


2 Gagnon, Gabriel Province de Queb 14.78 1.1


3 Leveiller, Simon Province de Queb 14.83 1.1


4 Doucette, Trevor Ontario 15.10 1.1


5 Boss, Andrew British Columbia 15.42 1.1


6 Glazer, Drew Saskatewan 15.77 1.1


7 Zatylny, Mark Alberta Northwes 15.87 1.1


8 Arndt, Philip Manitoba 16.54 1.1



Event 44 Men 300 Meter Hurdles Male 15 and Under


Meet Record: 40.27 * 2000 Cameron Sahadath


Name Team Finals



1 Jones, Blake Province de Queb 40.99



(Event 44 Men 300 Meter Hurdles Male 15 and Under)


Name Team Finals



2 Boss, Andrew British Columbia 41.72


3 Doucette, Trevor Ontario 41.76


4 Riekki, Thomas British Columbia 42.07


5 Little, Adam Ontario 43.10


6 Leveiller, Simon Province de Queb 43.86


7 Zatylny, Mark Alberta Northwes 46.19


8 Glazer, Drew Saskatewan 47.37



Event 45 Men Long Jump Male 15 and Under


Meet Record: 6.62m * 1978 Chris Brandy


Name Team Finals



1 Yang, Jeremy Ontario 6.63m * -0.1



2 Headley, Chris Saskatewan 6.33m +0.0


3 Paquette, Olivier Province de Queb 6.26m -0.9


4 Swartz, Shawn British Columbia 5.77m 0.5


5 Murray, Kyle Alberta Northwes 5.74m 1.2


6 Okarie, Royal Province de Queb 5.55m -1.1


7 Rosenburg, Brandon Nova Scotia 5.07m 1.6


8 Cormier, Stephane New Brunswick 5.00m -0.7


9 Belliveau, Brandon New Brunswick 4.87m 0.5


10 Squires, Michael NF & Lab Command 4.75m -1.6



Event 47 Men High Jump Male 15 and Under


Meet Record: 1.96m * 1986 Alex Zaliaokas


Name Team Finals



1 Swartz, Shawn British Columbia 1.93m


2 Witmer, Alex Ontario 1.80m


3 Leveiller, Simon Province de Queb 1.75m


4 Foote, Mason Nova Scotia J1.75m


5 Jahnke, Kurtis Saskatewan J1.75m


6 Glazer, Drew Saskatewan 1.70m


7 Arndt, Philip Manitoba 1.60m


8 Belliveau, Brandon New Brunswick 1.55m


9 Rosenburg, Brandon Nova Scotia J1.55m


10 Richard, Marcel New Brunswick 1.50m



Event 48 Men Shot Put Male 15 and Under


Meet Record: 19.02m * 2001 Kyle Helf


Name Team Finals



1 Houde, Christopher Province de Queb 16.63m


2 Fischer, Kris Ontario 14.83m


3 Baird, Jared Nova Scotia 14.35m


4 Jahnke, Kurtis Saskatewan 13.93m


5 Henderson, Trey British Columbia 13.48m


6 Beringer, Justin Alberta Northwes 13.36m


7 Comeau, Marc-Andre New Brunswick 13.11m


8 Nielsen, Kyle British Columbia 12.66m



9 Stevenson, Clinton Manitoba 12.30m


10 Arndt, Philip Manitoba 9.95m



Event 49 Men Discus Throw Male 15 and Under


Meet Record: 58.70m * 2001 Kyle Helf


Name Team Finals



1 Henderson, Trey British Columbia 48.53m


2 Houde, Christopher Province de Queb 47.69m



3 Little, Adam Ontario 47.11m


4 Stevenson, Clinton Manitoba 43.98m


5 Castonquay, Marc-Andre Province de Queb 43.07m


6 Fischer, Kris Ontario 41.55m


7 Nielsen, Kyle British Columbia 41.48m


8 Baird, Jared Nova Scotia 39.41m


9 Beringer, Justin Alberta Northwes 36.60m


10 Jahnke, Kurtis Saskatewan 35.56m



Event 50 Men Javelin Throw Male 15 and Under


Meet Record: 54.14m * 1986 Christian Alain


Name Team Finals



1 Baird, Jared Nova Scotia 60.70m *


2 Castonquay, Marc-Andre Province de Queb 53.34m


3 Nielsen, Kyle British Columbia 47.70m


4 Little, Adam Ontario 45.99m


5 Dawes, Matt British Columbia 45.19m


6 Beringer, Justin Alberta Northwes 43.69m


7 Stevenson, Clinton Manitoba 42.81m


8 Fischer, Kris Ontario 22.74m



Event 51 Men 4x100 Meter Relay Male 15 and Under


Meet Record: 43.30 * 1985


Team Relay Finals



1 Province de Quebec A 44.20


1) Gagnon, Gabriel 2) Okarie, Royal


3) Jones, Blake 4) Paquette, Olivier



2 Nova Scotia A 45.15


1) Baird, Jared 2) Campbell, Jonathan


3) Foote, Mason 4) Williams, John


3 Ontario A 46.34


1) Halstead, Tyrone 2) Doucette, Trevor


3) Lamarche, Steve 4) Yang, Jeremy


4 British Columbia A 47.98


1) Henderson, Trey 2) Swartz, Shawn


3) Riekki, Thomas 4) Boss, Andrew


5 New Brunswick A 48.95


1) Belliveau, Brandon 2) Richard, Marcel


3) Mallet, Mathieu 4) Cormier, Stephane


6 Manitoba A 50.27


1) Arndt, Philip 2) Laurier, Joel


3) Fox, Jamie 4) Miller, Greg



Event 52 Men 1600 Sprint Medley Male 15 and Under


Meet Record: 3:36.69 * 1998


Team Relay Finals



1 Province de Quebec A 3:47.70


1) Paquette, Olivier 2) Gagnon, Gabriel


3) Okarie, Royal 4) Jones, Blake


2 Ontario A 3:49.13


1) Doucette, Trevor 2) Little, Adam


3) Lamarche, Steve 4) Robson, Phil


3 Nova Scotia A 3:50.23


1) Campbell, Jonathan 2) Foote, Mason


3) Williams, John 4) Tramble, Dean



(Event 52 Men 1600 Sprint Medley Male 15 and Under)


Team Relay Finals



4 Alberta Northwes A 3:52.34


1) Beringer, Justin 2) Zatylny, Mark


3) Murray, Kyle 4) Corrigan, Peter


5 Manitoba A 3:59.53


1) Arndt, Philip 2) Ducroix-Cameron, Jushua


3) Fox, Jamie 4) Miller, Greg



6 New Brunswick A 4:05.56


1) Mallet, Mathieu 2) Brown, David


3) Richard, Marcel 4) Cormier, Stephane



Event 53 Men 100 Meter Dash Male 17 and Under


Meet Record: 10.50 * 1982 Courtney Brown


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Pyper, Todd Ontario 11.06 Q -1.6


2 Charest, Jonathan Province de Queb 11.11 Q -1.5


3 Leblanc, Michael New Brunswick 11.08 Q -1.6


4 Spiro, Andrew British Columbia 11.17 Q -1.5


5 Simair, Josh Saskatewan 11.18 Q -1.5


6 Hammer, Carter Alberta Northwes 11.21 Q -1.6


7 Lacombe, Pierre-Luc Province de Queb 11.21 q -1.5


8 O'Gorman, Mitchell Alberta Northwes 11.32 q -1.5


9 Ryder, Jamie Ontario 11.33 -1.5


10 MacAdam, Gerry Prince Edward Is 11.38 -1.6


11 Szczepaniak, David Manitoba 11.42 -1.6


12 Dunk, Paul Saskatewan 11.43 -1.6


13 Mallett, Justin New Brunswick 11.44 -1.5


14 Sydorchuk, Steven Manitoba 11.78 -1.5


15 Morey, Blaine NF & Lab Command 11.85 -1.6


16 Short, Richard NF & Lab Command 12.22 -1.6



Event 53 Men 100 Meter Dash Male 17 and Under


Meet Record: 10.50 * 1982 Courtney Brown


Name Team Finals



Finals


1 Charest, Jonathan Province de Queb 10.98 -0.2


2 Spiro, Andrew British Columbia 11.09 -0.2


3 Leblanc, Michael New Brunswick 11.11 -0.2


4 Pyper, Todd Ontario 11.12 -0.2


5 Lacombe, Pierre-Luc Province de Queb 11.14 -0.2


6 Simair, Josh Saskatewan 11.27 -0.2



7 O'Gorman, Mitchell Alberta Northwes 11.28 -0.2


8 Hammer, Carter Alberta Northwes 11.35 -0.2



Event 54 Men 200 Meter Dash Male 17 and Under


Meet Record: 21.20 * 1988 Pierre Johann


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Charest, Jonathan Province de Queb 22.09 Q 0.4


2 Pyper, Todd Ontario 22.82 Q -2.1


3 Leblanc, Michael New Brunswick 22.93 Q +0.0


4 O'Gorman, Mitchell Alberta Northwes 22.92 Q -2.1


5 Dargie, Andrew Alberta Northwes 23.02 Q +0.0


6 MacAdam, Gerry Prince Edward Is 23.11 Q 0.4



7 Price, C.J. New Brunswick 23.13 q 0.4


8 Hayes, Greg Ontario 23.17 q +0.0


9 Harris, Geoffrey Nova Scotia 23.20 +0.0


10 Dunk, Paul Saskatewan 23.21 -2.1


11 Ouellet-Leveille, Clement Province de Queb 23.46 -2.1


12 Sydorchuk, Steven Manitoba 23.69 0.4


13 Labbe, Nathan Manitoba 24.31 +0.0


13 Morey, Blaine NF & Lab Command 24.31 -2.1


15 Reede, Alex Nova Scotia 24.60 -2.1


16 White, David NF & Lab Command 24.72 0.4


--- Simair, Josh Saskatewan DNF +0.0



Event 54 Men 200 Meter Dash Male 17 and Under


Meet Record: 21.20 * 1988 Pierre Johann


Name Team Finals



Finals


1 Charest, Jonathan Province de Queb 21.85 0.5


2 Pyper, Todd Ontario 22.43 0.5


3 Leblanc, Michael New Brunswick 22.66 0.5


4 O'Gorman, Mitchell Alberta Northwes 22.98 0.5


5 Hayes, Greg Ontario 23.03 0.5



6 Dargie, Andrew Alberta Northwes J23.03 0.5


7 MacAdam, Gerry Prince Edward Is 23.06 0.5


8 Price, C.J. New Brunswick 23.10 0.5



Event 55 Men 400 Meter Dash Male 17 and Under


Meet Record: 47.64 * 1995 Shane Niemi


Name Team Finals



1 Charest, Jonathan Province de Queb 48.75


2 Dargie, Andrew Alberta Northwes 48.96


3 Cleary, Brendan British Columbia 49.07


4 Simair, Josh Saskatewan 49.19


5 Hayes, Greg Ontario 49.55


6 Harris, Geoffrey Nova Scotia 49.67


7 Wason, Miguel Ontario 50.05


8 Clark, Eric Saskatewan 50.81


9 Raymond, Mathieu Province de Queb 51.12


10 Schellenberg, Andrew Manitoba 51.17


11 Wild, Cody Alberta Northwes 52.04


12 Potvin, Jonathan Manitoba 52.59


13 Morey, Blaine NF & Lab Command 52.96


14 White, David NF & Lab Command 53.53


15 Johnson, Wes New Brunswick 54.63


16 Daley, Ryan New Brunswick 55.54


--- Reede, Alex Nova Scotia DQ



Event 56 Men 800 Meter Run Male 17 and Under


Meet Record: 1:51.44 * 1999 Erik Sproll


Name Team Finals



1 Finn, Ryan Ontario 1:55.55


2 Schellenberg, Andrew Manitoba 1:56.43


3 Raymond, Mathieu Province de Queb 1:57.12


4 Sinclair, Matt Alberta Northwes 1:57.47


5 Lavoie, Olivier Province de Queb 1:58.39


6 Freisen, Kevin British Columbia 1:58.84


7 McCarron, Lee Nova Scotia 1:59.00



8 Doruschuk, Peter Manitoba 1:59.08



(Event 56 Men 800 Meter Run Male 17 and Under)


Name Team Finals



9 Landry, Chris New Brunswick 1:59.69


10 Harper, Stephen Alberta Northwes 1:59.80


11 Brunsting, Joseph Ontario 2:01.59


12 Flynn, Sebastian Nova Scotia 2:03.81


13 Scott, Nathan Saskatewan 2:05.50


14 Le, Andre NF & Lab Command 2:06.67


15 Walsh, Bradley NF & Lab Command 2:11.40


--- Lewis, Brian New Brunswick DNF



Event 57 Men 1500 Meter Run Male 17 and Under


Meet Record: 3:52.67 * 1999 Ryan Hayden


Name Team Finals



1 Finn, Ryan Ontario 4:01.30


2 Marpole-Bird, Justin British Columbia 4:03.30


3 Currie, Corry Ontario 4:06.50


4 Freisen, Kevin British Columbia 4:08.10


5 Sinclair, Matt Alberta Northwes 4:08.30


6 Winslow, Robert Nova Scotia 4:08.70


7 Russel, Ryan Alberta Northwes 4:10.60


8 Lewis, Brian New Brunswick 4:12.00


9 Flynn, Sebastian Nova Scotia 4:12.30


10 Doruschuk, Peter Manitoba 4:12.90


11 Landry, Chris New Brunswick 4:16.40


12 Kelly, Patrick Manitoba 4:18.60


13 Scott, Nathan Saskatewan 4:18.80


14 Le, Andre NF & Lab Command 4:23.00


15 Walsh, Bradley NF & Lab Command 4:33.10



Event 58 Men 3000 Meter Run Male 17 and Under


Meet Record: 8:36.10 * 1984 Steve Conwell


Name Team Finals



1 Marpole-Bird, Justin British Columbia 8:52.56



2 Currie, Corry Ontario 9:01.82


3 Winslow, Robert Nova Scotia 9:03.50


4 Addison, Brent Nova Scotia 9:08.89


5 Blanchette, Samuel Province de Queb 9:17.64


6 Russel, Ryan Alberta Northwes 9:21.31


7 Kelly, Patrick Manitoba 9:38.32


8 Brannon, Chris New Brunswick 9:44.00


9 Murdock, Keith New Brunswick 9:51.05


10 Spenrath, Sean Manitoba 9:56.47



Event 59 Men 110 Meter Hurdles Male 17 and Under


Meet Record: 13.98 * 2002 Cameron Sahadath


Name Team Prelims



Preliminaries


1 Ryder, Jamie Ontario 14.40 Q -0.1


2 Kirkpatrick, Josh Ontario 15.01 Q -1.6


3 Theriau, Chris Nova Scotia 14.76 Q -0.1


4 Newbert, Joel British Columbia 15.76 Q -1.6


5 Marquis, Jean-Francois Province de Queb 15.83 Q -0.1


6 Andersen, Les Saskatewan 15.84 Q -1.6


7 Geddes, Adam New Brunswick 16.44 q -0.1


8 Gibson, Cory Alberta Northwes 16.46 q -1.6


9 Myroon, Rob Alberta Northwes 16.63 -0.1




Event 59 Men 110 Meter Hurdles Male 17 and Under


Meet Record: 13.98 * 2002 Cameron Sahadath


Name Team Finals



Finals


1 Ryder, Jamie Ontario 14.40 -0.6


2 Theriau, Chris Nova Scotia 15.11 -0.6


3 Newbert, Joel British Columbia 15.29 -0.6


4 Andersen, Les Saskatewan 15.48 -0.6


5 Marquis, Jean-Francois Province de Queb 15.79 -0.6


6 Gibson, Cory Alberta Northwes 16.02 -0.6



7 Geddes, Adam New Brunswick 16.42 -0.6


--- Kirkpatrick, Josh Ontario DNF -0.6



Event 60 Men 400 Meter Hurdles Male 17 and Under


Meet Record: 53.02 * 1998 Josh Guggenheimer


Name Team Finals



1 Wason, Miguel Ontario 54.87


2 Gibson, Cory Alberta Northwes 56.68


3 Newbert, Joel British Columbia 56.79


4 Myroon, Rob Alberta Northwes 58.89


5 Geddes, Adam New Brunswick 59.78


6 Ouellet-Leveille, Clement Province de Queb 1:00.54


7 Marquis, Jean-Francois Province de Queb 1:01.97


8 Lombardo, Anthony Manitoba 1:02.55


9 Daley, Ryan New Brunswick 1:03.54



Event 61 Men 1500 Meter Race Walk Male 17 and Under


Meet Record: 6:11.37 * 1989 Martin St Pierre


Name Team Finals



1 Gagne, Alexandre Province de Queb 6:35.07


--- Spenrath, Sean Manitoba DQ



Event 62 Men 2000 Meter Steeplechase Male 17 and Under


Name Team Finals



1 Brunsting, Joseph Ontario 6:00.35


2 Lavoie, Olivier Province de Queb 6:00.50


3 Addison, Brent Nova Scotia 6:11.04


4 Blanchette, Samuel Province de Queb 6:13.13


5 Spenrath, Sean Manitoba 6:43.87


6 Murdock, Keith New Brunswick 6:52.18


7 Horton, Justin New Brunswick 6:54.10



Event 63 Men Long Jump Male 17 and Under


Meet Record: 7.25m * 1994 Shane Niemi


Name Team Finals



1 Gelinas, Alexandre Province de Queb 6.69m +0.0



2 Lopez, Stephen Ontario 6.51m 1.5


3 Hammer, Carter Alberta Northwes 6.49m +0.0


4 Andersen, Les Saskatewan 6.39m -1.2


5 Greenaway, Christopher Province de Queb 6.35m 0.3


6 Ching, Andrew Alberta Northwes 6.34m 1.4


7 Murray, Leo British Columbia 6.14m 1.8


8 Bernard, Anthony Prince Edward Is 6.12m +0.0


9 Labbe, Nathan Manitoba 6.07m +0.0


10 Price, C.J. New Brunswick 6.01m 2.0


11 McCormack, Kurt Prince Edward Is 5.97m +0.0



(Event 63 Men Long Jump Male 17 and Under)


Name Team Finals



12 Berlinic, David Saskatewan 5.69m 0.4


13 Au, Curtis NF & Lab Command 5.57m 1.9


14 Short, Richard NF & Lab Command 5.29m +0.0


15 Williams, Orlando Ontario 4.69m 1.2



Event 64 Men Triple Jump Male 17 and Under


Meet Record: 14.84m * 1992 Adrian Woodley


Name Team Finals



1 Williams, Orlando Ontario 14.21m 0.8


2 McCormack, Kurt Prince Edward Is 13.39m 0.3


3 Bernard, Anthony Prince Edward Is 13.25m 1.6


4 Lopez, Stephen Ontario 12.90m 1.1


5 Berlinic, David Saskatewan 12.72m 2.4


6 Hammer, Carter Alberta Northwes 12.69m 1.5


7 Greenaway, Christopher Province de Queb J12.69m 0.9


8 Theriau, Chris Nova Scotia 12.53m 1.4


9 Szczepaniak, David Manitoba 12.19m +0.0


--- Andersen, Les Saskatewan FOUL NWI



Event 65 Men High Jump Male 17 and Under


Meet Record: 2.15m * 1982 Alain Metullis


Name Team Finals



1 Murray, Leo British Columbia 1.95m



2 Nantel, Sebastien Province de Queb J1.95m


3 Greenaway, Christopher Province de Queb 1.90m


4 Ching, Andrew Alberta Northwes 1.85m


5 Berlinic, David Saskatewan 1.80m


6 Au, Curtis NF & Lab Command 1.65m



Event 66 Men Pole Vault Male 17 and Under


Meet Record: 4.80m * 2001 David Foley


Name Team Finals



1 Kirkpatrick, Josh Ontario 4.50m



Event 67 Men Shot Put Male 17 and Under


Meet Record: 18.92m * 2002 Kyle Helf


Name Team Finals



1 Bender, John Alberta Northwes 16.31m


2 Livingston, Zach Ontario 16.01m


3 Grief, Justin Saskatewan 15.94m


4 Kieffer, Dustin Ontario 15.81m


5 Wamsley, Dawson Alberta Northwes 14.92m


6 Skermer, David British Columbia 13.87m


7 Moss, Curtis British Columbia 13.10m


8 Blair, Andrew New Brunswick 12.85m


9 Dumont, Mathieu Province de Queb 12.73m


10 Sedor, Matthew Manitoba 11.98m



Event 68 Men Discus Throw Male 17 and Under


Meet Record: 54.13m * 2002 Kyle Helf


Name Team Finals



1 Livingston, Zach Ontario 47.79m


2 Skermer, David British Columbia 47.35m


3 Mara, Tyrell British Columbia 47.20m


4 Grief, Justin Saskatewan 46.16m


5 Sedor, Matthew Manitoba 41.82m



6 Kieffer, Dustin Ontario 40.45m


7 Bender, John Alberta Northwes 38.28m



8 Wamsley, Dawson Alberta Northwes 34.82m


--- Dumont, Mathieu Province de Queb FOUL



Event 69 Men Javelin Throw Male 17 and Under


Meet Record: 64.62m * 1990 Mike Demunnik


Name Team Finals



1 Moss, Curtis British Columbia 68.29m *


2 Spiro, Andrew British Columbia 61.12m


3 Matejcek, Ryan Ontario 60.52m


4 Blair, Andrew New Brunswick 57.44m


5 Norrish, Graham Saskatewan 48.12m


6 Sedor, Matthew Manitoba 33.97m



Event 70 Men Hammer Throw Male 17 and Under


Meet Record: 70.22m * 1998 Dylan Armstrong


Name Team Finals



1 Rose, J.D. British Columbia 57.15m


2 Kieffer, Dustin Ontario 46.06m


3 Livingston, Zach Ontario 44.00m


4 Dumont, Mathieu Province de Queb 40.42m


5 Wamsley, Dawson Alberta Northwes 36.18m


6 Bender, John Alberta Northwes 30.86m



Event 71 Men 4x100 Meter Relay Male 17 and Under


Meet Record: 41.80 * 1985


Team Relay Finals



1 Province de Quebec A 42.55


1) Charest, Jonathan 2) Ouellet-Leveille, Clement


3) Lacombe, Pierre-Luc 4) Gelinas, Alexandre


2 Ontario A 43.18


1) Hayes, Greg 2) Kirkpatrick, Josh


3) Pyper, Todd 4) Ryder, Jamie


3 Alberta Northwes A 43.20


1) O'Gorman, Mitchell 2) Dargie, Andrew


3) Hammer, Carter 4) Wild, Cody



4 British Columbia A 43.25


1) Cleary, Brendan 2) Newbert, Joel


3) Murray, Leo 4) Spiro, Andrew


5 Saskatchewan A 43.65


1) Andersen, Les 2) Berlinic, David


3) Clark, Eric 4) Dunk, Paul


6 New Brunswick A 44.23


1) Mallett, Justin 2) Price, C.J.


3) Geddes, Adam 4) Leblanc, Michael


7 Manitoba A 44.83


1) Sydorchuk, Steven 2) Szczepaniak, David


3) Schellenberg, Andrew 4) Labbe, Nathan


8 Nova Scotia A 46.31


1) Reede, Alex 2) Theriau, Chris


3) Harris, Geoffrey 4) Winslow, Robert


9 NF & Lab Command A 47.39


1) Squires, Michael 2) White, David


3) Short, Richard 4) Morey, Blaine




Event 72 Men 4x400 Meter Relay Male 17 and Under


Meet Record: 3:18.57 * 1999


Team Relay Finals



1 Ontario A 3:22.82


1) Wason, Miguel 2) Finn, Ryan


3) Hayes, Greg 4) Lopez, Stephen


2 British Columbia A 3:23.35


1) Cleary, Brendan 2) Newbert, Joel


3) Spiro, Andrew 4) Freisen, Kevin


3 Saskatchewan A 3:24.03


1) Scott, Nathan 2) Andersen, Les


3) Simair, Josh 4) Clark, Eric


4 Manitoba A 3:26.31


1) Szczepaniak, David 2) Sydorchuk, Steven


3) Potvin, Jonathan 4) Schellenberg, Andrew



5 Province de Quebec A 3:28.24


1) Charest, Jonathan 2) Lavoie, Olivier


3) Ouellet-Leveille, Clement 4) Raymond, Mathieu


6 Nova Scotia A 3:36.65


1) Winslow, Robert 2) Flynn, Sebastian


3) Reede, Alex 4) Harris, Geoffrey


7 New Brunswick A 3:38.27


1) Johnson, Wes 2) Daley, Ryan


3) Geddes, Adam 4) Cormier, Stephane


8 NF & Lab Command A 3:44.67


1) Au, Curtis 2) Le, Andre


3) White, David 4) Morey, Blaine


--- Alberta Northwes A DQ


1) Dargie, Andrew 2) Gibson, Cory


3) Harper, Stephen 4) Sinclair, Matt



Event 73 Women Heptathlon oct Female 17 and Under


Meet Record: 4822 * 1999 Farrah Kohorst


Name Team Finals



1 Theisen, Brianne Saskatewan 4193


2 Beckford-Stewart, Alesia Ontario 4075


3 Tolton, Vicki British Columbia 4063


4 Hamilton, Peggy Manitoba 3488


5 Arkell, Olivia British Columbia 3373


6 Dugas, Katerine Province de Queb 3310



Event 74 Men Decathlon oct Male 17 and Under


Meet Record: 5359 * 2000 Tyler Foote


Name Team Finals



1 Amason, Stefan Manitoba 5587 *


2 Ferreira, Henry Alberta Northwes 5270


3 Gustavson, Reid British Columbia 5187


4 Rowe, Timothy Alberta Northwes 4444


5 Arndt, Alex Manitoba 4439


6 Beaumont, Maxime Province de Queb

User Comments

  • Currently, there are no comments.