• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544
    *For quicker support use email when possible.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

2020 U Sports Champs

Aileen Meagher International Track Classic

Halifax, NS
July 24th, 2005

Women 100 Meter Dash

=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Sobey, Stephaney Pei 13.34 13.34 2.0

Women 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Broomfield, Erica Ontario 11.38 11.53 +0.0 2
2 Hodge, Virgil St. Kitts 11.43 11.77 +0.0 2
3 Akinsulie, Esther Ottawa Lions 12.15 11.99 +0.0 2
4 Cloutier-Leblanc, Martin Quebec 11.91 12.13 +0.0 2
5 Sobey, Susan Pei 12.31 12.37 +0.0 2
6 Grant, Lauren Tiger Track Club 12.40 12.39 2.7 1
7 Huck, Leanne Tiger Track Club 12.24 12.40 +0.0 2
8 Howatt, Allyson Fredericton 12.33 12.48 +0.0 2
9 Bell, Alicia Tiger Track Club 12.85 12.74 2.7 1
10 Murphy, Nikki Pei 13.34 12.81 2.7 1
11 Doucet, Erica Bleu et Or 12.55 13.08 2.7 1
12 Campbell, Lauren Pei 13.00 13.14 2.7 1
13 Riley, Natalie Fredericton 13.01 13.24 2.7 1
14 Patterson, Robin Chebucto 13.10 13.88 2.7 1

Women 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Broomfield, Erica Ontario 23.83 23.57 +0.0 2
2 Hodge, Virgil St. Kitts 23.20 23.69 +0.0 2
3 Power, Adrienne Tiger Track Club 23.64 23.82 +0.0 2
3 Akinsulie, Esther Ottawa Lions 23.94 23.82 +0.0 2
5 Cloutier-Leblanc, Martin Quebec 23.85 24.52 +0.0 2
6 Huck, Leanne Tiger Track Club 25.17 25.42 2.0 1
7 Howatt, Allyson Fredericton 25.13 25.60 +0.0 2
8 Sobey, Susan Pei 25.52 25.69 2.0 1
9 Dobranowski, Alicia Tiger Track Club 25.88 25.85 2.0 1
10 Bell, Alicia Tiger Track Club 26.92 26.53 2.0 1

Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Patterson, Robin Chebucto 26.94 26.66 6.1
2 Riley, Natalie Fredericton 26.95 27.14 6.1
3 Bursey, Jennifer Fredericton 28.59 28.48 6.1
4 Hines, Trish South East Athl. 26.89 29.08 6.1
5 Henshaw, Nicole Annapolis Valley 32.45 6.1

Women 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Peters, Celia Dynamic Sport 57.33 59.19
2 Foster, Vanessa Pei 1:00.51 1:00.27
3 Marshall, Joelle Unattached 59.81 1:01.00
4 MACDONALD, Paula Pei 1:03.00 1:02.66
5 Reeves, Becki Annapolis Valley 1:02.00 1:02.74
6 Barton, Rebecca Fredericton 1:10.58

Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Letourneau, Allison Annapolis Valley 2:16.65 2:16.40
2 Frost, Lydia Charlotte Track 2:17.00 2:18.59
3 Frost, Nadine Charlotte Track 2:17.00 2:18.97
4 MACDONALD, Kelly Pei 2:18.97 2:19.28
5 Daley, Robbi Fredericton 2:22.01 2:21.20
6 Bourgeois, Annie Bleu et Or 2:21.92 2:21.50
7 Barton, Rebecca Fredericton 2:35.00 2:38.95

Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Couper, Ashley Bermuda-Nike 2:05.00 2:07.25
2 Gooding, Sheena Unattached 2:03.91 2:07.31
3 Brown, Megan Huskies 2:06.70 2:07.63
4 MacLean, Leanna Tiger Track Club 2:09.69 2:09.36
5 Bohlke, Joan Reebok Boston 2:08.01 2:10.02
6 Jarry, Rose-Marie Montreal 2:11.00 2:11.34
7 Regan, Catherine Reebok Boston 2:11.48 2:11.79
8 Daley, Kelsey Fredericton 2:15.00 2:14.53

Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Roy, Dominique Dartmouth Athl. 5:17.02 5:09.07
2 Bates, Bree Dartmouth Athl. 5:19.81 5:16.62
3 Leroux, Emilia Dartmouth Athl. 5:30.00 5:25.45
4 Regan, Taylor Dartmouth Athl. 5:24.78 5:26.52
5 Sharpe, Catherine Athletics East 5:37.31 5:27.58
6 Clarke, Lauren Dartmouth Athl. 5:26.44 5:40.53
7 Jacobs, Chloe Dartmouth Athl. 6:01.89
8 Gallagher, Paige Dartmouth Athl. 7:10.93

Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 McKay, Tarah Tri-City 4:29.00 4:32.99
2 Carson, Lindsay Tri-City 4:27.87 4:34.90
3 Ashworth, Janice Tiger Track Club 4:33.00 4:34.98
4 Skoreyko, Stephanie Tiger Track Club 4:42.73 4:41.61
5 Stewart, Gina Antigonish Track 4:39.00 4:43.92
6 Marsh, Shauna Dartmouth Athl. 4:47.12 4:44.71
7 Coady, Rebecca Athletics East 4:53.71 4:45.21
8 Brennan, Jill Fredericton 4:42.00 4:49.25
9 Englehutt, Laura Dartmouth Athl. 4:53.00 4:51.31
10 Regan, Flynn Dartmouth Athl. 4:57.68 4:53.62
11 Bartlett, Amanda Fredericton 4:44.00 4:59.28
12 Walsh, Brenna Dartmouth Athl. 5:04.24 5:10.20

Women Long Jump
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Dobranowski, Alicia Tiger Track Club 5.12m 5.18m NWI
2 Grant, Lauren Tiger Track Club 5.24m 4.98m NWI
3 Borden, Sondra Legends 4.86m 4.92m NWI
4 Miller, Sara South East Athl. 4.97m 4.71m NWI
5 Hines, Trish South East Athl. 4.62m 4.66m NWI
6 Jaillet, Rachel South East Athl. 4.88m 4.49m NWI
7 Richardson, Christing Legends 4.82m 4.21m NWI
8 Bursey, Jennifer Fredericton 4.25m 3.97m NWI

Women Shot Put
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Fleet, Jenny Nova Scotia 11.14m 10.09m
2 Tress, Naomi Tiger Track Club 10.45m 9.54m

Men 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Henry, Anson Ontario 10.15 10.38 3.7 2
2 Adu-Bobie, Richard Ottawa Lions 10.28 10.46 3.7 2
3 Acosta, Alex Nat.Training Ctr 10.58 10.85 3.7 2
4 Souhalia, Alamou Benin, Africa 10.31 10.88 3.7 2
5 Leblanc, Gabriel New Brunswick 10.92 11.04 3.7 2
6 Foote, Mason Annapolis Valley 11.22 11.21 4.1 1
7 Robinson, Brad South East Athl. 11.18 11.25 4.1 1
8 Koenig, Jeremy Chebucto 10.83 11.31 3.7 2
9 Theriau, Chris Annapolis Valley 11.48 11.55 4.1 1
10 Bouchard, Jason Fredericton 12.85 12.83 4.1 1

Men 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Henry, Anson Ontario 20.93 21.21 1.6 2
2 Connaughton, Jared Pei 21.42 21.30 1.6 2
3 Adu-Bobie, Richard Ottawa Lions 21.36 21.41 1.6 2
4 Acosta, Alex Nat.Training Ctr 20.70 21.65 1.6 2
5 Souhalia, Alamou Benin, Africa 20.95 22.41 1.6 2
6 Clare, Ben Unattached 23.39 23.67 1.6 1
7 Bouchard, Jason Fredericton 26.31 26.37 1.6 1

Men 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Harris, Geoff Tiger Track Club 48.84 49.00
2 MACQUARRIE, Calum Ceilidh 49.69 51.48
3 Killam, Kyle New Brunswick 52.19 52.45

Men 800 Meter Dash B Section
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Lehman, Rich Dartmouth Athl. 1:54.25 1:56.07
1 Brophy, Matt Fredericton 1:52.20 1:56.07
3 Lutz, Justin Reebok Boston 1:54.90 1:56.32
4 Kellar, Adam Fredericton 1:58.28 1:56.69
5 Lewis, Brian Fredericton 1:58.89 1:57.83
6 Bray, Gerard Tiger Track Club 1:58.40 1:58.80
7 Corbit, John Tiger Track Club 1:59.12 2:00.80
8 Van Drecht, Reid Fredericton 2:03.17
9 Lewis, Daniel Chebucto 2:28.12

Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Ellerton, Andrew Track North 1:46.25 1:48.09
2 Carle, John Montreal 1:48.68 1:48.55
3 Gill, David Rouge et Or 1:47.85 1:48.59
4 Maloney, Andrew Ontario Toc 1:49.20 1:49.13
5 Currie, Adam Montreal 1:50.71 1:49.37
6 MacKenzie, Ryan Windsor Legion 1:49.90 1:50.96
7 Donawa, Michael Bermuda 1:52.02 1:53.36
8 Theroux-Samuel, Simon Montreal 1:50.95 1:53.44

Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Chafe, Paul Tiger Track Club 8:26.60 8:28.98
2 Gallagher, Jake Dartmouth Athl. 8:36.00 8:30.21
3 Tramble, John Dartmouth Athl. 8:41.00 8:36.94
4 Winslow, Robert Dartmouth Athl. 8:48.00 8:38.71
5 Sheffield, Matt Tiger Track Club 8:30.00 8:45.45
6 Kitz, Robert Tiger Track Club 8:32.00 8:46.08
7 Jacobs, Ross Dartmouth Athl. 8:54.00 8:47.16
8 McBride, Nicholas Tiger Track Club 8:55.00 8:48.54
9 Lakshman, Mihira Tiger Track Club 8:55.00 8:48.94
10 Englehutt, Dave Dartmouth Athl. 8:50.00 8:53.20
11 McCarron, Lee Antigonish Track 9:00.00 8:54.02
12 MacGillivray, Jack Dartmouth Athl. 8:54.84
13 Algar, Chris Tiger Track Club 8:47.00 8:56.00
14 Ritchie, James Dartmouth Athl. 8:57.70 8:58.66
15 Brannon, Chris New Maryland 8:58.71 8:59.35

Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Brown, David Fredericton 9:28.00 9:38.40
2 Leroux, Adam Dartmouth Athl. 10:00.00 9:44.30
3 Bezanson, Evan Dartmouth Athl. 9:27.00 9:52.50
4 Piene, Svein Unattached 9:21.43 9:53.40
5 Zygmunt, Austin Dartmouth Athl. 10:01.00 10:00.00
6 Piccott, Lucas Dartmouth Athl. 10:35.60

Men Long Jump
=====================================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Bernard, Anthony Pei 6.34m 6.21m NWI
2 Savoie, Joey Fredericton 5.87m 5.64m NWI

Men Shot Put
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Slaunwhite, Craig Chebucto 15.44m 15.54m
2 Bennett, Paul Tiger Track Club 13.08m 12.97m

User Comments

  • Currently, there are no comments.