• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Alberta Hershey Provincials

Red Deer , AB
June 19th, 2005

Girls 9-10 50 Meter Dash

==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 7.79 2002 Krista Paton
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Coy, Danyael 95 Calgary 8.2h 1
2 Wilkes, Myia 96 Calgary 8.5h 1
2 Livingston, Tiara 95 Windermere, BC 8.5h 1
4 Pearman, Maddison 96 Ponoka 8.7h 2
5 Goodwin, Alyssa 95 Ponoka 8.7h 2
6 Hajek, Nathalie 96 St. Albert 8.7h 3
7 Popovitch, Sabrina 96 Grande Prairie 9.5h 1
8 Metrunec, Lee 95 New Sarispta 9.5h 2
9 Sather, Kristen 95 Hughenden 9.6h 3
10 Sather, Nicole 95 Hughenden 9.7h 1
11 Davidson, Deanna 95 Kinuso 9.7h 2
12 Vandale, Hailey 95 Toussard 9.8h 3
13 Ennis, Katria 95 Caroline 9.9h 2
14 Peterson, Kianna 95 Edmonton 9.9h 2
15 Joyes, Kendra 95 Ponoka 10.2h 3
-- Adams, Cassidy 96 Amisk DNF 3

Girls 9-10 100 Meter Dash
===================================================================
Prov Hnd Tim: % 14.6h 2004 Shamelle Pless
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Coy, Danyael 95 Calgary 16.13q 2
2 Eckert, Shawny 95 Edmonton 16.28q 1
3 Wittenberg, Piper 95 Sherwood Park 16.43q 2
4 Lee, Jennifer 96 Edmonton 16.75q 2
5 Hajek, Nathalie 96 St. Albert 16.79q 1
6 Snow, Tara 95 Calgary 17.04q 1
7 Bonnett, Paige 95 Ponoka 17.09q 2
8 Girgulis, Katherine 95 Calgary 17.50q 2
9 Davidson, Deanna 95 Kinuso 19.63 1
10 Ennis, Katria 95 Caroline 19.86 1

Girls 9-10 100 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 14.6h 2004 Shamelle Pless
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Coy, Danyael 95 Calgary 15.7h
2 Eckert, Shawny 95 Edmonton 15.9h
3 Wittenberg, Piper 95 Sherwood Park 16.1h
4 Hajek, Nathalie 96 St. Albert 16.6h
5 Snow, Tara 95 Calgary 16.6h
6 Lee, Jennifer 96 Edmonton 16.6h
7 Girgulis, Katherine 95 Calgary 17.3h
8 Bonnett, Paige 95 Ponoka 17.7h

Girls 11-12 100 Meter Dash
===================================================================
Prov Hnd Tim: % 13.20 1998 Chandra Ewing
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Roy, Bethany 93 Bear Canyon % 13.13q 1
2 Clarke, Stephanie 93 Unattached 13.94q 2
3 Pless, Shamelle 94 Edmonton 14.25q 4
4 Straathop, Tatiana 93 Calgary 14.28q 2
5 Anderson, Stina 93 Edmonton 14.90q 4
6 Hoglund, Kylie 93 Grande Praire 15.12q 2
7 Trottier, Melanie 93 Calgary 15.21q 3
8 Holmes, Ainslie 93 Calgary 15.41q 4
9 Anderson, Summer 94 Delburne 15.62 2
9 Green, Jenna 93 Calgary 15.62 4
11 Jakubec, Carissa 94 Calgary 15.70 1
12 Charlesworth, Nicola 94 Calgary 15.87 1
13 Richards, Cgei 94 Bowden 16.75 1
14 Proulx, Hollie 94 Red Deer 16.78 4
15 Hunt, Rebecca 93 Kinuso 17.12 3
16 Gutherland, Kendel 93 Unattached 18.50 3
17 Getz, Destinie 93 Joussard 21.09 1
-- Hoglund, Caitlynn 93 Grande Praire DNS 1
-- Rowan, Lazzara 94 Driftpile DNS 3
-- Wilton, Ashley 93 Ponoka DNS 2
-- Kroening, Tess-Lynn 93 Hardisty DNS 2
-- Armstrong, Cole 93 Lougheed DNS 1
-- Macdonald, Katlyn 93 Wainwright DNS 2

Girls 11-12 100 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 13.20 1998 Chandra Ewing
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Clarke, Stephanie 93 Unattached 13.9h
2 Pless, Shamelle 94 Edmonton 14.2h
3 Roy, Bethany 93 Bear Canyon 14.3h
4 Anderson, Stina 93 Edmonton 14.5h
5 Hoglund, Kylie 93 Grande Praire 15.1h
6 Holmes, Ainslie 93 Calgary 15.1h
-- Trottier, Melanie 93 Calgary DNS
-- Straathop, Tatiana 93 Calgary DNS

Girls 13-14 100 Meter Dash
===================================================================
Prov Hnd Tim: % 12.70 2001 Michelle Marler
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Walstra, Rachel 91 Unattached 13.31q 3
2 Murphy, Shannon 91 Calgary 13.32q 1
3 Linaker, Alix 91 Edmonton 13.74q 1
4 Hewitt, Jessica 91 Edmonton 13.78q 2
4 Thompson, Robynne 91 Calgary 13.78q 1
6 Simpson, Lauren 91 Edmonton 13.84q 3
7 Williams, Marissa 92 Red Deer 14.00q 2
8 Buchko, Brookes 91 Provost 14.18q 1
9 Hogland, Breanna 91 Grande Praire 14.68 2
10 Sullivan, Taylor 91 Provost 14.72 2
-- Cameron, Christina 92 Calgary DNS 3
-- Bean, Charity 91 Sexsmith DNS 3
-- Davidson, Cassie 92 Lougheed DNS 2
-- Martin, Courtany 92 Innisfail DNS 1
-- Soderberg, Nicole 92 Edmonton DNS 3

Girls 13-14 100 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 12.70 2001 Michelle Marler
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Walstra, Rachel 91 Unattached 13.3h
2 Thompson, Robynne 91 Calgary 13.3h
3 Linaker, Alix 91 Edmonton 13.3h
4 Murphy, Shannon 91 Calgary 13.3h
5 Buchko, Brookes 91 Provost 13.6h
6 Williams, Marissa 92 Red Deer 13.9h
7 Hewitt, Jessica 91 Edmonton 14.0h
-- Simpson, Lauren 91 Edmonton DNS

Girls 9-10 200 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 32.6h 2004 Kirsten Puznak
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Livingston, Tiara 95 Windermere, BC 33.5h
2 Wittenberg, Piper 95 Sherwood Park 34.2h
2 Francois, Hayley 95 St. Albert 34.2h
4 Snow, Tara 95 Calgary 34.3h
5 DeMott, Alecia 95 Carseland 34.4h
6 Bechard, Danielle 95 Spruce Grove 34.6h
7 Dahl, Natasha 95 Strathmore 37.0h
8 Sound, Shelby 95 Kinuso 40.0h

Girls 11-12 200 Meter Dash
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 27.3h 2004 Christina Cameron
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Grbavac, Megan 93 Calgary 27.9h 2
2 Clarke, Stephanie 93 Unattached 29.3h 3
3 Roy, Bethany 93 Bear Canyon 30.2h 3
4 Spence, Jamika 93 Edmonton 30.3h 1
5 Rebeyka, Alexis 93 Edmonton 30.6h 2
6 Anderson, Stina 93 Edmonton 31.1h 1
7 Popovitch, Sarah 93 Grande Praire 31.6h 1
8 Holmes, Ainslie 93 Calgary 31.9h 3
9 Green, Jenna 93 Calgary 32.6h 3
10 Michalsky, Siera 93 Caroline 33.0h 1
11 Korth, Leona 93 Rocky Mountain Hous 33.2h 3
12 Hoglund, Caitlynn 93 Grande Praire 34.3h 2
13 Ward, Kristie 94 Hobema 35.7h 2
14 Proulx, Hollie 94 Red Deer 37.0h 1
15 Hunt, Rebecca 93 Kinuso 37.4h 2
16 Getz, Kelissa 94 Joussard 42.94 1
-- Macdonald, Katlyn 93 Wainwright DNS 1
-- Gutherland, Kendel 93 Unattached DNS 2
-- Straathop, Tatiana 93 Calgary DNS 3
-- Rowan, Lazzara 94 Driftpile DNS 1
-- Kroening, Tess-Lynn 93 Hardisty DNS 2

Girls 13-14 200 Meter Dash
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 26.94 2001 Michelle Marler
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Cameron, Christina 92 Calgary 26.8h% 1
2 Brody, Brittany 91 Unattached 27.7h 2
3 Walstra, Rachel 91 Unattached 27.9h 2
4 Thompson, Robynne 91 Calgary 28.3h 1
5 Hewitt, Jessica 91 Edmonton 28.9h 2
6 MacEachen, Jill 91 Airdrie 29.0h 2
7 Fofanah, Isatu 92 Ponoka 29.4h 1
8 Wolkowski, Jessica 91 Provost 29.7h 2
9 Soderberg, Nicole 92 Edmonton 29.9h 2
10 Buchko, Brookes 91 Provost 30.3h 1
11 Murphy, Mallory 92 Red Deer 31.2h 1
-- Davidson, Cassie 92 Lougheed DNF 2
-- Hogland, Breanna 91 Grande Praire DNS 1

Girls 9-10 400 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 1:13.03 2002 Clara Kary
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Francois, Hayley 95 St. Albert 1:13.7h
2 Dahl, Natasha 95 Strathmore 1:20.4h
3 Girgulis, Katherine 95 Calgary 1:20.5h
4 DeMott, Alecia 95 Carseland 1:21.4h
5 Anderson, Rachel 96 Calgary 1:27.7h
6 Sound, Shelby 95 Kinuso 1:32.8h
7 Vandale, Hailey 95 Toussard 1:32.9h
-- McAmmond, Kayla 95 Edmonton DNS

Girls 11-12 400 Meter Dash
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 1:04.40 2004 Laura Affeld
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Grbavac, Megan 93 Calgary 1:01.5h% 1
2 Hunt, Heather 93 Edmonton 1:10.1h 1
3 Pronovost, Danielle 93 Onoway 1:11.8h 2
4 Brown, Emily 93 Calgary 1:14.71 2
5 Hoglund, Kylie 93 Grande Praire 1:14.75 2
6 Reimert, Kenara 93 Unattached 1:15.7h 1
7 Pearman, Brooke 93 Ponoka 1:20.9h 1
8 Anderson, Summer 94 Delburne 1:22.3h 2
9 Getz, Kelissa 94 Joussard 1:37.5h 1
-- Ho, Harriet 93 Edmonton DNS 2
-- Chudiak, Kelsey 93 Calgary DNS 1
-- Michalsky, Siera 93 Caroline DNS 1

Girls 11-12 800 Meter Run
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 2:25.96 2004 Laura Affeld
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Puznak, Kirsten 94 Edmonton 2:37.3h
2 Puznak, Hailey 94 Edmonton 2:38.0h
3 Hunt, Heather 93 Edmonton 2:40.8h
4 Paul, Jennifer 94 Calgary 2:43.2h
5 Popovitch, Sarah 93 Grande Praire 2:52.8h
6 Girgulis, Elizabeth 93 Calgary 2:59.3h
7 Stoesz, Sonya 93 Bowden 3:14.4h
-- Dubois, Denisha 94 Edmonton DNS

Girls 13-14 800 Meter Run
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 2:37.18 2004 Alana Soderbereg
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Affeld, Laura 92 Stony Plain 2:19.0h% 1
2 Soderberg, Nicole 92 Edmonton 2:32.0h% 1
3 Hackenbrook, Christie 92 Red Deer 2:39.9h 2
4 Buehl, Rachel 92 St. Albert 3:01.2h 2
5 Krieger, Kelsey 92 Red Deer 3:21.6h 1
6 Sutherland, Allison 92 Wainwright 3:49.2h 1
-- Semenchuk, Lindsay 92 Vermilion DNS 2
-- Murphy, Shannon 91 Calgary DNS 1
-- Kary, Grace 91 Calgary DNS 1
-- Hudson, Amy 91 Edmonton DNS 2
-- Paul, Jennifer 94 Calgary DNS 1
-- Kary, Ciara 92 Calgary DNS 2

Girls 13-14 1600 Meter Run
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 5:23.80 2003 Hayley Degaust
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Hackenbrook, Christie 92 Red Deer 5:58.35
2 Buehl, Rachel 92 St. Albert 6:17.70
3 Hoogstraten, Laura 92 Calgary 6:32.56
4 Tarcu, Alexandra 92 Provost 6:41.21
-- Semenchuk, Lindsay 92 Vermilion DNS
-- Hudson, Amy 91 Edmonton DNS
-- Affeld, Laura 92 Stony Plain DNS
-- Kary, Ciara 92 Calgary DNS
-- Kary, Grace 91 Calgary DNS

Girls 9-10 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 Unattached 'A' 1:08.5h
1) Hymanyk, Amy 96 2) Lee, Jennifer 96
3) McAmmond, Kayla 95 4) Eckert, Shawny 95
2 Unattached 'B' 1:13.1h
1) Joyes, Kendra 95 2) Bonnett, Paige 95
3) Goodwin, Alyssa 95 4) Pearman, Maddison 96

Girls 11-12 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 Unattached 'C' 59.0h
1) Pless, Shamelle 94 2) Ho, Harriet 93
3) Leibel, Ciara 93 4) Spence, Jamika 93
2 Unattached 'A' 1:04.3h
1) Bechard, Kaylin 93 2) Pronovost, Danielle 93
3) St. Amand, Courtney 93 4) Otway, Chelsea 93
3 Unattached 'F' 1:06.5h
1) Storvik, Colby 93 2) Stoesz, Sonya 93
3) Richards, Cgei 94 4)
4 Unattached 'D' 1:06.8h
1) Adrain, Karleigh 93 2) Korth, Leona 93
3) Denham, Brooklyn 93 4) Stelter, Dayle 93
5 Unattached 'B' 1:09.1h
1) Ward, Kristie 94 2) Rarick, Rachel 94
3) Krause, Jenica 94 4) Brookwell, Miranda 93
6 Unattached 'E' 1:10.1h
1) Dux, Courtney 94 2) Pearman, Brooke 93
3) Reed, Kelsie 94 4) Stevens, Kailey 94

Girls 13-14 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 Unattached 'B' 53.71
1) Simpson, Lauren 91 2) Linaker, Alix 91
3) Bye, Taylor 92 4) Brody, Brittany 91
2 Unattached 'D' 54.3h
1) Jakubec, Ashley 92 2) Cameron, Christina 92
3) Murphy, Shannon 91 4) MacEachen, Jill 91
-- Unattached 'C' DQ
1) Walke, Meaghan 92 2) Colville, Brittany 92
3) Krissa, Jamie 92 4) Gull, Victoria 92
-- Titans Track and Field Club 'A' DNS
1) Murphy, Mallory 92 2) Williams, Marissa 92
3) Martin, Courtany 92 4)

Girls 9-10 Long Jump Standing
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 2.01m 2004 Niki Oudenaarden
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Eckert, Shawny 95 Edmonton 1.84m
2 Lee, Jennifer 96 Edmonton 1.82m
3 Wilkes, Myia 96 Calgary 1.80m
4 Girgulis, Katherine 95 Calgary 1.72m
5 Coy, Danyael 95 Calgary 1.67m
6 Pearman, Maddison 96 Ponoka 1.66m
7 Hajek, Nathalie 96 St. Albert 1.64m
7 Sound, Shelby 95 Kinuso 1.64m
9 McAmmond, Kayla 95 Edmonton 1.62m
10 Sather, Kristen 95 Hughenden 1.51m
11 Sather, Nicole 95 Hughenden 1.50m
12 Joyes, Kendra 95 Ponoka 1.44m
-- DeMott, Alecia 95 Carseland DNS
-- Vandale, Hailey 95 Toussard DNS
-- Adams, Cassidy 96 Amisk DNS

Girls 11-12 Long Jump Standing
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 2.28m 1998 Chandra Ewing
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Roy, Bethany 93 Bear Canyon 2.18m
2 Pless, Shamelle 94 Edmonton 2.15m
3 Korth, Leona 93 Rocky Mountain Hous 2.12m
4 Wonnacott, Victoria 93 Calgary 2.02m
5 Grbavac, Megan 93 Calgary 2.01m
6 Clarke, Stephanie 93 Unattached 1.96m
7 Straathop, Tatiana 93 Calgary 1.93m
8 Anderson, Summer 94 Delburne 1.82m
9 Michalsky, Siera 93 Caroline 1.81m
10 Stock, Jocelyn 93 Unattached 1.79m
11 Getz, Kelissa 94 Joussard 1.48m
-- Armstrong, Cole 93 Lougheed DNS
-- Kroening, Tess-Lynn 93 Hardisty DNS
-- Wilton, Ashley 93 Ponoka DNS

Girls 13-14 Long Jump Standing
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 2.25m 1998 Holly Ratzlaff
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Simpson, Lauren 91 Edmonton 2.19m
2 MacEachen, Jill 91 Airdrie 2.15m
2 Jakubec, Ashley 92 C algary 2.15m
4 Sullivan, Taylor 91 Provost 2.02m
5 Anderson, Skye 92 Delburne 1.98m
6 Hogland, Breanna 91 Grande Praire 1.94m
7 Semenchuk, Lindsay 92 Vermilion 1.91m
8 Murphy, Mallory 92 Red Deer 1.85m
-- Francois, Rachel 92 St. Albert DNS
-- Wolkowski, Jessica 91 Provost DNS

Girls 9-10 Other Ball Throw
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 32.33m 2002 Sarah Paul
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Goodwin, Alyssa 95 Ponoka 23.80m
2 Davidson, Deanna 95 Kinuso 20.70m
3 Hymanyk, Amy 96 Edmonton 20.24m
4 Gitzel, Kristin 95 Edmonton 18.66m
5 Bonnett, Paige 95 Ponoka 18.64m
6 Sather, Kristen 95 Hughenden 18.10m
7 Sather, Nicole 95 Hughenden 17.84m
8 Livingston, Tiara 95 Windermere, BC 17.10m
9 Peterson, Kianna 95 Edmonton 16.40m
10 Metrunec, Lee 95 New Sarispta 14.92m
11 Schiffner, Emily 95 Calgary 14.84m
12 Popovitch, Sabrina 96 Grande Prairie 14.80m
13 Ennis, Katria 95 Caroline 13.60m
-- Adams, Cassidy 96 Amisk DNS

Girls 11-12 Other Ball Throw
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 42.30m 2003 Tamara Jarrett
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Stock, Jocelyn 93 Unattached 33.96m
2 Pronovost, Danielle 93 Onoway 33.90m
3 Troyer, Sarah 93 Calgary 31.62m
4 Hunt, Rebecca 93 Kinuso 30.80m
5 Charlesworth, Nicola 94 Calgary 30.00m
6 Law, Chrystal 94 Stoney Plain 28.52m
7 Dux, Courtney 94 Ponoka 28.24m
8 Stelter, Dayle 93 Caroline 27.30m
9 Otway, Chelsea 93 Stony Plain 26.86m
10 Reimert, Kenara 93 Unattached 26.12m
11 Gutherland, Kendel 93 Unattached 25.12m
12 Proulx, Hollie 94 Red Deer 24.30m
13 Rarick, Rachel 94 Ponoka 21.40m
14 Getz, Destinie 93 Joussard 20.40m
-- Burris, Sarah 94 Calgary DNS
-- Macdonald, Katlyn 93 Wainwright DNS
-- Rowan, Lazzara 94 Driftpile DNS
-- Armstrong, Cole 93 Lougheed DNS

Girls 13-14 Other Ball Throw
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 44.11m 2004 Rolanda Rowland
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Peterson, Jennifer 91 Provost 34.94m
2 Buchko, Brookes 91 Provost 34.70m
3 Fofanah, Isatu 92 Ponoka 29.94m
4 Anderson, Skye 92 Delburne 26.72m
5 Sutherland, Allison 92 Wainwright 26.10m
6 Gurnsay, Jessica 92 Calgary 24.02m
-- Charlebois, Nicole 91 Alberta Beach DNS

Boys 9-10 50 Meter Dash
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 7.38 2002 Evan Roesch
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Hull, Keegan 95 Calgary 8.1h 1
2 Sweet, DeAndre' 95 Bowden 8.4h 1
3 Hajek, Matthew 95 St. Albert 8.5h 1
4 Krieger, Shaun 95 Red Deer 8.8h 2
5 Thompson, Tyson 95 Leduc 9.1h 2
6 Newton, Chris 96 Wainwright 9.1h 2
7 Thomas, Laine 96 Wainwright 9.3h 2
8 Coutwrier, Chase 95 Joussard 9.4h 1
9 Berg, Joshua 96 Wainwright 9.7h 1
-- Leong, Justin 95 Calgary DNS 2
-- Dixon, Neal 95 Calgary DNS 1

Boys 9-10 100 Meter Dash
===================================================================
Prov Hnd Tim: % 15.6h 2002 Evan Roesch
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hajek, Matthew 95 St. Albert % 14.80q 1
2 Hulley-Taylor, Collin 95 Calgary 16.18q 1
3 Hull, Keegan 95 Calgary 16.21q 2
4 Farge, Braeden 95 Edmonton 16.50q 1
5 Way, Austin 95 Ponoka 16.84q 1
6 Rehn, Landan 95 Red Deer 16.90q 1
7 Krieger, Shaun 95 Red Deer 17.21q 2
8 VanPelt, Kevin 95 Ponoka 17.81q 2
9 Berg, Joshua 96 Wainwright 17.89 2
10 Coutwrier, Chase 95 Joussard 18.85 2
-- Oldale, Jackson 96 Calgary DNS 1
-- Graham, Calan 96 Caroline DNS 1
-- Dixon, Neal 95 Calgary DNS 2
-- Zeer-Wanklyn, Issac 95 Calgary DNS 2

Boys 9-10 100 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 15.6h 2002 Evan Roesch
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hajek, Matthew 95 St. Albert J15.7h
1 Hull, Keegan 95 Calgary 15.7h
3 Way, Austin 95 Ponoka 16.2h
4 Hulley-Taylor, Collin 95 Calgary 16.5h
5 Rehn, Landan 95 Red Deer 17.4h
6 Farge, Braeden 95 Edmonton 17.4h
7 Krieger, Shaun 95 Red Deer 17.4h
8 VanPelt, Kevin 95 Ponoka 17.5h

Boys 11-12 100 Meter Dash
===================================================================
Prov Hnd Tim: % 13.28 2004 Evan Roesch
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Motley, Owen 93 Calgary 14.89q 2
2 Templesmith, Drew 93 Calgary 14.96q 1
2 McNamara, Mitch 94 St. Albert 14.96q 2
4 Johnston, Scott 93 Calgary 15.15q 2
5 McNamara, Liam 94 St. Albert 15.21q 2
6 Bazerd, Olivier 93 Sherwood Park 15.37q 2
7 MacEachen, Mark 93 Airdrie 15.49q 1
8 Skaley, Mikeal 94 Ponoka 15.59q 1
9 Giroux, Amadeus 93 Driftpile 15.78 2
11 Murphy, Rion 93 Red Deer 15.88 1
12 Coy, Jesaiah 93 Calgary 15.92 1
13 Reesor, Evan 93 Bowden 16.40 1
-- Burghardt, Nicholas 93 Ponoka DNS 1

Boys 11-12 100 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 13.28 2004 Evan Roesch
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Templesmith, Drew 93 Calgary 14.1h
2 Motley, Owen 93 Calgary 14.7h
3 McNamara, Mitch 94 St. Albert 14.8h
4 Johnston, Scott 93 Calgary 14.9h
5 Bazerd, Olivier 93 Sherwood Park 15.2h
5 McNamara, Liam 94 St. Albert 15.2h
7 MacEachen, Mark 93 Airdrie 15.2h
8 Skaley, Mikeal 94 Ponoka 15.6h

Boys 13-14 100 Meter Dash
===================================================================
Prov Hnd Tim: % 12.55 2002 Owen Bainbridge
Name Year Team Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Wilkes, Ryan 91 Calgary % 12.37q 2
2 Sadowsky, Michael 92 Fort McMurray % 12.43q 1
3 Dufour, Pierre-Luc 91 Lancaster Park 13.11q 1
4 Kalboussi, Sami 91 Edmonton 13.25q 2
5 Pierce, Cody 91 Calgary 13.42q 2
6 Shewchuk, Stephen 92 Calgary 13.47q 1
7 Kodia, Grace 92 Edmonton 13.90q 1
8 Galloway, Brett 91 Vermilion 13.96q 2
9 Petryshyn, Coleton 91 Medicine Hat 14.04 2
10 Rudy, Dan 91 Red Deer 14.07 1
11 Kent, Jeff 91 Unattached 14.24 2
12 Woods, Colby 91 Calgary 14.66 2
13 Lunn, Cody 92 Lacombe 17.38 1

Boys 13-14 100 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 12.55 2002 Owen Bainbridge
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wilkes, Ryan 91 Calgary 12.3h%
2 Sadowsky, Michael 92 Fort McMurray 12.3h%
3 Dufour, Pierre-Luc 91 Lancaster Park 13.0h
4 Shewchuk, Stephen 92 Calgary 13.2h
5 Pierce, Cody 91 Calgary 13.3h
6 Kalboussi, Sami 91 Edmonton 13.4h
7 Galloway, Brett 91 Vermilion 13.6h
8 Kodia, Grace 92 Edmonton 14.2h

Boys 9-10 200 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 30.78 2001 Maxwell Bolduc
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Sweet, DeAndre' 95 Bowden 34.3h
2 Farge, Braeden 95 Edmonton 34.7h
3 Way, Austin 95 Ponoka 34.9h
4 Burak, Brieten 95 Wainwright 36.9h
5 Chicoine, Tyler 95 Calgary 36.9h
6 Dirsa, BJ 95 Valleyview 36.9h
7 Hope, Mathew 95 Red Deer 38.1h
8 Boulanger, Christopher 95 Joussard 38.9h

Boys 11-12 200 Meter Dash
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 28.11 2004 Evan Roesch
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 King, Garrett 93 St. Albert 27.9h% 1
2 Walker, Ryan 94 Carseland 30.8h 1
3 Templesmith, Drew 93 Calgary 32.2h 2
4 McNamara, Liam 94 St. Albert 32.3h 1
5 Ridout, Jay 94 Calgary 34.0h 2
6 Wilkes, Nigel 94 Calgary 34.1h 2
7 Demas, Cody 94 Bowden 34.5h 1
8 Murphy, Rion 93 Red Deer 35.0h 2
9 Girouy, Joseph 93 Driftpile 41.3h 1
-- Bazerd, Olivier 93 Sherwood Park DNS 1
-- Simon, Jean-luc 93 Wainwright DNS 2

Boys 13-14 200 Meter Dash
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 26.08 2003 Charles Bazerd
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Ward, Adam 91 Edmonton 25.8h% 2
2 Wilkes, Ryan 91 Calgary 25.8h% 1
3 Morris, Matthew 92 Calgary 26.3h 1
4 Sadowsky, Michael 92 Fort McMurray 26.7h 2
5 Dufour, Pierre-Luc 91 Lancaster Park 27.0h 2
6 Kalboussi, Sami 91 Edmonton 27.5h 2
7 Pierce, Cody 91 Calgary 27.7h 1
8 Murray, Curtis 91 Wainwright 28.6h 1
9 Kodia, Grace 92 Edmonton 28.8h 2
10 Galloway, Brett 91 Vermilion 28.9h 1
-- Lischka, Nicholas 91 Wainwright DNS 1

Boys 9-10 400 Meter Dash
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 1:12.80 2001 Brody Giddings
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Hope, Mathew 95 Red Deer 1:20.3h
2 Hulley-Taylor, Collin 95 Calgary 1:23.2h
3 Boulanger, Christopher 95 Joussard 1:26.6h
4 Dirsa, BJ 95 Valleyview 1:27.2h
5 Thompson, Tyson 95 Leduc 1:27.4h
6 Zeer-Wanklyn, Issac 95 Calgary 1:28.6h
-- Graham, Calan 96 Caroline DNS

Boys 11-12 400 Meter Dash
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 1:09.70 2000 Matthew Smyth
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 King, Garrett 93 St. Albert 1:07.3h% 1
2 Peterson, Cole 93 Edmonton 1:08.1h% 1
3 Giroux, Amadeus 93 Driftpile 1:14.0h 2
4 Herzog, Pascal 93 Calgary 1:15.3h 2
5 McNamara, Mitch 94 St. Albert 1:15.4h 1
6 Todd, Riley 93 Provost 1:15.5h 2
7 Holtsbaum, Blake 93 Calgary 1:16.5h 1
8 Goode, Adam 94 Lacombe 1:23.6h 1
9 Bonnett, Logan 94 Ponoka 1:25.7h 2
10 Girouy, Joseph 93 Driftpile 1:36.6h 2
-- Adams, Steele 94 Amisk DNS 2

Boys 11-12 800 Meter Run
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 2:32.78 2002 Tayler Ostapowich
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Peterson, Cole 93 Edmonton 2:27.8h% 1
2 MacEachen, Mark 93 Airdrie 2:37.9h 1
3 Coy, Jesaiah 93 Calgary 2:43.6h 2
4 Reesor, Evan 93 Bowden 2:52.7h 1
5 Popovitch, Jeremy 94 Grande Prairie 2:53.0h 2
6 Koschzek, Samuel 94 St. Albert 2:53.8h 1
7 Herzog, Pascal 93 Calgary 2:55.06 2
8 Bell, Tyler 94 Ponoka 3:00.3h 2
9 Todd, Riley 93 Provost 3:04.8h 1
-- Adams, Steele 94 Amisk DNS 2
-- Paton, Michael 94 Edmonton DNS 1

Boys 13-14 800 Meter Run
==========================================================================
Prov Hnd Tim: % 2:07.90 2000 Ryan Fyfe
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Ward, Adam 91 Edmonton 2:12.4h 2
2 Lischka, Nicholas 91 Wainwright 2:13.1h 2
3 Robertson, Karl 91 Leduc 2:16.2h 1
4 Grbavac, Cole 91 Calgary 2:16.9h 1
5 Schembri, James 91 Calgary 2:22.0h 1
6 Teigland, Brandon 91 Calgary 2:26.1h 1
7 Prajea, Mihai 91 Calgary 2:27.9h 2
8 Ross, Kyle 91 Grande Praire 2:30.6h 1
9 Murray, Curtis 91 Wainwright 2:39.2h 2
10 Goode, Nathan 91 Lacombe 2:52.1h 1
11 Lang, Chay 92 Wetaskiwin 3:10.3h 2
-- Kornelsen, Isaak 91 Edmonton DNS 1
-- Oldale, Ben 91 Calgary DNS 2

Boys 13-14 1600 Meter Run
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 4:54.10 2000 Ryan Fyfe
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Kornelsen, Isaak 91 Edmonton 4:54.6h
2 Robertson, Karl 91 Leduc 5:00.2h
3 Prajea, Mihai 91 Calgary 5:28.8h
4 Ross, Kyle 91 Grande Praire 5:29.5h
5 Schembri, James 91 Calgary 5:31.8h
6 Machell, Bryan 91 Red Deer 5:44.6h
7 Goode, Nathan 91 Lacombe 6:03.2h
8 Lang, Chay 92 Wetaskiwin 6:27.0h
9 Guss, Ryan 92 Calgary 6:43.8h
-- Soosay, Jesse 92 Hobbema DNS
-- Oldale, Ben 91 Calgary DNS

Boys 9-10 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 Unattached 'A' 1:14.5h
1) Burak, Brieten 95 2) Graham, Justin 96
3) Thomas, Laine 96 4) Newton, Chris 96
-- Unattached 'B' DNS

Boys 11-12 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 Unattached 'A' 1:04.6h
1) Reesor, Evan 93 2) Demas, Cody 94
3) Frecshette, Carter 93 4) Spiller, Quinn 93
2 Unattached 'B' 1:07.5h
1) Skaley, Mikeal 94 2) Bell, Tyler 94
3) Bonnett, Logan 94 4) Dougherty, Tucker 94
3 Unattached 'C' 1:07.7h
1) Brak, Wesley 93 2) Burghardt, Nicholas 93
3) Ward, Justin 94 4) Wood, Kenton 93
-- Unattached 'G' DNS

Boys 13-14 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
-- Unattached 'B' DNS

Boys 9-10 Long Jump Standing
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 2.07m 2002 Evan Roesch
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Thompson, Tyson 95 Leduc 1.72m
2 Hope, Mathew 95 Red Deer 1.71m
3 Hajek, Matthew 95 St. Albert 1.70m
4 Le, Bryant 96 Calgary 1.66m
5 Way, Austin 95 Ponoka 1.64m
6 Ost, Austin 95 Calgary 1.59m
7 Newton, Chris 96 Wainwright 1.52m
8 Berg, Joshua 96 Wainwright 1.47m
9 Boulanger, Christopher 95 Joussard 1.44m
10 Graham, Justin 96 Wainwright 1.37m

Boys 11-12 Long Jump Standing
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 2.19m 2004 Jonah Zulinski
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 King, Garrett 93 St. Albert 2.30m%
2 Peterson, Cole 93 Edmonton 2.15m
3 Coy, Jesaiah 93 Calgary 2.06m
4 Fournier, Daniel 93 Ponoka 2.04m
5 Giroux, Amadeus 93 Driftpile 1.93m
6 Scott, Jared 94 Kitscoty 1.81m
7 Todd, Riley 93 Provost 1.78m
8 Goode, Adam 94 Lacombe 1.51m
9 Dougherty, Tucker 94 Ponoka 1.50m
10 Girouy, Joseph 93 Driftpile 1.36m
-- Bazerd, Olivier 93 Sherwood Park DNS

Boys 13-14 Long Jump Standing
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 2.51m 2001 Shay Schwerdt
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Woods, Colby 91 Calgary 2.52m%
2 Galloway, Brett 91 Vermilion 2.43m
3 Schembri, James 91 Calgary 2.42m
4 Lischka, Nicholas 91 Wainwright 2.29m
5 Kent, Jeff 91 Unattached 2.24m
5 Shewchuk, Stephen 92 Calgary 2.24m
7 Machell, Bryan 91 Red Deer 2.22m
8 Scott, Nathan 91 Kitscoty 1.99m
9 Rudy, Dan 91 Red Deer 1.97m
10 Goode, Nathan 91 Lacombe 1.93m
11 Symons, Aley 92 Millet 1.85m
12 Lunn, Cody 92 Lacombe 1.74m
13 Soosay, Jesse 92 Hobbema 1.55m
-- Coy, Jesaiah 93 Calgary FOUL

Boys 9-10 Other Ball Throw
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 36.30m 2001 Logan Cisar
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Farge, Braeden 95 Edmonton 29.80m
2 Rehn, Landan 95 Red Deer 28.88m
3 Marshall, Phoenix 95 Carseland 28.54m
4 Krieger, Shaun 95 Red Deer 26.64m
5 Coutwrier, Chase 95 Joussard 25.60m
6 VanPelt, Kevin 95 Ponoka 25.20m
7 Bartley, Ryan 95 Edmonton 25.14m
8 Dirsa, BJ 95 Valleyview 23.04m
9 Burak, Brieten 95 Wainwright 20.90m
10 Graham, Justin 96 Wainwright 19.68m
11 Thomas, Laine 96 Wainwright 14.70m
-- Omeasoo, Courage 96 Hobbema FOUL
-- Oldale, Jackson 96 Calgary FOUL

Boys 11-12 Other Ball Throw
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 45.10m 2003 Ryan Lafferty
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Frecshette, Carter 93 Bowden 38.26m
2 Jolicoeur, Simon-Daniel 94 Calgary 37.52m
3 Ridout, Jay 94 Calgary 33.90m
4 Bell, Tyler 94 Ponoka 33.12m
5 Massey, Reece 94 Leduc 32.02m
6 Walker, Ryan 94 Carseland 31.84m
7 Skaley, Mikeal 94 Ponoka 30.36m
8 McNamara, Mitch 94 St. Albert 29.84m
9 Bonnett, Logan 94 Ponoka 28.98m
10 Popovitch, Jeremy 94 Grande Prairie 21.76m
-- Simon, Jean-luc 93 Wainwright DNS
-- Adams, Steele 94 Amisk DNS

Boys 13-14 Other Ball Throw
=======================================================================
Prov Hnd Tim: % 67.00m 2001 Justine Greep
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Dufour, Pierre-Luc 91 Lancaster Park 69.06m%
2 Sadowsky, Michael 92 Fort McMurray 52.02m
3 Murray, Curtis 91 Wainwright 51.34m
4 Petryshyn, Coleton 91 Medicine Hat 49.86m
5 Kalboussi, Sami 91 Edmonton 36.42m
6 Kodia, Grace 92 Edmonton 35.24m
7 Rudy, Dan 91 Red Deer 34.52m
8 Stock, Mickael 91 Unattached 32.28m
9 Lunn, Cody 92 Lacombe 28.44m
-- Soosay, Jesse 92 Hobbema DNS

User Comments

  • Currently, there are no comments.