• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

National Legion Track & Field Champs

Edmonton, AB
August 6-7th, 2005

Royal Canadian Legion, Dominion Command - 2005-08-06 to 2005-08-07       

2005 National Track and Field Championships
Foote Field, Edmonton, Alberta
Final Results

Medal Count
Combined: Men + Women

Team Gold Silver Bronze Total

Ontario 21 18 11 50
British Columbia/Yukon 19 18 13 50
Province de Québec 13 4 14 31
Alberta Northwest Territories 6 9 13 28
Nova Scotia/Nunavut 4 7 6 17
Saskatchewan 4 5 7 16
Manitoba/Northwest Ontario 3 3 2 8
New Brunswick 1 5 2 8
Alberta Canada Summer Games 1 1 0 2
Prince Edward Island Command 1 1 0 2
Newfoundland Labrador Command 0 0 1 1


Heptathlon and Octathlon details are at the bottom.


Women 100 Metre Dash Female 15 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 11.90 2002 Jenni Hucul, ON
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 512 Laarman, Loudia Alberta Northwes 12.45 12.35Q +0.0 1
2 719 Kellyman, Chanel Ontario 12.34 12.52Q 1.8 2
3 802 Croteau, Erica Saskatchewan 12.78 12.54Q +0.0 1
4 513 Lindskoog, Dayna Alberta Northwes 12.53 12.55Q 1.8 2
5 677 Kim, Eunnie Nova Scotiat/NU 12.94 12.74q 1.8 2
6 773 Fontaine, Myriam Province de Québ 12.52 12.79q +0.0 1
7 769 Bruno, Virginia Province de Québ 12.67 12.88q 1.8 2
8 806 Jelinski, Jenna Saskatchewan 12.81 12.95q 1.8 2
9 685 Patterson, Robin Nova Scotiat/NU 13.10 13.00 +0.0 1
10 580 Boxill, Alicia Manitoba/NW Ont 12.98 13.18 1.8 2
11 748 Dewar, Courtney Prince Edward Is 13.56 13.37 +0.0 1
12 629 MacDonald, Rochell New Brunswick 13.75 1.8 2
13 628 Johnson, Paryse New Brunswick 14.20 13.90 +0.0 1
14 579 Anderson, Lauren Manitoba/NW Ont 14.49 +0.0 1
15 654 Collier, Megan NF & Lab Command 14.55 +0.0 1

Women 100 Metre Dash Female 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 11.90 2002 Jenni Hucul, ON
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 512 Laarman, Loudia Alberta Northwes 12.35 12.26 1.5
2 719 Kellyman, Chanel Ontario 12.52 12.47 1.5
3 513 Lindskoog, Dayna Alberta Northwes 12.55 12.50 1.5
4 802 Croteau, Erica Saskatchewan 12.54 12.53 1.5
5 773 Fontaine, Myriam Province de Québ 12.79 12.64 1.5
6 677 Kim, Eunnie Nova Scotiat/NU 12.74 12.87 1.5
7 769 Bruno, Virginia Province de Québ 12.88 12.94 1.5
8 806 Jelinski, Jenna Saskatchewan 12.95 13.15 1.5

Women 200 Metre Dash Female 15 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 24.70 1982 France Gareau, ON
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 512 Laarman, Loudia Alberta Northwes 25.85 25.56Q -0.3 1
2 513 Lindskoog, Dayna Alberta Northwes 25.48 25.86Q 0.2 2
3 719 Kellyman, Chanel Ontario 25.79 25.81Q -0.3 1
4 773 Fontaine, Myriam Province de Québ 26.55 26.64Q 0.2 2
5 802 Croteau, Erica Saskatchewan 27.15 26.15q -0.3 1
6 764 Beaudry, Vanessa Province de Québ 26.91 26.69q -0.3 1
7 677 Kim, Eunnie Nova Scotiat/NU 26.87 26.70q -0.3 1
8 685 Patterson, Robin Nova Scotiat/NU 26.70 27.23q 0.2 2
9 748 Dewar, Courtney Prince Edward Is 28.20 27.92 -0.3 1
10 580 Boxill, Alicia Manitoba/NW Ont 27.10 28.37 0.2 2
11 628 Johnson, Paryse New Brunswick 29.26 30.16 0.2 2
12 579 Anderson, Lauren Manitoba/NW Ont 30.83 30.39 -0.3 1
13 623 Gauvin, Lindsay New Brunswick 29.23 32.85 0.2 2

Women 200 Metre Dash Female 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 24.70 1982 France Gareau, ON
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 512 Laarman, Loudia Alberta Northwes 25.56 25.69 -1.0
2 719 Kellyman, Chanel Ontario 25.81 25.85 -1.0
3 513 Lindskoog, Dayna Alberta Northwes 25.86 26.06 -1.0
4 802 Croteau, Erica Saskatchewan 26.15 26.56 -1.0
5 773 Fontaine, Myriam Province de Québ 26.64 26.79 -1.0
6 764 Beaudry, Vanessa Province de Québ 26.69 26.96 -1.0
7 685 Patterson, Robin Nova Scotiat/NU 27.23 27.41 -1.0
8 677 Kim, Eunnie Nova Scotiat/NU 26.70 27.54 -1.0

Women 400 Metre Dash Female 15 and Under
============================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Branch 150
Meet Record: * 56.21 2003 Jenna Martin, AB/NT
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 596 Romanson, Stephani Manitoba/NW Ont 57.40 57.01 2
2 546 Pattison, Alana British Columbia 57.85 57.56 2
3 709 Boultbee, Diana Ontario 57.21 57.59 2
4 728 Vermeer, Esther Ontario 58.29 59.96 2
5 764 Beaudry, Vanessa Province de Québ 1:01.86 1:00.54 1
6 511 Kendall, Danielle Alberta Northwes 59.38 1:00.71 2
7 783 Visser, Jennifer Province de Québ 1:01.61 1:01.07 1
8 813 Stone, Danny Saskatchewan 1:02.71 1:02.02 1
9 844 Murphy, Shannon Alberta Northwes 1:00.05 1:02.85 2
10 686 Pittman, Jennifer Nova Scotiat/NU 1:02.38 1:03.02 1
11 845 Allaby, Teri New Brunswick 1:02.19 1:04.26 1
12 593 Montsion, Leah Manitoba/NW Ont 1:01.95 1:04.91 1

Women 800 Metre Run Female 15 and Under
============================================================================
Sponsor: The Muscle Specialists Massage Therapy
Meet Record: * 2:12.14 2001 Alyson Kohlmeier, ON
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 596 Romanson, Stephani Manitoba/NW Ont 2:13.77 2:13.70 2
2 709 Boultbee, Diana Ontario 2:13.82 2:14.54 2
3 554 Trenholm, Stephani British Columbia 2:15.41 2:16.01 2
4 621 Frost, Nadine New Brunswick 2:17.45 2:16.28 2
5 620 Frost, Lydia New Brunswick 2:17.32 2:18.81 2
6 588 John, Keltie Manitoba/NW Ont 2:29.32 2:21.20 1
7 515 Roth, Rebecca Alberta Northwes 2:23.15 2:21.53 1
8 504 Degaust, Hayley Alberta Northwes 2:16.45 2:21.76 2
9 546 Pattison, Alana British Columbia 2:15.27 2:21.79 2
10 728 Vermeer, Esther Ontario 2:14.31 2:24.66 2
11 771 Desmarais-Gagnon, Province de Québ 2:18.03 2:26.10 1
12 673 Deveau, Sara Nova Scotiat/NU 2:29.43 2:26.73 1
13 689 Trenholm, Alison Nova Scotiat/NU 2:25.69 2:31.63 1

Women 1500 Metre Run Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Willy Doyle - In Memoriam
Meet Record: * 4:30.10 1989 Joanne Johnston, AB/NT
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 726 Truelove, Amanda Ontario 4:41.57 4:39.09
2 554 Trenholm, Stephani British Columbia 4:41.10 4:40.03
3 504 Degaust, Hayley Alberta Northwes 4:48.53 4:45.01
4 620 Frost, Lydia New Brunswick 4:58.47 4:49.42
5 621 Frost, Nadine New Brunswick 4:58.40 4:53.05
6 515 Roth, Rebecca Alberta Northwes 5:08.81 4:53.13
7 723 Ready, Erin Ontario 4:51.20 4:53.66
8 811 Rodgers, Jocelyn Saskatchewan 5:05.12 4:55.58
9 771 Desmarais-Gagnon, Province de Québ 4:50.10 5:00.59
10 689 Trenholm, Alison Nova Scotiat/NU 5:06.80 5:03.91
11 588 John, Keltie Manitoba/NW Ont 5:20.56 5:04.73
12 780 Pearsall, Lyndsey Province de Québ 4:54.36 5:09.80
13 673 Deveau, Sara Nova Scotiat/NU 5:06.01 5:11.87
14 661 Tapper, Sarah NF & Lab Command 5:15.14
15 584 Grondin, Renée Manitoba/NW Ont 5:38.57 5:30.66

Women 3000 Metre Run Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Ladies' Auxiliary
Meet Record: * 9:56.88 1983 Beth Tarasak, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 726 Truelove, Amanda Ontario 10:15.01 10:19.10
2 811 Rodgers, Jocelyn Saskatchewan 10:43.63 10:28.20
3 723 Ready, Erin Ontario 10:27.24 10:31.79
4 504 Degaust, Hayley Alberta Northwes 10:55.43 10:39.36
5 689 Trenholm, Alison Nova Scotiat/NU 11:01.62 10:48.00
6 671 Chisholm, Ashley Nova Scotiat/NU 11:01.00 10:54.30
7 780 Pearsall, Lyndsey Province de Québ 10:32.14 11:01.13
8 771 Desmarais-Gagnon, Province de Québ 10:38.00 11:09.59
9 632 Miller, Katie New Brunswick 11:25.00 11:09.87
10 614 Barton, Rebecca New Brunswick 12:02.92 11:09.89
11 661 Tapper, Sarah NF & Lab Command 11:11.26
12 594 Moore, Stevie Manitoba/NW Ont 12:22.55 11:28.97
13 584 Grondin, Renée Manitoba/NW Ont 11:55.28

Women 80 Metre Hurdles .76m Female 15 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: Staples Business Depot
Distance to 1st hurdle 12 m; spacing 8m
Meet Record: * 11.60 1982 Donalda Duprey, ON
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 542 Lowe, Christina British Columbia 12.43 12.04Q 0.5 1
2 710 Di Chiara, Amelia Ontario 12.09 12.14Q +0.0 2
3 765 Beaumont-Courteau, Province de Québ 12.44 12.05Q 0.5 1
4 815 Weckworth, Leah Saskatchewan 12.69 12.43Q +0.0 2
5 763 Aubin, Virginie Province de Québ 13.37 12.81q +0.0 2
6 517 Simpson, Lauren Alberta Northwes 12.70 13.18q +0.0 2
7 806 Jelinski, Jenna Saskatchewan 13.06 13.20q 0.5 1
8 507 Gillett, Jaynell Alberta Northwes 13.48 13.45q 0.5 1
9 589 Kynoch, Kayla Manitoba/NW Ont 13.31 14.33 0.5 1
10 616 Boudreau, Allysa New Brunswick 15.80 15.57 0.5 1
11 592 Manschreck, Rebecc Manitoba/NW Ont 15.69 +0.0 2

Women 80 Metre Hurdles .76m Female 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: Staples Business Depot
Distance to 1st hurdle 12 m; spacing 8m
Meet Record: * 11.60 1982 Donalda Duprey, ON
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 542 Lowe, Christina British Columbia 12.04 11.89 2.0
2 765 Beaumont-Courteau, Province de Québ 12.05 11.90 2.0
3 710 Di Chiara, Amelia Ontario 12.14 11.92 2.0
4 815 Weckworth, Leah Saskatchewan 12.43 12.35 2.0
5 763 Aubin, Virginie Province de Québ 12.81 12.60 2.0
6 806 Jelinski, Jenna Saskatchewan 13.20 12.68 2.0
7 517 Simpson, Lauren Alberta Northwes 13.18 13.21 2.0
8 507 Gillett, Jaynell Alberta Northwes 13.45 13.22 2.0

Women 300 Metre Hurdles .76m Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: River Ridge Golf and Country Club
Distance to 1st hurdle 50m; spacing 35m
Meet Record: * 44.10 1983 Jill McDermid, AB/NT
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 544 Murphy, Katherine British Columbia 42.90 44.57
2 542 Lowe, Christina British Columbia 44.56 44.59
3 728 Vermeer, Esther Ontario 46.07 47.31
4 507 Gillett, Jaynell Alberta Northwes 49.15 49.57
5 506 Geck, Lisa Alberta Northwes 49.48 50.64
6 813 Stone, Danny Saskatchewan 50.79 52.82
7 587 Hucaluk, Leah Manitoba/NW Ont 1:09.07
-- 589 Kynoch, Kayla Manitoba/NW Ont 52.60 DQ Rule 168.6

Women 4x100 Metre Relay Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Chemco Electric
Meet Record: * 48.81 1998 , ON
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Ontario 'A' 51.00 49.97
1) 710 Di Chiara, Amelia 2) 719 Kellyman, Chanel
3) 709 Boultbee, Diana 4) 728 Vermeer, Esther
2 British Columbia/Yukon 'A' 50.82
1) 542 Lowe, Christina 2) 554 Trenholm, Stephanie
3) 546 Pattison, Alana 4) 544 Murphy, Katherine
3 Alberta Northwest Territories 'A' 50.84
1) 512 Laarman, Loudia 2) 513 Lindskoog, Dayna
3) 517 Simpson, Lauren 4) 506 Geck, Lisa
4 Saskatchewan 'A' 50.91
1) 815 Weckworth, Leah 2) 806 Jelinski, Jenna
3) 802 Croteau, Erica 4)
5 Province de Québec 'A' 52.69
1) 765 Beaumont-Courteau, Ariane 2) 769 Bruno, Virginia
3) 763 Aubin, Virginie 4) 773 Fontaine, Myriam
6 Nova Scotia/Nunavut 'A' 52.94
1) 677 Kim, Eunnie 2) 685 Patterson, Robin
3) 686 Pittman, Jennifer 4) 673 Deveau, Sara
7 Manitoba/Northwest Ontario 'A' 53.03
1) 580 Boxill, Alicia 2) 588 John, Keltie
3) 579 Anderson, Lauren 4) 596 Romanson, Stephanie
8 New Brunswick 'A' 54.95
1) 845 Allaby, Teri 2) 616 Boudreau, Allysa
3) 623 Gauvin, Lindsay 4) 629 MacDonald, Rochelle

Women 1600 Sprint Medley Female 15 and Under
=========================================================================
ATCO
Meet Record: * 4:06.40 1994 , ON
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Ontario 'A' 4:10.00 4:14.16
1) 709 Boultbee, Diana 2) 719 Kellyman, Chanel
3) 728 Vermeer, Esther 4) 726 Truelove, Amanda
2 New Brunswick 'A' 4:21.64
1) 621 Frost, Nadine 2) 623 Gauvin, Lindsay
3) 628 Johnson, Paryse 4) 620 Frost, Lydia
3 Province de Québec 'A' 4:24.35
1) 783 Visser, Jennifer 2) 764 Beaudry, Vanessa
3) 773 Fontaine, Myriam 4) 771 Desmarais-Gagnon, Alexandre
4 Saskatchewan 'A' 4:26.92
1) 813 Stone, Danny 2) 802 Croteau, Erica
3) 806 Jelinski, Jenna 4) 811 Rodgers, Jocelyn
5 Manitoba/Northwest Ontario 'A' 4:27.89
1) 596 Romanson, Stephanie 2) 580 Boxill, Alicia
3) 579 Anderson, Lauren 4) 588 John, Keltie
6 Nova Scotia/Nunavut 'A' 4:36.60
1) 686 Pittman, Jennifer 2) 677 Kim, Eunnie
3) 685 Patterson, Robin 4) 671 Chisholm, Ashley
-- Alberta Northwest Territories 'A' DQ Rule 163.3
1) 512 Laarman, Loudia 2) 513 Lindskoog, Dayna
3) 511 Kendall, Danielle 4) 504 Degaust, Hayley

Women High Jump Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Pepsi Cola
Start Ht 1.20m +5cm until 3 athletes
Meet Record: * 1.74m 1986 Coralea Brown, AB/NT
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 715 Hopley, Brittney Ontario 1.61m 1.65m
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
O XO XO O XXX
2 544 Murphy, Katherine British Columbia 1.67m 1.60m
1.50 1.55 1.60 1.65
O O O XXX
3 782 Riley, Nicole Province de Québ J1.60m
1.50 1.55 1.60 1.65
O XO O XXX
4 520 Stewart, Sabrina Alberta Northwes 1.55m 1.55m
1.45 1.50 1.55 1.60
O O XXO XXX
5 763 Aubin, Virginie Province de Québ J1.55m
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
O O XO O XXO XXX
6 517 Simpson, Lauren Alberta Northwes 1.51m 1.45m
1.40 1.45 1.50
XXO O XXX
7 654 Collier, Megan NF & Lab Command J1.45m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
O O O XXO XXX
8 592 Manschreck, Rebecc Manitoba/NW Ont 1.40m 1.40m
1.35 1.40 1.45
O O XXX
9 587 Hucaluk, Leah Manitoba/NW Ont 1.35m J1.40m
1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
O O O O XO XXX
10 660 Osmond, Lindsey NF & Lab Command J1.40m
1.30 1.35 1.40 1.45
O O XXO XXX
11 674 Ehler, Cassie Nova Scotiat/NU 1.51m 1.35m
1.35 1.40
O XXX

Women Long Jump Female 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: Saville Centre, University of Alberta
Meet Record: * 5.84m 1995 Stephany Reid, NB
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 546 Pattison, Alana British Columbia 5.62m 5.37m 4.3
5.37m(4.3) PASS(NWI) PASS(NWI) 5.25m(2.8) 5.20m(2.6) 5.37m(3.1)
2 806 Jelinski, Jenna Saskatchewan 4.89m 5.26m 3.6
FOUL(2.6) 4.95m(0.7) 4.79m(1.1) 4.75m(4.7) 4.95m(2.6) 5.26m(3.6)
3 765 Beaumont-Courteau, Province de Québ 5.10m 2.3
FOUL(2.6) 4.98m(2.4) 5.01m(1.2) FOUL(3.5) 5.10m(2.3) FOUL(2.0)
4 727 Tyumkin, Maria Ontario 5.24m 5.08m 2.2
4.84m(1.8) 4.91m(3.0) 5.08m(2.2) 5.03m(2.8) 4.99m(3.4) 5.03m(3.4)
5 769 Bruno, Virginia Province de Québ 4.64m 3.6
4.64m(3.6) 4.53m(4.7) 4.20m(2.1) 4.14m(2.4) FOUL(1.9) 4.42m(2.6)
6 629 MacDonald, Rochell New Brunswick 4.10m 4.53m 3.0
3.39m(3.8) 4.03m(3.6) 4.53m(3.0) 4.43m(2.8) FOUL(1.9) 4.01m(5.4)
7 506 Geck, Lisa Alberta Northwes 4.70m 4.45m 4.0
4.14m(3.1) 4.09m(2.0) 4.45m(4.0) FOUL(3.4) 4.43m(1.7) FOUL(3.4)
8 686 Pittman, Jennifer Nova Scotiat/NU 4.34m 4.37m 2.4
4.37m(2.4) FOUL(0.7) FOUL(1.5) 4.10m(3.3) FOUL(2.2) FOUL(2.1)
9 517 Simpson, Lauren Alberta Northwes 5.16m 4.35m 2.0
4.27m(2.8) 4.28m(2.9) 4.35m(2.0)
10 815 Weckworth, Leah Saskatchewan 4.28m 4.9
4.28m(4.9) 4.09m(-1.1) 4.21m(1.3)
11 685 Patterson, Robin Nova Scotiat/NU 4.76m 4.27m 1.6
4.21m(2.6) 4.27m(1.6) 4.24m(0.8)
12 619 Fontaine, Carolyn New Brunswick 4.05m 4.24m 2.7
4.19m(5.7) 4.20m(3.0) 4.24m(2.7)
13 592 Manschreck, Rebecc Manitoba/NW Ont 4.07m 1.2
3.83m(3.6) 3.75m(1.3) 4.07m(1.2)
14 654 Collier, Megan NF & Lab Command 3.86m 4.6
3.71m(2.1) 3.86m(4.6) 3.51m(2.1)
15 580 Boxill, Alicia Manitoba/NW Ont 4.39m 3.82m 2.1
3.64m(0.9) FOUL(1.8) 3.82m(2.1)

Women Shot Put 3 kg Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Toshiba Business Solutions
Meet Record: * 12.39m 1999 Sultana Frizell, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 814 Suttie, Taryn Saskatchewan 11.19m 12.33m
10.94m 11.49m 11.65m 11.99m 12.03m 12.33m
2 543 Macauley, Laura British Columbia 12.89m 11.95m
11.44m 11.36m 11.86m 11.95m 11.91m 11.70m
3 766 Bélanger, Catherin Province de Québ 11.59m
10.49m 11.27m 10.97m 11.21m 11.17m 11.59m
4 777 Labonté, Julie Province de Québ 11.37m
FOUL 11.04m 11.22m 10.98m FOUL 11.37m
5 711 Du, Susan Chan Ontario 12.99m 11.35m
10.89m 11.05m 11.08m FOUL 10.69m 11.35m
6 538 Fraser, Nicolle British Columbia 12.89m 10.78m
9.74m 10.25m 10.78m 10.37m 10.29m 10.38m
7 507 Gillett, Jaynell Alberta Northwes 10.12m 10.05m
9.80m PASS PASS 10.05m 9.83m 9.86m
8 720 Kovacs, Alanna Ontario 9.55m 9.96m
9.20m 9.87m 9.27m 9.76m 9.96m 9.28m
9 803 Eckland, Kristen Saskatchewan 9.13m 9.38m
8.89m 9.25m 9.38m
10 753 Somers, Julia Prince Edward Is 8.66m 8.83m
8.02m 8.83m 7.85m

Women Discus Throw 1 kg Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Deerland Farm Equipment Ltd.
Meet Record: * 37.94m 1992 Michelle Fournier, QC
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 543 Macauley, Laura British Columbia 37.54m 37.59m
32.96m 33.93m 37.47m 34.86m 37.59m 35.17m
2 720 Kovacs, Alanna Ontario 32.17m 31.87m
25.74m 30.31m 30.10m 30.13m 31.87m FOUL
3 814 Suttie, Taryn Saskatchewan 28.97m 29.67m
26.06m 29.67m FOUL FOUL 27.81m 28.93m
4 774 Gaudreau, Marie Pi Province de Québ 28.48m
26.03m 27.90m 28.29m 25.48m 26.72m 28.48m
5 777 Labonté, Julie Province de Québ 27.44m
25.95m 24.17m 24.51m 25.49m 27.44m 24.02m
6 803 Eckland, Kristen Saskatchewan 25.05m 25.86m
FOUL 25.52m 25.33m 22.71m 24.44m 25.86m
7 619 Fontaine, Carolyn New Brunswick 24.10m 22.69m
21.62m 20.18m 22.69m 22.52m 22.37m FOUL
8 711 Du, Susan Chan Ontario 20.57m
FOUL 20.54m 18.43m 19.20m 20.57m 20.05m
9 628 Johnson, Paryse New Brunswick 16.34m 20.18m
15.88m 20.18m 15.45m

Women Javelin Throw 600g Female 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Royal Canadian Legion, Alberta/Northwest Territories
Meet Record: * 46.32m 1982 Chantel Carpentier, QC
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 538 Fraser, Nicolle British Columbia 38.60m 40.50m
38.06m 39.77m 40.50m FOUL 36.47m 39.10m
2 543 Macauley, Laura British Columbia 38.60m 37.25m
37.25m 36.53m 35.56m 35.91m FOUL 36.58m
3 766 Bélanger, Catherin Province de Québ 36.23m
33.41m 36.23m 31.27m 32.72m 30.90m 33.43m
4 810 Redlick, Kristie Saskatchewan 30.32m 30.34m
29.79m 30.34m 28.52m FOUL 26.21m FOUL
5 720 Kovacs, Alanna Ontario 32.48m 29.16m
28.11m 20.25m 23.80m FOUL 29.16m FOUL
6 763 Aubin, Virginie Province de Québ 28.96m
25.25m 20.01m 24.83m 27.62m 28.96m 23.85m
7 631 Mazerolle, France New Brunswick 28.85m 28.77m
26.90m 24.25m 25.10m 26.05m 28.77m 24.06m
8 813 Stone, Danny Saskatchewan 25.01m 27.86m
24.49m FOUL 27.49m 27.86m 23.28m
9 520 Stewart, Sabrina Alberta Northwes 23.50m 22.14m
22.14m 18.98m FOUL

Women 100 Metre Dash Female 17 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 11.70 1983 Beanie Daye, AB/NT
Nat'l Record: # 11.54 2003-07-04 Jenni Hucul
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 776 Hyacinthe, Kimberl Province de Québ 12.16 11.94Q 1.7 2
2 557 Whitegibson, Billi British Columbia 12.04 12.01Q 0.7 1
3 583 Grant, Chantal Manitoba/NW Ont 12.30 12.15Q 1.7 2
4 627 Howatt, Allyson New Brunswick 12.33 12.20Q 0.7 1
5 556 Wellington, Whitne British Columbia 11.93 12.17q 1.7 2
6 716 Issajenko, Natalia Ontario 12.14 12.24q 0.7 1
7 681 Marcotte, Kayla Nova Scotiat/NU 12.65 12.83q 0.7 1
8 747 Campbell, Lauren Prince Edward Is 13.00 12.90q 1.7 2
9 634 Riley, Natalie New Brunswick 13.01 12.94 0.7 1
10 808 Kuspira, Katelyn Saskatchewan 13.36 12.96 1.7 2
11 590 Lajoie, Miranda Manitoba/NW Ont 12.99 13.09 1.7 2
12 752 Sobey, Stephanie Prince Edward Is 13.34 13.17 1.7 2
13 812 Smits, Veronica Saskatchewan 13.24 13.52 0.7 1
14 657 Lundrigan, Tracie NF & Lab Command 13.71 0.7 1
15 655 Gifford, Charlotte NF & Lab Command 13.80 0.7 1

Women 100 Metre Dash Female 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 11.70 1983 Beanie Daye, AB/NT
Nat'l Record: # 11.54 2003-07-04 Jenni Hucul
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 776 Hyacinthe, Kimberl Province de Québ 11.94 11.74 2.9
2 557 Whitegibson, Billi British Columbia 12.01 11.87 2.9
3 627 Howatt, Allyson New Brunswick 12.20 11.95 2.9
4 556 Wellington, Whitne British Columbia 12.17 12.06 2.9
5 583 Grant, Chantal Manitoba/NW Ont 12.15 12.17 2.9
6 716 Issajenko, Natalia Ontario 12.24 12.20 2.9
7 681 Marcotte, Kayla Nova Scotiat/NU 12.83 12.75 2.9
8 747 Campbell, Lauren Prince Edward Is 12.90 12.83 2.9

Women 200 Metre Dash Female 17 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 24.19 1991 Ladonna Antoine, SK
Nat'l Record: # 24.09 2004-06-26 Carlene Muir
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 556 Wellington, Whitne British Columbia 24.93 25.15Q -0.4 2
2 716 Issajenko, Natalia Ontario 24.80 25.34Q -1.0 1
3 521 Sullivan, Deanna Alberta Northwes 24.74 25.43Q -0.4 2
4 627 Howatt, Allyson New Brunswick 25.72 25.67Q -1.0 1
5 722 Perrault, Jennifer Ontario 25.69 26.38q -1.0 1
5 681 Marcotte, Kayla Nova Scotiat/NU 26.06 26.38q -0.4 2
7 800 Buchko, Amanda Saskatchewan 27.16 26.54q -0.4 2
8 747 Campbell, Lauren Prince Edward Is 26.90 27.00q -1.0 1
9 770 Cere, Susanna Province de Québ 26.40 27.09 -0.4 2
10 557 Whitegibson, Billi British Columbia 25.53 27.20 -0.4 2
11 634 Riley, Natalie New Brunswick 26.95 27.32 -1.0 1
12 752 Sobey, Stephanie Prince Edward Is 27.20 27.71 -0.4 2
13 659 Oakley, Sarah NF & Lab Command 27.93 -0.4 2
14 582 Dziver, Lisa Manitoba/NW Ont 28.50 28.42 -1.0 1
15 657 Lundrigan, Tracie NF & Lab Command 29.07 -1.0 1
-- 776 Hyacinthe, Kimberl Province de Québ 24.75 DQ -1.0 1 Rule 163.3

Women 200 Metre Dash Female 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 24.19 1991 Ladonna Antoine, SK
Nat'l Record: # 24.09 2004-06-26 Carlene Muir
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 627 Howatt, Allyson New Brunswick 25.67 25.01 -0.2
2 521 Sullivan, Deanna Alberta Northwes 25.43 25.07 -0.2
3 556 Wellington, Whitne British Columbia 25.15 25.35 -0.2
4 716 Issajenko, Natalia Ontario 25.34 25.48 -0.2
5 722 Perrault, Jennifer Ontario 26.38 26.33 -0.2
6 681 Marcotte, Kayla Nova Scotiat/NU 26.38 26.54 -0.2
7 800 Buchko, Amanda Saskatchewan 26.54 26.60 -0.2
8 747 Campbell, Lauren Prince Edward Is 27.00 27.01 -0.2

Women 400 Metre Dash Female 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Branch 150
Meet Record: * 55.30 2004 Jenna Martin, Nova Scotia
Nat'l Record: # 54.00 2004-06-04 Carlene Muir
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 521 Sullivan, Deanna Alberta Northwes 54.82 56.20 2
2 722 Perrault, Jennifer Ontario 56.82 57.20 2
3 718 Jasper, Kailey Ontario 57.29 57.91 2
4 800 Buchko, Amanda Saskatchewan 58.86 58.89 1
5 615 Belliveau, Jessica New Brunswick 59.89 59.42 1
6 516 Simonson, Kayti Alberta Northwes 1:00.31 59.51 1
7 626 Horochuk, Quinn New Brunswick 59.97 1:00.16 1
8 548 Richey, Meghan British Columbia 59.82 1:00.56 2
9 779 Ottoni, Amanda Province de Québ 59.29 1:00.88 2
9 599 Woo, Meaghan Manitoba/NW Ont 59.83 1:00.88 2
11 653 Brown, Jennifer NF & Lab Command 1:01.44 1
12 585 Hawryluk, Kelsey Manitoba/NW Ont 1:00.00 1:02.68 1
13 658 Mayo, Cassandra NF & Lab Command 1:08.02 1

Women 800 Metre Run Female 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Peak Sport Therapy
Section 1: two athletes in lane 8
Meet Record: * 2:09.06 1987 Carol Holmen, AB/NT
Nat'l Record: # 2:09.70 2003-07-19 Nicole Edwards
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 550 Shaw, Angela British Columbia 2:09.52 2:14.09 2
2 679 Letourneau, Alliso Nova Scotiat/NU 2:16.65 2:14.27 2
3 684 Mosher, Heather Nova Scotiat/NU 2:17.13 2:15.76 2
4 508 Holman, Carly Alberta Northwes 2:15.20 2:17.00 2
5 615 Belliveau, Jessica New Brunswick 2:16.80 2:19.08 2
6 725 Slater, Kelsie Ontario 2:15.41 2:20.42 2
7 750 MacDonald, Kelly Prince Edward Is 2:18.97 2:20.99 1
8 724 Shenstone, Johanna Ontario 2:12.41 2:22.27 2
9 626 Horochuk, Quinn New Brunswick 2:18.01 2:22.69 1
10 805 Foth, Christina Saskatchewan 2:35.10 2:22.98 1
11 779 Ottoni, Amanda Province de Québ 2:17.16 2:23.07 2
12 599 Woo, Meaghan Manitoba/NW Ont 2:19.50 2:25.09 1
13 751 MacKenzie, Chelsey Prince Edward Is 2:23.00 2:25.76 1
14 581 Carr, Becky Manitoba/NW Ont 2:27.00 2:36.86 1
15 653 Brown, Jennifer NF & Lab Command 2:41.68 1
16 658 Mayo, Cassandra NF & Lab Command 2:48.69 1

Women 1500 Metre Run Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Willy Doyle - In Memoriam
Meet Record: * 4:26.80 1984 Robyn Meagher, NS
Nat'l Record: # 4:20.64 2003-07-10 Alyson Kohlmeier
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 552 Smith, Jessica British Columbia 4:50.96 4:37.96
2 684 Mosher, Heather Nova Scotiat/NU 4:40.35 4:38.34
3 725 Slater, Kelsie Ontario 4:33.27 4:38.69
4 519 Stenning, Faye Alberta Northwes 4:50.80 4:42.87
5 679 Letourneau, Alliso Nova Scotiat/NU 4:40.37 4:45.83
6 508 Holman, Carly Alberta Northwes 4:46.76 4:50.41
7 775 Gendron, Caroline Province de Québ 4:49.79 4:51.40
8 750 MacDonald, Kelly Prince Edward Is 4:57.00 4:52.11
9 805 Foth, Christina Saskatchewan 5:01.71 4:56.34
10 578 Allaire, Tara Manitoba/NW Ont 4:48.00 4:57.12
11 751 MacKenzie, Chelsey Prince Edward Is 4:54.00 4:58.64
12 809 McCormick, Jenna Saskatchewan 5:01.71 5:00.28
13 597 Stromberg, Justine Manitoba/NW Ont 5:00.38
14 624 Giard, Maryse New Brunswick 5:05.00 5:21.69

Women 3000 Metre Run Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Ladies' Auxiliary
Meet Record: * 9:27.52 1998 Emilie Mondor, QC
Nat'l Record: # 9:37.35 1999-07-17 Emily Kroshus
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 552 Smith, Jessica British Columbia 10:05.96 10:20.36
2 688 Skoreyko, Stephani Nova Scotiat/NU 10:42.64 10:21.48
3 519 Stenning, Faye Alberta Northwes 10:23.35 10:27.56
4 675 Englehutt, Laura Nova Scotiat/NU 10:51.00 10:39.86
5 775 Gendron, Caroline Province de Québ 10:27.10 10:39.95
6 578 Allaire, Tara Manitoba/NW Ont 10:30.00 10:57.09
7 586 Hoy, Karoline Manitoba/NW Ont 11:04.33
8 624 Giard, Maryse New Brunswick 11:37.15

Women 1500 Metre Race Walk Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Ex Service Women
Meet Record: * 6:40.51 2002 Megan Huzzey, BC/YK
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 717 Jackman, Kathryn Ontario 7:20.98 7:34.22

Women 100 Metre Hurdles .76m Female 17 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: Capital City Savings & Credit Union Limited
Distance to 1st hurdle 13m; spacing 8.5m
Meet Record: * 14.06 2003 Nikkita Holder, ON
Nat'l Record: # 13.86 2003-07-11 Jaime Cruickshank
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 712 Fonseca, Danielle Ontario 14.35 14.56Q 0.3 2
2 555 Twitchell, Morgan British Columbia 14.54 14.87Q +0.0 1
3 770 Cere, Susanna Province de Québ 14.93 14.63Q 0.3 2
4 516 Simonson, Kayti Alberta Northwes 15.85 15.53Q +0.0 1
5 683 McPhee, Aly Nova Scotiat/NU 16.03 15.48q 0.3 2
6 812 Smits, Veronica Saskatchewan 16.59 15.95q +0.0 1
7 590 Lajoie, Miranda Manitoba/NW Ont 15.15 16.05q 0.3 2
8 549 Rutley, Erica British Columbia 16.24 16.10q 0.3 2
9 500 Barron, Jenna Alberta Northwes 15.88 16.62 +0.0 1
10 656 Kimberley, Erikka NF & Lab Command 17.29 +0.0 1

Women 100 Metre Hurdles .76m Female 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: Capital City Savings & Credit Union Limited
Distance to 1st hurdle 13m; spacing 8.5m
Meet Record: * 14.06 2003 Nikkita Holder, ON
Nat'l Record: # 13.86 2003-07-11 Jaime Cruickshank
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 770 Cere, Susanna Province de Québ 14.63 14.26 2.4
2 712 Fonseca, Danielle Ontario 14.56 14.28 2.4
3 555 Twitchell, Morgan British Columbia 14.87 14.49 2.4
4 516 Simonson, Kayti Alberta Northwes 15.53 15.28 2.4
5 590 Lajoie, Miranda Manitoba/NW Ont 16.05 15.47 2.4
6 683 McPhee, Aly Nova Scotiat/NU 15.48 15.58 2.4
7 549 Rutley, Erica British Columbia 16.10 15.60 2.4
8 812 Smits, Veronica Saskatchewan 15.95 16.13 2.4

Women 400 Metre Hurdles .76m Female 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Ron Rivard - In Memoriam
Distance to 1st hurdle 45m; spacing 35m
Meet Record: * 1:00.76 1987 Caroline Fortin, QC
Nat'l Record: # 1:00.77 2004-06-05 Corri Fell
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 712 Fonseca, Danielle Ontario 1:04.64 1:03.89 2
2 516 Simonson, Kayti Alberta Northwes 1:05.89 1:04.50 2
3 718 Jasper, Kailey Ontario 1:04.36 1:04.58 2
4 500 Barron, Jenna Alberta Northwes 1:05.27 1:05.52 2
5 615 Belliveau, Jessica New Brunswick 1:05.17 1:05.98 2
6 779 Ottoni, Amanda Province de Québ 1:05.42 1:06.58 2
7 770 Cere, Susanna Province de Québ 1:04.50 1:07.00 2
8 687 Reeves, Rebecca Nova Scotiat/NU 1:07.66 1:07.85 2
9 653 Brown, Jennifer NF & Lab Command 1:11.29 1
10 656 Kimberley, Erikka NF & Lab Command 1:16.43 1
11 585 Hawryluk, Kelsey Manitoba/NW Ont 1:18.00 1:17.34 1

Women 2000 Metre Steeplechase .76m Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Sobey's
Meet Record: * 7:02.91 2004 Lise Ogrodnick, Province de Queb
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 725 Slater, Kelsie Ontario 7:23.94 7:08.68
2 672 Coady, Rebecca Nova Scotiat/NU 7:12.74
3 541 Lotnick, Samantha British Columbia 7:34.64
4 586 Hoy, Karoline Manitoba/NW Ont 7:42.12
5 717 Jackman, Kathryn Ontario 7:59.90 7:54.42
6 780 Pearsall, Lyndsey Province de Québ 7:42.61 8:02.42
7 687 Reeves, Rebecca Nova Scotiat/NU 7:37.87 8:27.06
-- 581 Carr, Becky Manitoba/NW Ont DNF

Women 4x100 Metre Relay Female 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Chemco Electric
Meet Record: * 47.12 2002 , BC/YK
Team Seed Finals H#
============================================================================
1 British Columbia/Yukon 'A' 48.23 2
1) 556 Wellington, Whitney 2) 547 Payne, Gabrielle
3) 555 Twitchell, Morgan 4) 557 Whitegibson, Billie
2 New Brunswick 'A' 49.86 2
1) 634 Riley, Natalie 2) 618 Corey, Naomi
3) 633 Miller, Sara 4) 627 Howatt, Allyson
3 Province de Québec 'A' 49.97 2
1) 770 Cere, Susanna 2) 772 Duclos-Lasnier, Gabriella
3) 781 Renaud, Esther 4) 776 Hyacinthe, Kimberly
4 Alberta Northwest Territories 'A' 51.97 1
1) 521 Sullivan, Deanna 2) 500 Barron, Jenna
3) 516 Simonson, Kayti 4) 510 Jordan, Sarah
5 Saskatchewan 'A' 52.86 1
1) 800 Buchko, Amanda 2) 812 Smits, Veronica
3) 808 Kuspira, Katelyn 4) 799 Breker, Nicole
6 Prince Edward Island Command 'A' 52.90 1
1) 752 Sobey, Stephanie 2) 749 Gallant, Tanya
3) 750 MacDonald, Kelly 4) 747 Campbell, Lauren
7 Manitoba/Northwest Ontario 'A' 53.05 1
1) 590 Lajoie, Miranda 2) 595 Richardson, Kim
3) 582 Dziver, Lisa 4) 598 Twerdun, Deondra
8 Newfoundland Labrador Command 'A' 53.71 2
1) 655 Gifford, Charlotte 2) 657 Lundrigan, Tracie
3) 653 Brown, Jennifer 4) 659 Oakley, Sarah
9 Nova Scotia/Nunavut 'A' 54.14 2
1) 681 Marcotte, Kayla 2) 682 Martin, Jenna
3) 684 Mosher, Heather 4) 679 Letourneau, Allison
-- Ontario 'A' 50.00 DNF 1
1) 716 Issajenko, Natalia 2) 712 Fonseca, Danielle
3) 722 Perrault, Jennifer 4) 713 Gittens, Jaime

Women 4x400 Metre Relay Female 17 and Under
============================================================================
Sponsor: R & T Electric
Meet Record: * 3:50.94 2004 , Alberta Northwes
D Sullivan, D Nagazina, R Hunter, A Patterson
Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Ontario 'A' 3:55.00 3:59.55 2
1) 718 Jasper, Kailey 2) 724 Shenstone, Johanna
3) 712 Fonseca, Danielle 4) 722 Perrault, Jennifer
2 Alberta Northwest Territories 'A' 4:02.87 2
1) 521 Sullivan, Deanna 2) 500 Barron, Jenna
3) 516 Simonson, Kayti 4) 508 Holman, Carly
3 British Columbia/Yukon 'A' 4:03.32 2
1) 555 Twitchell, Morgan 2) 552 Smith, Jessica
3) 548 Richey, Meghan 4) 550 Shaw, Angela
4 Nova Scotia/Nunavut 'A' 4:07.50 1
1) 681 Marcotte, Kayla 2) 672 Coady, Rebecca
3) 684 Mosher, Heather 4) 679 Letourneau, Allison
5 New Brunswick 'A' 4:09.67 1
1) 626 Horochuk, Quinn 2) 615 Belliveau, Jessica
3) 625 Hines, Patricia 4) 618 Corey, Naomi
6 Province de Québec 'A' 4:27.77 2
1) 780 Pearsall, Lyndsey 2) 779 Ottoni, Amanda
3) 775 Gendron, Caroline 4) 776 Hyacinthe, Kimberly
7 Newfoundland Labrador Command 'A' 4:30.83 1
1) 659 Oakley, Sarah 2) 656 Kimberley, Erikka
3) 658 Mayo, Cassandra 4) 653 Brown, Jennifer
8 Saskatchewan 'A' 4:36.92 2
1) 812 Smits, Veronica 2) 805 Foth, Christina
3) 808 Kuspira, Katelyn 4) 800 Buchko, Amanda
-- Manitoba/Northwest Ontario 'A' DNF 1
1) 585 Hawryluk, Kelsey 2) 583 Grant, Chantal
3) 582 Dziver, Lisa 4) 599 Woo, Meaghan

Women High Jump Female 17 and Under
=========================================================================
Pepsi Cola
Start Ht 1.30m +5cm until 3 athletes
Meet Record: * 1.80m 1976 Maggie Woods, ON
Nat'l Record: # 1.76m 2003-06-07 Emily Sheppard/Shelby Aldous2002/06/08
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 547 Payne, Gabrielle British Columbia 1.73m 1.70m
1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
O O O O XXX
2 551 Sheppard, Emily British Columbia 1.80m J1.70m
1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
O O XO XO XXX
3 680 Maessen, Laura Nova Scotiat/NU 1.61m 1.65m
1.55 1.60 1.65 1.70
O O O XXX
4 714 Hamilton, Heather Ontario 1.70m J1.65m
1.60 1.65 1.70
XXO XO XXX
5 510 Jordan, Sarah Alberta Northwes 1.66m 1.60m
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
O O O O XXX
6 618 Corey, Naomi New Brunswick 1.60m J1.60m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
P O P O O O XO XXX
7 776 Hyacinthe, Kimberl Province de Québ J1.60m
1.50 1.55 1.60 1.65
O XXO XO XXX
8 683 McPhee, Aly Nova Scotiat/NU 1.60m 1.50m
1.45 1.50 1.55 1.60
O O XP XX
9 514 Mills, Whitney Alberta Northwes 1.55m J1.50m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
P P P XXO O XXX
10 807 Jestadt, Alison Saskatchewan 1.50m 1.45m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
P O O XO XXX
11 598 Twerdun, Deondra Manitoba/NW Ont 1.35m
1.30 1.35 1.40
O O XXX

Women Pole Vault Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Circle T Lines (1984) Ltd
Start Height: 2.20 m +10cm to 3.00m; +5 cm after 3.00m
Meet Record: * 3.36m 2001 Jessica Moreland, BC/YK
Nat'l Record: # 3.90m 2004-06-19 Theresa Wiebe
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 772 Duclos-Lasnier, Ga Province de Québ 3.50m*
3.50 3.65
O XXX
2 765 Beaumont-Courteau, Province de Québ 3.40m*
3.00 3.10 3.20 3.40 3.50
O P XXO XO XXX
3 549 Rutley, Erica British Columbia 3.30m 3.00m
2.90 3.00 3.10
O XO XXX
4 548 Richey, Meghan British Columbia 3.10m 2.70m
2.60 2.70 2.80
O XXO XXX
5 727 Tyumkin, Maria Ontario 2.65m 2.60m
2.40 2.50 2.60 2.70
O XO XXO XXX

Women Long Jump Female 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: Saville Centre, University of Alberta
Meet Record: * 5.83m 2002 Sarah Nelson, ON
Nat'l Record: # 5.94m 2002-07-26 Sarah Nelson
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 713 Gittens, Jaime Ontario 5.27m 5.28m 3.5
5.26m(2.6) 5.13m(2.0) 5.20m(2.9) 5.19m(3.1) 4.66m(2.5) 5.28m(3.5)
2 633 Miller, Sara New Brunswick 4.93m 5.19m 2.7
4.93m(1.5) 4.93m(2.6) 4.52m(2.4) 5.19m(2.7) 4.72m(2.3) 4.93m(2.0)
3 714 Hamilton, Heather Ontario 5.06m 5.11m 2.7
5.04m(3.2) 5.11m(2.7) FOUL(3.2) FOUL(3.4) FOUL(2.8) 4.95m(1.4)
4 598 Twerdun, Deondra Manitoba/NW Ont 5.02m 3.2
4.82m(3.3) FOUL(3.1) 5.02m(3.2) 4.74m(3.0) 4.89m(2.9) 4.79m(1.0)
5 808 Kuspira, Katelyn Saskatchewan 4.78m 4.86m 1.8
4.08m(1.9) 4.37m(1.9) 4.82m(3.5) 1.65m(2.3) FOUL(0.7) 4.86m(1.8)
6 625 Hines, Patricia New Brunswick 4.81m 4.70m 3.3
4.52m(3.1) 4.48m(3.0) FOUL(3.6) 4.55m(3.1) 4.36m(2.3) 4.70m(3.3)
7 800 Buchko, Amanda Saskatchewan 4.76m 4.67m 3.1
4.52m(2.8) FOUL(1.9) 4.67m(3.1) FOUL(2.9) FOUL(1.9) 4.20m(3.2)
8 749 Gallant, Tanya Prince Edward Is 4.68m 4.56m 0.4
4.44m(2.6) 4.50m(1.4) 4.56m(0.4) 2.43m(3.0) 4.50m(2.3) 4.54m(2.8)
9 659 Oakley, Sarah NF & Lab Command 4.49m 2.9
4.49m(2.9) FOUL(3.2) FOUL(2.9)
10 582 Dziver, Lisa Manitoba/NW Ont 4.44m 3.2
FOUL(2.5) 4.32m(2.7) 4.44m(3.2)
11 655 Gifford, Charlotte NF & Lab Command 4.01m 2.4
FOUL(2.5) 3.94m(2.1) 4.01m(2.4)

Women Triple Jump Female 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: City of Edmonton Transit
Boards placed 11 m and 9 m from sand pit
Meet Record: * 12.41m 1995 Stephany Reid, NB
Nat'l Record: # 12.95m 2001-06-30 Tabia Charles
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 713 Gittens, Jaime Ontario 11.69m 11.77m -0.5
FOUL(-2.4) FOUL(-1.0) 11.25m(-1.1) 11.18m(0.6) FOUL(+0.0) 11.77m(-0.5)
2 598 Twerdun, Deondra Manitoba/NW Ont 10.79m 1.0
9.87m(-1.0) FOUL(-1.3) FOUL(-0.8) FOUL(-0.2) 10.79m(1.0) FOUL(0.5)
3 595 Richardson, Kim Manitoba/NW Ont 10.95m 10.57m -0.8
10.09m(-0.6) FOUL(-0.5) 9.94m(-1.6) 9.94m(-0.5) 10.30m(-0.6) 10.57m(-0.8)
4 807 Jestadt, Alison Saskatchewan 10.50m 10.35m -2.1
10.09m(+0.0) 10.16m(-0.6) 10.01m(-0.4) 10.35m(-2.1) 10.30m(0.5) FOUL(-0.5)
5 625 Hines, Patricia New Brunswick 10.12m 10.18m +0.0
FOUL(-1.6) 9.54m(-2.7) 9.78m(-1.1) 9.06m(-0.1) 9.94m(-0.1) 10.18m(+0.0)
6 633 Miller, Sara New Brunswick 10.46m 10.13m -0.4
10.11m(-0.6) 9.44m(-1.2) 9.91m(-0.3) 9.75m(-0.1) 10.13m(-0.4) 9.83m(-0.6)
7 749 Gallant, Tanya Prince Edward Is 9.82m 9.56m -0.1
9.43m(-1.2) FOUL(-1.0) FOUL(-2.1) 9.35m(+0.0) FOUL(0.7) 9.56m(-0.1)
8 510 Jordan, Sarah Alberta Northwes 10.06m 9.54m -0.4
9.37m(-1.1) 9.54m(-0.4) PASS(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI) PASS(NWI)

Women Shot Put 4 kg Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Toshiba Business Solutions
Meet Record: * 13.33m 2001 Sultana Frizell, ON
Nat'l Record: # 13.02m 2004-08-08 Kaitlyn Andrews
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 707 Andrews, Kaitlyn Ontario 13.48m 13.19m#
12.80m 12.85m 12.87m 13.08m FOUL 13.19m
2 502 Carias, Rigel Alberta Northwes 11.26m 11.19m
11.06m 10.70m FOUL 11.19m 10.89m 10.55m
3 801 Climm, Sarah Saskatchewan 9.85m 10.82m
9.99m 10.42m 10.46m 10.24m 10.82m 10.82m
4 768 Breton-Dumont, Myr Province de Québ 10.79m
10.70m 10.23m 9.76m 10.65m 10.53m 10.79m
5 678 Larade, Nicole Nova Scotiat/NU 11.13m 10.75m
10.37m 10.75m 10.49m 10.51m FOUL 10.61m
6 767 Boudreau, Isabelle Province de Québ 10.45m
10.38m FOUL 10.45m 10.25m FOUL FOUL
7 676 Fleet, Jenny Nova Scotiat/NU 11.14m 10.32m
8.27m 9.21m 10.17m 10.13m 10.32m 9.50m
8 622 Gallant, Jolaine New Brunswick 10.55m 9.80m
FOUL 9.80m 9.75m 9.27m 9.31m FOUL
9 804 Enderson, Jackie Saskatchewan 9.85m 9.45m
8.42m 8.97m 9.45m
10 518 Steacy, Heather Alberta Northwes 10.52m 9.26m
8.33m 9.26m 8.80m
11 591 Mackie, Kristen Manitoba/NW Ont 9.11m 9.11m
9.00m 9.11m 8.99m

Women Discus Throw 1 kg Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Deerland Farm Equipment Ltd
Meet Record: * 43.47m 2001 Sultana Frizell, ON
Nat'l Record: # 39.48m 2002-06-01 Catrina Chisholm, 1k
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 707 Andrews, Kaitlyn Ontario 43.55m 42.81m#
39.80m 36.56m 40.92m 40.33m 36.98m 42.81m
2 768 Breton-Dumont, Myr Province de Québ 41.45m#
31.82m 38.56m 37.67m FOUL 35.57m 41.45m
3 767 Boudreau, Isabelle Province de Québ 36.36m
32.79m 33.12m 36.11m 36.36m 35.33m FOUL
4 678 Larade, Nicole Nova Scotiat/NU 36.02m 34.77m
31.01m 31.62m 33.69m 34.77m 32.56m 31.21m
5 801 Climm, Sarah Saskatchewan 27.53m 34.13m
29.45m 32.64m 33.43m 29.68m 34.13m 27.67m
6 553 Ter Laak, Lara British Columbia 37.61m 32.14m
31.02m FOUL 31.37m FOUL 31.31m 32.14m
7 804 Enderson, Jackie Saskatchewan 27.53m 29.18m
26.56m 27.31m FOUL 24.95m 28.00m 29.18m
8 721 Mullen, Maggie Ontario 28.96m 28.28m
27.57m 25.87m 28.28m FOUL FOUL 22.40m
9 502 Carias, Rigel Alberta Northwes 29.89m 27.29m
25.68m 26.71m 27.29m
10 591 Mackie, Kristen Manitoba/NW Ont 30.80m 23.98m
FOUL 21.21m 23.98m
11 622 Gallant, Jolaine New Brunswick 28.88m 23.82m
FOUL 23.82m 23.07m
-- 514 Mills, Whitney Alberta Northwes 25.92m FOUL
FOUL FOUL FOUL

Women Hammer Throw 4kg Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Circle T Lines (1984) Ltd.
Meet Record: * 56.15m 2004 Rochelle Kokayko, British Columbia
Nat'l Record: # 56.15m 2004-08-08 Rochelle Kokayko, 4k
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 518 Steacy, Heather Alberta Northwes 49.18m 50.65m
41.06m FOUL FOUL FOUL 50.50m 50.65m
2 553 Ter Laak, Lara British Columbia 43.61m 42.87m
41.83m FOUL 42.87m FOUL FOUL 37.71m
3 768 Breton-Dumont, Myr Province de Québ 42.46m
41.23m FOUL FOUL 42.46m FOUL FOUL
4 801 Climm, Sarah Saskatchewan 42.13m 41.25m
37.47m 38.09m 40.56m 39.37m 41.25m FOUL
5 540 Hansen, Kayley British Columbia 45.07m 40.93m
FOUL FOUL 35.62m 40.93m FOUL 40.33m
6 804 Enderson, Jackie Saskatchewan 42.13m 28.46m
25.58m FOUL FOUL 28.46m FOUL FOUL

Women Javelin Throw 600g Female 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Royal Canadian Legion, Alberta/Northwest Territories
Meet Record: * 45.16m 1986 Isabelle Surprenant, QC
Nat'l Record: # 42.25m 2003-06-22 Elaine Dumas
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 539 Gleadle, Elizabeth British Columbia 50.53m 45.89m*
45.56m 44.77m 43.18m 45.89m 41.97m FOUL
2 721 Mullen, Maggie Ontario 40.45m 39.53m
39.53m 37.25m FOUL 37.03m 35.17m 33.90m
3 778 Lackey, Meredith Province de Québ 37.66m
34.20m 34.83m 30.80m 36.25m 37.66m 33.28m
4 670 Bussey, Jessica Nova Scotiat/NU 36.00m 35.42m
32.13m 34.57m 33.18m 31.83m 35.35m 35.42m
5 630 Manuel, Emilie New Brunswick 37.45m 34.37m
30.82m 31.31m 33.92m 31.14m 29.51m 34.37m
6 514 Mills, Whitney Alberta Northwes 34.53m 28.95m
27.57m 28.81m FOUL 28.95m 27.45m 25.07m
7 591 Mackie, Kristen Manitoba/NW Ont 33.18m 26.12m
FOUL FOUL 21.05m FOUL FOUL 26.12m
8 595 Richardson, Kim Manitoba/NW Ont 27.49m 24.96m
19.53m 21.57m 24.96m 24.55m FOUL PASS
9 518 Steacy, Heather Alberta Northwes 26.44m 19.94m
19.78m 18.96m 19.94m

Women Heptathlon Female 17 and Under
=========================================================================
Meet Record: * 4822 1999 Farrah Kohorst, BC/YK
Nat'l Record: # 4744 2001-07-15 Janine Polischuk
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 708 Bethune, Adrienne Ontario 4463 4396
2 503 Climenhaga, Angela Alberta Northwes 3662 3782
3 781 Renaud, Esther Province de Québ 3735
4 545 Nestman, Jenna British Columbia 4269 3597
5 505 Field, Jennine Alberta Northwes 3646 3594
6 799 Breker, Nicole Saskatchewan 3554

Men 100 Metre Dash Male 15 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 10.80 1983 Michael Charles, ON
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 575 Parker, Keynan British Columbia 11.29 11.19Q 1.0 1
2 746 Stanford, Carlisle Ontario 11.27 11.24Q 1.4 2
3 735 Farrier, Dushane Ontario 11.13 11.39Q 1.0 1
4 817 Buhr, Chris Saskatchewan 11.61 11.43Q 1.4 2
5 526 Crosswhite, Matthe Alberta Northwes 11.10 11.48q 1.4 2
6 793 Momoh, Aloaye Province de Québ 11.57q 1.4 2
7 611 Stewart, Reynaud Manitoba/NW Ont 11.71q 1.0 1
8 646 Mallet, Mathieu New Brunswick 11.90 11.73q 1.4 2
9 612 Walford, David Manitoba/NW Ont 11.79 11.77 1.4 2
9 642 Gallant, Jason New Brunswick 12.00 11.77 1.0 1
11 704 Veinot, Cameron Nova Scotiat/NU 11.75 11.89 1.0 1
12 524 Cooknell, Jason Alberta Northwes 11.70 11.91 1.0 1
13 821 Harris, Rylan Saskatchewan 11.91 11.94 1.0 1
14 788 Fugere, David Province de Québ 11.98 12.06 1.0 1
15 757 MacAdam, Ben Prince Edward Is 12.24 12.29 1.4 2
16 662 Antle, Shane NF & Lab Command 12.86 1.4 2

Men 100 Metre Dash Male 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 10.80 1983 Michael Charles, ON
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 735 Farrier, Dushane Ontario 11.39 11.01 4.6 0087
2 746 Stanford, Carlisle Ontario 11.24 J11.01 4.6 0099
3 575 Parker, Keynan British Columbia 11.19 11.12 4.6
4 793 Momoh, Aloaye Province de Québ 11.57 11.41 4.6
4 526 Crosswhite, Matthe Alberta Northwes 11.48 11.41 4.6
6 817 Buhr, Chris Saskatchewan 11.43 11.42 4.6
7 611 Stewart, Reynaud Manitoba/NW Ont 11.71 11.64 4.6
8 646 Mallet, Mathieu New Brunswick 11.73 11.67 4.6

Men 200 Metre Dash Male 15 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 21.90 1985 Brad McQuaig, AB/NT
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 746 Stanford, Carlisle Ontario 22.46 23.44Q -0.4 3
2 526 Crosswhite, Matthe Alberta Northwes 23.19 23.60Q -1.9 1
3 611 Stewart, Reynaud Manitoba/NW Ont 24.02 24.09Q -0.1 2
4 793 Momoh, Aloaye Province de Québ 23.87Q -1.9 1
5 575 Parker, Keynan British Columbia 23.00 24.13Q -0.1 2
6 817 Buhr, Chris Saskatchewan 24.24 24.26Q -0.4 3
7 612 Walford, David Manitoba/NW Ont 24.30 24.25q -1.9 1
8 735 Farrier, Dushane Ontario 23.30 24.29q -1.9 1
9 704 Veinot, Cameron Nova Scotiat/NU 24.26 24.46 -1.9 1
10 646 Mallet, Mathieu New Brunswick 28.00 24.75 -0.1 2
11 756 Hill, Danny Prince Edward Is 26.50 24.82 -0.1 2
12 642 Gallant, Jason New Brunswick 28.00 24.85 -1.9 1
13 788 Fugere, David Province de Québ 24.25 24.89 -0.4 3
14 757 MacAdam, Ben Prince Edward Is 24.83 25.03 -0.4 3
15 821 Harris, Rylan Saskatchewan 24.51 25.30 -0.1 2
16 662 Antle, Shane NF & Lab Command 26.93 -0.4 3

Men 200 Metre Dash Male 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 21.90 1985 Brad McQuaig, AB/NT
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 746 Stanford, Carlisle Ontario 23.44 22.57 -0.2
2 526 Crosswhite, Matthe Alberta Northwes 23.60 22.97 -0.2
3 575 Parker, Keynan British Columbia 24.13 23.19 -0.2
4 735 Farrier, Dushane Ontario 24.29 23.46 -0.2
5 793 Momoh, Aloaye Province de Québ 23.87 23.61 -0.2
6 817 Buhr, Chris Saskatchewan 24.26 23.64 -0.2
7 612 Walford, David Manitoba/NW Ont 24.25 23.97 -0.2
8 611 Stewart, Reynaud Manitoba/NW Ont 24.09 24.21 -0.2

Men 400 Metre Dash Male 15 and Under
============================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Branch 150
Meet Record: * 50.26 1987 Joihn Dumont, AB/NT
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 526 Crosswhite, Matthe Alberta Northwes 51.66 1
2 560 Chester, Ryan British Columbia 51.33 51.77 2
3 734 Dhaqane, Mohammed Ontario 50.84 52.49 2
4 817 Buhr, Chris Saskatchewan 52.97 1
5 738 Gibbons, Jeremy Ontario 51.82 53.93 2
6 756 Hill, Danny Prince Edward Is 58.30 54.39 1
7 695 Hatt, Nathan Nova Scotiat/NU 57.16 54.47 1
8 604 Jansen, Thomas Manitoba/NW Ont 54.29 54.71 2
9 788 Fugere, David Province de Québ 53.97 54.93 2
10 696 Hirtle, Justin Nova Scotiat/NU 55.78 1
11 762 Wotton, Alex Prince Edward Is 55.83 56.19 2
12 537 Vermillion, Ryan Alberta Northwes 56.48 56.29 2
13 664 Lévêque, Alexander NF & Lab Command 57.57 1
14 651 Stuart, James New Brunswick 1:02.02 1:01.02 1

Men 800 Metre Run Male 15 and Under
============================================================================
Sponsor: The Muscle Therapists Massage Therapy
Meet Record: * 1:54.43 1989 Kevin Sullivan, ON
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 734 Dhaqane, Mohammed Ontario 1:59.58 2:01.23 2
2 698 Leroux, Adam Nova Scotiat/NU 2:06.95 2:01.82 2
3 565 Hanscombe, Oren British Columbia 2:04.02 2:02.60 2
4 561 Clark, James British Columbia 2:02.28 2:03.18 2
5 528 Majock, Nyial Alberta Northwes 2:06.83 2:05.46 2
6 696 Hirtle, Justin Nova Scotiat/NU 2:10.14 2:05.55 1
7 537 Vermillion, Ryan Alberta Northwes 2:08.15 2:06.07 1
8 798 Rivard-Bernard, Si Province de Québ 2:06.14 2:06.88 2
9 603 Hill, Thomas Manitoba/NW Ont 2:08.00 2:07.89 1
10 635 Arsenault, Nichola New Brunswick 2:14.00 2:14.57 1
11 604 Jansen, Thomas Manitoba/NW Ont 2:05.00 2:16.25 2
12 664 Lévêque, Alexander NF & Lab Command 2:21.74 1
13 651 Stuart, James New Brunswick 2:16.09 2:22.89 1

Men 1500 Metre Run Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Willy Doyle - In Memoriam
Meet Record: * 3:59.74 1989 Kevin Sullivan, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 699 MacGillivray, Jack Nova Scotiat/NU 4:09.10 4:07.38
2 636 Britt, Barry New Brunswick 4:14.00 4:11.48
3 528 Majock, Nyial Alberta Northwes 4:20.30 4:12.57
4 561 Clark, James British Columbia 4:11.92 4:12.77
5 742 Milks, Kyle Ontario 4:09.81 4:13.82
6 698 Leroux, Adam Nova Scotiat/NU 4:24.57 4:16.78
7 523 Carias, Deneb Alberta Northwes 4:19.23 4:20.26
8 798 Rivard-Bernard, Si Province de Québ 4:20.25 4:22.48
9 639 Cleghorn, Jonathan New Brunswick 4:22.00 4:25.25
10 565 Hanscombe, Oren British Columbia 4:15.08 4:26.46
11 603 Hill, Thomas Manitoba/NW Ont 4:29.00 4:28.76
12 665 O'Grady, Patrick NF & Lab Command 4:31.91

Men 3000 Metre Run Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Ladies' Auxiliary
Meet Record: * 8:47.13 1983 Scott Faulds, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 699 MacGillivray, Jack Nova Scotiat/NU 9:22.18 9:02.64
2 636 Britt, Barry New Brunswick 9:12.00 9:03.93
3 528 Majock, Nyial Alberta Northwes 9:14.52 9:06.02
4 561 Clark, James British Columbia 9:14.84 9:17.54
5 523 Carias, Deneb Alberta Northwes 9:19.34 9:17.81
6 742 Milks, Kyle Ontario 9:20.48 9:31.21
7 694 Greenlaw, Marcus Nova Scotiat/NU 9:27.87 9:31.85
8 639 Cleghorn, Jonathan New Brunswick 9:30.00 9:34.99
9 665 O'Grady, Patrick NF & Lab Command 9:47.18
-- 603 Hill, Thomas Manitoba/NW Ont 10:06.00 DNF

Men 100 Metre Hurdles .91m Male 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: Capital City Savings & Credit Union Limited
Distance to 1st hurdle 13m; spacing 8.5m
Meet Record: * 13.73 1990 Jason Brumley, ON
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 791 Leveille, Simon Province de Québ 13.98 13.91 1.8
2 816 Arndt, Andrew Saskatchewan 15.11 14.04 1.8
3 787 Chevrette-Belisle, Province de Québ 14.13 14.25 1.8
4 729 Ambrose, Asa Ontario 14.36 14.41 1.8
5 825 Siemens, Mark Saskatchewan 15.56 15.48 1.8
-- 701 Rosenberg, Brandon Nova Scotiat/NU 15.59 DNF 1.8

Men 300 Metre Hurdles .84m Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: River Ridge Golf and Country Club
Distance to 1st hurdle 50m; spacing 35m
Meet Record: * 40.27 2000 Cameron Sahadath, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 560 Chester, Ryan British Columbia 38.94 39.30*
2 738 Gibbons, Jeremy Ontario 40.87 40.43
3 787 Chevrette-Belisle, Province de Québ 41.15 41.43
4 791 Leveille, Simon Province de Québ 40.05 41.89
5 816 Arndt, Andrew Saskatchewan 43.91 42.63
6 825 Siemens, Mark Saskatchewan 44.58 45.41
-- 562 Dosanjh, Gurinder British Columbia 44.03 DNF

Men 4x100 Metre Relay Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Chemco Electric
Meet Record: * 43.30 1985 Alberta/Northwest Territories, AB/NT
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Saskatchewan 'A' 46.19
1) 816 Arndt, Andrew 2) 825 Siemens, Mark
3) 817 Buhr, Chris 4) 821 Harris, Rylan
2 British Columbia/Yukon 'A' 46.58
1) 575 Parker, Keynan 2) 560 Chester, Ryan
3) 565 Hanscombe, Oren 4) 558 Burleigh, Kris
3 Province de Québec 'A' 46.82
1) 788 Fugere, David 2) 791 Leveille, Simon
3) 787 Chevrette-Belisle, Hubert 4) 793 Momoh, Aloaye
4 Nova Scotia/Nunavut 'A' 47.39
1) 701 Rosenberg, Brandon 2) 704 Veinot, Cameron
3) 696 Hirtle, Justin 4) 695 Hatt, Nathan
5 Manitoba/Northwest Ontario 'A' 48.67
1) 611 Stewart, Reynaud 2) 612 Walford, David
3) 604 Jansen, Thomas 4) 603 Hill, Thomas
6 Alberta Northwest Territories 'A' 49.09
1) 524 Cooknell, Jason 2) 528 Majock, Nyial
3) 537 Vermillion, Ryan 4) 526 Crosswhite, Matthew
7 New Brunswick 'A' 49.51
1) 636 Britt, Barry 2) 642 Gallant, Jason
3) 646 Mallet, Mathieu 4) 650 Sharkie, Patrick
-- Ontario 'A' 46.00 DQ
1) 735 Farrier, Dushane 2) 746 Stanford, Carlisle
3) 738 Gibbons, Jeremy 4) 729 Ambrose, Asa

Men 1600 Sprint Medley Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: ATCO
Meet Record: * 3:36.69 1998 Ontario, ON
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Ontario 'A' 3:43.00 3:44.07
1) 734 Dhaqane, Mohammed 2) 735 Farrier, Dushane
3) 746 Stanford, Carlisle 4) 742 Milks, Kyle
2 Nova Scotia/Nunavut 'A' 3:51.64
1) 695 Hatt, Nathan 2) 701 Rosenberg, Brandon
3) 704 Veinot, Cameron 4) 699 MacGillivray, Jack
3 New Brunswick 'A' 3:53.73
1) 635 Arsenault, Nicholas 2) 642 Gallant, Jason
3) 646 Mallet, Mathieu 4) 636 Britt, Barry
4 Province de Québec 'A' 3:55.33
1) 788 Fugere, David 2) 791 Leveille, Simon
3) 793 Momoh, Aloaye 4) 798 Rivard-Bernard, Simon
5 Manitoba/Northwest Ontario 'A' 4:02.75
1) 604 Jansen, Thomas 2) 612 Walford, David
3) 611 Stewart, Reynaud 4) 603 Hill, Thomas
6 Saskatchewan 'A' 4:32.04
1) 825 Siemens, Mark 2) 816 Arndt, Andrew
3) 821 Harris, Rylan 4) 817 Buhr, Chris

Men High Jump Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Pepsi Cola
Start Ht 1.40m +5cm until 3 athletes
Meet Record: * 1.96m 1986 Alex Zaliaokas, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 791 Leveille, Simon Province de Québ 1.95m 1.85m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
P P O O O XO XXX
2 745 Smith, Adrian Ontario 1.83m 1.80m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
O O O O O XXX
3 609 Rodewald, Lucas Manitoba/NW Ont 1.85m J1.80m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
P P O O XXO XXX
4 566 Hawkins, Sam British Columbia 1.75m 1.75m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
O O O XO XXX
5 701 Rosenberg, Brandon Nova Scotiat/NU 1.75m J1.75m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
O P O XXO XXX
6 695 Hatt, Nathan Nova Scotiat/NU 1.73m 1.60m
1.60 1.65 1.70
O P XXX

Men Long Jump Male 15 and Under
==============================================================================
Sponsor: Saville Centre, University of Alberta
Meet Record: * 6.63m 2004 Jeremy Yang, Ontario
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 793 Momoh, Aloaye Province de Québ 6.14m 1.7
FOUL(3.2) 5.99m(1.5) 6.14m(1.7) FOUL(2.1) FOUL(2.3) 5.86m(1.4)
2 733 Dennis, Nathan Ontario 6.50m 6.07m 2.5
5.88m(2.7) 6.07m(2.5) 5.36m(2.5) 4.98m(2.6)
3 701 Rosenberg, Brandon Nova Scotiat/NU 5.98m 5.99m 2.0
FOUL(2.3) FOUL(1.9) 5.99m(2.0) FOUL(2.0) 5.71m(1.2) FOUL(3.9)
4 609 Rodewald, Lucas Manitoba/NW Ont 5.79m 3.1
5.47m(3.6) 5.40m(1.6) 5.79m(3.1) 5.78m(2.4) FOUL(2.8) 5.70m(2.3)
5 825 Siemens, Mark Saskatchewan 6.04m 5.75m 3.3
5.75m(3.3) 5.68m(2.9) 5.50m(1.0) 5.41m(1.9) 5.51m(3.3) FOUL(1.9)
6 664 Lévêque, Alexander NF & Lab Command 5.73m 1.8
5.52m(3.6) 5.44m(2.9) 5.73m(1.8) 5.57m(2.3) 5.65m(2.9) FOUL(2.6)
7 612 Walford, David Manitoba/NW Ont 5.75m 5.70m 1.1
5.54m(2.9) 5.59m(2.4) 5.70m(1.1) 5.51m(2.4) 5.64m(3.1) 5.64m(2.5)
8 816 Arndt, Andrew Saskatchewan 5.63m 5.67m 1.8
5.67m(1.8) 5.44m(2.5) 5.27m(3.5) 5.40m(2.5) 5.39m(2.3) 5.49m(3.4)
9 695 Hatt, Nathan Nova Scotiat/NU 5.37m 5.30m 2.7
5.30m(2.7) 5.18m(2.3) 4.90m(1.4)
10 524 Cooknell, Jason Alberta Northwes 5.80m 5.16m 1.8
FOUL(2.5) 5.02m(2.9) 5.16m(1.8)
11 662 Antle, Shane NF & Lab Command 5.11m 2.5
4.86m(2.7) 4.90m(1.5) 5.11m(2.5)
12 635 Arsenault, Nichola New Brunswick 5.09m 4.97m 1.9
4.97m(1.9) 4.96m(3.0) 4.86m(2.6)

Men Shot Put 4 kg Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Toshiba Business Solutions
Meet Record: * 19.02m 2001 Kyle Helf, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 577 Taylor, Angus British Columbia 15.74m 16.11m
15.14m 15.19m 15.52m 15.63m FOUL 16.11m
2 730 Collins, Wiley Ontario 15.22m 15.14m
15.14m 15.08m 15.03m FOUL FOUL FOUL
3 822 Jones, Taylor Saskatchewan 14.07m
13.69m FOUL 14.07m FOUL 12.80m 13.06m
4 558 Burleigh, Kris British Columbia 13.54m 13.29m
FOUL FOUL 13.17m 12.99m 13.10m 13.29m
5 533 Rauwerda, Kenny Alberta Northwes 12.45m 12.69m
12.24m 12.22m 12.38m 12.60m 12.12m 12.69m
6 797 Richard, Marc-Andr Province de Québ 12.19m
11.62m 12.19m 11.85m 11.03m 11.40m 12.13m
7 650 Sharkie, Patrick New Brunswick 8.10m 11.55m
11.22m 11.28m 11.49m 11.55m 11.44m 11.38m
8 645 Lavoie, Stéphane New Brunswick 10.16m 11.46m
FOUL 11.25m 11.46m FOUL 11.02m FOUL

Men Discus Throw 1 kg Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Deerland Farm Equipment Ltd
Meet Record: * 58.70m 2001 Kyle Helf, ON
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 577 Taylor, Angus British Columbia 50.89m 53.75m
47.78m 46.40m 53.75m 50.52m 52.75m 51.88m
2 730 Collins, Wiley Ontario 51.71m 51.04m
FOUL 47.58m FOUL FOUL FOUL 51.04m
3 797 Richard, Marc-Andr Province de Québ 42.94m
42.94m 42.83m 39.51m FOUL 38.49m 42.16m
4 533 Rauwerda, Kenny Alberta Northwes 44.13m 42.04m
38.87m FOUL 39.36m 39.56m 35.36m 42.04m
5 645 Lavoie, Stéphane New Brunswick 36.22m 37.30m
32.13m FOUL 37.30m FOUL FOUL FOUL
-- 562 Dosanjh, Gurinder British Columbia 48.79m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL

Men Javelin Throw 600g Male 15 and Under
=========================================================================
Sponsor: Royal Canadian Legion, Alberta/Northwest Territories
Meet Record: * 60.70m 2004 Jared Baird, Nova Scotia
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 558 Burleigh, Kris British Columbia 55.88m 54.66m
52.12m 54.66m FOUL FOUL FOUL 52.43m
2 730 Collins, Wiley Ontario 51.18m 54.42m
47.20m FOUL 48.21m 46.94m 50.57m 54.42m
3 533 Rauwerda, Kenny Alberta Northwes 48.48m 51.05m
46.91m 51.05m 48.32m 47.63m 48.79m 45.00m
4 797 Richard, Marc-Andr Province de Québ 49.89m
49.89m 49.04m 46.38m 44.53m 48.54m 49.89m
5 822 Jones, Taylor Saskatchewan 42.38m
FOUL FOUL 41.06m 41.69m 38.01m 42.38m
6 568 Holt, Curtis British Columbia 48.31m 42.12m
42.12m 39.34m FOUL FOUL 37.91m FOUL
7 650 Sharkie, Patrick New Brunswick 37.30m
FOUL FOUL 37.30m FOUL FOUL 34.14m

Men 100 Metre Dash Male 17 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 10.50 1982 Courtney Brown, MAN
Nat'l Record: # 10.54 2002-05-30 Hank Palmer/David Pedneault 03-06-18
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 786 Charest, Jonathan Province de Québ 10.67 10.98Q 0.7 2
2 573 Murray, Leo British Columbia 11.01 11.11Q 0.7 1
3 794 Okorie, Royal Province de Québ 11.07 11.14Q 0.7 2
4 693 Foote, Mason Nova Scotiat/NU 11.20 11.16Q 0.7 1
5 563 Farrell, Leon British Columbia 11.02 11.18q 0.7 1
6 605 Labbe, Nathan Manitoba/NW Ont 11.35 11.33q 0.7 2
7 534 Reddy, Julian Alberta Northwes 11.12 11.39q 0.7 2
8 669 White, David NF & Lab Command 11.50q 0.7 2
9 691 Campbell, Jonathan Nova Scotiat/NU 11.34 11.67 0.7 2
10 818 Gardiner, Mitchell Saskatchewan 11.63 11.70 0.7 1
11 828 Unruh, Tyson Saskatchewan 11.61 11.72 0.7 1
11 647 Milbury, Glendon New Brunswick 12.06 11.72 0.7 2
13 666 Short, Richard NF & Lab Command 11.95 0.7 1
14 760 Moores, Tyler Prince Edward Is 12.12 11.98 0.7 2

Men 100 Metre Dash Male 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: Vimy Ridge Academy
Meet Record: * 10.50 1982 Courtney Brown, MAN
Nat'l Record: # 10.54 2002-05-30 Hank Palmer/David Pedneault 03-06-18
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 786 Charest, Jonathan Province de Québ 10.98 10.79 2.9
2 573 Murray, Leo British Columbia 11.11 11.03 2.9
3 534 Reddy, Julian Alberta Northwes 11.39 11.11 2.9
4 693 Foote, Mason Nova Scotiat/NU 11.16 11.14 2.9
4 794 Okorie, Royal Province de Québ 11.14 11.14 2.9
6 563 Farrell, Leon British Columbia 11.18 11.20 2.9
7 669 White, David NF & Lab Command 11.50 11.31 2.9
8 605 Labbe, Nathan Manitoba/NW Ont 11.33 11.45 2.9

Men 200 Metre Dash Male 17 and Under
=================================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 21.20 1988 Pierre Johann, BC/YK
Nat'l Record: # 21.66 2003-06-08 Cordell Morrison
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 531 O'Gorman, Mitchell Alberta Northwes 21.97 22.36Q -0.5 1
2 786 Charest, Jonathan Province de Québ 21.52 22.52Q -1.1 2
3 563 Farrell, Leon British Columbia 22.39 22.86Q -1.1 2
4 534 Reddy, Julian Alberta Northwes 22.33 22.98Q -0.5 1
5 795 Ouellet-Leveille, Province de Québ 22.75 23.11q -0.5 1
6 740 Johnson, Adam Ontario 22.72 23.12q -1.1 2
7 691 Campbell, Jonathan Nova Scotiat/NU 22.76 23.19q -0.5 1
8 669 White, David NF & Lab Command 23.43q -1.1 2
9 693 Foote, Mason Nova Scotiat/NU 22.91 23.49 -1.1 2
10 828 Unruh, Tyson Saskatchewan 23.98 23.90 -0.5 1
11 647 Milbury, Glendon New Brunswick 23.37 23.98 -1.1 2
12 760 Moores, Tyler Prince Edward Is 25.12 24.17 -1.1 2
13 640 Cormier, Stéphane New Brunswick 24.10 24.40 -0.5 1
14 667 Squires, Michael NF & Lab Command 25.89 -0.5 1
15 610 Savage-Murray, Bra Manitoba/NW Ont 26.53 -0.5 1

Men 200 Metre Dash Male 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: SYSCO Food Services of Edmonton
Meet Record: * 21.20 1988 Pierre Johann, BC/YK
Nat'l Record: # 21.66 2003-06-08 Cordell Morrison
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 531 O'Gorman, Mitchell Alberta Northwes 22.36 22.36 -2.4
2 786 Charest, Jonathan Province de Québ 22.52 22.39 -2.4
3 563 Farrell, Leon British Columbia 22.86 22.75 -2.4
4 534 Reddy, Julian Alberta Northwes 22.98 23.07 -2.4
5 795 Ouellet-Leveille, Province de Québ 23.11 23.39 -2.4
6 691 Campbell, Jonathan Nova Scotiat/NU 23.19 23.54 -2.4
-- 740 Johnson, Adam Ontario 23.12 DNF -2.4

Men 400 Metre Dash Male 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Branch 150
Meet Record: * 47.64 1995 Shane Niemi, BC/YK
Nat'l Record: # 48.66 2004-06-05 Kevin Lim
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 786 Charest, Jonathan Province de Québ 48.65 49.10 2
1 569 Lim, Kevin British Columbia 48.29 J49.37 2
2 824 Senick, Joel Saskatchewan 51.74 J49.97 2
3 740 Johnson, Adam Ontario 50.05 J50.33 2
4 691 Campbell, Jonathan Nova Scotiat/NU 50.67 J51.07 2
5 522 Bays, Duncan Alberta Northwes 50.78 J51.27 2
6 697 Leger, Craig Nova Scotiat/NU 51.66 J51.76 2
7 796 Paquet, Olivier Province de Québ 50.42 J51.78 2
8 641 Doiron, Jean-Marc New Brunswick 53.28 J52.35 1
9 640 Cormier, Stéphane New Brunswick 53.40 J52.69 1
10 669 White, David NF & Lab Command J53.17 1
11 532 Page, Mackenzie Alberta Northwes 53.55 J54.14 1
12 758 MacDonald, Rory Prince Edward Is 55.22 J55.32 1
13 761 Powers, Tyler Prince Edward Is 56.50 J58.07 1

Men 800 Metre Run Male 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Peak Sport Therapy
Meet Record: * 1:51.44 1999 Erik Sproll, MAN
Nat'l Record: # 1:51.55 2004-06-13 Ryan Finn
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 790 Lavoie, Olivier Province de Québ 1:54.97 1:55.98 2
2 564 Gordon, Chris British Columbia 1:54.99 1:56.29 2
3 535 Russell, Ryan Alberta Northwes 1:57.72 1:56.44 2
4 532 Page, Mackenzie Alberta Northwes 1:58.91 1:57.89 2
5 743 Moore, David Ontario 1:56.21 1:58.02 2
6 700 McCarron, Lee Nova Scotiat/NU 1:57.97 1:58.20 2
7 641 Doiron, Jean-Marc New Brunswick 1:59.08 1:59.85 2
8 703 Tramble, Dean Nova Scotiat/NU 2:02.29 2:02.00 1
9 824 Senick, Joel Saskatchewan 2:00.57 2:02.79 1
10 652 Van Drecht, Reid New Brunswick 2:05.04 2:02.96 1
11 758 MacDonald, Rory Prince Edward Is 2:08.30 2:03.93 1
12 607 Motluk, Lyle Manitoba/NW Ont 2:04.18 2:05.47 1
13 668 Walsh, Bradley NF & Lab Command 2:12.34 1

Men 1500 Metre Run Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Willy Doyle - In Memoriam
Meet Record: * 3:52.67 1999 Ryan Hayden, BC/YK
Nat'l Record: # 3:50.93 2003-06-20 Michael Woods
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 572 Marpole-Bird, Just British Columbia 3:47.40 3:57.76
2 706 Winslow, Robert Nova Scotiat/NU 3:58.02 3:59.32
3 700 McCarron, Lee Nova Scotiat/NU 4:04.18 4:00.25
4 564 Gordon, Chris British Columbia 3:59.52 4:02.51
5 732 Davidson, Mark Ontario 3:59.88 4:03.68
6 846 Soucy, Philippe Province de Québ 4:06.76 4:03.72
7 743 Moore, David Ontario 4:03.11 4:03.89
8 535 Russell, Ryan Alberta Northwes 4:06.00 4:06.22
9 529 Monds, Jevin Alberta Northwes 4:10.70 4:07.37
10 784 Bernard, Olivier Province de Québ 4:07.29 4:12.68
11 823 Mitchell, Robert Saskatchewan 4:25.11 4:15.03
12 607 Motluk, Lyle Manitoba/NW Ont 4:18.00 4:17.65
13 637 Brown, David New Brunswick 4:19.74
14 755 Doucette, Ryan Prince Edward Is 4:19.00 4:24.94
15 638 Carrier, Mike New Brunswick 4:15.00 4:26.57

Men 3000 Metre Run Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Strathcona Legion Ladies' Auxiliary
Meet Record: * 8:36.10 1984 Steve Conwell, AB/NT
Nat'l Record: # 8:16.37 2003-07-20 Michael Woods
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 706 Winslow, Robert Nova Scotiat/NU 8:55.67 8:37.76
2 732 Davidson, Mark Ontario 8:51.15 8:45.56
3 692 Flynn, Sebastian Nova Scotiat/NU 9:09.16 8:45.67
4 784 Bernard, Olivier Province de Québ 8:49.60 8:46.89
5 846 Soucy, Philippe Province de Québ 8:52.82 8:53.88
6 527 deLange, Owen Alberta Northwes 9:10.54 9:00.39
7 576 Rosser, Brenden British Columbia 8:59.00 9:04.46
8 606 Miller, Greg Manitoba/NW Ont 9:20.54 9:13.19
9 663 Brockerville, Ryan NF & Lab Command 9:26.72
10 755 Doucette, Ryan Prince Edward Is 9:29.00 9:32.92
11 637 Brown, David New Brunswick 9:33.59
12 643 Kilisli, Ali New Brunswick 9:33.10 9:49.19
-- 536 Theriault, Madison Alberta Northwes DNF

Men 110 Metre Hurdles .91m Male 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: River Ridge Golf and Country Club
Distance to 1st hurdle 13.72m; spacing 9.14m
Meet Record: * 13.98 2002 Cameron Sahadath, ON
Nat'l Record: # 13.59 1999-07-16 Paul Whitty
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 736 Fawcett, Tyler Ontario 14.41 14.52 1.2
2 525 Cordoza, Matthew Alberta Northwes 15.32 15.43 1.2
3 827 Trowell, Nathan Saskatchewan 15.63 15.54 1.2
4 602 Fehr, Brendyn Manitoba/NW Ont 15.96 1.2
5 601 Arndt, Philip Manitoba/NW Ont 19.32 1.2

Men 400 Metre Hurdles Male 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Ron Rivard - In Memoriam
Distance to 1st hurdle 45m; spacing 35m
Meet Record: * 53.02 1998 Josh Guggenheimer, BC/YK
Nat'l Record: # 53.39 2003-07-10 Quinton Gamble
Name Year Team Seed Finals H#
============================================================================
1 789 Jones, Blake Province de Québ 55.28 54.95 2
2 736 Fawcett, Tyler Ontario 56.10 56.31 2
3 574 Newbert, Joel British Columbia 56.18 56.82 2
4 522 Bays, Duncan Alberta Northwes 57.09 57.22 2
5 697 Leger, Craig Nova Scotiat/NU 57.81 57.26 2
6 530 Nishiyama, Michael Alberta Northwes 58.51 1
7 827 Trowell, Nathan Saskatchewan 1:01.23 59.00 1
8 602 Fehr, Brendyn Manitoba/NW Ont 1:03.91 1
-- 795 Ouellet-Leveille, Province de Québ 56.32 DQ 2 Rule 162.7

Men 2000 Metre Steeplechase Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Sobey's
Height 91.4cm
New event 2004
Meet Record: * 6:00.35 2004 Joseph Brunsting, Ontario
Nat'l Record: # 5:44.23 2003-07-13 Chris Winter
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 790 Lavoie, Olivier Province de Québ 6:02.00 6:13.66
2 536 Theriault, Madison Alberta Northwes 6:23.30 6:15.44
3 663 Brockerville, Ryan NF & Lab Command 6:23.87
4 529 Monds, Jevin Alberta Northwes 6:28.69 6:31.93
5 606 Miller, Greg Manitoba/NW Ont 6:50.00 6:39.59
6 652 Van Drecht, Reid New Brunswick 6:44.57 6:45.10
7 648 Murdock, Keith New Brunswick 6:52.18 6:46.33
8 668 Walsh, Bradley NF & Lab Command 7:17.28

Men 4x100 Metre Relay Male 17 and Under
============================================================================
Sponsor: Chemco Electric
Meet Record: * 41.80 1985 , AB/NT
Team Seed Finals H#
============================================================================
1 Province de Québec 'A' 41.94 1
1) 794 Okorie, Royal 2) 795 Ouellet-Leveille, Clement
3) 786 Charest, Jonathan 4) 789 Jones, Blake
2 British Columbia/Yukon 'A' 42.57 1
1) 573 Murray, Leo 2) 574 Newbert, Joel
3) 563 Farrell, Leon 4) 569 Lim, Kevin
3 Alberta Northwest Territories 'A' 43.50 2
1) 531 O'Gorman, Mitchell 2) 534 Reddy, Julian
3) 522 Bays, Duncan 4) 525 Cordoza, Matthew
4 Ontario 'A' 46.00 44.34 2
1) 736 Fawcett, Tyler 2) 740 Johnson, Adam
3) 731 Daabous, James 4) 739 Huey, Brad
5 Nova Scotia/Nunavut 'A' 44.81 2
1) 697 Leger, Craig 2) 693 Foote, Mason
3) 705 Williams, John 4) 691 Campbell, Jonathan
6 Saskatchewan 'A' 45.19 1
1) 827 Trowell, Nathan 2) 828 Unruh, Tyson
3) 824 Senick, Joel 4) 819 Glazer, Drew
7 New Brunswick 'A' 47.53 1
1) 640 Cormier, Stéphane 2) 641 Doiron, Jean-Marc
3) 647 Milbury, Glendon 4) 644 Landry, Pierre
8 Manitoba/Northwest Ontario 'A' 49.37 2
1) 602 Fehr, Brendyn 2) 605 Labbe, Nathan
3) 610 Savage-Murray, Brandyn 4) 613 Waterhouse, Travis

Men 4x400 Metre Relay Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: R & T Electric
Meet Record: * 3:18.57 1999 , BC/YK
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Province de Québec 'A' 3:27.51
1) 796 Paquet, Olivier 2) 795 Ouellet-Leveille, Clement
3) 789 Jones, Blake 4) 786 Charest, Jonathan
2 Saskatchewan 'A' 3:28.01
1) 823 Mitchell, Robert 2) 828 Unruh, Tyson
3) 826 Trefiak, Brent 4) 824 Senick, Joel
3 Alberta Northwest Territories 'A' 3:29.74
1) 532 Page, Mackenzie 2) 522 Bays, Duncan
3) 535 Russell, Ryan 4) 530 Nishiyama, Michael
4 Nova Scotia/Nunavut 'A' 3:30.77
1) 705 Williams, John 2) 703 Tramble, Dean
3) 697 Leger, Craig 4) 691 Campbell, Jonathan
5 New Brunswick 'A' 3:36.97
1) 640 Cormier, Stéphane 2) 641 Doiron, Jean-Marc
3) 648 Murdock, Keith 4) 637 Brown, David
6 Manitoba/Northwest Ontario 'A' 3:47.68
1) 605 Labbe, Nathan 2) 602 Fehr, Brendyn
3) 607 Motluk, Lyle 4) 606 Miller, Greg
7 Newfoundland Labrador Command 'A' 4:19.30
1) 666 Short, Richard 2) 668 Walsh, Bradley
3) 663 Brockerville, Ryan 4) 669 White, David
-- British Columbia/Yukon 'A' DQ Rule 170.13
1) 574 Newbert, Joel 2) 564 Gordon, Chris
3) 572 Marpole-Bird, Justin 4) 569 Lim, Kevin

Men High Jump Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Pepsi Cola
Start Ht 1.50m +5cm until 3 athletes
Meet Record: * 2.15m 1982 Alain Metullis, QC
Nat'l Record: # 2.12m Michael Mason
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 739 Huey, Brad Ontario 2.05m 1.92m
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.92 2.00
P P P P P P P O P O XXX
2 570 Little, Paul British Columbia 1.95m 1.85m
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
P P P P P P O O XXX
3 525 Cordoza, Matthew Alberta Northwes 1.94m 1.80m
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
P P P P P P XO XXX
4 530 Nishiyama, Michael Alberta Northwes 1.85m 1.75m
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
P P P O O O XXX
5 601 Arndt, Philip Manitoba/NW Ont 1.70m
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
O O O O XO XXX
6 610 Savage-Murray, Bra Manitoba/NW Ont 1.70m 1.65m
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
O O O O XXX

Men Pole Vault Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Circle T Lines (1984) Ltd.
Start Ht: 3.00 m +10cm to 4.00m; +5 after 4.00m
Meet Record: * 4.80m 2001 David Foley, QC
Nat'l Record: # 5.00m 2001-07-15 David Foley
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 737 Garratt, Phillip Ontario 4.40m 4.30m
4.00 4.10 4.15 4.20 4.25 4.30 4.45
XO P XXO P P O XXX
2 522 Bays, Duncan Alberta Northwes 3.35m 3.20m
2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40
O P O P O XO P XXX

Men Long Jump Male 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: Saville Centre, University of Alberta
Meet Record: * 7.25m 1994 Shane Niemi, BC/YK
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 605 Labbe, Nathan Manitoba/NW Ont 7.00m 6.67m 0.6
6.67m(0.6) FOUL(0.6) 6.18m(1.1) FOUL(+0.0) 6.42m(1.6) FOUL(2.2)
2 754 Bernard, Anthony Prince Edward Is 6.42m 6.59m +0.0
FOUL(0.6) FOUL(0.9) 6.51m(1.2) FOUL(0.9) 6.59m(+0.0) FOUL(2.2)
3 744 Smart, Evan Ontario 6.44m 6.39m 1.9
6.24m(1.1) FOUL(0.6) FOUL(0.9) 6.10m(1.3) FOUL(0.8) 6.39m(1.9)
4 796 Paquet, Olivier Province de Québ 6.66m 6.30m 1.1
FOUL(1.2) FOUL(0.6) 6.23m(+0.0) 6.24m(1.7) FOUL(1.1) 6.30m(1.1)
5 794 Okorie, Royal Province de Québ 6.41m 6.27m 0.9
6.27m(0.9) 6.13m(1.1) 6.10m(0.9) FOUL(1.3) 6.09m(0.9) FOUL(2.1)
6 826 Trefiak, Brent Saskatchewan 6.38m 6.15m 1.3
5.15m(0.6) 5.56m(+0.0) 6.05m(1.2) 5.88m(1.0) 6.15m(1.3) FOUL(1.0)
7 573 Murray, Leo British Columbia 6.90m 6.14m 0.7
FOUL(1.1) FOUL(-0.6) 6.14m(0.7) FOUL(1.3) FOUL(1.2) FOUL(1.2)
8 847 Sokolenko, Stan Nova Scotiat/NU 6.15m 5.91m 0.9
5.79m(1.2) 5.33m(-0.6) 5.91m(0.9) 5.27m(1.5) 5.83m(1.0) PASS(NWI)
9 525 Cordoza, Matthew Alberta Northwes 5.82m 5.88m 1.3
5.03m(0.7) FOUL(0.9) 5.88m(1.3)
10 644 Landry, Pierre New Brunswick 6.12m 5.77m 1.5
FOUL(-0.6) 5.77m(1.5) FOUL(1.0)
11 530 Nishiyama, Michael Alberta Northwes 5.50m 5.65m 0.9
5.65m(0.9) 5.47m(+0.0) 5.04m(+0.0)
12 818 Gardiner, Mitchell Saskatchewan 6.14m 5.62m 0.8
FOUL(0.9) 5.62m(0.8) FOUL(0.8)
13 666 Short, Richard NF & Lab Command 5.58m +0.0
5.58m(+0.0) 5.26m(0.6) FOUL(1.4)
14 613 Waterhouse, Travis Manitoba/NW Ont 5.45m 5.35m 0.9
5.35m(0.9) 5.18m(+0.0) 5.30m(1.0)
15 667 Squires, Michael NF & Lab Command 5.22m +0.0
5.22m(+0.0) 5.05m(1.1) 5.22m(1.5)

Men Triple Jump Male 17 and Under
==============================================================================
Sponsor: City of Edmonton Transit
Boards placed 13m and 11m from sand pit
Meet Record: * 14.84m 1992 Adrian Woodley, ON
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 759 McCormack, Kurt Prince Edward Is 13.69m 14.10m 2.3
13.93m(2.8) 13.95m(2.2) 13.85m(2.2) 13.76m(2.3) 14.03m(1.9) 14.10m(2.3)
2 605 Labbe, Nathan Manitoba/NW Ont 13.60m 1.7
FOUL(2.1) 12.67m(3.6) 13.48m(2.1) 13.60m(1.7) 11.53m(2.6) PASS(NWI)
3 693 Foote, Mason Nova Scotiat/NU 12.67m 13.14m 2.0
12.15m(1.1) 12.12m(3.0) 13.14m(2.0) FOUL(1.6) 12.65m(1.1) 12.97m(0.1)
4 754 Bernard, Anthony Prince Edward Is 13.34m 13.03m 4.2
12.82m(2.8) 13.03m(4.2) FOUL(4.7) FOUL(2.5) FOUL(2.9) FOUL(1.8)
5 826 Trefiak, Brent Saskatchewan 12.35m 12.81m 2.2
12.23m(2.0) 12.30m(3.5) 12.19m(1.9) 12.73m(1.7) 12.65m(2.7) 12.81m(2.2)
6 823 Mitchell, Robert Saskatchewan 12.65m 12.47m 1.5
12.16m(3.6) 12.18m(2.5) 12.42m(3.3) 12.23m(1.1) 12.36m(1.2) 12.47m(1.5)
7 644 Landry, Pierre New Brunswick 11.70m 12.29m 3.2
11.64m(1.8) FOUL(0.7) 12.25m(2.3) FOUL(1.0) 12.29m(3.2) 11.80m(0.5)
8 847 Sokolenko, Stan Nova Scotiat/NU 12.75m 12.04m 1.1
11.78m(0.7) 12.04m(1.1) 11.78m(1.5) 11.78m(2.3) 11.65m(5.5) FOUL(0.6)
9 744 Smart, Evan Ontario 12.15m 12.02m 1.2
11.94m(2.8) 11.95m(4.0) 12.02m(1.2)
10 613 Waterhouse, Travis Manitoba/NW Ont 10.95m 11.18m 1.6
11.18m(1.6) 10.25m(1.1) 10.47m(2.8)

Men Shot Put 5 kg Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Toshiba Business Solutions
Meet Record: * 18.92m 2002 Kyle Helf, ON
Nat'l Record: # 20.89m 2003-08-03 Kyle Helf, 5k
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 820 Greif, Justin Saskatchewan 16.90m
15.18m 16.90m FOUL 16.57m 15.99m 16.52m
2 741 Kieffer, Dustin Ontario 16.45m 16.40m
15.56m FOUL 16.40m FOUL 15.85m FOUL
3 571 Malone, Aaron British Columbia 16.11m 16.01m
FOUL FOUL 16.01m 15.12m 15.55m 15.57m
4 690 Baird, Jared Nova Scotiat/NU 13.34m 13.69m
12.97m 13.69m FOUL 12.91m FOUL FOUL
5 702 Stewart, Devan Nova Scotiat/NU 15.12m 13.33m
12.69m 12.51m 13.03m 13.19m 13.33m 13.12m
6 601 Arndt, Philip Manitoba/NW Ont 10.53m
9.36m 10.05m 10.09m 10.53m 10.33m 10.50m
7 785 Castonguay, Marc-A Province de Québ 9.84m
9.17m 9.84m 9.72m 9.33m 9.74m 9.56m

Men Discus Throw 1.5 kg Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Deerland Farm Equipment Ltd
Meet Record: * 54.13m 2002 Kyle Helf, ON
Nat'l Record: # 57.94m 2003-08-03 Kyle Helf, 1.5k
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 820 Greif, Justin Saskatchewan 52.11m
49.36m FOUL FOUL FOUL 52.11m FOUL
2 567 Henderson, Trey British Columbia 47.67m 47.81m
46.31m 47.81m 47.01m FOUL 44.93m FOUL
3 571 Malone, Aaron British Columbia 46.74m 45.82m
45.82m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
4 741 Kieffer, Dustin Ontario 47.35m 43.79m
40.02m FOUL 37.15m 43.79m FOUL FOUL
5 826 Trefiak, Brent Saskatchewan 43.20m 43.75m
39.74m FOUL 40.50m 43.75m 41.90m 42.48m
6 690 Baird, Jared Nova Scotiat/NU 38.54m 39.23m
FOUL 36.64m 39.23m FOUL 34.35m FOUL
7 785 Castonguay, Marc-A Province de Québ 35.17m
FOUL 32.93m FOUL 33.83m FOUL 35.17m
8 702 Stewart, Devan Nova Scotiat/NU 38.60m 33.38m
31.23m FOUL FOUL FOUL FOUL 33.38m

Men Hammer Throw 5kg Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Circle T Lines (1984) Ltd.
Meet Record: * 70.22m 1998 Dylan Armstrong, BC/YK
Nat'l Record: # 63.40m 2001-07-04 Jim Steacy, 5k
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 567 Henderson, Trey British Columbia 62.27m 65.53m#
FOUL 60.78m 64.26m 65.53m 64.62m FOUL
2 571 Malone, Aaron British Columbia 54.45m 56.90m
56.17m FOUL FOUL 55.18m 56.90m FOUL
3 820 Greif, Justin Saskatchewan 55.03m
51.49m 54.77m FOUL FOUL FOUL 55.03m
4 741 Kieffer, Dustin Ontario 59.15m 54.40m
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL 54.40m

Men Javelin Throw 700g Male 17 and Under
=========================================================================
Sponsor: Royal Canadian Legion, Alberta/Northwest Territories
Meet Record: * 68.29m 2004 Curtis Moss, BC/YK
Nat'l Record: # 75.99m 1999-07-16 Trevor Snyder
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 690 Baird, Jared Nova Scotiat/NU 54.72m 61.91m
61.91m 61.21m 58.63m 59.19m PASS 61.83m
2 731 Daabous, James Ontario 57.43m 58.79m
FOUL 58.56m 58.79m 57.58m FOUL 51.77m
3 823 Mitchell, Robert Saskatchewan 41.26m 50.39m
47.29m 48.54m 50.39m FOUL 42.07m 48.38m
4 785 Castonguay, Marc-A Province de Québ 50.29m
50.29m 49.02m FOUL FOUL 50.06m 46.10m
5 613 Waterhouse, Travis Manitoba/NW Ont 53.72m 48.61m
FOUL 41.29m 45.68m 48.61m 45.89m FOUL

Men Octathlon Male 17 and Under
=========================================================================
Meet Record: * 5587 2004 Stefan Amason, Manitoba
Nat'l Record: # 5809 2001-07-13 Jamie Adjetey
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 559 Chenery, Mark British Columbia 6173 5279
2 600 Arndt, Alex Manitoba/NW Ont 4544
3 819 Glazer, Drew Saskatchewan 4463

Mixed 4x100 Metre Relay CSG Exhibit.
=========================================================================
CSG TEAM EXHIBITION ONLY
Team Seed Finals
=========================================================================
1 Alberta Canada Summer Games 'C' 41.39
1) 842 Payne, Dan 2) 843 Rosenke, Adam
3) 837 Adams, Ryan 4) 838 Barnett, Brian
2 Alberta Canada Summer Games 'A' 47.75
1) 832 Gruber, Diana 2) 836 Sullivan, Deanna 1
3) 833 Jeremy, Melissa 4) 834 McMillan, Aimee


Women Heptathlon Female 17 and Under
Points 100H HJ SP 200 Day1 LJ JT 800
------------------------------------------------------------------------------------------
1 Bethune, Adrienne 15.03 1.48m 8.88m 25.80 5.41m 28.34m 2:40.35
Ontario w: +0.0 w: 0.7 w: 1.5
4396 (838) (599) (456) (815) 2708 (674) (445) (569)
----------------------------------------------------------------------
2 Climenhaga, Angela 16.12 1.42m 8.49m 28.66 4.75m 28.64m 2:38.14
Alberta Northwest T w: +0.0 w: 0.7 w: 1.7
3782 (700) (534) (431) (580) 2245 (492) (451) (594)
----------------------------------------------------------------------
3 Renaud, Esther 17.47 1.48m 7.55m 27.23 4.92m 26.88m 2:39.99
Province de Québec w: +0.0 w: 0.7 w: 2.9
3735 (544) (599) (370) (693) 2206 (538) (418) (573)
----------------------------------------------------------------------
4 Nestman, Jenna 15.49 1.45m 8.72m 27.70 4.85m FOUL 2:34.86
British Columbia/Yu w: +0.0 w: 0.7 w: 1.5
3597 (778) (566) (446) (655) 2445 (519) (0) (633)
----------------------------------------------------------------------
5 Field, Jennine 17.00 1.42m 6.65m 27.26 4.54m 20.66m 2:27.67
Alberta Northwest T w: +0.0 w: 0.7 w: -0.6
3594 (596) (534) (313) (690) 2133 (438) (301) (722)
----------------------------------------------------------------------
6 Breker, Nicole 16.47 1.42m 8.54m 28.38 4.90m 24.25m 2:53.62
Saskatchewan w: +0.0 w: 0.7 w: 1.7
3554 (658) (534) (434) (601) 2227 (532) (368) (427)
----------------------------------------------------------------------


Men Octathlon Male 17 and Under
Points 100 LJ SP 400 Day1 110H HJ JT 1000
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Chenery, Mark 11.52 6.39m 11.87m 54.70 15.17 1.77m 51.84m 3:06.65
British Columbia/Yukon w: 0.5 w: 2.4 w: -0.1
5279 (748) (673) (599) (611) 2631 (829) (602) (616) (601)
---------------------------------------------------------------------------------
2 Arndt, Alex 11.88 5.48m 14.10m 55.99 19.21 1.80m 41.58m 3:07.52
Manitoba/Northwest Ontario w: 0.5 w: 1.2 w: -0.1
4544 (675) (477) (734) (560) 2446 (414) (627) (465) (592)
---------------------------------------------------------------------------------
3 Glazer, Drew 11.99 6.03m 10.24m 55.42 17.17 1.74m 30.46m 3:01.93
Saskatchewan w: 0.5 w: +0.0 w: -0.1
4463 (653) (593) (500) (582) 2328 (607) (577) (306) (645)
---------------------------------------------------------------------------------

User Comments

  • Currently, there are no comments.