• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Atlantic Outdoor Champs

Lower Sackville, NS
July 29-30th, 2006

Licensed to Chebucto Athletics         Hy-Tek's Meet Manager 7/30/2006 03:40 PM

Atlantic Championships 2006 - 7/29/2006 to 7/30/2006
Metropolitan Field, Sackville N.S.
Results

Women 13 & Under 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Wright, Rachael CNLL 15.89 -2.1
2 Beiswanger, Kari CHE 17.32 -2.1
3 MacNeil, Erin CHE 17.82 -2.1

Women 14-15 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jones, Nikkia Unattached 13.19Q -2.2 1
2 Blois, Juliana TTC 13.38Q -2.0 2
3 Arsenault, Emily South East Athle 13.96Q -2.2 1
4 Britt, Chelsea Saint John Track 14.21Q -2.0 2
5 MacEachern, Maggie Unattached 14.37Q -2.2 1
6 Kerr, Laura Fredericton Fast 14.41Q -2.0 2
7 White, Leah Fredericton Fast 14.42q -2.2 1
8 McDonald, Rachelle Saint John Track 14.74q -2.2 1
9 Sobey, Kaitlyn Prince Edward Is 15.28 -2.0 2

Women 14-15 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Jones, Nikkia Unattached 13.07 -2.1
2 Blois, Juliana TTC 13.26 -2.1
3 Arsenault, Emily South East Athle 13.65 -2.1
4 Britt, Chelsea Saint John Track 14.07 -2.1
5 Kerr, Laura Fredericton Fast 14.10 -2.1
6 White, Leah Fredericton Fast 14.22 -2.1
7 MacEachern, Maggie Unattached 14.42 -2.1
8 McDonald, Rachelle Saint John Track 14.46 -2.1

Women 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Walter, Marissa Unattached 13.22Q -2.7
2 Pink, Emma Unattached 13.23Q -2.7
3 Riley, Natalie FLTC 13.54q -2.7
4 Mallais, Alexa-Maude Peninsule Acadie 13.59q -2.7
5 Gifford, Charlotte Newfoundland and 14.39q -2.7

Women 16-17 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Walter, Marissa Unattached 13.12 -2.5
2 Pink, Emma Unattached 13.35 -2.5
3 Riley, Natalie FLTC 13.43 -2.5
4 Mallais, Alexa-Maude Peninsule Acadie 13.48 -2.5
5 Gifford, Charlotte Newfoundland and 14.41 -2.5

Women 18-99 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Sobey, Susan Prince Edward Is 12.75q -1.8
2 Howatt, Allison FLTC 12.79q -1.8
3 Sobey, Stephanie Prince Edward Is 13.38q -1.8
4 Miller, Sara South East Athle 13.58q -1.8
5 Porter, Sarah Newfoundland and 14.18q -1.8

Women 14-15 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Jones, Nikkia Unattached 27.38 -0.9 2
2 Gaudet, Ciera Prince Edward Is 27.68 -0.9 2
3 Blois, Juliana TTC 27.70 -0.9 2
4 Arsenault, Emily South East Athle 27.83 -0.9 2
5 Britt, Chelsea Saint John Track 28.40 -0.9 2
6 Kerr, Laura Fredericton Fast 28.73 -0.6 1
7 Boswell, Megan Prince Edward Is 28.75 -0.9 2
8 White, Leah Fredericton Fast 29.53 -0.6 1
9 Gosselin, Anne-Marie Elite Club Athle 29.76 -0.6 1
10 McDonald, Rachelle Saint John Track 30.08 -0.6 1
11 Bourgeois, Genevieve Bleu et Or 30.93 -0.6 1
12 Guimond, Mylene Elite Club Athle 31.48 -0.6 1

Women 16-17 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Walter, Marissa Unattached 26.77 -2.4 2
2 Pink, Emma Unattached 26.86 -2.4 2
3 Riley, Natalie FLTC 27.32 -2.4 2
4 Mallais, Alexa-Maude Peninsule Acadie 27.88 -1.2 1
5 Avery, Mandy CHE 27.94 -1.2 1
6 Brown, Jenifer Newfoundland and 28.58 -1.2 1
7 Bursey, Jennifer FLTC 28.65 -1.2 1

Women 18-99 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Howatt, Allison FLTC 26.52 -2.1
2 Sobey, Susan Prince Edward Is 27.00 -2.1
3 Sobey, Stephanie Prince Edward Is 28.63 -2.1
4 Battcock, Allison Newfoundland and 28.86 -2.1
5 Barbour, Courtney Newfoundland and 31.45 -2.1

Women 13 & Under 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Beiswanger, Kari CHE 1:24.58
2 Deveau, Bridget CHE 1:26.11
3 Bethune, Brianna CHE 1:31.02

Women 14-15 400 Meter Run
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Pitman, Jennifer Unattached 1:02.23 2
2 Gaudet, Ciera Prince Edward Is 1:02.32 1
3 Kerr, Laura Fredericton Fast 1:02.86 2
4 Hawkes, Morgan Fredericton Fast 1:02.87 2
5 Boswell, Megan Prince Edward Is 1:05.82 2
6 White, Leah Fredericton Fast 1:06.74 1
7 Barton, Becky Motley Crew 1:06.85 2
8 Bourgeois, Genevieve Bleu et Or 1:07.48 2
9 Regan, Taylor Dartmouth Athlet 1:07.60 1
10 Guimond, Mylene Elite Club Athle 1:11.14 1
11 Gallagher, Paige Dartmouth Athlet 1:15.53 1

Women 16-17 400 Meter Run
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Frost, Lydia Charlotte Track 59.28 2
2 Frost, Nadine Charlotte Track 59.88 2
3 Letourneau, Allison AE 59.98 2
4 Hart, Catherine Unattached 1:01.33 2
5 Avery, Mandy CHE 1:03.88 2
6 Brown, Jenifer Newfoundland and 1:03.97 2
7 Walter, Marissa Unattached 1:04.41 1
8 King, Katherine Dartmouth Athlet 1:04.62 2
9 Coady, Rebecca AE 1:04.76 1
9 Englehutt, Laura Dartmouth Athlet 1:04.76 2
11 Anderson, Tory Antigonish Track 1:05.13 1
12 Regan, Flynn Dartmouth Athlet 1:05.90 1
13 Sharpe, Chatherine AE 1:06.44 1
14 Leroux, Emi Dartmouth Athlet 1:09.58 1

Women 18-99 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Belliveau, Jessica Unattached 59.89
2 Battcock, Allison Newfoundland and 1:03.09
3 Roy, Dominique Dartmouth Athlet 1:03.25
4 Walsh, Brenna Dartmouth Athlet 1:07.61
5 Barbour, Courtney Newfoundland and 1:08.93
6 Burgess, Caroline Dartmouth Athlet 1:09.27

Women 14-15 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Deveau, Sarah CHE 2:24.05
2 Hawkes, Morgan Fredericton Fast 2:28.47
3 Regan, Taylor Dartmouth Athlet 2:31.96
4 MacNeil, Beth Dartmouth Athlet 2:47.90
5 Gallagher, Paige Dartmouth Athlet 2:49.18

Women 16-17 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Frost, Lydia Charlotte Track 2:15.59
2 Frost, Nadine Charlotte Track 2:15.70
3 Letourneau, Allison AE 2:17.45
4 Englehutt, Laura Dartmouth Athlet 2:21.12
5 Anderson, Tory Antigonish Track 2:24.82
6 Regan, Flynn Dartmouth Athlet 2:25.08
7 King, Katherine Dartmouth Athlet 2:31.58
8 Leroux, Emi Dartmouth Athlet 2:32.77
9 MacNeil, Erin Dartmouth Athlet 2:32.78
10 Bates, Bree Dartmouth Athlet 2:35.83
11 Sharpe, Chatherine AE 2:38.44

Women 18-99 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Marshall, Joelle HW 2:20.74
2 Roy, Dominique Dartmouth Athlet 2:22.24
3 MacDonald, Kelly Prince Edward Is 2:25.68
4 Walsh, Brenna Dartmouth Athlet 2:33.20
5 MacDonald, Paula Prince Edward Is 2:35.97
6 Barbour, Courtney Newfoundland and 2:39.67
7 Burgess, Caroline Dartmouth Athlet 2:43.37

Women 13 & Under 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Avery, Brittany CHE 5:57.84
2 Deveau, Bridget CHE 6:28.80
3 Bethune, Brianna CHE 6:53.83

Women 14-15 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 MacArthur, Britany AE 4:58.53
2 Lockehart, Jocelyn New Brunswick Le 4:59.53
3 Deveau, Sarah CHE 5:16.45
4 Langly, Tristan CNLL 5:18.35
5 Barton, Becky Motley Crew 5:25.57
6 Hart, Kathleen Unattached 5:41.18

Women 16-17 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Frost, Lydia Charlotte Track 4:51.35
2 Frost, Nadine Charlotte Track 4:51.43
3 Anderson, Tory Antigonish Track 5:01.14
4 Chisholm, Ashley Antigonish Track 5:12.92
5 Miller, Katie South East Athle 5:22.88

Women 18-99 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Bartlett, Amanda Unattached 5:05.27
2 MacDonald, Kelly Prince Edward Is 5:10.50
3 MacDonald, Paula Prince Edward Is 5:30.69

Women 14-15 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 MacArthur, Britany AE 10:54.53
2 Lockehart, Jocelyn New Brunswick Le 11:06.71
3 Langly, Tristan CNLL 11:07.83
4 Barton, Becky Motley Crew 11:38.53
5 Hart, Kathleen Unattached 12:24.11

Women 16-17 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Chisholm, Ashley Antigonish Track 11:13.23
2 Miller, Katie South East Athle 11:28.98

Women 18-99 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Hammond, Denita Motley Crew 11:01.31

Women 14-15 80 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Gosselin, Anne-Marie Elite Club Athle 14.34 -2.4
2 Fanning, Samantha CNLL 14.74 -2.4

Women 16-17 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Maessen, Laura CHE 17.65 -1.5
2 Bursey, Jennifer FLTC 18.12 -1.5

Women 18-99 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Kimberley, Erikka Newfoundland and 18.08 -1.5
2 Porter, Sarah Newfoundland and 18.60 -1.5

Women 14-15 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Gosselin, Anne-Marie Elite Club Athle 51.42
2 Fanning, Samantha CNLL 54.93
3 MacMicheals, Maggie CNLL 58.04
4 Guimond, Mylene Elite Club Athle 59.76

Women 16-17 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Brown, Jenifer Newfoundland and 1:11.74
2 Coady, Rebecca AE 1:12.65
3 Sharpe, Chatherine AE 1:16.78

Women 18-99 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Belliveau, Jessica Unattached 1:05.62
2 Stirling, Jan CHE 1:05.84

Women 16-17 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Coady, Rebecca AE 7:12.38

Women 18-99 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Belliveau, Jessica Unattached 7:15.94

Women 99 & Under 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 NS midget women 'A' 51.17
1) Blois, Juliana 2) Pitman, Jennifer
3) Boyle, Rachel 4) Jones, Nikkia
2 NS juvenile women 'A' 51.53
1) Pink, Emma 2) Walter, Marissa
3) Letourneau, Allison 4) Anderson, Tory
3 NB midget women 'B' 53.45
1) Hawkes, Morgan 2) Chamberland, Jessica
3) Lockehart, Jocelyn 4) Gosselin, Anne-Marie
4 Newfoundland and Labrador 'A' 55.40
1) Gifford, Charlotte 2) Battcock, Allison
3) Kimberley, Erikka 4) Porter, Sarah
5 NB midget women 'A' 56.57
1) Kerr, Laura 2) Britt, Chelsea
3) Arsenault, Emily 4) McDonald, Rachelle
6 NB juvenile women 'A' 57.81
1) Mallais, Alexa-Maude 2) Duguay, Joelle-Andree
3) Hines, Trish 4) Riley, Natalie
7 New Brunswick Legion 'A' 59.02
1) Frost, Lydia 2) Johnson, Paryse
3) Miller, Katie 4) Frost, Nadine

Women 16-99 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 New Brunswick Legion 'A' 4:11.99
1) Riley, Natalie 2) Miller, Katie
3) Frost, Nadine 4) Frost, Lydia
2 NS juvenile women 'A' 4:17.22
1) Coady, Rebecca 2) Anderson, Tory
3) Walter, Marissa 4) Letourneau, Allison

Women 13 & Under High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Wright, Rachael CNLL 1.25m
2 Beiswanger, Kari CHE 1.15m
3 Deveau, Bridget CHE 0.95m

Women 14-15 High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 MacEachern, Maggie Unattached 1.50m
2 Ehler, Cassie CTC 1.45m
2 Pitman, Jennifer Unattached 1.45m

Women 16-17 High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Maessen, Laura CHE 1.70m

Women 18-99 High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 MacDaniel, Emma CHE 1.45m

Women 13 & Under Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Avery, Brittany CHE 3.65m NWI
2 Beiswanger, Kari CHE 3.13m NWI
3 Wright, Rachael CNLL 2.94m NWI
4 Bethune, Brianna CHE 2.71m NWI
5 MacNeil, Erin CHE 2.60m NWI

Women 14-15 Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Blois, Juliana TTC 5.00m 3.6
2 Boyle, Rachel Unattached 4.59m 3.8
3 McDonald, Rachelle Saint John Track 4.38m 2.7
4 Sobey, Kaitlyn Prince Edward Is 3.32m 1.9

Women 16-17 Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Morse, Katrina Annapolis Valley 4.58m 3.5
2 Avery, Mandy CHE 4.56m 3.6
3 Gifford, Charlotte Newfoundland and 4.56m 4.3
4 Landry, Stephanie Elite Club Athle 4.41m 2.8
5 Duguay, Joelle-Andree New Brunswick Le 4.38m 5.0
6 Hines, Trish South East Athle 4.25m 2.6

Women 18-99 Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Miller, Sara South East Athle 5.05m 1.8
2 Kimberley, Erikka Newfoundland and 4.62m 2.3
3 MacDaniel, Emma CHE 4.33m 2.6
4 Richard, Christine Elite Club Athle 4.02m 0.6

Women 14-15 Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Boyle, Rachel Unattached 10.35m 3.5
2 Blois, Juliana TTC 10.28m 3.4

Women 16-17 Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Hudson, Pam Prince Edward Is 9.92m 3.2
2 Hines, Trish South East Athle 9.87m 1.7
3 Gallant, Tanya Prince Edward Is 9.82m 1.8
4 Duguay, Joelle-Andree New Brunswick Le 9.52m 2.7
5 Landry, Stephanie Elite Club Athle 9.40m 2.8
6 Gifford, Charlotte Newfoundland and 8.75m 2.0

Women 18-99 Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Miller, Sara South East Athle 10.82m 3.7
2 Kimberley, Erikka Newfoundland and 9.39m 2.0

Women 13 & Under Shot Put 3kg
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Millman, Sarah CNLL 6.82m

Women 14-15 Shot Put
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Whalen, Chelsea Unattached 11.79m
2 Chamberland, Jessica South East Athle 11.53m
3 Mourant, Stephanie Elite Club Athle 8.31m
4 Somers, Julia Prince Edward Is 7.38m

Women 16-17 Shot Put
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Maessen, Laura CHE 8.24m
2 Bursey, Jennifer FLTC 6.98m

Women 18-99 Shot Put
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Larade, Nicole LAU 11.54m
2 Richard, Lynne Elite Club Athle 9.64m
3 MacDonald, Elizabeth Oromocto Track C 9.24m

Women 13 & Under Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
9 Millman, Sarah CNLL 13.91m

Women 14-15 Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Duinker, Abbey Annapolis Valley 28.31m
2 Caldwell, Alisha LAU 27.95m
3 Chamberland, Jessica South East Athle 27.50m
4 Mourant, Stephanie Elite Club Athle 20.08m

Women 16-17 Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Duinker, Emma CHE 28.94m
2 Mazerolle, France Elite Club Athle 21.26m
3 Johnson, Paryse Elite Club Athle 20.08m
4 Bursey, Jennifer FLTC 19.74m

Women 18-99 Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 MacDonald, Elizabeth Oromocto Track C 34.19m
2 Larade, Nicole LAU 32.53m
3 Richard, Lynne Elite Club Athle 18.80m

Women 14-15 Javelin Throw 600g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Whalen, Chelsea Unattached 26.26m

Women 16-17 Javelin Throw 600g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Bussey, Jessica CTC 39.22m
2 McCurdy, Carolyn Unattached 33.54m
3 Duinker, Emma CHE 33.16m
4 Mazerolle, France Elite Club Athle 27.42m

Women 18-99 Javelin Throw 600g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Best, Kelsey LAU 37.86m

Men 13 & Under 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Wright, Shawn CNLL 14.68 -1.3
2 Millman, Peter CNLL 17.54 -1.3

Men 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Veinot, Cameron AE 12.01q -2.0
2 O'Neill, Mitchell Saint John Track 12.85q -2.0
3 Kroezen, Mike Annapolis Valley 12.96q -2.0
4 Short, William Mariners Athleti 13.05q -2.0
5 Pace, Matt CHE 13.14q -2.0
6 Stuart, Alex South East Athle 13.25q -2.0
7 Davenport, Matthew New Brunswick Le 13.28q -2.0
8 Clark-Kenny, Logan CHE 13.50q -2.0

Men 14-15 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Veinot, Cameron AE 11.95 -1.7
2 O'Neill, Mitchell Saint John Track 12.80 -1.7
3 Davenport, Matthew New Brunswick Le 12.86 -1.7
4 Short, William Mariners Athleti 13.13 -1.7
5 Stuart, Alex South East Athle 13.46 -1.7

Men 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Foote, Mason Annapolis Valley 11.35Q -1.3 2
2 Gallant, Jason New Brunswick Le 11.93Q -0.7 1
3 Archibald, Andrew CHE 11.56Q -1.3 2
4 Baird, Jared CNLL 12.07Q -0.7 1
5 Campbell, Jonathan Unattached 11.78q -1.3 2
6 Floyd, Todd FLTC 12.21q -0.7 1
7 Watts, Simon CHE 12.40q -0.7 1
8 Gagnon, Mathieu South East Athle 12.53q -1.3 2
9 Rosenburg, Brandon CNLL 12.63 -1.3 2
10 Maillet, Marc Elite Club Athle 12.64 -1.3 2

Men 16-17 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Foote, Mason Annapolis Valley 11.29 -1.7
2 Archibald, Andrew CHE 11.44 -1.7
3 Campbell, Jonathan Unattached 11.66 -1.7
4 Gallant, Jason New Brunswick Le 11.93 -1.7
5 Floyd, Todd FLTC 12.22 -1.7
6 Baird, Jared CNLL 12.32 -1.7
7 Gagnon, Mathieu South East Athle 12.42 -1.7

Men 18-99 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Leblanc, Gabe South East Athle 11.70q -1.9 2
2 MacAdam, Gerry Prince Edward Is 11.86q -1.9 1
3 Landry, Pierre Elite Club Athle 12.29q -1.9 1
4 O'Neill, Kevin CHE 12.39q -1.9 1
5 Samms, Matt Unattached 12.51q -1.9 1
6 Short, Richard Mariners Athleti 12.53q -1.9 2
7 Mazerolle, Michel Elite Club Athle 12.60q -1.9 1
8 Savoie, Joey FLTC 12.87q -1.9 2
9 Steffler, Ben Newfoundland and J12.87 -1.9 2

Men 18-99 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Leblanc, Gabe South East Athle 11.55 -1.6
2 Landry, Pierre Elite Club Athle 12.10 -1.6
3 Mazerolle, Michel Elite Club Athle 12.20 -1.6
4 Short, Richard Mariners Athleti 12.34 -1.6
5 O'Neill, Kevin CHE 12.39 -1.6
6 Samms, Matt Unattached 12.44 -1.6

Men 14-15 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Veinot, Cameron AE 24.66 -1.8
2 Kroezen, Mike Annapolis Valley 25.91 -1.8
3 O'Neill, Mitchell Saint John Track 26.50 -1.8
4 Stuart, Alex South East Athle 26.60 -1.8
5 Smith, Spencer Prince Edward Is 27.15 -1.8
6 Clark-Kenny, Logan CHE 27.52 -1.8
7 Pace, Matt CHE 27.62 -1.8
8 Davenport, Matthew New Brunswick Le 30.49 -1.8

Men 16-17 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year Team Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Foote, Mason Annapolis Valley 23.11 -0.6 2
2 Archibald, Andrew CHE 23.58 -0.6 2
3 Williams, John Unattached 23.92 -0.6 2
4 Gallant, Jason New Brunswick Le 24.90 -0.6 2
5 Bouchard, Jason FLTC 24.91 -0.6 2
6 Floyd, Todd FLTC 25.11 -0.6 2
7 MacAdam, Ben Prince Edward Is 25.84 -4.4 1
8 Maillet, Marc Elite Club Athle 26.39 -4.4 1
9 Gagnon, Mathieu South East Athle 27.11 -4.4 1
10 Jamison, Jordan Saint John Track 28.06 -4.4 1
11 Campbell, Mike Saint John Track 29.36 -4.4 1

Men 18-99 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 MacAdam, Gerry Prince Edward Is 23.34 -0.8
2 Lawson, Peter Unattached 23.69 -0.8
3 Cogswell, Seth Unattached 24.22 -0.8
4 Leveque, Phil Newfoundland and 24.55 -0.8
5 Power, Scott Unattached 24.94 -0.8
6 Mazerolle, Michel Elite Club Athle 24.97 -0.8
7 Steffler, Ben Newfoundland and 25.43 -0.8

Men 15 & Under 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Arsenault, Gregoire New Brunswick Le 54.53
2 Smith, Spencer Prince Edward Is 56.31
3 Bethune, Alex CHE 58.67
4 Doucette, Jonah Dartmouth Athlet 1:01.61
5 D'Eon, Gregory Dartmouth Athlet 1:11.61

Men 16-17 400 Meter Run
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Campbell, Jonathan Unattached 49.38 2
2 Williams, John Unattached 51.24 2
3 Archibald, Andrew CHE 52.49 2
4 Leroux, Adam Dartmouth Athlet 52.98 2
5 Tramble, Dean Dartmouth Athlet 53.88 2
6 Foote, Mason Annapolis Valley 54.60 1
7 Leveque, Alex Newfoundland and 55.09 2
8 Arsenault, Nicholas Elite Club Athle 55.67 1
9 Bouchard, Jason FLTC 55.78 2
10 Vaughan, Parker Dartmouth Athlet 56.03 2
11 MacAdam, Ben Prince Edward Is 56.77 1
12 Tramble, Kyle Dartmouth Athlet 57.63 1
13 Little, Nathan CNLL 57.91 1
14 Jamison, Jordan Saint John Track 59.87 1
15 Campbell, Mike Saint John Track 1:00.98 1

Men 18-99 400 Meter Run
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
1 Harris, Geoff TTC 50.26 2
2 Trask, John Dartmouth Athlet 55.08 1
3 Wheeler, Daniel Unattached 56.24 1
4 Power, Scott Unattached 56.58 2
5 Nolan, Matthew Mariners Athleti 57.01 1
6 Cogswell, Seth Unattached 57.69 1
7 Zygmunt, Austin Dartmouth Athlet 57.76 1
8 Samms, Matt Unattached 1:00.26 2

Men 14-15 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Arsenault, Gregoire New Brunswick Le 2:08.89
2 Bergman, Joel CHE 2:11.05
3 Doucette, Jonah Dartmouth Athlet 2:14.80
4 Bethune, Alex CHE 2:23.19
5 Corkum, Lucas Unattached 2:26.84
6 Doucet, Gabriel Elite Club Athle 2:32.05
7 D'Eon, Gregory Dartmouth Athlet 2:34.26

Men 16-17 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Campbell, Jonathan Unattached 1:57.69
2 Leroux, Adam Dartmouth Athlet 1:58.04
3 Tramble, Dean Dartmouth Athlet 1:58.30
4 Vaughan, Parker Dartmouth Athlet 2:05.92
5 Doucette, Ryan Prince Edward Is 2:07.59
6 Mosher, Kyle HW 2:08.12
7 Tramble, Kyle Dartmouth Athlet 2:08.25
8 Arsenault, Nicholas Elite Club Athle 2:09.14
9 Enman, Luke TTC 2:10.91
10 Brown, Dave FLTC 2:12.50
11 Cleghorn, Jon Motley Crew 2:12.51
12 Stuart, James South East Athle 2:20.82
13 Campbell, Mike Saint John Track 2:25.93

Men 18-99 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Addison, Brent CHE 1:58.16
2 Van Drecht, Reid FLTC 1:59.98
3 Gorman, Dan TTC 2:02.04
4 Manley, Jeff Dartmouth Athlet 2:03.72
5 Fisher, Leslie Unattached 2:04.46
6 Trask, John Dartmouth Athlet 2:06.30
7 Lavers, Rob CNLL 2:06.49
8 Zygmunt, Austin Dartmouth Athlet 2:07.97
9 Leroux, Mike Unattached 2:08.78
10 Menzies, Neil Unattached 2:10.64

Men 13 & Under 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Chambers, Dustin Dartmouth Athlet 4:49.25
2 D'Eon, Jason Dartmouth Athlet 5:56.34
3 Millman, Lucas Unattached 6:46.39

Men 14-15 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Greenlaw, Marcus HW 4:23.79
2 Bergman, Joel CHE 4:29.87
3 Jacobs, Mike Motley Crew 4:30.71
4 Murphy, James Motley Crew 4:32.16
5 Bursey, Stephen Newfoundland and 4:40.44
6 Lewis, Daniel CHE 4:47.97
7 Doucet, Gabriel Elite Club Athle 5:14.40

Men 16-17 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Britt, Barry Saint John Track 4:09.85
2 Cleghorn, Jon Motley Crew 4:25.65
3 Brown, Dave FLTC 4:26.52
4 Doucette, Ryan Prince Edward Is 4:27.71
5 O'Grady, Patrick Newfoundland and 4:28.93
6 Enman, Luke TTC 4:41.49
7 Mosher, Kyle HW 4:47.05
8 Stuart, James South East Athle 5:03.55

Men 18-99 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Manley, Jeff Dartmouth Athlet 4:17.03
2 Fisher, Leslie Unattached 4:18.41
3 Kilisli, Ali Saint John Track 4:21.21
4 Gorman, Dan TTC 4:22.15
5 Lavers, Rob CNLL 4:24.54
6 Salter, Blair TTC 4:25.33

Men 14-15 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Greenlaw, Marcus HW 9:18.55
2 Bursey, Stephen Newfoundland and 10:09.19
3 Chambers, Dustin Dartmouth Athlet 10:11.17
4 Lewis, Daniel CHE 10:30.87

Men 16-17 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 O'Grady, Patrick Newfoundland and 9:48.30

Men 18-99 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Robart, Brent Motley Crew 10:18.64
2 Floyd, Tom Saint John Track 12:15.57

Men 15 & Under 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Millman, Peter CNLL 24.13 -2.3

Men 14-15 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Stuart, Alex South East Athle 49.04

Men 16-17 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Jamison, Jordan Saint John Track 1:12.43

Men 18-99 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Van Drecht, Reid FLTC 59.60

Men 99 & Under 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 NS juvenile men 'A' 43.77
1) Archibald, Andrew 2) Baird, Jared
3) Campbell, Jonathan 4) Foote, Mason
2 NB juvenile men 'A' 46.62
1) Floyd, Todd 2) Bouchard, Jason
3) Gagnon, Mathieu 4) Gallant, Jason
3 New Brunswick Legion 'A' 47.49
1) Savoie, Joey 2) Stuart, James
3) Van Drecht, Reid 4) Leblanc, Gabe
4 NB midget men 'A' 49.41
1) Davenport, Matthew 2) O'Neill, Mitchell
3) Stuart, Alex 4) Arsenault, Gregoire
5 Newfoundland and Labrador 'A' 50.50
1) Leveque, Alex 2) Bursey, Stephen
3) Steffler, Ben 4) Leveque, Phil
6 NB juvenile men 'B' 50.61
1) Maillet, Marc 2) Jacobs, Mike
3) Brown, Dave 4) Britt, Barry

Men 16-99 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 NS juvenile men 'A' 3:34.49
1) Tramble, Dean 2) Archibald, Andrew
3) Leroux, Adam 4) Campbell, Jonathan
2 Unattached 'A' 3:42.34
1) Williams, John 2) Wheeler, Daniel
3) Power, Scott 4) Fisher, Leslie
3 Fredricton Legion TC 'A' 3:45.14
1) Arsenault, Nicholas 2) Cleghorn, Jon
3) Van Drecht, Reid 4) Landry, Pierre
4 New Brunswick Legion 'A' 3:46.74
1) Bouchard, Jason 2) Brown, Dave
3) Britt, Barry 4) Gallant, Jason
5 Newfoundland and Labrador 'A' 3:55.14
1) Short, Richard 2) Steffler, Ben
3) Nolan, Matthew 4) Leveque, Alex

Men 13 & Under High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Wright, Shawn CNLL 1.35m

Men 14-15 High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Gillis, James CTC 1.65m
2 Nixon, Jake New Brunswick Le 1.55m

Men 16-17 High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Rosenburg, Brandon CNLL 1.83m
2 Maillet, Marc Elite Club Athle 1.75m
3 Watts, Simon CHE 1.70m

Men 18-99 High Jump
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Short, Richard Mariners Athleti 1.65m

Men 13 & Under Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Wright, Shawn CNLL 4.00m 1.9
2 Millman, Peter CNLL 3.59m 2.1

Men 14-15 Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Short, William Mariners Athleti 4.81m 2.9
2 Nixon, Jake New Brunswick Le 4.29m 5.4
3 Doucet, Gabriel Elite Club Athle 4.17m 1.5

Men 16-17 Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Rosenburg, Brandon CNLL 6.45m 3.8
2 Foote, Mason Annapolis Valley 5.99m 1.4
3 Leveque, Alex Newfoundland and 5.93m 1.4
4 Arsenault, Daniel Prince Edward Is 5.84m 3.6
5 Gagnon, Mathieu South East Athle 5.71m 2.4
6 Morgan, Mike Annapolis Valley 5.11m 1.8

Men 18-99 Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Landry, Pierre Elite Club Athle 6.88m 1.7
2 Bernard, Anthony Prince Edward Is 6.53m 0.5
3 Short, Richard Mariners Athleti 6.09m 1.8
4 Savoie, Joey FLTC 5.82m 3.6
5 Leveque, Phil Newfoundland and 5.70m 3.1

Men 16-17 Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Rosenburg, Brandon CNLL 12.81m -1.8
2 Watts, Simon CHE 12.27m -2.5
3 Leveque, Alex Newfoundland and 11.77m -1.6
4 Morgan, Mike Annapolis Valley 10.99m -3.2

Men 18-99 Triple Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Landry, Pierre Elite Club Athle 12.68m -1.6
2 Leveque, Phil Newfoundland and 11.90m -1.8
3 Savoie, Joey FLTC 11.83m -1.4

Men 14-15 Shot Put 4kg
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Myatt, Geoffrey Unattached 13.44m
2 Bell, Scott New Brunswick Le 11.38m
3 Richard, Kevin Elite Club Athle 11.04m
4 Pace, Matt CHE 10.80m
5 Wright, Edward CNLL 10.32m
6 Davidson, Nick South East Athle 9.83m

Men 16-17 Shot Put 5kg
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Ramey, Garrett Unattached 15.23m
2 Baird, Jared CNLL 13.42m

Men 20-99 Shot Put 16 pounds
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Green, Adam Unattached 10.77m

Men 18-99 Shot Put 6kg
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Stewart, Devan CNLL 11.67m

Men 14-15 Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Myatt, Geoffrey Unattached 40.03m
2 Richard, Kevin Elite Club Athle 33.45m
3 Davenport, Matthew New Brunswick Le 32.78m
4 Bell, Scott New Brunswick Le 29.03m
5 Davidson, Nick South East Athle 28.68m

Men 16-17 Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Baird, Jared CNLL 39.18m
2 Ramey, Garrett Unattached 28.62m

Men 18-99 Discus Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Stewart, Devan CNLL 38.12m
2 Cooper, Louis Unattached 34.24m
3 Green, Adam Unattached 33.41m
4 O'Neill, Kevin CHE 26.17m

Men 13 & Under Javelin Throw 700g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Millman, Peter CNLL 28.03m
2 Wright, Shawn CNLL 25.70m

Men 14-15 Javelin Throw 700g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Nixon, Jake New Brunswick Le 29.60m
2 Richard, Kevin Elite Club Athle 26.40m

Men 16-17 Javelin Throw 700g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Baird, Jared CNLL 54.39m
2 Arsenault, Nicholas Elite Club Athle 41.25m

Men 18-99 Javelin Throw 800g
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Vautour, Justin Elite Club Athle 56.21m
2 Whelan, Nathan Prince Edward Is 42.55m
3 Leblanc, Gabe South East Athle 40.30m
4 O'Neill, Kevin CHE 32.66m

Mixed 13 & Under 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
1 Beiswanger, Kari CHE 33.69 -1.8
2 Millman, Peter CNLL 34.30 -1.8
3 MacNeil, Erin CHE 36.61 -1.8

Mixed 15 & Under 1600 Sprint Medley
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
1 NS midget men 'A' 4:00.21
1) Bergman, Joel 2) Doucette, Jonah
3) Veinot, Cameron 4) Greenlaw, Marcus
2 NB midget men 'A' 4:06.28
1) Arsenault, Gregoire 2) O'Neill, Mitchell
3) Stuart, Alex 4) Leblanc, Gabe
3 NB midget women 'A' 4:30.16
1) Hawkes, Morgan 2) Britt, Chelsea
3) Arsenault, Emily 4) Lockehart, Jocelyn
4 NS midget women 'A' 4:34.61
1) Pitman, Jennifer 2) Jones, Nikkia
3) Blois, Juliana 4) Deveau, Sarah

Mixed 99 & Under Pole Vault
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 O'Neill, Kevin CHE 2.55m
1 MacDaniel, Emma CHE 2.55m

Mixed 14-99 Hammer Throw
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
1 Stewart, Devan CNLL 28.19m
2 Green, Adam Unattached 22.88m

User Comments

  • Currently, there are no comments.