• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

International-conference-of-athletics-excellence

Atlantic Outdoor Track and Field Championships

Oromocto, NB
August 1st, 2009

 
Girls 11 & Under 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Hopper, Rachel Fredericton 16.49 2.4
2 Nickerson, Isabelle Saint John Track 17.05 2.4

Girls 12-13 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Finals
1 Paulsen, Kylie Fast Tracks 13.71 3.1
2 Allen, Heather Fredericton 14.52 3.1


Girls 14-15 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
1 Taplin, Sarah NB Canada Games 12.95Q 1.7 1
2 Collins, Cassandre NS Legion Team 13.03Q 1.5 2
3 Wright, Rachel NS Legion Team 13.32Q 1.7 1
4 Nolan, Jillian Central Nova 13.47Q 1.5 2
5 Chan, Nicole NL Canada Games 13.65q 1.7 1
6 Smith, Kalie Fredericton 13.91q 1.5 2
7 Mulrooney, Jaimee NS Legion Team 13.95q 1.7 1
8 Beiswanger, Kari NS Legion Team 14.02q 1.5 2

Girls 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Collins, Cassandre NS Legion Team 12.80 1.5
2 Taplin, Sarah NB Canada Games 12.81 1.5
3 Wright, Rachel NS Legion Team 13.18 1.5
4 Chan, Nicole NL Canada Games 13.61 1.5
5 Nolan, Jillian Central Nova 13.69 1.5
6 Mulrooney, Jaimee NS Legion Team x13.93 1.5
7 Beiswanger, Kari NS Legion Team x14.02 1.5
Preliminaries
6 Smith, Kalie Fredericton

Girls 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
1 Jones, Nikkia NS Legion Team 12.63Q 1.6 2
2 Baba, Victoria NB Canada Games 12.96Q 1.1 1
3 Boswell, Meghan Pei CG 13.00Q 1.6 2
4 Arsenault, Emily NB Canada Games 13.34Q 1.1 1
5 Chan, Yvonne NL Canada Games 13.49Q 1.6 2
6 Sobey, Kaitlyn Pei CG 13.98Q 1.1 1
7 Bautista, Kathryn NL Canada Games 13.59q 1.6 2

Girls 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jones, Nikkia NS Legion Team 12.56 1.5
2 Boswell, Meghan Pei CG 12.87 1.5
3 Baba, Victoria NB Canada Games 12.90 1.5
4 Arsenault, Emily NB Canada Games 13.16 1.5
5 Chan, Yvonne NL Canada Games 13.54 1.5
6 Bautista, Kathryn NL Canada Games 13.55 1.5
7 Sobey, Kaitlyn Pei CG 13.88 1.5

Girls 5-13 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Allen, Heather Fredericton 31.22q -0.5
2 Sheehan, Vivian Fredericton 34.18q -0.5
3 Hopper, Rachel Fredericton 35.25q -0.5
4 Nickerson, Isabelle Saint John Track 36.62q -0.5

Girls 5-13 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Sheehan, Vivian Fredericton 34.45 -2.4
2 Hopper, Rachel Fredericton 35.23 -2.4
3 Nickerson, Isabelle Saint John Track 37.60 -2.4
Preliminaries
1 Allen, Heather Fredericton

Girls 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
1 Collins, Cassandre NS Legion Team 27.23q -0.8
2 Meech, Jennifer NS Legion Team 27.48q -0.8
3 Buckingham, Darcy NL Canada Games 27.79q -0.8
4 Wright, Rachel NS Legion Team 27.89q -0.8
5 Nolan, Jillian Central Nova 29.18q -0.8
6 Jones, Neishel Unattached 30.00q -0.8
7 Leblanc, Monika ASEA 30.25q -0.8

Girls 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Meech, Jennifer NS Legion Team 27.38 0.1
2 Collins, Cassandre NS Legion Team 27.56 0.1
3 Wright, Rachel NS Legion Team x27.89 0.1
4 Buckingham, Darcy NL Canada Games 27.99 0.1
5 Nolan, Jillian Central Nova 29.37 0.1
6 Jones, Neishel Unattached 30.93 0.1
Preliminaries
7 Leblanc, Monika ASEA

Girls 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
1 Paris, Shakara NS Legion Team 26.42q -0.3 1
2 Boswell, Meghan Pei CG 26.55q -0.3 1
3 Blois, Juliana NS Legion Team 26.57q 0.7 2
4 Wadden, Nicole NS Canada Games 27.30q 0.7 2
5 Baba, Victoria NB Canada Games 27.78q -0.3 1
6 Gauvin, Lindsay NB Canada Games 28.06q -0.3 1
7 Hurry, Lauren Pei CG 28.75q 0.7 2

Girls 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Blois, Juliana NS Legion Team 26.46 -1.6
2 Paris, Shakara NS Legion Team 27.04 -1.6
3 Boswell, Meghan Pei CG 27.17 -1.6
4 Baba, Victoria NB Canada Games 28.27 -1.6
5 Gauvin, Lindsay NB Canada Games 28.35 -1.6
6 Hurry, Lauren Pei CG 28.67 -1.6
Preliminaries
4 Wadden, Nicole NS Canada Games

Girls 11&U 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
Finals
1 Nickerson, Isabelle Saint John Track 1:21.73

Girls 12-13 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Paulsen, Kylie Fast Tracks 1:06.05

Girls 14-15 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Buckingham, Darcy NL Canada Games 1:02.91
2 Jones, Neishel Unattached 1:06.04
3 Smith, Kalie Fredericton 1:06.25
4 Leblanc, Monika ASEA 1:06.45
5 Nolan, Jillian Central Nova 1:07.56

Girls 16-17 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Myatt, Sarah NB Canada Games 1:00.33
2 MacArthur, Britany NS Canada Games 1:01.12
3 Annear, Grace NB Canada Games 1:01.68
4 Priske, Morgan NS Legion Team 1:02.62
5 Gauvin, Lindsay NB Canada Games x1:02.67
6 Hurry, Lauren Pei CG 1:04.22

Girls 11-13 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Daley, Katie Unattached 2:33.57

Girls 14-15 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Wolter, Maria Bluenose 2:26.13
2 Lausch, Sara NS Legion Team 2:28.24
3 Leblanc, Monika ASEA 2:47.57

Girls 16-17 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 MacArthur, Britany NS Canada Games 2:19.33
2 Manuel, Lynette Motley Crew 2:19.97
3 Langley, Tristan NS Legion Team 2:22.82
4 Annear, Grace NB Canada Games 2:24.86
5 O'Leary, Caroline NL Canada Games 2:27.50
6 Macdonald, Samantha NB Canada Games 2:43.36

Girls 12-13 80 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sheehan, Vivian Fredericton 17.44 2.3
2 Hopper, Rachel Fredericton 19.31 2.3

Girls 14-15 80 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Gates, Hayley NS Legion Team 12.93 2.2
2 Beiswanger, Kari NS Legion Team 13.03 2.2
3 Mulrooney, Jaimee NS Legion Team x13.93 2.2

Girls 16-17 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Wadden, Nicole NS Canada Games 15.67 NWI
2 Phelan, Emily NS Legion Team 15.79 NWI
3 Eisenor, Megan NS Canada Games 16.20 NWI
4 Macdonald, Samantha NB Canada Games 16.43 NWI
5 Haworth, Rebecca NS Legion Team 17.11 NWI
6 Baba, Victoria NB Canada Games 17.82 NWI

Girls 14-15 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Gibson, Kristen NS Legion Team 50.28
2 Wolter, Maria Bluenose 50.73
3 Beiswanger, Kari NS Legion Team 52.23

Girls 12-13 High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Sheehan, Vivian Fredericton 1.20m
1.15 1.20 1.25
O O XXX

Girls 14-15 High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Gibson, Kristen NS Legion Team 1.48m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.48 1.51
O O O O XO XXX

Girls 16-17 High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Doiron, Stephanie NB Canada Games 1.55m
1 Haworth, Rebecca NS Legion Team 1.55m
3 Phelan, Emily NS Legion Team 1.50m
3 Macdonald, Samantha NB Canada Games 1.50m
5 Wadden, Nicole NS Canada Games 1.45m

Girls 11 & Under Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Hopper, Rachel Fredericton 2.97m -1.9
2.63m(-1.6) 2.81m(+0.0) 2.06m(-0.6) 2.79m(-0.3) 2.34m(-0.7) 2.97m(-1.9)

Girls 12-13 Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Vautour, Christine Unattached 3.86m -1.0
3.86m(-1.0) FOUL 3.50m(-1.2) FOUL FOUL FOUL
2 Sheehan, Vivian Fredericton 3.27m -1.0
3.21m(-0.8) 3.18m(-0.1) 3.10m(+0.0) 3.10m(-1.3) 3.27m(-1.0) 3.04m(+0.0)

Girls 14-15 Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Taplin, Sarah NB Canada Games 5.06m -0.8
5.06m(-0.8) 4.87m(-0.5) 4.89m(+0.0) 4.86m(-0.8) 4.67m(-1.1) FOUL(-0.1)
2 Chan, Nicole NL Canada Games 4.49m -1.1
4.44m(-1.0) FOUL(-1.1) 4.46m(-0.7) 4.49m(-1.1) FOUL(+0.0) FOUL(-1.1)
3 Leblanc, Monika ASEA 3.93m +0.0
3.89m(+0.0) 3.66m(-1.2) 3.92m(+0.0) 3.93m(+0.0) 3.89m(+0.0) 3.04m(-0.5)

Girls 16-17 Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Blois, Juliana NS Legion Team 5.31m 1.7
5.08m(1.6) 5.31m(1.7) 5.14m(2.4) 5.14m(2.6) 5.02m(2.3) PASS
2 Boyle, Rachel NS Legion Team 5.20m 3.3
5.20m(3.3) FOUL FOUL 4.97m(2.8) 5.00m(2.4) 5.02m(1.9)
3 Hurry, Lauren Pei CG 5.03m 3.8
5.03m(3.8) FOUL FOUL 4.70m(1.9) FOUL FOUL
4 Wadden, Nicole NS Canada Games 4.83m 2.7
4.66m(1.8) PASS PASS PASS 4.83m(2.7) 4.32m(1.8)
5 Doiron, Stephanie NB Canada Games 4.61m 1.4
4.61m(1.4) 4.40m(2.7) FOUL 4.44m(2.8) 4.58m(3.4) 4.41m(3.4)
6 Chan, Yvonne NL Canada Games 4.56m 2.5
FOUL FOUL FOUL 4.51m(3.0) 4.56m(2.5) FOUL
7 Ouellette, Pascale NB Canada Games 4.48m 2.9
4.48m(2.9) FOUL 3.99m(2.6) PASS PASS PASS
8 Bautista, Kathryn NL Canada Games 4.14m 4.4
3.97m(2.5) 4.09m(1.9) 4.14m(4.4) 4.06m(1.9) 4.10m(3.1) 4.09m(1.2)

Girls 14-15 Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Taplin, Sarah NB Canada Games 10.40m -0.3
10.25m(+0.0) 10.40m(-0.3) 9.93m(-1.5) PASS PASS PASS
2 Gibson, Kristen NS Legion Team 10.38m -1.1
10.38m(-1.1) 9.93m(-1.3) 10.30m(-1.4) FOUL(+0.0) 10.09m(-1.5) 10.03m(-1.3)
3 Gates, Hayley NS Legion Team 10.13m -0.1
9.95m(+0.0) 10.13m(-0.1) 9.37m(-1.4) 9.22m(-1.6) 9.27m(-2.8) 9.22m(-0.9)

Girls 16-17 Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Boyle, Rachel NS Legion Team 11.20m -1.6
FOUL(0.6) 10.68m(-0.2) 11.20m(-1.6) 10.90m(-1.1) 10.63m(-1.7) PASS
2 Blois, Juliana NS Legion Team 11.19m +0.0
11.07m(-0.7) 11.19m(+0.0) 11.13m(+0.0) 10.90m(-1.4) PASS PASS
3 Ouellette, Pascale NB Canada Games 9.82m -0.9
9.67m(0.1) 9.28m(1.1) 9.82m(-0.9) PASS PASS PASS
4 Bautista, Kathryn NL Canada Games 8.22m -0.4
8.20m(1.5) 8.22m(-0.4) 8.05m(-0.6) 7.96m(-0.5) PASS PASS

Girls 12-13 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Millman, Sarah Truro Lions 8.76m

Girls 14-15 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Gallagher, Kayla NS Legion Team 12.36m
2 Guerrero, Mariele NS Legion Team 10.87m
3 Morris, Shannon Saint John Track 9.81m
4 Pugsley, Erin Truro Lions 8.05m

Girls 16-17 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Whalen, Chelsea NS Legion Team 11.50m
2 Gault, Kayli NS Legion Team 9.87m
3 Colpitt, Brittany NB Canada Games 9.58m
4 Maltais, Naomie Athlétigouche 9.43m

Girls 12-13 Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Millman, Sarah Truro Lions 26.39m
20.39m FOUL 24.58m 21.61m 26.39m FOUL

Girls 14-15 Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Gallagher, Kayla NS Legion Team 31.67m
FOUL 31.67m 27.85m 30.62m 30.17m 26.01m
2 Morris, Shannon Saint John Track 24.52m
23.15m 22.61m FOUL FOUL FOUL 24.52m
3 Pugsley, Erin Truro Lions 22.01m
20.53m 22.01m 21.05m 20.43m 19.58m 19.83m

Girls 16-17 Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Gault, Kayli NS Legion Team 30.60m
29.65m FOUL 29.76m 28.59m 30.60m 28.59m
2 Whalen, Chelsea NS Legion Team 29.73m
FOUL 29.73m FOUL FOUL PASS PASS
3 Rodriguez, Jade NL Canada Games 28.98m
26.02m FOUL FOUL FOUL 28.98m 28.02m
4 Maltais, Naomie Athlétigouche 27.24m
25.48m 25.20m 24.44m 27.24m 23.82m FOUL

Girls 14-15 Javelin Throws
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Bartlett, Jessica NS Legion Team 29.71m
2 Guerrero, Mariele NS Legion Team 28.15m

Girls 16-17 Javelin Throws
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Gauvin, Lindsay NB Canada Games 37.20m
2 Whalen, Chelsea NS Legion Team 36.57m
3 Macdonald, Samantha NB Canada Games 26.89m
-- Rodriguez, Jade NL Canada Games FOUL

Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Power, Adrienne Halifast 11.60Q 2.2 1
2 Martin, Jenna NS Canada Games 12.13Q 0.9 2
3 Sobey, Susan Pei CG 12.40Q 0.9 2
4 Marcotte, Kayla NS Canada Games 12.71Q 2.2 1
5 Bautista, Lesley NL Canada Games 12.75q 2.2 1
6 Sobey, Stephanie Pei CG 12.93q 0.9 2
7 McMullin, Sarah NB Canada Games 13.42q 0.9 2
7 King, Chelsea NL Canada Games 13.42q 0.9 2
9 Mac Donald, Brittany Unattached 13.68 2.2 1
10 McDonald, Rachelle Saint John Track 13.94 2.2 1

Women 100 Meter Dash WC
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Bennett, Kelly NS Canada Games 24.50 NWI

Women 100 Meter Dash SO
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Dolliver, Shyanne NS Canada Games 15.63 -3.4
2 Macmurtery, Chelsea NS Canada Games 15.97 -3.4
3 Cormier, Debbie NB Canada Games 20.52 -3.4
4 Bazin, joanne NB Special Olymp 22.51 -3.4

Women 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Power, Adrienne Halifast 11.37 1.8
2 Martin, Jenna NS Canada Games 12.17 1.8
3 Sobey, Susan Pei CG 12.34 1.8
4 Marcotte, Kayla NS Canada Games 12.81 1.8
5 Bautista, Lesley NL Canada Games 12.85 1.8
6 Sobey, Stephanie Pei CG 12.92 1.8
7 King, Chelsea NL Canada Games 13.42 1.8
8 McMullin, Sarah NB Canada Games 13.51 1.8
Preliminaries
9 Mac Donald, Brittany Unattached
10 McDonald, Rachelle Saint John Track

Women 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
1 Power, Adrienne Halifast 25.06q 0.6 1
2 Martin, Jenna NS Canada Games 25.09q -0.3 2
3 Dobranowski, Alicia Halifax Tigers 25.72q 0.6 1
4 Stirling, Jan NS Canada Games 25.76q 0.6 1
5 Sobey, Susan Pei CG 25.98q -0.3 2
6 Pitman, Jennifer NS Canada Games 27.06q 0.6 1
7 Bursey, Jenny Pei CG 27.51q -0.3 2
8 Kublik, Kristi ASEA 27.60q 0.6 1
9 King, Chelsea NL Canada Games 27.79 -0.3 2
10 McDonald, Rachelle Saint John Track 28.64 -0.3 2
11 Wichtel, Jocelyn Pei CG 28.67 0.6 1
12 Bautista, Jenny NL Canada Games 28.68 -0.3 2
13 Puddister, Jess NL Canada Games 29.46 -0.3 2
14 Brown, Jen NL Canada Games 29.62 0.6 1
15 Wilkins, Amanda NL Canada Games 30.39 -0.3 2

Women 200 Meter Dash SO
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Dolliver, Shyanne NS Canada Games 33.01 -0.6
2 Macmurtery, Chelsea NS Canada Games 34.81 -0.6
3 Cormier, Debbie NB Canada Games 43.80 -0.6
4 Bazin, joanne NB Special Olymp 48.67 -0.6

Women 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Power, Adrienne Halifast 23.81 -1.1
2 Martin, Jenna NS Canada Games 25.05 -1.1
3 Dobranowski, Alicia Halifax Tigers 25.64 -1.1
4 Stirling, Jan NS Canada Games 26.14 -1.1
5 Pitman, Jennifer NS Canada Games x27.22 -1.1
6 Bursey, Jenny Pei CG 27.38 -1.1
7 Kublik, Kristi ASEA 27.90 -1.1
Preliminaries
5 Sobey, Susan Pei CG
9 King, Chelsea NL Canada Games
10 McDonald, Rachelle Saint John Track
11 Wichtel, Jocelyn Pei CG
12 Bautista, Jenny NL Canada Games
13 Puddister, Jess NL Canada Games
14 Brown, Jen NL Canada Games
15 Wilkins, Amanda NL Canada Games

Women 200 Meter Dash WC
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Bennett, Kelly NS Canada Games 48.95 3.1
2 Coombes, Veronica NB Canada Games 50.79 3.1
3 Melanson, Abby NB Canada Games 55.06 3.1

Women 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Collins, Cassandre NS Legion Team 1:02.78
2 Lisi, Gina Pei CG 1:03.89
3 Wichtel, Jocelyn Pei CG 1:04.75
4 Wilkins, Amanda NL Canada Games 1:05.52
5 Bautista, Jenny NL Canada Games 1:07.07
6 Brown, Jen NL Canada Games x1:07.41

Women 400 Meter Dash WC
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Bennett, Kelly NS Canada Games 1:55.57
2 Coombes, Veronica NB Canada Games 1:57.02
3 Melanson, Abby NB Canada Games 2:12.48

Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Daley, Kelsey NB Canada Games 2:16.67
2 Macdonald, Kelly Pei CG 2:17.18
3 Daley, Jenine NL Canada Games 2:19.42
4 Kublik, Kristi ASEA 2:51.31

Women 1500 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Daley, Kelsey NB Canada Games 4:41.55
2 Macdonald, Kelly Pei CG 4:48.31
3 Petrie, Sadie NS Legion Team 4:50.20
4 Daley, Jenine NL Canada Games 4:52.53
5 Lockhart, Jocelyn NB Canada Games 4:54.24
6 Currie, Sarah NS Canada Games 5:01.36
7 Watts, Sophia NS Legion Team 5:02.61
8 O'Leary, Caroline NL Canada Games 5:11.52
9 Marcoux, Grace ASEA 5:44.22

Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 McMullin, Sarah NB Canada Games 15.60 NWI
2 Stickney, Jessica Unattached 16.53 NWI
3 Kublik, Kristi ASEA 16.54 NWI
4 Puddister, Jess NL Canada Games 17.51 NWI
5 Gosselin, Anne-Marie ASEA 17.66 NWI
6 Scott, Rachel Unattached 18.20 NWI

Women 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Dobranowski, Alicia Halifax Tigers 1:02.26
2 Stirling, Jan NS Canada Games 1:02.83
3 Bursey, Jenny Pei CG 1:07.92
4 Daley, Robbi NB Canada Games 1:10.25
5 Brown, Jen NL Canada Games 1:14.92

Women 2000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Reeves, Rebecca NS Canada Games 7:10.10

Women 4x100 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Nova Scotia Legion Team 'D' 49.04
2 Prince Edward Island 'B' 50.42
3 Nova Scotia Legion Team 'B' 51.31
4 Newfoundland Canada Games 'A' 52.47
-- New Brunswick Canada Games 'B' DNF

Women 4x400 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Nova Scotia Open 'A' 3:45.41
2 Nova Scotia Legion Team 'B' 4:08.22
3 New Brunswick Canada Games 'A' 4:13.99
4 Prince Edward Island 'A' 4:17.47
5 Newfoundland Canada Games 'A' 4:33.75

Women High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Maessen, Laura NS Canada Games 1.58m
2 Pitman, Jennifer NS Canada Games J1.58m
3 Whitelaw, Keely NL Canada Games 1.50m
4 Puddister, Jess NL Canada Games 1.45m
5 Mac Donald, Brittany Unattached 1.40m
-- McMullin, Sarah NB Canada Games NH

Women Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bautista, Lesley NL Canada Games 5.21m 2.4
5.03m(2.6) 4.92m(1.0) 5.05m(3.2) 4.93m(2.2) 5.21m(2.4) 4.94m(1.6)
2 Puddister, Jess NL Canada Games 4.93m 2.8
4.65m(2.0) 4.66m(2.4) 4.67m(1.7) 4.93m(2.8) 4.61m(1.9) 4.72m(2.3)
3 Kublik, Kristi ASEA 4.79m 1.5
4.65m(3.0) 4.40m(1.5) FOUL 4.79m(1.5) FOUL 3.33m(3.2)
3 Whitelaw, Keely NL Canada Games x4.79m 2.3
4.59m(3.7) 4.69m(2.2) 4.79m(2.3) 4.78m(4.0) 4.79m(1.4) 4.64m(2.3)
5 Mac Donald, Brittany Unattached 4.76m 1.6
4.61m(2.0) 4.51m(2.2) 4.76m(1.6) 4.33m(3.0) 4.49m(1.1) 4.65m(1.7)
6 McDonald, Rachelle Saint John Track 4.47m 1.4
FOUL FOUL 4.39m(2.4) FOUL 4.16m(1.2) 4.47m(1.4)
7 Pound, Marcie Pei CG 4.26m 2.4
FOUL FOUL 4.24m(0.8) 4.22m(0.7) FOUL 4.26m(2.4)

Women Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Mac Donald, Brittany Unattached 10.36m -1.2
10.20m(-0.1) 10.19m(-0.9) 10.36m(-1.2) FOUL(-1.2) 10.08m(-1.5) 9.58m(-1.2)
2 Miller, Sara NB Canada Games 9.83m -1.0
9.83m(-1.0) 9.77m(-1.9) FOUL(-0.3) FOUL(-1.0) 9.74m(-1.2) 9.50m(-1.1)
3 Gifford, Charlotte NL Canada Games 9.74m -1.2
FOUL(-1.4) 9.58m(-1.8) 9.74m(-1.2) 9.34m(-1.4) FOUL(-0.2) 9.56m(-0.3)
4 Kimberley, Erikka NL Canada Games 9.63m +0.0
FOUL(-2.0) FOUL(+0.0) FOUL(-0.5) 8.74m(-0.2) FOUL(-2.0) 9.63m(+0.0)
5 Pound, Marcie Pei CG 9.39m -1.5
FOUL(-1.2) FOUL(-0.9) FOUL(-0.3) 9.39m(-1.5) 9.33m(-2.2) FOUL(-1.2)
6 McDonald, Rachelle Saint John Track 9.34m -0.2
8.74m(-1.3) FOUL(+0.0) 8.97m(-0.7) 8.94m(-1.5) FOUL(-0.9) 9.34m(-0.2)

Women Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Larade, Nicole NS Canada Games 11.01m
2 Kublik, Kristi ASEA 10.66m
3 Macpherson, Kathy Truro Lions 6.84m

Women Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Larade, Nicole NS Canada Games 40.58m
40.11m 40.38m 40.07m 38.39m 40.58m 38.98m
2 Macdonald, Elizabeth NB Canada Games 34.49m
30.47m 32.89m FOUL 34.49m 32.28m 30.30m
3 Macpherson, Kathy Truro Lions 19.59m
19.59m FOUL 17.23m FOUL FOUL FOUL

Girls 12-13 Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
4 Millman, Sarah Truro Lions 25.75m

Women 14-15 Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
5 Gallagher, Kayla NS Legion Team 22.46m
7 Pugsley, Erin Truro Lions x17.17m

Women 16-17 Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
2 Gault, Kayli NS Legion Team 35.15m
3 Maltais, Naomie Athlétigouche 31.69m

Women 18-99 Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Richard, Kaitlin Pei CG 44.71m
6 Macpherson, Kathy Truro Lions 19.09m

Women Javelin Throws
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Black, Alexandra NB Canada Games 31.52m
2 Puddister, Jess NL Canada Games 29.77m

Boys 11 & Under 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 McLaughlin, Jeremy Fast Tracks 15.03q 3.6
2 Maceachern, Conor Pei CG 15.20q 3.6
3 Healey, Cole Saint John Track 15.37q 3.6
4 Wesselius, Jeffrey ASEA 15.40q 3.6
5 Maceachern, Declan Pei CG 16.07q 3.6
6 Leblanc, Sebastien ASEA 16.13q 3.6

Boys 11 & Under 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 McLaughlin, Jeremy Fast Tracks 15.25 2.0
2 Wesselius, Jeffrey ASEA 15.52 2.0
3 Healey, Cole Saint John Track 15.82 2.0
4 Maceachern, Conor Pei CG 15.90 2.0
5 Maceachern, Declan Pei CG 16.55 2.0
Preliminaries
6 Leblanc, Sebastien ASEA

Boys 12-13 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
1 Fowler, Ben Saint John Track 13.38q 2.4
2 Adams, Zach ASEA 14.42q 2.4
3 Casey, Dallas Saint John Track 15.12q 2.4
4 Black, Sam Fredericton 15.83q 2.4

Boys 12-13 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Fowler, Ben Saint John Track 13.47 2.4 1
2 Adams, Zach ASEA 14.34 2.4 1
3 Casey, Dallas Saint John Track 15.41 2.4 1
4 Black, Sam Fredericton 15.93 2.4 1

Boys 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Robinson, Andreas NS Legion Team 11.51q 2.4
2 Cormier, Josh NS Legion Team 11.58q 2.4
3 Guest, Alex Carleton-York 12.01q 2.4

Boys 14-15 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Robinson, Andreas NS Legion Team 11.56 2.4
2 Cormier, Josh NS Legion Team 11.61 2.4
3 Guest, Alex Carleton-York 12.06 2.4

Boys 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Stuart, Alex NB Canada Games 11.21Q 2.8 2
2 Walsh, Jesse NL Canada Games 11.46Q 3.3 1
3 Mills, Trent NS Legion Team 11.29Q 2.8 2
4 Maclean, Stewart Pei CG 11.67Q 3.3 1
5 Doucet, Alex NB Canada Games 11.55q 2.8 2
6 Robertson, Chris NB Canada Games 11.72q 2.8 2
7 Peabody, Alexander Saint John Track 11.79q 3.3 1
8 Kearney, Justin Fast Tracks 11.81q 2.8 2
9 Macdonald, Liam NS Legion Team 11.81 2.8 2
10 Macadam, Nick NS Legion Team 11.85 3.3 1
11 Comeau, Nathan Pei CG 12.47 2.8 2
12 Yetman, Daniel NS Legion Team 12.47 3.3 1
13 Coholan, Alexandre NB Canada Games 15.98 3.3 1

Boys 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Stuart, Alex NB Canada Games 11.25 1.3
2 Mills, Trent NS Legion Team 11.40 1.3
3 Walsh, Jesse NL Canada Games 11.40 1.3
4 Doucet, Alex NB Canada Games 11.50 1.3
5 Maclean, Stewart Pei CG 11.81 1.3
5 Peabody, Alexander Saint John Track 11.81 1.3
7 Kearney, Justin Fast Tracks 12.07 1.3
8 Robertson, Chris NB Canada Games x14.48 1.3
Preliminaries
9 Macdonald, Liam NS Legion Team
10 Macadam, Nick NS Legion Team
11 Comeau, Nathan Pei CG
12 Yetman, Daniel NS Legion Team
13 Coholan, Alexandre NB Canada Games

Boys 5-11 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
1 Maceachern, Conor Pei CG 32.74q 0.3
2 McLaughlin, Jeremy Fast Tracks 32.79q 0.3
3 Healey, Cole Saint John Track 33.49q 0.3
4 Wesselius, Jeffrey ASEA 33.77q 0.3
5 Leblanc, Sebastien ASEA 33.89q 0.3

Boys 5-11 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Maceachern, Conor Pei CG 33.09 -0.2
2 Wesselius, Jeffrey ASEA 33.34 -0.2
3 McLaughlin, Jeremy Fast Tracks 33.97 -0.2
4 Healey, Cole Saint John Track 34.13 -0.2
Preliminaries
5 Leblanc, Sebastien ASEA

Boys 12-13 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
1 McLaughlin, Matthew Fast Tracks 28.07q 0.3

Boys 12-13 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 McLaughlin, Matthew Fast Tracks 28.64 -0.2

Boys 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Robinson, Andreas NS Legion Team 23.83q 0.3
2 Cormier, Josh NS Legion Team 24.36q 0.3
3 Faour, Thomas NL Canada Games 24.54q 0.3
4 Guest, Alex Carleton-York 25.14q 0.3
5 Kelloway, Daniel NL Canada Games 25.73q 0.3
6 Birch, Landon Fast Tracks 25.84q 0.3

Boys 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Robinson, Andreas NS Legion Team 23.71 0.2
2 Cormier, Josh NS Legion Team 24.34 0.2
3 Faour, Thomas NL Canada Games 24.61 0.2
4 Guest, Alex Carleton-York 25.47 0.2
5 Kelloway, Daniel NL Canada Games 25.95 0.2
Preliminaries
6 Birch, Landon Fast Tracks

Boys 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
1 Stuart, Alex NB Canada Games 23.15q 1.1 2
2 Mills, Trent NS Legion Team 23.49q -0.1 1
3 Walsh, Jesse NL Canada Games 23.62q 1.1 2
4 Macdonald, Liam NS Legion Team 24.19q 1.1 2
5 Drennan, Jesse Bluenose 24.44q 1.1 2
6 Peabody, Alexander Saint John Track 25.04q 1.1 2
7 Kearney, Justin Fast Tracks 25.62q -0.1 1

Boys 16-17 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Stuart, Alex NB Canada Games 23.24 0.4
2 Mills, Trent NS Legion Team 23.58 0.4
3 Walsh, Jesse NL Canada Games 23.63 0.4
4 Macdonald, Liam NS Legion Team 24.04 0.4
5 Peabody, Alexander Saint John Track 24.41 0.4
6 Drennan, Jesse Bluenose 24.61 0.4
7 Kearney, Justin Fast Tracks 24.85 0.4

Boys 11&U 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Healey, Cole Saint John Track 1:17.27
2 Maceachern, Conor Pei CG 1:17.31
3 Maceachern, Declan Pei CG 1:26.12

Boys 12-13 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 McLaughlin, Matthew Fast Tracks 1:01.23
2 Fowler, Ben Saint John Track 1:01.35
3 Casey, Dallas Saint John Track 1:15.88

Boys 14-15 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 McGinn, Tommy Fast Tracks 54.31
2 Faour, Thomas NL Canada Games 54.46
3 Kelloway, Daniel NL Canada Games 56.62
4 Birch, Landon Fast Tracks 56.62

Boys 16-17 400 Meter Dash
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Smith, Spencer Pei CG 51.34
2 Bond, Elijah Bluenose 53.71
3 Jacobs, Mike NB Canada Games 53.81
4 Forbes, Ian Fast Tracks 54.47
5 Drennan, Jesse Bluenose 54.73
6 Murdock, Robin Fredericton 56.98
7 Wood, Nick Central Nova 57.95
-- Robertson, Chris NB Canada Games DNF

Boys 14-15 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Barnes, Tim Team Newfounland 2:16.39
2 Kelloway, Daniel NL Canada Games 2:23.76
3 McAllister, Alex Fast Tracks 2:26.72
4 Burrows, Reid Saint John Track 2:30.30
5 Baker, Matthew Fast Tracks 2:33.26
6 Parks, James Saint John Track 2:39.32

Boys 16-17 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Bursey, Stephen NL Canada Games 2:01.86
2 Cassidy, Ryan NB Canada Games 2:03.42
3 Murdock, Robin Fredericton 2:03.91
4 Bond, Elijah Bluenose 2:07.10
5 Pellerin, Jérémie O2 2:11.06
6 Wood, Nick Central Nova 2:12.01
7 O'Halloran, Brett Pei CG 2:12.32

Boys 13&U 1500 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Shanks, Joshua Saint John Track 4:53.48
2 Casey, Dallas Saint John Track 5:59.33

Boys 14-15 1500 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Wesselius, Lee ASEA 4:27.67
2 Barnes, Tim Team Newfounland 4:46.12
3 Burrows, Reid Saint John Track 4:59.24
4 Whittle, Steven ASEA 5:01.34
5 Wesselius, Clark ASEA x5:02.34
6 McAllister, Alex Fast Tracks 5:04.85
7 Baker, Matthew Fast Tracks 5:24.53
8 King, Daniel ASEA x5:42.55

Boys 16-17 1500 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Bursey, Stephen NL Canada Games 4:18.45
2 McNeil, Matthew Saint John Track 4:19.00
3 Wing, Jacob NS Legion Team 4:20.77
4 Delaney, Liam NL Canada Games 4:22.88
5 O'Halloran, Brett Pei CG 4:37.87
6 Mackinnon, Christopher Unattached 5:05.84

Boys 12-13 80 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Adams, Zach ASEA 16.45 3.9
2 Black, Sam Fredericton 20.34 3.9

Boys 16-17 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bellfontaine, Matthew NS Legion Team 14.84 3.4
2 Doucet, Alex NB Canada Games 15.30 3.4
3 Quigg, Mitchell NB Canada Games 15.75 3.4
4 Robertson, Chris NB Canada Games x16.92 3.4

Boys 14-15 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Maclean, Luke Central Nova 57.55

Boys 16-17 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Maclennan, Cameron NS Legion Team 57.03
2 Bellfontaine, Matthew NS Legion Team 57.68
3 Cassidy, Ryan NB Canada Games 1:07.05

Boys 12-13 High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Fowler, Ben Saint John Track 1.45m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.48
O O O O XXX
2 Adams, Zach ASEA 1.20m
1.15 1.20 1.25
O O XXX
3 Casey, Dallas Saint John Track 1.15m
1.05 1.10 1.15 1.20
O O XO XXX

Boys 14-15 High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Ancheta, Kyle Fredericton 1.51m
1.35 1.40 1.45 1.48 1.51 1.54
O O O O O XXX
2 Tanton, Nicholas PEI J1.51m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.48 1.51 1.54
O O O O XO XXO XXX

Boys 11 & Under Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Wesselius, Jeffrey ASEA 3.85m NWI
2 Leblanc, Sebastien ASEA 3.30m NWI
3 Maceachern, Declan Pei CG 3.25m NWI
4 Maceachern, Conor Pei CG 3.18m NWI

Boys 12-13 Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Fowler, Ben Saint John Track 4.78m NWI
2 Adams, Zach ASEA 4.28m NWI
3 Shanks, Joshua Saint John Track 3.60m NWI
4 Black, Sam Fredericton 3.11m NWI

Boys 14-15 Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Cormier, Jacques ASEA 3.29m NWI

Boys 16-17 Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Quigg, Mitchell NB Canada Games 5.96m -0.2
5.74m(-0.1) 5.65m(+0.0) 5.96m(-0.2) 5.85m(-0.3) PASS FOUL
2 Yetman, Daniel NS Legion Team 5.66m -0.3
FOUL FOUL 5.66m(-0.3) FOUL PASS PASS
3 Comeau, Nathan Pei CG 5.56m -0.3
5.41m(-0.8) 5.45m(-0.4) 5.56m(-0.3) 5.38m(-0.9) 5.44m(1.0) FOUL

Boys 14-15 Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Tanton, Nicholas PEI 10.21m NWI

Boys 16-17 Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Yetman, Daniel NS Legion Team 12.87m NWI
2 Macadam, Nick NS Legion Team 12.55m NWI

Boys 12-13 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Erskine, Drew Truro Lions 10.27m
2 Gault, Nick Truro Lions 9.14m
3 Shanks, Joshua Saint John Track 7.71m

Boys 14-15 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Millman, Peter NS Legion Team 13.46m
2 Hingley, Matthew Truro Lions 9.88m
3 Cormier, Jacques ASEA 9.46m
4 Leblanc, Aaron ASEA 9.22m

Boys 16-17 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Macdonald, Andrew NS Legion Team 16.06m
14.89m 14.96m 14.61m 16.06m 14.88m FOUL
2 Audet, Simon NB Canada Games 15.57m
14.65m 15.57m FOUL 14.61m 15.20m 15.01m
3 Quigg, Mitchell NB Canada Games 13.31m
FOUL 12.64m 12.39m 13.31m 12.62m 12.81m
4 Kennedy, Robert Truro Lions 12.69m
11.66m 11.40m 12.56m 12.69m 11.95m 12.63m
5 Burris, Nathan Truro Lions 12.16m
FOUL 11.39m 12.16m FOUL 10.78m FOUL
6 Cormier, Dominic Unattached 11.12m
10.48m 9.01m 10.35m 11.12m FOUL FOUL
7 Hingley, Gregory Truro Lions x10.58m
10.08m 10.58m FOUL FOUL FOUL FOUL

Boys 13&U Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
2 Erskine, Drew Truro Lions 35.75m
3 Gault, Nick Truro Lions 28.46m

Boys 14-15 Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Millman, Peter NS Legion Team 48.05m
4 Leblanc, Aaron ASEA 28.27m
5 Cormier, Jacques ASEA 27.09m
6 Tanton, Nicholas PEI 26.93m
7 Hingley, Matthew Truro Lions x23.76m

Boys 16-17 Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Macdonald, Andrew NS Legion Team 42.85m
2 Robertson, Chris NB Canada Games 40.36m
3 Burris, Nathan Truro Lions 37.42m
4 Hingley, Gregory Truro Lions 34.25m
5 Cormier, Dominic Unattached 33.67m
6 Kennedy, Robert Truro Lions x27.14m

Boys 14-15 Javelin Throws
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Leblanc, Ryley NS Legion Team 40.48m
FOUL 38.94m 40.48m 38.96m 38.11m FOUL
2 Caissie, Jean-Denis Club Elite 39.21m
39.21m FOUL 37.03m FOUL 38.43m 36.14m
3 Cormier, Jacques ASEA 23.31m
16.71m 21.00m FOUL 22.01m 23.31m 19.74m

Boys 16-17 Javelin Throws
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Quigg, Mitchell NB Canada Games 48.12m
PASS PASS FOUL 48.12m PASS PASS
2 Gallant, Jocelyn Club Elite 44.74m
41.29m 43.98m 44.44m 41.30m 44.74m 43.61m
3 Mazerolle, Chad Club Elite 39.71m
29.55m FOUL 32.80m 33.01m 35.16m 39.71m
4 Dawson, Cody Unattached 37.77m
FOUL 33.91m 37.77m 36.04m 32.07m 37.48m

Men 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Foote, Mason NS Canada Games 10.85Q 3.2 2
2 Bawol, Michael Halifast 10.94Q 3.6 1
3 Bouchard, Jason NB Canada Games 10.98Q 3.6 1
4 Macadam, Gerry Pei CG 11.23Q 3.2 2
5 Ivey, Richard NB Canada Games 11.21q 3.6 1
6 Archibald, Andrew NS Canada Games 11.24q 3.2 2
7 Wang, David NB Canada Games 11.25q 3.6 1
8 Leveque, Phil NL Canada Games 11.68q 3.6 1
9 Traverse, Anderson NL Canada Games 11.94 3.2 2
10 Horton, Justin Unattached 12.20 3.6 1
11 Pelletier, Yvan Fredericton 13.27 3.6 1
12 Arsenault, Dillan Pei CG 13.95 3.2 2
13 Landry, Germain Fredericton 14.04 3.2 2

Men 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Bawol, Michael Halifast 10.91 2.2
2 Bouchard, Jason NB Canada Games 11.02 2.2
3 Macadam, Gerry Pei CG 11.27 2.2
4 Archibald, Andrew NS Canada Games 11.34 2.2
5 Ivey, Richard NB Canada Games 11.35 2.2
6 Wang, David NB Canada Games x11.37 2.2
7 Leveque, Phil NL Canada Games 11.60 2.2
Preliminaries
1 Foote, Mason NS Canada Games
9 Traverse, Anderson NL Canada Games
10 Horton, Justin Unattached
11 Pelletier, Yvan Fredericton
12 Arsenault, Dillan Pei CG
13 Landry, Germain Fredericton

Men 100 Meter Dash WC
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Brown, Ben NS Canada Games 21.85 -0.1

Men 100 Meter Dash SO
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Chandler, Trevor NS Canada Games 12.86 0.4
2 Chandler, Anthony NS Canada Games 13.60 0.4
3 Richard, Luke NB Canada Games 14.11 0.4
4 Briggs, Chris NB Special Olymp 14.11 0.4
5 Richard, Alex NB Canada Games 16.65 0.4

Men 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year Team Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Bouchard, Jason NB Canada Games 22.55q -0.3 2
2 Henley, Randy Unattached 23.07q -0.3 2
3 Bawol, Michael Halifast 23.16q 0.4 1
4 Demetre, Luke NS Canada Games 23.37q -0.3 2
5 McKormack, Kurt Pei CG 23.38q 0.4 1
6 Ivey, Richard NB Canada Games 23.52q 0.4 1
7 Wang, David NB Canada Games 23.61q -0.3 2
8 Merrill, Riley Pei CG 23.74q 0.4 1
9 Tree, Andrew Motley Crew 24.58 0.4 1
10 Traverse, Anderson NL Canada Games 24.69 0.4 1
11 Horton, Justin Unattached 25.50 -0.3 2
12 Landry, Germain Fredericton 29.37 0.4 1
-- Pelletier, Yvan Fredericton DNF -0.3 2

Men 200 Meter Dash Visual IMP
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Dragoshi T11, Rilind ASEA 46.50 NWI

Men 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bouchard, Jason NB Canada Games 22.38 0.6
2 Henley, Randy Unattached 22.71 0.6
3 Bawol, Michael Halifast 23.11 0.6
4 Demetre, Luke NS Canada Games 23.49 0.6
5 Ivey, Richard NB Canada Games 23.59 0.6
6 Wang, David NB Canada Games x24.13 0.6
Preliminaries
5 McKormack, Kurt Pei CG
8 Merrill, Riley Pei CG
9 Tree, Andrew Motley Crew
10 Traverse, Anderson NL Canada Games
11 Horton, Justin Unattached
12 Landry, Germain Fredericton
-- Pelletier, Yvan Fredericton

Men 200 Meter Dash SO
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Chandler, Trevor NS Canada Games 26.23 0.3
2 Chandler, Anthony NS Canada Games 28.50 0.3
3 Briggs, Chris NB Special Olymp 29.24 0.3
4 Richard, Luke NB Canada Games 29.31 0.3
5 Richard, Alex NB Canada Games 36.12 0.3

Men 200 Meter Dash WC
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Macintosh, Cory NB Canada Games 36.72 3.1
2 St Pierre, Hugo NB Canada Games 44.50 3.1
3 Brown, Ben NS Canada Games 46.93 3.1

Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year Team Finals H#
===================================================================
1 Blades, Justin NS Canada Games 50.16 2
2 Henley, Randy Unattached 50.23 2
3 Doiron, Jean-Marc NB Canada Games 51.36 2
4 Demetre, Luke NS Canada Games 51.37 2
5 Williams, John NS Canada Games x51.80 2
6 Merrill, Riley Pei CG 52.93 1
7 Wang, David NB Canada Games 53.56 2
8 Tree, Andrew Motley Crew 54.58 1
9 Campbell, Michael Saint John Track 57.04 1

Men 400 Meter Dash WC
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Macintosh, Cory NB Canada Games 1:12.17
2 St Pierre, Hugo NB Canada Games 1:25.19
3 Brown, Ben NS Canada Games 1:38.12

Men 800 Meter Dash WC
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
-- Macintosh, Cory NB Canada Games DQ

Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Brockerville, Ryan NL Canada Games 1:56.16
2 O'Grady, Patrick NL Canada Games 1:56.40
3 Campbell, Michael Saint John Track 2:09.10
4 Sullivan, James Pei CG 2:10.69

Men 1500 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Brockerville, Ryan NL Canada Games 4:03.21
2 O'Grady, Patrick NL Canada Games 4:06.19
3 Doiron, Jean-Marc NB Canada Games 4:08.44
4 Murphy, James Motley Crew 4:09.17
5 McGuire, Connor Pei CG 4:14.23

Men 5000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Cleghorn, Jonathan NB Canada Games 16:39.00

Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 O\'Neill, Kevin NS Canada Games 15.66 1.7
2 Leveque, Alex NL Canada Games 17.80 1.7

Men 4x100 Meter Relay
===================================================================
Team Finals H#
===================================================================
1 Nova Scotia Canada Games 'A' 43.29 2
2 New Brunswick Canada Games 'A' 44.48 2
3 P E I Canada Games 'A' 44.60 2
4 Nova Scotia Legion Team 'C' 45.16 2
5 Nova Scotia Legion Team 'A' 48.22 2
6 Team Super Fantastic 'A' 54.62 1
7 Team Special O 'A' 59.28 1
-- Newfoundland Canada Games 'A' DNF 2
-- Team Conan 'A' DQ 1

Men 4x400 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Nova Scotia Canada Games 'A' 3:22.76
2 P E I Canada Games 'A' 3:24.88
3 Newfoundland Canada Games 'A' 3:49.29

Men Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bernard, Anthony Pei CG 6.63m 0.6
FOUL 6.63m(0.6) FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Archibald, Andrew NS Canada Games 6.45m 1.4
6.00m(-0.8) 6.11m(-0.7) 6.28m(-1.0) 6.36m(-0.2) 6.27m(+0.0) 6.45m(1.4)
3 Leveque, Alex NL Canada Games 6.08m 0.1
FOUL(+0.0) 6.08m(0.1) 6.03m(-1.1) 6.08m(-0.5) 5.86m(-0.5) FOUL
4 Antle, Shane NL Canada Games 6.07m 0.8
5.99m(-0.9) 6.05m(-0.0) 5.73m(-1.5) 5.99m(-0.3) 5.88m(+0.0) 6.07m(0.8)
5 Leveque, Phil NL Canada Games x5.96m +0.0
5.96m(+0.0) 5.80m(+0.0) 5.81m(+0.0) FOUL FOUL FOUL
6 Myketyn, Brett NS Canada Games 5.95m +0.0
FOUL 5.95m(+0.0) PASS PASS PASS PASS
-- Landry, Pierre NB Canada Games FOUL
FOUL PASS PASS PASS PASS PASS

Men Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 McKormack, Kurt Pei CG 13.84m NWI
2 Myketyn, Brett NS Canada Games 13.64m NWI
3 Leveque, Phil NL Canada Games 13.43m NWI
4 Lord, Peter Halifax Tigers 13.15m NWI

Men 18-19 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Myatt, Geoff Unattached 14.86m
14.06m 14.86m 13.82m FOUL FOUL FOUL

Men 20-99 Shot Put
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Ramey, Garrett NS Canada Games 14.53m
13.96m 14.53m 13.85m 14.25m 13.86m 14.34m
2 Foley, Brad NL Canada Games 11.81m
11.51m 11.30m 10.94m 11.23m 11.81m 11.21m

Men Shot Put WC
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Merril, Hal Unattached 6.20m
2 Comeau, Sylvain Chaleur 4.76m

Men Shot Put Visual IMP
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Dragoshi T11, Rilind ASEA 4.55m

Men 18-19 Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Myatt, Geoff Unattached 46.17m

Men 20-99 Discus Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
2 Foley, Brad NL Canada Games 36.45m
3 Cyr, Pascal NB Canada Games 29.79m

Men Discus Throw WC
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Merril, Hal Unattached 13.17m
2 Boudreau, Joey ASEA 10.04m
3 Comeau, Sylvain Chaleur 7.43m

Men 13&U Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Erskine, Drew Truro Lions 28.40m
2 Gault, Nick Truro Lions 25.36m

Men 14-15 Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Millman, Peter NS Legion Team 43.40m
2 Hingley, Matthew Truro Lions 30.25m

Men 16-17 Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Burris, Nathan Truro Lions 39.34m
2 Macdonald, Andrew NS Legion Team 38.72m
3 Hingley, Gregory Truro Lions 35.76m
4 Audet, Simon NB Canada Games 34.76m
5 Kennedy, Robert Truro Lions x22.47m

Men 20-99 Hammer Throw
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Caseley, Mathew Pei CG 57.53m

Men Javelin Throws
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Baird, Jared NS Canada Games 57.98m
57.98m 53.52m 55.83m FOUL FOUL FOUL
2 Cyr, Pascal NB Canada Games 49.27m
FOUL 46.73m FOUL 49.27m FOUL 48.73m
3 Leveque, Alex NL Canada Games 36.46m
36.46m 25.34m 26.22m 31.46m 27.94m PASS
4 Becker, Hank Unattached 29.02m
26.75m FOUL 26.90m 29.02m FOUL PASS

Men Javelin Throws WC
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Merril, Hal Unattached 13.65m
2 Boudreau, Joey ASEA 11.17m

Boys 12-13 3000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Shanks, Joshua Saint John Track 10:34.92

Men 14-15 3000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Barnes, Tim Team Newfounland 10:26.72
2 Wesselius, Clark ASEA 10:43.07
3 King, Daniel ASEA 12:29.36

Women 14-15 3000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Marcoux, Grace ASEA 13:08.80

Men 16-17 3000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Delaney, Liam NL Canada Games 9:44.51
2 Mackinnon, Christopher Unattached 10:40.42

Men 18-99 3000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 McGuire, Connor Pei CG 9:22.21

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account