• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Atlantic Open X-Country Champs

Fredericton, NB
October 29th, 2011

 Atlantic Cross Country Championships - 29/10/2011              
                   Championnats atlantiques de cross-country                  
                          O'Dell Park, Fredericton NB                         
                                    Results                                   
 
Girls 11 & Under 1500 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 11 & Under
  1    28 Davis, Robyn           Fast Tracks            5:39.30    1  
  2   156 Underhill, Chelsey     Team NB                5:41.10    2  
  3    32 Haynes-Macdonald,      Fast Tracks            5:45.50    3  
  4    53 Trites, Hannah         Fast Tracks            5:46.00    4  
  5   164 Racozzi, Tea           Unattached             5:57.40 
  6    15 Landry, Mélodie        École Marée            6:00.70 
  7    14 Landry, Mélanie        École Marée            6:04.90 
  8   137 Leblanc, Julia         Team NB                6:16.30    5  
  9   133 Finnamore, Shayla      Team NB                6:16.90    6  
 10    75 Macphail, Robyn        Harry Miller           6:17.60 
 11   130 Cripps, Jennifer       Team NB                6:18.00    7  
 12     8 Fortunato, Emma        Connaught St           6:23.00 
 13    29 Hall, Mackenzie        Fast Tracks            6:28.10    8  
 14   165 Rowinski, Olivia       Unattached             6:35.00 
 15   171 Nastasiuk, Anika       Unattached             6:35.30 
 16    31 Haynes-Macdonald,      Fast Tracks            6:36.80    9  
 17   143 McCoy, Hanna           Team NB                6:39.60   10  
 18    52 Trites, Emily          Fast Tracks            6:41.10   11  
 19    16 Hebert, Sarah          École Ste-Anne         6:44.80 
 20   159 Boldon, Annik          Unattached             7:05.10 
 21   176 Wang, Julia            Fast Tracks            7:17.90   12  
 22    70 Herron, Rosemary       Hampton Midd           7:19.30 
 23   172 halaoui, Marena        Team NB                7:30.00   13  
 24    56 Kerr, Maggie           Fredericton            7:34.20 
 25   108 McLean, Nancy          St. Andrews            7:51.10 
 26   169 Wopling, Francesca     Unattached             8:07.70 
 27    67 Brenton, Brooke        Hampton Midd           8:09.90 
 28    92 Fletcher, Myra         Priestman Street       8:11.60 
 
Girls 12-13 2500 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 12-13
  1    23 Hall, Chelsey          Fast Tracks            9:16.30    1  
  2   136 Kean, Sara             Team NB                9:40.50    2  
  3   160 Giles, Jana            Unattached             9:47.70 
  4   135 Hoellwarth, Emilee     Team NB               10:11.90    3  
  5   153 Taylor, Samantha       Team NB               10:25.60    4  
  6     3 Bonga, Charly          Barnhill              10:27.90 
  7    20 Baker, Julianne        Fast Tracks           10:39.40    5  
  8     4 Bonga, Laura           Barnhill              11:02.30 
  9   173 Bouchard, Romye        Team NB               11:31.10    6  
 10    72 Smith, Erin            Hampton Midd          11:36.20 
 11   145 Ouellette, Heather     Team NB               12:12.40    7  
 12    46 Morrison, Anna         Fast Tracks           12:31.70    8  
 13    34 Kiely, Grace           Fast Tracks           14:01.30    9  
 
Girls 14-15 3k Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 14-15
  1   151 Schwarz, Luisa         Team NB               11:17.10    1  
  2   134 Guay, Josianne         Team NB               11:24.10    2  
  3    18 Amos, Mackenzie        Fast Tracks           11:24.90    3  
  4   131 Dunn, Taylor           Team NB               11:26.90    4  
  5   101 Arsenault, Hannah      Team NB               11:55.90    5  
  6    33 Kiely, Alexondra       Fast Tracks           12:07.20    6  
  7    42 McCarthy, Megan        Fast Tracks           12:27.00    7  
  8   138 LeBlanc, Victoria      Team NB               12:27.40    8  
  9   147 Perry, Shayna          Team NB               12:29.30    9  
 10    36 Macaulay, Leah         Fast Tracks           12:34.70   10  
 11   128 Clark, Freya           Team NB               12:38.00   11  
 12   124 Evans, Catherine       Tantramar             12:44.80 
 13   168 Tremblay, Monica       Team NB               13:04.50   12  
 14   141 Macdonald, Dana        Team NB               13:10.10   13  
 15    37 Marthey, Lison         Fast Tracks           14:11.40   14  
 
Women 17&U 4000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 17 & Under
  1   106 Robinson, Katie        Saint John            15:27.70 
  2   129 Cleaves, Allyssa       Team NB               15:55.00 
  3   113 Macneil, Kendra        St F X                16:27.50 
  4   163 Mann, Kayla            Unattached            16:27.70 
  5   114 Macpherson, Heathe     St F X                16:35.10 
  6   142 Macdonald, Heather     Team NB               17:23.40 
  7   127 Cecire, Nathalie       Team NB               17:24.20 
  8    87 Macdonald, Laura       Motley Crew           19:27.50 
 
Women 18-19 4000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 18-19
  1   121 White, Jessica         St F X                15:16.80 
  2   120 Tuck, Kathryn          St F X                15:39.70 
 
Women 20-34 4000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 20-34
  1   167 Stewart, Gina          Unattached            14:27.50 
  2   122 O'Meara, Tathnee       St. Thomas            15:31.60 
  3    84 Best, Celine           Motley Crew           15:34.90 
  4    59 Macneil, Erin          Halifast              15:41.10 
  5    65 Walker, Hannah         Halifax Tigers        15:50.70 
  6   117 Soehl, Meggie          St F X                15:56.10 
  7   166 Seymour, Jill          Unattached            16:10.80 
  8   162 Macdonald, Paula       Unattached            16:13.50 
  9    58 Macneil, Beth          Halifast              16:40.80 
 10   140 Long, Olivia           Team NB               20:33.70 
 
Women 35+ 4000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 35+
  1    26 Davis, Mary            Fast Tracks           16:31.40    1  
  2    24 Collyer, Caroline      Fast Tracks           17:11.90    2  
  3    51 Trites, Donna          Fast Tracks           17:41.10    3  
  4    30 Haynes-Macdonald,      Fast Tracks           18:38.40    4  
 
Boys 11 & Under 1500 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 11 & Under
  1    50 Butler, Simon          Fast Tracks            5:32.70 
  2   105 Healey, Cole           Saint John             5:40.30 
  3    69 Gendron, Rylan         Hampton Midd           5:42.20 
  4    57 Wilkins, Jacob         George St.             5:47.70 
  5     7 Morrison, Jack         Bliss Carman           5:50.00 
  6   104 Emerson, Dennis        Saint John             5:50.40 
  7    68 Gendron, Jarrett       Hampton Midd           5:54.40 
  8     6 Geisterfer Nyvlt,      Bliss Carman           5:58.60 
  9    81 Kiely, Dekker          Liverpool              5:59.10    1  
 10    83 Morrison, Scotty       Liverpool              6:02.60    2  
 11   107 McLean, Garyth         St. Andrews            6:05.10 
 12    99 Nason, Isaac           Royal Road             6:08.20 
 13   175 Boulerice, Misha       Unattached             6:13.00 
 14    91 Christie, Malcolm      Park Street            6:15.50 
 15     2 Eagles, Kyle           Barkers Point          6:15.80 
 16    94 Wightman, Jake         Priestman Street       6:16.70 
 17    93 Fletcher, Owen         Priestman Street       6:17.00 
 18    80 Irrinki, Ethan         Liverpool              6:20.90    3  
 19    82 Morrison, Jonathan     Liverpool              6:22.80    4  
 20    77 Bishop, Nathan         Liverpool              6:26.30    5  
 21    79 Hebert, Sean           Liverpool              6:43.30    6  
 22   174 McKinnon, Hayden       Unattached             6:49.70 
 23     9 Haines-Lacey, Mile     Connaught St           7:12.50 
 24    78 Hebert, Ryan           Liverpool              7:27.90    7  
 
Boys 12-13 2500 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 12-13
  1    35 Leblanc, Andrew        Fast Tracks            9:13.60    1  
  2     5 Colford, Michael       Bliss Carman           9:24.60 
  3    22 Berkshire, Jack        Fast Tracks            9:26.60    2  
  4    39 Butler, Matthew        Fast Tracks            9:28.90    3  
  5    95 McCluskey, Brandon     River Valley          10:15.40 
  6    45 McMullin, Bradley      Fast Tracks           10:55.20    4  
  7    66 Agrell, Ben            Hampton Midd          11:46.20 
 
Boys 14-15 4k Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 14-15
  1   152 Shanks, Josh           Team NB               13:21.50    1  
  2    38 Masterson, Tully       Fast Tracks           14:10.10 
  3   155 Tremblay, Paul         Team NB               14:34.60    2  
  4    44 McLaughlin, Matthe     Fast Tracks           14:43.70 
  5    96 Macintosh, Angus       Riverview High        14:55.20 
  6   149 Roberts, Austin        Team NB               15:11.30    3  
  7    25 Corey, Brendan         Fast Tracks           15:25.00 
  8   103 Casey, Dallas          Saint John            16:00.10 
  9   150 Ross, Daimon           Team NB               17:21.90    4  
 10   146 Palmer, Nicki          Team NB               19:08.10    5  
 
Men 17&U 6000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 17 & Under
  1   118 Tate, Mike             St F X                19:42.30 
  2     1 Hebert, Dylan          Team NB               20:02.00 
  3    10 Macdonald, Edward      Dr. JH Gillis HS      20:24.30 
  4   112 Macdonald, Brandon     St F X                20:28.20 
  5    11 Maclellan, Paul        Dr. JH Gillis HS      20:31.00 
  6   157 Landry, Tyler          Truro Track           20:35.00 
  7   115 Marlow, Patrick        St F X                21:04.20 
  8   144 Nozicka, Paul          Team NB               21:08.10 
  9    40 McAllister, Alex       Fast Tracks           21:10.70    1  
 10    97 Wolfe, Connor          Riverview High        22:14.90 
 11   102 Burrows, Reid          Saint John            22:16.60 
 12    88 Pelletier, Daniel      Motley Crew           22:39.70 
 13    55 Yeates, Morgan         Fast Tracks           23:20.30    2  
 14    43 McGinn, Tommy          Fast Tracks           23:53.00    3  
 15    86 Gratton, Mathew        Motley Crew           24:03.00 
 16    21 Baker, Matthew         Fast Tracks           24:15.20    4  
 17    47 Neville, Alexander     Fast Tracks           24:42.10    5  
 
Men 18-19 6000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 18-19
  1   116 Quenneville, Gabe      St F X                19:59.50    1  
  2   110 Forsey, William        St F X                20:10.40    2  
  3   111 Hatchard, Ryan         St F X                20:17.90    3  
  4   109 Dunn-Goerge, Ben       St F X                20:42.20    4  
  5    64 Mueller, Mattias       Halifax Tigers        21:24.80 
 
Men 20-34 6000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 20-34
  1    61 Christie, Russell      Halifax Tigers        19:13.50 
  2    63 McCarron, Lee          Halifax Tigers        19:54.90 
  3   123 O'Shea, Ryan           St. Thomas            21:05.90 
  4    89 Stewart, Shane         Motley Crew           21:06.60 
  5   158 Arcand, Antoine        Unattached            21:12.00 
  6    98 Saul, Donny            R M C                 21:39.20 
  7   170 Frenette, Aaron        U N B                 23:29.40 
 
Men 35+ 6000 Meter Run CC
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 35+
  1   139 Lepage, Carol          Team NB               20:55.10    1  
  2    27 Davis, Mike            Fast Tracks           21:34.40    2  
  3   154 Thibodeau, Paul        Team NB               22:17.90    3  
  4   148 Power, Todd            Team NB               22:18.30    4  
  5    49 Schwarz, Felix         Fast Tracks           22:37.80    5  
  6   126 Cassidy, Judson        Team NB               23:31.90    6  
  7    48 Neville, John          Fast Tracks           27:06.40    7  
  8    19 Baker, Gary            Fast Tracks           27:31.00    8  
  9    41 McAllister, Andrew     Fast Tracks           40:19.00    9   

User Comments

  • Currently, there are no comments.