• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

TrackieReg - Free Online Registration for pretty much anything!

American Milers Series 4

Indiana, IN, US
June 16th, 2012

Licensed to Alpha Timing - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager 6/17/2012
                   American Milers Series Meet 4 - 6/16/2012                   
                            IUPUI, Indianapolis, IN                            
                                    Results                                    
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
        1:59.90  OL A Olympic A
        2:01.30  OL B Olympic B
        2:01.30  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Sifuentes, Nicoel            Canada                 2:02.20 US B             
  2 Simko, Rebecca               Penn State             2:03.09 US B             
  3 Wilson, Heather              Unattached             2:03.72 US B             
  4 Cummins, Diane               Canada                 2:03.78 US B             
  5 Clark-Riley, Hazel           Nike Tennessee A       2:03.98 US B             
  6 DeLeon, Melissa              Trinadad Tobago        2:04.11 US B             
  7 Houlihan, Shelby             Unattached             2:05.55 US B             
  8 Moore, Devotia               Greater Boston T       2:10.97                  
  9 Perrault, Jennifer           Ottowa Lions TC        2:12.12                  
 -- Kojic Elmejdoubi, Dijana     Bosnia                     DNF                  
Section  2  
  1 Ciriteag, Ioana              Romania                2:09.68                  
  2 Tinney, Steph                Unattached             2:10.78                  
  3 Raby, Arianne                Unattached             2:13.73                  
  4 Bell, Maggie                 Unattached             2:16.69                  
  5 Bromagem, Sarah              Unattached             2:19.12                  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
        4:06.00  OL A Olympic A
        4:08.90  OL B Olympic B
        4:12.93  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 LaCaze, Genevieve            Australia              4:12.48 US A             
  2 Miller, Ashley               Unattached             4:12.69 US A             
  3 Smith, Jillian               Unattached             4:14.33 US B             
  4 Brown, Stephanie             Unattached             4:14.41 US B             
  5 Tauro, Danielle              Unattached             4:14.72 US B             
  6 Perkins, Dacia               Unattached             4:17.00 US B             
  7 Grunnagle, Dawn              Nike                   4:17.43                  
  8 Gregson, Heidi               Unattached             4:21.97                  
  9 Graney, Betsy                Unattached             4:22.37                  
 10 Addison, Rebecca             Unattached             4:24.41                  
 11 Schofer, Marie               Runablaze              4:28.55                  
 12 Goldkamp, Mary               Unattached             4:30.29                  
 13 Frost, Lydia                 Speed River Tfc        4:30.86                  
 14 Frost, Nadine                Speed River Tfc        4:31.35                  
 15 Picchetti, Natalie           Unattached             4:47.93                  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
       15:20.00  OL A Olympic A
       15:30.00  OL B Olympic B
       15:35.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Millhouse, Kara              Unattached            16:16.72                  
  2 Patterson, Rachel            Unattached            16:19.49                  
  3 Peyton, Meghan               Team Usa Minneso      16:24.27                  
  4 Yetzer, Elizabeth            Team Usa Minneso      16:37.35                  
  5 Seccafien, Andrea            Speed River Tfc       16:41.68                  
 -- Morgan, Allison Grace        Unattached                 DNF                  
 
Men 400 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Butler, Kind                 Unattached               45.43  
  2 Murdaugh, Thomas             Unattached               46.75  
  3 Browning, Nate               Indiana Invaders         49.20  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
        1:45.60  OL A Olympic A
        1:46.30  OL B Olympic B
        1:46.50  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Harris, Geoff                Canada                 1:46.12 OL B             
  2 West, Richard                Canada                 1:46.47 US A             
  3 Smith, Kyle                  Canada                 1:46.83 US B             
  4 Dawson, Andrew               Unattached             1:46.96 US B             
  5 Webb, Shariff                Unattached             1:47.04 US B             
  6 Langat, Jackson              Army Wcap              1:47.09 US B             
  7 Smith, Christian             Unattached             1:47.44 US B             
  8 Sappleton, Aldwyn            Jamaica                1:49.58                  
  9 Hill, Brian                  BAA                    1:50.04                  
 10 Sterling, Drake              Indiana Invaders       1:58.42                  
Section  2  
  1 Waite, Ryan                  BYU                    1:48.21 US B             
  2 Hernandez, Jacob             Unattached             1:49.10                  
  3 Romaniw, Anthony             Speed River Tfc        1:49.48                  
  4 Ledder, Billy                Georgetown             1:49.54                  
  5 Stockstell, Aaron            Unattached             1:49.84                  
  6 Pawlaczyk, Luke              Team Michigan El       1:50.44                  
  7 O'Brien, James               Indiana Invaders       1:50.97                  
  8 Carrillo, Juan               Indiana Invaders       1:51.11                  
  9 Humes, Stephen               Unattached             1:51.36                  
Section  3  
  1 Boulay, Benoit               Speed River Tfc        1:51.71                  
  2 Petrocci, Matt               Unattached             1:51.98                  
  3 Raymond, Mathieu             Laval Canada           1:52.52                  
  4 Raymond, Benjamin            Cadl Canada            1:53.46                  
  5 Yeo, Zach                    Unattached             1:53.76                  
  6 March, Scott                 Unattached             1:54.23                  
  7 Bell, Richardo               Indiana Invaders       1:54.96                  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
        3:35.50  OL A Olympic A
        3:38.00  OL B Olympic B
        3:39.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 See, Jeff                    US Saucony             3:35.21 OL A             
  2 Bolas, Jack                  Unattached             3:36.33 OL B             
  3 Lear, Will                   Unattached             3:36.33 OL B             
  4 Miller, Craig                Unattached             3:36.35 OL B             
  5 Vazquez, Sam                 Unattached             3:37.60 OL B             
  6 Mickowski, John              Unattached             3:38.39 US A             
  7 Pifer, Stephen               Unattached             3:38.61 US A             
  8 Phillips, Duncan             Unattached             3:39.06 US B             
  9 Fernandez, German            Unattached             3:39.63 US B             
 10 Stilin, Joe                  Princeton Univer       3:40.13 US B             
 11 Banks, Michael               Unattached             3:43.80                  
 12 Van Ackereen, Trevor         Princeton Univer       3:45.50                  
 13 Batty, Miles                 BYU                    3:49.33                  
 14 Clark, Dan                   Unattached             3:56.03                  
 -- Carson, Hamish               New Zealand                DNF                  
Section  2  
  1 Myers, Rob                   Unattached             3:42.32 US B             
  2 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval Canada           3:42.70 US B             
  3 Jordanek, Tony               Unattached             3:42.80 US B             
  4 Simmons, Brock               Unattached             3:43.52                  
  5 Springer, Andrew             Unattached             3:44.87                  
  6 Boyle, Ian                   Team Michigan El       3:44.99                  
  7 Weese, Lyle                  Unattached             3:45.01                  
  8 Schiffbauer, Matt            Unattached             3:45.11                  
  9 Ripley, Ryan                 Unattached             3:47.85                  
 -- Cronin, Ian                  Unattached                 DNF                  
 -- Fallon, Chris                Unattached                 DNF                  
Section  3  
  1 Rombough, Chris              Team Usa Minneso       3:47.62                  
  2 Stenuf, Nick                 Unattached             3:48.54                  
  3 Stanley, Erik                Rogue AC               3:48.64                  
  4 Lanzel, Aaron                US Navy                3:49.41                  
  5 Williams, Lex                Unattached             3:49.50                  
  6 Fitzke, Travis               Unattached             3:49.83                  
  7 Crowe, Jake                  Playmakers             3:49.89                  
  8 Bernard, Oliver              Cadl Canada            3:51.21                  
  9 Hernandez, Mike              Unattached             3:51.26                  
 10 Williams, Matt               Usaf Wcap              3:51.86                  
 11 Grieve, Kyle                 Greater Toronto        3:52.20                  
 12 Lapointe, Jean-Samuel        Laval Canada           3:52.21                  
 13 Lucas, Shawn                 Unattached             3:54.43                  
 14 Sang, Edwin                  Unattached             3:54.72                  
 15 Bigelow, Jason               Team Michigan El       3:57.36                  
 16 Slade, Russell               Great Britain          4:00.38                  
 -- Brosnan, Sean                Unattached                 DNF                  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
       13:20.00  OL A Olympic A
       13:27.00  OL B Olympic B
       13:33.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Darling, Mavrick             Unattached            13:46.56 US B             
  2 Conner, Reed                 Unattached            14:04.04                  
  3 Neuman, Kenyon               Unattached            14:11.23                  
  4 Krause, Elliott              Unattached            14:15.29                  
  5 King, Kyle                   Unattached            14:19.24                  
  6 Chenoweth, Dan               Unattached            14:28.31                  
  7 Collins, Ryan                Unattached            14:37.70                  
 -- Brown, Darren                Unattached                 DNF                  
 -- Houseworth, Sean             Usaf Wcap                  DNF                  
 -- Brett, Allan                 Speed River Tfc            DNF                  
 -- Nixon, Andrew                Speed River Tfc            DNF                  
 -- Ripley, Zach                 Unattached                 DNF    

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account