• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Hershey's North American Track and Field Final

Hershey, PA
August 1-4th, 2013

Results Key
R - Record
J - Judge's Decision
DQ - Disqualified
DNF - Did Not Finish
DNS - Did Not Show/Start
ND - No Distance

 

Event 1 Girls 9-10 Standing Long Jump
Record: 7-11.25 R 1989 Talita Williams, Fayetteville, NC

Name Age Team Finals
1 Drube, Gabrielle 10 Gillete, WY 7-00.00
2 Dean, Anaiya 10 Converse, TX 6-08.00
3 Stevenson, Jersey 10 Devon, AB 6-07.50
4 Wilson, Aaronyana 10 Shreveport, LA 6-06.75
5 Minarik, Sydney 10 Huntersville, NC 6-06.25
6 Harris, Amaya 10 Columbus, OH 6-05.00
7 Johnson, Faith 10 Alamo, ND 6-04.75
8 Hoffman, Cassidy 10 Fort Collins, CO 6-02.00
9 Martin, Alexandra 10 Halifax, NS 6-01.00
10 Blackmon, M'Kylah 9 Grain Valley, MO 6-00.25
11 Nixon, Jessica 10 Ramsey, NJ 5-10.50
12 Olsen, McKenzie 10 Sparks, NV 5-08.25
13 Schutt, Kerrington 10 Scottsdale, AZ 5-06.75
14 Tribbett, Kianna 10 Dover, DE 5-04.50
15 Dinkins, Shamari 10 Washington, DC 4-02.25

 

Event 2 Boys 9-10 Standing Long Jump
Record: 7-11 R 1979 Tim Pham, Fairfax, VA

Name Age Team Finals
1 Foster, Gregory 9 Lumberton, NJ 7-00.00
2 Ceasar, Cejae' 10 Lake Charles, LA 6-09.50
3 Melecio, Jalen 10 Casa Grande, AZ 6-08.00
4 Saunders, Jaden 9 East Hartford, CT 6-07.00
5 Trone, Jacob 10 Boulder City, NV 6-06.50
6 Christensen, Matth 10 Pocatello, ID J6-05.50
7 Haarberg, Heinrich 10 Kearney, NE 6-05.50
8 Wright, James 9 Forest City, NC 6-04.50
9 Allen, JaWuan 9 Salina, KS 6-03.50
10 Vais, Jacob 10 Charles City, IA 6-00.00

 

Event 3 Girls 9-10 Softball Throw
Record: 180-09 R 1979 Belinda Cook, Ft. Pierce, FL

Name Age Team Finals
1 Murphy, Trista 10 Baxley, GA 120-02.50
2 Swedlund, Bella 10 Witten, SD 116-07.50
3 Weisbrock, Jacy 10 La Crosse, WI 115-10.00
4 Enriquez, Eliana 10 Sacramento, CAN 113-09.75
5 Sakorafos, Nathall 10 Winchester, MA 111-00.00
6 Johnson, Kayla 9 Federal Way, WA 108-09.00
7 Gilliard, Talia 10 Mechanicsburg, PA 107-04.50
8 Bucher, Gracie 10 Windom, MN 104-07.00
9 Abdul-Rasheed, Lyr 10 Dover, DE 76-09.00
10 Moore, Ebony 10 Washington, DC 72-03.50

 

Event 4 Boys 9-10 Softball Throw
Record: 206-05 R 1980 Aaron Perry, Laconia, NH

Name Age Team Finals
1 Schrim, Collin 10 Carlisle, PA 155-05.50
2 Sharar, Karson 10 Iowa Falls, IA 154-00.00
3 Engle, Tabor 10 Farmington, CT 145-09.00
4 Bragg, Brandon 9 Melbourne, FL 134-04.00
5 Mitchell, Jagger 10 Evanston, WY 133-05.00
6 Bentley, Hunter 10 St. George, UT 132-02.00
7 Fest, Eli 10 Heron Lake, MN 130-01.50
8 Harris, Kade 9 Ness City, KS 124-01.50
9 O'Connor, Cade 10 Vienna, WV 120-03.00
10 Esquibel, Dominic 10 Rio Rancho, NM 115-09.50
11 Broadbent, Connor 10 Coldbrook, NYW 114-09.00
12 McClain, Charles 10 Washington, DC 114-00.00
13 Deas, Keisean 10 Eielson, AK 95-01.00

 

Event 5 Girls 13-14 1600 Meter Run
Record: R 5:01.24 2007 Claudia Francis, Queens, NY

Name Age Team Finals
1 Del Valle, Tatiana 14 Luquillo, PR 4:57.18R
2 Raftis, Kylee 14 Toronto, ON 5:11.44
3 Gerlach, Briahna 14 Gakona, AK 5:14.20
4 Mostowich, Kayla 14 Edmonton, AB 5:14.31
5 Schmidt, Nicolette 14 Redfield, SD 5:14.32
6 Quarshie, Kaylah 14 Yonkers, NYE 5:18.12
7 Dickinson, Laura 14 Miramichi, NB 5:20.66
8 Butterfield, Caitl 14 South Jordan, UT 5:31.89
9 White, Lindsey 13 Broadway, VA 5:42.25
10 Narvarro, Aliyah 14 Smyrna, DE 6:05.64

 

Event 6 Boys 13-14 1600 Meter Run
Record: 4:33.71 R 2012 Plamondon Mathieu, Connaught, PR

Name Age Team Finals
1 Plamondon, Mathieu 14 Connaught, ON 4:34.57
2 Gomez, Jason 13 San Jose, CAN 4:43.90
3 Harrison, Joel 14 Langley, BC 4:44.28
4 Burkhalter, Daniel 14 Prairie City, SD 4:45.54
5 Hengst, Dalton 14 York, PA 4:47.67
6 Minor, Josh 14 Ona, WV 4:50.00
7 Diaz, Jorge 14 Orocovis, PR 4:51.67
8 Blair, David 14 Littleton, CO 4:57.92
9 Colucci, John 13 Alexandria, VA 5:07.11
10 Kishpaguh, Negress 13 Muncie, IN 5:08.71
11 Moulton, Levi 13 Paradise, NL 5:10.72
12 McCardle, Adam 14 Galloway, OH 5:21.64

 

Event 7 Girls 11-12 800 Meter Run
Record: R 2:20.17 1984 Annette Gregory, Brooklyn, NY

Name Age Team Finals
1 Coleman, Emoni 12 Conyers, GA 2:19.12R
2 Smith, Cayla 12 Surrey, BC 2:24.70
3 Saidman, Angela 12 Bethel, CT 2:26.86
4 Leavitt, Emme 12 St. George, UT 2:27.76
5 Covert, Emily 12 Minneapolis, MN 2:27.83
6 Custeau, Jade 12 Shawinigan, QC 2:30.08
7 Hamann, Paige 12 Regina, SK 2:30.32
8 Girardin, Alyssa 12 Strathroy, ON 2:30.63
9 Bonia, Camryn 11 St. John's, NL 2:34.17
10 Rosado, Shairiam 12 Corozal, PR 2:34.46
11 Pawloski, Isabella 11 Bangor, ME 2:40.29

 

Event 8 Boys 11-12 800 Meter Run
Record: 2:10.20 R 1978 Antonio Smith, Atlanta, GA

Name Age Team Finals
1 Maclean, Ron 12 Regina, SK 2:19.65
2 Koyanagi, Kyle 12 London, ON 2:23.50
3 Schein, Brogan 12 Neenah, WI 2:25.97
4 Montanile, Case 12 Chandler, AZ 2:26.54
5 Toolin, Sam 12 Saunderstown, RI 2:26.75
6 Melendez, Abdiel 12 Humacao, PR 2:27.86
7 Suhr, Garrett 11 Rockville, MD 2:28.11
8 Taylor, Carson 11 Lake Tapps, WA 2:28.33
9 Sauerborn, William 12 Whitehouse Station, 2:53.30

 

Event 9 Girls 13-14 800 Meter Run
Record: 2:13.26 R 2006 Phyllis Francis, Laurelton Queens, NY

Name Age Team Finals
1 Cohen, Emily 14 Toronto, ON 2:16.31
2 Heisterman, Madiso 13 Nanaimo, BC 2:19.67
3 Foreman, Anna 13 Chandler, AZ 2:20.00
4 Glazier, Tori 14 Custer, SD 2:20.05
5 Burr, Randi 14 Westerly, RI 2:28.22
6 Mikula, Samantha 14 Columbus, OH 2:30.93
7 Barnes, Chantal 14 St. Johns, NL 2:33.79
8 Lightner, Lauren 14 Leesburg, VA 2:35.59
9 Dinning, Kelsey 13 Bowling Green, KY 2:39.06
10 Lovato, Britney 14 Rio Rancho, NM 2:40.41
11 Groff, Hazel 14 San Diego, CAS 2:41.88
12 Szczygiel, Madison 14 Wells, ME 2:42.18
-- Powell, Tori 13 Gulfport, MS DNF

 

Event 10 Boys 13-14 800 Meter Run
Record: 2:03.06 R 1984 Alan Foster, Beaverton, OR

Name Age Team Finals
1 Rosa, Brian 14 Moca, PR 2:05.48
2 Jawad, Sajid 14 Montreal, QC 2:05.80
3 Cruise, Jesse 14 Lebanon, PA 2:05.98
4 Galimah III, Jalla 14 Conyers, GA 2:06.39
5 Exner, Matthew 14 Regina, SK 2:06.84
6 Thomas, Derek 13 Black Foot, ID 2:07.29
7 Adams, Clayton 14 Kearney, MO 2:07.43
8 Knapp, Daniel 14 Macomb, MI 2:10.29
9 Fenoff, Riley 13 Danville, VT 2:13.23
10 Feeny, Travis 14 Ogden, UT 2:13.53
11 Olson, Ben 13 Coon Rapids, MN 2:15.94
12 Davis, Demontaviou 14 Byram, MS 2:20.45
13 Spencer, Erik 14 Virginia Beach, VA 2:21.20
14 Roman, Pablo 14 Hesperia, CAS 2:23.87
15 Daniels, Robert 13 Pawleys Island, SC 2:26.06

 

Event 11 Girls 11-12 Standing Long Jump
Record: 8-05 R 1990 Heather Sands, Wolfeboro, NH

Name Age Team Finals
1 Caulfield, Jane 12 Edmonton, AB 7-10.50
2 Archie, Imunique 11 Charlotte, NC 7-06.25
3 Robinson, Kayla 12 Waterbury, CT 7-05.50
4 Gagne, Milane 12 Montreal, QC J7-05.00
4 Hendrickson, Luryn 12 Shelton, NE 7-05.00
6 McGinn, Sadie 12 Provo, UT 7-04.50
7 Wilson, Erika 12 Green River, WY 7-02.50
8 Jefferson, Melissa 12 Georgetown, SC 7-02.00
9 Sinegal, Trinity 12 Baytown, TX 7-00.25
10 Caldwell, Kaylee 12 Rio Rancho, NM 6-11.25
11 Bauer, Kennedy 12 Cape Girardeau, MO 6-11.00
11 Ojene, Blessing 11 Oklahoma City, OK J6-11.00
13 Dryer, Abrianna 12 Camden, DE 6-09.00
14 Poore, Riki 12 Red Lodge, MT 6-08.00
15 Timmons, Hope 12 Sparks, NV 6-04.25

 

Event 12 Boys 11-12 Standing Long Jump
Record: 9-03.75 R 2004 Kaiuway Boima, New Britain, CT

Name Age Team Finals
1 Martin, Dane 12 West Kelowna, BC 8-02.75
2 Indome, Mathieu 12 Winnipeg, MB 7-08.75
3 Holbzook, Caleb 12 Ona, WV 7-08.50
4 Sutton, Adrian 12 Rochester, NH 7-07.75
5 Valentine, Zach 12 Ellisville, MO 7-06.00
6 Porter, Mykal 11 New Britian, CT 7-03.50
7 James, Ian 12 Lake Charles, LA 7-02.00
8 Nichols, Zachary 12 Apple Valley, CAS 7-01.00
9 Quinn, Kameron 11 Honolulu, HI 7-00.50
10 Cyr, Trace 12 Presque Isle, ME 6-11.25
11 Weber, Alex 12 Lafayette, IN 6-10.75
12 Rictor, Colton 12 Dickson, ND 6-10.00
13 DelGrande, Nathan 12 Gillette, WY 6-07.50

 

Event 13 Girls 11-12 Softball Throw
Record: 198-02 R 1994 Kendra Wecker, Marysville, KS

Name Age Team Finals
1 Norman, Zadie 12 Muskogee, OK 152-10.50
2 Grantham, Chloe 12 Hayti, SD 150-04.00
3 Ackerman, Shaylee 12 Mesa, AZ 148-03.50
4 Baldo, Amelia 12 Palmyra, PA 142-09.50
5 Sodergren, Briley 12 Norwalk, IA 138-03.50
6 Nealy, Nariana 12 Denver, CO 138-00.50
7 Richards, Maggie 12 Davisville, WV 137-00.50
8 Gerlach, Valerie 12 Lincoln, NE 134-01.00
9 Bakken, Kate 12 Springfield, OR 130-08.00
10 Smith, Star 12 Florence, KY 126-08.00
11 Williams, Sara 12 Jefferson City, MO 125-03.00
12 Burdick, Halle 11 Baker, MT 121-03.50
13 Gibson, Brittany 12 Middleburg, FL 118-05.50
14 Gravelding, Lindse 12 Ilion, NYW 118-01.50
15 Benoit-Chubb, Dana 12 Port au Port, NL 113-04.50
16 Amsa, Jeryta 12 North Pole, AK 99-04.00

 

Event 14 Boys 11-12 Softball Throw
Record: 272-10 R 1979 Brian Olinger, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Cecere, Adam 12 Windber, PA 201-09.00
2 Downing, Dylan 12 Lenexa, KS 177-02.00
3 Call, Damien 11 Rome, NYW 172-09.50
4 Merrick, Allen 12 Gadsden, AL 164-03.50
5 Blackburn, Justin 12 Commerce Township, 161-05.50
6 Babich, Ben 12 Grand Chute, WI 158-05.50
7 Hinkle, Bennett 12 Valdez, AK 155-06.00
8 Maldonado, Daniel 12 Camuy, PR 154-08.00
9 Alani, Jason 12 St. George, HI 153-07.00
10 Doerr, Michael 12 Sparks, NV 150-04.00
11 Chase, Benjamin 12 Hudson, MA 150-03.50
12 Stanford, DaVaughn 11 Smyrna, DE 123-01.50

 

Event 15 Girls 9-10 50 Meter Dash
Record: 7.08 R 1980 Deaundra Wheele, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Monroe, Beyona 10 Roosevelt, NYE 7.65
2 Daughtry, Kewata 10 Gulfport, MS 7.85
3 Whitehead, Taylan 10 Santa Clara, UT 8.00
4 Wilson, Charity 10 Rexburg, ID 8.07
5 Anderson, Faith 10 Murfreesboro, TN 8.20
6 Powell, Taylor 9 Johnston, RI 8.44
7 Boehm, Haley 10 Lafayette, IN 8.66
8 Largent, Railey 9 DeBeque, CO 8.82

 

Event 16 Boys 9-10 50 Meter Dash
Record: 7.04 R 1984 Sterling Harris, San Bernardino, CA

Name Age Team Finals
1 Christie, Malcolm 10 Fredericton, NB 7.44
2 Simpson, Xavier 9 Portland, OR 7.57
3 Hill, Bryson 9 Nashville, TN 7.67
4 Brewer, Jamal 10 Hamburg, AR 7.67
5 Staples, Ethan 10 Tonganoxie, KS 7.70
6 LeBlanc, Felix 10 St. Bruno, QC 7.83
7 Demetrius, Shean A 10 San Jose, CAN 7.90
8 Samuels, Brady 10 Muncie, IN 8.02

 

Event 17 Girls 9-10 100 Meter Dash
Record: 13.43 R 1980 Denis Moore, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Lemus, Cassandra 10 Seattle, WA 14.24
2 Lema, Karlie 10 Morgan Hill, CAN 14.34
3 Clarke, Kataya 10 Scarborough, ON 14.65
4 Rezansoff, Bridget 10 Saskatoon, SK 14.92
5 Thomas, Tamera 10 Lawton, OK 15.12
6 Dixon, Obriena 10 Easton, PA 15.28
7 Ugah, Nnene 10 Quincy, MA 15.39
8 Logan, Veronica 9 Hickory, NC 16.63

 

Event 18 Boys 9-10 100 Meter Dash
Record: 13.00 R 1986 Jody Trammel, Gaithersburg, MD

Name Age Team Finals
1 Graham, Devin 10 Orange Park, FL 13.83
2 Wilson Jr., Brian 10 Oklahoma City, OK 14.05
3 Ruley, Joshua 10 Laurel, MD 14.41
4 Jackson, Desmin 10 Menifee, CAS 14.72
5 Hall, Robert 9 Willis, MI 14.78
6 Johnson, Diamond 10 Fargo, ND 15.00
7 Buxbaum, Brady 10 Fairview, MT 15.48

 

Event 19 Girls 11-12 100 Meter Dash
Record: 12.44 R 1983 Deaundra Wheeler, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Mouzzon, Melicia 12 Youngsville, NC 13.38
2 Shearer, Jazlynn 12 San Jose, CAN 13.64
3 Frankson, Kassidy 12 Bronx, NYE 13.68
4 Wright, Hailey 12 Kelowna, BC 13.91
5 Swanson, Ashtan 12 Subiaco, AR 13.92
6 Jackson, Zhania 12 Chicago, IL 14.03
7 Bobyck, Kennedy 12 Regina, SK 14.04
8 McGuigan, Johanna 12 Fredericton, NB 14.13

 

Event 20 Boys 11-12 100 Meter Dash
Record: 11.89 R 1987 Willis Tyson, Cocoa, FL

Name Age Team Finals
1 Deshpande, Deepal 12 St. John's, NL 12.61
2 Prettyman, William 12 Salt Lake, UT 12.68
3 Frazier, John 12 Portland, OR 13.01
4 Woods Jr., Anthony 12 Rockville, MD 13.18
5 Rice, Timothy 12 Tremont, IL 13.63
6 Anderson, Dayln 12 Saucier, MS 13.72
7 Pelic, Justin 12 Mt. Pleasant, SC 13.76
8 Trentacosti, Tyler 12 Sheridan, WY 14.34

 

Event 21 Girls 13-14 100 Meter Dash
Record: 12.21 R 2002 Kenyanna Wilson, Glendale, AZ

Name Age Team Finals
1 Gardner, Jaslyn 13 Enterprise, UT 12.84
2 Winkler, Bettina 13 Clarkston, MI 12.87
3 Wright, Iantha 13 Queens, NYE 12.89
4 D'Agnolo, Nicole 13 Victoria, BC 13.26
5 Debose, Nasonia 14 Nashville, TN 13.56
6 Murphy, Laura 13 East Greenwich, RI 13.57
7 Shafer, Delany 13 Olathe, KS 13.75
8 Levy, Asianae 13 Southhaven, MS 14.43

 

Event 22 Boys 13-14 100 Meter Dash
Record: 11.06 R 1987 Edward West, Miami, FL

Name Age Team Finals
1 Nwachukwu, Chuba 14 Sherwood Park, AB 11.62
2 Valentin, Samuel 14 Montreal, QC 12.10
3 Hord, Parker 14 London, ON 12.19
4 Travaglini, Jeremy 14 Andover, MA 12.44
5 Marshall, Konrad 14 Overland Park, KS 12.56
6 Crosby, James 14 Honolulu, HI 12.87
7 Ward, Cameron 14 Fountain Hill, AR 12.89
8 Jackson, Travares 13 Greenville, AL 13.20

 

Event 23 Girls 13-14 Standing Long Jump
Record: 9-03.50 R 1991 Marzette Penton, Tacoma, WA

Name Age Team Finals
1 Rash, Keeona 14 New Berlin, WI 8-09.50
2 Robinson, Jaimie 14 Chicago, IL 8-06.25
3 Pisano, Sophia 14 Martinsburg, WV 8-02.75
4 Tan, Megan 14 San Jose, CAN 8-02.00
5 Watson, Claudasha 14 Lafayette, LA 7-08.00
6 Hussey, Alexa 14 Rochester, NH 7-06.75
7 Kuntz, Mason 13 Dickinson, ND 7-06.25
8 Josey, Aaliyah 14 Queens, NYE 7-06.00
9 Clark, Chloe 13 Hood River, OR 7-04.25
10 Gilsdorf, Madison 14 Billings, MT 7-04.00
11 Carlson, Jada 14 Ashton, IA 7-02.50
12 Langin, Taylen 13 Hebron, KY 7-02.25
13 Ryan, Hannah 14 St. Johnsbury, VT 6-11.50
14 Bowser, Naomi 13 Hartly, DE 6-10.50
15 Gray, Gabrielle 13 Russellville, AR 6-04.50

 

Event 24 Boys 13-14 Standing Long Jump
Record: 10-04.50 R 1986 Paul Punsal, Orange, CT

Name Age Team Finals
1 Leanio, Madison 14 Koloa, HI 8-09.50
2 Mar, Alexander 14 Winnipeg, MB 8-08.50
3 Clough, Ian 14 St. Johnsbury, VT 8-08.25
4 Madsen, Hunter 14 Rexburg, ID 8-08.00
5 Mayes, Donald 14 Muskogee, OK 8-05.25
6 Faust, Carson 14 Oshkosh, WI 8-04.50
7 Barriffe, D'Andre 14 Stalbans Queens, NY 8-04.00
8 LaRose, Gus 14 North Newport, NH 8-00.25
9 Watson, Luke 13 Hendersonville, TN J8-00.25
10 Adams-Phillips, Ta 14 Mississauga, ON 7-08.50
11 Chase, Deondre 14 Washington, DC 6-08.00

 

Event 25 Girls 13-14 Softball Throw
Record: 244-00 R 1981 Rachel Green, Manitowoc, WI

Name Age Team Finals
1 Kaupe, Nawai 14 Wailuku, HI 191-04.00
2 Koenig, Tatum 14 West Liberty, IA 162-06.00
3 Austin, Alyssa 14 Lebanon, PA 150-10.50
4 Gravelding, Lauren 14 Ilion, NYW 150-03.00
5 Rusiniak, Katelyn 14 Valpariaso, IN 150-00.50
6 Uhlenkamp, Madison 13 Balta, ND 148-06.00
7 Campbell, Kennedy 14 Havelock, NC 146-01.50
8 Shaw, Ashley 14 Yamhill, OR 145-07.50
9 Pelletier, Cassidy 14 Ashland, ME 141-08.50
10 Richardson, Daijah 13 Gulfport, MS 134-01.50
11 Standfield, Shawnq 14 Chattanooga, TN 133-07.00
12 Jones, Jordan 14 Beaumont, TX 118-10.50

 

Event 26 Boys 13-14 Softball Throw
Record: 315-08 R 1980 Gene Harris, Okeechobee, FL

Name Age Team Finals
1 VanDerWerff, Jayd 14 Gregory, SD 221-00.00
2 Ricks, Zaveion 14 Swainsboro, GA 211-07.00
3 Tweedie, Cole 14 Hampden, ME 203-06.00
4 Ross, Lazaro-Ronal 14 Melbourne, FL 203-01.00
5 Kitchen, Matt 13 St. George, UT 201-01.50
6 Luce, Joshua 14 Skaneateles, NYW 195-10.00
7 Woelber, Tyl 14 Pipestone, MN 195-09.00
8 Jeffers, Emmitt 14 Hamburg, AR 195-01.50
9 Upham, Vance 14 Southington, CT 188-05.50
10 Cooper, Mason 14 Palmyra, PA 187-05.00
11 Ocegueda, Anthony 14 Sparks, NV 184-05.00
12 Chavira, James 13 San Antonio, TX 180-06.50
13 Weber, Nathan 14 Forsyth, MT 178-11.00
14 Chambers, Walter 14 Louisville, KY 171-00.50

 

Event 27 Girls 9-10 200 Meter Dash
Record: 27.77 R 1998 Brittney Streeter, Miami, FL

Name Age Team Finals
1 Brown, Brianna 10 Bronx, NYE 27.83
2 Lawrence, Rakiya 10 Chicago, IL 29.67
3 Lenton, Jade 10 Maple Ridge, BC 30.66
4 Outlaw, Tia 9 Raleigh, NC 30.88
5 Campbell, Brandi 10 Honolulu, HI 31.54
6 Atkinson, Jada 10 Norman, OK 31.99
7 Horton, Amelia 10 Olathe, KS 32.95
8 Dahlinger, Gwenyth 10 Pelham, NH 34.32

 

Event 28 Boys 9-10 200 Meter Dash
Record: 26.59 R 1984 Curtis Johnson, Palmetto, FL

Name Age Team Finals
1 Bond, Isaiah 9 Forston, GA 28.09
2 Forrest, Adrian 10 Etobicoke, ON 28.54
3 Croteau, Keegan 10 Boise, ID 29.36
4 Despanie, Bailey 10 Carencro, LA 29.43
5 Davis, Omari 10 Yuba City, CAN 29.73
6 Edington, Ethan 10 Sutherland, NE 31.08
7 Valladares, Jonath 10 Greenbelt, MD 31.71
8 Soares, Deondre 10 Cranston, RI 32.45

 

Event 29 Girls 11-12 200 Meter Dash
Record: 26.13 R 1983 Teresa Bester, Philadelphia, PA

Name Age Team Finals
1 McEwan, Chereece 12 Middleburg, FL 26.71
2 Minor, Arria 12 Denver, CO 26.76
3 Eaton, Madison 12 Lake Orion, MI 27.79
4 Franco, Selina 12 Cidra, PR 27.99
5 Rivera, Briona 12 Oakland, CAN 28.13
6 Nelson, Shanell 12 Mount Holly, NJ 29.08
7 Found, Anya 12 Wolfeboro, NH 30.60
8 Bartolaba, Haley 12 Sitka, AK 32.13

 

Event 30 Boys 11-12 200 Meter Dash
Record: 23.85 R 1995 Eugene Lee, Augusta, GA

Name Age Team Finals
1 Wells, Karri 12 New Roads, LA 25.89
2 McFadden, Kristoph 12 Moncton, NB 26.00
3 Ayorinde, Ibrahim 12 Oakville, ON 26.07
4 Ringo, Kelee 11 Tacoma, WA 26.81
5 Bangura, Ibrahim 12 Alexandria, VA 27.02
6 Too, Lucas 12 Peoria, AZ 27.04
7 Vigil, Davian 12 Hutchinson, KS 27.08
8 Bruno, Joseph 12 Mechanicsburg, PA 28.00

 

Event 31 Girls 13-14 200 Meter Dash
Record: 24.06 R 1997 Monique Henderson, Bonita, CA

Name Age Team Finals
1 Tachinski, Victori 14 Winnipeg, MB 25.73
2 Carey, Chala 14 Camden County, GA 25.81
3 Nolen-Revera, Mika 14 San Jose, CAN 25.94
4 Peoples, Paris 13 Jamaica, NYE 26.57
5 James-Heard, Saudi 13 Lakewood, WA 27.07
6 Morton, Sierra 14 Hinesburg, VT 27.44
7 Mickens, Aliyah 14 Glenwood, IL 27.91
8 Barnard, Caitlin 14 Rio Rancho, NM 27.99

 

Event 32 Boys 13-14 200 Meter Dash
Record: 22.55 R 2007 Marlon Laidlaw-Allen, Scarborough, ON

Name Age Team Finals
1 Pirabaharan, Keesh 14 Ajax, ON 24.10
2 Tomasi, Tawn 14 Williston, VT 24.11
3 Fields, Izaiah 13 Puyallup, WA 24.26
4 Thomas, Johnathon 13 Fresno, TX 24.37
5 Simpson, Nakeem 14 Queens, NYE 24.75
6 Reid, Collin 14 Mapleton, UT 25.00
7 Burnham, Casey 14 Grand Island, NE 25.83

 

Event 33 Girls 9-10 400 Meter Dash
Record: 1:01.09 R 1979 Shelby Mooreman, Martinsville, VA

Name Age Team Finals
1 Fitzgerald, Jadah 10 Brooklyn, NYE 1:07.96
2 Sumsion, Heidi 10 Springville, UT 1:08.24
3 Mathieu, Kayla 10 Milton, MA 1:08.81
4 Oyler, Kelsey 10 Meridian, ID 1:09.95
5 Brandley, Deanna 10 Bastrop, LA 1:10.78
6 Kukura, Emma 10 Regina, SK 1:11.94
7 Botha, Kathleen 10 Toronto, ON 1:12.18
8 Trapp, Jahmera 10 Blythewood, SC 1:14.46

 

Event 34 Boys 9-10 400 Meter Dash
Record: 1:00.69 R 1981 Tommy Owings, Greensville, SC

Name Age Team Finals
1 Adams, Remington 10 DeKalb County, GA 1:03.64
2 Brown, Donovan 10 Montgomery Village, 1:06.50
3 Peterson, Ethan 9 Farmington, UT 1:09.54
4 Oyler, Keegan 10 Meridian, ID 1:10.86
5 Parris, Schyler 10 Brookfield, CT 1:11.02
6 Schultze, Tyler 10 Shawnee, KS 1:11.99
7 Mick-Keck, Taylor 10 Rio Rancho, NM 1:21.85

 

Event 35 Girls 11-12 400 Meter Dash
Record: 58.46 R 2005 Alexis Mapson, New York, NY

Name Age Team Finals
1 Martinez, Tatianna 12 Queens, NYE 1:01.54
2 Stauter, Breanna 12 Meridian, ID 1:01.77
3 Brown, Jacqueline- 12 Long Beach, CAS 1:04.20
4 Kaitfors, Kennedy 12 Spearfish, SD 1:05.55
5 Woods, Antonia 12 Columbus, OH 1:06.37
6 Morales, Stephanie 12 San Sebastian, PR 1:08.08
7 Bellamy, Shania 11 Columbia, SC 1:08.59
8 Salmon, Amber 11 Bloomfield, CT 1:16.03

 

Event 36 Boys 11-12 400 Meter Dash
Record: 54.09 R 1979 Sam Hill, Smyrna, GA

Name Age Team Finals
1 Henriques, Daunte 12 Vanessa, ON 59.99
2 Dupree, Joshua 12 Fayette, GA 1:01.43
3 Tapia, Felix 12 Yauco, PR 1:02.31
4 Taylor, Joshua 12 Lehi, UT 1:03.27
5 Bolden, Broox 12 Windsor, CT 1:04.42
6 Jackson, Miles 11 Portland, OR 1:04.78
7 Jennings, Maximus 11 Montclair, NJ 1:06.84
8 Clark, Ethan 12 Carman, MB 1:07.87

 

Event 37 Girls 13-14 4x100 Meter Relay
Record: 48.93 R 1991 Reyna Goodwin, Aisha Wallace, Jodi Bailey, Tanya Jackson, West Oakland, CA

Team Finals
1 Region 1
1) 167 Agyemang, Chelsea 14 2) 168 Roberts, Duprlh 14 3) 169 Evans-Allen, Avarie 14 4) 170 Lambert, Nh'Keeda 14
52.51
2 Region 7
1) 767 Davis, Stephanie 14 2) 768 Lynn, Ayanna 14 3) 769 Pyles, Cierra 13 4) 770 Pyles, Brionne 14
52.52
3 Region 6
1) 667 Lockard, Bailey 14 2) 668 Njoku, Onyekachi 14 3) 669 Taylor, Samantha 14 4) 670 Dickinson, Julia 13
52.69
4 Region 3
1) 367 Champoux, Megan 14 2) 368 Morrison, Hannah 14 3) 369 Shane, Megan 14 4) 370 Gillespie, Caroline 14
52.97
5 Region 2
1) 267 Pruyser, Ariel 14 2) 268 Smith, Kameron 14 3) 269 Roy, Ariane 14 4) 270 Turner, Alexis 13
53.37
6 Region 8
1) 867 Browning, Alexis 14 2) 868 Lyles, Jakiah 13 3) 869 Mitchell, Anasha 13 4) 870 Warren, Ghania 13
54.07
-- Region 4
1) 467 Carmona, Jomarie 14 2) 468 Garcia, Lina 14 3) 469 O'Farrill, Josielys 14 4) 470 Velez, Suheyli 14
DNF
-- Region 5
1) 567 Coghill, Emily 14 2) 568 Farmer, Kendra 14 3) 569 Turnbull, Katie 14 4) 570 Ziola, Jansen 14
DQ

 

Event 38 Boys 13-14 4x100 Meter Relay
Record: 44.89 R 1983 James Siner, Peter Broussard, Robert Arceneaux, Kennon Ryan, Lafayette, LA

Team Finals
1 Region 4
1) 477 Feliciano, Gabriel 14 2) 478 Lopez, Jean 14 3) 479 Perez, Joshua 14 4) 480 Vazquez, Xavier 14
48.08
2 Region 7
1) 777 Williams, J'Sean 14 2) 778 Harris, Chris 14 3) 779 Mganga, Khaloni 14 4) 780 Leacock, Cole 14
49.43
3 Region 6
1) 677 Brideau, Samuel 14 2) 678 Boudreau, Sebastien 14 3) 679 McGraw, Marc-Antoine 14 4) 680 Roussel, Alex 14
49.86
4 Region 5
1) 577 Roselo, Justin 14 2) 578 Sansano, Andrei 14 3) 579 Santoyo, Jerome 14 4) 580 Soliven, Liam 14
50.56
5 Region 3
1) 377 Oglinzanu, Traian 14 2) 378 Dunlop, Cole 14 3) 379 Zeng, John 14 4) 380 Huard, Thomas 14
50.79
6 Region 8
1) 877 Bryant, Christopher 14 2) 878 Fraiser III, John 14 3) 879 King, Toronto 13 4) 880 Priest, Dashawn 14
51.09
-- Region 1
1) 177 Andrea-Briones, Jason 13 2) 178 Barclay, Stephen 14 3) 179 Whyte, Jammari 14 4) 180 Richards, Emmanuel 14
DNF
-- Region 2
1) 277 Porter, Taevis 14 2) 278 Washington, Jeremy 14 3) 279 Stanley, Jalon 14 4) 280 Dabney, Jordon 14
DNF

User Comments

  • Currently, there are no comments.