• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

ACAC Cross Country Championship

Calgary, AB
October 29th, 2016

Women's Individual Results

Place Name Age Group Team Time
         
1 Rachel McKenzie   LETH 20:20
2 Jordanna Cota   RDC 20:25
3 Emily Spencer   LETH 20:49
4 Jillian Stewart   RDC 20:56
5 Elise Nawrocki   CUE 21:03
6 Ricki Doyle   SAIT 21:14
7 Amy Severtson   RDC 21:19
8 Janaya Garbe   RDC 21:24
9 Andrea Snider   GPRC 21:36
10 Kirstyn Janzen   LETH 21:43
11 Emily McIlroy   UAA 21:59
12 Baylee Frissell   CUE 22:04
13 Haley Dunwoodie   CUE 22:19
14 Rachael Smillie   CUE 22:22
15 Erica Paxton   SAIT 22:28
16 Jayme Nagy   SAIT 22:29
17 Bailey Troccoli-Hughes   CUE 22:34
18 Janelle Graham   LETH 22:41
19 Maria Houle   GPRC 22:47
20 Anna Zulic   CUE 22:56
21 Breanna Berridge   RDC 23:02
22 Ellen Pedersen   LETH 23:04
23 Vildana Rekic   LETH 23:06
24 Kailey Bratland   GPRC 23:19
25 Laura Szymanek   RDC 23:31
26 Samantha Debree   RDC 23:42
27 Lauren Mearns   RDC 23:45
28 Christie Shepherd   GPRC 23:54
29 Shelby Edgar   CUE 24:03
30 Salma Moreira   LETH 24:09
31 Anna Gallup   SAIT 24:17
32 Teagan Shapka   RDC 24:29
33 Brooke Whitaker   STMU 24:43
34 Dina Iatrou   LETH 25:00
35 Randi Thiessen   STMU 25:06
36 Darian Elliott   LAKE 25:12
37 Amanda Stor   LAKE 25:25
38 Karina Manz   GPRC 25:26
39 Leah Reid   UAA 25:28
40 Katelynn Cook   UAA 25:30
41 Davis Alton   GPRC 25:48
42 Brittany Duvall   GPRC 26:09
43 Annika Olesen   UAA 26:13
44 Emily Lyseng   UAA 26:17
45 Dana Jackson   LETH 26:17
46 Bethany Topping   STMU 26:18
47 Jennifer Kubos   LETH 26:18
48 Erin McQuitty   STMU 26:28
49 Tayla Koerber   UAA 26:31
50 Kelsey Pauls   LAKE 26:38
51 Kayla Enders   LETH 26:55
52 Megan Hopkins   GPRC 28:59
53 Myroslava Koval   STMU 29:01
54 Kiana Scarf   LAKE 29:29
55 Daniella Burke   UAA 29:29
56 Tanis Lefebvre   STMU 30:00
57 Leah Nel   STMU 33:20
58 Kara Shaw   STMU 34:18

Women's Team Results 

Team Place Team Runner 1 Runner 2 Runner 3 Runner 4   Total Pts
               
1 Red Deer College (RDC) 2 4 7 8   21
2 Lethbridge College (LETH) 1 3 10 18   32
3 Concordia University of Edmonton (CUE) 5 12 13 14   44
4 SAIT (SAIT) 6 15 16 31   68
5 Grande Prairie (GPRC) 9 19 24 28   80
6 Augustana (UAA) 11 39 40 43   133
7 St. Mary's University (STMU) 33 35 46 48   162
8 Lakeland College (LAKE) 36 37 50 54   177

Men's Indiviudal Results

Place Name Age Group Team Time
         
1 Jacques Saayman   SAIT 27:49
2 Boaz Korir   LETH 28:23
3 Alex Howells   SAIT 28:38
4 Alex Andres   LETH 28:45
5 Brandon Wladyko   GPRC 28:57
6 Matt Martin   UAA 29:00
7 Daryl Ross   SAIT 29:36
8 Karan Matusin   STMU 29:44
9 Joedy Dalke   UAA 29:54
10 Matthew Mundy   STMU 30:12
11 Sean Hickey   SAIT 30:19
12 Edwin Kaitany   LETH 30:44
13 Nolan Dyck   RDC 30:53
14 Erik Rust   UAA 30:53
15 Matthew Vandegriff   SAIT 31:12
16 Keith Spruyt   CUE 31:21
17 Bryce Turner   UAA 31:23
18 Cory DeRaadt   RDC 31:37
19 Devon Gurney   RDC 31:52
20 Michael Cole   UAA 32:18
21 Jeffrey Willoughby   RDC 32:24
22 Dayton Jans   LETH 32:38
23 Joshua Malmsten   GPRC 32:57
24 Reece Bailey   UAA 33:24
25 Connor Reinson   CUE 33:36
26 Nathan Goode   RDC 33:41
27 Denton Davies   SAIT 33:43
28 John Krause   LETH 33:55
29 Logan Gechter   LETH 34:02
30 Thomas McCullagh   LETH 34:19
31 Logan Pearce   STMU 34:30
32 Po Kin (Jonathan) Lam   RDC 34:37
33 Daniel McCoy   SAIT 34:52
34 Matthew Holler   STMU 34:58
35 Ian Lee   CUE 35:07
36 Kbrom Dengts   SAIT 35:10
37 Mohammed Abdullahi   CUE 35:17
38 Michael Quick   CUE 35:36
39 Carlos Mena   LETH 35:56
40 Duani Yano   SAIT 36:05
41 Sasha Eccleston   UAA 36:11
42 Ankit Bishnoi   LAKE 36:58
43 Darien Khan   CUE 37:00
44 Justin Moltzahn   RDC 37:12
45 Carter Tomyn   LAKE 37:30
46 Brad Agnew   CUE 37:31
47 Conner Robertson   LAKE 38:07
48 Philip Taylor-Smith   STMU 38:22
49 Brett Meyer   UAA 38:41
50 Justin Seely   LAKE 40:16
51 Jarrad St. Arnault   GPRC 40:29
52 Jackson Sweder   UAA 41:05
53 Dylan Van Eerden   GPRC 41:45
54 William Devroomen   LAKE 41:46
55 Chase Thomas   LAKE 43:26
56 Ethan Nielson   OC 46:03
57 Jonathan  Parenteau   GPRC 48:09

Men's Team Results

Team Place Team Runner 1 Runner 2 Runner 3 Runner 4   Total Pts
               
1 SAIT (SAIT) 1 3 7 11   22
2 Lethbridge College (LETH) 2 4 12 22   40
3 Augustana (UAA) 6 9 14 17   46
4 Red Deer College (RDC) 13 18 19 21   71
5 St. Mary's University (STMU) 8 10 31 34   83
6 Concordia University Of Edmonton (CUE) 16 25 35 37   113
7 Grande Prairie (GPRC) 5 23 51 53   132
8 Lakeland (LAKE) 42 45 47 50   184

 

User Comments

  • Currently, there are no comments.