• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

TrackieReg - Free Online Registration for pretty much anything!

Jeux de la Francophonie Canadienne

Moncton, NB
July 11-15th, 2017

 JDLF Canadien - 11/07/2017 to 15/07/2017                    
                                Moncton Stadium                                
                                    Results                                    
 
Girls 15 & Under 100 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 12.56  2008        Cassandre Collins, NE                       
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   127 St-Germain, Maoly      Québec                            12.82q  1.4  1 
  2   115 Jeaurond, Kady         Québec                            13.20q  1.7  2 
  3    57 Albert, Vickie         Nouveau-Brun                      13.52q  1.7  2 
  4    58 Allanach, Janelle      Nouveau-Brun                      13.56q  1.4  1 
  5    82 Hughes, Madelaine      Nouvelle-Éco                      13.74q  1.4  1 
  6   148 Yoh, Malika            Saskatchewan                      13.77q  1.4  1 
  7    49 Ramlal, Mira           Manitoba                          13.85q  1.4  1 
  8   135 Kumbu, Siloé           Saskatchewan                      14.31q  1.7  2 
  9    25 Mielecka, Daryana      Colombie-Bri                      14.44   1.7  2 
 10    20 Velie, Gabrielle       Alberta                           14.62   1.4  1 
 11     5 Côté, Quinn            Alberta                           14.91   1.7  2 
 12   107 Salituri, Stephani     Ontario                           16.48   1.7  2 
 
Girls 15 & Under 100 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 12.56  2008        Cassandre Collins, NE                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1   127 St-Germain, Maoly      Québec                 12.82      12.85   0.2 
  2   115 Jeaurond, Kady         Québec                 13.20      13.10   0.2 
  3   148 Yoh, Malika            Saskatchewan           13.77      13.46   0.2 
  4    58 Allanach, Janelle      Nouveau-Brun           13.56      13.48   0.2 
  5    57 Albert, Vickie         Nouveau-Brun           13.52      13.60   0.2 
  6    82 Hughes, Madelaine      Nouvelle-Éco           13.74      13.62   0.2 
  7    49 Ramlal, Mira           Manitoba               13.85      13.94   0.2 
  8   135 Kumbu, Siloé           Saskatchewan           14.31      14.29   0.2 
Preliminaries
  9    25 Mielecka, Daryana      Colombie-Bri           14.44                  
 10    20 Velie, Gabrielle       Alberta                14.62                  
 11     5 Côté, Quinn            Alberta                14.91                  
 12   107 Salituri, Stephani     Ontario                16.48                  
 
Girls 16-18 100 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 11.91  2011        Caroline Morin-Houde, QC                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1   121 Ntambue, Donna         Québec                            12.35q  1.7  1 
  2   111 Couturier, Rosalie     Québec                            12.85q  1.7  2 
  3    65 Gagnon, Caroline       Nouveau-Brun                      13.03q  1.7  2 
  4    50 Ramlal, Zara           Manitoba                          13.18q  1.7  2 
  5    73 Leger, Joelle          Nouveau-Brun                      13.21q  1.7  1 
  6   146 Town, Lauren           Saskatchewan                      13.26q  1.7  2 
  7   136 Kyamundu, Volonte      Saskatchewan                      13.43q  1.7  1 
  8    38 Bazin, Danica Jean     Manitoba                          13.53q  1.7  2 
  9    30 Arsenault, Maria       Île-du-Princ                      14.16   1.7  1 
 10   100 Ndinsil, Lila          Ontario                           14.21   1.7  2 
 11   156 Herry-Saint Onge,      Yukon                             14.46   1.7  1 
 12    21 Kuittinen-Dhaoui,      Colombie-Bri                      14.90   1.7  1 
 13    15 Sanchez, Edith         Alberta                           15.16   1.7  2 
 14    13 Maure, Tyler           Alberta                           15.95   1.7  1 
 15   157 Tölgyesi, Anna         Yukon                             15.98   1.7  2 
 
Girls 16-18 100 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 11.91  2011        Caroline Morin-Houde, QC                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1   121 Ntambue, Donna         Québec                 12.35      12.31   1.5 
  2   111 Couturier, Rosalie     Québec                 12.85      12.60   1.5 
  3    65 Gagnon, Caroline       Nouveau-Brun           13.03      12.82   1.5 
  4    50 Ramlal, Zara           Manitoba               13.18      12.92   1.5 
  5   146 Town, Lauren           Saskatchewan           13.26      13.11   1.5 
  6    73 Leger, Joelle          Nouveau-Brun           13.21      13.13   1.5 
  7   136 Kyamundu, Volonte      Saskatchewan           13.43      13.35   1.5 
  8    38 Bazin, Danica Jean     Manitoba               13.53      13.74   1.5 
Preliminaries
  9    30 Arsenault, Maria       Île-du-Princ           14.16                  
 10   100 Ndinsil, Lila          Ontario                14.21                  
 11   156 Herry-Saint Onge,      Yukon                  14.46                  
 12    21 Kuittinen-Dhaoui,      Colombie-Bri           14.90                  
 13    15 Sanchez, Edith         Alberta                15.16                  
 14    13 Maure, Tyler           Alberta                15.95                  
 15   157 Tölgyesi, Anna         Yukon                  15.98                  
 
Girls 15 & Under 200 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 26.36  2008        Cassandre Collins, NE                       
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1   115 Jeaurond, Kady         Québec                            27.35q -0.3  2 
  2    58 Allanach, Janelle      Nouveau-Brun                      28.18q -0.3  2 
  3    82 Hughes, Madelaine      Nouvelle-Éco                      28.31q -0.3  2 
  4    57 Albert, Vickie         Nouveau-Brun                      28.76q -0.3  2 
  5   148 Yoh, Malika            Saskatchewan                      29.43q -0.3  2 
  6   135 Kumbu, Siloé           Saskatchewan                      29.52q  0.3  1 
  7    49 Ramlal, Mira           Manitoba                          29.57q  0.3  1 
  8    25 Mielecka, Daryana      Colombie-Bri                      30.33q  0.3  1 
  9    20 Velie, Gabrielle       Alberta                           30.59   0.3  1 
 10    19 Tardif, Anique         Alberta                           31.94  -0.3  2 
 11   105 Rossi, Sophia          Ontario                           32.12   0.3  1 
 
Girls 15 & Under 200 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 26.36  2008        Cassandre Collins, NE                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1   115 Jeaurond, Kady         Québec                 27.35      26.96  -2.1 
  2    58 Allanach, Janelle      Nouveau-Brun           28.18      28.06  -2.1 
  3   148 Yoh, Malika            Saskatchewan           29.43      28.29  -2.1 
  4    82 Hughes, Madelaine      Nouvelle-Éco           28.31      28.36  -2.1 
  5    57 Albert, Vickie         Nouveau-Brun           28.76      28.77  -2.1 
  6    49 Ramlal, Mira           Manitoba               29.57      29.79  -2.1 
  7   135 Kumbu, Siloé           Saskatchewan           29.52      29.80  -2.1 
  8    25 Mielecka, Daryana      Colombie-Bri           30.33      30.27  -2.1 
Preliminaries
  9    20 Velie, Gabrielle       Alberta                30.59                  
 10    19 Tardif, Anique         Alberta                31.94                  
 11   105 Rossi, Sophia          Ontario                32.12                  
 
Girls 16-18 200 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 24.74  2011        Caroline Morin-Houde, QC                    
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1   121 Ntambue, Donna         Québec                            26.34q -0.6  2 
  2   111 Couturier, Rosalie     Québec                            26.75q +0.0  1 
  3    65 Gagnon, Caroline       Nouveau-Brun                      26.93q +0.0  1 
  4    73 Leger, Joelle          Nouveau-Brun                      27.74q -0.6  2 
  5   146 Town, Lauren           Saskatchewan                      27.89q +0.0  1 
  6    50 Ramlal, Zara           Manitoba                          28.03q -0.6  2 
  7    38 Bazin, Danica Jean     Manitoba                          28.20q +0.0  1 
  8   100 Ndinsil, Lila          Ontario                           29.41q +0.0  1 
  9   141 Magne, Kendra          Saskatchewan                      30.18  -0.6  2 
 10   156 Herry-Saint Onge,      Yukon                             30.22  -0.6  2 
 11    21 Kuittinen-Dhaoui,      Colombie-Bri                      30.91  -0.6  2 
 12    81 Houston, Sarah         Nouvelle-Éco                      31.03  +0.0  1 
 13    15 Sanchez, Edith         Alberta                           32.66  +0.0  1 
 14    13 Maure, Tyler           Alberta                           33.71  -0.6  2 
 15   157 Tölgyesi, Anna         Yukon                             34.02  +0.0  1 
 
Girls 16-18 200 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 24.74  2011        Caroline Morin-Houde, QC                    
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1   121 Ntambue, Donna         Québec                 26.34      25.78  -1.5 
  2   111 Couturier, Rosalie     Québec                 26.75      26.46  -1.5 
  3    65 Gagnon, Caroline       Nouveau-Brun           26.93      26.95  -1.5 
  4    73 Leger, Joelle          Nouveau-Brun           27.74      27.42  -1.5 
  5   146 Town, Lauren           Saskatchewan           27.89      27.55  -1.5 
  6    50 Ramlal, Zara           Manitoba               28.03      28.03  -1.5 
  7    38 Bazin, Danica Jean     Manitoba               28.20      28.92  -1.5 
  8   100 Ndinsil, Lila          Ontario                29.41      30.14  -1.5 
Preliminaries
  9   141 Magne, Kendra          Saskatchewan           30.18                  
 10   156 Herry-Saint Onge,      Yukon                  30.22                  
 11    21 Kuittinen-Dhaoui,      Colombie-Bri           30.91                  
 12    81 Houston, Sarah         Nouvelle-Éco           31.03                  
 13    15 Sanchez, Edith         Alberta                32.66                  
 14    13 Maure, Tyler           Alberta                33.71                  
 15   157 Tölgyesi, Anna         Yukon                  34.02                  
 
Girls 15 & Under 300 Meter Dash
============================================================================
        JDLF: # 44.10  2011        Renee Hadaller, MB                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1   115 Jeaurond, Kady         Québec                            42.37#  1 
  2   113 Gallé, Mélina          Québec                            42.79#  2 
  3    58 Allanach, Janelle      Nouveau-Brun           44.58      43.70#  1 
  4    57 Albert, Vickie         Nouveau-Brun                      45.49   2 
  5   148 Yoh, Malika            Saskatchewan                      46.68   1 
  6    49 Ramlal, Mira           Manitoba                          49.01   1 
  7   151 McDonald, Katie        Terre-Neuve                       49.32   1 
  8    19 Tardif, Anique         Alberta                           51.53   2 
  9     7 Guérette, Amber Ro     Alberta                         1:08.23   2 
 
Girls 16-18 400 Meter Dash
============================================================================
        JDLF: # 56.75  2011        Marie-Colombe St-Pierre, QC                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   123 Richard, Julia         Québec               1:03.20    1:00.96   1 
  2    65 Gagnon, Caroline       Nouveau-Brun         1:04.00    1:01.82   1 
  3    73 Leger, Joelle          Nouveau-Brun                    1:01.93   1 
  4   120 Martineau, Éliane      Québec                 59.63    1:02.14   1 
  5    78 Breton, Saige          Nouvelle-Éco         1:03.95    1:03.17   1 
  6   146 Town, Lauren           Saskatchewan         1:05.50    1:05.63   1 
  7   100 Ndinsil, Lila          Ontario              1:05.23    1:06.58   2 
  8   142 Monette, Samantha      Saskatchewan         1:03.00    1:08.52   1 
  9   156 Herry-Saint Onge,      Yukon                1:11.65    1:10.39   2 
 10    53 Rey, Véronique         Manitoba                        1:11.21   2 
 11   157 Tölgyesi, Anna         Yukon                           1:16.68   2 
 --    40 Dembélé, Amina         Manitoba                            DNF   2 
 
Girls 15 & Under 800 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 2:31.66  2008        Elena Boudreau, NB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    63 Doucet, Emily          Nouveau-Brun                    2:21.97# 
  2   113 Gallé, Mélina          Québec                          2:22.07# 
  3    74 Lemaire, Isabella      Nouveau-Brun                    2:24.61# 
  4     4 Cooke, Parker          Alberta                         2:26.38# 
  5   150 Leroux, Alison         Terre-Neuve                     2:35.78  
  6    41 Dornez, Émilie Cél     Manitoba                        2:38.44  
  7   151 McDonald, Katie        Terre-Neuve                     2:53.36  
  8    91 Brunet, Marika         Ontario                         2:56.74  
  9   101 Rioux, Alexa           Ontario                         2:57.90  
 10     5 Côté, Quinn            Alberta                         3:06.56  
 11   147 Weber, Jade            Saskatchewan                    3:09.63  
 
Girls 16-18 800 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 2:13.83  2008        Genevieve Lalonde, NB                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   120 Martineau, Éliane      Québec                          2:21.19  
  2   122 Plourde, Simone        Québec                          2:21.84  
  3   142 Monette, Samantha      Saskatchewan                    2:31.79  
  4    78 Breton, Saige          Nouvelle-Éco                    2:36.93  
  5    44 Kreitz, Mackenzie      Manitoba                        2:37.07  
  6    62 Daigle, Sandrine       Nouveau-Brun                    2:40.74  
  7   108 Sinitrope, Marina      Ontario                         2:45.53  
  8    35 Steadman, Danielle     Île-du-Princ                    3:05.82  
 
Girls 15 & Under 1200 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 4:07.35  2011        Larissa White, NE                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    74 Lemaire, Isabella      Nouveau-Brun                    3:54.53# 
  2   113 Gallé, Mélina          Québec                          4:03.28# 
  3   150 Leroux, Alison         Terre-Neuve                     4:04.24# 
  4    41 Dornez, Émilie Cél     Manitoba                        4:05.91# 
  5    91 Brunet, Marika         Ontario                         4:57.63  
  6   147 Weber, Jade            Saskatchewan                    5:11.56  
  7   105 Rossi, Sophia          Ontario                         5:26.61  
  8     7 Guérette, Amber Ro     Alberta                         7:26.70  
 
Girls 16-18 1500 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 4:36.51  2008        Genevieve Lalonde, NB                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   122 Plourde, Simone        Québec                          4:47.87  
  2   120 Martineau, Éliane      Québec                          5:09.57  
  3    90 Beauregard, Noémie     Ontario                         5:09.72  
  4    44 Kreitz, Mackenzie      Manitoba                        5:27.67  
  5    24 Marshall, Makena       Colombie-Bri                    5:28.01  
  6   142 Monette, Samantha      Saskatchewan                    5:28.10  
  7    62 Daigle, Sandrine       Nouveau-Brun                    5:40.47  
  8   108 Sinitrope, Marina      Ontario                         5:42.40  
  9   158 van Randen, Charlo     Yukon                           5:42.46  
 10    53 Rey, Véronique         Manitoba                        6:16.30  
 
Girls 15 & Under 2000 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 7:24.86  2011        Larissa White, NE                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    74 Lemaire, Isabella      Nouveau-Brun                    6:54.97# 
  2    63 Doucet, Emily          Nouveau-Brun                    7:03.23# 
  3   150 Leroux, Alison         Terre-Neuve                     7:31.74  
  4    41 Dornez, Émilie Cél     Manitoba                        7:42.57  
  5    91 Brunet, Marika         Ontario                         8:23.93  
  6   101 Rioux, Alexa           Ontario                         8:26.14  
  7   147 Weber, Jade            Saskatchewan                    9:26.26  
 
Girls 16-18 3000 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 9:57.79  2008        Genevieve Lalonde, NB                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   122 Plourde, Simone        Québec                         10:28.97  
  2    90 Beauregard, Noémie     Ontario                        11:23.68  
  3   142 Monette, Samantha      Saskatchewan                   11:45.67  
  4    44 Kreitz, Mackenzie      Manitoba                       11:53.39  
  5    24 Marshall, Makena       Colombie-Bri                   11:58.66  
  6   158 van Randen, Charlo     Yukon                          12:36.01  
  7    62 Daigle, Sandrine       Nouveau-Brun                   13:24.54  
 --    53 Rey, Véronique         Manitoba                            DNF  
 
Girls 18 & Under 4x100 Meter Relay
=========================================================================
        JDLF: # 48.74  2008        Quebec, QC                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Québec  'A'                                                    49.44  
  2 Nouveau-Brunswick  'A'                                         52.70  
  3 Saskatchewan  'A'                                              52.80  
  4 Manitoba  'A'                                                  53.57  
  5 Nouvelle-Écosse  'A'                                           54.83  
  6 Colombie-Britannique  'A'                                      57.28  
  7 Ontario  'A'                                                   59.28  
  8 Alberta  'A'                                                 1:01.79  
 
Girls 15 & Under High Jump
=========================================================================
        JDLF: # 1.46m  2014        Sophie Black, NB                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   135 Kumbu, Siloé           Saskatchewan                      1.56m# 
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.56 1.58 
        P    O    O   XO    O    O   XO    O    O   XO    O   XO    O    O  XXX 
  2   114 Gélinas, Laurence      Québec                           J1.56m# 
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.56 1.58 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    P    O    O  XXO    O  XXX 
  3   131 Becker, Grace          Saskatchewan                      1.30m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.33 
        P    O    O    O    O  XXX 
  4    58 Allanach, Janelle      Nouveau-Brun                      1.25m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    O    O    O  XXX 
  5   105 Rossi, Sophia          Ontario                          J1.25m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        P    O    O  XXO  XXX 
  6    63 Doucet, Emily          Nouveau-Brun                      1.20m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    O    O  XXX 
  7   107 Salituri, Stephani     Ontario                           1.10m  
     1.10 1.15 
        O  XXX 
 
Girls 16-18 High Jump
=========================================================================
        JDLF: # 1.58m  2011        Stephanie Doiron, NB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   126 St-Denis, Ève          Québec                            1.65m# 
     1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O    O   XO 
  2    30 Arsenault, Maria       Île-du-Princ                      1.45m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.46 
        O  XXO    O   XO  XXX 
  3   121 Ntambue, Donna         Québec                           J1.45m  
     1.45 
      XXO 
  4    38 Bazin, Danica Jean     Manitoba                          1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.40 
        O    O    O    O  XXX 
  5    21 Kuittinen-Dhaoui,      Colombie-Bri                     J1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O   XO    O    O  XXX 
  6    56 Tetrault, Manon        Manitoba                         J1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXO   XX 
  7   132 Dyer, Jamielyn         Saskatchewan                      1.25m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 
        O  XXO  XXO  XXX 
  8   100 Ndinsil, Lila          Ontario                           1.20m  
     1.20 1.25 
        O  XXX 
  8    72 Hughes, Kyla           Nouveau-Brun                      1.20m  
     1.15 1.20 1.25 
        O    O  XXX 
 10    15 Sanchez, Edith         Alberta                          J1.20m  
     1.15 1.20 1.25 
        O   XO  XXX 
 11     8 Irankeje, Ange         Alberta                           1.15m  
     1.15 1.20 
        O  XXX 
 
Girls 15 & Under Long Jump
==============================================================================
        JDLF: # 4.65m  2014        Marie-Pierre, NB                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   114 Gélinas, Laurence      Québec                            5.10m   4.2 
     FOUL      4.58m(1.2) 4.77m(0.9) 4.72m(0.7) 5.10m(4.2) FOUL     
  2   127 St-Germain, Maoly      Québec                            4.99m#  1.6 
     4.59m(0.9) 4.75m(0.9) 4.69m(0.2) 4.55m(0.3) 4.99m(1.6) 4.85m(0.7)
  3     4 Cooke, Parker          Alberta                           4.72m#  0.6 
     4.69m(1.4) 2.94m(1.5) 4.58m(2.1) 4.52m(0.8) 4.63m(0.9) 4.72m(0.6)
  4    57 Albert, Vickie         Nouveau-Brun                     J4.72m#  1.1 
     4.33m(0.8) 4.25m(1.7) 4.20m(0.6) 4.26m(1.7) 4.57m(2.5) 4.72m(1.1)
  5   131 Becker, Grace          Saskatchewan                      3.92m   1.2 
     3.78m(0.4) 3.75m(1.2) 3.83m(1.4) 3.83m(1.6) 3.58m(2.0) 3.92m(1.2)
  6    83 McCurdy, Cleau         Nouvelle-Éco                      3.91m   1.3 
     3.91m(1.3) 3.77m(1.0) 3.90m(1.0)         
  7    59 Castonguay, Pascal     Nouveau-Brun                      3.76m   1.9 
     3.33m(0.4) FOUL(1.2) 3.76m(1.9) 3.75m(1.0) 1.87m(-0.2) 3.25m(1.1)
  8    49 Ramlal, Mira           Manitoba                          3.69m   1.4 
     3.69m(1.4) FOUL(1.0) FOUL(1.0) 3.53m(1.8) 3.43m(0.6) 3.03m(1.6)
  9    20 Velie, Gabrielle       Alberta                           3.61m   1.1 
     3.61m(1.1) 3.40m(1.2) 3.25m(0.6)           
 10   105 Rossi, Sophia          Ontario                           3.59m   1.5 
     3.58m(0.9) 3.54m(1.8) 3.59m(1.5)          
 
Girls 16-18 Long Jump
==============================================================================
        JDLF: # 5.21m  2008        Sophie Arsenault, QC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   111 Couturier, Rosalie     Québec                            5.13m   1.7 
     4.83m(0.2) PASS      5.13m(1.7) 4.92m(0.4) 4.97m(1.9) 5.02m(1.6)
  2   123 Richard, Julia         Québec                            4.98m   0.2 
     4.98m(0.2) 4.76m(1.3) 4.81m(2.3) 4.82m(1.5) 4.66m(0.7) 4.86m(1.3)
  3    73 Leger, Joelle          Nouveau-Brun                      4.92m   0.7 
     4.68m(0.7) 4.68m(2.4) 4.53m(0.7) 4.64m(0.9) 4.72m(1.1) 4.92m(0.7)
  4    38 Bazin, Danica Jean     Manitoba                          4.91m   2.2 
     4.57m(0.3) 4.91m(2.2) 4.52m(0.2) 4.84m(1.7) 4.84m(0.4) 4.83m(0.4)
  5    65 Gagnon, Caroline       Nouveau-Brun                      4.86m   2.3 
     4.47m(0.1) PASS      4.72m(0.7) 4.79m(1.4) 4.86m(2.3) 4.84m(+0.0)
  6   136 Kyamundu, Volonte      Saskatchewan                      4.75m   0.6 
     4.45m(0.3) 4.47m(0.9) 4.74m(-0.1) 4.49m(1.1) 4.75m(0.6) 4.50m(1.7)
  7    56 Tetrault, Manon        Manitoba                          4.20m   0.5 
     3.32m(0.3) 3.99m(+0.0) 3.67m(0.6) 4.20m(0.5) 3.59m(0.2) 3.95m(0.3)
  8   132 Dyer, Jamielyn         Saskatchewan                      4.10m   0.7 
     3.86m(0.1) 4.10m(0.7) FOUL(0.1) 3.37m(+0.0) FOUL(1.4) 3.72m(1.5)
  9     8 Irankeje, Ange         Alberta                           3.54m  -0.1 
     3.40m(0.3) 3.54m(-0.1) 3.52m(1.2)          
 10    13 Maure, Tyler           Alberta                           2.89m  -1.2 
     2.89m(-1.2) 2.53m(-1.0) 2.73m(1.4)         
 
Girls 15 & Under Triple Jump
==============================================================================
        JDLF: # 10.33m  2008        Bianca Molnar, ON                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1     4 Cooke, Parker          Alberta                           9.84m   1.1 
     FOUL(-2.9) 9.22m(-1.2) 9.65m(-0.9) 9.63m(-0.9) 8.68m(0.3) 9.84m(1.1)
  2    91 Brunet, Marika         Ontario                           8.69m   2.2 
     8.32m(-1.9) 7.86m(-2.3) 8.53m(-0.3) 8.69m(2.2) 8.55m(0.7) 8.22m(0.2)
  3   148 Yoh, Malika            Saskatchewan                      8.57m  -0.8 
     7.96m(-1.2) 7.47m(0.2) 8.42m(-1.7) 8.57m(-0.8) 8.50m(-1.3) 8.31m(-1.7)
  4    74 Lemaire, Isabella      Nouveau-Brun                      8.46m  -1.7 
     8.19m(-0.3) FOUL      8.46m(-1.7) 8.12m(-2.5) 8.26m(-1.4) 8.41m(1.1)
  5    19 Tardif, Anique         Alberta                           8.23m  -1.7 
     7.94m(-0.8) 7.77m(0.5) 8.12m(2.2) 8.05m(-2.5) 8.23m(-1.7) 7.99m(+0.0)
  6   131 Becker, Grace          Saskatchewan                      7.31m  -0.3 
     7.31m(-0.3) 7.23m(-0.4) 7.29m(-0.1) 7.02m(-0.7) 7.08m(-1.3) FOUL(0.1)
 
Girls 16-18 Triple Jump
==============================================================================
        JDLF: # 10.61m  2002        Zannifer Carter, AB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   123 Richard, Julia         Québec                           10.94m# -0.7 
     FOUL(-0.7) 10.94m(-0.7) 10.74m(-0.9) 10.62m(-0.4) FOUL(2.8) 10.88m(-1.6)
  2   126 St-Denis, Ève          Québec                           10.85m# -0.8 
     9.39m(-0.3) FOUL      10.35m(-1.4) 10.85m(-0.8) 10.66m(0.9) 10.35m(-0.7)
  3    50 Ramlal, Zara           Manitoba                          9.56m   0.5 
     8.75m(-1.0) 8.79m(-2.4) 8.90m(-2.5) 9.11m(-0.7) FOUL(-1.6) 9.56m(0.5)
  4   141 Magne, Kendra          Saskatchewan                      8.90m  -0.9 
     8.27m(-1.3) 8.26m(-1.9) 8.71m(-0.1) 8.90m(-0.9) 8.75m(-0.3) FOUL     
  5   132 Dyer, Jamielyn         Saskatchewan                      8.29m   NWI 
     8.29m(-0.0) 7.85m(-0.8) 7.93m(-2.1) 7.95m(0.1) 8.01m(-1.4) 8.24m(-1.5)
  6    15 Sanchez, Edith         Alberta                           7.79m   2.4 
     7.50m(-1.0) 7.76m(-2.2) 7.68m(-0.9) 7.69m(-0.8) FOUL(-1.3) 7.79m(2.4)
  7    62 Daigle, Sandrine       Nouveau-Brun                      7.25m   1.2 
     7.25m(1.2) 7.15m(-1.7) FOUL(-1.9)            
  8    70 Haché, Rachelle        Nouveau-Brun                      5.94m   NWI 
     5.94m(-0.0) 5.85m(-1.6)              
 --    56 Tetrault, Manon        Manitoba                           FOUL       
     FOUL(-0.0)    x             
 
Girls 15 & Under Shot Put 3 kg
=========================================================================
        JDLF: # 11.58m  2008        Erika Ermen, NB                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    45 Manaigre, Chloé        Manitoba                         11.19m  
      11.19m  10.24m  10.40m  10.74m  9.95m  10.18m
  2    59 Castonguay, Pascal     Nouveau-Brun                     10.79m  
      9.47m  10.11m  9.86m  10.08m  10.19m  10.79m
  3    25 Mielecka, Daryana      Colombie-Bri                     10.25m  
      9.88m  8.66m  10.25m  9.76m  FOUL  9.91m
  4     9 Koo, Alyson            Alberta                           9.74m  
      8.87m  9.67m  8.82m  9.74m  FOUL  9.44m
  5     3 Cissé, Binetou         Alberta                           8.99m  
      8.29m  8.78m  8.99m  8.46m  8.57m  FOUL
  6   151 McDonald, Katie        Terre-Neuve                       8.65m  
      8.65m  8.50m  8.47m  8.44m  8.04m  8.35m
  7    22 Lineger, Lauren        Colombie-Bri                      7.92m  
      6.92m  7.62m  7.68m  7.68m  7.92m  7.50m
  8    41 Dornez, Émilie Cél     Manitoba                          6.68m  
      5.94m  6.24m  6.48m  6.56m  6.68m  6.39m
 
Girls 16-18 Shot Put 3 kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    72 Hughes, Kyla           Nouveau-Brun                     14.05m  
      13.40m  13.39m  13.46m  FOUL  13.72m  14.05m
  2    70 Haché, Rachelle        Nouveau-Brun                     12.57m  
      11.41m  12.08m  12.57m  11.59m  12.45m  12.37m
  3    96 Michauville, Grace     Ontario                          12.45m  
      10.69m  10.42m  11.18m  11.52m  12.45m  11.41m
  4    28 Patry-Smith, Jenev     Colombie-Bri                     12.37m  
      12.15m  12.37m  FOUL  11.75m  FOUL  12.12m
  5   134 Kramchynsky, Nicol     Saskatchewan                     11.83m  
      11.51m  11.16m  11.83m  11.51m  11.19m  11.49m
  6   136 Kyamundu, Volonte      Saskatchewan                      9.85m  
      9.12m  8.72m  9.36m  9.85m  8.86m  9.54m
  7   126 St-Denis, Ève          Québec                            8.43m  
      8.16m  8.07m  8.43m  8.03m  8.32m  7.64m
  8    55 Stinson, Manon         Manitoba                          8.19m  
      8.19m  7.91m  6.12m  7.49m  7.20m  7.44m
 
Girls 15 & Under Discus Throw 1 kg
=========================================================================
        JDLF: # 32.75m  2008        Genevieve Cardella-Rinfert, QC             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1     9 Koo, Alyson            Alberta                          26.51m  
      23.60m  26.51m  22.38m  FOUL  25.82m  FOUL
  2    45 Manaigre, Chloé        Manitoba                         25.22m  
      FOUL  24.08m  24.01m  25.22m  24.80m  FOUL
  3     3 Cissé, Binetou         Alberta                          23.89m  
      23.89m  FOUL  FOUL  11.95m  FOUL  23.15m
  4    59 Castonguay, Pascal     Nouveau-Brun                     21.22m  
      18.34m  18.17m  FOUL  FOUL  18.05m  21.22m
  5   107 Salituri, Stephani     Ontario                          11.23m  
      FOUL  9.71m  10.39m  10.80m  11.23m  9.99m
 
Girls 16-18 Discus Throw 1 kg
=========================================================================
        JDLF: # 37.54m  2014        Sara-Eve Noel, NB                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    28 Patry-Smith, Jenev     Colombie-Bri                     33.90m  
      32.22m  33.90m  30.15m  FOUL  32.15m  FOUL
  2    96 Michauville, Grace     Ontario                          32.52m  
      30.73m  30.75m  32.52m  FOUL  FOUL  FOUL
  3   134 Kramchynsky, Nicol     Saskatchewan                     31.62m  
      27.17m  29.77m  24.91m  31.62m  26.89m  27.94m
  4    70 Haché, Rachelle        Nouveau-Brun                     30.78m  
      30.78m  29.61m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5    72 Hughes, Kyla           Nouveau-Brun                     24.65m  
      21.31m  22.18m  23.07m  24.65m  23.54m  FOUL
  6    55 Stinson, Manon         Manitoba                         19.87m  
      18.19m  16.81m  FOUL  16.20m  17.09m  19.87m
  7    53 Rey, Véronique         Manitoba                         18.39m  
      FOUL  FOUL  14.97m  17.06m  18.39m  FOUL
  8    94 Elvrum, Bryanna        Ontario                          14.65m  
      FOUL  FOUL  14.65m  FOUL  13.26m  12.12m
 
Girls 15 & Under Javelin Throw 500g
=========================================================================
        JDLF: # 36.84m  2008        Jolene Dupuis, MB                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   114 Gélinas, Laurence      Québec                           27.12m  
      27.12m  24.54m  21.26m  21.15m  21.05m  FOUL
  2    45 Manaigre, Chloé        Manitoba                         26.79m  
      25.71m  20.38m  24.29m  21.78m  26.79m  22.10m
  3   127 St-Germain, Maoly      Québec                           25.50m  
      25.27m  22.36m  23.12m  20.55m  24.64m  25.50m
  4   151 McDonald, Katie        Terre-Neuve                      24.82m  
      20.13m  FOUL  24.66m  24.82m  FOUL  24.43m
  5    59 Castonguay, Pascal     Nouveau-Brun                     24.19m  
      FOUL  24.19m  19.92m  23.99m  23.45m  21.79m
  6     7 Guérette, Amber Ro     Alberta                          23.05m  
      18.97m  20.15m  FOUL  23.05m  21.87m  21.83m
  7     5 Côté, Quinn            Alberta                          22.40m  
      14.36m  19.50m  FOUL  17.11m  FOUL  22.40m
 
Girls 16-18 Javelin Throw 500g
=========================================================================
        JDLF: # 36.16m  2014        Isabelle Morris, NB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    28 Patry-Smith, Jenev     Colombie-Bri                     40.98m# 
      32.32m  40.80m  FOUL  34.74m  38.15m  40.98m
  2    72 Hughes, Kyla           Nouveau-Brun                     36.40m# 
      36.40m  31.48m  FOUL  30.29m  34.76m  FOUL
  3   134 Kramchynsky, Nicol     Saskatchewan                     30.33m  
      24.96m  30.16m  FOUL  26.53m  26.12m  30.33m
  4    96 Michauville, Grace     Ontario                          29.13m  
      24.71m  29.13m  27.18m  28.45m  28.96m  26.33m
  5   108 Sinitrope, Marina      Ontario                          27.15m  
      21.01m  20.81m  26.31m  27.15m  21.19m  FOUL
  6    44 Kreitz, Mackenzie      Manitoba                         24.18m  
      FOUL  15.91m  22.45m  24.18m  21.18m  20.98m
  7    70 Haché, Rachelle        Nouveau-Brun                     22.46m  
      18.84m  22.46m  17.30m  19.55m  FOUL  17.50m
  8    13 Maure, Tyler           Alberta                          20.77m  
      FOUL  15.91m  18.22m  19.81m  20.77m  17.32m
  9    55 Stinson, Manon         Manitoba                          5.70m  
      FOUL  5.70m  FOUL           
 
Boys 15 & Under 100 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 11.71  2008        Alexandre Coholan, NB                       
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   155 Sumagaysay, Emmanu     Territoires                       12.12q  1.8  2 
  2    95 Lavoie, Logan          Ontario                           12.65q  1.6  1 
  3    26 Mountali-Johnstone     Colombie-Bri                      12.91q  1.6  1 
  4   109 Warrington, Trista     Ontario                           13.09q  1.6  1 
  5    87 Pettipas, Daniel       Nouvelle-Éco                      13.11q  1.8  2 
  6    67 Gionet, Alex           Nouveau-Brun                      13.16q  1.8  2 
  7    29 Arsenault, Dominic     Île-du-Princ                      13.30q  1.6  1 
  8    12 Maisonneuve, Maxim     Alberta                           13.70q  1.6  1 
  9    34 Milligan, Cameron      Île-du-Princ                      14.02   1.8  2 
 
Boys 15 & Under 100 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 11.71  2008        Alexandre Coholan, NB                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1   155 Sumagaysay, Emmanu     Territoires            12.12      12.04   2.4 
  2    95 Lavoie, Logan          Ontario                12.65      12.44   2.4 
  3   109 Warrington, Trista     Ontario                13.09      12.74   2.4 
  4    26 Mountali-Johnstone     Colombie-Bri           12.91      12.86   2.4 
  5    87 Pettipas, Daniel       Nouvelle-Éco           13.11      12.93   2.4 
  6    67 Gionet, Alex           Nouveau-Brun           13.16      13.14   2.4 
  7    29 Arsenault, Dominic     Île-du-Princ           13.30      13.28   2.4 
  8    12 Maisonneuve, Maxim     Alberta                13.70      13.73   2.4 
Preliminaries
  9    34 Milligan, Cameron      Île-du-Princ           14.02                  
 
Boys 16-18 100 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 11.21  2002        Gabriel LeBlanc, NB                         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1    47 Nault, Garen           Manitoba                          11.30q  2.6  2 
  2    77 Beaulieu, Nicolas      Nouvelle-Éco                      11.37q  1.0  1 
  3    52 Régnier, Sébastien     Manitoba                          11.39q  1.0  1 
  4   119 Léveillé-Sanchez,      Québec                            11.66q  2.6  2 
  5    79 Deveau, Riley          Nouvelle-Éco                      11.74q  2.6  2 
  6    99 Mwondha, Kikohde       Ontario                           11.75q  2.6  2 
  7   117 Lavoie, Maxim          Québec                            11.77q  1.0  1 
  8    69 Godin, Jérémie         Nouveau-Brun                      11.88q  1.0  1 
  9     2 Boucher, Marin         Alberta                           11.90   1.0  1 
 10   139 Labrie-Boulay, Ome     Saskatchewan                      11.94   1.0  1 
 11   149 Zakreski, Brock        Saskatchewan                      12.04   2.6  2 
 12    66 Gaudet, Jean-Marc      Nouveau-Brun                      12.13   2.6  2 
 13    97 Mostafa, Ismail        Ontario                           13.54   1.0  1 
 14    18 Sunderman, Matthew     Alberta                           13.58   2.6  2 
 
Boys 16-18 100 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 11.21  2002        Gabriel LeBlanc, NB                         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1    47 Nault, Garen           Manitoba               11.30      11.16#  1.9  11.152
  2    77 Beaulieu, Nicolas      Nouvelle-Éco           11.37     J11.16#  1.9  11.158
  3    52 Régnier, Sébastien     Manitoba               11.39      11.19#  1.9 
  4   117 Lavoie, Maxim          Québec                 11.77      11.52   1.9 
  5   119 Léveillé-Sanchez,      Québec                 11.66      11.56   1.9 
  6    99 Mwondha, Kikohde       Ontario                11.75      11.78   1.9 
  7    79 Deveau, Riley          Nouvelle-Éco           11.74      11.79   1.9 
  8    69 Godin, Jérémie         Nouveau-Brun           11.88      11.81   1.9 
Preliminaries
  9     2 Boucher, Marin         Alberta                11.90                  
 10   139 Labrie-Boulay, Ome     Saskatchewan           11.94                  
 11   149 Zakreski, Brock        Saskatchewan           12.04                  
 12    66 Gaudet, Jean-Marc      Nouveau-Brun           12.13                  
 13    97 Mostafa, Ismail        Ontario                13.54                  
 14    18 Sunderman, Matthew     Alberta                13.58                  
 
Boys 15 & Under 200 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 23.54  2008        Alexandre Coholan, NB                       
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1   155 Sumagaysay, Emmanu     Territoires                       25.22q -1.3  2 
  2   128 Torres Suarez, San     Québec                            25.94q -0.8  1 
  3    26 Mountali-Johnstone     Colombie-Bri                      26.30q -0.8  1 
  4    95 Lavoie, Logan          Ontario                           26.72q -1.3  2 
  5   109 Warrington, Trista     Ontario                           27.68q -0.8  1 
  6    71 Hébert, Jérémie        Nouveau-Brun                      28.08q -0.8  1 
  7    12 Maisonneuve, Maxim     Alberta                           29.21q -1.3  2 
  8    31 Bernard, Patrick       Île-du-Princ                      30.22q -1.3  2 
  9    23 Lloyd, Jayden          Colombie-Bri                      30.62  -1.3  2 
 
Boys 15 & Under 200 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 23.54  2008        Alexandre Coholan, NB                       
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1   155 Sumagaysay, Emmanu     Territoires            25.22      24.98   1.1 
  2   128 Torres Suarez, San     Québec                 25.94      25.64   1.1 
  3    95 Lavoie, Logan          Ontario                26.72      26.18   1.1 
  4    26 Mountali-Johnstone     Colombie-Bri           26.30      26.24   1.1 
  5   109 Warrington, Trista     Ontario                27.68      27.68   1.1 
  6    71 Hébert, Jérémie        Nouveau-Brun           28.08      27.96   1.1 
  7    12 Maisonneuve, Maxim     Alberta                29.21      29.24   1.1 
  8    31 Bernard, Patrick       Île-du-Princ           30.22      29.55   1.1 
Preliminaries
  9    23 Lloyd, Jayden          Colombie-Bri           30.62                  
 
Boys 16-18 200 Meter Dash
=================================================================================
        JDLF: # 22.09  2008        Jason Bouchard, NB                          
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1    52 Régnier, Sébastien     Manitoba                          23.34q -0.8  1 
  2    47 Nault, Garen           Manitoba                          23.38q  0.4  2 
  3   119 Léveillé-Sanchez,      Québec                            23.46q  0.4  2 
  4    77 Beaulieu, Nicolas      Nouvelle-Éco                      23.85q -0.8  1 
  5   117 Lavoie, Maxim          Québec                            23.89q -0.8  1 
  6   139 Labrie-Boulay, Ome     Saskatchewan                      24.32q  0.4  2 
  7     2 Boucher, Marin         Alberta                           24.48q  0.4  2 
  8    79 Deveau, Riley          Nouvelle-Éco                      24.72q -0.8  1 
  9    99 Mwondha, Kikohde       Ontario                           24.85   0.4  2 
 10   149 Zakreski, Brock        Saskatchewan                      25.11  -0.8  1 
 11     1 Bennett-Nimijean,      Alberta                           25.35   0.4  2 
 12    27 Musabe, Charles        Colombie-Bri                      27.32   0.4  2 
 13    97 Mostafa, Ismail        Ontario                           28.21  -0.8  1 
 14    68 Godin, Christian       Nouveau-Brun                      33.62  -0.8  1 
 
Boys 16-18 200 Meter Dash
==============================================================================
        JDLF: # 22.09  2008        Jason Bouchard, NB                          
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1    47 Nault, Garen           Manitoba               23.38      23.44  -1.6 
  2   119 Léveillé-Sanchez,      Québec                 23.46      23.63  -1.6 
  3   117 Lavoie, Maxim          Québec                 23.89      24.01  -1.6 
  4    77 Beaulieu, Nicolas      Nouvelle-Éco           23.85      24.06  -1.6 
  5   139 Labrie-Boulay, Ome     Saskatchewan           24.32      24.74  -1.6 
  6     2 Boucher, Marin         Alberta                24.48      25.59  -1.6 
  7    79 Deveau, Riley          Nouvelle-Éco           24.72      25.66  -1.6 
 --    52 Régnier, Sébastien     Manitoba               23.34        DNF  -1.6 
Preliminaries
  9    99 Mwondha, Kikohde       Ontario                24.85                  
 10   149 Zakreski, Brock        Saskatchewan           25.11                  
 11     1 Bennett-Nimijean,      Alberta                25.35                  
 12    27 Musabe, Charles        Colombie-Bri           27.32                  
 13    97 Mostafa, Ismail        Ontario                28.21                  
 14    68 Godin, Christian       Nouveau-Brun           33.62                  
 
Boys 15 & Under 300 Meter Dash
=========================================================================
        JDLF: # 38.53  2011        Anthony Cormier, NB                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1   128 Torres Suarez, San     Québec                            38.34# 
  2   118 Lebrun, Pier-Olivi     Québec                 39.47      39.57  
  3    61 Cormier Losier, An     Nouveau-Brun           42.81      40.39  
  4    75 Richard, François      Nouveau-Brun                      43.07  
  5    14 Richer, Anderson       Alberta                           43.89  
  6    31 Bernard, Patrick       Île-du-Princ                      46.23  
  7    12 Maisonneuve, Maxim     Alberta                           46.43  
 
Boys 16-18 400 Meter Dash
============================================================================
        JDLF: # 49.47  2011        Alex Tourigny-Plante, QC                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   125 Soucy, Nathan          Québec                 51.75      50.22   1 
  2   119 Léveillé-Sanchez,      Québec                 53.16      51.83   1 
  3    69 Godin, Jérémie         Nouveau-Brun           53.58      53.30   1 
  4   139 Labrie-Boulay, Ome     Saskatchewan           55.13      53.75   1 
  5    76 Roy, Alexi Cedric      Nouveau-Brun                      54.24   2 
  6   140 Leach, Ian             Saskatchewan           55.78      54.62   2 
  7     1 Bennett-Nimijean,      Alberta                           55.24   1 
  8     2 Boucher, Marin         Alberta                55.00      55.31   1 
  9    54 Robert, Riel           Manitoba                          56.52   2 
 10    86 Murray, Carsen         Nouvelle-Éco           59.00      57.87   1 
 11    37 Assoumou Ondo, Gab     Manitoba                        1:00.08   2 
 12    27 Musabe, Charles        Colombie-Bri                    1:01.14   2 
 13   104 Roche, Conor           Ontario              1:20.00    1:01.64   2 
 14    98 Mostafa, Yahya         Ontario                         1:02.17   2 
 15   153 Pittman, Spencer       Terre-Neuve          1:10.00    1:02.59   2 
 
Boys 15 & Under 800 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 2:07.24  2008        Charles Brault, MB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   128 Torres Suarez, San     Québec                          2:04.39# 
  2   124 Richard, Mathis        Québec                          2:04.93# 
  3    61 Cormier Losier, An     Nouveau-Brun                    2:05.23# 
  4    85 Muise, Taylor          Nouvelle-Éco                    2:09.52  
  5    14 Richer, Anderson       Alberta                         2:09.80  
  6    75 Richard, François      Nouveau-Brun                    2:10.69  
  7    39 Cortvriendt, Carso     Manitoba                        2:11.12  
  8    32 Gallant, Joel          Île-du-Princ                    2:14.53  
  9   154 Munro, Declan          Territoires                     2:23.53  
 10   130 Becker, Gabriel        Saskatchewan                    2:44.31  
 
Boys 16-18 800 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 1:57.12  2011        Alex Bussieres, QC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   125 Soucy, Nathan          Québec                          2:01.12  
  2    76 Roy, Alexi Cedric      Nouveau-Brun                    2:03.06  
  3    69 Godin, Jérémie         Nouveau-Brun                    2:04.85  
  4   140 Leach, Ian             Saskatchewan                    2:06.68  
  5   116 Labelle Cossios, M     Québec                          2:06.79  
  6   144 Smith, Houston         Saskatchewan                    2:12.93  
  7     2 Boucher, Marin         Alberta                         2:13.48  
  8    86 Murray, Carsen         Nouvelle-Éco                    2:17.82  
  9    88 Porter, Oliver         Nouvelle-Éco                    2:22.16  
 10   104 Roche, Conor           Ontario                         2:25.45  
 11   153 Pittman, Spencer       Terre-Neuve                     2:28.76  
 12    47 Nault, Garen           Manitoba                        2:44.26  
 13    48 Poirier, Liam          Manitoba                        2:44.31  
 14   103 Robinson, Josh         Ontario                         2:44.66  
 
Boys 15 & Under 1200 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 3:34.22  2014        Jimmy Vargas, QC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    85 Muise, Taylor          Nouvelle-Éco                    3:29.51# 
  2    75 Richard, François      Nouveau-Brun                    3:30.19# 
  3   124 Richard, Mathis        Québec                          3:31.11# 
  4    61 Cormier Losier, An     Nouveau-Brun                    3:32.34# 
  5    39 Cortvriendt, Carso     Manitoba                        3:33.79# 
  6    14 Richer, Anderson       Alberta                         3:34.92  
  7    32 Gallant, Joel          Île-du-Princ                    3:43.69  
  8   154 Munro, Declan          Territoires                     4:04.65  
  9    10 Lavoie, Eric           Alberta                         4:15.30  
 10   130 Becker, Gabriel        Saskatchewan                    4:19.07  
 
Boys 16-18 1500 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 4:00.32  2011        Alex Bussieres, QC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   102 Rioux, Jonathan        Ontario                         4:14.42  
  2   125 Soucy, Nathan          Québec                          4:16.25  
  3   116 Labelle Cossios, M     Québec                          4:16.39  
  4    76 Roy, Alexi Cedric      Nouveau-Brun                    4:18.80  
  5    33 Gallant, Luc           Île-du-Princ                    4:23.51  
  6   106 Saal, Adam             Ontario                         4:25.76  
  7   152 Pittman, Alexander     Terre-Neuve                     4:41.87  
  8    86 Murray, Carsen         Nouvelle-Éco                    4:42.71  
  9   144 Smith, Houston         Saskatchewan                    4:49.28  
 10    88 Porter, Oliver         Nouvelle-Éco                    5:02.73  
 11    48 Poirier, Liam          Manitoba                        5:28.23  
 
Boys 15 & Under 2000 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 6:26.01  2014        Jonathan Rioux, ON                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    32 Gallant, Joel          Île-du-Princ                    6:03.90# 
  2    75 Richard, François      Nouveau-Brun                    6:04.40# 
  3    39 Cortvriendt, Carso     Manitoba                        6:06.11# 
  4    61 Cormier Losier, An     Nouveau-Brun                    6:11.16# 
  5    14 Richer, Anderson       Alberta                         6:23.04# 
  6    85 Muise, Taylor          Nouvelle-Éco                    6:26.18  
  7   154 Munro, Declan          Territoires                     7:12.28  
  8   130 Becker, Gabriel        Saskatchewan                    7:24.15  
  9    10 Lavoie, Eric           Alberta                         7:24.23  
 
Boys 16-18 3000 Meter Run
=========================================================================
        JDLF: # 8:56.07  2005        Sebastien Flynn, NE                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   102 Rioux, Jonathan        Ontario                         9:16.35  
  2    33 Gallant, Luc           Île-du-Princ                    9:20.88  
  3   116 Labelle Cossios, M     Québec                          9:37.33  
  4   106 Saal, Adam             Ontario                         9:44.65  
  5    76 Roy, Alexi Cedric      Nouveau-Brun                    9:54.24  
  6   152 Pittman, Alexander     Terre-Neuve                    10:17.92  
  7    86 Murray, Carsen         Nouvelle-Éco                   10:19.53  
  8    88 Porter, Oliver         Nouvelle-Éco                   10:27.80  
  9    48 Poirier, Liam          Manitoba                       12:32.01  
 
Boys 18 & Under 4x100 Meter Relay
=========================================================================
        JDLF: # 43.85  2008        Quebec, QC                                  
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Québec  'A'                                                    44.88  
  2 Nouveau-Brunswick  'A'                                         46.92  
  3 Saskatchewan  'A'                                              46.98  
  4 Nouvelle-Écosse  'A'                                           48.95  
  5 Manitoba  'A'                                                  49.02  
  6 Ontario  'A'                                                   51.13  
  7 Île-du-Prince-Édouard  'A'                                     53.03  
 
Boys 15 & Under High Jump
=========================================================================
        JDLF: # 1.73m  2014        Pierre-Luc McGraw, NB                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    67 Gionet, Alex           Nouveau-Brun                      1.55m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58 
        O    O    O    O    O  XXX 
  2    34 Milligan, Cameron      Île-du-Princ                     J1.55m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58 
        O    O    O   XO    O  XXX 
  3   124 Richard, Mathis        Québec                            1.50m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O   XO  XXX 
  4    29 Arsenault, Dominic     Île-du-Princ                      1.45m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O   XO  XXX 
  5    46 McTavish, Alexande     Manitoba                         J1.45m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXO  XXX 
  6    80 Doucette, Maxime       Nouvelle-Éco                      1.35m  
     1.35 1.40 
        O  XXX 
 
Boys 16-18 High Jump
=========================================================================
        JDLF: # 1.90m  2011        Emile Oliver, QC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   112 Doirilus, Darwill      Québec                            1.86m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.83 1.86 1.91 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    O   XO   XO    O    O  XXX 
  2     1 Bennett-Nimijean,      Alberta                           1.83m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.83 1.86 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXO   XO  XXX 
  3    60 Cormier, Alex          Nouveau-Brun                      1.70m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    P    P    P    P    O   XO    O    O   XO  XXX 
  4   138 Labrie-Boulay, Bap     Saskatchewan                      1.65m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P    O    O   XO    O   XO  XXX 
  5    66 Gaudet, Jean-Marc      Nouveau-Brun                     J1.65m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    P    P    O   XO   XO   XO  XXX 
  6   104 Roche, Conor           Ontario                           1.50m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  7   140 Leach, Ian             Saskatchewan                     J1.50m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    P    O   XO   XO  XXX 
  8    98 Mostafa, Yahya         Ontario                           1.45m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    P    O    O    O  XXO  XXX 
 --    17 Sunderman, Joshua      Alberta                              NH  
     1.20 
      XXX 
 
Boys 15 & Under Long Jump
==============================================================================
        JDLF: # 5.89m  2008        Alexandre Doucet, NB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   118 Lebrun, Pier-Olivi     Québec                            5.62m   0.1 
     5.42m(0.4) 5.47m(-1.0) 5.38m(-0.4) 5.18m(0.3) 5.50m(+0.0) 5.62m(0.1)
  2   155 Sumagaysay, Emmanu     Territoires                       5.38m  -0.5 
     5.21m(0.9) FOUL(-1.1) FOUL(-0.6) 5.07m(-0.3) 5.09m(1.1) 5.38m(-0.5)
  3    67 Gionet, Alex           Nouveau-Brun                      4.76m  -0.3 
     4.71m(0.5) 4.46m(+0.0) 4.76m(-0.3) FOUL(-0.3) 4.71m(-0.3) 4.42m(0.5)
  4    87 Pettipas, Daniel       Nouvelle-Éco                      4.59m  -0.4 
     4.18m(-0.2) 3.42m(-0.6) 4.15m(0.2) 4.24m(-0.2) 4.32m(0.1) 4.59m(-0.4)
  5    64 Duplessis, Yanic       Nouveau-Brun                      4.55m  -1.1 
     4.36m(0.8) 4.45m(-1.2) 4.55m(-1.1) 4.47m(-0.6) 4.34m(-0.6) 4.32m(-0.6)
  6   109 Warrington, Trista     Ontario                           4.48m  -0.5 
     4.26m(0.6) 4.23m(-0.6) 4.28m(-0.8) 4.23m(-0.6) 4.48m(-0.5) 4.41m(-1.3)
  7    95 Lavoie, Logan          Ontario                           4.41m  -0.6 
     3.97m(0.5) 3.95m(-0.9) 4.22m(-0.7) 4.19m(-1.0) 4.41m(-0.6) FOUL(-0.4)
  8    23 Lloyd, Jayden          Colombie-Bri                      4.16m   0.1 
     3.76m(-0.9) 3.84m(-0.4) 4.16m(0.1) 4.02m(-0.3) 3.72m(+0.0) 3.74m(-0.3)
  9    80 Doucette, Maxime       Nouvelle-Éco                      3.89m  -0.8 
     3.85m(0.4) 3.89m(-0.8) 3.82m(-0.3)           
 10   130 Becker, Gabriel        Saskatchewan                      3.62m  -0.8 
     3.46m(-0.9) 3.47m(-1.4) 3.62m(-0.8)         
 11    10 Lavoie, Eric           Alberta                           3.31m  -0.8 
     2.97m(1.2) 3.31m(-0.8) 3.12m(-0.8)          
 --    31 Bernard, Patrick       Île-du-Princ                       FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Boys 16-18 Long Jump
==============================================================================
        JDLF: # 6.75m  2008        Sydney Lubuele, AB                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    77 Beaulieu, Nicolas      Nouvelle-Éco                      6.27m  -0.3 
     5.81m(0.6) 5.72m(0.6) 5.99m(-0.3) FOUL(-0.9) 6.11m(-0.3) 6.27m(-0.3)
  2    66 Gaudet, Jean-Marc      Nouveau-Brun                      6.16m  -0.2 
     FOUL      5.83m(-0.4) PASS      5.92m(0.3) 6.16m(-0.2) 6.14m(-0.0)
  3   112 Doirilus, Darwill      Québec                            6.12m  -0.3 
     5.83m(-0.5) 5.50m(0.2) 4.88m(-0.3) 5.95m(-0.7) 5.66m(-0.4) 6.12m(-0.3)
  4    60 Cormier, Alex          Nouveau-Brun                      6.03m  -0.3 
     FOUL      FOUL      5.72m(-0.1) 5.44m(-0.7) FOUL      6.03m(-0.3)
  5   143 Perrault, Daniel       Saskatchewan                      5.82m   NWI 
     5.51m(-0.8) 5.39m(-0.1) 5.55m(-0.9) 5.45m(-0.8) 5.63m(-1.1) 5.82m(-0.0)
  6     1 Bennett-Nimijean,      Alberta                           5.63m  -0.7 
     5.24m(-0.3) 5.25m(-1.7) 5.28m(1.3) 5.62m(-1.3) FOUL(-0.6) 5.63m(-0.7)
  7   117 Lavoie, Maxim          Québec                            5.43m  -0.7 
     5.08m(-0.5) 5.23m(0.4) 5.21m(0.3) 5.43m(-0.7) 5.05m(-1.7) 5.22m(-0.9)
  8    27 Musabe, Charles        Colombie-Bri                      5.41m  -1.2 
     FOUL      5.41m(-1.2) FOUL      5.17m(-0.2) FOUL        
  9    54 Robert, Riel           Manitoba                          5.18m   0.5 
     5.18m(0.5) FOUL      3.98m(-0.1)           
 10   138 Labrie-Boulay, Bap     Saskatchewan                      5.12m   0.4 
     5.12m(0.4) 4.72m(-1.1) 4.18m(-1.0)           
 11    37 Assoumou Ondo, Gab     Manitoba                          5.08m  -0.5 
     5.08m(-0.5) 4.91m(-1.5) 4.27m(-0.2)          
 12    79 Deveau, Riley          Nouvelle-Éco                      4.66m  -0.5 
     FOUL      FOUL      4.66m(-0.5)           
 13    97 Mostafa, Ismail        Ontario                           4.45m   1.6 
     4.35m(-0.1) 4.39m(-1.6) 4.45m(1.6)           
 14   153 Pittman, Spencer       Terre-Neuve                       4.35m  -0.8 
     4.16m(-0.1) 4.20m(-1.5) 4.35m(-0.8)         
 15    98 Mostafa, Yahya         Ontario                           4.13m  -0.4 
     4.05m(0.3) 4.05m(-0.6) 4.13m(-0.4)         
 16    17 Sunderman, Joshua      Alberta                           4.04m   0.2 
     4.04m(0.2) 3.67m(-0.7) 3.94m(-0.1)          
 
Boys 15 & Under Triple Jump
==============================================================================
        JDLF: # 11.95m  2011        Anthony Cormier, NB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   118 Lebrun, Pier-Olivi     Québec                           11.12m   0.4 
     10.84m(-2.6) 11.12m(0.4) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   155 Sumagaysay, Emmanu     Territoires                      10.55m  -1.2 
     10.55m(-1.2) 10.36m(-0.1) 10.09m(1.4) 10.46m(-1.7) 10.34m(-0.5) 10.36m(-0.5)
  3    67 Gionet, Alex           Nouveau-Brun                     10.13m   0.5 
     9.28m(-1.8) 9.69m(-0.7) 10.13m(0.5) 9.38m(-1.2) 9.62m(-1.0) FOUL     
  4    87 Pettipas, Daniel       Nouvelle-Éco                     10.01m  -1.8 
     9.30m(-1.8) 9.87m(-1.7) 9.69m(-0.2) 9.48m(-1.5) 9.85m(-2.8) 10.01m(-1.8)
  5   154 Munro, Declan          Territoires                       9.30m  -1.3 
     8.96m(-1.3) 8.91m(-0.6) 8.81m(-0.2) 8.92m(-1.7) 9.03m(-1.2) 9.30m(-1.3)
  6    71 Hébert, Jérémie        Nouveau-Brun                      9.02m  -1.6 
     9.01m(-1.5) 8.95m(0.1) FOUL      8.69m(-2.5) 9.02m(-1.6) 8.93m(-1.8)
  7    23 Lloyd, Jayden          Colombie-Bri                      8.89m  -1.7 
     8.79m(-1.3) FOUL      8.80m(0.9) 8.89m(-1.7) FOUL      8.50m(0.9)
  8    89 Young, Haiden          Nouvelle-Éco                      8.87m  -0.2 
     8.65m(1.0) 8.87m(-0.2) 8.68m(0.8) FOUL      FOUL      8.47m(-0.1)
  9    46 McTavish, Alexande     Manitoba                          8.76m   1.0 
     8.20m(-0.9) 8.47m(-0.7) 8.76m(1.0)           
 
Boys 16-18 Triple Jump
==============================================================================
        JDLF: # 13.01m  2011        Alexandre Galipeau, QC                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1    60 Cormier, Alex          Nouveau-Brun                     12.94m   1.6 
     12.28m(1.0) 12.39m(-1.1) 12.79m(+0.0) 12.94m(1.6) 12.82m(-1.0) FOUL(-0.2)
  2   112 Doirilus, Darwill      Québec                           12.60m  -1.9 
     FOUL(0.2) 11.34m(-0.2) 12.30m(0.5) 12.56m(0.6) 12.18m(-1.5) 12.60m(-1.9)
  3   143 Perrault, Daniel       Saskatchewan                     12.55m  -0.9 
     12.00m(0.7) 12.05m(-2.3) 12.02m(1.2) 12.34m(0.9) 12.05m(+0.0) 12.55m(-0.9)
  4    66 Gaudet, Jean-Marc      Nouveau-Brun                     12.33m  -1.0 
     12.16m(1.8) PASS      FOUL      12.26m(-1.6) 12.03m(-2.5) 12.33m(-1.0)
  5    37 Assoumou Ondo, Gab     Manitoba                         11.56m   0.3 
     10.76m(1.3) 10.73m(-2.1) 10.60m(-0.6) 11.56m(0.3) 11.46m(-2.7) 10.94m(-1.5)
  6    99 Mwondha, Kikohde       Ontario                          11.17m   1.1 
     11.08m(1.1) 10.63m(1.2) 11.01m(-0.3) 11.17m(1.1) 10.74m(0.3) 11.06m(-1.3)
  7   149 Zakreski, Brock        Saskatchewan                     11.10m   0.8 
     11.10m(0.8) FOUL(-2.1) 10.85m(-0.6) FOUL(1.4) 10.19m(-0.4) 10.35m(-1.3)
  8    54 Robert, Riel           Manitoba                         10.97m  -2.3 
     FOUL      10.22m(-1.3) 10.55m(1.0) 10.87m(0.5) FOUL      10.97m(-2.3)
  9    18 Sunderman, Matthew     Alberta                           9.11m   0.3 
     9.11m(0.3) 8.77m(0.3) 8.98m(-0.5)          
 10    17 Sunderman, Joshua      Alberta                           8.48m   1.6 
     8.48m(1.6) 7.90m(0.2) 7.89m(-0.7)           
 
Boys 15 & Under Shot Put 4 kg
=========================================================================
        JDLF: # 15.50m  2008        Simon Audet, NB                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   110 Casaubon, Ludwig       Québec                           13.33m  
      FOUL  11.13m  FOUL  11.63m  11.94m  13.33m
  2    26 Mountali-Johnstone     Colombie-Bri                     12.27m  
      12.27m  11.68m  11.56m  10.85m  11.02m  12.06m
  3    64 Duplessis, Yanic       Nouveau-Brun                     12.00m  
      11.58m  11.69m  11.70m  12.00m  11.45m  11.62m
  4   145 Tessier, Travis        Saskatchewan                     11.86m  
      11.86m  FOUL  11.48m  10.64m  10.65m  FOUL
  5    46 McTavish, Alexande     Manitoba                         11.30m  
      10.48m  10.55m  10.50m  FOUL  10.41m  11.30m
  6    89 Young, Haiden          Nouvelle-Éco                     10.30m  
      10.15m  10.30m  9.68m  9.62m  9.67m  9.78m
  7    29 Arsenault, Dominic     Île-du-Princ                      9.44m  
      8.37m  FOUL  9.13m  9.09m  8.66m  9.44m
  8    71 Hébert, Jérémie        Nouveau-Brun                      9.36m  
      9.18m  9.04m  FOUL  8.93m  9.36m  FOUL
  9   109 Warrington, Trista     Ontario                           9.00m  
      FOUL  8.32m  9.00m           
 10    12 Maisonneuve, Maxim     Alberta                           8.97m  
      8.97m  8.53m  6.64m           
 
Boys 16-18 Shot Put 5 kg
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    43 Karuba, Danis          Manitoba                         11.96m  
      11.34m  FOUL  11.14m  10.93m  11.96m  11.84m
  2   137 LaBelle, Xavier        Saskatchewan                     11.83m  
      10.78m  11.56m  10.70m  10.40m  11.46m  11.83m
  3    68 Godin, Christian       Nouveau-Brun                     11.53m  
      11.53m  10.98m  FOUL  10.89m  FOUL  10.75m
  4    11 Mahé, Samuel           Alberta                          11.40m  
      10.43m  11.01m  11.36m  10.64m  11.33m  11.40m
  5   133 Kamruzzaman, Walid     Saskatchewan                     10.64m  
      9.78m  10.64m  9.57m  FOUL  10.11m  FOUL
  6    36 Tremblay, Nicolas      Île-du-Princ                     10.45m  
      9.56m  10.26m  FOUL  10.04m  FOUL  10.45m
  7     6 de Goya, Samuel        Alberta                          10.21m  
      9.83m  9.68m  9.97m  9.94m  9.66m  10.21m
  8    69 Godin, Jérémie         Nouveau-Brun                     10.14m  
      9.82m  FOUL  10.06m  9.39m  FOUL  10.14m
  9   129 Wagner-Trudel, Rap     Québec                            9.33m  
      8.38m  FOUL  9.33m           
 10    42 Gilmore, Austin        Manitoba                          9.17m  
      FOUL  FOUL  9.17m           
 
Boys 15 & Under Discus Throw 1 kg
=========================================================================
        JDLF: # 39.57m  2008        Kevin Richard, NB                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1   110 Casaubon, Ludwig       Québec                           39.02m  
      37.86m  FOUL  FOUL  39.02m  34.03m  39.02m
  2    89 Young, Haiden          Nouvelle-Éco                     35.80m  
      34.05m  34.57m  35.80m  27.93m  35.30m  FOUL
  3    64 Duplessis, Yanic       Nouveau-Brun                     31.00m  
      31.00m  30.19m  FOUL  30.54m  FOUL  28.00m
  4    29 Arsenault, Dominic     Île-du-Princ                     30.60m  
      29.17m  29.91m  27.77m  26.98m  26.31m  30.60m
  5   145 Tessier, Travis        Saskatchewan                     28.51m  
      23.87m  FOUL  28.51m  FOUL  25.01m  27.47m
  6    34 Milligan, Cameron      Île-du-Princ                     28.00m  
      FOUL  FOUL  28.00m  FOUL  23.95m  FOUL
  7    80 Doucette, Maxime       Nouvelle-Éco                     22.82m  
      22.82m  19.96m  22.22m  22.82m  FOUL  21.42m
 
Boys 16-18 Discus Throw 1.5 kg
=========================================================================
        JDLF: # 50.07m  2008        Marc-Antoine Dugas, QC                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    68 Godin, Christian       Nouveau-Brun                     33.43m  
      33.43m  FOUL  FOUL  26.17m  32.83m  28.48m
  2   137 LaBelle, Xavier        Saskatchewan                     31.43m  
      28.95m  FOUL  31.43m  22.88m  30.08m  28.16m
  3    42 Gilmore, Austin        Manitoba                         31.09m  
      31.09m  FOUL  FOUL  FOUL  26.46m  FOUL
  4    36 Tremblay, Nicolas      Île-du-Princ                     30.90m  
      30.90m  30.17m  FOUL  30.01m  28.65m  29.35m
  5    84 Mercier, Kristof       Nouvelle-Éco                     30.81m  
      24.95m  29.94m  29.78m  30.68m  28.06m  30.81m
  6    11 Mahé, Samuel           Alberta                          30.35m  
      25.05m  30.35m  25.63m  28.00m  24.80m  30.34m
  7   129 Wagner-Trudel, Rap     Québec                           27.91m  
      26.60m  24.73m  27.03m  27.91m  27.52m  25.78m
  8    43 Karuba, Danis          Manitoba                         26.58m  
      23.76m  23.08m  25.44m  26.58m  26.44m  FOUL
  9   133 Kamruzzaman, Walid     Saskatchewan                     24.00m  
      23.65m  24.00m  20.13m          
 10    16 Simard, Gabriel        Alberta                          22.19m  
      FOUL  FOUL  22.19m           
 
Boys 15 & Under Javelin Throw 600g
=========================================================================
        JDLF: # 49.23m  2008        Andre Bourgeois, NB                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    71 Hébert, Jérémie        Nouveau-Brun                     44.09m  
      43.04m  44.09m  25.23m  43.16m  41.10m  FOUL
  2    64 Duplessis, Yanic       Nouveau-Brun                     41.98m  
      37.55m  35.76m  FOUL  35.87m  31.43m  41.98m
  3   110 Casaubon, Ludwig       Québec                           41.13m  
      41.13m  PASS  PASS           
  4    89 Young, Haiden          Nouvelle-Éco                     36.66m  
      36.66m  FOUL  30.05m  33.51m  32.98m  33.75m
  5    80 Doucette, Maxime       Nouvelle-Éco                     35.78m  
      30.52m  31.48m  35.17m  30.14m  31.58m  35.78m
  6   145 Tessier, Travis        Saskatchewan                     32.80m  
      FOUL  27.89m  FOUL  18.21m  32.80m  FOUL
  7    34 Milligan, Cameron      Île-du-Princ                     30.90m  
      30.90m  28.04m  30.40m  30.51m  FOUL  29.65m
  8    46 McTavish, Alexande     Manitoba                         27.67m  
      25.67m  24.91m  24.35m  24.44m  27.67m  FOUL
  9    10 Lavoie, Eric           Alberta                          22.30m  
      FOUL  21.07m  22.30m           
 10    39 Cortvriendt, Carso     Manitoba                         17.85m  
      16.80m  FOUL  17.85m           
 
Boys 16-18 Javelin Throw 700g
=========================================================================
        JDLF: # 54.63m  2008        Charles Mainville, QC                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1    84 Mercier, Kristof       Nouvelle-Éco                     53.27m  
      47.23m  45.30m  46.72m  53.03m  48.60m  53.27m
  2   129 Wagner-Trudel, Rap     Québec                           50.70m  
      45.69m  47.57m  50.70m  48.46m  FOUL  46.72m
  3    68 Godin, Christian       Nouveau-Brun                     49.46m  
      43.65m  46.84m  46.25m  46.03m  49.46m  47.56m
  4    60 Cormier, Alex          Nouveau-Brun                     42.89m  
            41.09m  42.89m  41.62m  41.11m
  5   137 LaBelle, Xavier        Saskatchewan                     38.79m  
      32.06m  36.36m  34.15m  FOUL  28.58m  38.79m
  6    42 Gilmore, Austin        Manitoba                         35.84m  
      29.56m  29.10m  35.84m  34.20m  32.93m  35.35m
  7    18 Sunderman, Matthew     Alberta                          34.87m  
      31.32m  29.01m  34.42m  34.16m  34.87m  33.74m
  8    27 Musabe, Charles        Colombie-Bri                     34.18m  
      FOUL  31.22m  31.81m  30.31m  FOUL  34.18m
  9   103 Robinson, Josh         Ontario                          29.80m  
      26.32m  28.71m  29.80m           
 10   133 Kamruzzaman, Walid     Saskatchewan                     26.89m  
      26.89m  FOUL  14.28m           
 11    36 Tremblay, Nicolas      Île-du-Princ                     26.83m  
      FOUL  22.33m  26.83m           
 12    43 Karuba, Danis          Manitoba                         25.25m  
      FOUL  21.01m  25.25m            
 13    16 Simard, Gabriel        Alberta                          21.03m  
      21.03m  FOUL  20.21m           
 
                    Combined Team Scores - 50 Events Scored
===============================================================================
    1) Nouveau-Brunswick         5888.50     2) Québec                   5502   
    3) Saskatchewan              3620        4) Manitoba                 3565   
    5) Ontario                   2810.50     6) Alberta                  2746   
    7) Nouvelle-Écosse           2270        8) Île-du-Prince-Édouard    1271   
    9) Colombie-Britannique      1163       10) Terre-Neuve & Labrador    682   
   11) Territoires du Nord-Ouest  597       12) Yukon                     195   

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account