• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

    Voicemail:
    1.877.456.5544

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

TrackieReg - Free Online Registration for pretty much anything!

NLAA Legion Track and Field Championships

Mount Pearl, NL
July 13-14th, 2018

Event 1  Girls 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1  2467 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR             13.73  -2.8 
  2   232 Coady, Sarah        05 Pearlgate TR             13.73  -2.8 
  3   229 Boland, Jewel       05 Stephenville             14.55  -2.8 
  4   233 Dollimount, Samant  03 Stephenville             14.59  -2.8 
  5  2462 Purchase, Lauren    05 Pearlgate TR             16.53  -2.8 
 
Event 1  Girls 16-17 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2463 Ryan, Olivia        02 Mariners Ath             13.53  -2.8 
 
Event 2  Boys 15&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2469 Taylor, Nathen      03 Stephenville             13.10  -2.6 
  2  2424 Nunes, Alexandre    03 Unattached N             13.31  -2.6 
  3   231 Chubb Benoit, Dona  03 Stephenville             13.62  -2.6 
  4  2464 Shea, Nicholas      04 Stephenville             14.94  -2.6 
  5  2468 Targett, Kyle       05 Stephenville             15.56  -2.6 
 
Event 2  Boys 16-17 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1  2426 Philpott, Benjamin  02 Stephenville             12.30  -2.5  2 
  2   234 Ford, Mark          01 Unattached N             12.69  -2.5  2 
  3  2461 Pryor, Ryan         01 Unattached N             13.07  -2.5  2 
  4  2460 Pryor, Kyle         01 Unattached N             13.19  -2.5  2 
 
Event 3  Girls 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2467 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR             27.81  -2.6 
  2   232 Coady, Sarah        05 Pearlgate TR             28.33  -2.6 
  3   233 Dollimount, Samant  03 Stephenville             30.12  -2.6 
  4   229 Boland, Jewel       05 Stephenville             30.83  -2.6 
  5  2425 Parsons, Samantha   05 Stephenville             32.33  -2.6 
 --  2462 Purchase, Lauren    05 Pearlgate TR               DNS  -2.6 
 
Event 3  Girls 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1  2463 Ryan, Olivia        02 Mariners Ath             27.93  -4.2  2 
  2  2427 Pomeroy, Molly      02 Pearlgate TR             28.55  -4.2  2 
  3  2420 Ledevehat, Shae     01 Pearlgate TR             29.13  -4.2  2 
 
Event 4  Boys 15&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2469 Taylor, Nathen      03 Stephenville             26.53  -2.9 
  2  2424 Nunes, Alexandre    03 Unattached N             26.77  -2.9 
  3   231 Chubb Benoit, Dona  03 Stephenville             27.42  -2.9 
  4  2464 Shea, Nicholas      04 Stephenville             31.06  -2.9 
  5  2468 Targett, Kyle       05 Stephenville             31.34  -2.9 
 
Event 4  Boys 16-17 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1  2426 Philpott, Benjamin  02 Stephenville             24.93  -2.8  2 
  2   234 Ford, Mark          01 Unattached N             25.38  -2.8  2 
  3   228 Alexander, David    02 Stephenville             25.80  -2.8  2 
  4  2466 Smith, Philip       02 Stephenville             25.86  -2.8  2 
  5  2461 Pryor, Ryan         01 Unattached N             26.79  -2.8  2 
 
Event 5  Girls 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2467 Summers, Charlie    03 Pearlgate TR             43.22  
  2   233 Dollimount, Samant  03 Stephenville             47.83  
  3   229 Boland, Jewel       05 Stephenville             48.46  
  4  2425 Parsons, Samantha   05 Stephenville             51.03  
 
Event 6  Boys 15 & Under 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2424 Nunes, Alexandre    03 Unattached N             41.37  
  2  2469 Taylor, Nathen      03 Stephenville             42.71  
  3  2468 Targett, Kyle       05 Stephenville             51.08  
 
Event 7  Girls 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   230 Bonia, Camryn       02 Pearlgate TR           1:02.13  
  2  2427 Pomeroy, Molly      02 Pearlgate TR           1:04.94  
 
Event 8  Boys 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   393 Knight, Eric        01 Pearlgate TR             53.17  
  2  2466 Smith, Philip       02 Stephenville             54.56  
  3   234 Ford, Mark          01 Unattached N             54.59  
 
Event 9  Girls 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   237 Johnson, Emberley   04 Pearlgate TR           2:29.56  
  2  2465 Simpson, Jenni      04 Unattached N           2:39.78  
  3   317 Kelly, Mya Jane     05 Unattached N           2:48.05  
  4  2425 Parsons, Samantha   05 Stephenville           2:57.49  
  5  2470 Young, Madison      03 Stephenville           3:12.18  
 
Event 9  Girls 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   230 Bonia, Camryn       02 Pearlgate TR           2:18.84  
  2  2421 Lewis, Sarah        01 Unattached N           2:22.89  
 
Event 10  Boys 15&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   408 Lawlor, Brady       05 Pearlgate TR           2:42.29  
 
Event 10  Boys 16-17 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   400 Knight, Evan        01 Pearlgate TR           2:03.83  
  2   393 Knight, Eric        01 Pearlgate TR           2:07.40  
 
Event 11  Girls 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   237 Johnson, Emberley   04 Pearlgate TR           4:06.27  
  2  2465 Simpson, Jenni      04 Unattached N           4:17.15  
  3   317 Kelly, Mya Jane     05 Unattached N           4:34.57  
  4  2470 Young, Madison      03 Stephenville           4:52.08  
  5   236 House, Abbigail     03 Stephenville           5:01.64  
 
Event 12  Boys 15 & Under 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2459 Power, James        03 Pearlgate TR           3:40.30  
  2  2464 Shea, Nicholas      04 Stephenville           4:20.47  
 
Event 13  Girls 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2421 Lewis, Sarah        01 Unattached N           5:04.88  
 
Event 14  Boys 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   400 Knight, Evan        01 Pearlgate TR           4:17.48  
  2  2460 Pryor, Kyle         01 Unattached N           5:07.36  
  3  2423 Muzychka, Tomas     02 Pearlgate TR           5:11.96  
 
Event 15  Girls 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   447 Ledevehat, Brooke   04 Pearlgate TR           7:04.12  
  2  2465 Simpson, Jenni      04 Unattached N           7:41.05  
  3   317 Kelly, Mya Jane     05 Unattached N           8:33.91  
  4  2470 Young, Madison      03 Stephenville           8:48.33  
 
Event 16  Boys 15 & Under 2000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2459 Power, James        03 Pearlgate TR           6:36.71  
 
Event 17  Girls 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2421 Lewis, Sarah        01 Unattached N          11:30.88  
 
Event 18  Boys 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2423 Muzychka, Tomas     02 Pearlgate TR          11:24.02  
 
Event 21  Girls 16-17 100 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2420 Ledevehat, Shae     01 Pearlgate TR             18.34  -2.2 
 
Event 31  Girls 15&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   236 House, Abbigail     03 Stephenville             1.30m  
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O   XO    O   XO  XXO  XXX 
 
Event 32  Boys 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   228 Alexander, David    02 Stephenville             1.60m  
     1.55 1.60 1.65 
        O    O  XXX 
 
Event 35  Girls 16-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  2420 Ledevehat, Shae     01 Pearlgate TR             4.58m  -2.1 
     4.42m(-2.3) 4.52m(-2.7) 4.58m(-2.1) 4.39m(-3.1) 4.32m(-2.4) 4.17m(-2.3)
  2  2463 Ryan, Olivia        02 Mariners Ath             4.45m  -3.6 
     4.01m(-2.5) 4.20m(-2.6) 4.45m(-3.6) 4.22m(-2.6) FOUL      4.26m(-2.4)
 
Event 39  Girls 15&U Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Furlong, Grace      03 Stephenville            20.01m  
      20.01m  16.67m  18.32m  6.06m  19.12m  FOUL
 
Event 40  Boys 15 & Under Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2422 McConnell, Dayne    03 Unattached N            24.12m  
      22.28m  21.03m  24.12m  19.41m  FOUL  20.75m
 
Event 46  Boys 15 & Under Javelin Throw 600gr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  2422 McConnell, Dayne    03 Unattached N            26.22m  
      23.15m  PASS  24.18m  PASS  22.35m  26.22m
 
Event 48  Girls 15&U Shot Put 3kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Furlong, Grace      03 Stephenville             8.13m  
      7.35m  6.91m  7.68m  7.52m  8.13m  8.08m
 
Event 49  Boys 15 & Under Shot Put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   231 Chubb Benoit, Dona  03 Stephenville            10.53m  
      10.01m  10.53m  9.65m  10.09m  9.55m  9.84m
  2  2422 McConnell, Dayne    03 Unattached N             9.54m  
      FOUL  8.79m  8.21m  9.05m  9.42m  9.54m

User Comments

  • Currently, there are no comments.
Anonymous

says…    

Quote Underline Italics Bold
Submit Preview

By posting on our forum you are agreeing to the following guidelines.

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

 

Benefits of creating an account!

  • No need to reveal your real name.
  • Quicker to post (no need to enter the "two words" above each time).
  • Gives you the ability to edit your own comments and subscribe to topics.
  • It's free & quick to create an account!
Submit & Create Account