• Login
  • |
  • Contact

    LIVE SUPPORT

    SEND US A MESSAGE

    ContactCode

    OTHER

    Email:
    info@trackie.com

To help prevent spammers please
enter the two words below.


image-display1

Event Results >>

Atlantic Indoor Championships

Saint John, NB
March 12th, 2022

Atlantic Indoor Track and Field Chamionships - 2022-03-12           
                 Championnats d'athletisme interieure Atlantic                 
                            Irving Oil Field House                             
                                    Results                                    
 
Girls U14 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Jenah              09 SAINT JOHN REDS           9.23q  1 
  2 Wilson, Myka              09 TRURO LIONS               9.24q  3 
  3 Gray, Megan               09 SAINT JOHN REDS           9.53q  1 
  4 Angus, Courtney           09 TRURO LIONS               9.98q  2 
 
Girls U14 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Wilson, Myka              09 TRURO LIONS               9.15  
  2 Jones, Jenah              09 SAINT JOHN REDS           9.18  
  3 Gray, Megan               09 SAINT JOHN REDS           9.58  
  4 Angus, Courtney           09 TRURO LIONS               9.93  
 
Women 14-15 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hebert, Josee             07 A.S.E.A.                  8.80q  3 
  2 Degreeff, Jasmine         08 A.S.E.A.                  9.08q  1 
  3 Brown, Olivia             08 SAINT JOHN REDS           9.11q  2 
  4 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB             9.36q  2 
 
Women 14-15 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Hebert, Josee             07 A.S.E.A.                  8.66   1 
  2 Degreeff, Jasmine         08 A.S.E.A.                  9.04   1 
  3 Brown, Olivia             08 SAINT JOHN REDS           9.06   1 
  4 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB             9.25   1 
 
Women 16-17 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Somers, Anna              06 SAINT JOHN REDS           8.35q  2 
  2 Gouthro, Isabella         06 TRURO LIONS               8.57q  4 
  3 Platis, Adrianna          06 UNATTACHED-NB             8.84q  2 
  4 Brudkowski, Monika        06 A.S.E.A.                  8.85q  3 
  5 Roussy, Chloe             06 A.S.E.A.                  9.20q  3 
  6 Graceffa, Lauren          06 SAINT JOHN REDS           9.37q  1 
 
Women 16-17 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Somers, Anna              06 SAINT JOHN REDS           8.25   1 
  2 Gouthro, Isabella         06 TRURO LIONS               8.50   1 
  3 Brudkowski, Monika        06 A.S.E.A.                  8.75   1 
  4 Platis, Adrianna          06 UNATTACHED-NB             8.81   1 
  5 Roussy, Chloe             06 A.S.E.A.                  9.16   1 
  6 Graceffa, Lauren          06 SAINT JOHN REDS           9.41   1 
 
Women 18-19 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jacobson, Carys           04 SAINT JOHN REDS           7.95q  4 
  2 MacIsaac, Shelby          03 UNB REDS                  8.09q  4 
  3 Cook, Madeline            04 CHEBUCTO                  8.32q  4 
  4 Anderson, Lindsay         04 SAINT JOHN REDS           8.43q  4 
  5 Albert, Roxanne           03 MONCTON AIGLES            8.50q  1 
  6 Blackmore, Erika          03 UNB REDS                  8.53q  3 
  7 Hachey, Eloïse            03 CHALEUR                   8.78q  4 
  8 Leighton, Malia           03 ST. THOMAS                9.51q  3 
 
Women 18-19 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Jacobson, Carys           04 SAINT JOHN REDS           7.91   1 
  2 MacIsaac, Shelby          03 UNB REDS                  7.98   1 
  3 Cook, Madeline            04 CHEBUCTO                  8.33   1 
  4 Anderson, Lindsay         04 SAINT JOHN REDS           8.41   1 
  5 Albert, Roxanne           03 MONCTON AIGLES            8.48   1 
  6 Blackmore, Erika          03 UNB REDS                  8.55   1 
  7 Hachey, Eloïse            03 CHALEUR                   8.68   1 
  8 Leighton, Malia           03 ST. THOMAS                9.47   1 
 
Women 20-34 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Omalosanga, Véronique     99 MONCTON AIGLES            7.95q  4 
  2 MacLean, Hillary          01 MONCTON AIGLES            8.22q  1 
  3 Kling, Anne               02 A.S.E.A.                  8.54q  4 
  4 Simmie, Alicia            01 UNB REDS                  8.84q  3 
  5 Neander, Charlotte        00 MONCTON AIGLES            9.68q  2 
  6 Crabbe, Destiny           01 MONCTON AIGLES            9.85q  3 
 
Women 20-34 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Omalosanga, Véronique     99 MONCTON AIGLES            8.04   1 
  2 MacLean, Hillary          01 MONCTON AIGLES            8.28   1 
  3 Kling, Anne               02 A.S.E.A.                  8.43   1 
  4 Simmie, Alicia            01 UNB REDS                  8.86   1 
  5 Neander, Charlotte        00 MONCTON AIGLES            9.73   1 
 
Women 50-54 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Dunn, Tracy               70 SAINT JOHN REDS          11.74q  2 
 
Women 50-54 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Dunn, Tracy               70 SAINT JOHN REDS          11.86  
 
Women 75+ 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  2 Armes, Dianna             43 UNATTACHED-NB            15.77q 
 
Women 75+ 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Armes, Dianna             43 UNATTACHED-NB            15.44  
 
Girls 12-13 150 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Parker, Isabella          10 SAINT JOHN REDS          22.20  
 
Women 14-15 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hebert, Josee             07 A.S.E.A.                 28.94   3 
  2 Nowlan, Claire            07 A.S.E.A.                 30.22   1 
  3 Degreeff, Jasmine         08 A.S.E.A.                 30.85   2 
  4 Baxter, Courtney          08 A.S.E.A.                 31.15   2 
  5 Brown, Olivia             08 SAINT JOHN REDS          31.33   1 
 
Women 16-17 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Somers, Anna              06 SAINT JOHN REDS          27.09   2 
  2 Gouthro, Isabella         06 TRURO LIONS              28.83   3 
  3 Brudkowski, Monika        06 A.S.E.A.                 29.43   3 
  4 Dubé, Sophie              05 FREDERICTON REDS         29.50   3 
  5 Roussy, Chloe             06 A.S.E.A.                 30.64   3 
 
Women 18-19 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 MacIsaac, Shelby          03 UNB REDS                 26.28   4 
  2 Jacobson, Carys           04 SAINT JOHN REDS          26.82   4 
  3 Cook, Madeline            04 CHEBUCTO                 28.18   4 
  4 Anderson, Lindsay         04 SAINT JOHN REDS          29.29   1 
  5 Leighton, Malia           03 ST. THOMAS               32.98   1 
 
Women 20-34 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Alexander, Mira           00 UNB REDS                 27.56   4 
  2 Maguire, Oula             02 UNB REDS                 28.09   4 
  3 Simmie, Alicia            01 UNB REDS                 30.04   3 
 
Women 45-49 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Smith, Cheryl             74 YHZ TFC                  32.79   2 
 
Women 75-79 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Armes, Dianna             43 UNATTACHED-NB            63.96   2 
 
Girls 12-13 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dickie, Katherine         09 SAINT JOHN REDS          60.02  
 
Women 14-15 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Carter, Abbie             08 A.S.E.A.                 49.23  
  2 Baxter, Courtney          08 A.S.E.A.                 49.45  
  3 Degreeff, Jasmine         08 A.S.E.A.                 53.25  
 
Women 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dubé, Sophie              05 FREDERICTON REDS         69.56  
 
Women 35+ 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Cheryl             74 YHZ TFC                  70.95  
 
Girls 12-13 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Angus, Courtney           09 TRURO LIONS            3:28.83  
 
Women 14-15 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Mosher, Zoe               07 BLUENOSE ATF           2:30.80   2 
  2 Healey, Ella              08 SAINT JOHN REDS        2:45.41   1 
  3 Nowlan, Claire            07 A.S.E.A.               2:47.32   1 
  4 Carter, Abbie             08 A.S.E.A.               2:50.74   1 
 
Women 18-19 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kozak, Gabby              04 FREDERICTON REDS       2:37.20   2 
  2 Levyssohn, Hannah         03 MONCTON AIGLES         2:37.55   1 
  3 Kingston, Olivia          04 SAINT JOHN REDS        2:56.94   1 
 
Women 20-34 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Wittig, Samantha          97 UPEI PANTHER           2:45.84   2 
  2 Pitre, Mary Theresa       98 UPEI PANTHER           2:55.67   2 
 
Women 45-49 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Smith, Cheryl             74 YHZ TFC                2:47.22   2 
 
Girls 12-13 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dickie, Katherine         09 SAINT JOHN REDS        5:18.75  
 
Women 14-15 1200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Healey, Ella              08 SAINT JOHN REDS        4:13.50  
 
Women 14-15 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mosher, Zoe               07 BLUENOSE ATF           5:02.64  
 
Women 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Macpherson, Marin         05 SAINT JOHN REDS        6:22.72  
 
Women 18-19 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Richard, Grace            03 UPEI PANTHER           5:13.30  
  2 Carreau, Eve              04 TRURO LIONS            5:13.78  
  3 Richard, Katie            03 UPEI PANTHER           5:16.28  
  4 Levyssohn, Hannah         03 MONCTON AIGLES         5:20.62  
 
Women 20-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 O'Brien, Marlise          94 UNB REDS               5:44.84  
  2 Jenkins, Ella             02 UPEI PANTHER           5:46.26  
  3 Cormier, Amélie           01 MONCTON AIGLES         5:47.79  
 
Women 16-17 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Emerson            05 FREDERICTON REDS      15:24.32  
 
Women 20-34 60 Meter Hurdles Yellow 33"
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gagnon, Caroline          01 MONCTON AIGLES            9.42  
 
Women 16-17 4x200 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 A.S.E.A.                                            1:56.96  
     1) Nowlan, Claire 07               2) Hebert, Josee 07               
     3) Roussy, Chloe 06                4) Brudkowski, Monika 06          
 
Women 20-29 4x200 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 MONCTON AIGLES BLEU                                 1:49.43  
  2 MONCTON AIGLES BLEU  'B'                            2:07.52  
 
Women 20-34 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 UPEI PANTHERS                                       4:54.19  
 
Women 16-17 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wolfe, Jennessa           05 TRURO LIONS              1.60m  
     1.55 1.60 1.65 
        O   XO  XXX 
 
Women 18-19 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hicks, Kiersten           04 CHALEUR                 J1.50m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O  XXO    O  XXX 
  2 Mattinson, Emma           03 UNB REDS                J1.50m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O  XXO  XXX 
 
Women 20-34 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Déry, Valérie             02 MONCTON AIGLES           1.50m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O   XO  XXO  XXX 
 
Women 50-54 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dunn, Tracy               70 SAINT JOHN REDS          1.02m  
     0.96 0.99 1.02 1.05 
        O    O    O  XXX 
 
Women 55-59 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Tammy          65 TRURO LIONS              1.14m  
     1.14 1.17 
       XO  XXX 
 
Women 60-64 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Peabody, Sharon           58 SAINT JOHN REDS          0.99m  
     0.96 0.99 1.02 
       XO  XXO  XXX 
 
Women 18-19 Pole Vault
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Passy, Abigail            03 UNB REDS                    NH  
     3.00 
      XXX 
 
Girls 12-13 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilson, Myka              09 TRURO LIONS              4.61m  
      FOUL  4.40m  4.21m  4.61m  4.50m  4.43m
  2 Jones, Jenah              09 SAINT JOHN REDS          4.22m  
      FOUL  4.02m  3.96m  4.22m  FOUL  3.53m
  3 Gray, Megan               09 SAINT JOHN REDS          3.72m  
      3.60m  3.72m  FOUL  3.60m  3.59m  FOUL
  4 Dickie, Katherine         09 SAINT JOHN REDS          3.30m  
      3.11m  3.08m  3.30m  3.10m  2.91m  FOUL
 
Women 16-17 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wolfe, Jennessa           05 TRURO LIONS              4.96m  
      4.86m  4.77m  PASS  4.67m  4.85m  4.96m
  2 Angus, Haley              05 TRURO LIONS              4.78m  
      FOUL  FOUL  3.97m  4.78m  4.74m  4.65m
 
Women 18-19 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hachey, Eloïse            03 CHALEUR                  4.77m  
      FOUL  4.55m  4.25m  4.77m  4.55m  4.45m
  2 Albert, Roxanne           03 MONCTON AIGLES           4.64m  
      4.34m  FOUL  4.64m  PASS  PASS  FOUL
  3 Maltais, Veronique        03 UNB REDS                 4.35m  
      FOUL  3.86m  FOUL  4.35m  PASS  PASS
 
Women 20-29 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McCavour, Erin            00 UNB REDS                 5.46m  
      5.46m  5.02m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Léger, Joelle             00 MONCTON AIGLES           4.38m  
      4.38m  FOUL  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Women 75-79 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armes, Dianna             43 UNATTACHED-NB            1.43m  
      1.28m  1.38m  1.43m  PASS  PASS  PASS
 
Girls 12-13 Triple Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilson, Myka              09 TRURO LIONS              9.78m  
      9.16m  FOUL  9.78m  FOUL  FOUL  9.68m
 -- Jones, Jenah              09 SAINT JOHN REDS           FOUL  
      FOUL  FOUL  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Women 16-17 Triple Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wolfe, Jennessa           05 TRURO LIONS             10.60m  
      10.60m  10.40m  10.49m  10.22m  PASS  10.18m
  2 Angus, Haley              05 TRURO LIONS             10.44m  
      10.16m  10.44m  FOUL  10.41m  10.13m  10.41m
 
Women 18-19 Triple Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Maltais, Veronique        03 UNB REDS                 9.18m  
      8.98m  9.18m  9.05m  8.80m  PASS  PASS
 
Women 20-34 Triple Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McCavour, Erin            00 UNB REDS                11.05m  
      10.90m  10.90m  10.92m  10.60m  11.05m  10.89m
 
Women 16-17 Shot Put 3 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Macpherson, Marin         05 SAINT JOHN REDS          8.35m  
      8.16m  8.11m  8.35m  7.77m  7.86m  7.98m
 
Women 20-34 Shot Put 4kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hughes, Kyla              00 MONCTON AIGLES          11.84m  
      11.49m  11.84m  11.71m  11.46m  11.57m  11.20m
  2 Hache, Rachelle           99 MONCTON AIGLES          10.74m  
      10.74m  10.31m  FOUL  10.16m  9.81m  10.31m
  3 Haché, Martine            01 MONCTON AIGLES           9.99m  
      7.90m  9.99m  9.11m  9.05m  9.35m  8.75m
  4 Simmie, Alicia            01 UNB REDS                 8.86m  
      8.13m  8.86m  8.45m  8.76m  PASS  PASS
  5 Fleming, Natalie          98 MONCTON AIGLES           8.42m  
      7.77m  8.01m  8.22m  8.29m  8.14m  8.42m
  6 Varty, Anna               01 FREDERICTON REDS         6.59m  
      6.59m  5.77m  6.10m  5.56m  6.24m  6.07m
 
Women 50-54 Shot Put 3.0 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeffrey Mcewing, Pamela   71 TRURO LIONS              7.99m  
      7.10m  7.40m  7.40m  7.69m  7.76m  7.99m
 
Women 55-59 Shot Put 3.0 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Tammy          65 TRURO LIONS              7.84m  
      7.12m  7.39m  6.65m  7.84m  FOUL  7.65m
 
Women 60-74 Shot Put 3.0 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 LeBlanc, Heather          61 AETOS ATHLETICA          7.60m  
      7.39m  7.60m  7.39m  7.49m  7.17m  7.51m
 
Women 20-34 Weight Throw 9.08kg/20#
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hache, Rachelle           99 MONCTON AIGLES          12.36m  
      FOUL  12.36m  12.18m  11.17m  FOUL  PASS
  2 Hughes, Kyla              00 MONCTON AIGLES          11.60m  
      FOUL  FOUL  11.60m  11.02m  8.80m  FOUL
  3 Haché, Martine            01 MONCTON AIGLES          10.21m  
      7.87m  8.38m  9.72m  FOUL  9.69m  10.21m
  4 Varty, Anna               01 FREDERICTON REDS         7.35m  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  6.98m  7.35m
 
Women 50-59 Weight Throw 7.26kg/16#
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeffrey Mcewing, Pamela   71 TRURO LIONS              9.59m  
      9.03m  8.39m  FOUL  8.93m  9.52m  9.59m
  2 Dunn, Tracy               70 SAINT JOHN REDS          8.44m  
      8.29m  7.94m  8.02m  6.59m  7.08m  8.44m
  3 Armstrong, Tammy          65 TRURO LIONS              7.32m  
      7.32m  FOUL  FOUL  FOUL  7.02m  FOUL
 
Women 60-74 Weight Throw 5.45kg/12#
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Peabody, Sharon           58 SAINT JOHN REDS          9.79m  
      FOUL  9.44m  PASS  9.37m  9.45m  9.79m
  2 LeBlanc, Heather          61 AETOS ATHLETICA          9.15m  
      8.49m  8.85m  9.15m  9.06m  FOUL  8.21m
 
Women 14-15 800 Meter Dash Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB          2:50.57     458
 
Women 14-15 60 Meter Hurdles Yellow 33" Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB             9.32     844
 
Women 14-15 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB            1.11m     231
     0.99 1.02 1.05 1.08 1.11 1.14 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 
Women 14-15 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB            3.94m     294
      FOUL  3.67m  3.94m            
 
Women 14-15 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB            7.48m     366
      7.48m  7.25m  6.93m            
 
Women 14-15 Indoor Pentathlon
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Daigle, Kym               07 UNATTACHED-NB             2193     
 
Men U14 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brudkowski, Patryk        10 A.S.E.A.                  9.07q  3 
  2 Comeau, Brendon           09 CHALEUR                   9.61q  3 
 
Men U14 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Brudkowski, Patryk        10 A.S.E.A.                  9.09  
  2 Comeau, Brendon           09 CHALEUR                   9.61  
 
Men 14-15 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gray, Benjamin            07 SAINT JOHN REDS           7.80q  1 
  2 Richards, Anthony         08 SAINT JOHN REDS           7.92q  2 
 
Men 14-15 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Gray, Benjamin            07 SAINT JOHN REDS           7.72  
  2 Richards, Anthony         08 SAINT JOHN REDS           7.77  
 
Men 16-17 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Roy, Félix                05 CHALEUR                   7.75q  4 
  2 Sullivan, Quinn           05 SAINT JOHN REDS           7.76q  2 
  3 Roussel, Francis          05 FREDERICTON REDS          7.76q  4 
  4 Ojetunde, Emmanuel        06 SAINT JOHN REDS           8.04q  2 
 
Men 16-17 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Sullivan, Quinn           05 SAINT JOHN REDS           7.66   1 
  2 Roussel, Francis          05 FREDERICTON REDS          7.67   1 
  3 Roy, Félix                05 CHALEUR                   7.73   1 
  4 Ojetunde, Emmanuel        06 SAINT JOHN REDS           8.07   1 
 
Men 18-19 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gaudet, Luc               04 SAINT JOHN REDS           7.55q  4 
  2 Blanchard, Colin          03 ISLANDERS TF              7.59q  4 
  3 Williamson, Andrew        03 UPEI PANTHER              7.65q  4 
  4 Burnham, Colby            03 TRURO LIONS               7.81q  4 
  5 Manish, Dhruv             03 ST. THOMAS                9.11q  1 
 
Men 18-19 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Williamson, Andrew        03 UPEI PANTHER              7.56   1 
  2 Blanchard, Colin          03 ISLANDERS TF              7.65   1 
  3 Burnham, Colby            03 TRURO LIONS               7.84   1 
  4 Manish, Dhruv             03 ST. THOMAS                9.12   1 
 
Men 20-34 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Abel, Promise             02 UNB REDS                  7.53q  4 
  2 Steeves, Clint            98 A.S.E.A.                  7.70q  3 
  3 Tardif, Jasmin            02 MONCTON AIGLES            7.83q  2 
  4 Gagné, Gabriel            02 MONCTON AIGLES            7.84q  4 
  5 Dunn, Benjamin            99 SAINT JOHN REDS           8.26q  3 
  6 Langille, Noah            01 MONCTON AIGLES            8.39q  3 
  7 King, Ben                 02 ST. THOMAS                8.47q  3 
  8 Cammarano, Patrice        00 ST. THOMAS                8.88q  1 
 
Men 20-34 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Abel, Promise             02 UNB REDS                  7.60   1 
  2 Steeves, Clint            98 A.S.E.A.                  7.75   1 
  3 Tardif, Jasmin            02 MONCTON AIGLES            7.79   1 
  4 Gagné, Gabriel            02 MONCTON AIGLES            7.83   1 
  5 Dunn, Benjamin            99 SAINT JOHN REDS           8.13   1 
  6 King, Ben                 02 ST. THOMAS                8.46   1 
  7 Langille, Noah            01 MONCTON AIGLES            8.53   1 
  8 Cammarano, Patrice        00 ST. THOMAS                8.90   1 
 
Men 35+ 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Melchiore, Ron            56 UNATTACHED NS             8.97q  3 
  2 Smith, Troy               76 YHZ TFC                   9.48q  3 
 
Men 35+ 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Melchiore, Ron            56 UNATTACHED NS             9.02  
  2 Smith, Troy               76 YHZ TFC                   9.43  
 
Men U14 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brudkowski, Patryk        10 A.S.E.A.                 31.04   2 
 
Men 14-15 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gray, Benjamin            07 SAINT JOHN REDS          25.91   2 
  2 Richards, Anthony         08 SAINT JOHN REDS          26.10   2 
 
Men 16-17 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Mellish, Jack             06 A.S.E.A.                 23.99   3 
  2 Sullivan, Quinn           05 SAINT JOHN REDS          25.10   2 
  3 Roussel, Francis          05 FREDERICTON REDS         25.51   3 
 
Men 16-17 200 Meter Dash WC
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cormier, Dante            06 AETOS ATHLETICA          40.06  
 
Men 18-19 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 MacDonald, Julian         03 UNB REDS                 24.46   4 
  2 Burnham, Colby            03 TRURO LIONS              25.54   3 
  3 Manish, Dhruv             03 ST. THOMAS               29.85   1 
 
Men 20-34 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ferguson, Bailey          98 UNB REDS                 23.52   4 
  2 Patterson, Shevaughn      01 UNATTACHED-NB            24.56   1 
  3 Abel, Promise             02 UNB REDS                 24.85   4 
  4 Gagné, Gabriel            02 MONCTON AIGLES           25.58   1 
  5 Cheverie, Ryan            93 UPEI PANTHER             26.19   3 
  6 Dunn, Benjamin            99 SAINT JOHN REDS          27.36   3 
  7 King, Ben                 02 ST. THOMAS               28.89   1 
 
Men 45-49 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Smith, Troy               76 YHZ TFC                  32.46   2 
 
Men 65-69 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Melchiore, Ron            56 UNATTACHED NS            28.43   3 
 
Men 12-13 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Comeau, Brendon           09 CHALEUR                  54.17  
 
Men 16-17 400 Meter Dash WC
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cormier, Dante            06 AETOS ATHLETICA        1:25.67  
 
Men 16-17 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mellish, Jack             06 A.S.E.A.                 53.72  
 
Men 20-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Patterson, Shevaughn      01 UNATTACHED-NB            64.74  
 
Men 600 Meter Run University
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kean, Mitchell            01 UNB REDS               1:26.73  
  2 Green, Tim                00 UNB REDS               1:32.60  
 
Men 16-17 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gamble, Griffin           05 CHEBUCTO               2:10.10   2 
  2 MacKenzie, Conlan         06 STFX TFC               2:11.21   2 
  3 MacLean, Isaac            05 A.S.E.A.               2:12.57   2 
  4 Good, Brendan             06 CHEBUCTO               2:13.17   2 
  5 Blanchette, Alain         06 A.S.E.A.               2:39.81   1 
 
Men 18-19 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Flemming, Owen            04 HALIFAX ROAD           2:07.98   2 
  2 Helal, Mohamed            04 A.S.E.A.               2:14.51   2 
  3 Blanchette, Luc           04 A.S.E.A.               2:24.89   1 
 
Men 20-34 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Lavoie, Alain             00 MONCTON AIGLES         2:11.93   1 
  2 Roy, Jonathan             01 MONCTON AIGLES         2:13.90   2 
  3 Savoie, Maxime            00 MONCTON AIGLES         2:14.42   2 
 
Men 40-44 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Blanchard, James          78 FREDERICTON REDS       2:04.27   2 
 
Men 55-59 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Thibodeau, Paul           63 UNATTACHED-NB          2:48.13  
 
Men 1000 Meter Run University
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Karhi, Kalevi             03 UNB REDS               2:34.83  
  2 Watts, William            01 UNB REDS               2:36.17  
  3 Spragg, Mitchell          99 UNB REDS               2:48.75  
  4 Rodgers, Cody             99 UPEI PANTHER           3:14.56  
 
Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 MacLean, Isaac            05 A.S.E.A.               4:33.30  
  2 Blanchette, Alain         06 A.S.E.A.               5:27.18  
 
Men 18-19 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Helal, Mohamed            04 A.S.E.A.               4:33.31  
  2 Blanchette, Luc           04 A.S.E.A.               5:03.86  
 
Men 20-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Grimshaw-Surette, Hudson  98 DAL TIGERS             4:05.10  
  2 Roy, Jonathan             01 MONCTON AIGLES         4:30.84  
  3 Savoie, Maxime            00 MONCTON AIGLES         4:49.42  
  4 Borden, Devin             01 UNB REDS               5:13.76  
 
Men 35+ 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Coffin, Alex              68 SAINT JOHN REDS        5:07.87  
 
Men 18-19 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Flemming, Owen            04 HALIFAX ROAD           9:24.22  
 
Men 20-34 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 LeBlanc, Brandon          95 A.S.E.A.               9:15.71  
  2 Cadrain, Samuel           02 UNB REDS               9:32.78  
  3 Larter, Ryan              00 UNB REDS               9:41.25  
  4 Malhotra, Vardaan         01 UNB REDS               9:45.92  
  5 Fitzpatrick, Riley        02 UPEI PANTHER           9:54.13  
  6 Schwarz, Lars             99 ST. THOMAS             9:55.75  
 
Men 50-54 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Strowbridge, Dean         71 SAINT JOHN REDS       17:28.77  
 
Men 55-59 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Trites, Glenn             66 UNATTACHED-NB         20:49.85  
 
Men 20-29 4x200 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 UNB REDS                                            1:35.51  
  2 MONCTON AIGLES BLEU                                 1:38.54  
  3 A.S.E.A.                                            1:49.72  
 
Men 20-34 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 MONCTON AIGLES BLEU                                 3:56.93  
 
Men 18-19 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Arnfast, Oliver           03 UNB REDS                 1.65m  
     1.60 1.65 1.70 
        O    O  XXX 
 
Men 20-34 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 MacDonald, Joey           01 TRURO LIONS              2.08m  
     1.90 1.95 2.00 2.05 2.08 2.11 
        O    O   XO    O    O  XXX 
  2 Davis, Cameron            01 UNB REDS                 1.65m  
     1.65 1.70 
        O  XXX 
  3 Boudreau, Yannick         01 MONCTON AIGLES           1.45m  
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O  XXX 
 
Men 18-19 Pole Vault
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Arnfast, Oliver           03 UNB REDS                 3.10m  
     3.00 3.10 3.20 
        O   XO  XXX 
 
Men 20-34 Pole Vault
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Davis, Cameron            01 UNB REDS                 3.10m  
     2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Kpan, Monty Christian     99 MONCTON AIGLES           2.80m  
     2.60 2.70 2.80 2.90 
        O    P  XXO  XXX 
  3 Boudreau, Yannick         01 MONCTON AIGLES           2.40m  
     2.40 2.60 
        O  XXX 
 
Men 16-17 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Roy, Félix                05 CHALEUR                  5.52m  
      PASS  PASS  5.24m  5.51m  5.52m  PASS
 
Men 18-19 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkie, Cole              03 UNB REDS                 5.50m  
      5.33m  5.50m  5.49m  5.21m  5.28m  4.92m
 
Men 20-29 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Norman, Jeremy            00 ISLANDERS TF             5.99m  
      5.87m  5.79m  5.99m  5.81m  5.85m  5.87m
  2 Boudreau, Andrew          01 UNB REDS                 5.77m  
      5.77m  5.60m  5.59m  5.27m  5.25m  5.58m
  3 Steeves, Clint            98 A.S.E.A.                 5.62m  
      PASS  5.33m  5.14m  5.30m  5.62m  5.27m
  4 Kpan, Monty Christian     99 MONCTON AIGLES           5.48m  
      FOUL  4.40m  5.48m  5.31m  5.13m  PASS
  5 Thériault, Jérémie        01 MONCTON AIGLES           5.31m  
      5.31m  FOUL  5.08m  PASS  PASS  PASS
  6 Langille, Noah            01 MONCTON AIGLES           4.78m  
      PASS  4.78m  FOUL  4.41m  4.28m  4.36m
 
Men 18-19 Triple Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkie, Cole              03 UNB REDS                11.20m  
      11.20m  10.86m  11.06m  PASS  PASS  PASS
 
Men 20-34 Triple Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Norman, Jeremy            00 ISLANDERS TF            11.94m  
      10.98m  11.91m  11.94m  11.46m  PASS  PASS
  2 Boudreau, Andrew          01 UNB REDS                10.67m  
      FOUL  FOUL  FOUL  10.42m  10.67m  10.13m
 
Men 14-15 Shot Put 4 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McEwing, Will             07 TRURO LIONS             10.93m  
      9.65m  10.42m  10.54m  10.93m  9.06m  9.90m
 
Men 16-17 Shot Put 5 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hachey, Isaac             06 CHALEUR                 10.22m  
      9.70m  10.16m  10.22m  9.43m  9.90m  10.06m
 
Men 20-34 Shot Put 7.26kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bourque, Samuel           01 MONCTON AIGLES          15.08m  
      14.45m  15.08m  14.07m  14.47m  13.59m  15.03m
  2 Poirier, Lucas            01 MONCTON AIGLES          11.45m  
      11.15m  11.45m  11.12m  11.16m  11.25m  10.84m
  3 Boudreau, Yannick         01 MONCTON AIGLES           7.83m  
      6.30m  7.60m  7.83m  7.04m  7.44m  7.37m
  4 Dunn, Benjamin            99 SAINT JOHN REDS          7.60m  
      7.48m  7.60m  FOUL  6.98m  6.32m  FOUL
 
Men 70-79 Shot Put 4.0 kg
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jefferson, David          44 SAINT JOHN REDS          7.29m  
      FOUL  7.29m  7.21m  7.17m  7.11m  7.10m
 
Men 16-17 Weight Throw 9.08 kg / 20
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McEwing, Will             07 TRURO LIONS             10.55m  
      10.52m  10.55m  10.13m  FOUL  9.10m  9.95m
 
Men 18-34 Weight Throw 15.8kg/35#
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Grant, Christopher        01 UNB REDS                15.63m  
      FOUL  14.20m  14.40m  14.28m  15.63m  FOUL
  2 Bourque, Samuel           01 MONCTON AIGLES          14.83m  
      FOUL  12.64m  FOUL  14.18m  FOUL  14.83m
 
Men 70-79 Weight Throw 7.26kg/16#
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jefferson, David          44 SAINT JOHN REDS         10.55m  
      10.51m  10.17m  FOUL  10.55m  10.46m  10.43m
 
Men 18-19 1000 Meter Dash Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Basque, Guillaume         04 AETOS ATHLETICA        3:24.47     445
 
Men 18-19 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Basque, Guillaume         04 AETOS ATHLETICA           9.09     726
 
Men 18-19 High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Basque, Guillaume         04 AETOS ATHLETICA          1.66m     512
     1.60 1.63 1.66 1.69 
      XXO  XXO   XO  XXX 
 
Men 18-19 Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Basque, Guillaume         04 AETOS ATHLETICA          5.74m     531
      5.56m  5.62m  5.74m            
 
Men 18-19 Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Basque, Guillaume         04 AETOS ATHLETICA         11.36m     568
      11.36m  11.08m  FOUL            
 
Men 18-19 Indoor Pentathlon
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Basque, Guillaume         04 AETOS ATHLETICA           2782     
 
                    Combined Team Scores - 49 Events Scored
===============================================================================
    1) Saint John Reds Track & Fi 327        2) A.S.E.A.                  248   
    3) Truro Lions Track & Field  205        4) Fredericton Reds Track &   67   
    5) ATHLÉTISME CHALEUR ATHLETI  66        6) YHZ Track & Field Club     48   
    6) Aetos Athletica             48        8) Islanders Track and Field  28   
    9) CHEBUCTO ATHLETICS          27       10) BLUENOSE ATHLETICS TRACK   20   
   11) StFX TRACK AND FIELD CLUB    8                                           

User Comments

  • Currently, there are no comments.